chudnutie-ako

Ako prinútiť manžela, aby schudol?

O svoju postavu sa v našom sektore zemegule ženy starajú o niečo programovejšie, než muži. V prírode to bývajú väčšinou samci, ktorí sa snažia upútať pozornosť samíc chvostami, veľkosťou, či hrivou. V našej kultúre je to akosi naopak.

Ľudské samičky samčekov zároveň lákajú, aj predvádzajú nedostupnosť. Nech je ako chce, o diétu, krásu, mejkap, oblečenie, topánky a parfémy sa zvyčajne zaujímajú ženy. Muž až tak na tieto záležitosti nedbá.

Zvláštnou kategóriou je len žena smradľavá. Fajčí cigarety z čoho potom páchne. Našťastie dnes už takých úkazov už vidieť čoraz menej. Veď kto by už chcel verejne propagovať svoju závislosť a nedostatok úsudku? V minulosti bol tento zlozvyk dosť bežný a spoločensky sa toleroval. Ak s tým máte problém, prestaňte fajčiť ako prvú vec, čo urobíte práve dnes.

Jednoducho, žena dbá o svoju líniu.

Aj muž, ktorý sa ešte iba uchádza o samičku dokáže vyvinúť snahu. V čase ruje si čechrá perie, ukazuje svaly, cerí zuby a ľúbezne trilkuje. Po odchytení samičky však tieto aktivity postupne vyhasnú. Perie je zlepené po daždi (pršalo pred týždňom), svaly sa už dávno stratili, zato však trčí nezanedbateľný kotol zakrývajúci to, čo malo vpredu trčať jediné. Namiesto ľúbezných rečí sa mnohý muž stáva lievikom na pivo a iné dobroty.

Jasné, trocha som to prehnal, nech je zábava, ale však veď vieme, o čom je reč.

Načo bežať za autobusom v ktorom sa veziem?

Nejedna žena si časom čoraz naliehavejšie začína uvedomovať, že jej manžel má nadváhu aj niekoľko desiatok kíl.

Čo teraz? Možno v mene akéhosi zvyku by sa dizajn manžela dal akosi prehliadnuť, sú tu však súvislosti, pri ktorých obezita môže byť existenčne vážnym problémom pre manželstvo i rodinu.

Viem, niektorí ľudia neradi počujú, že by sa mali starať do iných. „Nech sa každý stará len sám o seba“. Niečo na tom je. Lenže ak muž priberá, je to aj vec manželky. Mohla by totiž predčasne ovdovieť. Alebo sa zmeniť na opatrovateľku.

Pozrime sa teraz na niekoľko súvislostí, ako obezita jedného či druhého partnera ovplyvňuje manželstvo.

Prestíž

Každý človek má istú hodnotu, ktorú vkladá do manželstva. Niekto je zábavný rozprávač, iný je veľmi múdry, iný vyzerá veľmi dobre, alebo má lukratívne miesto… Vlastnosti muža sú pre ženu (samozrejme aj naopak) veľmi zaujímavé a pre harmonický vzťah aj veľmi dôležité.

Druhého človeka máme pre niečo radi. A to je jeho hodnotou. Môže to byť krása, osobnosť, vzhľad, čokoľvek, čo pre nás na ňom (na nej) je atraktívne. 

V hre však nie je len to, že niekto sa mi páči. Nezanedbateľná súvislosť je aj to, či pre vás je príjemné predviesť svoju partnerku alebo partnera medzi priateľmi.

Dva protichodné príklady. Predstavme si, že pani Nováková je vysoká manažérka. Dostala pozvanie na firemnú oslavu, kde budú kolegovia aj dôležití klienti:

 1. Variant 1: Vstupuje pani Nováková s manželom. Manžel má smoking. Je to ten známy chirurg. Má dobrú postavu a ak sa rozhovorí, všetci so záujmom počúvajú. Má čo povedať. Skúste sa vžiť do pocitov pani Novákovej. Zrejme je spokojná, akého má výnimočného a uznávaného muža. Ten pocit prehĺbi jej väzbu, náklonnosť, spokojnosť s manželstvom. Môže byť na neho hrdá, môže sa ním „pochváliť“ – asi to nikdy nespraví, ale vie, že by mohla. Na takom manželovi jej záleží, je rada, že sú spolu. Prehlbuje to vzťah.
 2. Variant 2: Vstupuje pani Nováková s manželom. Manžel je dosť zanedbaný, oblek už čosi zažil. Kravata je na jednom mieste prepálená asi od ohorku. Z nie celkom čistého saka sa rozlieva pivné brucho. Je spotený a cítiť z neho, že sa asi poriadne posilnil pivom. Holil sa asi predvčerom. Náhodou je teraz už tretí rok nezamestnaný. Vyzerá dosť neprimerane, ale ľudia na večierku nedajú na sebe nič poznať. Ak prehovorí, tak o tom, ako minule vypil 7 pív a potom ich aj s vajíčkovým šalátom vyvracal… V taxíku. Psina, či nie? Na takého muža už žena asi nebude až tak hrdá. Možno jej v jeho neprítomnosti známi vyjadria pochopenie „asi to s ním musíš mať ťažké“. Tí bystrejší si uvedomia, že ten chlap upadá. A manželstvo určite tiež.

Takže aj faktor prestíže môže hrať v manželstve veľkú úlohu. Tlsté spustnuté prasa vyvoláva v manželke možno súcit a materský pocit opatrovateľky. Môže v nej inštinktívne vyvolať typické prejavy spoluzávislosti, ale nie už hrdosť, úctu a dôstojnosť. Asi sa nerozvedú len pre nejakú obezitu, ale také manželstvo môže začať ľahko upadať do nudy, nezáujmu, odcudzenia.

Viem, posunul som to do extrému, kedy som nechal do spoločnosti vstúpiť podnapitého a zanedbaného muža. Tam sociálny úpadok „prebije“ pozornosť. Ale skúste si predstaviť, ako medzi priemerne štíhlych ľudí vstúpi žena s extrémne obéznym mužom. Myslíte si, že ona zažije pocit hrdosti?

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Ďalší faktor, ktorý dostáva obezitu do súvislostí s manželstvom je:

Existencia

Obezita skracuje život a znižuje jeho kvalitu.

Chlap potom, čo sa jeho obvod nohavíc prehupol cez 100 centimetrov už čoskoro môže začať byť čoraz častejšie práceneschopný a pravdepodobne si ho smrť nájde skôr, než deti „vyletia z hniezda“. To znamená pre rodinu problém nielen finančný. Je to aj problém modelový – deti sa učia, že je normálne, ak otec je tučný a v živote môžu dopadnúť v rovnakom manželstve. No a vôbec – výhľad, že čoskoro tu bude vdova a polosiroty nikoho nefascinuje.

Ja viem, obézny muž zvyčajne neumrie tak skoro. Po 45-ke sa na infarkty ešte neumiera. Ešte si požije pár rokov. Lenže pri troche smoly môže prísť infarkt, ktorý síce muž prežije, ale ostane invalid. A tam už akákoľvek voľná zábava končí.

Navyše s obezitou sa spája mnoho iných zdravotných ťažkostí. Od bolestí chrbta, cez cukrovku a vysoký tlak. Jedno obmedzenie za druhým. Z predtým zdravého a vitálneho muža sa stane pacient.

Preto obezita muža môže ženu právom trápiť aj z tohto dôvodu. A právom! Je to jej vec, vec jej rodiny.

Čo s ním?

Neraz dostávam otázku, ako prinútiť muža aby schudol. Kladú ju ženy v nádeji, že existuje nejaký trik, ktorý by dokázal zmeniť nacvičené správanie ľudského samca. Ak existuje, tak je dôkladne utajený.

Spomínam si na veľmi presný výrok zo seriálu Murphy Brown. Potrebovala nájsť medzi úradníkmi niekoho, u koho si vybaví protekciu pomocou vydierania. Zadala takúto úlohu: Nájdi mi úradníka, ktorý má po štyridsiatke a v posledných troch mesiacoch začal pravidelne cvičiť. Ten nám to vybaví…

Len intenzívne stimuly zvyčajne dokážu zmeniť správanie chlapa.

Je nereálne ľudí meniť nasilu. Nefunguje to.

Nedá sa na muža naliehať, „píliť mu uši“ sústavným pripomínaním. To by sa len zhoršil vzťah a tučný by mal výhovorku, že musí jesť, keď ho žena stále sekíruje zákazmi jedenia.

S niektorými nie je reč. Ani so mnou dlho nebola. Na svoj rezeň som si siahnuť nedal. Zeleninu som jesť odmietol, nie som predsa zajac.

Dá sa skúsiť racionálna argumentácia.

 • Skúste mužovi popísať, čo všetko obezita so sebou prináša. Možno bude prekvapený, ako veľa ťažkostí má len z dôvodu obezity.
 • Naznačte mu, že už možno nie je tak atraktívny, ako pred pár rokmi. Je pravdepodobné, že sa mu taká téma nebude veľmi páčiť a bude voči vám (možno dokonca podlo) útočiť.

Pripravte sa na vyhlásenia plné nezmyselných racionalizácií a psychického vydierania. Asi bude svoju obezitu bagatelizovať „sú aj tlstejší a žijú“, „ty máš tiež pár kíl navyše, tak nemudruj“. Alebo bude tému chcieť zamiesť pod koberec „daj mi pokoj aspoň ty“, „teraz nie, neskôr“, „lekári nič nevedia, chcú len zarobiť“. Alebo zaháji protiútok „čo ty vieš o obezite“, „každý sme iný, mne by jesť menej nepomohlo“…

Ak bude reakcia takáto, asi je to zlé, ale aspoň ste to skúsila. O mesiac – dva sa pokúste tému opatrne otvoriť znova.

Muž potrebuje čas, aby v ňom pomaly začalo dozrievať poznanie, že on je už považovaný za tučko. Tučko v tom zlom slova zmysle. Bez štipky uznania, alebo súcitu. Jednoducho tučný chlap, ktorý o seba nedbá, asi mu na sebe nezáleží. Že tým prudko klesá jeho „hodnota“, ktorou prispieva do manželstva.

Musí si začať spájať niektoré problémy, ktoré už má s obezitou. Nemusí si uvedomovať, že niektoré ťažkosti má LEN preto, že je tučný. Ak by schudol, pominuli by.

 • Potí sa v noci?
 • Vysoký tlak?
 • Cukrovka?
 • Zadýcha sa?
 • Nevládze?
 • V posteli nestíha?
 • Rôzne kožné problémy?
 • Bolesti chrbta?
 • Bolesti kĺbov?
 • Oblieka si stan?

To všetko veľmi pravdepodobne viac či menej súvisí priamo s obezitou. Musí si sám uvedomiť, že tieto problémy on mať nechce. Potom je istá šanca, že začne uvažovať nad tým, ako by to aspoň skúsil.

Potom by mal dostať informáciu o tom, ako by sa mal zmeniť jedálny lístok. Nič revolučné. Nelákajte ho hneď zhurta na diétu 5 500 kJ na deň. Obézny chlap nie je vydiétovaná 45 kilová anorektička. Skúste postupne meniť pomery jedál – ak vám naznačí, že by to s chudnutím skúsil. Ponúkajte menej energetické jedlá.

Každý je iný

Viem, ľahko sa mi píše. Možno práve ten váš muž zareaguje celkom inak – možno vám hrubo vynadá, alebo vás celkom odignoruje. Neviem naslepo nájsť univerzálne riešenie, chcel som len naznačiť, že aj žena by mohla začať skúsiť konať, ak si všimne, že manžel jej puchne. On si to možno neuvedomuje. Alebo nechce uvedomovať. Ale môže vám na to zomrieť.

Samozrejme, najskôr ruku nad srdce: Neprekrmujete to veľké zviera? Nedostáva nezmyselne veľké porcie? V niektorých rodinách sa nesmie odísť od stolu, kým sa všetko nezje. Potom je v tom možno váš muž trocha nevinne…

Nemusíte všetko riešiť svojpomocne. Ak máte pocit, že sama nestačíte, neváhajte navštíviť psychológa, alebo psychiatra. Sú to profesionáli, ktorí vám dokážu pomôcť vypracovať stratégiu, ako by ste vo svojom mužovi vyvolala ten prvý impulz, ktorý ho „zlomí“.

Ak sa vám to podarí, podporujte ho aj vo chvíľach v neúspechu, nie je to pre neho ľahký boj. Nešetrite uznaním a slovami ocenenia, ak začne. To ho môže silno motivovať, ak bude cítiť, že jeho „obeť“ si všímate, že ho uznávate v jeho zmene. A uznanie si zaslúži – pozrite sa v meste po ľuďoch. Je to výnimočný muž, ak dokáže schudnúť. Tučnejúcich sú húfy. Opačným smerom však dokáže ísť len málokto.

Možno tušíte, že tento článok som síce písal „pre ženy“, ale bol by som veľmi rád, keby si ho prečítali skôr muži, ktorých sa to týka. Nejde o to, aby ste zo seba robili svalovca v posilňovni, ani neorganizovali nejakú absurdnú hladovku. Stačí mierne zmeniť skladbu jedla a za dva roky je aj pár desiatok kíl preč. Rozhodnite sa kedy chcete, neponáhľajte sa s rozhodnutím chudnúť. Najskôr musíte chcieť, veľmi chcieť. Ten pocit musí vo vás dozrieť. A potom ukážte, či ste chlap, alebo padavka!

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

8 Odpovedí

 1. môj manžel ma nadvahu asi 20 kg,nedopusti na svoje brucho, ak niečo poviem na jeho tanier naložený obedom, zle nedobre ,fajči a to všetko spolu je hrozne. V poslednom čase sa ani nerozpravame, lebo mu tak lepšie vyhovuje ako by sa mal vzdať cigariet a žranice. Neviem čo bude dalej ale teraz nam to v manželstve neklape

 2. Ja by som este pridala, ze tomu cloveku (nech uz je to trebars aj kamaratka) netreba len hovorit, ze by mal chudnut…treba mu aj povedat ako. Toto napriklad moj priatel robil zle pri mne. Stale mi daval na javo, ze ma sice lubi, ale mala by som so sebou nieco robit. No nikdy neposkytol riesenie…stale to nechaval na mne, lebo on nikdy nepotreboval chudnut a netusi ako sa to robi. Povedal mi cvic…no hej, ale to bolo tak vsetko. Keby som nenasla tuto fajn stranku, tak asi aj nadalej malo jem a cvicim a k nicomu to neviedlo, snad len k unave:(

 3. Komu niet rady, tomu niet pomoci. Ked fajci a je tucny ? Aspon skor zomre a nebude tu zavadzat …

 4. sorry, ale budem morbídna,
  ak ho raní mrtvica je, budete behať po lekároch a budete potrebovať žeriav, aby ste ho prebalili a umyli…

 5. Môjho manžela vystrašili až pečeňové testy, lekárka mu volala, že celé zle, musí okamžite prísť a dať sa znovu vyšetriť. Týždeň sa triasol od strachu, že má cirhózu alebo nejakú inú rakovinu. Prestal piť svoje vínne striky, začal dodržiavať pečeňovú diétu. Schudol asi 4 kilá za týždeň. Potom išiel na jedny testy, druhé testy, opakované testy a po úprave stravy a „pitného“ režimu asi po mesiaci mal výsledky v norme.A tak začal znovu vínečko, pivečko, gulášparty na záhrade…zase pribral pomaly na 100 kíl /BMI 33!!!/ Teraz ho čakajú testy u diabetologičky /čuduj sa svete, má metabolický syndróm, aké prekvapenie!/. Takže zase vynechal vínečko, gulášiky, pečie si morčacie stehienka so suchými zemiakmi, robí smoothie z ovocia a zeleniny… Len dokedy? Ideme do Chorvátska na dovolenku, hádam by som nechcela, aby neokoštoval z toho skvelého vínka, z toho výborného jedla, koláčov, zmrzlinky… no fuj, strašná ženská!
  Tak je to s našimi chlapmi /česť výnimkám, Mirko/, chvíľu sa to vydržať dá, ale len chvíľu. Kým nestojí zubatá s kosou nad nimi, tak sa nič nedeje.

 6. Sisa to sa týka nadpolovičnej časti ľudí, nadváha je totiž príliš častá. Je nepohodlné držať sa, to si denne treba odrieknuť niečo čo všetci ostatní majú.

 7. Môj manžel jednoducho vždy povie, že jeho kolegine majú oveľa tucnejsich manželov,že je so sebou spokojný, že sa koleginiam páči a keď mu poviem,že mne sa nepáči atď. Jeho odpoveď je vždy, že manželstvo je o láske a keď neschudne tak neschudne… Už som zúfalá…stále do seba hádže jedlo,potom sa ešte poriadne napcha však večera mu nestačila on ešte o deviatej večer klobásu musí jesť… za každým normálnym plnohodnotným jednom si ešte nejaké jedlo musí dať… A ja ho obmedzovať nebudem, bla bla bla….

 8. Knihomolka aj ja som taký bol, presne ako popisujete. Veľmi nepríjemná situácia, pretože nejde len o estetiku, ale aj o zdravie. Tuční muži zvyčajne skôr umierajú a majú viac chorôb. Len býva takmer nemožné presvedčiť ich k zmene.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.