BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Ako prinútiť manžela, aby schudol?

O svoju postavu sa v našom sektore zemegule ženy starajú o niečo programovejšie, než muži. V prírode to bývajú väčšinou samci, ktorí sa snažia upútať pozornosť samíc chvostami, veľkosťou, či hrivou. V našej kultúre je to akosi naopak.

Ľudské samičky samčekov zároveň lákajú, aj predvádzajú nedostupnosť. Nech je ako chce, o diétu, krásu, mejkap, oblečenie, topánky a parfémy sa zvyčajne zaujímajú ženy. Muž až tak na tieto záležitosti nedbá.

Zvláštnou kategóriou je len žena smradľavá. Fajčí cigarety z čoho potom páchne. Našťastie dnes už takých úkazov už vidieť čoraz menej. Veď kto by už chcel verejne propagovať svoju závislosť a nedostatok úsudku? V minulosti bol tento zlozvyk dosť bežný a spoločensky sa toleroval. Ak s tým máte problém, prestaňte fajčiť ako prvú vec, čo urobíte práve dnes.

Jednoducho, žena dbá o svoju líniu.

Aj muž, ktorý sa ešte iba uchádza o samičku dokáže vyvinúť snahu. V čase ruje si čechrá perie, ukazuje svaly, cerí zuby a ľúbezne trilkuje. Po odchytení samičky však tieto aktivity postupne vyhasnú. Perie je zlepené po daždi (pršalo pred týždňom), svaly sa už dávno stratili, zato však trčí nezanedbateľný kotol zakrývajúci to, čo malo vpredu trčať jediné. Namiesto ľúbezných rečí sa mnohý muž stáva lievikom na pivo a iné dobroty.

Jasné, trocha som to prehnal, nech je zábava, ale však veď vieme, o čom je reč.

Načo bežať za autobusom v ktorom sa veziem?

Nejedna žena si časom čoraz naliehavejšie začína uvedomovať, že jej manžel má nadváhu aj niekoľko desiatok kíl.

Čo teraz? Možno v mene akéhosi zvyku by sa dizajn manžela dal akosi prehliadnuť, sú tu však súvislosti, pri ktorých obezita môže byť existenčne vážnym problémom pre manželstvo i rodinu.

Viem, niektorí ľudia neradi počujú, že by sa mali starať do iných. "Nech sa každý stará len sám o seba". Niečo na tom je. Lenže ak muž priberá, je to aj vec manželky. Mohla by totiž predčasne ovdovieť. Alebo sa zmeniť na opatrovateľku.

Pozrime sa teraz na niekoľko súvislostí, ako obezita jedného či druhého partnera ovplyvňuje manželstvo.

Prestíž

Každý človek má istú hodnotu, ktorú vkladá do manželstva. Niekto je zábavný rozprávač, iný je veľmi múdry, iný vyzerá veľmi dobre, alebo má lukratívne miesto... Vlastnosti muža sú pre ženu (samozrejme aj naopak) veľmi zaujímavé a pre harmonický vzťah aj veľmi dôležité.

Druhého človeka máme pre niečo radi. A to je jeho hodnotou. Môže to byť krása, osobnosť, vzhľad, čokoľvek, čo pre nás na ňom (na nej) je atraktívne. 

V hre však nie je len to, že niekto sa mi páči. Nezanedbateľná súvislosť je aj to, či pre vás je príjemné predviesť svoju partnerku alebo partnera medzi priateľmi.

Dva protichodné príklady. Predstavme si, že pani Nováková je vysoká manažérka. Dostala pozvanie na firemnú oslavu, kde budú kolegovia aj dôležití klienti:

 1. Variant 1: Vstupuje pani Nováková s manželom. Manžel má smoking. Je to ten známy chirurg. Má dobrú postavu a ak sa rozhovorí, všetci so záujmom počúvajú. Má čo povedať. Skúste sa vžiť do pocitov pani Novákovej. Zrejme je spokojná, akého má výnimočného a uznávaného muža. Ten pocit prehĺbi jej väzbu, náklonnosť, spokojnosť s manželstvom. Môže byť na neho hrdá, môže sa ním "pochváliť" - asi to nikdy nespraví, ale vie, že by mohla. Na takom manželovi jej záleží, je rada, že sú spolu. Prehlbuje to vzťah.
 2. Variant 2: Vstupuje pani Nováková s manželom. Manžel je dosť zanedbaný, oblek už čosi zažil. Kravata je na jednom mieste prepálená asi od ohorku. Z nie celkom čistého saka sa rozlieva pivné brucho. Je spotený a cítiť z neho, že sa asi poriadne posilnil pivom. Holil sa asi predvčerom. Náhodou je teraz už tretí rok nezamestnaný. Vyzerá dosť neprimerane, ale ľudia na večierku nedajú na sebe nič poznať. Ak prehovorí, tak o tom, ako minule vypil 7 pív a potom ich aj s vajíčkovým šalátom vyvracal... V taxíku. Psina, či nie? Na takého muža už žena asi nebude až tak hrdá. Možno jej v jeho neprítomnosti známi vyjadria pochopenie "asi to s ním musíš mať ťažké". Tí bystrejší si uvedomia, že ten chlap upadá. A manželstvo určite tiež.

Takže aj faktor prestíže môže hrať v manželstve veľkú úlohu. Tlsté spustnuté prasa vyvoláva v manželke možno súcit a materský pocit opatrovateľky. Môže v nej inštinktívne vyvolať typické prejavy spoluzávislosti, ale nie už hrdosť, úctu a dôstojnosť. Asi sa nerozvedú len pre nejakú obezitu, ale také manželstvo môže začať ľahko upadať do nudy, nezáujmu, odcudzenia.

Viem, posunul som to do extrému, kedy som nechal do spoločnosti vstúpiť podnapitého a zanedbaného muža. Tam sociálny úpadok "prebije" pozornosť. Ale skúste si predstaviť, ako medzi priemerne štíhlych ľudí vstúpi žena s extrémne obéznym mužom. Myslíte si, že ona zažije pocit hrdosti?

Ďalší faktor, ktorý dostáva obezitu do súvislostí s manželstvom je:

Existencia

Obezita skracuje život a znižuje jeho kvalitu.

Chlap potom, čo sa jeho obvod nohavíc prehupol cez 100 centimetrov už čoskoro môže začať byť čoraz častejšie práceneschopný a pravdepodobne si ho smrť nájde skôr, než deti "vyletia z hniezda". To znamená pre rodinu problém nielen finančný. Je to aj problém modelový - deti sa učia, že je normálne, ak otec je tučný a v živote môžu dopadnúť v rovnakom manželstve. No a vôbec - výhľad, že čoskoro tu bude vdova a polosiroty nikoho nefascinuje.

Ja viem, obézny muž zvyčajne neumrie tak skoro. Po 45-ke sa na infarkty ešte neumiera. Ešte si požije pár rokov. Lenže pri troche smoly môže prísť infarkt, ktorý síce muž prežije, ale ostane invalid. A tam už akákoľvek voľná zábava končí.

Navyše s obezitou sa spája mnoho iných zdravotných ťažkostí. Od bolestí chrbta, cez cukrovku a vysoký tlak. Jedno obmedzenie za druhým. Z predtým zdravého a vitálneho muža sa stane pacient.

Preto obezita muža môže ženu právom trápiť aj z tohto dôvodu. A právom! Je to jej vec, vec jej rodiny.

Čo s ním?

Neraz dostávam otázku, ako prinútiť muža aby schudol. Kladú ju ženy v nádeji, že existuje nejaký trik, ktorý by dokázal zmeniť nacvičené správanie ľudského samca. Ak existuje, tak je dôkladne utajený.

Spomínam si na veľmi presný výrok zo seriálu Murphy Brown. Potrebovala nájsť medzi úradníkmi niekoho, u koho si vybaví protekciu pomocou vydierania. Zadala takúto úlohu: Nájdi mi úradníka, ktorý má po štyridsiatke a v posledných troch mesiacoch začal pravidelne cvičiť. Ten nám to vybaví...

Len intenzívne stimuly zvyčajne dokážu zmeniť správanie chlapa.

Je nereálne ľudí meniť nasilu. Nefunguje to.

Nedá sa na muža naliehať, "píliť mu uši" sústavným pripomínaním. To by sa len zhoršil vzťah a tučný by mal výhovorku, že musí jesť, keď ho žena stále sekíruje zákazmi jedenia.

S niektorými nie je reč. Ani so mnou dlho nebola. Na svoj rezeň som si siahnuť nedal. Zeleninu som jesť odmietol, nie som predsa zajac.

Dá sa skúsiť racionálna argumentácia.

 • Skúste mužovi popísať, čo všetko obezita so sebou prináša. Možno bude prekvapený, ako veľa ťažkostí má len z dôvodu obezity.
 • Naznačte mu, že už možno nie je tak atraktívny, ako pred pár rokmi. Je pravdepodobné, že sa mu taká téma nebude veľmi páčiť a bude voči vám (možno dokonca podlo) útočiť.

Pripravte sa na vyhlásenia plné nezmyselných racionalizácií a psychického vydierania. Asi bude svoju obezitu bagatelizovať "sú aj tlstejší a žijú", "ty máš tiež pár kíl navyše, tak nemudruj". Alebo bude tému chcieť zamiesť pod koberec "daj mi pokoj aspoň ty", "teraz nie, neskôr", "lekári nič nevedia, chcú len zarobiť". Alebo zaháji protiútok "čo ty vieš o obezite", "každý sme iný, mne by jesť menej nepomohlo"...

Ak bude reakcia takáto, asi je to zlé, ale aspoň ste to skúsila. O mesiac - dva sa pokúste tému opatrne otvoriť znova.

Muž potrebuje čas, aby v ňom pomaly začalo dozrievať poznanie, že on je už považovaný za tučko. Tučko v tom zlom slova zmysle. Bez štipky uznania, alebo súcitu. Jednoducho tučný chlap, ktorý o seba nedbá, asi mu na sebe nezáleží. Že tým prudko klesá jeho "hodnota", ktorou prispieva do manželstva.

Musí si začať spájať niektoré problémy, ktoré už má s obezitou. Nemusí si uvedomovať, že niektoré ťažkosti má LEN preto, že je tučný. Ak by schudol, pominuli by.

 • Potí sa v noci?
 • Vysoký tlak?
 • Cukrovka?
 • Zadýcha sa?
 • Nevládze?
 • V posteli nestíha?
 • Rôzne kožné problémy?
 • Bolesti chrbta?
 • Bolesti kĺbov?
 • Oblieka si stan?

To všetko veľmi pravdepodobne viac či menej súvisí priamo s obezitou. Musí si sám uvedomiť, že tieto problémy on mať nechce. Potom je istá šanca, že začne uvažovať nad tým, ako by to aspoň skúsil.

Potom by mal dostať informáciu o tom, ako by sa mal zmeniť jedálny lístok. Nič revolučné. Nelákajte ho hneď zhurta na diétu 5 500 kJ na deň. Obézny chlap nie je vydiétovaná 45 kilová anorektička. Skúste postupne meniť pomery jedál - ak vám naznačí, že by to s chudnutím skúsil. Ponúkajte menej energetické jedlá.

Každý je iný

Viem, ľahko sa mi píše. Možno práve ten váš muž zareaguje celkom inak - možno vám hrubo vynadá, alebo vás celkom odignoruje. Neviem naslepo nájsť univerzálne riešenie, chcel som len naznačiť, že aj žena by mohla začať skúsiť konať, ak si všimne, že manžel jej puchne. On si to možno neuvedomuje. Alebo nechce uvedomovať. Ale môže vám na to zomrieť.

Samozrejme, najskôr ruku nad srdce: Neprekrmujete to veľké zviera? Nedostáva nezmyselne veľké porcie? V niektorých rodinách sa nesmie odísť od stolu, kým sa všetko nezje. Potom je v tom možno váš muž trocha nevinne...

Nemusíte všetko riešiť svojpomocne. Ak máte pocit, že sama nestačíte, neváhajte navštíviť psychológa, alebo psychiatra. Sú to profesionáli, ktorí vám dokážu pomôcť vypracovať stratégiu, ako by ste vo svojom mužovi vyvolala ten prvý impulz, ktorý ho "zlomí".

Ak sa vám to podarí, podporujte ho aj vo chvíľach v neúspechu, nie je to pre neho ľahký boj. Nešetrite uznaním a slovami ocenenia, ak začne. To ho môže silno motivovať, ak bude cítiť, že jeho "obeť" si všímate, že ho uznávate v jeho zmene. A uznanie si zaslúži - pozrite sa v meste po ľuďoch. Je to výnimočný muž, ak dokáže schudnúť. Tučnejúcich sú húfy. Opačným smerom však dokáže ísť len málokto.

Možno tušíte, že tento článok som síce písal "pre ženy", ale bol by som veľmi rád, keby si ho prečítali skôr muži, ktorých sa to týka. Nejde o to, aby ste zo seba robili svalovca v posilňovni, ani neorganizovali nejakú absurdnú hladovku. Stačí mierne zmeniť skladbu jedla a za dva roky je aj pár desiatok kíl preč. Rozhodnite sa kedy chcete, neponáhľajte sa s rozhodnutím chudnúť. Najskôr musíte chcieť, veľmi chcieť. Ten pocit musí vo vás dozrieť. A potom ukážte, či ste chlap, alebo padavka!

Napísal
Miro Veselý 
15. augusta 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.