Miro Veselý, chudnutie-ako.sk

Ako prinútiť manžela, aby schudol?

Píše Miro veselý od roku 2004. Kontakt...

O svoju postavu sa v našom sektore zemegule ženy starajú o niečo programovejšie, než muži.

Samozrejme, to neplatí pre muža, ktorý sa ešte iba uchádza o samičku. V takom čase si čechrá perie, ukazuje svaly, cerí zuby a ľúbezne trilkuje. Po odchytení samičky však tieto aktivity pominú. Perie je ešte zlepené po daždi (pršalo pred týždňom), svaly sa stratia a namiesto ľúbezných rečí sa muž stáva lievikom na pivo a iné dobroty.

Jasné, trocha som to prehnal, nech je zábava, ale však veď vieme, o čom je reč.

Nejedna žena si časom čoraz naliehavejšie začína uvedomovať, že jej manžel má nadváhu možno aj desiatky kíl.

Čo teraz? Možno v mene akéhosi zvyku by sa dizajn manžela dal akosi prehliadnuť, sú tu však aspekty, pri ktorých obezita môže byť existenčne vážnym problémom pre manželstvo i rodinu.

Prestíž

Každý človek má istú hodnotu, ktorú vkladá do manželstva. Niekto je zábavný rozprávač, iný je veľmi múdry, iný vyzerá veľmi dobre, alebo má lukratívne miesto… Vlastnosti muža sú pre ženu (samozrejme aj naopak) veľmi zaujímavé a pre harmonický vzťah aj veľmi dôležité. Dva protichodné príklady:

 1. Večierok, na ňom dôležití priatelia a známi. Vstupuje pani Nováková s manželom. Manžel má smoking. Je to ten známy chirurg. Má dobrú postavu a ak otvorí ústa, všetci so záujmom počúvajú, ako zaujímavo vie hovoriť… Skúste sa vžiť do pocitov pani Novákovej. Zrejme je spokojná, akého má výnimočného a uznávaného muža. Ten pocit prehĺbi jej väzbu, náklonnosť, spokojnosť s manželstvom. Môže byť na neho hrdá, môže sa ním pochváliť – možno to nikdy nespraví, ale vie, že by mohla.
 2. Večierok, na ňom dôležití priatelia a známi. Vstupuje pani Nováková s manželom. Manžel je dosť zanedbaný, zo starého trička trčí pivné brucho. Je spotený, holil sa predvčerom. Náhodou je teraz už tretí rok nezamestnaný. Vyzerá dosť smiešne, ale ľudia na večierku nedajú na sebe nič poznať. Ak prehovorí, tak o tom, ako minule vypil 7 pív a potom ich aj s vajíčkovým šalátom vyvracal… V taxíku. Na takého muža už žena asi nebude až tak hrdá. Možno jej v jeho neprítomnosti známi vyjadria pochopenie "asi to s ním musíš mať ťažké". Tí bystrejší si uvedomia, že ten chlap upadá. Prečo?

Takže už tento faktor môže hrať v manželstve veľkú úlohu. Tlsté spustnuté prasa vyvoláva v manželke možno súcit a materský pocit opatrovateľky, ale nie už hrdosť, úctu a dôstojnosť. Asi sa nerozvedú len pre nejakú obezitu, ale také manželstvo môže začať ľahko upadať do nudy, nezáujmu, odcudzenia.

Existencia

Obezita skracuje život a znižuje jeho kvalitu.

Chlap potom, čo sa jeho obvod nohavíc prehupol cez 100 centimetrov už čoskoro začne byť čoraz častejšie práceneschopný a pravdepodobne si ho smrť nájde skôr, než deti "vyletia z hniezda". To znamená pre rodinu problém nielen finančný. Je to aj problém modelový – deti sa učia, že je normálne, ak otec je tučný a v živote môžu dopadnúť v rovnakom manželstve. No a vôbec – výhľad, že čoskoro tu bude vdova a polosiroty nikoho nefascinuje.

Preto obezita muža môže ženu právom trápiť aj z tohto dôvodu. A právom! Je to jej vec, vec jej rodiny.

Čo s ním?

Žiaľ, je nereálne ľudí meniť nasilu.

Nedá sa na muža naliehať, "píliť mu uši" sústavným pripomínaním. To by sa len zhoršil vzťah a tučný by mal výhovorku, že musí jesť, keď ho žena stále sekíruje zákazmi jedenia.

S niektorými nie je reč. Ani so mnou dlho nebola. Na svoj rezeň som si siahnuť nedal. Zeleninu som jesť odmietol, nie som predsa zajac.

Jediné, čo sa dá aspoň skúsiť, je racionálna argumentácia. Skúste mužovi popísať, čo všetko obezita so sebou prináša. Možno bude prekvapený, ako veľa ťažkostí má len z dôvodu obezity. Naznačte mu, že nie je už tak atraktívny, ako pred pár rokmi. Je pravdepodobné, že sa mu taká téma nebude veľmi páčiť a bude voči vám (možno dokonca podlo) útočiť. Pripravte sa na vyhlásenia plné nezmyselných racionalizácií a psychického vydierania. Asi bude svoju obezitu bagatelizovať "sú aj tlstejší a žijú", "ty máš tiež pár kíl navyše, tak nemudruj". Alebo bude tému chcieť zamiesť pod koberec "daj mi pokoj aspoň ty", "teraz nie, neskôr", "lekári nič nevedia, chcú len zarobiť". Alebo zaháji protiútok "čo ty vieš o obezite", "každý sme iný, mne by jesť menej nepomohlo"…

Ak bude reakcia takáto, asi je to zlé, ale aspoň ste to skúsila. O mesiac – dva sa pokúste tému opatrne otvoriť znova.

Muž musí mať čas, aby v ňom pomaly začalo dozrievať poznanie, že on je už považovaný za tučko. Že klesá jeho "hodnota". Musí si začať spájať niektoré problémy, ktoré už má s obezitou. Nemusí si uvedomovať, že niektoré ťažkosti má LEN preto, že je tučný. Ak by schudol, pominuli by.

Potí sa v noci? Stále musí chodiť močiť? Vysoký tlak? Cukrovka? Zadýcha sa? Nevládze? V posteli nestíha? Rôzne kožné problémy? Bolesti chrbta? To všetko veľmi pravdepodobne viac či menej súvisí priamo s obezitou. Musí si sám uvedomiť, že tieto problémy on mať nechce. Potom je istá šanca, že začne uvažovať nad tým, ako by to aspoň skúsil.

Potom by mal dostať informáciu o tom, ako by sa mal zmeniť jedálny lístok. Nič revolučné. Nelákajte ho hneď zhurta na diétu 5 500 kJ na deň. Skúste postupne meniť pomery jedál – ak vám naznačí, že by to s chudnutím skúsil. Ponúkajte menej energetické jedlá.

Každý je iný

Viem, ľahko sa mi píše. Možno práve ten váš muž zareaguje celkom inak – možno vám hrubo vynadá, alebo vás celkom odignoruje. Neviem naslepo nájsť univerzálne riešenie, chcel som len naznačiť, že aj žena by mohla začať skúsiť konať, ak si všimne, že manžel jej puchne. On si to možno neuvedomuje. Alebo nechce uvedomovať. Ale môže vám na to zomrieť.

Samozrejme, najskôr ruku nad srdce: Neprekrmujete to veľké zviera? Nedostáva nezmyselne veľké porcie? V niektorých rodinách sa nesmie odísť od stolu, kým sa všetko nezje. Potom je v tom možno váš muž trocha nevinne…

Nemusíte všetko riešiť svojpomocne. Ak máte pocit, že sama nestačíte, neváhajte navštíviť psychológa, alebo psychiatra. Sú to profesionáli, ktorí vám dokážu pomôcť vypracovať stratégiu, ako by ste vo svojom mužovi vyvolala ten prvý impulz, ktorý ho "zlomí".

Ak sa vám to podarí, podporujte ho aj vo chvíľach v neúspechu, nie je to pre neho ľahký boj. Nešetrite uznaním a slovami ocenenia, ak začne. To ho môže silno motivovať, ak bude cítiť, že jeho "obeť" si všímate, že ho uznávate v jeho zmene. A uznanie si zaslúži – pozrite sa v meste po ľuďoch. Je to výnimočný muž, ak dokáže schudnúť. Tučnejúcich sú húfy. Opačným smerom však dokáže ísť len málokto.

Možno tušíte, že tento článok som síce písal "pre ženy", ale bol by som veľmi rád, keby si ho prečítali skôr muži, ktorých sa to týka. Nejde o to, aby ste zo seba robili svalovca v posilňovni, ani neorganizovali nejakú absurdnú hladovku. Stačí mierne zmeniť skladbu jedla a za dva roky je aj pár desiatok kíl preč. Rozhodnite sa kedy chcete, neponáhľajte sa s rozhodnutím chudnúť. Najskôr musíte chcieť, veľmi chcieť. Ten pocit musí vo vás dozrieť. A potom ukážte, či ste chlap, alebo padavka!

 

Komentáre k článku: Ako prinútiť manžela, aby schudol?

 1. elizabeta 13. januára 2009

  môj manžel ma nadvahu asi 20 kg,nedopusti na svoje brucho, ak niečo poviem na jeho tanier naložený obedom, zle nedobre ,fajči a to všetko spolu je hrozne. V poslednom čase sa ani nerozpravame, lebo mu tak lepšie vyhovuje ako by sa mal vzdať cigariet a žranice. Neviem čo bude dalej ale teraz nam to v manželstve neklape

 2. lucia 6. februára 2009

  Ja by som este pridala, ze tomu cloveku (nech uz je to trebars aj kamaratka) netreba len hovorit, ze by mal chudnut…treba mu aj povedat ako. Toto napriklad moj priatel robil zle pri mne. Stale mi daval na javo, ze ma sice lubi, ale mala by som so sebou nieco robit. No nikdy neposkytol riesenie…stale to nechaval na mne, lebo on nikdy nepotreboval chudnut a netusi ako sa to robi. Povedal mi cvic…no hej, ale to bolo tak vsetko. Keby som nenasla tuto fajn stranku, tak asi aj nadalej malo jem a cvicim a k nicomu to neviedlo, snad len k unave:(

 3. djmixo 9. októbra 2009

  Komu niet rady, tomu niet pomoci. Ked fajci a je tucny ? Aspon skor zomre a nebude tu zavadzat …

 4. minusdvanast 3. februára 2010

  sorry, ale budem morbídna,
  ak ho raní mrtvica je, budete behať po lekároch a budete potrebovať žeriav, aby ste ho prebalili a umyli…

 5. Sisa 15. júla 2017

  Môjho manžela vystrašili až pečeňové testy, lekárka mu volala, že celé zle, musí okamžite prísť a dať sa znovu vyšetriť. Týždeň sa triasol od strachu, že má cirhózu alebo nejakú inú rakovinu. Prestal piť svoje vínne striky, začal dodržiavať pečeňovú diétu. Schudol asi 4 kilá za týždeň. Potom išiel na jedny testy, druhé testy, opakované testy a po úprave stravy a “pitného” režimu asi po mesiaci mal výsledky v norme.A tak začal znovu vínečko, pivečko, gulášparty na záhrade…zase pribral pomaly na 100 kíl /BMI 33!!!/ Teraz ho čakajú testy u diabetologičky /čuduj sa svete, má metabolický syndróm, aké prekvapenie!/. Takže zase vynechal vínečko, gulášiky, pečie si morčacie stehienka so suchými zemiakmi, robí smoothie z ovocia a zeleniny… Len dokedy? Ideme do Chorvátska na dovolenku, hádam by som nechcela, aby neokoštoval z toho skvelého vínka, z toho výborného jedla, koláčov, zmrzlinky… no fuj, strašná ženská!
  Tak je to s našimi chlapmi /česť výnimkám, Mirko/, chvíľu sa to vydržať dá, ale len chvíľu. Kým nestojí zubatá s kosou nad nimi, tak sa nič nedeje.

 6. Miro Veselý 15. júla 2017

  Sisa to sa týka nadpolovičnej časti ľudí, nadváha je totiž príliš častá. Je nepohodlné držať sa, to si denne treba odrieknuť niečo čo všetci ostatní majú.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: