BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Ako schudnúť 40 kíl za 2 mesiace?

Lekári sa celkom jednoznačne zhodujú v tom, že rýchle chudnutie je nielen nezdravé, ale zvyčajne ani dlho nevydrží z viacerých dôvodov. Na tú tému sa už napísalo hodne, takže to nejdem opakovať, sú to všeobecne známe veci.

Zdá sa však, že nie pre každého. Dodnes sa v tlači (aj na internete) stretnete s mnohými reklamami, ktoré ponúkajú nejaký zázrak na chudnutie. Prax je celkom jednoduchá. Vytiahne sa nejaký fantastický príbeh. Žena schudla 40 kíl a zachránila tak manželstvo. Až na konci sa zvedavá čitateľka dozvie, že to schudnutie nasledovalo ako účinok nejakého zázračného elixíru. Aká náhoda - tuto aha, je na predaj. Cena omračujúca, ale veď to aj výsledky. No nechceli by ste za 2 mesiace schudnúť 40 kíl? Mne to trvalo rok.

Náhodne som pred pár rokmi naďabil na naozaj pútavý článok. Dozvedáme sa v ňom, aké nesmierne ľahké je trvale a rýchlo schudnúť.

Je potrebné zobrať takmer až lupu, aby si čitateľ uvedomil, že od textu dvojstrany ("článok" pokračuje aj na druhej strane) sa redakcia síce diskrétne a potichu, ale oficiálne dištancuje drobulinkým textíkom...

...platená inzercia. Menším, než písmo sadzby. Kto ho prehliadne, môže si myslieť, že ide o článok z pera redakcie - síce senzačné, zato však iste redakciou overené informácie. Veď ak niečo vyzerá ako článok, tak to asi prešlo kontrolou redakcie. Dostáva to časť dôveryhodnosti redakcie časopisu. Novinári sú predsa známi tým, že fakty overujú a dá sa na ich články spoľahnúť. Aspoň tí normálni, nie tí, ktorí vydávajú štvrťlži, pololži, alebo lži na provizórnych stránkach zámerne šíriacich zlosť, nepriateľstvo a informačný chaos.

Každému, kto o chudnutí niečo vie je jasné, že toho, kto na takú reklamu naletí čaká sklamanie. Vidieť to na prvý pohľad. 

Komu nie, môže si trocha pogooglovať. Zadal som dodávateľa tohto zázraku na chudnutie do vyhľadávača. Pár sekúnd a bolo jasno. Žiaden firemný web, žiadne informácie o takom produkte. Iba chladné diskusie pár oklamaných zákazníkov a článok o trestnom oznámení podaný na tú firmu.

Ani ilustračný obrázok k článku neveští nič dobré. Je to jasná a nešikovná manipulácia zlého retušéra.

Dáma je vystrihnutá a umelo vložená na iné pozadie. Pri takom strihaní sa ľahko postave dá pomôcť. Nevidieť to len z faktu, že dáma je snímaná vstavaným bleskom a pozadie je fotené za slnečného dňa.

Vystrihnutie je dokonca vidieť, pretože retušér sa ani nesnažil o nejakú čistú prácu. Šípky ukazujú na miesta príliš ostrých strihov pri montáži. Skutočné pozadie za dámou bolo biele. Vidno to aj na krásne rovnom reze na účese.

No a ruka? Čo dodať? Ktovie, koľko čierneho bolo pri strihaní odstrihnuté?

Ani fotografia "pred" nie je práve dôveryhodná. Stavil by som sa, že je trocha roztiahnutá do šírky. Na pravom obrázku som fotku stiahol tak, ako si myslím, že žena mohla vyzerať naozaj. Tým zas nechcem povedať. že to je štíhla žena.

Manipulácia však je aj v tom. že fotka "pred" je v bielom kostýme. Aká náhoda - fotka "po" schudnutí je v tmavom kostýme. A pre istotu sú obidve fotografie uverejnené v iných veľkostiach. Takže okom si neviete rýchlo spraviť odhad.

Preto som fotografiu zobral do retušovacieho programu a obidve fotky som dal do proporcií, ako by to malo vyzerať.

No a nechal som ľavú fotku roztiahnutú tak, ako ju vytlačili reklamní mágovia.

Ak obrázky v počítači upravíme a zväčšíme obidve dámy tak, aby mali aspoň zhruba rovnakú veľkosť, zázrak schudnutia sa zrazu kamsi vytráca. Ostáva len čudný pocit, že s grafikou čosi nie je v poriadku. Aspoň ja by som jej neveril, že je to neupravená fotografia.

Podobné reklamy stále zaplavujú masmédiá asi všetkých druhov a vo mne to vyvoláva rozpačitý pocit.

V poslednej dobe sú často spojené s fotkou niektorého všeobecne známeho odborníka / odborníčky na chudnutie (ktorý o tom v skutočnosti ani nevie). Ľudia sú hlúpi. Neoveria si, hneď dôverujú a tasia pudiláre.

Áno, človek má byť rozumný a má si uvedomiť, že predajca liekov nás proste chce za každú cenu presvedčiť. Obézny sa má poradiť o svojom zdravotnom stave - čiže o chorobe zvanej nadváha s lekárom a nie potichu kúpiť "zaručene prírodný a bezpečný" produkt, ktorý "zaručí" rýchly výsledok. (Štíhlu peňaženku...)

Mimochodom tipnite si, prečo sa tuční zvyčajne nepoadia s lekárom o tom, či si majú kúpiť nejaké tabletky na chudnutie? Správne! Boja sa, že by im tú hlúposť zakázal.

Ešte pár slov o redakcii časpoisu, ktorá takýto článok publikuje. Uvádza čitateľov do omylu. Reklama sa tu totiž "tvári", ako bežný článok, príbeh ženy, ktorá stučnela a podarilo sa jej nájsť spôsob, ako zas spľasnúť. A celkom bez problémov - stačilo užívať akési len tabletky. Žiadne iné diétne obmedzenia a váha išla dolu a potom aj dolu ostala. Bludy a zase bludy.

Možno už v budúcom čísle nás redaktori prekvapia, že našli spôsob, ako porušiť zákon o zachovaní energie a hmoty.

A preto

Ak chcete schudnúť 40 kíl bez námahy, zaplaťte. Je síce jasné, že neschudnete, ale aspoň ste to predsa skúsili, či nie? No a nabudúce môžete naletieť inej reklame. Sú všade. Keď vás to už prestane baviť, možno si položíte otázku, či si dôveryhodný časopis má privyrábať aj podsúvaním chabo označených pochybných reklám.

Neriaďte sa lacnými článkami. Pozrite si plán ako schudnúť. Je to všeobecne známa vec - zadarmo.

Zaplatiť za schudnutie sa dá len jedinou menou. Vlastným vytrvalým úsilím.

Myslite na to, že dnes v dobe generatívnej AI už podobné fotky začnú byť čoraz dokonalejšie.

Napísal
Miro Veselý 
8. mája 2024
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.