chudnutie-ako

Je čaj Pu erh naozaj liekom na obezitu?

Biznis s obezitou prekvitá stále. Len za posledné roky si pamätám, že to bol ananás, pomaranče, grapefruity, mango, káva, melón a pod. V poslednom čase zelená káva a rôzne exotické semiačka. Nuž a čaj pu erh. To všetko z času na čas sľubuje, že schudneme ľahšie, radostnejšie a rýchlejšie.  Ľudia majú radi jednoduché riešenia na zložité problémy. Vždy sa preto nájde niekto, kto im ich poskytne. Pochopiteľne – za úhradu.

Podobne je to aj s čajom na chudnutie. Odporúčam, aby ste nečakali zázraky.

Ako príklad by som uviedol jeden starší ponukový list jednej nemenovanej firmy. Ponúkali tabletky na chudnutie. Extrakt z čaju a zopár rastlín, 100% prírodný a 100% účinný. No nekúp to! V letáku stálo aj toto: „Je dokázané, že pri užívaní sa odbúra až 10% tukového tkaniva za rok.“ To je predsa skvelé – 10% tuku, kto by to nechcel? Ale poďme počítať. Pri 30 kilovej nadváhe je 10 percent 3 kilá. Za rok. Takže rok máte užívať nejaký preparát, ktorý stojí na mesiac okolo 30 eur. Čo poviete – skúsili by ste zacvakať 360 eur za rok, aby ste skúsili, či to funguje? Ja nie. Nuž a veľmi podobný efekt „chudnutia“ dosiahnete aj pri použití čaju pu erh.

Ja vám teraz poradím ako zhodiť 3 kg tuku už za mesiac a nemusíte mi posielať ani jedno euro.

 • Vylúčte mliečne výrobky okrem nízkotučných. Nijaké maslo, smotana, mlieko.
 • Stiktne si zakážte mastné jedlá zo živočíšnych produktov ako slanina, údeniny, bôčik.
 • Striktne zrušte používanie cukru, sladkostí, slaností.
 • Vynechajte sladené malinovky, koly, džúsy a iné sladkosti.
 • Nejedzte mastné mäso, nahraďte ho chudým, alebo radšej jedzte tofu, cícer, či strukoviny ako zdroj bielkovín.
 • Nejedzte biely chlieb, ale nahraďte ho celozrnným.
 • Denne zjedzte asi kilo zeleniny v rôznych formách. Môže byť viac. (Surovú, šalát, varenú, grilovanú – aká vám ide na chuť)
 • Denne prejdite aspoň 4 kilometre, alebo okolo 10 tisíc krokov (a viac) alebo hodina rýchlej chôdze.

Toto spôsobí chudnutie. Všimnite si – nič netreba platiť, stačí sa normálne stravovať a hýbať.

Teraz sa zas vráťme k čaju. Asi tušíte, čo bude nasledovať. Áno. Sklamanie.

Netešte sa, že by ste si mohli začať variť pu erh a vo výsledku by bolo chudnutie.

Aký je to čaj?

Čajíčkari radi zdôrazňujú dobre znejúce argumenty (výberový, šetrne spracovaný, osobitný a podobne) a to isté sa dozviete aj o pu erhu. Je to teda čaj, ktorý však je fermentovaný osobitým šetrným spôsobom. Tento spôsob zabezpečuje, že si zachová látky, ktoré sa normálne nachádzajú iba v zelenom čaji. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi a dokáže pozitívne vplývať aj na iné ochorenia.

Jeho vplyv na chudnutie sa však často preceňuje. Pri chudnutí platí pravidlo, že príjem energie nesmie byť väčší ako jej výdaj. Toto pravidlo nikoho nepustí aj keby sa to snažil neviem čím oklamať.

Podľa rôznych štúdií istý efekt popíjanie čaju mať môže, ale nesmiete si to idealizovať. Príklady štúdií:

Je dobré všimnúť si, že v mnohých týchto zdrojoch sa pracuje s extraktom z čaju a nie vždy so samotným čajom. Každopádne – istý účinok sa očakávať dá a preto sa (zvyčajne skôr zelený) čaj odporúča ako podpora. Len si to nesmiete preložiť do demagogického „budem ďalej jesť klobásy a torty a pridám k tou trocha čaju pu erh a vďaka tomu schudnem. To by akosi… Nefungovalo.

Už dávnejšie sa objavovali správy, že u ľudí s vysokou nadváhou, ktorí tento čaj pili pravidelne, sa znížila váha oproti porovnávanej skupine asi o 2-3 kilá za mesiac. Údajne bez toho, aby zmenili svoje stravovacie zvyky. Ale nejasajte, platí to len pri ozaj vysokej obezite. Čím sa obezita znižuje, tým je aj pokles na váhe menší a pri menšej nadváhe takmer zanedbateľný.

Ak sa morbídne obézny človek rozhodne chudnúť len tým, že bude piť čaj, nezmení sa len tá jediná vec. Začne viac rozmýšľať o chudnutí a zvyčajne trocha pozmení svoje stravovacie zvyklosti. Možno bude mať pocit, že nezmenil nič. Ale pitie čaju je aj pitný režim a to samo niekedy pomôže s chudnutím. U veľkej obezity stačí zvyčajne aj veľmi malá zmena na to, aby váha začala klesať.

Ak je však vašim cieľom stať sa štíhlym a štíhlym aj ostať, tak to chce spraviť niečo viac, ako len po každom jedle vychlipkať čaj.

Piť, či nepiť pu erh?

Argumenty pre pitie čaju sú jednoduché:

 1. Zdá sa, že aj keď malý, ale môže tam byť zdravotný benefit.
 2. Za skúšku dáte málo. Tak prečo nie? Metabolizmus ľudí sa líši. Niektorí z neho schudnú, iní zase nie. Možno budete patriť medzi šťastlivcov a pár kíl na začiatku chudnutia zhodíte. Ale kto dokáže, že to bolo čajom a nie upravenou životosprávou? Ja osobne som rozdiel nezbadal, bez ohľadu na to, ako často som ho pil alebo vôbec nepil, pokles váhy bol vždy 4 kg za mesiac. (Na mňa neúčinkoval. Pil som ho dokonca aj pred chudnutím v blahej nádeji že vďaka čaju budem ďalej môcť jesť oškvarky a kožu z kuraťa. Chudnutie sa však dostavilo až keď som zmenil životosprávu.
 3. Pitie čaju je súčasť pitného režimu. Určite neublíži (myslite ale na prítomnosť kofeínu – ak by boli ťažkosti so zaspávaním)
 4. Pitie čaju môže podporovať aj relaxáciu. Ak si spravíte pri ňom pokojné posedenie, aj tým môžete podporiť chudnutie.

Podobné účinky má aj zelený čaj alebo oolong, nevidím dôvod prečo byť pri chudnutí odkázaný len na jeden druh čaju a nevyskúšať celú paletu chutí, ktorú táto rastlina – Čajovník čínsky ponúka.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Ak teda plánujete využívať čaj pri chudnutí, zelený čaj bude asi ešte lepšou voľbou. Alebo ich striedajte. 

Nakoniec ešte pár slov o kvalite.

V našich končinách väčšinou za čaj považujeme hocijakú hnedú vodu z pozametaných zvyškov. Kúpite v hypermarkete. Malá odbočka:

 • Skúsili ste niekedy v hypermarkete kúpiť med? Ak áno, aký bol? Rovnaký ako od medára?
 • Chutnali ste už hypermarketový lekvár? Tak asi viete, aké má zloženie.
 • Podobne aj čaj. Veľmi pravdepodobne narazíte na najnižšiu kvalitu. Tá väčšine stačí a tak sa dobre predáva.

Ak hľadáte kvalitný čaj, radšej sa poraďte u špecialistov. V obchodoch, ktoré sa tomu venujú. Niekedy poradia aj v čajnovniach.

Potom sú tu ešte predavači nádeje a štíhlych sľubov. Aj toto sú skôr špecialisti na biznis, než na čaj. Nespoliehal by som sa, že pôjde o najvyššiu kvalitu.

Ak potrebujete dosiahnuť výsledky, určite sa sústreďte skôr na kvalitu, než na názov. Striedajte rôzne zelené čaje, nie len pu erh. A kupujte to u špecialistov na čaj. Nie u predavačov chudnutia.

 

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

100 Odpovedí

 1. Zapeká znamená, že pri nemiernom pití spôsobí zápchu, pomôže však v prípade hnačky. Bolo už vyššie niekoľkokrát spomenuté:))
  Inak chudnúť sa z neho veľmi nechudne, môžem potvrdiť, už ho testujem od jari každý deň, ale zdravotne harmonizuje telo, odporúčam, naozaj pri mojom odpore k lekárom sa mnohé náznaky zhoršeného stavu po pravidelnom užívaní tohto čaju stratili a nemusela som nakoniec nič riešiť cez doktorov zatiaľ.

 2. Ten čaj je ozaj liek!Kto má problémy( že vraj zapeká) nie!!! Je to úžasný čaj výbornej chuti, len si treba objednať ozajstnú kvalitu a nie podradné porciované sáčky z lekárne

 3. lenka: je to rana naslepo ale skús v predajni čajov. ja čaje nepijem, ale videl som také predajne, kde nemajú vôbec nič iné, len čaj. adresy neviem. jedna je v bratislavskom auparku.

 4. bea: neviem či dobre rozumiem Tvojim príspevkom, ale asi nerozumiem. Akosi sem (aj v diskusii na fóre) nepasuje ten podtón, ktorým sa snažíš niečo povedať, či dokázať, len to neurobíš priamo. Hľadala som v Tvojich vetách aj humor, ani ten som nenašla a ak, tak nenáležitý. I napriek tomu, maj pekný deň.

 5. dakujem,skusim v nitre,nieco som tam nasla-cajovnu.idem skusat aj ja nieco urobit so sebou.staci mi zhodit tak 5-6 kg.no ta pevna vola…..

 6. Dievčatá, zase ten čaj nepredplaťte. Patrí medzi najlacnejšie čaje a obchodníci ho radi predražujú, práve kvôli tomu, že ho núkajú ako zázračný prostriedok na chudnutie. (Čo som v mojom článku spochybnil.) Vyťukajte si vo vyhľadávači čajový dom a tam ho majú najlacnejšie. Je 5 ročný z Honkongu a je to to isté čo majú v čajovňach. 450 g za nejakých 260 Sk. Ďalej vás chcem upozorniť, že čierne čaje zabraňujú vstrebávaniu železa z potravy a Pu-erh je tiež čierny čaj. Preto zvlášť ak máte „svoje dni“, tak ho vysaďte a dbajte na to aby vaša strava obsahovala železo. (Napr.hovädzia pečen + zelenina) Pre ženy a chudokrvných nie je čierny čaj najvhodnejší nápoj.

 7. dá sa kúpiť aj v niektorých lekárňach, kupuje sa vážený je kvalitnejší a lacnejší ako v obchode a určite je najdrahší v čajovni. Je naozaj chutný, ale na chuť si treba zvyknúť. Má splesnivelú vôňu. A naozaj zapeká a nemyslím, že by sa z neho chudlo.

 8. Keď sa bavíme o tých čajoch,rada by som počula aj názor ma červený čaj Hannasaki. Pijem ho asi 3/4 roka a vyzerá,že naozaj prečisťuje, či vyplavuje toxické látky z tela.Mávala som totiž dlhé roky dosť zväčšené mandle a asi po 2-3 týždňoch pitia sa rázne zmenšili. A tiež som začala pravidelnejšie vyprázdňovať, s čím som mávala tiež niekedy problémy. O tom, aké má účinky nejdem rozpisovať,lebo to sa dá veľmi rýchlo nájsť hocikde na nete. Ide mi teraz skôr o nejaké vysvetlenie,ako vlastne pôsobí a príp. nejaké +-, či skúsenosti iných. Kedysi som pila aj Pu-Erh,ale veľmi sa u mňa neosvedčil, takmer bez zmeny. Ďakujem

 9. Suzanne: Červený čaj aj existuje, aj nie. Vysvetlím to. To, čo mi v Európe označujeme za čaje čierne sa v Ázii nazýva ako čaje červené. Výrobca veľa informácii o tom, čo vrecko obsahuje, neposkytuje, ale aj z toho mála, čo uvádza je jasné, že je to zmes zeleného čaju a Pu-ehru. Kráľovský čajovník nie je žiadny špeciálny druh čajovníka ale divo rastúci čajovník čínsky a také rastú len v Číne a na severe Vietnamu. Nemal by sa teda Hannasaki predávať a ponúkať ako bylinkový čaj ale ako zmes japonského zeleného a čínskeho Pu-ehru. Tomu, že tento čaj dobre chutí celkom verím, lebo Pu-ehr má guľatú plnú chuť a japonské zelené čaje sú voňavé a majú ľahko trpkú, vyzývavú arómu a môže to byť z toho veľmi zaujímavá kombinácia. Prejdem však k liečivým účinkom.
  1.Rastlina čaju patrí k najliečivejším rastlinám vôbec.
  2. Zelený čaj pôsobí povzbudzujúco a naozaj má také liečivé účinky ako sa uvádza na obale k tomuto čaju. Navyše obsahuje aj vitamín C a E.
  3. Čaj Pu-ehr sa fermentuje veľmi pomaly a tak stráca len málo účinných látok zeleného čaju. (Fermentuje sa minimálne 5 rokov, v prírodných jaskyniach v čínskej provincii Yunnan, kde sa aj zbiera.) Navyše fermentácia prebieha za súčinnosti plesní a tie dodávajú čaju mierny antibiotický účinok. Samozrejme, že táto pomalá fermentácia aj zmení pôsobenie čaju v ľudskom tele a čaj je obohatený aj o iné látky, ktoré zelený čaj nemá. Ale je takmer isté, že niektoré aj stráca. (Napr. vitamín C a E určite.)
  4. Pretože oba čaje majú rovnaké liečivé účinky ale iné pôsobenie a navyše pochádzajú z tej istej rastliny, je jasné, že sa budú v zmesi výborne znášať a dopĺňať. Každý si môže ale podobnú zmes pripraviť aj sám doma (ešte dnes to vyskúšam).

 10. Ahojte, ja tento caj pijem uz dost dlho a musim povedat, ze mam s nim len a len dobre skusenosti, vyskusala som viac variantov, aj sackovy cisty, aj sackovy s citronovou aromou, teraz aj sypany, cisty z cajovne. musim povedat, ze najlepsie sa mi osvedcili prave tie sackove. neboli az take silne. okrem toho, ze dobre precistuje, tak bez toho, aby som vynakladala nejake velke usilie na chudnutie, tak vaha mi klesne kazdy mesiac o tri kila dole, a to ani necvicim, ani nemam extremnu nadvahu, som taka normalna, no a hlavne, asi to bude tym, ze z neho denne vypijem aj tri litre. takze ja mozem len vrelo odporucit.

 11. michaela: je ľahko možné, že rovnaké výsledky by si zaznamenala aj v prípade, že by si pila 3 litre čistej vody, to má veľmi priaznivé účinky. Ak je ochutená čajom tak to nevadí. Podľa mňa je hlavným účinkom to, že dodržiavaš pitný režim. Tým sa zrýchli metabolizmus…

 12. Miro, pila som aj cistu vodu, ja som v podstate stale pila, teda udrziavala pitny rezim, no nejako som ubytok nebadala, ale az pitim tohoto caju to vidim. Je pravda, ze pitie vo vseobecnosti urychluje cinnost organizmu, no na tento cajik si nedam dopustit:).

 13. Kupila som si tento caj ako novinku v Lidli za 24,50 s prichutou citronu a musim povedat, prijemne vonia a ma lahodnu chut. Je squelly.

 14. Pu – erh je môj najobľúbenejší čaj už niekoľko rokov a napriek tomu som si dneska nenatiahol svoje ,,kraťasi,,. Je to hlavne o stravovaní.

 15. ja som ho objavila ako tablety na chudnutie pu-erh tea a kedze boli drahe tak tea mi pomohlo-znamena to totiz caj.a tak som hladala a nasla som.hned som si ho objednala a myslim ze nieco schudnem.pa

 16. mairi: cukor v žiadnom prípade. a na čaj sa tiež nespoliehaj. ak chceš schudnúť, musíš jesť inak ako v čase kým si priberala. inej cesty niet.

 17. Začala som Pu-Ehr piť asi pred 2 týždňami. Trošku ste ma odradili, že možno ani trochu neschudnem:)Na druhej strane ma to až tak nemrzí, lebo keď pijem čaj aspoň mám pitný režim. Predtým som pila Oolong a ten bol tiež vynikajúci. Snažím sa po 18.00 už nejesť, to sa pravda nie vždy dodrží.
  Viete ešte o nejakom inom čaji na prestriedanie?

 18. Pu-erh, Maté, Roiboos a vlastne akékoľvek zelené čaje, najkvalitnejšie sú, samozrejme, sypané.

 19. caj je super je to priroda, odporucam liek reduktil, to je liek a pomaha, asi jediny seriozny liek na trhu. A ked sa zapije kvalitnym cajom…:)

 20. dopis: Takéto lieky predpisuje lekár iba v ťažkých prípadoch obezity, keď ohrozuje zdravie. Ako každý liek, ani tento, nerieši jej hlavnú príčinu a tou sú zlé stravovacie návyky. Tento liek spôsobuje nechutenstvo, no po jeho doužívaní sa chuť do jedla vracia. Snáď sa dá nad týmto liekom uvažovať ako o barličke v počiatočných fázach chudnutia a aj tak treba, ako sa píše v pribalenom letáku, zmeniť stravovacie zvyky a zvýšiť výdaj energie.
  Takže pre tých, čo nevedia čo s peniazmi, je tu liek spôsobujúci nechutenstvo. Tí rozumnejší si však budú variť čaj Maté, ktorý má podobné účinky. Pri zmene stravovacích zvykov nie je dôvod na užívanie podobných liekov a aj na pitie čaju Maté.

 21. Hmm…tento caj naozaj pomaha, kazdy, koho poznam a pije ho, schudol. Nebolo to o mesiac, dva…ale postupom casu to prislo…a nie je pravda, ze z neho zapeka…zapchava, praveze naopak. cisti telo od bakterii a neziaducich latok…jedine co mozem povedat proti je to, ze niekedy mi je z neho uz zle a to len kvoli tomu, ze ho vypijem hned po jedle…to mi nesadne…takze skuste a uvidite…

 22. adusa: Zápcha sa lieči čajom keď zlyhajú všetky možnosti. Napr. u starých a chorých ľudí. Ten čaj sa dá kúpiť v lekárni a volá sa Senný list. Skôr by som Ti odporučil piť kefír alebo vodu z kyslej kapusty. Pri správnej životospráve by si nemala mať zápchu. Nepiješ veľa čierneho čaju?

 23. ja mám tiež problém so zápchou a nafúknutým bruchom, ale veľa čaju nepijem, skôr vypijem 2 kávy denne, aj kefíry vypijem, ale tá zápcha a meteorizmus je veľmi nepríjemná vec :-(

 24. chole: To je vážne. Viem si predstaviť ako to dokáže znechutiť deň. Neostáva nič iné, len skúšať, čo zaberá. Niekomu pomôže nastrúhaná surová mrkva, niekomu stačí aj sladidlo v čaji alebo káva. Skús aj pivo. (Len pozor aby sa to nestalo zvykom.) Ak sa rozhodneš pre ten Senný list, tak opatrne s ním. Nevypi ho veľa. (Ja som ho ešte nepil, ale z rozprávania viem, že je veľmi účinný.)

 25. ivo: dakujem za radu…pijem asi 3krat denne pur-eh…mozno to je ten problem..ze?

 26. ivo: ďakujem pekne za odpoveď a radu, práve som došla z lekárne, Senný list som ale nekúpila lebo ma magistra varovala, že ak ho človek pije častejšie, môže si naň tak zvyknúť, že sa bez neho už nevyprázdni, tak mi odporučila vlákninu a ešte aj to sladidlo do kávy, tak to skúsim a budem skúšať všetko možné, lebo je to potom prúser, keď som niekde v spoločnosti a ja tam narobím smrad :-( takže radšej akurát akurat chlípkam acidko :-)

 27. chloe: acidko je dobrý nápad aj jogurtíky, možno by nezaškodili probiotiká a k tomu dosť vlákniny, trebárs mleté ľanové semienka 15 gramov + ovsovloky 15 gramov rozmiešať v jednom jogurte na raňajky.

 28. Aha tie semienka sa melú napríklad na makomlynčeku tesne pre použitím, rýchlo sa inak kazia – pomleté neskladovaťt dlho. ak tak v tme a zime

 29. Mirko ďakujem za radu, veru aj ľanové semienka poctivo papkám, ale nechce sa mi ich mlieť, tak ich kupujem rovno pomleté v 200g balení v dm drogérii a mám pokoj od mletia, často si ich nasypem aj do flaštičky od vitamínov a je to moja 1.pomoc, keď som mimo domu a nemám čas sa napapať :-)

 30. chloe: ľanové semená mleté? to som ešte nevidel, ale nie som presvedčený, či je to dobrý nápad. ak ale napriek tomu máš zápchu, asi by to chcelo začať skúmať príčiny vedno s lekárom.

 31. Mirko: ano hotové pomleté ľanové semienka sa dajú kúpiť, ja som bola tiež prekvapená ke´d som ich 1.krát kupovala, ale myslela som, že je to v pohode s tým skladovaním, no teraz neviem. Do stravy ich pridávam ale nepravidelne, tak začnem každý deň a snáď sa pozitívny výsledok dostaví. pekný deň :-)

 32. chloe: vcelku by ma zaujímalo, ako je riešené to, aby sa nekazili. Nejaké éčka?

 33. Mirko, tak pozerám na ten obal a čítam,že vyrobené sú v Nemecku,patria do výrobkyskupiny BIO, z ekologického hospodárstva a pridané nie sú žiadne iné zložky, sú to čisto drtené ľanové semienka balené v ochrannej atmosfére a majú sa skladovať v chlade a suchu. Takže žiadne éčka ani pridané zložky. Celkom fajn nie? :-)

 34. chloe: no snáď. Zo zvedavosti koľko to váži a čo stojí?

 35. chloe ,ked mas taky problem skus psylium.da sa kupit v lekarni,uz moc ludom pomohlo,podla mna je to sice odporne na chut,ale co by clovek neurobil pre zdravie

 36. Ak sa vám nechce každý deň mlieť ľanové semienka,urobte si 1 deň makačku a nameľte si veľké množstvo-aj pol kilo,aj viac a celé to strčte po namletí v nejakej nepriedušne uzavretej nádobe do mrazáku.Každý deň si odoberiete,koľko treba.V mrazáku to vydrží v perfektnom stave aj niekoľko mesiacov.Dobrú chuť.

 37. Ahoj, práve som si dnes kúpila čaj Pu- erh a tak som sa rozhodla niečo o ňom pohľadať na nete, došla som až na túto stránku a som milo prekvapená. Mám paradoxne po lete 3kg nadváhu a hľadám riešenie aj prostredníctvom tohto čaju, dúfam, že zaberie:-)

 38. platonicky som sa zamilovala do iva… jeho príspevky do diskusie sú natoľko odborné, že pri nich dosahujem orgazmus :)
  ivo, nič proti… cmuk

 39. platonicky som sa zamilovala do iva… jeho príspevky do diskusie sú natoľko odborné, že pri nich dosahujem orgazmus :)
  ivo, nič proti… cmuk

 40. hi..som pozerala na internete tie slaavne caje…ale ved ich je vela druhov…ktory z nich??

 41. poznam cloveka ktory po tom caji schudol fakt dost kil a to bez akehokolvek cvicenia ja ho pijem asi mesiac a zatial nic posoby asi na kazdeho inac no este to vydrzim aj dalej mozno dajake kilecko zmizne

 42. No ja som si ho tiez kupila vdaka reklame a napisu na chudnutie…ale zistila som ze chuti fantasticky aj bez akychkolvek sladidiel a citronov, takze aj keby nepomahal…pit ho budem aj nadalej.

 43. je tu 51 príspevkov k čaju a o tom či je dobrý alebo nie a kde ho treba zhánať a ktorý je dobrý a ktorý nie

  doporučujem zháńajte z celého Slovenska peši do Košíc alebo aj do Číny, nebude ani zapekať a určie sa pri ňom bude chudnúť

 44. Barbi vsetko! Rozdiel je ako ked varis instantnu polievku, alebo domacu slepaciu. V sackoch predavaju pomlety odpad. Odporucam lysovany zeleny typ sheng. Treba hladat na google a postar donese az do domu. Ja objednavam priamo z Ciny.

 45. ja taktiez pracujem v jednom obchode s cajikmi…mozem potvrdit ze na tento caj chodi nesmierne mnozstvo zakaznikov muzi ci zeny pre jeho rozmanite ucinky (tiez pre PODPORU chudnutia)…predavame niekolko druhov ciste aj ochutene a mame aj ZELENY PU-ERH..takze s radostou Vas pozyvam do nasej predajne v OZC Max Poprad na 2. poschodi ;)))

 46. za 3 mesiace som schudla 24 kil,zo stravi som vynechala -chlieb,sladkosti, cestoviny a 3 mesiace som pravidelne 3x pila caj PU-ERH, ja vobec nepochybujem o jeho ucinkoch, vyskusala som uz kopu diet ,ale jedine toto mi pomohlo.

 47. ja som si kúpila wellness KLEMBER čaj SPALOVAČ TUKOV s limetkou a fakt to funguje schudla som 7 kíl odporúčam vyskúšajte ho pijem ho viac krat za den a darí sa. papa

 48. chcem sa spytat ci ho mozem pit aj ked kojim ked som nekojila pila som ho velmi fajn a vobec nezapeka praveze dobre precistuje creva :-)

 49. dobry den .prosila by som radu rada by som vyskusala tento uzasny caj ale mam tieto diag.asthma,diabetes-na inz. po operacii stitnej euthyrox 150-po op som pribrala 1 kil velmi by som chcela schudnut poradi mi nejaky obdonik dakujem

 50. ahojte, prečítalasom si všetky príspevky, tiež mi dnes dorazil tento čajík , chutovo je veľmi dobrý ale chcem sa spýtať užívateľa bo že za akú cenu si objednáva tento čaj a akú gramáž ma balenie, ja som si objenala čaj zo SR a 50 gramov ma vyšla na 1,90 , tak len tak zo zvedavosti koľko stojí čajík priamo z Číny?
  ďakujem

 51. Spravila som vlastný výskum o práškovom čaji Matcha a o tom, ako mi dokáže pomôcť pri mojich zdravotných problémoch. Dočítala som sa a na samej sebe si dokázala to že Matcha môj zdravotný stav zlepšila a zlepší zdravie kohokoľvek, kto tento výborný produkt zaradí do svojho života. Do čaju si rada pridávam kúsok medu., ale je množstvo spôsobov ako ho konzumovať. Každopádne stoji za to. A navyše…. Pijem Matchu 1-2 krát denne niečo vyše mesiaca a uz som schudla pár kilogramov,som bystrejšia, kvalita mojej pokožky a vlasov sa zlepšila a cítim sa silnejšia. Matchu pije už aj môj manžel, pretože vidí čo so mnou urobila, sám už začína pociťovať zmeny. Obaja si myslíme, že sme objavili zelený čaj v najlepšej forme a kvalite a tento čaj zmenil náš život k lepšiemu. A.

 52. Inak, odporúčam zelený čaj vo svojej najlepšej forme- Matcha čaj. Spravila som si vlastný výskum o tomto práškovom čaji a o tom, ako mi dokáže pomôcť pri mojich zdravotných problémoch. Dočítala som sa a na samej sebe si dokázala to, že Matcha môj zdravotný stav zlepšila a zlepší zdravie kohokoľvek, kto tento výborný produkt zaradí do svojho života. Do čaju si rada pridávam kúsok medu, ale je množstvo spôsobov ako ho konzumovať. Každopádne stoji za to. A navyše…. Pijem Matchu 1-2krát denne niečo vyše mesiaca a uz som schudla pár kilogramov, som bystrejšia, kvalita mojej pokožky a vlasov sa zlepšila a cítim sa silnejšia. Matchu pije už aj môj Priateľ, pretože vidí, čo so mnou urobila, sám už začína pociťovať zmeny. Obaja si myslíme, že sme objavili zelený čaj v najlepšej forme a kvalite a tento čaj zmenil náš život k lepšiemu. Anka

 53. ahojte,

  caje by mali byt sucastou zdravotneho stylu – okrem „skraslovacich“ ucinkov maju velmi vela priaznivych zdravotnych ucinkov – posobia preventivne proti nadorovym ochoreniam, srdcovocievnym ochoreniam, detoxikuju, znizuju cholesterol cistia plet, …
  zelene caje navyse pomahaju predist paradentoze.
  vacsina cajikov podporuje metabolizmus, takze nech si vyberiete ktorykolvek z nich, je velka sanca, ze vam pomozu aj zhodit.
  pu erh je najosvedcenejsi… ale myslim, ze ak nim niekto zapija dva kremese po obede s reznom a hranolkami, tak asi neuspeje :-)))
  prichadza jar, tak drzim palce… s puerhom sa mate sancu dostat do nohavic, co vam zacali byt po vianociach tesne :-))).

 54. Pu-ehr pijem už druhý mesiac, čím viac ho pijem,tým viac mi chutí.Dennú dávku mám 1,5l. Neprežieram sa, jem 3x denne, po 17. hodine len čaj.Nemám chuť na sladké a dnes som prvý krát zjedla polovičku pizze a mala som úplne dosť. Chudnem štvrté kilo. Zlepšilo sa mi trávenie a tým sa cítim veľmi dobre. Čajík začali piť aj moje kolegyne.Mám len obavu, či dlhodobé pitie tohto čaju nemá aj nepriaznivé účinky. Nemáte niekto s týmto skúsenosť?

 55. Teda, reakcia pana Jiřího Karlíka ma veľmi zaujala, určite pri najbližšej návšteve svojho otca v Košiciach pôjdem aj do čajovne :)

 56. 04. 04. 2012, 14:24

  Ano pu-ehr a zeleny caj su velmi vhodne pri diete,ale popritom kazdy kto chce schudnut by mal znizit prijem cukru.Jest zeleninu a maso bez inych priloh ako zemiaky,ryza,cestoviny a neobjedat sa chlebom.S ovocim pozor,obsahuje cukor,cize jest minimalne,neprehanat to.Jeden banan,jablko,kivy sa da pocas dna,ale nikdy nie po hlavnom jedle.Pit vela vody,hlavne stolovej,bublinkove podporuju travenie,cize zvyzuju chut do jedla.Pravidelny pohyb je nutny taktiez,nie len sediet cele dni.

 57. No citala som vase prispevky no neviem co si o tom mam mysliet .ja by som potrebovala schudnut 10 kil aka dieta alebo caj je naj.diki

 58. Toto je moja prva reakcia na Vasom portaly, napriek tomu, ze Vas sledujem uz par rokov, mam Vasu knihu a vdaka Vam sa mi podarilo schudnut cca 20kg, neexistuje zazracna rada, iba trpezlivost, pevna vola a prijat realitu, tak ako pisete. Ale vratim sa k caju Pu-Erh: pijem ho uz roky, ale asi tak ako pisete, je to skor psychicky efekt, jedine z coho ho „obvinujem“ je asi jeho vplyv na imunitu a to v pozitivnom smere, pretoze odkedy ho pijavam pravidelne, teda viac ako jednu salku denne, nebola som nachladena, teda naposledy pred rokom, pritom predtym som mala nejaky katar kazdy druhy mesiac…moja otazka preto znie, ovplyvnuje imunitu???

 59. Lagris ja sa v čajíčkoch nevyznám. Na google sa dá nájsť súvis pitia tohto (a iných čajov) s imunitou. Hľadal by som však aj širšie súvislosti. Ak ste schudli 20 kíl tak aj to môže mať vplyv na zdravie, pretože tukové tkanivo produkuje takzvané prozápalové cytokíny čo sú látky, ktoré v tele zvyšujú pohotovosť ku zápalovým reakciám a celkovo zaťažujú systém. Je možné, že ste navyše začala lepšie jedávať. Možno sa vám zlepšila psychická pohoda. To všetko spolu môže namiešať lepšiu imunitu.

 60. Pu Ehr je údajne samotnými číňanmi považovaný za najzdravší čaj na svete, zrejme vďaka tej dodatočnej úprave ušlachtilou plesňou (tmavý druh). Mal by mať teda výraznejšie antioxidačné, krv čistiace účinky na organizmus. Znižuje cholesterol atd no predovšetkým zásadná je životospráva, hlavne pohyb na imunitu. Ja osobne cvičím tensegritu a predtým pijem radšej maté alebo sencha, ktoré obsahujú viac teínu (čo ma povzbudí) a pu ehr radšej, keď sedím v práci lebo skutočne obmedzuje zbytočný hlad, v čase keď organizmus nevydáva veľa fyzickej energie a paradoxne často sa ani nemá kedy najesť :) tak v čaji mám popri teíne zabezpečený aspoň prísun vitamínov a minerálov na rozdiel od kávy a nedehydruje = výhoda ktorú vnímam :)

 61. Ja mám skúsenosti, že keď zapeká, váha ide dole. Možno niekto vie vysvetliť, prečo to tak je.

 62. mam pocit ze ten pan Veselý zjedol všetku mudrosť sveta, vôbec z nehonecerpam ale musim napísať. paci sa mi komentár horeuvedenej cajovne…..

 63. aj mna z puehru zapeka, resp aj predtym ma zapekalo, kym som ho nepila… ale nezlepsilo sa to ani jeho pitim. A nechudnem z neho. Dokonca som este nabrala asi 2 kila… co ma nepotesilo. Nema az taky zazracny efekt na chudnutie.
  Akurat, co sa mi na jeho piti paci , su osviezujuce a povzbudive ucinky, tie ma, fakt:) najma v praci pomaha sustredit sa.

 64. a na zlepsenie imunity pomaha zavorovy caj. ale nie taky sackovy z lekarne. Normalne si kupim v potravinach cerstvy zazvor, kusocek z neho postruham a zalejem vriacou vodou. Necham luhovat, moze byt aj dlho aj 30 minut, teply treba pit, uz po 15 min. od zaliatia sa da pit. Pijem ho uz od januara a niekolko mesiacov som nebola chora. Pomaha, je velmi ucinnou prevenciou voci prechladnutiam, anginam a chripkam a pod. virozam…. Od januara som nebola ani prechladnuta. A predtym som mala problemy, bola som chora v jednom kuse….
  Pit salku denne.Nezabudat! Nevynechavat!

 65. otazocka?kde dostanem kupit pravy pu-erh caj?nechcem ziadne lacne caje,dakujem

 66. ked chcete schudnut..tak treba zacat hlavne zmenoz stravovania..odporucam stranku lahkechudnutie.sk alebo knihu od p. Antónie Mačingovej..je tam všetko o detoxikácii,stravovania podla krvnych skupin a skvele recepty, z ktorych som uz dost vela vyskusala a nielen ze su zdrave ale aj zasytia a clovek sa neciti unaveny ako po velkom obede, kedy by si najradsej pospal..a cajik je tiez vyborny ako doplnenie pitneho rezimu…ale trenba si nastudovat aky caj je pre aku krvnu skupinu vhodny..to je tiez dolezite..preto ten pu-erh nemusi mat na kazdeho chudnuce ucinky..

 67. Ono asi veľmi záleží aj na kvalite daného Pu Er čaju, ktorý máte. Najlepšie sú také, čo majú aj 20, 30 rokov ale sú aj veľmi drahé. Dokonca v Číne existujú aj aukcie s týmito čajmi… takže možno by som dodal len, že nie je Pu Er ako Pu Er :)

 68. No neviem, že by čaj Pu-ehr mal nejaké veľké účinky na chudnutie. Tento čaj pijem už dlho a napriek tomu som teraz pribrala skoro 2 kg a priznám sa, že niky som od neho neschudla. Takže moja rada je jednoduchá – piť čaj beriem ale pritom treba pravidelne cvičiť a dávať si pozor čo jeme.

 69. Pu-ehr caj je prijemny.Ja si myslim,ze na chudnutie je jediny recept spravna zivotosprava.Ziadne zazracne tabletky a ziadny caj len clovek by mal tu zivotospravu mat dobru .

 70. Ja si myslim ze ziadny zazracny caj a ziadny zazracny liek na chudnutie neexistuje.Jedinym liekom je menej jest a viac pohybu. A schudnes bez caju a bez tabletiek.

 71. 1. caje a chudnutie je dost zauimava tema. prakticky na chudnutie ma z cajov vplyv len niekolko veci a tie su v roznych druhoch caju viac ci menej zastupene. prvou je kofein, ktory caj obsahuje no v znacne mensej miere ako napr. kava. ma dokazany vplyv na zhadzovanie tukov prostrednictvom zvysovania termogenezy. druhym su katechiny zo zeleneho caju, ktore sa vyskytuju viacmenej len v nom (a este vo vvybarnych druhoch puerhu – zelenych, nie tmavych). tie nevplyvaju ani tak priamo na nejake spalovanie tukov ale podporuju synergicky ucinok kofeinu. kto chce caj na chudnutie, mal by sa preto obzerat po zelenom caji alebo zelenom puerhu. vsetky ostatne prakticky nemaju, alebo maju znacne nizsiu hladinu katechinov a aj ked mozu amt viac kofeinu, su z tohto hladiska bez podpory katechinmi menej ucinne.

  samozrejme ak to niekto mysli vazne a chce realne zurocit moznosti tychto latok, najvhodnejsia forma je ist po cistej latke – teda cisty kofein v toblkach, a EGCG – vytazok katechinov zo zeleneho caju. pri akomkolvek caji sa totiz neda nikdy zarucit obsah danuych latok v nom – to zavisi od presnej odrody, rocnika, kde to a ako bolo pestovane, ako aj od sposobu spracovania, skladovania atd. aj preto ak dvaja ludia piju „zeleny caj“ niekomu moze pomoct, inemu nie.

  2. jedine co ale aj tieto caje mozu spravit je to, ze zvysia energeticky vydaj prostrednictvom vyssie spomenutej termogenezy. samotny caj je vsak na toto dost slaby (su znacne silnejsie prostriedky). aj pri tom ale stale plati rovnica „energia von > energia dnu“ a teda, sice si takto dokazete zvysit energeticky vydaj, no ak aj pri tomto zvyseni toho do seba dostanete prilis vela cos a tyka kalorii, tak aj nadalej pojdu kila nahor a ziadny zazrak sa nekona. toto je velmi dolezite si uvedomit – ze chudnutie je o tom kolko energie ide dnu a kolko von. optimaliazovat tuto zakladny rovnicu sa da mnohymi sposobmi, no vzdy je to len a jedine o nej. kolko energie sa vsetrebe a kolko sa vyda. neexistuje ziadna pirulka, caj ani nic ine co by z vas tuky vycuclu (teda okrem liposukcie :)) )

 72. Čo sa týka Pu-erh čaju, po osobných skúsenostiach vo všetkom môžem súhlasiť s p. Veselým… on to povie odľahčeným spôsobom ale pravdivo :-)

 73. A čo taký zelený čaj alebo nejaká forma extraktu z neho? Samozrejme si nemyslím, že čaj je alfou a omegou chudnutia, je to kopa iných vecí, ale myslím, že je to dobrá tekutina na podporu organizmu a ak mu máš ešte prospieť tak prečo nie.

 74. ten čaj pu-ehr je veľmi učinný,jaho pijem už druhý rok a som veľmi spokojná. je veľmi príjemný aváha sa ním perfektne udržiava,samozrejme netreba sa prejedať ja ho ešte kombinujem s Figuranom z lekárne. cez den 3 pu-ehr a predvečerom a večer 2 figurany. a som veľmi spokojná. Ak to niekedy nedodržím cítim sa nesvoja. a ešte si aj zacvičím. Dá sa to len chcieť.Ideme do jari a leta……

 75. pu-erh pijem pravidelne každé ráno nalačno už asi 2 roky (mám to ako raňajší rituál). Zoznámila som sa s ním vo Francúzku u mojej dcéry, ktorá sa zaoberá TČM a čaj kupuje od svojej priateľky, ktorá ho dováža priamo z Číny – je naozaj kvalitný. Môžem potvrdiť, že po dlhoročnom probléme s vysokým celkovým cholesterolom (od 7-11)som sa bez liekov dostala na úroveň 5,5 a dobrý chol. sa mi zvýšil na 2,1, čo lekárka nechcela veriť. Podotýkam, že trpím metabolickou poruchou a nie nadváhou (výška169/váha63kg). Vrele doporučujem – celkove sa mi zlepšilo zdravie, v mojich 63 rokoch neužívam žiadne lieky:-))

 76. Zuzana čaje sa kupujú v obchodoch, v ktorých sa predáva čaj (zvyčajne v každom nákupáku), alebo na internete v čom pomôže google.

 77. …čaj sa dá samozrejme kúpiť aj u nás, ale je potrebné si dať pozor na jeho kvalitu a zdroj z ktorého nakupujete – lístky musia byť celé a veľké, nekupujte ho porciovaný, tak ako aj ostatné čaje. Určite by som si ho nekupovala cez internet !!!

 78. Kolko vyjde 100 g asi tak rozumna cena za ten kvalitnejsi? (orientacne…) Ti,ktori mate skusenost,ze pri obezite ste s cajom chudli (bez zmeny stravovac.zvyklosti), je BMI 35 uz ta vhodna obezita,pri ktorej caj by mohol fungovat, alebo funguje len pri ovela vyssich (cislach BMI)?

 79. Čaj Pu-ehr pijem už dlhé roky .Pijem ho preto ,lebo mi chutnå, navyše sa ho môžem napiť aj pred spaním ,lebo nemá rušivé účinky na spánok.Cez deň zase cítim, že ma povzbudí.Nedám dopustiť na tento čaj a chválim, lebo inak sa ani nedá.U nås ho dostať jedine v Kauflnde.Balenie v ktorom sa nachádza 20 ks sáčkov stojí približne do 1,70 Eu.Občas sú naň aj zĺavy.Čo sa týka chudnutia,môžem potvrdiť, že ma udržuje stále v tom språvnom pre mňa rozmedzí 50-52kg pri výške 160 cm a normálnych hodnotåch chlosterolu.preto vrele doporučujem!

 80. Miro (ak vas mozem tak oslovit) mate moj obdiv, vacsina komentarov (alebo naozaj mnoho, nepocitala som ich), pod vacsinou prispevkov, su pisane ludmi, ktori bud vobec necitali obsah clanku, alebo len sa zacitali a sli rovno ku komentarom, alebo naozaj uplne ignoruju obsah, netusim, ale ak by si totiz precitali obsah clankov, tak vsetky tieto komentare na ktore narazam by boli zbytocne.. preto obdivujem tu vasu trpezlivost ako kazdemu odpovedate!

 81. Shams ďakujem. Je to ľudské, ľudia sú netrpezliví a chcú hneď výsledky. Dá sa to pochopiť :-)

 82. Tak ten Puerh je veru záhada, každý má naň akoby iný názor …

  Čo sa týka zapekania, čiže tvrdá stolica, môže byť, veď to sa hovorí aj o čiernom čaji, že ej proti hnačke … Keď bývajú hnačky z následku problémov s pečeňou, resp. trávením celkove, kľudne môže Puerh pôsobiť aj takto …

  Zelené, čierny, fermantácia, plesne …

  Videl som dokument o histórii tohto čaju … Viete čo je originál?

  Odkiaľsi z Číny sa vybrali do Tibetu obchodníci s lístkami čaju naloženými do vakov, ktoré niesli osly po stranách svojho tela. Putovali tam asi rok a za ten čas tie lístka doslova hnily v tých vakoch, premiešavali sa pachy s potom oslov … Takto vznikala oná ušľachtila pleseň a fermentácia. ..

  V Tibete ho obľubovali preto, lebo tam vo vysokých polohách obyčajne jedli len mäso, čo zaťažuje trávenie a ten Puerh im pomáhal …

  Neskôr sa samozrejme snažili navodiť onú pleseň umelo, obyčajne nechali lístky ležať kde ich nahrievali, naparovali, či tak nejako …

  No ale ak chcete pravý Puerh, šup na osly a rok na cesty :-)

 83. Dobrý den prajem.volám sa Mária a mám 8kíl nadváhy, vraj to nie je velmi zlé. nakolko mám výšku 190cm vážim 105kíl ale problém mám s tým že vela tuku na bruchu mám teda vyzerám ako keby som bola tehotná lebo zrejme tam sa mi ukladajú tie kilá navyše. Moj problém ja však v tom že mám velmi rada sladkosti a kebyže bola nejaká dieta na chudnutie tak by som nevydržala lebo skrátka ja potrebujem spapať niečo sladké a takisto mliečko a jogurtíky takže zrejme nebudem moct schudnúť. len by ma zaujímalo či by sa nejako dalo zbaviť toho tuku na bruchu.ak viete prosím poradte mi. dakujem vám velmi pekne dovidenia

 84. majka v podstate ste si dali šach-mat. Ak poviete, že priberáte a zároveň že sa nedokážete vzdať toho z čoho priberáte tak naozaj je tu problém. Môžete sa pokúsiť navýšiť pohyb a ak toho sladkého nebude príliš veľa, mohlo by to fungovať. V zásade – jogurtíky sa dajú osladiť aj stéviou, takže vzdať sa ich netreba. Odporúčam, pozerajte sa na to takto: 8 kíl plus naozaj nie je tak veľká tragédia. Skúste sa pozrieť do minulosti. Ako rýchlo priberáte? Skúste potom odhadnúť, koľko navyše budete mať trebárs o 10 rokov? Z týchto odpovedí potom viete povedať, ako vážne to je a ako vážne to môže byť neskôr. Aby vám sladkosti a maškrty nespôsobili neskôr viac škody, než vám bude milé.

 85. Mirko dakujem za uzasne knihy ktore citam mam dole uz 20 kg velmi sa tesim ze to ide tak lahko a nie som hladna diky ze siiiiiii

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.