BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Je čaj Pu erh naozaj liekom na obezitu?

Biznis s obezitou prekvitá stále. Len za posledné roky si pamätám, že to bol ananás, pomaranče, grapefruity, mango, káva, melón a pod. V poslednom čase zelená káva a rôzne exotické semiačka. Nuž a čaj pu erh. To všetko z času na čas sľubuje, že schudneme ľahšie, radostnejšie a rýchlejšie.  Ľudia majú radi jednoduché riešenia na zložité problémy. Vždy sa preto nájde niekto, kto im ich poskytne. Pochopiteľne - za úhradu.

Podobne je to aj s čajom na chudnutie. Odporúčam, aby ste nečakali zázraky.

Ako príklad by som uviedol jeden starší ponukový list jednej nemenovanej firmy. Ponúkali tabletky na chudnutie. Extrakt z čaju a zopár rastlín, 100% prírodný a 100% účinný. No nekúp to! V letáku stálo aj toto: „Je dokázané, že pri užívaní sa odbúra až 10% tukového tkaniva za rok.“ To je predsa skvelé - 10% tuku, kto by to nechcel? Ale poďme počítať. Pri 30 kilovej nadváhe je 10 percent 3 kilá. Za rok. Takže rok máte užívať nejaký preparát, ktorý stojí na mesiac okolo 30 eur. Čo poviete - skúsili by ste zacvakať 360 eur za rok, aby ste skúsili, či to funguje? Ja nie. Nuž a veľmi podobný efekt "chudnutia" dosiahnete aj pri použití čaju pu erh.

Ja vám teraz poradím ako zhodiť 3 kg tuku už za mesiac a nemusíte mi posielať ani jedno euro.

 • Vylúčte mliečne výrobky okrem nízkotučných. Nijaké maslo, smotana, mlieko.
 • Stiktne si zakážte mastné jedlá zo živočíšnych produktov ako slanina, údeniny, bôčik.
 • Striktne zrušte používanie cukru, sladkostí, slaností.
 • Vynechajte sladené malinovky, koly, džúsy a iné sladkosti.
 • Nejedzte mastné mäso, nahraďte ho chudým, alebo radšej jedzte tofu, cícer, či strukoviny ako zdroj bielkovín.
 • Nejedzte biely chlieb, ale nahraďte ho celozrnným.
 • Denne zjedzte asi kilo zeleniny v rôznych formách. Môže byť viac. (Surovú, šalát, varenú, grilovanú - aká vám ide na chuť)
 • Denne prejdite aspoň 4 kilometre, alebo okolo 10 tisíc krokov (a viac) alebo hodina rýchlej chôdze.

Toto spôsobí chudnutie. Všimnite si - nič netreba platiť, stačí sa normálne stravovať a hýbať.

Teraz sa zas vráťme k čaju. Asi tušíte, čo bude nasledovať. Áno. Sklamanie.

Netešte sa, že by ste si mohli začať variť pu erh a vo výsledku by bolo chudnutie.

Aký je to čaj?

Čajíčkari radi zdôrazňujú dobre znejúce argumenty (výberový, šetrne spracovaný, osobitný a podobne) a to isté sa dozviete aj o pu erhu. Je to teda čaj, ktorý však je fermentovaný osobitým šetrným spôsobom. Tento spôsob zabezpečuje, že si zachová látky, ktoré sa normálne nachádzajú iba v zelenom čaji. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi a dokáže pozitívne vplývať aj na iné ochorenia.

Jeho vplyv na chudnutie sa však často preceňuje. Pri chudnutí platí pravidlo, že príjem energie nesmie byť väčší ako jej výdaj. Toto pravidlo nikoho nepustí aj keby sa to snažil neviem čím oklamať.

Podľa rôznych štúdií istý efekt popíjanie čaju mať môže, ale nesmiete si to idealizovať. Príklady štúdií:

Je dobré všimnúť si, že v mnohých týchto zdrojoch sa pracuje s extraktom z čaju a nie vždy so samotným čajom. Každopádne - istý účinok sa očakávať dá a preto sa (zvyčajne skôr zelený) čaj odporúča ako podpora. Len si to nesmiete preložiť do demagogického "budem ďalej jesť klobásy a torty a pridám k tou trocha čaju pu erh a vďaka tomu schudnem. To by akosi... Nefungovalo.

Už dávnejšie sa objavovali správy, že u ľudí s vysokou nadváhou, ktorí tento čaj pili pravidelne, sa znížila váha oproti porovnávanej skupine asi o 2-3 kilá za mesiac. Údajne bez toho, aby zmenili svoje stravovacie zvyky. Ale nejasajte, platí to len pri ozaj vysokej obezite. Čím sa obezita znižuje, tým je aj pokles na váhe menší a pri menšej nadváhe takmer zanedbateľný.

Ak sa morbídne obézny človek rozhodne chudnúť len tým, že bude piť čaj, nezmení sa len tá jediná vec. Začne viac rozmýšľať o chudnutí a zvyčajne trocha pozmení svoje stravovacie zvyklosti. Možno bude mať pocit, že nezmenil nič. Ale pitie čaju je aj pitný režim a to samo niekedy pomôže s chudnutím. U veľkej obezity stačí zvyčajne aj veľmi malá zmena na to, aby váha začala klesať.

Ak je však vašim cieľom stať sa štíhlym a štíhlym aj ostať, tak to chce spraviť niečo viac, ako len po každom jedle vychlipkať čaj.

Piť, či nepiť pu erh?

Argumenty pre pitie čaju sú jednoduché:

 1. Zdá sa, že aj keď malý, ale môže tam byť zdravotný benefit.
 2. Za skúšku dáte málo. Tak prečo nie? Metabolizmus ľudí sa líši. Niektorí z neho schudnú, iní zase nie. Možno budete patriť medzi šťastlivcov a pár kíl na začiatku chudnutia zhodíte. Ale kto dokáže, že to bolo čajom a nie upravenou životosprávou? Ja osobne som rozdiel nezbadal, bez ohľadu na to, ako často som ho pil alebo vôbec nepil, pokles váhy bol vždy 4 kg za mesiac. (Na mňa neúčinkoval. Pil som ho dokonca aj pred chudnutím v blahej nádeji že vďaka čaju budem ďalej môcť jesť oškvarky a kožu z kuraťa. Chudnutie sa však dostavilo až keď som zmenil životosprávu.
 3. Pitie čaju je súčasť pitného režimu. Určite neublíži (myslite ale na prítomnosť kofeínu - ak by boli ťažkosti so zaspávaním)
 4. Pitie čaju môže podporovať aj relaxáciu. Ak si spravíte pri ňom pokojné posedenie, aj tým môžete podporiť chudnutie.

Podobné účinky má aj zelený čaj alebo oolong, nevidím dôvod prečo byť pri chudnutí odkázaný len na jeden druh čaju a nevyskúšať celú paletu chutí, ktorú táto rastlina - Čajovník čínsky ponúka.

Ak teda plánujete využívať čaj pri chudnutí, zelený čaj bude asi ešte lepšou voľbou. Alebo ich striedajte. 

Nakoniec ešte pár slov o kvalite.

V našich končinách väčšinou za čaj považujeme hocijakú hnedú vodu z pozametaných zvyškov. Kúpite v hypermarkete. Malá odbočka:

 • Skúsili ste niekedy v hypermarkete kúpiť med? Ak áno, aký bol? Rovnaký ako od medára?
 • Chutnali ste už hypermarketový lekvár? Tak asi viete, aké má zloženie.
 • Podobne aj čaj. Veľmi pravdepodobne narazíte na najnižšiu kvalitu. Tá väčšine stačí a tak sa dobre predáva.

Ak hľadáte kvalitný čaj, radšej sa poraďte u špecialistov. V obchodoch, ktoré sa tomu venujú. Niekedy poradia aj v čajnovniach.

Potom sú tu ešte predavači nádeje a štíhlych sľubov. Aj toto sú skôr špecialisti na biznis, než na čaj. Nespoliehal by som sa, že pôjde o najvyššiu kvalitu.

Ak potrebujete dosiahnuť výsledky, určite sa sústreďte skôr na kvalitu, než na názov. Striedajte rôzne zelené čaje, nie len pu erh. A kupujte to u špecialistov na čaj. Nie u predavačov chudnutia.

 

Napísal
Miro Veselý 
23. októbra 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.