BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Delená strava

Jedným z  populárnych "riešení" nadváhy a obezity je aj delená strava. Rozšírila sa rýchlosťou fámy. Je to pochopiteľné - sľubuje jednoduché riešenie problému. Ni sa nemusíš učiť, stačí ak oddelíš... Delená strava je však len ďalší sebaklam.

"Delená strava mi pomohla" - tvrdí to aj susedkina známa! A ak to vraví tá najväčšia klebetnica tak verte, že je to na TISÍC percent pravda. Iba ak by nie...

Je fakt, že v istej chvíli delená strava pomôcť môže. Ako to?

 • Kým sa niekto prejedá bez rozmyslu, tučnie.
 • Kým človek jedáva nepravidelne, tučnie.

Potom sa jedného dňa naštve a povie si "niečo s tým musím spraviť". A tak začne napríklad s delenou stravou. Zrazu za začne venovať tomu, čo papá. Bez ohľadu na to, či je jeho strava delená, alebo nedelená, už dáva pozor. Odrazu jedáva aspoň trocha pravidelne a aspoň trocha normálne a nie prejedacie porcie. Ak si náš tučný diétoskúšač "dáva pozor" na to, čo zje, schudne.

Chudnutie však nemá na svedomí delená strava. Chudnutie sa spustí preto, že predtým úplne nezmyselné stravovanie sa zmenilo na trocha nomálnejšie

U veľkej väčšiny ľudí na chudnutie stačí aj pomerne malá úprava jedálneho lístka a zrazu začnú chudnúť. Ako je to možné? Predstavte si, že niekto sa vypasie na 200 kíl živej hmotnosti. Myslíte, že človek takých rozmerov musí obmedzovať stravu? Nie. Váži možno trojnásobok toho, čo by vážiť mal. Chudol by aj pri strave, ktorú by mal zjesť normálne. (Len to väčšinou ľudia nevedia, koľko je normálne...)

Telegrafický pohľad na princíp

V tomto type stravovania sú určené 4 hlavné skupiny jedál a to:

 1. Mäso a ryby.
 2. Vajcia.
 3. Syry, mliečne výrobky.
 4. Chlieb, pečivo, zemiaky, ryža, cestoviny.

Tieto skupiny sa nesmú spolu jesť. To znamená chlieb s vajcom je zakázaný rovnako, ako mäso s ryžou. Okrem toho sú však ešte dve skupiny jedál:

 1. Zelenina, strukoviny, sója, orechy.
 2. Tvaroh, cottage syr, kyslomliečne výrobky, tiež bryndza a tuky – olej, maslo.

Tieto dve skupiny môžete kombinovať s čím chcete. Môžete teda jesť chlieb s maslom a tvarohom. Alebo mäso so zeleninou.

Delená strava - ako dlho ju vydržíte?

Možno pomocou tejto diéty pár kíl zhodíte. A dokonca aj pomerne rýchlo. Ale ako dlho vás bude baviť takáto strava? 3 týždne? Dva mesiace? Čo bude potom?

Poznám niekoľko žien, ktoré delenú stravu nielen skúsili, ale si ju aj veľmi pochvaľujú. Tešia sa, ako im pomohla schudnúť niekoľko kíl. Všetky tieto milé dámy majú jednu spoločnú vec: už dávno ich jedálny lístok je znova pri starom! Čo to znamená? Úprimne chvália oddelenú diétu, ale sami ju veru nejedia. To je typické. Málokto s tým vydrží dlho, ale skoro všetci si ju DLHO pochvaľujú. Zaujímavá vec. Nečudo, že to potom dychtivo skúšajú aj ďalší ľudia... Veď to každý len chváli.

Neodporúčam vám experimentovať so stravou. Chcete schudnúť? Potom odporúčam, aby ste hneď nasadili (lekármi aj ľuďmi) overenú racionálnu stravu, založenú na pestrej strave.

Delená strava vás nič nenaučí

Často si ľudia delenú stravu zvolia, ako redukčnú diétu. Každá diéta je chápaná, ako časovo obmedzené riešenie. Býva určené na dosiahnutie nejakého zámeru. Tým zámerom môže byť napríklad chudnutie. Keď potom človek schudne, diéta sa stáva zbytočnou. Lenže čo taký človek má po diéte začať jesť? Pustí sa zas do rezňov. A čoskoro má nazad aj svoje kilá...

A preto je lepšie, ak namiesto experimentov siahnete hneď po racionálnej výžive. Je to výživový štýl, ktorý zaisťuje prísun všetkých živín, ktoré človek potrebuje. Týmto štýlom sa môžete stravovať trvale. A preto nepriberiete.

Počas chudnutia je lepšie dodržiavať pestrú stravu, napríklad z môjho jedálnička na chudnutie. Kombináciou vhodných živín dosiahnete výborné výsledky. Predsa len:

 • Ak budete jesť len sacharidy (napríklad len prílohu) tak tým zvýšite glykemický index.
 • Keď si dáte len bielkoviny, môže vám chýbať energia zo sacharidov.
 • Polovičná porcia (len príloha, len mäso) jedla môže znamenať aj hlad.

Ak si dáte mäso a budete cítiť túžbu pridať si na množstve, zvýši sa príjem tuku. To nie je to čo sme chceli. Aj z takýchto praktických dôvodov teda delenú stravu neodporúčam.

Najmä však: nemá zmysel deliť stravu - nič sa tým nezmení. 

Naše trávenie je pripravené jesť jedlo, v ktorom sú skombinované všetky živiny.

Ak máte nejaké ťažkosti s trávením, potom u lekára zistite čo presne sa deje. Neskúšajte oddelenú stravu, či rôzne bezlepkové diéty.

Nebojte sa potravy

Jedlá v ktorých sú zastúpené bielkoviny aj sacharidy sú celkom normálne. Nebojte sa ich. 

 • Už materské mlieko obsahuje všetky zložky výživy. V materskom mlieku sa nachádzajú sacharidy, bielkovina, aj tuk.
 • Ako by ste chceli oddeliť chlieb? Obsahuje predsa bielkoviny aj sacharidy.

Tráviaci systém si s kombináciou bielkovín, sacharidov a tuku poradí.

V oddelenej strave okrem snahy deliť živiny nájdete aj odporúčania, ktoré sú celkom v poriadku:

 • Treba uprednostňovať celozrnné výrobky.
 • Jesť iba chudé mäso alebo ryby a len v malom množstve.
 • Strava má byť takmer bez tuku, soli a cukru.
 • Odporúča sa jesť veľa zeleniny a ovocia.

V podstate je teda delená strava zložením podobná tej, akú propagujem nielen na týchto stránkach, ale odporúčajú ju aj lekári, ktorí sa zaoberajú liečbou obezity. Z takejto stravy sa nepriberá ľahko. Iba ak by jej množstvo bolo neprimerane veľké.

Delená strava - prečo je tak lákavá?

Vytvára pocit, že na schudnutie si stačí zapamätať veľmi jednoduchú poučku: "Cesta k schudnutiu vedie len cez inú kombináciu jedál." Každý človek s nadváhou sa zamyslí. "Tak chyba nie je vo mne, ale v tom, že zle jedlo kombinujem. Môžem jesť koľko chcem. To znie lákavo! Nie je to žiadna z tých nenávidených diét, ktoré už toľko krát zlyhali. Žiadne hladovanie." Vidina schudnutia a ponechania si aspoň niektorých svojich obľúbených pochúťok je príliš veľká, aby človek tento typ stravy nevyskúšal.

A tak sa začítate do prvých riadkov o oddeľovaní jedál. Na samom začiatku vám domotajú hlavu chemickými procesmi odohrávajúcimi sa v žalúdku a dvanástniku a tým, aké je dôležité to ovládať. (Naši predkovia to neovládali a prežili.) Potom už motanie hlavy bude úplné, takže z toho nevybŕdnete.

 • Povolia sa údeniny, aby vzápätí o pár riadkov sa zakáže bravčovinu.
 • Kým orechy sú povolené tak arašidy zakázané.
 • Paradoxne sú povolené liehoviny a zakázané brusnice, o pár riadkov sa dozviete, že tými brusnicami sú asi myslené čučoriedky. (Pri týchto riadkoch si určite každý obézny naleje kalíštek obľúbeného alkoholu a pomyslí si: Už dávno som to tušil. Načo som ja ako dieťa pojedol toľko čučoriedok a brusníc. Mohol som byť teraz štíhly.)
 • Aj zoznam povolených a zakázaných potravín vám riadne zamotá hlavu.

Keby ste to rozložili, tak zistíte že je to racionálna výživa, len pomiešaná s neracionálnymi prvkami. V zozname doporučených potravín nájdete aj nevhodné potraviny a naopak niektoré zdravé a vhodné potraviny sú zas zakázané.

Samozrejme, po internete koluje viacero verzií oddelenej stravy. Takže chaos je dokonalý. Pokojne môžete napadnúť tvrdenia v tomto článku zo slovami "všetko je celkom  inak".

Tento typ výživy máva aj prívlastok „moderný“. Tak sa pozrime trocha do „stravovacej“ histórie ľudstva. Človek jedol to, čo práve ponúkala príroda. Keď bola úroda sliviek tak jedol slivky. Alebo myslíte, že by niekto, kto narazil na marhule rýchlo utiekol a skúsil by uloviť diviaka? Iba, že by dostal chuť na diviačie medajlónky na marhuliach.

Delenú stravu si už odskúšal každý , len o tom možno nevie. Niektoré jedlá, ktoré bežne jedávame zodpovedajú kritériám delenej stravy.

 • Napr. taký boršč. Je to chudé mäso so zeleninou. Nedajte do toho smotanu a nezajedajte chlebom a máte typické jedlo.
 • Halušky s kapustou, alebo
 • parené buchty. Bežné parené buchty sú z bielej múky, ale dajú sa spraviť aj z celozrnnej.

Prekvapí vás možno, že údeniny sú povolené. Autor buď pozabudol, že mäkké salámy a párky obsahujú okrem mäsa aj podiel múky, alebo sa spolieha na to, že to neviete vy. Alebo použije povestnú alibistickú formuláciu "...ale jedzte len kvalitné a domáce".

Keby bol princíp oddelenej stravy takým prínosom pre naše zdravie, tak by si to naši predkovia iste všimli. Zanechali by nám nejaký odkaz, alebo pozorovanie.

Delená strava, záver

Oddelená strava je pomerne neprirodzená a cudzia stravovacím zvyklostiam. Jej dlhodobé a hlavne dobrovoľné dodržiavanie je takmer nemožné, iba ak človeka k takejto diéte prinúti núdza.

Delená strava môže mať aj pozitívny prínos. Obézny človek si môže uvedomiť, že sa musí naučiť veľa informácií o životospráve a potravinách. Ak neskôr svoje znalosti rozšíri, vytvára si veľkú šancu aby schudol zdravou, racionálnou stravou. Natrvalo. Pokiaľ však je oddelená strava vnímaná len, ako krátkodobá diéta, tak platí to isté čo pri väčšine „moderných“ diét. Končia sa jo-jo efektom, pokiaľ človek neprejde na racionálnu stravu.

Racionálna strava je totiž výživový štýl, ktorý možno dodržiavať trvale bez toho, aby to človeku bolo cudzie, či nepríjemné. To sa o oddelenej strave nedá povedať s čistým svedomím.

Napísal
Miro Veselý 
19. októbra 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.