Od roku 2004 píše Miro Veselý

Moderné slovo detox stále zaznieva takmer zo všetkých strán. Znie to dobre “vyčistiť telo od jedov” a byť zas čistý a zdravý. Postavme silu čistej prírody proti škaredým jedom dneška. Pripomína vám to niečo? Mne áno. Z internetu sa na nás valí varovanie za varovaním, ako veľmi všetci útočia na naše krehké zdravie.

 • V hypermarketoch sa vraj predávajú neduživé potraviny plné jedov a éčiek.
 • Všade sú výfuky a komíny, k tomu toxické výpary z nábytku.
 • Ezoterici hovoria o energetickom smogu, trasú sa pred žiarením mikrovlniek.
 • Všetko je prežiarené vysielačmi televízie, rozhlasu, mobilov, wi-fi sietí.
 • Vo vode sa nachádzajú stopové prvky všeličoho jedovatého, neraz dokonsa škaredé energo-informačné odtlačky (až človek nevie či tú vodu má vyprsknúť od strachu, alebo od smiechu).
 • Konšpiračné teórie hovoria o chemtrails, pretože vlády a firmy nás práškujú jedmi. Ešte že na stránkach konšpirátorov najdeme aj predaj zázrakov, ktoré tomu zabránia.

A tak mi napadá: Ako to, že ešte žijeme? Začnime tým, že súčasný životný štýl veľkej časti ľudí je naozaj skôr nezdravý a dal by sa právom označiť aj ako toxický. Na to nemusíme čítať žiadne klinické štúdie, ani analýzy. Je to vidieť. Zlá kondícia, obezita, množstvo “civilizačných” chorôb. To sú viditeľné následky chýb v životnom štýle. Dá sa povedať že toxický je samotný životný štýl.

Telo človeka sa vyvíjalo dlho a prispôsobovalo sa pobytu v exteriéri. Dobre fungujeme, ak máme pohyb, stravy skôr menej ako viac. V tme spánok, cez deň aktivita. V zime iný režim ako v lete. Na to sme nastavení. Dnešná doba však priniesla moderné pracovisko. Miestnosť s počítačom, v ktorej sedíme po celý deň. Zanikol rozdiel medzi dňom a nocou, máme svetlo a mnoho lákadiel, ako ho využiť namiesto spánku. Žijeme a pracujeme prevažne pod strechou. Aj takéto zdroje “toxínov” sú v hre. Nielen éčka a žiarenie. To nestačí, mnohí ešte aj fajčia.

Skôr, než teda začneme riešiť otázku, či potrebujeme detox, položme si zdanlivo nesúvisiacu otázku:

Komu prospieva, ak si vy myslíte, že potrebujete detox?

Táto otázka je kľúčová. Viem, odpoveď zdanlivo znie “predsa nám”. Lenže toto nie je správna odpoveď. Ak vás to zaujíma podrobnejšie, odporúčam vám knihu V bubline internetu v ktorej som podrobne popísal, ako to funguje – akými trikmi vás podvodníci skúšajú nachytať. Ak im naletíte, kúpite si nejakú zbytočnosť.

Poďme si to ukázať na príklade.

Niektorí experti radia pri chudnutí využívať aj črevnú sprchu. Jasné, že ju radia. Buď majú sami kúpené zariadenie, alebo dostávajú províziu za každého dohodeného klienta. Organizmus nefunguje tak, ako to zvyknú popisovať zástancovia alternatívnych výživových smerov. Nebojte sa toho, že potraviny budú v čreve „hniť“, „otravovať“ organizmus „jedmi“. Takto formulovaná predstava vyvoláva obavy. Expresívne slová ako jed, hniloba vzbudzujú strach. Je to zrozumiteľné. Ale je to nezmysel. Telo nefunguje ako igelitové vrecko, do ktorého keď hodíte kus mäsa, začne niekde hniť.

Ukážu röntgenový snímok aké hrubé nánosy špiny máme v črevách za tie roky zlého stravovania. Znie to hrozivo. Povedia vám (nezmysel) že v čreve máte dlhoročné “nánosy” ktoré sa dajú odstrániť len tým, že podstúpite čudné procedúru.

Črevná sprcha nie je prirodzený a ani bezpečný postup! Navyše je nielen celkom zbytočná, ale ešte vám môže zhoršiť situáciu v tele.

Skôr než začneme debatovať o potrebe črevnej sprchy, pozrime sa na prírodu – tam veci zvyčajne fungujú. Viete si predstaviť ako si tiger v púšti spraví spraviť črevnú sprchu? Alebo prírodne žijúci človek, že by sa dožadoval podobného zákroku? Nič také ako sprcha tu po dlhé milióny rokov nebolo a zjavne to nikomu nechýbalo.

Argumentácia priaznivcov tejto procedúry spravidla stojí na tom, že v črevách sa “usádzajú” rôzne usadeniny. Čítal som už aj knihu, kde autor tvrdil, že tieto zatvrdnuté kusy sa v tele hromadia, lebo črevo sa ich nevie zbaviť. Znie to hrozivo. Najhoršie na takomto tvrdení je fakt, že si to viete ľahko predstaviť. Práve tým, že si to ľahko predstavíte nadobudnete pocit, že sa tomu dá uveriť. A práve tu nastáva logická chyba myslenia. Možno si predstavíte zanesené rohy v miestnosti a v nej nahromadenú usadenú špinu. To ste ale na zlej ceste v úvahách. Telesné procesy totiž fungujú inak.

Plastová rúra naozaj má miesta, v ktorých sa môže usádzať nečistota, ktorú by ste len ťažko vyfúkali. Črevo však nie je rúra od vysávača. Je to pohybujúci sa orgán, ktorý očistu vykonáva niekoľkokrát za deň – vždy keď už začínate byť hladní.

Črevo sa môže hýbať, vylučuje hlien a predstava, že by na ňom zostalo dlhodobo niečo “prilepené” jednoducho nezodpovedá realite Preto je aj chybná predstava, že črevná sprcha pomôže “rozbiť” dlhoročné nánosy toxických látok. Chybná je preto, že v čreve žiadne nánosy nie sú. Je to vlastne veľmi jednoduché. Ak by črevo bolo naozaj v takom stave, že sa v ňom niečo také dlhodobo hromadí, asi by ste boli za niekoľko hodín (najviac dní) zrelí na nemocnicu a možno aj funebrák by poškuľoval, že bude kšeft. No zdravo fungujúci človek nepotrebuje detoxikovať. Denne sa o tom presvedčia tisícky ľudí po celom svete. Stačí, aby vám lekár predpísal vyšetrenie zvané kolonoskopia. To je postup, kedy do čreva vsunie maličkú kamerku. Toto vyšetrenie sa vykonáva zvyčajne tak, že na 24 hodín sa predpíše hladovka, aby z tráviaceho systému odišlo všetko prebytočné.

Potom stačí, aby ste sa pozreli na hociktorý záber z kolonoskopie, na Youtube ich nájdete plno. Napríklad na tomto alebo na tomto videu. Uvidíte, že na črevách nie sú žiadne oblasti, kde by boli nejaké zatvrdnuté miesta. Všimnete si asi tiež, že črevo je živé tkanivo, ktoré sa hýbe. To ešte viac rozbije predstavu, že by tam vznikali nejaké usadeniny. Jednoducho je to sliznica, ktorá je už “od výroby” určená na svoju prvotnú funkciu: potravu spracovať a posunúť ďalej bez toho, aby niečo zostávalo. Takéto vyšetrenie sa absolvuje zvyčajne po jednodňovom pôste. Inými slovami – jeden deň nebudete jesť a v čreve takmer nič nie je. Žiadne nánosy zatvrdnutých zvyškov potravy ani iné hlúposti.

Po zhliadnutí takéhoto videa si hneď uvedomíte, že žiadnu črevnú sprchu nepotrebujete. Črevo totiž nemáte špinavé. Samozrejme, existujú ochorenia, kedy črevo môže prestať plniť svoju funkciu. Potom by ale použitie črevnej sprchy mohlo byť mimoriadne rizikové. Ochorenie totiž má riešiť lekár a nie nejaké pracovisko ktoré zarába na neinformovaných klientoch. Preto je dobré spoľahnúť sa na prirodzené čistenie čreva. Úplne totiž stačí.

 1. Jedzte pravidelne 3 až 5 krát denne primerané dávky jedla. Ak to zvládnete, radšej trikrát denne.
 2. V strave musí byť dostatok vlákniny. Tá zaistí objem a v čreve potom bude pomáhať.
 3. Pomáha, ak budete jesť probiotiká ako Probio-fix, alebo Lactoflor.
 4. Zaistite pitný režim.

Tieto opatrenia zvyčajne fungujú celkom bezpečne. Prečo? Pretože vláknina v čreve vytvára výborné prostredie aj pre črevné baktérie a mikrobiotu. Tie zas pomáhajú nielen v trávení, ale samé vytvárajú aj bariéru pred patogénmi. Inými slovami teda mať v poriadku črevnú mikroflóru posilní aj imunitu. V takto fungujúcom prostredí potom aj chudnutie bude úspešné.

Proti tomu si môžeme predstaviť, ako sa stravujú ľudia nevhodne.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

 • Jedia jedlá s nízkym obsahom vlákniny. Mäso, mlieko, biela ryža a pečivo.
 • Pijú menej, ako potrebujú.
 • Majú nedostatok vlákniny. O to ľahšie sa objavujú črevné ťažkosti, či infekcie.

Čo sa stane? Z takej stravy telo vie veľké percento objemu použiť. Zatiaľ čo z naturálnej ryže sa strávi len časť, z bielej ryže nezostane v čreva na konci procesu takmer nič. Pri konzumácii nevhodnej stravy sa teda na konci zo stravy stane veľmi malé množstvo stolice, ktorá je pomerne tvrdá – chýba váknina. Taký materiál je pre črevo naozaj menej vhodný. Ťažšie sa ho zbavuje. Ale ani to ešte nie je dôvod dať si črevnú sprchu. Stačí sa začať normálne stravovať a za niekoľko málo dní je všetko v poriadku.

Komu teda prospieva, ak si myslíte, že potrebujete vyčistiť črevo? Podnikateľovi, ktorý vám môže takú službu predať. Črevná sprcha samozrejme má očistný účinok, ale nie na črevo. Skôr očistí vašu peňaženku od nánosov peňazí.

Na rovnakom princípe môžete sami pokračovať v úvahách. Máte pocit, že potrebujete detoxikovať svoje telo? Napíšte si na papier:

 1. Čo potrebujete detoxikovať?
 2. Od koho viete, že potrebujete detox?
 3. Kto vám chce predať riešenie na detoxikáciu?
 4. Dáva vám to zmysel?

Ide o to, že dnes nie je tak jednoduché zverejniť kvalitnú a odbornú informáciu. V hluku mediálnej vravy sa lepšie darí efektne znejúcemu nezmyslu – trebárs o detoxe – a nie odbornej informácii.

 • Do novín sa vyberajú efektné a atraktívne články. Lepšie sa predáva konšpiračná teória o tom, že vláda na nás dáva z lietadiel púšťať chemikálie, ako článok o tom, že sa nič zlé nedeje. Že detox ochráni pred všetkým, čoho sa bojíme.
 • Na úspešné mestské legendy (urban legends) sa niektorým podnikateľom oplatí naladiť biznis. Je niečo atraktívne, zaujímavé a skvelo sa to pamätá? Ešte to však nemusí byť pravda.
 • Veľa mýtov o tom, ako detoxikovať si vymýšľajú aj predajcovia. Potrebujú predať nejaké neznáme semienka, alebo výrobok. Tak vyvolajú strach sériou článkov. Ľudia sa naplačia a kúpia si produkt. Články skreslene odpíšu novinári do ženských časopisov a ďalšia legenda je na svete.

V radoch podnikateľov sú aj hyeny, ako tomu niektorí občas hovoria. Nastrašia vás rakovinou a potom vám predajú nejaký detoxikačný elixír, ktorý vraj vaše telo zbaví jedov a tým zníži riziko rakoviny.

Skvelý obchodný model. Inými slovami sa to dá nazvať aj podvod.

Skôr než do seba začnete pumpovať nejakú drahú kefu na vyčistenie krvi, zamyslite sa, či ste nenaleteli podvodníkovi. Detox totiž skoro na 100% nepotrebujete. A ak áno, tak u lekára.

Detox často znamená hladovku

Podobné prístupy sa určite páčia anorektičkám. Stačí jesť málo a to vyvoláva ilúziu, ako krásne chudneme a ešte krajšie sa telo zbavuje všetkých jedov. Drastické obmedzenie stravy vyvolá zmeny. No nie také, ako sme chceli. Prestaňte jesť a zhruba do 24 hodín “schudnete” napríklad toto:

 1. Všetko, čo bolo treba vykakať. Čľup, pekné kilo odpadu dole.
 2. S prerušením dodávky soli stravou sa telo odvodní do dvoch či troch dní ste mínus 3 kilá ako nič.
 3. Nedostatok energie sa prejaví v znížení pohybu, už po týždni telo obmedzí množstvo krvi čo sa prejaví aj úbytkom pol kila.

Takto už po pár dňoch “detoxu” môžete zaznamenať prekrásnych mínus 3 až 5 kíl na váhe. Ale nie je to tuk, ktorý ste schudli. Nie sú to ani “toxíny”, ktorých sa telo zbavilo. Stačí sa vrátiť k normálnemu režimu a váha sa vráti tam, kde bola. Ak chcete absolvovať dlhší detox tohto druhu, je to horšie.

 • Prvé dni sa zvyčajne nestane nič. To záleží aj na šťastí – hladovanie a podvýživa znižujú imunitu. Zdravý človek to nemusí pocítiť. Ale človek s problematickou imunitou áno.
 • Pár týždňov podvýživy už telo začne riešiť. Používa tuk ako palivo a tak v tejto fáze aj chudneme, to je fajn. Žiaľ, stráca sa aj aktívna telesná hmota. To je napoak veľmi zlé.
 • Ak nezmyselná diéta trvá mesiac až tri, telo zareaguje. Začne spomaľovať metabolizmus. Čítajte to ako zmenenú činnosť všetkých telesných orgánov. Ešte inými slovami svojvoľnou hladovkou si človek zmení pôvodne zdravo nastavené telo na krízový režim. Mimochodom podvýživa ovplyvňuje aj myslenie a schopnosť súdne sa rozhodovať. Nečudo, že diétárky sú často tak neúprosné a nedajú si poradiť. Aj tak si robia po svojom.
 • Ak to neprestáva a podvýživa trvá, nastáva rozvrat. Telo na vlastnú réžiu začne brať bielkoviny z vlastných orgánov, svalov či kostnej hmoty. Dlhoročné diétárky spoznáte na prvý pohľad – nemajú svaly. Tenké ruky a nohy. Krehké kosti.
 • Čím dlhšie v takomto stave človek vydrží, tým ťažšie sa už bude vracať späť.

On totiž taký spomalený metabolizmus znamená, že telo zároveň chráni vlastný tuk – ten je potrebný aj ako tepelný štít. Veď naša neboráčka nepapá sacharidy – čo by sa menilo na teplo? Dlhodobá podvýživa teda telu neprospieva a zvyčajne to človek nevydrží príliš dlho.

Viem, ak budete hľadať, nájdete rôzne návody. Detoxikačná kúra podľa Bukovskéhodetoxikačná kúra podľa Mačingovej či detoxikačná kúra na chudnutie. Znie to fantasticky. A tak čítate a snoríte aby ste za chvíľu našli zelené smoothies recepty na chudnutie. A už to ide:

 1. Kúp knihu receptov,
 2. kúp špeciálny mixér.

A už idú peniaze od vás. Komu prospieva ak bude verejnosť smoothie považovať za niečo hyper super zdravé? Dá sa teda tušiť, kto vyvolal marketingovú kampaň, ktorá ten pocit vyvolala. Výrobcovia mixérov. Lenže smoothies – akokoľvek sú šialene populárne – nie sú veľmi vhodné. Viem, dajú sa spraviť také, ktoré sa dajú piť aj pri chudnutí, ale neoplatí sa vám to.

 • Aby vám smoothie chutilo, chce to osladiť. Med, agáve či javorový sirup pri chudnutí nemôžete. No a rozmlátené ovocie má v smoothie tiež zlý vplyv na chudnutie.
 • Ak si spravíte zelené smoothies z prhľavy púpavy a šalátu tak síce z neho nepriberiete, ale obávam sa, že to ani dlho nevydržíte popíjať. Nie je to chutné.
 • Po smoothie – aj keď tam dáte vločky a semienka – budete poriadne rýchlo zas hladní. Trávi sa to rýchlo a ľahko.
 • Koncentrát z ovocia a zeleniny môže u niekoho znamenať koncentrované problémy s trávením.

Jednoducho nehľadajte diétne smoothie recepty a radšej ani diétu.

Často sa ľudia nechajú napáliť webmi, ktoré niečo potrebujú predať. To sa napíše článok na tému detoxikácia pečene. Prečítate si ho a dostanete strach. Vaša pečeň podľa všetkého práve dožíva. Je koniec. Našťastie – a teraz to príde – je tu produkt DETOX PEČEŇ 8000! Kliknete a dostanete sa na stránku akejsi neznámej lekárne. A znova sa pozeráte na článok o tom, ako vaše príznaky zodpovedajú úplne otrávenej pečeni, ktorá sa doslova dusí pod nánosmi toxínov. Klik a už máte v košíku skvelý produkt, ktorý vašu pečeň krásne prečistí. Zaplatíte a z vašich peňazí dostane províziu aj autor pôvodného článku o detoxikácii pečene. Takto funguje biznis na ineternete. Ak náhodou máte s pečeňou naozaj problém, riešte to u lekára. Nie v nákupnom košíku u podvodníkov.

Veľmi podobné to je, ak vás zaujíma detoxikácia čriev. V skutočnosti nepotrebujete spraviť nič. Len jesť zdravo, s dostatkom vlákniny. Pomôcť môžu kvalitné probiotiká. Lenže detoxikácia čriev je skvelý biznis. Môžu vám predať črevnú sprchu, masáže, množstvo výživových doplnkov, ale aj potravín. Prečo by vás teda nepostrašili?

Možno si kladiete otázku, ako to celé vlastne funguje. Ako je možné, že ľudia naletia na rôzne sprostosti. Je to jednoduché a podvodníci na to už dávno prišli. Používajú filter. Článok o nejakom šialenom detoxe normálne uvažujúci človek nebude čítať. Skôr mu to je smiešne. Čím hlúpejší článok to bude, tým lepšie. Práve to odfiltruje normálne mysliacich ľudí. Tí by aj tak nič nekúpili.

Avšak nevzdelaný človek vystrašený z úvodu hlúpeho článku? To je ideálny materiál! Je manipulovateľný. Ak nič nevie, je to ideálne. Čo mu povieme my, to bude vedieť. Bude teda vedieť presne to, čo potrebujeme. Že má nakúpiť náš produkt. Že detox je jediná šanca pre neho aj celú jeho rodinu. ZDIEĽAJTE RÝCHLO, KÝM TO VYMAŽÚ!

Presne taký filter používajú aj špekulanti v oblasti detoxu. Napíšu presne to, čo potrebuje a chce počuť ich obeť. Že sú to z odborného pohľadu hlúposti? Nevadí! Odborníci by aj tak nič nekúpili. Nech idú čím rýchlejšie preč.

Odstráňte zdroje toxínov

Ak chcete začať zbavovať telo jedov, je dobré spraviť si zoznam. Skúste si na kus papiera napísať, čo všetko vášmu telu neprospieva. Možno chyby vo výžive, vzduch, voda, stres, smog, únava, zlý kolektív, nedostatok pohybu, spánku, elektromagnetické rušenie, mikrovlnné žiarenie, azbest, výpary z lacných textílií, legionella v teplej vode, alumíniový hrniec na varenie, prach v koberci, roztoče… Je toho naozaj veľmi veľa. Spíšte si teda aspoň prvých 10, ktoré vám prídu na um. Nebojte sa napísať aj:

 • jedovatú svokru,
 • otravného strýka,
 • toxickú telenovelu,
 • ohlušujúcu a nepríjemnú hudbu v posilňovni…

To všetko sú príklady faktorov, ktoré nás vedia systematicky a dlhodobo otravovať.

Môžu byť škodlivejšie, než to, že si občas kvapnete do kávy trocha umelého sladidla.

Zoznam toho, čo vás otravuje si zapisujte na dva rôzne papiere. Alebo na jeden do dvoch stĺpcov.

 • Na jeden papier si zapíšte zdroje toxínov, ktoré viete kontrolovať vy sami. Ak ste fajčiar, vlastnými rukami a dobrovoľne do tela púšťate jed. Ak jedávate údeniny, vlastnými rukami si vkladáte do úst rakovinotvorné látky. Ak pravidelne navštevujete niekoho, kto je na vás nepríjemný, sami ste si na vine. (Nie, nie ste povinní tolerovať niekoho výbuchy zlosti, výčitky, manipulácie… Ani preto že je z rodiny.)
 • Na druhý papier napíšte zdroje toxínov, ktorým sa vyhnúť nedá. Žiarenie z vysielačov mobilov či televízie. Zbytková radiácia súvisiaca s poruchou jadrovej elektrárne. Vibrácie na stavenisku vedľa vášho domu.  Také veci neovplyvníte a nebýva jednoduché sa im vyhnúť. Ja by som sem zapísal aj zdroje, ktorým sa síce vyhnúť dá, ale nie je to tak jednoduché. Napríklad smog v meste – na horách je iste lepší vzduch, ako vo veľkomeste, ale nie vždy sa dá presťahovať do hôr.

Asi tušíte, že druhý papier riešiť nebudeme. Nemáme na to vplyv. Spravte maximum pre zdravý život bez toxínov, ale to je všetko. Viac to už neriešte.

Teraz sa pozrime na zoznam toxínov, ktoré vieme aktívne riešiť. Dobre sa zamyslite a pokúste sa urobiť poradie, ktorá vec zo zoznamu vám škodí naozaj najviac. Spravíte si akýsi rebríček naliehavosti a škodlivosti.

Ide o to, že neraz sa ľudia boja jesť inak zdravú potravinu len pre strach, že by mohla obsahovať nejaké stopové množstvo nežiadúcich látok.

 • Napríklad zelenina je často obviňovaná, že obsahuje “veľa dusičnanov”. Také škaredé chemikálie! No ak niekto fajčí a jedáva často grilované klobásky, je na tom oveľa horšie. Užíva podobné jedy, ale v mnohonásobne vyššej koncentrácii.
 • Alebo obava, že ryba môže obsahovať stopy ťažkých kovov. Nie je horšie, ak si ju dáte údenú, alebo vyprážanú? Alebo grilovanú nesprávnou technológiou a posilnenú o rakovinotvorné látky.
 • Už som zažil ako fajčiaci občan nadával, že na konci mesta je fabrika, ktorá má dymiaci komín.

Takže preto treba aby ste svoj detox začali tým, že odstránite najhoršie zdroje, ktoré zaťažujú vaše telo.

Nemá zmysel, aby ste kvôli čistote potravy kupovali v predražených bio obchodoch, ak zároveň ponocujete a trpíte ťažkým stresom v práci. Stres, zlosť, únava, obezita, nedostatok spánku a pohybu sú pre telo vážnym “jedom” a zdrojom ohrozenia. To, či si kúpite ovsené vločky v bio obchode alebo “len” lacné v hypermarkete vaše zdravie naozaj neovplyvní. 

Podobne je na tom väčšina detox procedúr, diét, tabletiek, náplastí a iných nezmyslov.

Nepotrebujete čistiť. Stačí nešpiniť. Telo má dostatočne silné schopnosti samoočisty.

Potrebujete detoxikovať? Dotazník:

Skúste si preletieť pár otázok.

 • Fajčíte? Čokoľvek, vrátane vodných fajok.
 • Pijete alkohol? Vrátane menších a “zdravotných” dávok.
 • Jedávate údeniny, klobásu, salámu. šunku?
 • Dávate si aj mastnejšie jedlá? Rezne, bôčik, krémeše, koláče, smotanu, maslo, škvarky?
 • Dovolíte nepríjemným ľuďom, aby vás otravovali?
 • Zdržiavate sa v zamorenom prostredí? (Nafajčené, zlá nálada, hlučná hudba, nepríjemná hudba alebo pustené rádio vnášajúce nervozitu…)
 • Sledujete politiku?
 • Spíte 7 až 9 hodín denne:

Asi už tušíte. Stačí jedno áno ako odpoveď a ste v “pasci”. Túžba po detoxe je chválihodná. Nemá však zmysel snažiť sa telo zbaviť škodlivín. Treba začať hlbšie. Prvé, čo by ste v takom prípade mali spraviť je, že začnete žiť zdravo. Potom nepotrebujete žiaden detox. Telo si poradí. Platí to aj naopak. Ak žijete toxickým životným štýlom, nemá zmysel aby ste podnikali rôzne smiešne kroky, ktoré vyvolávajú dojem, že niečo robíte pre svoje zdravie. Mohli by ste podľahnúť ilúzii, že detox vás zbaví všetkého zlého. V tej ilúzii potom môžete aj z nevedomosti škodiť vlastnému telu v nádeji, že to neskôr “očistíte”. No neočistíte.

To potom pripomína sebevraha, ktorý si špagát podloží mäkkou handričkou. Aby to až tak neškrtilo.

Dlhodobo páchané chyby v životospráve nevyrieši akýkoľvek jeden úkon.

Ďalšie tipy a informácie

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

17 Odpovedí

 1. rozumny clanok je to presne tak,pisem z vlastnej skusenosti presla som si kadecim..aj crevnou sprchou…..

 2. Ste veľmi dobrý človek, keď chcete,aby aj druhí mali úspech.Prezrádzate,ako sa Vám podarilo schudnúť a všetko možné okolo toho.Nech Vás Boh ochraňuje a som Mu vďačná za to, že Vás takto používa pre druhých.

 3. Miro,absolútne s tým súhlasím.Kedysi dávno som čítala v časopise Zdravie článok (písal odborník)venovaný tejto problematike,len škoda,že ho už nemám:-( Písalo sa v ňom,že detox ako taký určite nie je škodlivý v tom zmysle,keď dodržiavate zásady životosprávy ako ste to opísal vy.A aj to že telo má samočistiacu detox schopnosť,len mu treba pomôcť, podporiť.Čo ma ale najviac zaujalo bola informácia o tom že sprievodné znaky detoxu ako bolesť hlavy,sucho v ústach, nepríjemný dych , vyrážky,atď je znak vnútorneho rozvratu organizmu a nie detoxu a teda nebezpečné pre telo.Načo teda hazardovať?Kedysi dávno som ale aj ja naletela ponuke na super predražený antioxidant džús.V relacii Peklo na talíři (najdete na internete) to bolo pekne vysvetlené.
  Prajem všetkým zdravý sedliacky rozum a všetko s mierou.Veď žijeme len raz!

 4. Lenka detoxy budú aktuálne asi dlho, pretože sa tam skrýva veľa peaňazí a tak sa vždy nájdu marketéri, ktorí to dokážu okecať tak, aby to vyznelo lákavo.

 5. Už som ďakovala Vám pán Veselý na inom fore,ale ďakujem Vám každodenne,pretože Vaše články mi pomáhajú na ceste životom.Veľká vďaka Vám.Ďakujem.

 6. Pán Vesely ja som vaše články našla minuly rok náhodou keď som začala chudnúť .Ale začala som aj behávať čo som neznašala. Velmi rada som čítala vaše články a začala som sa nimi riadiť. Do leta som schudla 9kg čo sa mi ešte nikdy nepodarilo?a váhu som si podržala aj cez Vianoce. Pisete super a som rada že ste tu pre ľudí. Ja vas každému odporúčam lebo toto je to správne chudnutie. Dakujem veľmi pekne. A články čítam stále lebo sú vždy zaujímavé a mna podporia. Dakujeeeem???

 7. Aurelia ďakujem za milý koment. Behanie je šport, ktorý vie z človeka spraviť štíhly prútik. Pri chudnutí je lepšie beh zaradiť až keď je váha blízka normálu, tu je k tomu viac podrobností. https://www.chudnutie-ako.sk/cviky/beh Každopádne, ak vás behanie baví, je to účinný šport pre rozvoj špičkovej kondície. Držím palce.

 8. Tlieskam..vynikajúci článok…Naozaj! Polopate podané.Toľko ľudí je schopných naletieť rôznym podvodníkom.V článku sú spomenutí tí odfiltrovaní zjavní hlupáci,ale ešte horší sú “odborníci”čo ľuďom nakukajú polopravdy a polovedecké argumenty a tá polopravda sa potom tvári ako pravda.Raz ma známe natiahli na “prednášku”o nejakej zelenej káve.Sme sa dozvedeli prečo je úžasná a vyrieši takmer všetky problémy.Gro prednášky sa nieslo v duchu..že zlé PH nás ničí a zázračná káva ho vie upraviť.No všetci užasnute pozerali a prikyvovali…už som to nevydržala..prihlásila sa a opýtala..že Ph čoho a kde konkrétne to má upraviť? Či v žalúdku ,či v čreve alebo nebodaj v krvi? Chudák zostal vyvedený z miery a ešte chvíľu sa tváril že to má pod kontrolou.Nakoniec mi ho bolo aj ľúto..tak som to nechala tak a spolubesedníkom vysvetlila že Ph v našom tele je v každej časti tráviacej rúry iné (kyselina v žalúdku,pankreatická šťava a žlč ma iné,a nedajbože by sa zmenilo ph krvi..co už je stav končiaci smrťou)Takže s týmto sa nedá inak len učiť sa,čítať a hlavne…to kritické myslenie?Preto..ešte raz dík

 9. ivuš ach áno, káva. Na to som už aj zabudol. Zbaví tuku, rakoviny, omladzuje, nabudí pánov mužnou silou a dámy túžbou. Vybuduje svalstvo, zbaví bolestí a pridá viac krajších vlasov. No a vyplaví z tela všetky jedy. Len kupujte, ovečky…

 10. Pan Vesely, klobuk dolu, pisete neuveritelne. Tooolko veci si clovek pri citani vasich clankov uvedomi. Stale je co zlepsovat. Objavila som vas v roku 2013, najskor to boli vase clanky, potom vase maily, neskor knihy. Odvtedy som o 16kg lahsia, drzim si to, som veselsia, vyrovnanejsia, mam pocit, ze slnko ziari krajsie. A to vsetko vdaka vam. Presne vase slova som potrebovala. Ini pisu o tychto veciach menej dôrazne (-: Prajem vam, nech sa vam dari, pri plnom zdravi, so stastim a v pohode. Piste dalej, velmi rada si cokolvek precitam. A este raz veeelka vdaka. (-:

 11. aja ďakujem za milé hodnotenie a gratulujem k super číslam na váhe!

 12. Ja som vzdy detox chapal nieco ako “dovolenka v Grecku”:
  ziaden stres, vela slnka, vela pohybu(plavanie aj pamatihodnosti), cerstvy morsky vzduch, zdrava stredomorska strava(vela zeleniny)

  alebo ako pobyt v kupeloch (Dudince, Piestany atd)

  alebo ako dovolenka v Tatrach

  samozrejme len pouzite marketingovo zaujimave slovo “detox”

  Po precitani clanku som si uvedomil ze niektore “detoxy” mozu byt dokonca skodlive
  —-
  Ad pecen
  Miro co hovoris na pestrec mariansky? Pouzivany na regeneraciu pecene? Predavaju ho dokonca aj v lekarni v tabletkach na tieto ucely(ako oficialny liek) takze snad nejaky efekt ma. V kombinacii s obmedzenim skodlivych latok ako alkoholu a pod snad to moze priniest nejaky vysledok

 13. pestrec mariánsky je teraz hit (výrobcovia výživových doplnkov sú šikovní…). Začnime naopak. Ak je prítomný nejaký problém s pečeňou, je nutné riešiť to s lekárom. Pečeň je životne dôležitý orgán a ak je tak zle, že je potrebná regenerácia, je to skôr stav do nemocnice ako na vyťahovanie peňaženky. Pokiaľ ošetrujúci lekár odporučí pestrec mariánsky, tak je možné ho používať. Pokiaľ si pestrec mariánsky samoordinujete, tak s najväčšou pravdepodobnosťou vyhadzujete peniaze zbytočne. Ak však namiesto odbornej terapie niekto začne užívať svojvoľne výživový doplnok, nekoná rozumne.

 14. Pravda je, a ešte by som pridala:
  – nezašpiní ťa to, čo do úst vložíš, ale to, čo z nich vychádza…
  No a potom príde pochopenie:
  – čo ma nezabije, to ma posilní…
  Krásny deň
  dd

 15. Takýchto článkov asi nikdy nebude dosť. Je dobré si v spleti kadečoho prečítať niečo dobré. Dík a držím palce všetkých “detoxikárom”?

 16. Ahoj Miro, Tebe vdačím nie za prevrat v mojom tele, ale hlavne v mojej hlave.Tvoje zmienky o strese, a najmä manipulátorstve mi otvorili oči a nastal prvý krok v dlhej púti duševnej zmeny a pohľadu na problémy a problematických ľudí a musím Ti povedať, že teraz sa mi žije lepšie a vždy sa nad tým pousmejem, že mi prakticky pomohol človek, ktorý vlastne primárne začal boj s kilami /a kilá súvisia s myšlienkami/a ešte jedna vec, na tvojom podaní receptov sa výborne pobavím a zasmejem Držím palce a prajem ešte more elánu a trpezlivosti.

 17. johankaa ajáj, manipulátor(ka) v okolí to je niečo, čo môže zničiť zdravie. Zbaviť sa ich nebýva niekedy jednoduché, ale to je ten najlepší detox niekedy. Ďakujem za milé slová a držím palce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Ako cvičiť efektívne a pritom málo?

Buďme realisti. Málokto má čas na dvojfázové tréningy. Najmä pri sedavom zamestnaní a mnohých povinnostiach. Preto pri chudnutí budeme hľadať skratky aspoň v tom, aby

Ako schudnúť rýchlo

Kniha Mira Veselého Ako schudnúť rýchlo vás stručne a prehľadne zoznámi s postupom, ako chudnutie ešte viac urýchliť. Je vhodná pre netrpezlivých, ktorí chcú vidieť rýchle

Sex, radosť, spokojnosť a chudnutie

V našej spoločnosti sú zločinci trestaní väzením, v ktorom sú zbavení mnohých slobôd. Nesnažte sa zo života si spraviť redukčnú väzbu od pozitívnych podnetov. Ak

Keď vás chcú zabiť tí najbližší…

Keď sa pustíte do zdravého životného štýlu, narazíte na odpor. Nebude to len vaše pohodlie, ktoré bude proti vám. Aj vaši najbližší vás začnú nabádať, aby

WHR index

Kalkulačka WHR indexu Pohlavie:ŽenaMuž Obvod pásu:  cm | Obvod bokov:  cm    WHR index (skratka Waist to Hip Ratio) určuje pomer pásu k bokom. Ide o pomer

Koľko potrvá, kým schudnem?

Tie najhoršie prvé kilá strasiete rýchlo. V prvej fáze bude chudnutie rýchle, možno aj 4 alebo 5 kíl za mesiac. Ak vám toto tempo odklepol

Igor Bukovský: Plán B

V posledných dňoch roku 2014 sa na trhu objavila druhá kniha na tému chudnutia od Igora Bukovského Plán B – 30-dňový manuál zdravého chudnutia. V tejto

Probiotiká

Probiotiká, alebo anglický zdroj – dnes často zaznievajúce slovo z televíznych reklám. Pozrime sa preto bližšie na to, čo to vlastne je. Začnime snáď definíciou

Ako schudnúť 5 kíl

Najmä po sviatkoch, väčších rodinných oslavách či grilovačkách si všimneme, že váha je asi pokazená. Ukazuje oveľa viac, než minule! Aj opasky na nohaviciach sú

Laná namiesto tabletiek proti bolesti

Dvojročné praktické skúsenosti ako sa dá bolesť chrbta vyriešiť inak, než tabletkami. V tomto článku sú praktické a užitočné tipy, ktoré môžu pomôcť vám, alebo

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.