BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Detox

Moderné slovo detox stále zaznieva takmer zo všetkých strán. Znie to dobre "vyčistiť telo od jedov" a byť zas čistý a zdravý. Postavme silu čistej prírody proti škaredým jedom dneška. Pripomína vám to niečo? Mne áno. Z internetu sa na nás valí varovanie za varovaním, ako veľmi všetci útočia na naše krehké zdravie.

 • V hypermarketoch sa vraj predávajú neduživé potraviny plné jedov a éčiek.
 • Všade sú výfuky a komíny, k tomu toxické výpary z nábytku.
 • Ezoterici hovoria o energetickom smogu, trasú sa pred žiarením mikrovlniek.
 • Všetko je prežiarené vysielačmi televízie, rozhlasu, mobilov, wi-fi sietí.
 • Vo vode sa nachádzajú stopové prvky všeličoho jedovatého, neraz dokonsa škaredé energo-informačné odtlačky (až človek nevie či tú vodu má vyprsknúť od strachu, alebo od smiechu).
 • Konšpiračné teórie hovoria o chemtrails, pretože vlády a firmy nás práškujú jedmi. Ešte že na stránkach konšpirátorov nájdeme aj predaj zázrakov, ktoré tomu zabránia.

A tak mi napadá: Ako to, že ešte žijeme? Začnime tým, že súčasný životný štýl veľkej časti ľudí je naozaj skôr nezdravý a dal by sa právom označiť aj ako toxický. Na to nemusíme čítať žiadne klinické štúdie, ani analýzy. Je to vidieť. Zlá kondícia, obezita, množstvo "civilizačných" chorôb. To sú viditeľné následky chýb v životnom štýle. Dá sa povedať že toxický je samotný životný štýl.

Potrebujete detoxikovať? Dotazník:

Skúste si preletieť nasledujúcich pár otázok.

 • Fajčíte? Čokoľvek, vrátane vodných fajok.
 • Pijete alkohol? Vrátane menších a "zdravotných" dávok.
 • Jedávate údeniny, klobásu, salámu. šunku?
 • Dávate si aj mastnejšie jedlá? Rezne, bôčik, krémeše, koláče, smotanu, maslo, škvarky?
 • Dovolíte nepríjemným ľuďom, aby vás otravovali?
 • Zdržiavate sa v zamorenom prostredí? (Nafajčené, zlá nálada, hlučná hudba, nepríjemná hudba alebo pustené rádio vnášajúce nervozitu...)
 • Sledujete politiku?
 •  Spíte menej ako 6 hodín denne?

Asi už tušíte. Stačí jedno áno ako odpoveď a ste v "pasci". Túžba po detoxe je chválihodná. Nemá však zmysel snažiť sa telo zbaviť škodlivín. Treba začať hlbšie. Prvé, čo by ste v takom prípade mali spraviť je, že začnete žiť zdravo. Potom nepotrebujete žiaden detox. Telo si poradí. Platí to aj naopak. Ak žijete toxickým životným štýlom, nemá zmysel aby ste podnikali rôzne smiešne kroky, ktoré vyvolávajú dojem, že niečo robíte pre svoje zdravie. Mohli by ste podľahnúť ilúzii, že detox vás zbaví všetkého zlého. V tej ilúzii potom môžete aj z nevedomosti škodiť vlastnému telu v nádeji, že to neskôr "očistíte". No neočistíte.

To potom pripomína sebevraha, ktorý si špagát podloží mäkkou handričkou. Aby to až tak neškrtilo.

Dlhodobo páchané chyby v životospráve nevyrieši akýkoľvek jeden úkon.

Telo človeka sa vyvíjalo dlho a prispôsobovalo sa pobytu v exteriéri. Dobre fungujeme, ak máme pohyb, stravy skôr menej ako viac. V tme spánok, cez deň aktivita. V zime iný režim ako v lete. Na to sme nastavení. Dnešná doba však priniesla moderné pracovisko. Miestnosť s počítačom, v ktorej sedíme po celý deň. Zanikol rozdiel medzi dňom a nocou, máme svetlo a mnoho lákadiel, ako ho využiť namiesto spánku. Žijeme a pracujeme prevažne pod strechou. Aj takéto zdroje "toxínov" sú v hre. Nielen éčka a žiarenie. To nestačí, mnohí ešte aj fajčia.

Skôr, než teda začneme riešiť otázku, či potrebujeme detox, položme si zdanlivo nesúvisiacu otázku:

Komu prospieva, ak si vy myslíte, že potrebujete detox?

Táto otázka je kľúčová. Viem, odpoveď zdanlivo znie "predsa nám". Lenže toto nie je správna odpoveď. Ak vás to zaujíma podrobnejšie, odporúčam vám knihu V bubline internetu v ktorej som podrobne popísal, ako to funguje - akými trikmi vás podvodníci skúšajú nachytať. Ak im naletíte, kúpite si nejakú zbytočnosť.

Poďme si to ukázať na príklade.

Niektorí experti radia pri chudnutí využívať aj črevnú sprchu. Jasné, že ju radia. Buď majú sami kúpené zariadenie, alebo dostávajú províziu za každého dohodeného klienta. Organizmus nefunguje tak, ako to zvyknú popisovať zástancovia alternatívnych výživových smerov. Nebojte sa toho, že potraviny budú v čreve „hniť“, „otravovať“ organizmus „jedmi“. Takto formulovaná predstava vyvoláva obavy. Expresívne slová ako jed, hniloba vzbudzujú strach. Je to zrozumiteľné. Ale je to nezmysel. Telo nefunguje ako igelitové vrecko, do ktorého keď hodíte kus mäsa, začne niekde hniť.

Ukážu röntgenový snímok aké hrubé nánosy špiny máme v črevách za tie roky zlého stravovania. Znie to hrozivo. Povedia vám (nezmysel) že v čreve máte dlhoročné "nánosy" ktoré sa dajú odstrániť len tým, že podstúpite čudné procedúru.

Črevná sprcha nie je prirodzený a ani bezpečný postup! Navyše je nielen celkom zbytočná, ale ešte vám môže zhoršiť situáciu v tele.

Skôr než začneme debatovať o potrebe črevnej sprchy, pozrime sa na prírodu - tam veci zvyčajne fungujú. Viete si predstaviť ako si tiger v púšti spraví spraviť črevnú sprchu? Alebo prírodne žijúci človek, že by sa dožadoval podobného zákroku? Nič také ako sprcha tu po dlhé milióny rokov nebolo a zjavne to nikomu nechýbalo.

Argumentácia priaznivcov tejto procedúry spravidla stojí na tom, že v črevách sa "usádzajú" rôzne usadeniny. Čítal som už aj knihu, kde autor tvrdil, že tieto zatvrdnuté kusy sa v tele hromadia, lebo črevo sa ich nevie zbaviť. Znie to hrozivo. Najhoršie na takomto tvrdení je fakt, že si to viete ľahko predstaviť. Práve tým, že si to ľahko predstavíte nadobudnete pocit, že sa tomu dá uveriť. A práve tu nastáva logická chyba myslenia. Možno si predstavíte zanesené rohy v miestnosti a v nej nahromadenú usadenú špinu. To ste ale na zlej ceste v úvahách. Telesné procesy totiž fungujú inak.

Plastová rúra naozaj má miesta, v ktorých sa môže usádzať nečistota, ktorú by ste len ťažko vyfúkali. Črevo však nie je rúra od vysávača. Je to pohybujúci sa orgán, ktorý očistu vykonáva niekoľkokrát za deň - vždy keď už začínate byť hladní.

Črevo sa môže hýbať, vylučuje hlien a predstava, že by na ňom zostalo dlhodobo niečo "prilepené" jednoducho nezodpovedá realite Preto je aj chybná predstava, že črevná sprcha pomôže "rozbiť" dlhoročné nánosy toxických látok. Chybná je preto, že v čreve žiadne nánosy nie sú. Je to vlastne veľmi jednoduché. Ak by črevo bolo naozaj v takom stave, že sa v ňom niečo také dlhodobo hromadí, asi by ste boli za niekoľko hodín (najviac dní) zrelí na nemocnicu a možno aj funebrák by poškuľoval, že bude kšeft. No zdravo fungujúci človek nepotrebuje detoxikovať. Denne sa o tom presvedčia tisícky ľudí po celom svete. Stačí, aby vám lekár predpísal vyšetrenie zvané kolonoskopia. To je postup, kedy do čreva vsunie maličkú kamerku. Toto vyšetrenie sa vykonáva zvyčajne tak, že na 24 hodín sa predpíše hladovka, aby z tráviaceho systému odišlo všetko prebytočné.

Potom stačí, aby ste sa pozreli na hociktorý záber z kolonoskopie, na Youtube ich nájdete plno. Napríklad na tomto alebo na tomto videu. Uvidíte, že na črevách nie sú žiadne oblasti, kde by boli nejaké zatvrdnuté miesta. Všimnete si asi tiež, že črevo je živé tkanivo, ktoré sa hýbe. To ešte viac rozbije predstavu, že by tam vznikali nejaké usadeniny. Jednoducho je to sliznica, ktorá je už "od výroby" určená na svoju prvotnú funkciu: potravu spracovať a posunúť ďalej bez toho, aby niečo zostávalo. Takéto vyšetrenie sa absolvuje zvyčajne po jednodňovom pôste. Inými slovami - jeden deň nebudete jesť a v čreve takmer nič nie je. Žiadne nánosy zatvrdnutých zvyškov potravy ani iné hlúposti.

Po zhliadnutí takéhoto videa si hneď uvedomíte, že žiadnu črevnú sprchu nepotrebujete. Črevo totiž nemáte špinavé. Samozrejme, existujú ochorenia, kedy črevo môže prestať plniť svoju funkciu. Potom by ale použitie črevnej sprchy mohlo byť mimoriadne rizikové. Ochorenie totiž má riešiť lekár a nie nejaké pracovisko ktoré zarába na neinformovaných klientoch. Preto je dobré spoľahnúť sa na prirodzené čistenie čreva. Úplne totiž stačí.

 1. Jedzte pravidelne 3 až 5 krát denne primerané dávky jedla. Ak to zvládnete, radšej trikrát denne.
 2. V strave musí byť dostatok vlákniny. Tá zaistí objem a v čreve potom bude pomáhať.
 3. Pomáha, ak budete jesť probiotiká ako Probio-fix, alebo Lactoflor.
 4. Zaistite pitný režim.

Tieto opatrenia zvyčajne fungujú celkom bezpečne. Prečo? Pretože vláknina v čreve vytvára výborné prostredie aj pre črevné baktérie a mikrobiotu. Tie zas pomáhajú nielen v trávení, ale samé vytvárajú aj bariéru pred patogénmi. Inými slovami teda mať v poriadku črevnú mikrobiotu posilní aj imunitu. V takto fungujúcom prostredí potom aj chudnutie bude úspešné.

Proti tomu si môžeme predstaviť, ako sa stravujú ľudia nevhodne.

 • Jedia jedlá s nízkym obsahom vlákniny. Mäso, mlieko, biela ryža a pečivo.
 • Pijú menej, ako potrebujú.
 • Majú nedostatok vlákniny. O to ľahšie sa objavujú črevné ťažkosti, či infekcie.

Čo sa stane? Z takej stravy telo vie veľké percento objemu použiť. Zatiaľ čo z naturálnej ryže sa strávi len časť, z bielej ryže nezostane v čreva na konci procesu takmer nič. Pri konzumácii nevhodnej stravy sa teda na konci zo stravy stane veľmi malé množstvo stolice, ktorá je pomerne tvrdá - chýba váknina. Taký materiál je pre črevo naozaj menej vhodný. Ťažšie sa ho zbavuje. Ale ani to ešte nie je dôvod dať si črevnú sprchu. Stačí sa začať normálne stravovať a za niekoľko málo dní je všetko v poriadku.

Komu teda prospieva, ak si myslíte, že potrebujete vyčistiť črevo? Podnikateľovi, ktorý vám môže takú službu predať. Črevná sprcha samozrejme má očistný účinok, ale nie na črevo. Skôr očistí vašu peňaženku od nánosov peňazí.

Na rovnakom princípe môžete sami pokračovať v úvahách. Máte pocit, že potrebujete detoxikovať svoje telo? Napíšte si na papier:

 1. Čo potrebujete detoxikovať?
 2. Od koho viete, že potrebujete detox?
 3. Kto vám chce predať riešenie na detoxikáciu?
 4. Dáva vám to zmysel?

Ide o to, že dnes nie je tak jednoduché zverejniť kvalitnú a odbornú informáciu. V hluku mediálnej vravy sa lepšie darí efektne znejúcemu nezmyslu - trebárs o detoxe - a nie odbornej informácii.

 • Do novín sa vyberajú efektné a atraktívne články. Lepšie sa predáva konšpiračná teória o tom, že vláda na nás dáva z lietadiel púšťať chemikálie, ako článok o tom, že sa nič zlé nedeje. Že detox ochráni pred všetkým, čoho sa bojíme.
 • Na úspešné mestské legendy (urban legends) sa niektorým podnikateľom oplatí naladiť biznis. Je niečo atraktívne, zaujímavé a skvelo sa to pamätá? Ešte to však nemusí byť pravda.
 • Veľa mýtov o tom, ako detoxikovať si vymýšľajú aj predajcovia. Potrebujú predať nejaké neznáme semienka, alebo výrobok. Tak vyvolajú strach sériou článkov. Ľudia sa naplačia a kúpia si produkt. Články skreslene odpíšu novinári do ženských časopisov a ďalšia legenda je na svete.

V radoch podnikateľov sú aj hyeny, ako tomu niektorí občas hovoria. Nastrašia vás rakovinou a potom vám predajú nejaký detoxikačný elixír, ktorý vraj vaše telo zbaví jedov a tým zníži riziko rakoviny.

Skvelý obchodný model. Inými slovami sa to dá nazvať aj podvod.

Skôr než do seba začnete pumpovať nejakú drahú kefu na vyčistenie krvi, zamyslite sa, či ste nenaleteli podvodníkovi. Detox totiž skoro na 100% nepotrebujete. A ak áno, tak u lekára.

Detox niektorí chápu ako hladovk

Podobné prístupy sa určite páčia anorektičkám. Stačí jesť málo a to vyvoláva ilúziu, ako krásne chudneme a ešte krajšie sa telo zbavuje všetkých jedov. Drastické obmedzenie stravy vyvolá zmeny. No nie také, ako sme chceli. Prestaňte jesť a zhruba do 24 hodín "schudnete" napríklad toto:

 1. Všetko, čo bolo treba vykakať. Čľup, pekné kilo odpadu dole.
 2. S prerušením dodávky soli stravou sa telo odvodní do dvoch či troch dní ste mínus 3 kilá ako nič.
 3. Nedostatok energie sa prejaví v znížení pohybu, už po týždni telo obmedzí množstvo krvi čo sa prejaví aj úbytkom pol kila.

Takto už po pár dňoch "detoxu" môžete zaznamenať prekrásnych mínus 3 až 5 kíl na váhe. Ale nie je to tuk, ktorý ste schudli. Nie sú to ani "toxíny", ktorých sa telo zbavilo. Stačí sa vrátiť k normálnemu režimu a váha sa vráti tam, kde bola. Ak chcete absolvovať dlhší detox tohto druhu, je to horšie.

 • Prvé dni sa zvyčajne nestane nič. To záleží aj na šťastí - hladovanie a podvýživa znižujú imunitu. Zdravý človek to nemusí pocítiť. Ale človek s problematickou imunitou áno.
 • Pár týždňov podvýživy už telo začne riešiť. Používa tuk ako palivo a tak v tejto fáze aj chudneme, to je fajn. Žiaľ, stráca sa aj aktívna telesná hmota. To je napoak veľmi zlé.
 • Ak nezmyselná diéta trvá mesiac až tri, telo zareaguje. Začne spomaľovať metabolizmus. Čítajte to ako zmenenú činnosť všetkých telesných orgánov. Ešte inými slovami svojvoľnou hladovkou si človek zmení pôvodne zdravo nastavené telo na krízový režim. Mimochodom podvýživa ovplyvňuje aj myslenie a schopnosť súdne sa rozhodovať. Nečudo, že diétárky sú často tak neúprosné a nedajú si poradiť. Aj tak si robia po svojom.
 • Ak to neprestáva a podvýživa trvá, nastáva rozvrat. Telo na vlastnú réžiu začne brať bielkoviny z vlastných orgánov, svalov či kostnej hmoty. Dlhoročné diétárky spoznáte na prvý pohľad - nemajú svaly. Tenké ruky a nohy. Krehké kosti.
 • Čím dlhšie v takomto stave človek vydrží, tým ťažšie sa už bude vracať späť.

On totiž taký spomalený metabolizmus znamená, že telo zároveň chráni vlastný tuk - ten je potrebný aj ako tepelný štít. Veď naša neboráčka nepapá sacharidy - čo by sa menilo na teplo? Dlhodobá podvýživa teda telu neprospieva a zvyčajne to človek nevydrží príliš dlho.

Viem, ak budete hľadať, nájdete rôzne návody. A tak čítate a snoríte aby ste za chvíľu našli zelené smoothies recepty na chudnutie. A už to ide:

 1. Kúp knihu receptov,
 2. kúp špeciálny mixér.

A už idú peniaze od vás. Komu prospieva ak bude verejnosť smoothie považovať za niečo hyper super zdravé? Dá sa teda tušiť, kto vyvolal marketingovú kampaň, ktorá ten pocit vyvolala. Výrobcovia mixérov. Lenže smoothies - akokoľvek sú šialene populárne - nie sú veľmi vhodné. Viem, dajú sa spraviť také, ktoré sa dajú piť aj pri chudnutí, ale neoplatí sa vám to.

 • Aby vám smoothie chutilo, chce to osladiť. Med, agáve či javorový sirup pri chudnutí nemôžete. No a rozmlátené ovocie má v smoothie tiež zlý vplyv na chudnutie.
 • Ak si spravíte zelené smoothies z prhľavy púpavy a šalátu tak síce z neho nepriberiete, ale obávam sa, že to ani dlho nevydržíte popíjať. Nie je to chutné.
 • Po smoothie - aj keď tam dáte vločky a semienka - budete poriadne rýchlo zas hladní. Trávi sa to rýchlo a ľahko.
 • Koncentrát z ovocia a zeleniny môže u niekoho znamenať koncentrované problémy s trávením.

Jednoducho nehľadajte diétne smoothie recepty a radšej ani diétu.

Často sa ľudia nechajú napáliť webmi, ktoré niečo potrebujú predať. To sa napíše článok na tému detoxikácia pečene. Prečítate si ho a dostanete strach. Vaša pečeň podľa všetkého práve dožíva. Je koniec. Našťastie - a teraz to príde - je tu produkt DETOX PEČEŇ 8000! Kliknete a dostanete sa na stránku akejsi neznámej lekárne. A znova sa pozeráte na článok o tom, ako vaše príznaky zodpovedajú úplne otrávenej pečeni, ktorá sa doslova dusí pod nánosmi toxínov. Klik a už máte v košíku skvelý produkt, ktorý vašu pečeň krásne prečistí. Zaplatíte a z vašich peňazí dostane províziu aj autor pôvodného článku o detoxikácii pečene. Takto funguje biznis na ineternete. Ak náhodou máte s pečeňou naozaj problém, riešte to u lekára. Nie v nákupnom košíku u podvodníkov.

Veľmi podobné to je, ak vás zaujíma detoxikácia čriev. V skutočnosti nepotrebujete spraviť nič. Len jesť zdravo, s dostatkom vlákniny. Pomôcť môžu kvalitné probiotiká. Lenže detoxikácia čriev je skvelý biznis. Môžu vám predať črevnú sprchu, masáže, množstvo výživových doplnkov, ale aj potravín. Prečo by vás teda nepostrašili?

Možno si kladiete otázku, ako to celé vlastne funguje. Ako je možné, že ľudia naletia na rôzne sprostosti. Je to jednoduché a podvodníci na to už dávno prišli. Používajú filter. Článok o nejakom šialenom detoxe normálne uvažujúci človek nebude čítať. Skôr mu to je smiešne. Čím hlúpejší článok to bude, tým lepšie. Práve to odfiltruje normálne mysliacich ľudí. Tí by aj tak nič nekúpili.

Avšak nevzdelaný človek vystrašený z úvodu hlúpeho článku? To je ideálny materiál! Je manipulovateľný. Ak nič nevie, je to ideálne. Čo mu povieme my, to bude vedieť. Bude teda vedieť presne to, čo potrebujeme. Že má nakúpiť náš produkt. Že detox je jediná šanca pre neho aj celú jeho rodinu. ZDIEĽAJTE RÝCHLO, KÝM TO VYMAŽÚ!

Presne taký filter používajú aj špekulanti v oblasti detoxu. Napíšu presne to, čo potrebuje a chce počuť ich obeť. Že sú to z odborného pohľadu hlúposti? Nevadí! Odborníci by aj tak nič nekúpili. Nech idú čím rýchlejšie preč.

Odstráňte zdroje toxínov

Ak chcete začať zbavovať telo jedov, je dobré spraviť si zoznam. Skúste si na kus papiera napísať, čo všetko vášmu telu neprospieva. Možno chyby vo výžive, vzduch, voda, stres, smog, únava, zlý kolektív, nedostatok pohybu, spánku, elektromagnetické rušenie, mikrovlnné žiarenie, azbest, výpary z lacných textílií, legionella v teplej vode, alumíniový hrniec na varenie, prach v koberci, roztoče... Je toho naozaj veľmi veľa. Spíšte si teda aspoň prvých 10, ktoré vám prídu na um. Nebojte sa napísať aj:

 • jedovatú svokru,
 • otravného strýka,
 • toxickú telenovelu,
 • ohlušujúcu a nepríjemnú hudbu v posilňovni...

To všetko sú príklady faktorov, ktoré nás vedia systematicky a dlhodobo otravovať.

Môžu byť škodlivejšie, než to, že si občas kvapnete do kávy trocha umelého sladidla.

Zoznam toho, čo vás otravuje si zapisujte na dva rôzne papiere. Alebo na jeden do dvoch stĺpcov.

 • Na jeden papier si zapíšte zdroje toxínov, ktoré viete kontrolovať vy sami. Ak ste fajčiar, vlastnými rukami a dobrovoľne do tela púšťate jed. Ak jedávate údeniny, vlastnými rukami si vkladáte do úst rakovinotvorné látky. Ak pravidelne navštevujete niekoho, kto je na vás nepríjemný, sami ste si na vine. (Nie, nie ste povinní tolerovať niekoho výbuchy zlosti, výčitky, manipulácie... Ani preto že je z rodiny.)
 • Na druhý papier napíšte zdroje toxínov, ktorým sa vyhnúť nedá. Žiarenie z vysielačov mobilov či televízie. Zbytková radiácia súvisiaca s poruchou jadrovej elektrárne. Vibrácie na stavenisku vedľa vášho domu.  Také veci neovplyvníte a nebýva jednoduché sa im vyhnúť. Ja by som sem zapísal aj zdroje, ktorým sa síce vyhnúť dá, ale nie je to tak jednoduché. Napríklad smog v meste - na horách je iste lepší vzduch, ako vo veľkomeste, ale nie vždy sa dá presťahovať do hôr.

Asi tušíte, že druhý papier riešiť nebudeme. Nemáme na to vplyv. Spravte maximum pre zdravý život bez toxínov, ale to je všetko. Viac to už neriešte.

Teraz sa pozrime na zoznam toxínov, ktoré vieme aktívne riešiť. Dobre sa zamyslite a pokúste sa urobiť poradie, ktorá vec zo zoznamu vám škodí naozaj najviac. Spravíte si akýsi rebríček naliehavosti a škodlivosti.

Ide o to, že neraz sa ľudia boja jesť inak zdravú potravinu len pre strach, že by mohla obsahovať nejaké stopové množstvo nežiadúcich látok.

 • Napríklad zelenina je často obviňovaná, že obsahuje "veľa dusičnanov". Také škaredé chemikálie! No ak niekto fajčí a jedáva často grilované klobásky, je na tom oveľa horšie. Užíva podobné jedy, ale v mnohonásobne vyššej koncentrácii.
 • Alebo obava, že ryba môže obsahovať stopy ťažkých kovov. Nie je horšie, ak si ju dáte údenú, alebo vyprážanú? Alebo grilovanú nesprávnou technológiou a posilnenú o rakovinotvorné látky.
 • Už som zažil ako fajčiaci občan nadával, že na konci mesta je fabrika, ktorá má dymiaci komín.

Takže preto treba aby ste svoj detox začali tým, že odstránite najhoršie zdroje, ktoré zaťažujú vaše telo.

Nemá zmysel, aby ste kvôli čistote potravy kupovali v predražených bio obchodoch, ak zároveň ponocujete a trpíte ťažkým stresom v práci. Stres, zlosť, únava, obezita, nedostatok spánku a pohybu sú pre telo vážnym "jedom" a zdrojom ohrozenia. To, či si kúpite ovsené vločky v bio obchode alebo "len" lacné v hypermarkete vaše zdravie naozaj neovplyvní. 

Podobne je na tom väčšina detox procedúr, diét, tabletiek, náplastí a iných nezmyslov.

Nepotrebujete čistiť. Stačí nešpiniť. Telo má dostatočne silné schopnosti samoočisty.

Ďalšie tipy a informácie

Napísal
Miro Veselý 
13. apríla 2024
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.