Miro Veselý, chudnutie-ako.sk

Detox

Píše Miro veselý od roku 2004. Kontakt...

Moderné slovo detox dnes zaznieva takmer zo všetkých strán. Znie to dobre “vyčistiť telo od jedov” a byť zas čistý a zdravý. Konšpiračné teórie hovoria o chemtrails (vlády nás práškujú jedmi). Ezoterici hovoria o energetickom smogu. Zástancovia alternatívnej “medicíny” vidia toxíny v potravinách v podobe škodlivých éčiek. Vo vode sa nachádzajú stopové prvky všeličoho jedovatého. Vzduch je znečistený výfukmi áut a prostredie premorené vysielačmi televízie, rozhlasu, mobilov, wi-fi sietí. Ako to, že ešte žijeme?

Začnime tým, že súčasný životný štýl veľkej časti ľudí je naozaj skôr nezdravý a dal by sa právom označiť aj ako toxický. Na to nemusíme čítať žiadne klinické štúdie. Je to vidieť. Zlá kondícia, obezita, množstvo “civilizačných” chorôb. To sú viditeľné následky chýb v životnom štýle.

Telo človeka sa vyvíjalo dlho a prispôsobovalo sa pobytu v exteriéri. Dobre fungujeme, ak máme pohyb, stravy skôr menej ako viac. V noci spánok, cez deň aktivita. V zime iný režim ako v lete. Na to sme nastavení.

Dnešná doba však priniesla pracovisko. Miestnosť s počítačom, v ktorej sedíme po celý deň. Alebo iná jednotvárna práca, spravidla pod strechou. Namiesto nočného pokoja sa do noci dá svietiť a pozerať televízor. Aj takéto zdroje “toxínov” sú v hre. Nielen éčka a žiarenie.

Skôr, než teda začneme riešiť otázku, či potrebujeme detox, položme si zdanlivo nesúvisiacu otázku:

Komu prospieva, ak si vy myslíte, že potrebujete detox?

Táto otázka je kľúčová. Viem, odpoveď zdanlivo znie “predsa nám”. Poďme sa však zamyslieť. A hneď na príklade.

Často nám odporúčajú absolvovať črevnú sprchu. Ukážu röntgenový snímok aké hrubé nánosy špiny máme v črevách za roky zlého stravovania. Znie to hrozivo.

Načo však skúmať nejaký röntgen? Prečo sa nepozrieť priamo do čreva? Stačí sa pozrieť na Youtube a tam na pár videozáznamov z kolonoskopie. Po kliknutí uvidíte príklad ako také vyšetrenie čreva kamerou zvnútra vyzerá. Takéto vyšetrenie sa absolvuje zvyčajne po jednodňovom pôste. Inými slovami – jeden deň nebudete jesť a v čreve takmer nič nie je. Žiadne nánosy zatvrdnutých zvyškov potravy ani iné hlúposti.

Po zhliadnutí takéhoto videa si uvedomíte, že žiadnu črevnú sprchu nepotrebujete. Črevo totiž nemáte špinavé.

Komu teda prospieva, ak si myslíte, že potrebujete vyčistiť črevo? Podnikateľovi, ktorý vám môže predať službu.

Na rovnakom princípe môžete sami pokračovať v úvahách. Máte pocit, že potrebujete detoxikovať svoje telo? Napíšte si na papier:

 1. Čo potrebujete detoxikovať?
 2. Od koho viete, že potrebujete detox?
 3. Kto vám chce predať riešenie na detoxikáciu?
 4. Dáva vám to zmysel?

Ide o to, že dnes nie je tak jednoduché zverejniť bežnú informáciu. V hluku mediálnej vravy sa lepšie darí efektnému nezmyslu a nie odbornej informácii.

 • Do novín sa vyberajú efektné a atraktívne články. Lepšie sa predáva konšpiračná teória o tom, že vláda na nás dáva z lietadiel púšťať chemikálie, ako článok o tom, že sa nič zlé nedeje.
 • Na úspešné mestské legendy (urban legends) sa niektorým podnikateľom oplatí naladiť biznis. Je niečo atraktívne, zaujímavé a skvelo sa to pamätá? Ešte to nemusí byť pravda.

V radoch podnikateľov sú aj hyeny, ako tomu niektorí občas hovoria. Nastrašia vás rakovinou a potom vám predajú nejaký elixír, ktorý vaše telo zbaví jedov a tým zníži riziko rakoviny. Skvelý obchodný model. Volá sa to aj podvod.

Skôr než do seba začnete pumpovať nejakú drahú kefu na vyčistenie krvi, zamyslite sa, či ste nenaleteli podvodníkovi.

Zdroje toxínov

Ak chcete začať zbavovať telo jedov, je dobré spraviť si zoznam. Skúste si na kus papiera napísať, čo všetko vášmu telu neprospieva. Možno chyby vo výžive, vzduch, voda, stres, smog, únava, zlý kolektív, nedostatok pohybu, spánku, elektromagnetické rušenie, mikrovlnné žiarenie, azbest, výpary z lacných textílií, legionella v teplej vode, alumíniový hrniec na varenie, prach v koberci, roztoče…

Je toho naozaj veľmi veľa. Spíšte si teda aspoň prvých 10, ktoré vám prídu na um.

Spôsob zbavenia sa toxínov

Teraz zoznam toho, čo vás otravuje si zapisujte na dva rôzne papiere.

 • Na jeden papier si zapíšte zdroje toxínov, ktoré viete kontrolovať vy sami. Ak ste fajčiar, vlastnými rukami a dobrovoľne do tela púšťate jed. Ak jedávate údeniny, vlastnými rukami si vkladáte do úst rakovinotvorné látky.
 • Na druhý papier napíšte zdroje toxínov, ktorým sa vyhnúť nedá. Žiarenie z vysielačov, alebo radiácia súvisiaca s katastrofou jadrovej elektrárne. Také veci neovplyvníte. Ja by som sem zapísal aj zdroje, ktorým sa síce vyhnúť dá, ale nie je to tak jednoduché. Napríklad na horách je iste lepší vzduch, ako vo veľkomeste.

Asi tušíte, že druhý papier riešiť nebudeme. Nemáme na to vplyv.

Teraz sa pozrime na zoznam toxínov, ktoré vieme aktívne riešiť. Dobre sa zamyslite a pokúste sa urobiť poradie, ktorá vec zo zoznamu vám škodí naozaj najviac. Spravíte si akýsi rebríček naliehavosti a škodlivosti.

Zdravý rozum a detox

Ide o to, že neraz sa ľudia boja jesť inak zdravú potravinu len pre strach, že by mohla obsahovať nejaké stopové množstvo nežiadúcich látok. Napríklad zelenina je často obviňovaná, že obsahuje “veľa dusičnanov”. Také škaredé chemikálie! No ak niekto fajčí a jedáva často grilované klobásky, je na tom horšie. Podobné jedy, ale v mnohonásobne vyššej koncentrácii.

Takže preto treba aby ste svoj detox začali tým, že odstránite najhoršie zdroje, ktoré zaťažujú vaše telo.

Nemá zmysel, aby ste kvôli čistote potravy kupovali v predražených bio obchodoch, ak zároveň ponocujete a trpíte ťažkým stresom v práci. Stres, zlosť, únava, obezita, nedostatok spánku a pohybu sú pre telo vážnym jedom, zdrojom ohrozenia. To, či si kúpite ovsené vločky v bio obchode alebo lacné v hypermarkete vaše zdravie neovplyvní. 

Podobne je na tom väčšina detox procedúr, diét, tabletiek, náplastí a iných nezmyslov. Nepotrebujete čistiť. Stačí nešpiniť. Telo má dostatočne silné schopnosti samoočisty.

Dotazník zrelosti na detox

Skúste si nakoniec preletieť pár otázok.

 • Fajčíte? Čokoľvek, vrátane vodných fajok.
 • Pijete alkohol? Vrátane menších a “zdravotných” dávok.
 • Jedávate údeniny, klobásy, salámy?
 • Dávate si aj mastnejšie jedlá? Rezne, bôčik, krémeše, koláče, smotanu, maslo?

Asi už tušíte. Stačí jedno áno ako odpoveď a ste v “pasci”. Túžba po detoxe je chválihodná. Nemá však zmysel snažiť sa telo zbaviť škodlivín. Treba začať hlbšie. Prvé, čo by ste v takom prípade mali spraviť je, že začnete žiť zdravo. Potom nepotrebujete žiaden detox. Telo si poradí.

Platí to aj naopak. Ak žijete toxickým životným štýlom, nemá zmysel aby ste podnikali rôzne smiešne kroky, ktoré vyvolávajú dojem, že niečo robíte pre svoje zdravie. To potom pripomína sebevraha, ktorý si špagát podloží mäkkou handričkou. Aby to až tak neškrtilo.

 

Komentáre k článku: Detox

 1. m. 6. marca 2015

  rozumny clanok je to presne tak,pisem z vlastnej skusenosti presla som si kadecim..aj crevnou sprchou…..

 2. Gálová 11. mája 2016

  Ste veľmi dobrý človek, keď chcete,aby aj druhí mali úspech.Prezrádzate,ako sa Vám podarilo schudnúť a všetko možné okolo toho.Nech Vás Boh ochraňuje a som Mu vďačná za to, že Vás takto používa pre druhých.

 3. Lenka 2. februára 2017

  Miro,absolútne s tým súhlasím.Kedysi dávno som čítala v časopise Zdravie článok (písal odborník)venovaný tejto problematike,len škoda,že ho už nemám:-( Písalo sa v ňom,že detox ako taký určite nie je škodlivý v tom zmysle,keď dodržiavate zásady životosprávy ako ste to opísal vy.A aj to že telo má samočistiacu detox schopnosť,len mu treba pomôcť, podporiť.Čo ma ale najviac zaujalo bola informácia o tom že sprievodné znaky detoxu ako bolesť hlavy,sucho v ústach, nepríjemný dych , vyrážky,atď je znak vnútorneho rozvratu organizmu a nie detoxu a teda nebezpečné pre telo.Načo teda hazardovať?Kedysi dávno som ale aj ja naletela ponuke na super predražený antioxidant džús.V relacii Peklo na talíři (najdete na internete) to bolo pekne vysvetlené.
  Prajem všetkým zdravý sedliacky rozum a všetko s mierou.Veď žijeme len raz!

 4. Miro Veselý 2. februára 2017

  Lenka detoxy budú aktuálne asi dlho, pretože sa tam skrýva veľa peaňazí a tak sa vždy nájdu marketéri, ktorí to dokážu okecať tak, aby to vyznelo lákavo.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: