BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Diéta EasyDiet

Občas tu padne otázka na tému EasyDiet. Čo to je? Je to služba, ktorá pre vás pripraví a dodá hotové, mrazené jedlo na týždeň.

Ako už názov EasyDiet napovedá, ide o jednoduchú, ľahkú diétu. Tento podnikateľský nápad je podľa môjho názoru veľmi zaujímavý a môže ho využiť každý, kto nemá čas. EasyDiet totiž rieši práve to, aby ste nemuseli

  • rozmýšľať, čo treba variť
  • kupovať tovar
  • variť
  • jedlo skladovať

Firma vám dodá na 6 dní v týždni balíčky s jedlom, konkrétne 5 porcií na každý deň. Tým sa vyrieši kompletné stravovanie na deň. Samozrejme, keďže ide o službu, cena za jedlo bude vyššia, ako keby ste si to pripravili doma. Na druhej strane je dobré započítať do ceny domáceho varenia jedla aj váš čas. Ten si totiž väčšina gazdiniek neuvedomí a potom sa im služba zdá predražená.

Inými slovami teda chcem povedať to, že EasyDiet je veľmi dobrým nápadom. Tie jedlá vychádzajú zo správnej koncepcie, ktorá hovorí o tom, že chudnúť treba pravidelným jedením. Ak budete jesť len to, čo vám dodajú, chudnutie s diétou je rovnako efektívne, ako chudnutie pri inej forme rozumnej stravy. Diéta teda uľahčí vašu prácu a vy sa môžete venovať svojmu životu.

Na tejto myšlienke sa mi páči to, že stravovanie riadené týmto spôsobom bude určite pestrejšie, než ak sa budete stravovať sami. Väčšina z nás, čo si stravu pripravujeme sami máme zvyk skĺznuť do rutiny. Ja, napríklad, často siahnem po ovsených vločkách, väčšinou jem paradajky, skoro stále len kuracinu, alebo morčacinu (nie z morských prasiatok). To nie je tak pestrá strava, ako by mohla byť. A práve tu može byť diéta celkom efektívnym riešením. Dostanete na stôl stále niečo trocha iné.

Veľa jedál sa pri chudnutí neoplatí variť. Môžete zjesť len málo. Napríklad ryžu, zemiaky, cestoviny varievam nerád. Na tie vtáčie porcie sa neoplatí variť vodu a navariť do zásoby nie je už tak chutné. Nie je problém raz za čas si dať aj pečené mäso, ale dajte do trúby 300 gramov stehna. Práve tu môže byť EasyDiet riešením.

V čase keď píšem tento článok stojí mesačná dávka jedla okolo 330€ pre jednu osobu. To pre mnohých ľudí nie je práve nízke číslo. Každopádne to stojí prinajmenej za zváženie. Mnoho tučných ľudí má nábeh na diabetes, alebo už diabetici sú a diéta EasyDiet je vhodná aj pre nich.

Proti EasyDiet často zaznievajú námietky, že jedlá sú fádne. Iste. Zdravá strava znamená aj málo výrazná strava. Menej soli je základom aj pri hypertenzii a ľudia s nadváhou často trpia práve hypertenziou.

Oplatí sa diéta EasyDiet pri chudnutí?

Asi cítite, že doteraz som diétu EasyDiet viac obhajoval, ako kritizoval. Asi tiež cítite, že bude nasledovať ono slovíčko "ale". Je to tak. Pri chudnutí odporúčam, ako úplne prvý krok štúdium. Radím, aby sa človek, ktorý chce schudnúť sám stal kompetentným. Život obézneho sa totiž musí zmeniť, ak chce schudnúť. Tu môže pomôcť ako diéta tak mnoho iných postupov. Čo však POTOM? Čo po schudnutí? Chcete si doživotne platiť súkromného kuchára, či už vo forme osobného sluhu, alebo EasyDiet? Potom máte všetko vyriešené.

No väčšina ľudí si dokáže nájsť čas na to, aby si navarili jedlo. A tu sa prihováram skôr za domácu prácu, ako hotové riešenie. Naučte sa variť zdravo. Porozumejte princípom jedenia, ktoré vedie k štíhlej línii. Naučte sa to a prevádzkujte to pár týždňov. Jedzte pravidelne a cvičte. Ak to zvládnete, začnete pekne chudnúť. Uvidíte, že to funguje. Že to dokážete. A potom si môžete položiť otázku: chcem zveriť svoje stravovanie profesionálom? Ak na to máte, potom začnite využívať službu. Uľahčí vám život, ale vy zároveň budete vedieť:

  • prečo sú jedlá menej "chutné" ako od starej mamy, ktorá varila chutne a vypásla možno aj vás na poriadne vysoké čísla na váhe
  • že treba jesť všetko a neohŕňať nos nad tým, či vám niečo chutí alebo nie - vaša chuť vás viedla k voľbe potravín a určovala ich výber aj množstvo
  • že príprava jedla zaberie čas a odsáva pozornosť ktorú možno viete využiť efektívnejšie - že by ste čase, ktorý ušetríte v kuchyni skočili na tréning?

Jednoducho keď viete, ako chudnúť, môže sa vám hodiť vedieť o tom, že diéta môže riešiť možno nie všetky dni v mesiaci, ale len niektoré. Potom takú službu naplno využijete.

No možno zistíte, že chudnete aj bez diéty. Že varenie nie je tak problémové, ako sa vám zdalo. Potom ušetríte nejaký čas.

Pokiaľ sa vám diéta osvedčí a schudnete, budete vedieť, že časom sa budete môcť živiť aj bez tejto služby a nepriberiete.

Varovanie pred EasyDiet ako diétou

V prvej časti článku som bol za. V druhej časti článku som upozornil, že EasyDiet je voliteľná alternatíva. A teraz vás chcem varovať. EasyDiet je dobrý sluha a zlý pán. Čo tým rozumiem?

Väčšina tučných chce schudnúť pomocou diéty. Ak si zvolia EasyDiet, tak naozaj schudnú - pri prísnom dodržiavaní režimu je to zákonité. Lenže títo ľudia po schudnutí prestanú odoberať balíčky. Čo im zostane? Nič. A postupne sa vrátia ku rovnakému stravovaniu, akým sa predtým už raz vykŕmili. Výsledok nedá na seba čakať dlho. Jojo efekt a rýchle priberanie.

Áno, krabičková diéta je efektívna. Ale len kým si ju platíte. Ja vám radím, naučte sa vyrábať si vlastné krabičky. Ak nemáte čas, vždy môžete siahnuť aj po EasyDiet. Nie ako po barličke, ale ako po vedomej pomoci.

Chudnutie je o strave, ale začína v hlave

Úprava stravy zaistí chudnutie. Odporúčam vám, naučte sa variť racionálne. Väčšina z nás žijeme v rodinách. Ak je v rodine zlá kuchárka, všetci sú tuční. Čo myslíte, že majú robiť? Objednať diétu pre všetkých členov domácnosti? To už by šlo dosť do peňazí. Alebo zrušiť príčinu, pre ktorú celá rodina tučnie?

EasyDiet je výborný nápad a ak sa vám hodí hotové jedlo, odporúčam túto službu využiť. Je fajn občas dostať na tanier rybu. Lepšie však je, ak sa naučíte ryby chytať.

Napísal
Miro Veselý 
21. septembra 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.