chudnutie-ako

Dukanova diéta

Takže máme tu ďalší sezónny výkrik do tmy. Dukanova diéta. Nová revolúcia v chudnutí? Ale kdeže! Len ďalší stravovací nezmysel, ktorým si môžete skôr ublížiť, ako pomôcť. Iste, tak ako každou diétou aj Dukanovou môžete začať chudnúť pomerne rýchlo. A tak sa nadšené referencie šíria. Vyzerá to tak, že je na svete nový zázrak. Ale nie je. Chvíľu vydržte kým vaši známi pomocou Dukanovej diéty schudnú a potom zistíte, že potichu priberajú späť. Ešte vám možno budú tvrdiť, že na Dukanovu diétu nedajú dopustiť, ale časom budú pri starom. Tak to bolo aj pri delenej strave, Atkinsovej diéte, ryžovej diéte a mnohých iných módnych diétach. Ak si pozriete diskusie na internete, všimnete si možno 2 zaujímavé veci:

 • Dukanovu diétu držia často v podstate mladé a štíhle baby.
 • Dukanova diéta sa meria v kilách.

Ten prvý problém je jasný. Ak mladá žena nasadí Dukanovu diétu, asi naozaj „dá dolu“ pár kíl. Žiaľ, neskúma, čo jej tento výživový experiment spraví s metabolizmom. K tomu sa dostanem neskôr. Druhý dôvod prečo Dukanova diéta nie je tak ideálna je ten, že jej výsledky sa merajú v kilogramoch a nie v centimetroch. Vďaka Dukanovej diéte sa ľudia trocha odvodnia a preto sú výsledky tak zázračne rýchle.

Dukanova diéta alias atkinsova diéta alias…

Ešte celkom nedávno sme tu mali ošiaľ Atkinsovej diéty, kedy sa smeli papať len tučné potraviny a bielkoviny. Ak ste to nestihli, v športovej literatúre sa to dalo vidieť aj pod názvom CKD diéta. A teraz pod názvom Dukanova diéta prichádza náš starý známy evergreen. Preč sacharidy, preč tuk. A práve táto jednoduchosť je asi to atraktívne prečo je Dukanova diéta obľúbená. Stačí sa držať jednoduchých pravidiel a výsledky sa dostavia.

Je však Dukanova diéta dobrý nápad? Obávam sa, že nie. Aby bola vierohodná, prichádza hneď s niekoľkými „fázami“. Vyvoláva tak ilúziu, že ide o overený proces, ktorý prospeje zdraviu a pri ktorom máte v rukách aj jojo efekt. Obávam sa však, že aj tu ide len o ilúziu.

 1. Útočná fáza vám povolí jesť len bielkoviny. Vtedy „útočíte“ na svoj tuk. Je isté, že tak drastická reštrikcia cukru telo donúti siahnuť aj do rezerv. Okrem toho, že budete slabí a unavení budete aj úplne podvyživení rôznymi minerálmi a vitamínmi. Autori Dukanovej diéty zdá sa nepovažujú zeleninu za vhodnú. A tak vám radšej v e-shopoch podstrčia otruby. Tie obsahujú vlákninu čo by mohlo zmierniť hlad a pomôcť tráveniu. Či je konzumácia samostatných otrúb vhodná, o to m by som sa radšej porozprával s niektorým gastroenterológom, nie s predavačmi Dukanovej diéty a s ňou súvisiacich produktov. Navyše v tejto fáze sa ide prakticky bez tuku. To je ďalší vážny problém. Tuk je pre zdravie potrebný a jeho dobrovoľná reštrikcia je nerozumný nápad.
 2. Druhá fáza vám povolí kombinovať zeleninové a bielkovinové dni. Stále idete bez sacharidov, takže telo je nútené byť prepnuté v úspornom režime. V tejto fáze telo určite stráda a tak chudnutie je zaručené. Čo ale tipujete, že nie je dobré? Áno, chýba energia. Neprekvapilo by ma, keby ste sa cítili slabí a unavení. Bez prísunu tukov sa stratil aj prísun v tuku rozpustných vitamínov, omega 3 mastných kyselín. Tá trocha „povolenej“ zeleniny nie je dobrá správa ani pre črevá – veľa bielkovín a málo vlákniny môže spôsobiť nezmyselné ťažkosti pri vyprázdňovaní. Aj keby ste užívali probiotiká, tie pre prežitie potrebujú sacharidy. Preto je odporúčané jesť (čítaj zakúpiť si) ovsené otruby a odporúčajú sa (čítaj kúp v našom e-shope) aj multivitamíny. Načo ísť na veci priamo, ak sa to dá riešiť umelo?
 3. Tretia fáza Dukanovej diéty začína vtedy, keď ste spokojní so svojou hmotnosťou. Na tanier sa vám začínajú pomaly vracať aj sacharidy a tuky. Dokonca sa odporúča jesť syry ako ementál, gouda a iné vysokotučné záležitosti. Akosi nič o olivovom oleji, semenách, či iných zdrojoch zdraviu prospešných tukov.
 4. Záverečná fáza Dukanovej diéty, stabilizačná, povoľuje jesť všetko. Podmienkou je dodržať jeden bielkovinový deň. Inými slovami žerte čo chcete a verte, že jeden deň zamedzí jojo efektu. Obchod s ľudskou naivitou je nekonečný.

Veľa ľudí považuje chudnutie za obdobie sucha, za obdobie zákazov, trestu za obžerstvo. A tu Dukanova diéta dáva príležitosť – predkladá zoznam zakázaných a povolených potravín. Je náležite jednoduchý a tak záujemcovia o chudnutie majú príjemný pocit, že všetko pôjde ľahko a samo. Nič sa netreba učiť, stačí jesť povolené veci „koľko chcem“. A tak si pokojne môžete robiť povolený pštrosí steak. Alebo si dajte veľký rezeň z konského stehna. A keďže k takým lahôdkam sa asi bežne nedostanete, ostanú vám znova len nevinné kravičky, rybičky a rozporuplné vnútornosti. No a vajcia.

Dukanova diéta je blízka diétam, aké drží veľa kulturistov. Skúste si do vyhľadávača zadať zdravotné problémy spojené s kulturistikou – vysokobielkovinový druh stravy sa spája z výrazne navýšeným rizikom najmä onkologických ochorení. Nepodceňoval by som tieto varovania.

Odpustky v Dukanovej diéte

Zdá sa vám, že ísť len na bielkovinách je príliš tvrdé? Je. A viete čo? K tomu si môžete dopriať „zázračné cestoviny“ priamo z e-shopu. A kopu iných produktov. Odrazu sa vám s povytiahnutím pudiláru z vrecka zázračne rozšíri sortiment toho, čo sa smie. Môžete si dokúpiť potraviny, ktoré rôzne pomáhajú prekonať problém, ktorý ste si vytvorili tým, že ste sa pustili do Dukanovej diéty.

Na stránke, kde sa Dukanova diéta prezentuje nájdete aj výrok „veľa šťastia“. To naozaj budete potrebovať, pretože táto diéta je len ďalším z výživových experimentov. Škrtnúť sacharidy v strave je naozaj spôsob, ako stratíte kilá, ale otázka potom znie, čo ďalej? Čo spravíte keď Dukanovu diétu ukončíte? Nemôžete sa vrátiť ku stavu, ktorý ste viedli predtým, pretože inak priberiete. Zaručene. A Dukanova diéta sa tiež nedá držať donekonečna. Ak si poviete, že po Dukanovej diéte prejdete na zdravú stravu, potom by som mal kacírsku otázku – načo držať Dukanovu diétu, ak viete „držať“ racionálnu stravu? Aj pri racionálnej výžive schudnete a nepotrebujete na to diétu. Schudnete síce pomalšie, ale natrvalo. Naproti tomu rýchle a „útočné“ chudnutie sa spravidla pojí s následným rýchlym pribratím.

Myslite na to, keď vám nejaká známa bude Dukanovu diétu prezentovať ako najskvelejší zázrak na chudnutie. Určite sa pri nej chudne, to sa predsa chudne pri každej diéte. Vy sa pozerajte ďalej. Čo po diéte? Schudnúť nie je problém. Problém je udržať. A v tom vám nepomôže žiadna diéta. Ani Dukanova.

Spýtajte sa pár tučných ľudí vo svojom okolí, či už držali nejakú diétu. Všetci vám povedia, že áno. A sú tuční. To by vám pri priemernom IQ mohlo stačiť ako vstupné dáta do rovnice, ktorej výsledok znie: diéty z vás neurobia štíhlych.

Myslite aj na to, že ak budete dodrtžiavať pravidlá Dukanovej diéty, vo vašej strave bude dlhodobo hlboký nedostatok tuku. To môže mať aj ten následok, že sa tým poruší práca žlčníka – „nie je ho treba“ ak nie je tuk. Výsledkom akejkoľvek dlhodobejšej diéty s malým obsahom tuku môžu byť žlčníkové kamene!

Možno vám príde vhod linka, čo na tému Dukanova diéta píše doktor Igor Bukovský. Obávam sa, že priaznivcov diéty to príliš nepoteší. Alebo hľadajte po diskusných fórach skúsenosti ľudí, čo túto diétu skúsili. Nájdete v nich dva druhy príspevkov:

 • Tí, ktorí Dukanovu diétu skúsili a často v prvej fáze úspešne. Po čase sa však objavili rôzne problémy od zápchy, padania vlasov, alergie, ťažkostí s ľadvinami, zápach z úst, ťažká únava niekedy až s anémiou a ďalšie problémy. Tí navrhujú, aby ostatní s touto diétou boli opatrní.
 • Tí ktorí Dukanovej diéte veria neochvejne a agresívnym spôsobom popierajú možné problémy. Tvrdia, že diéta je bezpečná, len treba dodržať (dokúpiť) všetko čo treba…

U každej z kontraverzných diét sa vždy stretnete s fanatickými zástancami. Hladovka, ryžová diéta… Všetky tieto výživové dobrodružstvá majú svojich agresívnych obhajcov. Nenechajte sa zmanipulovať. Všímajte si štýl písania obhajcov diét. Často ide o nepriateľský, militantný, arogantný postoj človeka, ktorý zamieta všetko okrem svojej pravdy. To je vždy varovné…

Takže: pred akoukoľvek diétou sa poraďte so svojím lekárom.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

126 Odpovedí

 1. Miro, absolútne súhlasím s tým, čo si napísal. Vďaka Ti za skvelý článok. Škoda, že ho nepublikuješ v ženských časopisoch a neprečíta si ho väčšina ľudí. Vďaka ešte raz.

 2. Chcem sa s Vami podeliť s mojou skúsenosťou s Dukanovou diétou, ktorú som držala 6 týždňov. Zhodila som 7,6 kg, avšak nastúpili zdravotné problémy – začali mi puchnúť oči: vyšetrenie ukázalo, že mojim obličkám sa také množstvo bielkovín nepozdáva… (a to som v dobrej forme, bez predchádzajúcich zdravotných problémov).

  Čo sa týka e-shopov či rôznych chatov: Sú stránky, ktorých prevádzkovatelia sú profíci a max. ústretoví v podpore a komunikácii (viď Peter), ale sú aj presne také, ako uvádza Miro – napr. tovar zjavne kúpený na Slovensku (a nie vo Francúzku) je neprimerane predražený (aj o 40- 50%)….

 3. Anja vysoké dávkovanie bielkovín je nebezpečné nielen pri Dukanovej diéte. Nad 2 gramy bielkovín na kilo človeka, teda nech nad 200 gramov denne je problém. Čím viac bielkovín, tým viac škodlivých látok, ktoré sa tvoria. Bielkoviny sa v tele rozkladajú na aminokyseliny, ale vzniká aj odpad, chemik by vedel viac, okrem iného aj čpavok vzniká… Takže onkologické riziko. Ak túto záťaž nekompenzujú žiadne antioxydanty zo zeleniny a ovocia, tak je zle. Preto pri navýšenom príjme bielkovín treba navýšiť pitný režim aby sa chránili ľadviny. Zas ale navýšené pitie môže narušiť hospodárenie s minerálmi a to zas môže mať za následok trebárs ťažkosti so srdcom.
  Viem, možno si bude niekto myslieť že straším. Ale myslite na to, že veľa ľudí to skúsi zamlada. To telo zvládne iné žúry. Ale ak sa do diéty pustí strednoveký srdciar, tak to nemusí dopadnúť práve dobre. Nedostatok magnézia máme aj bez hlúpostí s diétami.
  Takže znova apelujem. Ak sa niekomu Dukanova diéta páči, skúste sa poradiť s lekárom, či je vaše telo pripravené kompenzovať prípadné dôsledky.
  Anja za 6 týždňov sa dá schudnúť 6 kíl aj dodržaním normálnej racionálnej stravy mierne priškrtenej. Vo fóre je kopa ľudí, čo to už dávno majú odskúšané. Ak to spravíš dobre, žiadne zdravotné problémy nezvyknú nasledovať.

 4. Ale no Mirko, ked ten komentar zmazes, len potvrdis to, ze som mal pravdu :)

 5. Mažem všetky príspevky ktoré obsahujú reklamu, prípadne iným spôsobom odbiehajú od témy diskusie. A keď sú arogantné tak ich zmažem tiež. A tiež mažem príspevky, ktoré napíše jeden človek pod viacerými menami.

 6. Súhlasím s Mirom. Sám som pred časom držal mega populárnu 90-dňovú diétu. Schudol som bez cvičenia za 3 mesiace 20 kg (žiaľ nielen tuk, ale aj svaly). Za Ďalších 12 mesiacov som potom pribral viac ako 20 kg (ale len tuk). Diéty sú z dlhodobého a zdravotného hľadiska nezmyselné.

 7. ahojte všetci,
  blúdim tu po rôznych fórach a načítaného mám za 3 kontajnery.
  mám vcelku neriešiteľný problém – LENIVOSŤ!!!
  moja mutter má vyše 140kg a tesne po 50-ke….
  skúšala kalanetiku a iné obdobné ,,postupy“ ako schudnúť no 10r. snahy sa rovná +30kg :-(
  aj keď sama tvrdí že je to problém, nenašiel som spôsob ako ju dostať do fitka či začať aktívnejšie žiť… sama sa za seba hanbí a kondične je na bode -2 (do roboty a potom sedí pred telkou).
  stála únava a sebaľútosť….skúšam som ju nahovoriť aspon na tú 90-dňovú… aspoň nech zhodí 15-20kíl a potom ju snáď dostanem aj na neaký ten rotoped či orbitrek. tie sú poväčšine tiež do max130kg čo je
  tiež problém. netuším či práve tá 90dnovka je najvhodnejšie riešenie.
  PLS poraďte….
  ďakujem

 8. dobrý syn stačí sa tu trocha rozhliadnuť. ani 90 dňová ani dukanova diéta nie sú riešením. treba začať u lekára a podľa výsledkov sa zariadiť. ak je matka &dravá, musí začať pravidelne jesť a cvičiť. návod ako je na tejto stránke dosť podrobne spracovaný, hoc netvrdím, že jednoduchý.

 9. Ja som držala atkinsonovu a neskor dukanovu dietu. Za rok a pol som dala dolu cez 30 kg (a nikdy som ju nedodržiavala cez vianoce, cez leto a ani na velku noc, vtedy som jedla všetko). Momentalne jem všetko akurat s mierou a stale mam vahu tu istu.

 10. V prvom rade chcem povedať, že nie som zástancom jednostranných a agresívnych diét (ani Dukanovej), mám toho aj dosť načítané, ale v tomto článku ma predsa len zopár vecí zarazilo. Teraz trošku citácie: „Všímajte si štýl písania obhajcov diét. Často ide o nepriateľský, militantný, arogantný postoj človeka, ktorý zamieta všetko okrem svojej pravdy. To je vždy varovné…“ Bohužiaľ, z tvojho hodnotenia Dukanovej diéty na mňa tiež trošku zavanul nepriateľský, militantný a arogantný postoj človeka, ktorý má len svoju pravdu. Podľa teba úplne všetko, čo sa volá „diéta“ je zlé, choré, nezmyselné a automaticky vedie k jojo efektu. Ak sa budem stravovať podľa tvojich zásad povedzme 3 mesiace a zdravo schudnem 12 kg a potom sa vrátim k starým návykom, tak jojo efekt nenastane? Ále áno, nastane. Jojo efekt je vždy o tom, že sa človek prejedá. A je úplne jedno, či predtým tie kilá zhodil zdravým alebo nezdravým spôsobom. Aj tvoj spôsob stravovania sa dá nazvať istým typom diéty, určite aspoň pre tých, ktorí bežne prežívajú na klobáskach, pečených bôčikoch a smotanových tortách. A to, že sa pri Dukanke uvádza úbytok v kg? No a čo, však aj ty píšeš, že si sa zbavil 40 kg a potom to spresňuješ v centimetroch. Aj pri zdravom chudnutí sa môžeš dozvedieť, že „je zdravé chudnúť tempom 1-1,5 kg za týždeň“ – aj to by si automaticky odsúdil ako blud, lebo to nie je v centimetroch? Ďalej v článku odsudzuješ, že pri Dukanke je nevyhnutné „kúpiť si otruby“. Prepáč, ale aj zdravú a vyváženú stravu si musíš kúpiť. Ak teda nie si sebestačný samostatne hospodáriaci roľník. A ešte jedna osobná skúsenosť. Zaplatila som si výživového poradcu. Na 3 mesiace. Na začiatku mi povedal, ktoré potraviny sú pre mňa vhodné, ako často mám jesť, koľko piť atď. Stálo to ináč dosť. Celé 3 mesiace som sa poctivo stravovala podľa odporúčaní, dokonca som aj pravidelne cvičila. Samozrejme, že mi odporučili aj kúpiť si od nich nejaké výživové doplnky, ktoré to chudnutie podporia. Za 3 mesiace som schudla necelých 5 kg. A výživový poradca nedokázal prísť na príčinu, prečo nechudnem. Nijako mi neupravil jedálniček, nepomohol, nehľadal príčinu, všetko nechal čisto na mňa. Takže – nikdy viac. Zbytočne vyhodené peniaze. Pardón, raz za celý čas mi vytkol, že som na olovrant zjedla tyčinku „oriešky s medom“. Takže to asi bola moja príčina neúspechu.

 11. sid ďakuejm za dlhý popis. je pravda že ak človek prejde aj z racionálnej výživy na nezmyselnú tak priberie. problém je v tom, že „diéta“ ktorú odporúčam nielen ja ale aj profesionálni poradcovia či obezitológovia nemá za následok spomalenie metabolizmu, alebo ak, tak len malé. pokrýva zhruba všetky potreby ľudského tela. Proti tomu väčšina diét drasticky škrtá živiny bez ohľadu na fyziologické potreby ľudského tela. Je jasné, že pri takej reštrikcii sa aj chudne, ale je zvýšené riziko že sa chudne hlavne na kilá – to znamená padá dole nielen tuk, ale aj svalovina, kostná hmota, k tomu zvyčajne ide dole aj metabolizmus. takže to sú argumenty proti diétam na ktoré upozorňujem v týchto článkoch. niektorí diskutéri útočili proti mne osobne, v diskusných príspevkoch písali aj nepravdivé informácie o mne a tak som to zmazal.

  Každopádne obdivujem ako dobre vieš dať dohromady informácie, pekne zložená reč obžaloby. Určite by si vedela zložiť aj kvalitnú taktiku, ako si poradiť s kilami. A verím, že po krátkom preštudovaní si podkladov by si možno dala nakoniec zapravdu poradcovi, ktorý sa proti papaniu tyčinky s medom asi postavil nie len tak z plezíru.

  Takže tak. Zvykol som si, že niektoré diéty majú horlivých obhajcov a obhajkyne, zdá sa že dukanova diéta medzi ne určite patrí.

 12. Ahoj miro, tiez mam za sebou cca 10 tyzdnov dukanky, a njako mi samej doslo ze hoci kil odbudlo (-8 kg) tak z dlhodobeho hladiska je to blud a bojim sa ze doteraz som bola tucna a zdrava a nakoniec budem chuda a chora..len teraz potrebujem poradit: chcem prejst na racionalnu stravu, ale nie je riziko ze zacnem najskor priberat, kedze doteraz som mala taky obmedzeny prijem sacharidov a tukov? ako zacat?dakujem

 13. hanag korektná rada by znela: poraďte sa s tým, kto vám dukanovu diétu odporučil. to asi nebude tak jednoduché. potom by som radil navštíviť AKV (doktor bukovský) alebo akéhokoľvek obezitológa. poradí vám s prihliadnutím na vašu presnú situáciu. zhruba by som asi radil pomaly, na ploche týždňa až dvoch navyšovať sacharidy po malých množstvách. držte sa striktne len jedál s najnižším glykemickým indexom, najviac stredným. pridávajte postupne tak aby ste sa časom dostala na také čísla bielkoviny / sacharidy / tuk, ktoré vám vyrátala bmi kalkulačka. je možné, že nejaké kilá hore pôjdu. neradím ale pod clonou mierne stúpajúcej váhy začať škrtiť jedlo. inak sa vraciate k bodu číslo jedna – podvýživa. musíte sa dostať na rozumné čísla v príjme jedla (a to dukanova diéta neumožňuje, lebo je bez sacharidov) a striktne pravidelne jesť. ak ste zdravá, chudnutie sa spustí, aj keď možno dá na seba čakať, kým sa vám metabolizmus vráti do normy z toho útlmového režimu navodenému dukanovou diétou (a možno aj inými predtým). určite nezačkodí navštíviť lekára, či ste zdravá, či nie je nejaký problém, ktorý vám môže chudnutie komplikovať. potom by pravidlá chudnutia musel určiť lekár. trebárs ak máte diabetes, tak tam sú pri chudnutí iné pravidlá hry. držím palce nech sa podarí dosiahnuť dobré výsledky

 14. Ďakujem za odpoveď, svoju reakciu som nemyslela ako útok, a už vôbec nie na teba. Len som chcela poukázať na to, že Dukanovej diéte sa iste dajú vyčítať omnoho závažnejšie veci ako je len to, že sa uvádza úbytok v kg a treba si kúpiť otruby. :) A tá skúsenosť s výživovým poradcom bola pre mňa naozaj zlá. Tá medová tyčinka poobede (čisté oriešky, trošku polepené medom – mám celiakiu) bol môj jediný prehrešok, 3x do týždňa behávam, naozaj tá „zdravá úprava stravy“ musí byť taká striktná, že pri prvom prehrešku sa chudnutie zastavuje? Možno som robila chyby niekde úplne inde, ale ani výživový poradca neporadil. Zlá, zlá, zlá orieškovo-medová tyčinka :) No najdôležitejšie je, že sa nevzdávam, ďakujem za pochvalu mojej „reči obžaloby“ :), momentálne hľadám tú kvalitnú taktiku na boj s kilami. Pekný deň

 15. sid prehrešky sa nedajú posúdiť individuálne. ak jedávate normálne množstvo jedla a k tomu športujete tak nejaká malá tyčinka asi nezohrá úlohu. ale keďže sme v sekcii dukanova diéta, dá sa tušiť, že ide o snahu chudnúť a tam už každý prehrešom môže brzdiť výsledky. Jasné, raz za pár týždňov zhrešiť nie je problém. Ak ste ale škrtili stravu potom sa aj výnimky ľahšie pretransformujú do vnútrobrušného tuku. Najmä vydiétovaní ľudia môžu mať taký problém.

  Inak ak ste za 3 mesiace schudli 5 kíl, tak to predsa vôbec nie je zlé. Ak tam bolo viac centimetrov ako kíl, potom ste chudli výborne. Čím rýchlejšie chudnutie tým vyššie riziko jojo efektu.

  Každopádne keby som robil poradenstvo a príde mi nespokojná klientka, tak výnimky by som tiež zdôraznil ako možný problém.

  Ako príklad problému dajme tréning. Mnoho cvičencov si dá iontový nápoj, v ňom je asi lyžička sirupu (glukóza), čiže žalostne málo. A aj to málo stačí na to aby sa telo dostalo k cukru a tréning potom beží prevažne na cukor ako palivo a tuk sa šetrí.

  Doktor Bukovský v jednej prednáške upozorňuje, že v tele máme asi malú lyžičku cukru v krvi (na množstvo) a to nám stačí aby sme fungovali. Možno pri takom pohľade sa aj bežná tyčinka kde problémom je med môže stať problémom, pretože vlastne môže navýšiť stav krvného cukru.

  Nechcem vás chytať za slovíčka, ja sím si občas tiež dávam výnimky a tak to aj vyzerá – nemám tak málo tuku ako by som chcel. Takže aj keď výnimky sú spravidla neškodné, je lepšie mať sa pred nimi radšej na neprimeranom pozore. Pretože to potom ide tu jedna výnimka, tam drobná diétna chyba a zrazu človek priberá…

  s celiakiou to nemáte ľahké, kopu vecí musíte škrtať, to sa ťažko chudne. Držím palce. Rozhodne však neskúšajte dukanovu diétu. Skúste to s racionálnou stravou, pečte si pohánkový chlieb a dajte svojmu telu čas. Ak zrazíte kilo za mesiac je to lepšie ako dať dole 6 kíl a za dva mesiace mať plus 10.

 16. Nedá mi nereagovať. Miro píšeš že zástancovia diét zvyknú brániť svoju diétu militantným, nepriateľským štýlom. A ty Miro hovoriť milým, príjemným štýlom? Myslím že nie. Ono tiež píšeš že hrozí jojo efekt, ale aj keď niekto prejde z ,,tvojej“ stravy na normál jojo nenastane? Ja na dukanku nemám krivého slova sama som ju skúsila, a aj mnoho mojich známych a kolegýň. Napríklad vo Francúzsku kde som väčšinou je okolo toho dosť veľký humbuk a drží ju mnoho žien. Túto stránku som svojho času prelúskala hore-dole a neviem sa z teba zbaviť pocitu že všetko čo nesúhlasí s tvojou diétou je automatický nefunkčné a nastane jojo (hovorím o diétach). A pochybujem že si nejakú z diét tu popisovaných skúsil resp. pri nej vydržal.

  P.S: A okrem iného podľa tvojich stránok ( vytvoril si ich snáď stovku) mám pocit že si na všetko odborník.

 17. Je zaujímavé, že niektoré témy sa dajú normálne prebrať a všetko je v pohode. Iné témy sú tabu a nesmie sa kritizovať. Nielen v chudnutí. Je dukanova diéta ďalší z otlakov, na ktorý sa nesmie šliapnuť? Veď kto chce, nech ju drží a velebí. Kto nechce nech ju zaznáva a kritizuje. Či?

 18. Miro ja som nenapísala e sa na ,,dukanku“ nesmie šliapnuť, ja som napísala svoj názor a skúsenosti s ňou ako ty ju odsudzuješ ja ju chválim. A že sa nesmie kritizovať? Môže! Ja však mám stále z teba pocit že všetko s čím ty osobne nesúhlasíš je hneď nesprávne

 19. Simona, tu sa nejedná o nejakú Mirovu diétu, ktorú by si on sám vymyslel a dal patentovat /ako si písala, že je to jeho diéta/, dokonca to nie je žiadna diéta. Je to racionálna strava, ktorou by sa mal stravovať každý človek ktorý chce byť zdravý. Prospieva aj deťom, aj starším ľuďom /čo sa asi o dukanke nedá povedať/ a doporučuju ju snáď všetci odborníci na zdravé stravovanie. Nieje určená len na chudnutie, ale aj na zdravé fungovanie organizmu. Racionálna strava a Dukanka sa vzajomne absolútne vylučujú. Miro logicky zdôvodnil že prečo. A keďže tento web je o racionálnej výžive, ktorú Dukanka vylučuje, nemôžeš čakať že tu nájdeš nejaké kompromisné vyjadrenia typu, no možno nie je až taká škodlivá, veď vyskúšajte a uvidíte. To akoby si išla na web ochrancov zvierat a kritizovala ich za to že odsudzujú lovcov žralokov. A čo sa týka tej od bornosti, Miro na svojich weboch zhrnul skúsenosti a poznatky, ktoré nadobudol a podal ich zrozumiteľne ľuďom, ktorí sa chcú na dané témy niečo dozvedieť. Predpokladám že sa za tým skrývajú hodiny práce.

 20. ahojte teraz som tu kukla a chcem reagovať.držim dukanovu dietu 3 mesiac je prave dnes a mam dole 17,5 kg.som tej diete rada pretože som mala 115,5 kg.CITM SA LEPšIE nie som utiahnuta do seba,ako kedysi.Je pravda že po ranu mam zapach s ust ale kto ho rano nema.Mam problem s krčovymi žilami aj napriek tomu jazdim na bycikly mam rada rýchlu chodzu tenis lyže plavanie.u doktora som s tymi mojimi žilami nebola.hadam tam tento rok zajdem.viete človek si povie snažim sa zdravo žiť stravovať nie som svatá čo sa tyka alkoholu dam si sem tam poharik.aj ked držim dietu..LEN TOLKO.

 21. Ahojte,pripajam sa k teme dukanova dieta,moj manzel schudol pri tejto diete 8 kg za 5 mesiacov,ja som sportovy typ a snazim sa vzdy jest celkom racionalne aj napriek tomu mam pocit ze by sa nejake to kilo malo dat dole a tak som skusila dukanovu a cuduj sa svete ja som asi prvy clovek ktory z nej pribral za 8 dni 1 kg,bola som unavena a nemala som chut na cvicenie moj muz sa nej citil vyborne,takze som dietu prerusila a vratila som sa k svojmu jedalnicku

 22. Simona, chcela by som podporit Lubku a Mira, toto nie je o tom, ze Miro broji proti dietam preto, lebo si (a nam) chce za kazdu cenu dokazat, ze on jediny ma zvrchovanu pravdu v tom, ako sa najlepsie chudne. To iste (alebo podobne – s malymi upravami), co radi na stranke on, ti poradi aj lekar, URCITE ti neporadi dietu typu dukanova. Moje skusenosti – nielen ze som schudla 7kg (a pekne centimetre tiez), ale upravil sa mi cholesterol, ktory som mala zvyseny, mam lepsiu plet, vlasy, nechty a nebyvam unavena, az vecer, pred spanim (kedy aj mam byt). A najlepsie na tom je, ze rozumiem tomu, preco a ako sa veci v mojom tele zacali menit, lebo vkuse citam a vzdelavam sa. Nepopieram – dukanovou dietou schudnes, tak, ako sa da schudnut aj inymi dietami, ale ak by si si dala tu namahu a sla napriklad na krvne testy, videla by si, co taka jednostranna a nevyvazena strava spravi s organizmom… Chudnutie je v podstate zdravotne riziko a ak sa nerobi spravne, moze si clovek narobit aj vazne zdravotne problemy. Tato Mirova „dieta“, co ani nie je dieta, je vynimocna v tom, ze zdravie nenici, ale zlepsuje a je to stav, ktory je udrzatelny.

 23. Zuzka ďakujem za presné doplnenie. Môžeme to povedať ešte inými slovami a tu už sa to netýka len dukanovej diéty, ale akejkoľvek.

  1. akýmkoľvek spôsobom schudnete, bude vám lepšie, pretože metabolické dôsledky obezity sú vážne a po schudnutí sa stratia alebo výrazne znížia.

  2. schudnúť sa dá akoukoľvek diétou, aj drastickou. žiaľ, prax ukazuje, že tí čo chudli diétami idú s váhou nazad najrýchlejšie.

  3. pri chudnutí diétami typu dukanova, atkinsova sa v prvých dňoch z tela najskôr vylučuje voda. až po nejakom čase ide dole aj tuk.

  4. diéty s nevyváženým príjmom živín sa nedajú držať dlhodobo bez toho aby mali vopred nepredvídateľné zdravotné a metabolické následky.

  Záver

  Diéty ako opatrenie proti obezite sa ukazujú ako krátkodobo účinné, dlhodobo nie. Ich zdravotné následky v podobe metabolických zmien, chybných návykov teda prevyšujú ich prínos – chudnutie totiž nebýva trvalé a niektoré diéty môžu zhoršiť aj stav organizmu v tom zmysle, že sa bude neskôr priberať ešte ľahšie.

  Preto pred diétami varujem. Ostatne väčšina ľudí ich skúsila viaceré a málokto schudol.

  V týchto diskusiách nájdeme ľudí, ktorí práve schudli trebárs dukanovou diétou a to sú nadšené výkriky ľudí, ktorí dosť pravdepodobne o pár mesiacov už nadšení nebudú. Ale sem sa neprídu posťažovať. No a v prípade diét s komerčnou podporou sa tu občas objavujú príspevky ktoré píšu predajcovia tak, aby to vyznelo ako nadšené príspevky spokoných žien čo schudli…

 24. Ja držím Dukanovú diétu 7 týždňov schudla som 11kg. Cítim sa výborne, dokonca čo mi občas opúchali nohy okolo členkov, tak opuchy sa úplne stratili. Nešli mi len kilá dole, ale aj centimetre. Moja konfekčná veľkosť bola 44, teraz je 40. Nie je pravda, že sú vylúčené cukry. Ja používam Agava sirup, ktorý je bio produkt a doporučuje sa ako sladidlo pre diabetikov. Podľa mňa je to vec názoru. Každému vyhovuje niečo iné a človek si to musí hlavne usporiadať v hlave. Doktor Dukan vo svojej knihe píše, že ľudia s kardiovaskulárnymi chorobami, by sa mali najprv poradiť so svojím lekárom alebo gastroenterológom. Vyskušala som rôzne diéty, jojo efekt bol vždy, Dukanová diéta mi vyhovuje hlavne preto, lebo môžem jesť kedy chcem a koľko chcem a to pri mojom zamestnaní je veľmi dôležité. Príprava jedál nie je náročná. A to, že sa musia kupovať ovsené otruby, čo sa nemusí kupovať? Všetku stravu si kupujeme. Preto Dukanovú diétu budem doporučovať každému, kto má problémy s nadváhou a má problémy obmedzovať sa v jedení.
  S pozdravom Oľga

 25. Chcela som ešte dodať, že výborné na tom je že sa stráca tuk a nie svalová hmota. Podľa mňa to nie je diéta, ale zmena životného štýlu.

 26. S týmto článkom moc nesúhlasím. Áno samozrejme máš niektorých veciach pravdu, ale je evidentné, že si stojíš len za tým svojím spôsobom. Ja som držala tiež dukanovu diétu a schudla som 5kg a som spokojná. A jojo efekt sa nedostavil. K tým fázam ešte by som chcela dodať, že tá prvá sa drzí len niekoľko dní a potom prechádzaš na druhú fázu. A zas všetkého striktne sa držať nemusíš. Ja som sa toho tak úplne nedržala. Nemyslím si, že existuje len jeden spôsob ako sa dá schudnúť. Tvoj názor ti samozrejme neberiem ale ten članok si mohol písať trošku milšie a priateľskejšie ako to tu bolo už spomenuté. A niektoré veci sú fakt pritiahnuté za uši. Pekný deň

 27. Ahojte, moj mensi nazor a pripadne otazky k danej teme. Mam 21 rokov, 128kg, 189cm. Zijem pomerne aktivne, tj. denne mam minimalne hodinu pohybu(skola/praca vzdy peso) a posledne 2 mesiace na vecer posilovnu +kardio. Moj problem je v tom, ze pred 3 rokmi som mal 80kg a asi 3% tuku v tele. Potom sme mali autonehodu a moj stravovaci navyk + treningy upadli a pribral som bohuzial samy tuk(+svoje spravil aj alkohol,party zivot a nezdrave junk jedlo). Vzdy som mal problem schudnut, akoby sme to mali v rodine, preto chcem skusit Dukanovu dietu(aj ked je to jedna z tych drastickejsich a nezdravejsich). Nebudem ju dodrziavat presne ako pisu stranky. Mam tu par napadov, ktore by som chcel pouzivat a chcel by som ta poprosit Miro ci by si mi to nezhodnotil a ked tak pomohol.
  Takze, ku klasickej dukanovej:
  V prvej faze by som pridal zeleninu, aspon k hlavnemu jedlu, pitie mineralnej vody, proste aby som nestratil potrebne mineraly. Kedze chodievam do posilovne budem potrebovat energiu — chcem ju doplnit rychlo streb.cukrom, viem ze to nie je dobre pri diete, ale potrebujem energiu(a i to by nebolo kazdy den,len v zatazovych treningoch, pri kardiu nie). Treningovy plan mam vyhotoveny hlavne na kardio, ktore mam kazdy den + stredne tazke treningy/3x/,v den treningu by bolo kardio slabsie. Ono je toho viac ale nebudem to tu rozpisovat. Bielkoviny,gainer ci ine „sypacky“ nepouzivam. Mam tabletky na omega 3 maste kyseliny, 1x denne na ake take zdrave tuky. Cukor samozrejme ziadny. No a v podstate by u mna nebola druha faza. Posledny krok u mna je udrzat hmotnost, co by nemal byt problem. Moj hlavny problem je, ze aj ked mam svalovu hmotu, mam vela tuku v tele a potrebujem sa hlavne toho zbavit. Viem ze najlepsie by bolo zmenit komplet stravu na racionalnu ako vravis na svojich strankach, problem je, ze som na vysokej skole na internate(teda budem od jesene), kde su moznosti jedla dost obmedzenejsie(ziadna chladnicka napr.) a taktiez cez skolu mam brigadu len malokedy, nepochadzam zrovna z bohatej rodiny takze kupujem veci co je v akcii a co sa mi oplati vzhladom na peniaze. Teraz mam nasetrene dost na tuto dietu, preto chcem schudnut aspon 10kg, pretoze viem, ze na internate to bude o dost tazsie chudnut, udrzat hmotnost bude problem, ale kedze som zahlaseny na bojove sporty a posilovanie tak to udrzim nejak. Mam dost kamaratov, co su kulturisti a nejake rady mi dali, no nechcem ist striktne na CKD alebo sacharidove vlny. Takze, co by si mi vytkol a doporucil ? Ide o to, ze nech napises cokolvek, tak na nu pojdem a vyskusam,zdravotne som na tom celku dobre(okrem pecienky, je oblapena tukom,preto sa vyhybam mastnym jedlam,pritom cholesterol mam 2.7, co mi doktorka nechcela verit :D). DO buducnosti nemam plany ohladom diety, ide mi o to, aby som cez prazdniny zhodil, udrzal rytmus cvicenia a pocas skoly chodil/zhadzoval kila aj na treningoch. Predtym som cvicil karate 4 roky, teraz chcem ist na thajsky box.
  Dakujem

 28. matej výhovorku, že na vysokej škole sa jesť nedá akosi neberiem. ak máte sklon k obezite v rodine tak si musíš pripustiť fakt, že to je celoživotný stav, nikdy neprestane. takže akoukoľvek diétou schudneš, po schudnutí tvoj problém trvá ďalej. ak s diétou prestaneš, váha hore. ak s diétou neprestaneš zdravie dole. takže ja radím, akokoľvek ti to pripadne nepohodlné, naštudovať a uplatniť zdravší životný štýl hneď a nie nejaké diéty.

  No ak si rozhodnutý skúsiť dukanovu diétu bez ohľadu na to, čo ti tu poradíme, tak vlastne načo drať slová? Ja na nejaké modifikácie receptov nie som. ak sa ti (právom) dukanova diéta nevidí, tak ju nemodifikuj. skús si prejsť nejaké knihy o výžive, často tam píšu aj o diétach. tieto nízkosacharidové môžu dokonca zhoršiť riziko vzniku diabetes, je to nezmyselný zásah do metabolizmu.

  a čo sa týka vymýšľania vlastnej diéty je to podobné, ako znovu vynájsť koleso. to čo navrhuješ ako zmeny je celkom mimo misu. naštuduj si to. potom nebudeš písať že budeš jesť rýchlo vstrebateľný cukor a o pár riadkov že cukor žiadny.

  Máš dobré výsledky u lekárky, tak si to neposer nejakým výživovým šialenstvom. Potrebuješ zdravo jesť a to cvičenie je v pohode. Tak schudneš aj bez pseudo dukanovej diéty.

 29. Mam 182 cm a 73-4 (schudla som asi 2,3, vaha sa mi meni)kg . Chcela by som schudnut aspon 5 kg. Prestala som jest cokoladky,vysmazane,sladke vody, vecer ovocie,

  Chcela by som sa len spytat, ci mam podla Vas velmi zly jedalnicek :))) ranajky mlieko+1 lyzicka granka(neviem si odpustit) k tomu bebe kekse na obed kura,pangas a mrazena zmes, zeleninova polievka,…niekedy si dam dietny suchar na to kuraciu sunku a zeleninu, …na veceru mam biely jogurt(niekedy to co na obed)a vody pijem velmi vela, vzdy som pila :) Dakujem

 30. Sona jedna možnosť je že si trocha naštudujete čo tu je napísané a budete vedieť. Druhá možnosť je že vám napíšem, že to vyzerá viac ako zle. A potom budú nasledovať otázky že prečo. Potom vás odkážem k bodu číslo jedna. Tretia možnosť je, že dobre viete, že to je zlé a len skúšate, či vám niekto nedá rozhrešenie.

 31. drzala som dukanovu dietu asi 3 mesiace a dala som dole 15 kg…v druhej faze som skoncila a nejake kg som nabrala spat.teraz odstupom casu a jasnou myslou viem ze to nebolo spravne…pride mi to dnes ako tyrania…ja som nemala pocit ze bez hladovania lebo ja som hladovala…nie pre chudobu ale preto ze mi chybali bezne potraviny ako zemiaky ryza nejaky chlebyk a ovocie a co ja viem co este…nikdy by som to nezopakovala…stravujem sa zdravsie a to napriklad tak ze ryzu nedusim ale varim vo vode zemiaky nemastim masko robim iba na vode dokonca aj volske oko na vode jem vela salatov jogurtou hydinove masko chlebik fitnes pumpernikel…vynechala som smazene jedla,omacky,chlieb a biele pecivo,udeniny,alkohol a sladkosti…kg mi odbudaju sice nie tak rychlo ako pri dukanovej diete ale som stastna a spokojna lebo nehladujem a kg sa stracaju…dokonca si doprajom aj zmrzlinu ale tu si zajdem s priatelom kupit do 7 km vzdialeneho rekreacne strediska na bicykli…staci len trocha sebadiscipliny a vyhneme sa aj hazardu so zdravim…a este to stare ale pravdive…pomaly dalej zajdes…:)

 32. Pre Zuzku: Zuzka,ja som s dukanovou dietou schudla 23 kg, zacala som minuly rok zaciatkom septembbra s 81 kg a dnes mam 58kg, vek 49 rokov a mozem ti povedat, ze sa citim vyborne,uplne som zmenila stravovacie navyky, jojo efekt zatial ziadny a co je najdolezitejsie, dala som si urobi komplet preventivnu prehliadku a vysledok??? vsetko super,ziadne bielkoviny v moci, ziaden zvyseny cholesterol a co ja viem este co….a co sa tyka toho hladovanie,ziadne som nepocitila,prave naopak….pekny den

 33. Tak vážení ja mám 6O rokov a moj muž 78 Dukanova dieta nás obrala už o 6 kg a 3 týžne cítime sa super nebolia nás nohy a kdo je šikovný vie si upraviť jedálny lístok veľa pijeme jeme koláčiky, palacinky, mufiny ktoré pečiem z otrub. Vyprázdňovaniemáme 3x denne a super a nemáme problém Dukanova dieta je super to len neprajníci neprajú a ohovárajú.Keď dodržujete to čo radí Dukan tak je to v pohode samozrejme, že otruby nejeme surové ale ich spracujem a pečiem aj chlieb. Sme maximálne spokojní. V Rakúsku a v Polsku v Hofferi a Auchane sme si nakúpili O% jogurty a tvaroh mlieko ramu a všetko čo neá tuky aj bezcukru cukríky a čokoládu tak všetko sa dá len treba chcieť a spravte palacinky z otrub je to jedna báseň . Takže pane Dr. neohovarájte ale vyskúšajte kecať sa dá ale skutok to sme my a nejeme bravčové ani nič na oleji. Vidíme dobre na oči a hlavne som rada, že môj šatník môžem obliecť čo som od zimy nemohla. Všetkým držím palce. Aj plávame, aj tenis hráme a jedálny lístok máte na Dukanovej diete. Veľ šťastia

 34. Pani Maria Rašková, prosím Vás napíšte mi ohladom DUKANOVEJ DIETY. Ja sa s nou pasujem uz mesiac, aj si vypekam, varim podla receptov ale zatial som neschudla ani kilo :( mam 178/62, nie som obezna, ale chcem dat dole 5kg a je to pekelne tazke aj ked pohybu mam tiez dost /robim casnicku/.
  Je pravda, ze obcas zhresim – sladkosti.. potrebovala by som nejake rady, chcem v tom to zivotnom style pokracovat aj nadalej, pretoze sa skutocne citim aj ja fyzicky lepsie.
  Dakujem a budem cakat na vas mail :)

 35. Ja som večná diétarka. Od mladosti kolíšem s váhou + – 10-15 kíl. Keby som nedržala diéty, tak by som možno mala 100 možno 150 kíl. Samozrejme, že ma oslovila aj „Dukanka“. Vyskúšala som, schudla a zase pribrala ale to je preto, že keď nejem /alebo jem „zdravo“/ nepriberám, keď sa prejedám – sladkým a chlebom priberám. To len ako informáciu o mne. Mne sa tiež nepáčia kritiky na dukanku – že iba veľké množstvo bielkovín. Všetci kritici neviem či úmyselne vynechávajú veľkú spotrebu kyslo-mliečnych produktov, teda jogurty, tvarohy, syry a to nie sú iba bielkoviny – ale hlavne UHLOHYDRATY. Takže z týchto zdrojov DUKANI majú energiu, zelenina a otruby – to je vláknina /vy používate celozrnné produkty/, tuk je iste z mäsa, vajciach a tiež čiastočne z mliečnych výrobkov, trocha tuku používame do šalátov a na prípravu pokrmov na panvici. Ja som tiež počas dukanovej diéty chodila na kompletné odbery k lekárke a výsledky som mala stále lepšie ako na začiatku. Po pol roku som trocha pribrala a zase by som potrebovala zhodiť dovolenkové prírastky, preto chodím občas aj na túto Mirovu stránku a chcela by som sa konečne začať zdravo stravovať, ale potom končím v špajzi pri nejakých musli tyčinkách a čokoláde. V dukanke si dám trocha jogurtu alebo tvarohu a to ma uspokojí. Takže kto vie nech radí. Rada sa poučím.

 36. dietárka ak chodíte na moju stránku tak viete, že máte byť nasýtená zeleninou a po nej vyváženým jedlom. Po tom by nemali byť žiadne túžby po sladkostiach, ale ak aj, tak tie nemajú v špajzi čo robiť.

  Pokiaľ ide o obhajobu dukanovej diéty tak ju síce chválite, ale zdá sa, že vám vlastne nepomohla, ak stále nie ste spokojná. To práve je problém každej diéty – schudne sa ľahko a výsledky u lekára budú vždy lepšie ak schudnete akokoľvek, než pred chudnutím. Lekár totiž meria len niektoré parametre. Nie stav výživy ale rizikové faktory ako tuk / cukor v krvi, cholesterol, pečeň a tie by sa zlepšili aj pri tvrdej hladovke. Či by to však prospelo organizmu o tom sa dajú viesť spory.

  Končíte výzvou, kto vie, nech radí. Myslím, že pre vás by bolo najvýhodnejšie ak by ste sa stala vy tou osobou, ktorá bude vedieť. Potom si poradíte. Prejdite si nejaké knihy o výžive, aby ste neporovnávali otruby s celozrnnými rožkami, alebo rastlinný tuk s tukom z mäsa či jogurtov. Ono to nie je tak celkom to isté.

  Výživový štýl, ktorý na tejto stránke odporúčam zaberie viac času naučiť sa ho, ale dá sa pri ňom vydržať celý život, dokonca aj na dovolenke. Držím palce.

 37. Moja skúsenosť
  Mám skoro 40 rokov,vždy som mala normálnu postavu,ale za obdobie 4 rokov som pribrala z 56 kg na 70kg.Som športovkyňa pravidelne behám aj tak som za krátke obdobie pribrala. Nikdy som neverila na žiadne diéty,ale v robote kolegyne nabehli na Dukanovú diétu a hneď sme videli výsledky, že funguje.Ja som to vyskúšala a jedla som kvalitné vitamíny, lebo som poznala aj + aj -. Pila som veľa tekutín a dokonca som behávala viacako predtým denne 8-12 km a necítila som žiadnu únavu a naozaj za 5 týž. som schudla 10 kg.Teraz som spokojná jem normálne,nie som už na diéte a pripravujem sa na polmaratón.Myslím si že táto diéta mi naštartovala metabolizmus,dala som si premerať hodnoty tuky vody v tele a som spokojná dokonca môj metabolický vek mi vyšiel 24. Samozrejme všetko je aj o organizme,môj to znášal dobre mala som cieľ a ten som dosiahla. Teraz je už pol roka od mojej diéty a nepriberám, držím si váhu 55 kg,samozrejme človek sa nesmie prežierať a vždy musí aj rozmýšľať čo do seba tlačí. Budem mať o mesiac 40 rokov a naozaj som neverila že sa budem cítiť dobre a teraz je to pravda.Priznám sa 100% som všetko v Dukanovej diéte nedodržiavala,ja som sa sem tam aj prehrešila,ale myslím,že tie sladkosti to som obmedzila, lebo to je naozaj hlavne pre ženy droga. Zistila som že sa to dá a to je pre mňa úspech prekonať samú seba.Človek si v každej diéte musí nájsť čo mu vyhovuje,každému vyhovuje niečo iné a keď raz schudne musí potom spojiť šport a normálne stravovanie a určite výsledok bude trvalý.Želám každému všetko dobré!

 38. Suhlasim s tebou Zuzka! Tiez som drzala Dukanovu dietu a schudla som 16 kil. Tiez som si zratala pre a proti a jednoznacne mi vyslo, ze obezita je vacsi zabijak ako “ chvilka “ diety. Pomohlo mi to zo zdravotnej stranky a takisto aj psychickej. Ak sa tak clovek rozhodne, treba ist do toho hlavne rozumne, ako vravi Mirko, treba zvazit, ci je telo schopne uniest taku zataz. A hlavne, treba si odsledovat dostatok vody a jest kvalitne vitaminy, aby telo nestradalo. Ja som sa rozhodla a spravila dobre. No nie sme vsetci rovnaki a preto to nemusi platit rovnako na kazdeho. Mirko, chcem podotknut, ze v tom clanku nemas vsetky informacie “ doladene“ zrejma si necital knihu, ale to nie az tak podstatne. Vsetci si hladame svoj sposob a mne tento vyhovoval, pretoze som nabehla na zdravu vyzivu ovela jednoduhsie(kedze v dukanovej diete sa nejedia sacharidy), dokonca mam pocit obzerstva co je prijemne, ked clovek nehladuje a da si zo vsetkeho akurat :-),nepribrala som naspat ani jedno kilo. Urcite sa Mirko pytas, preco som hned nenabehla na racionalnu stravu?! Nabehla, ale nefungovalo to, nefungovalo to v mojej mysli a vydrzala som len chvilku a hlavne to pocitanie ma najviac hnevalo!!!! A preto, mily Mirko, myslim si, ze Dukanova dieta mi v tomto dost pomohla, pretoze pocit, ze mozes kolko chces v ramci povoleneho su velmi carovne slovicka! A ked to niekto potrebuje, nie je na tom nic zle. Dakujem p. Dukan a dakujem aj tvojej stranke Mirko, pomohla mi tak isto, pretoze viem ako sa spravne stravovat a vaha mi klesa nadalej, uz len poslednych 8 kil. Diety su „hnusoby“, ale niekedy to bez nich nejde a ja osobne si myslim, ze Dukanova dieta je mensie zlo ako hociktora ina.

 39. „Dukanova diéta sa meria v kilách.“

  No neviem, čo si týmto chcel povedať. Váha sa meria v kilách, je to dosť bežné. Väčšina ľudí si vie aj odpozorovať či schudla na oblečení a ja sa napríklad k tomu aj meriam.

  Človek sa odvodní aj pri tebou propagovanej racionálnej strave, stačí obmedziť soľ a vodné kilá idú dole.

  Ďalej sa pokúsim vyvrátiť chyby, ktorých si sa vo svojich tvrdeniach dopustil, keďže si sa zjavne neoboznámil s pravidlami danej diéty.

  1. Máš pravdu v tom, že v útočnej fáze sa zredukujú sacharidy a hlavne sa konzumujú bielkoviny. No keby si si prečítal pravidlá dukanovej diéty, vedel by si, že sa pri nej odporúča užívať výživové vitamínové doplnky. Takisto tvrdenie: „Autori Dukanovej diéty zdá sa nepovažujú zeleninu za vhodnú. A tak vám radšej v e-shopoch podstrčia otruby.“ nie je pravdivé. Zelenina sa neje iba v útočnej fáze, ktorá trvá len krátko, nanajvíš 7 dní. Potom sa zelenina konzumuje. Otruby sa jedia kvôli zlepšeniu vyprázdňovania počas celej diéty a Dukan ich odporúča konzumovať celý život. Je to veľmi dobrá rada, lebo otruby čistia črevá a tým dopomáhajú k celkovej očiste organizmu. Ako alternatívu k nim môžem odporučiť podvojnú celulózu.
  V prvej fáze sa môže konzumovať tuk. Tuk predsa obsahujú ryby, mäso a mliečne výrobky, ktoré sú v prvej fáze odporúčané.

  2. Zas nepravda, sacharidy obsahuje aj zelenina, takže telo nejde bez sacharidov.

  3. V tretej fáze môžeš samozrejme jesť aj olivový olej, ľanový. Semená nie sú pokiaľ viem nikde zakázané. Ja ich jem od prvej fázy vždy pridané do jogurtu.

  4. Akákoľvek zmena stravovania, ktorá viedla k schudnutiu po prerušení znamená, že príde jojo efekt. Či ide o dukanovú diétu, Atkinsovú, ryžovú a aj tebou propagovanú racionálnu stravu. Ale to ti tu už ľudia celkom rozumne vysvetlili.

  „A keďže k takým lahôdkam sa asi bežne nedostanete, ostanú vám znova len nevinné kravičky, rybičky a rozporuplné vnútornosti. No a vajcia.“

  Toto je dosť tendenčné. Vynechal si to najzdravšie, čo človek môže jesť a je finančne dostupné. Kuracie prsia. Naozaj si neviem predstaviť, ako môže niekto považovať za nebezpečné sa stravovať kuracími prsiami, rybami, chudým hovädzím, morskými plodmi a zeleninou. Navyše vajcia sa môžu jesť len v obmedzenom množstve. Pri tomto stravovaní nehrozia o nič väčšie riziká vzniku rakoviny ako u racionálnej strave. Na rakovinu pôsobia množstvá faktorov a nutričné hodnoty stravy je len jeden z mnohých.

  Ja som si k dukanovej diéte nič špeciálne nekupovala. Že z toho niekto robí biznis je pochopiteľné. Nežijeme v socializme.

  „Čo spravíte keď Dukanovu diétu ukončíte? Nemôžete sa vrátiť ku stavu, ktorý ste viedli predtým, pretože inak priberiete. Zaručene.“

  Ako bolo povedané, to platí aj pri racionálnej strave. A prečo je lepšie skombinovať dukanovú dietu a racionálnu stravu? No lebo vďaka dukanovej rýchlo zhodíte a vďaka racionálnej nepriberiete. Navyše, niekedy treba organizmus prosto naštartovať.

  Inak, tvoje odvolávanie sa na Bukovského posunulo celý článok na úroveň článkov z diva.sk či markizáckeho reflexu.

  Ja vidím na fórach kopec spokojných ľudí, ktorí nemajú po dukanovej diéte žiadne zdravotné problémy, nepropagujú žiadne nákupy špeciálnych potravín, schudli a váhu si dlhodobo udržali. A tiež sa k ním radím.

  Ja som sa ale namiesto váženia merala. z pôvodných rozmerov prsia 110, boky 122, pás 93 som sa dostala na prsia 104, boky 106, pás 81. Aj napriek tomu, že už dukanovú diétu nedržím 2 mesiace, stále chudnem.

  Týmto celým nechcem povedať, či dukanovú držať, či nedržať. Je mi fuk, či ju bude niekto držať. Ostatní ľudia ma vôbec netrápia. No vadí mi, ak sa o veciach informuje tendenčne a ak sa pre milióny rozdielnych ľudí odporúča len jedna tá správna cesta. Pripadá mi to sektárske. Niekomu proste sadne dukanová, niekomu racionálna, niekomu stačí iba šport, inému zas sedí vegetariánstvo…

  „Často ide o nepriateľský, militantný, arogantný postoj človeka, ktorý zamieta všetko okrem svojej pravdy. To je vždy varovné…“

  Tak a toto v celku sedí aj dosť na teba.

 40. suhlasim vo vsetkom s Ninou… dukanovu dietu som drzala asi tri styri mesiace a po tom som v tretej faze presla na racionalnu stravu… „racionalne“ sa stravujem momentalne uz dva mesiace a este stale chudnem pri navysujucom sa prijme, ziadny jojo efekt sa nedostavuje… a inak stravovat sa uz neplanujem.. ubytok vahy dokopy 8kg momentalne a spokojnost, ja si myslim ze dukanova dieta je dobry zaciatok a odrazovy mostik pre tych co nemaju ani paru o stravovani (ako som nemala ani ja) nakolko je ju dodrziavat velmi jednoduche, ma jasne dane pravidla. teraz je uz zo mna vyslovene kazdodenny „citac zlozeni potravin“ ale zeby som mala volu toto robit hned na zaciatku rozhodnutia schudnut, pravdepodobne by ma to rychlo preslo. samozrejme vsetko s mierou, dlhsie sa stravovat na baze bielkovin a zeleniny by som uz asi neodporucala.

 41. Milé dievčatá!
  Som rada,že tu píšete a ste rozumné a máte skúsenosti.Je škoda,že nám vyrastá pudingová generácia a vládne papučová kultúra.My sa snažíme a bojujeme,každá ako vie a to je dôležité.Vieme nájsť odvahu,silu a vždy čo chceme aj dokážeme.Mne je veľmi ľúto,že dnes nám vyrastá obézna generácia!Voľakedy keď sme boli my deti v triede bol jeden tlstý žiak aj sa mu väčšina smiala. Dnes v triedach je tretina obéznych deti a to ma najviac zaráža!Musíme športovať a byť príkladom pre naše deti to je asi najdôležitejšie.Za pár rokov,keď sa situácia nezmení prídu len choroby.My sme boli deti bez problémov s obezitou,teraz musíme bojovať,lebo vekom nás viac energie stojí udržať si peknú postavu a zdravie.No táto mladá generácia má už teraz veľké problémy a civilizačné choroby ako je cukrovka-štatistiky neklamú. Asi by sa mal náš štát zamyslieť a niečo vymyslieť a motivovať deti k športovaniu. Škoda,že štát minimálne podporuje šport, potom to všetko zostáva len na rodičoch.Vieme,že aj športovať nie je lacný špás. Je to ale jediná prevencia do budúcna. Veľa síl prajem všetkým.

 42. Rád by som sa vás opýtal akú ste mali 2 fázu. Striedali ste bielkovinové dni a miešané každých 5 dní alebo každý deň.
  Ja som našiel oba názory.

 43. K druhej fáze dukanovej diéte by som napísala,že bola asi najťažšia,striedala som jeden deň bielkoviny a druhý deň som pridala zeleninu.Asi 5 týždňov som takto fungovala a dala som dole 10 kg. Potom som prešla do 3.fázy. Hlad som nepociťovala to bolo dobré,ale beh mi pomohol dať kilá dole rýchlejšie.Veľa elánu a chuti želám.

 44. Uplne zavrhnut Dukanovu dietu,to by som neodporucala.Ich recepty mi pomahaju aj ked ja som zvolila zlatu strednu cestu.Po par dnoch Dukanky a poriadnej zapchy som si ju upravila po svojom.Dukan ma naucil ako si strazit pomer kalorií prijatych pocas dna,naucil ma piect vyborny chlebik,super dietne kolaciky a vela inych veci od ktorych sa tak nepribera.Zelenina,ovocie,semienka a vsetko zdrave je na prvom mieste,jem co mi chuti a ked mam hlad,pravdaze neprejedam sa a obcas si dam beh na vykon (nie na vydrz!).Stale sa Dukanom inspirujem,ale obcas si doprajem aj normalne jedlo,dokonca aj nejaku sladkost.Chudnem pomaly,ale zdravo.Myslim,ze takto by som vedela fungovat aj v buducnosti a nechcem sa vratit na predosly sposob stravovania,kde mi bolo jedno co jem,hlavne ze to je chutné.Nasla som ten svoj sposob a citim sa vyborne.

 45. a smiem vediet aku dietu odporucate? ja mam problem so zhodenim kil po porode, mam 73 kg a meram 166 cm, chcela by som sa dostat na vahu aspon 60 kg

 46. mamina žiadna diéta nie je dobrý nápad, prejdite si tu pár článkov. Jojo efekt je po každej diéte zákonitým javom. Lepšie je prejsť na zdravší životný štýl, ktorého dôsledkom je okrem iného aj štíhlosť.

 47. ok, ja so zdravou vyzivou problem nemam, jedavam pravidelne pretoze som doma na materskej s malym, tak vyskusam a potom dam vediet. A si myslim, ze to je najlepsi napad, pretoze svagrinka po porode rovno odstavila malu od mlieka, len preto, ze chce schudnut, a drzala dietu. Aku to neviem, ale iste je ze schudla krasnych 20 kg. To bolo asi pred rokom, od tej doby do teraz naspät pribrala, musim podotknut, ze o dost viac. Teraz vyzera akoby cakala dvojicky v osmom mesiaci. Ja som si pockala kym maly kusok vyrastie sice som pri kojeni velmi neschudla, ale teraz mozem byt aspon na seba hrda, ze som dobra matka, ktora neda prednost dietam pred dietatom. Takze idem nato, o vysledkoch samozrejme dam vediet.

 48. mamina žiaľ, taký príbeh je až nepríjemne častý. Ak človek priberie tak priberie z nejakej príčiny. Schudnutie diétou (či akokoľvek inak) znamená, že sa zbavíme len toho tuku, dôsledku chybného životného štýlu. Po diéte stačí preskočiť na starý výživový systém a výsledok bude rovnaký ako pred chudnutím. Navyše diéty ako dukanova diéta, atkinsova a iné nízkosacharidové diéty sú značne nevýhodné aj z iných dôvodov. Je jasné, že sa asi zas ozve zopár zástancov dukanovej diéty že všetko je inak. Ale každý si to môže v hlave prebrať a premyslieť. Je to vec sedliackej logiky.

 49. mamina aha a ešte. kojenie treba ťahať čo najdlhšie sa dá. nielen že pre dieťatko niet prirodzenejšej potravy, ale mlieko je vysokotučné a počas kojenia sa tvorí čiastočne práve aj zo zásob. Takže jedávajte riadne porcie primerané veku a kojeniu (nie viac!) a keď sa dá trocha cvičte. Malo by to priniesť efekt nielen v smerovaní ku štíhlosti, ale dieťatko od mala môžete učiť, že pohyb patrí k životu.

 50. Miro, pridam svoj pribeh.
  Vzdy som bola odporcom diet, prave preto, ze su docasne, nefunguju, bude jojo,…
  Nejake realne pokusy o chudnutie boli u mna len „Sipeky“ – to som aj schudla z nejakych 78 na 70 (nepamatam si presne), potom som ale zisla z cesty, zacala sa prezierat a opat pribrala. Ale samotna „dieta“ mi velmi vyhovovala, prirodzena, jednoducha, v podstate vyvazena.
  Potom som skusala aj „tvoju cestu“ – poctivo som vazila, pocitala, jedla. A hladovala. Pohlad na obed – kopcek ryze, trosku maska a vela zeleniny… Chutne, zdrave, vyvazene, ale o hodinku som uz bola zufalo hladna. aj ked som si nastavila nejakych rozumnych 7000kJ, proste to neslo a zlyhala som, prezrala som sa a bolo.
  Potom som si este nastudovala Bukovskeho – ale proste tiez to neslo.
  A pritom tvoju aj Bukovskeho pracu skutocne uznavam a fandim kazdemu, komu to takto ide.
  Potom prisla ziadost o ruku, do svadby som mala vyse roka. Parada, kopec casu, schudnem bez problemov. Opat ratanie kalorii a B/S/T. Opat zlyhanie. Par kg este navyse. 5 mesiacov pred svadbou som vazila 107kg a bola som bezmocna. Do toho jedna moja zahranicna „FB kamaratka“ zacala davat provokativne statusy o chudnuti. Tak som sa jej spytala, co robi, ona mi povedala o Dukanke.
  ja, najvacsi odporca klasickych diet a sacharidovy zavislak som sa na nu pri vidine svadby a hlavne svadobnych fotiek dala. Do svadby som schudla vyse 30kil a dokonale som si ju uzila. Po nej som sa trochu tazsie opat rozbiehala, ale dnes, 7,5mesiaca od zaciatku mam dole 38kg a necele 2 kilecka do ciela. (67kg pri vyske 168cm) Na cm ti to presne nepoviem, kedze som nemala tu odvahu sa na zaciatku odmerat :) Ale z konfekcnej velkosti 48 som isla na 40 (zadok a nohy by pustili aj na 38, ale brucho zatial nepusti :D – mam taky typ postavy – velke prsia a brucho)
  Uz vyse pol roka 2krat do tyzdna posilnujem s trenerkou na TRX, vybudovala som si veeela svalovej hmoty, stale si hladkam svoje bicepsiky a tricepsiky a v sprche obdivujem stehna :D Minule mi manzel pochvalil lytka. A mala som na cvicenie dost sil aj pocas cisto bielkovinych dni.
  Vyprazdnovanie mam uplne v poriadkiu, dokonca lepsie ako pred dietou :)
  Unavu som pocitovala len v prvych dnoch diety, teraz som uz uplne v pohode.
  Vlasy stale mam, nechty mam podozrivo pevne a plet cistu…
  V eshopoch si fakt netreba nic kupovat, tie otruby sa daju zohnat v kazdom racio obchode a vsetko ostatne je uz len navyse.
  To najtazsie ma ale este len caka – udrzat si vahu. Verim, ze tretia faza je nastavena dostatocne rozumne, aby som to zvladla. Budem ju drzat vyse roka, takze predpokladam, ze sa mi tento zdravsi sposob stravovania dostane „do krvi“.
  Co sa tyka 4fazy – v knihe Dukan vysvetluje, ze clovek sa nemoze vratit do starych kolaji – rovnake spravanie bude viest k rovnakemu vysledku.Predpoklada, ze predchadzajuce fazy cloveka naucili zdravsiemu stravovaniu a istej striedmosti. Bielkovinovy stvrtok, 3PL otrub denne a zakaz pouzivania vytahov a eskalatorov ma cloveka preverit hlavne po psychickej stranke – ci je stale odhodlany vahu si udrzat. (Sakra, ja robim na 13.poschodi, to bude previerka :D )
  Nikomu DD netlacim a ani si nemyslim,ze je to jedina spravna cesta, pre mna to uz bola len posledna moznost. ktoru som vyuzila. Ci je to naozaj ta posledna dieta, resp. chudnutie v mojom zivote, to sa este len uvidi. Ale v tomto momente som presvedcena a odhodlana, ze ano. (Teda ked si odmyslim, ze planujem v najblizsich rokoch 2-3 deti porodit :D)

 51. KLT tak držíme všetci palce nech to výjde. Ak nechcete pribrať, tak vám po diéte aj tak neostane nič iné, len preskočiť na racionálnu výživu + šport čo je prístup, ktorý odporúčam na týchto stránkach. Len si myslím, že načo trápiť telo diétou, keď to nie je nutné. Ale viem, nie každý dokáže prejsť na nejaké počítanie potravín. Tam ostáva len dúfať.

 52. Musím uznať, že sa Vám podarilo napísať veľmi útočný článok za pomoci veľmi chabých vedomostí o Dukanovej diéte.
  Plne musím súhlasiť s komentárom z 27. 6. od istej sid…
  Ja osobne som dosiahla krásny úspech, dosiahla som váhu, o ktorú som sa márne snažila roky, napravila som si sebavedomie, krvný tlak, cholesterol aj fyzickú kondíciu. Som v 3. fáze a som šťastná.
  Nikdy som si nemusela kupovať nič v žiadnom e-shope. Sú dostať aj v Terne. A väčšiu časť mojej diéty som žila v zahraničí, kde sú otruby už veľmi dlho normálnym doplnkom zdravej výživy (nechápem, prečo sa k nám dostali tak neskoro, v tomto sme fakt pozadu). Multivitamíny sú v každej lekárni. Takže žiadne „(čítaj kúp v našom e-shope)“.
  Nikdy som nemusela platiť ani za rady – keď som niečo potrebovala, istý ľudia na istej webovej stránke (nechcem robiť reklamu) mi pomohli rýchlo a profesionálne – a bez nároku na odmenu.
  Preto som naozaj prekvapená týmto článkom. Myslím totiž, že nesúhlas sa dá vyjadriť aj iným spôsobom.

 53. osobne, som v 2 faze DD a zatial nemozem povedat jedine krive slovo – necitim sa hladna ani unavena ci dokonca vycerpana, jem vela zeleniny a po 38 dnoch sa citim skvele – mam uz aj predstavu o tom, ako sa chcem stravovat ked dietu skoncim – mam pocit, ze DD ma nasmerovala k racionalnej strave.
  Niesom ovecka co hlta kazde jedno slovo na forach, pristupujem k veci zodpovedne a rozumne, strasne vela som si o stravovani nacitala a pozorne sledujem signaly svojho tela.
  Myslim, ze problem mnohych ludi je v tom, ze sa riadia polopravdami a „overenymi“ informaciami z internetovych stranok a for, pytaju si rady v diskusiach, namiesto toho, aby si precitali zdroj priamo od autora a najlepsie v originale. A potom sa divme, ze si viac ublizia ako pomozu a rozhadzu si organizumus.
  Nikdy som nebola zastanca diet, tato je moja prva. Myslim si vsak, ze vsetko sa da skusit, len lavne S ROZUMOM.

 54. Bielkovinami v (neviem už v ktorej) ázijskej krajine zabíjajú väzňov odsúdených na smrť. Ndajú im „štranek“, ani elektrické kreslo, či smrtiacu injekciu – kŕmia ich 24 hodín a 7 dní do týždňa mäsom. Väzni postupne chátrajú, telesné funkcie odchádzajú, až zomrú. Tomu vravím „humánna smrť“:-)

 55. Dadulik, a zapadna civilizacia zase pacha samovrazdu rychlymi sacharidmi a prepalenymi tukmi :))

 56. Absolútne súhlasím s autorom článku a pridávam, že viac ako 95% akýchkoľvek diét (okrem z vážnych dôvodov, lekárom nariadených) je buď od základu neskutočným nezmyslom, alebo obyčajným brutálne predraženým biznisom, prípadne a to dosť často kombináciou oboch. Osobne som bol svedkom porovnávania prípravkov predávaných „lekárom“!!! v rámci akejsi samozrejme hyper-mega-super novej diéty. Prípravky sa predávajú v balíčkoch ako sladká verzia bielkovín a slaná verzia. Porovnanie kvality so štandardne dostupnými proteinovými nápojmy (proteinovým izolátom-veľmi dobre stráviteľným) vyšlo ako keby som porovnal nutričnú hodnotu a stráviteľnosť slaniny s kvalitným kuracím mäsom, zatiaľ čo cena tej „slaniny“ bola asi 300 násobne vyššia ako cena bežne dostupných kvalitných proteínových nápojov. To len k tej časti neprimeraného biznisu. Ak niekto povýši „práškovanie“, či radikálne obmedzovanie dôležitých nutričných zložiek potravy, nad (na prvý pohľad náročnejšiu a zdĺhavejšiu cestu-opak je pravdou) pestrú, nutrične aj poriami vyyváženú stravu kombinovanú s pravidelným efektívnym pohybom a teda aktívnym životným štýlom, tak iba zákerne využíva, či skôr zneužíva slabé stránky ľudí, ich lenivosť a honbu za skratkami, kde za žiadnu námahu sa sľubuje veľký výsledok a ponúka im falošné, nezdravé, často brutálne predražené NEriešenie pravej príčiny ich nadváhy.
  Každý z ortodoxných, večných dietárov môže naďalej stŕkať hlavu do piesku a presviedčať okolie aj samého seba o tom, že práve tá jeho diéta je super a ako sa super cíti a koľko schudol a pod nezmysly, no len do vtedy kým jeho organizmus nepovie dosť a „nevyfacká“ ho za jeho lenivosť nejakým zdravotným problémom, často s trvalými následkami. Aj ľudia v koncentračných táboroch (úprimná česť ich utrpeniu a pamiatke) schudli, no považovať tento spôsob za úspech, považujem za absurdné, aj keď mnoho diét a ich výsledky sa tomuto spôsobu až príliš podobajú, no „hlavné je“, že kg na váhe klesajú, je už jedno z čoho konkrétne a za akú cenu (keď si organizmus chýbajúce živiny nahrádza odbúravaním vlastnej svalovej hmoty, či kostí a pod.) Ľudia, prestante sa správať ako lenivé ovce, majte v sebe kúsok vlastnej hrdosti a sebaúcty a prestante byť ľahko dostupnou cieľovou skupinou týchto do lacného pozlátka zabalených prázdych bublín s obrovskou mediálnou podporou. Jediné, čo vám naozaj zabezpečí trvalý výsledok primeranej vytúženej postavy s pridanou hodnotou zdravia a pravého sebavedomia je pestrá, nutrične vyvážená strava v kombinácii s pravidelným efektívnym pohybom, teda postupná, ale pravá premena vášho životného štýlu na aktívny. Naozaj nikto nič nič účinnejšie a trvalejšie nevymyslel a ani nevymyslí! Verte mi. Alebo neverte a zostaňte naďalej tuční, frustrovaní s nízkym sebavedomím a vysokým počtom diagnóz v zdravotnej karte. Želám vám správne rozhodnutie, pretože následky si ponesiete len VY!

 57. Ja tu nechcem nijak prudit, ale Miro tu vo velkom odsudzuje diety ako kratkodobe riesenie s jojo efektom, ale potom sa tu clovek pozrie na forum a to je plne pribehov ludi, ktori schudli, ked povolili tak pribrali a teraz chudnu opat. Nie je toto jojo efekt v praxi? A ani sa tomu necudujem, ved kto je realne schopny do konca svojho zivota ratat kalorie a zlozenie stravy?
  V konecnom dosledku je to aj tak len o tom najst spravnu rovnovahu vo svojom zivote po schudnuti – ta povestna zmena zivotneho stylu. Mozno je to po niektorych dietach jednoduchsie, ale urcite to nie je automaticke.

 58. Miro Veselý: Nechápem jednu vec. Diétam vyčítate, že je po nich jojo efekt. Ak niekto z diéty prejde do racionálneho stravovania a teda nepriberie, tvrdíte, že je to zbytočné. No fakt je, že to prináša výsledky. Navyše akékoľvek chudnutie je pre telo záťaž, rovnako aj obezita je pre telo záťaž. Kategoricky odmietate diéty pričom nezohľadňujete individuálne potreby jednotlivcov.
  Ja osobne som začala s racionálnou stravou niekoľkokrát a nešlo to. Nemám rada tie rôzne druhy celozrnných pečív, všetkého z tmavej múky a pod. Je pre mňa jednoduchšie sa pečiva vzdať, nejesť ho vôbec a povedzme raz za mesiac si dať jednu skvelú bagetu alebo pizzu.
  Z cestovín a ryže som vždy hladná po hodine.
  A pri dukanke sa človek naučí spôsob stravovania, vymyslí si vlastné recepty, nepreratáva kalórie, neváži množstvá

  Mimochodom, racionálna strava je rovnako diéta ako dukanová, ryžová, atkinsonová. Má len iné princípy a po jej nedodržiavaní človek priberie.

 59. KLT: ak si chces urobit neskreslenu predstavu o tom, ako tento system funguje, tak podla mna forum Ti to neda: je tam skreslena vzorka (co by som povedala ako vyskumnik), pretoze sa tam vracaju najma ludia, ktori to potrebuju. uspesni podla mna vacsinou zmiznu. a nemusis podla mna dozivotne pocitat kalorie, lebo to budes mat po case v oku :)

  som zvedava co Nina povie o take 2 roky, este je cerstvym nadsenom Dunkana.. no uvidime

 60. Nina z toho čo píšete by som odhadoval, že vaše stravovanie nie je práve optimálne. Diétami sa dá naozaj dosiahnuť dosť, ale potom je potrebný prechod na racio výživu a tam býva kameň úrazu. ak totiž niekto vie prejsť na racio, nemá zmysel diéta. čiže diéta je taký prístup typu teraz ma schudnite a ja už budem dobrý… ak ste po sacharidovom jedle hladná, naučte sa niečo o glykemickom indexe. môže byť chyba v tom. a ak ste po jedle hladná všeobecne, tak toho možno bolo málo, alebo ste šla bez zeleniny (aspoň 200 až 300 gramov pred každým jedlom).

  Jasné, ak sa chcete ťahať za prsty, tak každý výživový štýl je aj diéta. My sa tu bavíme o tom, či je daný výživový smer možné ťahať trvale a nie 2 mesiace na úpravu postavy.

 61. danka_janka vo fóre je veľa aj tých ktorí začnú chudnúť a prestanú. Držať trvale racionálnu stravu je nepohodlné, naša spoločnosť na to nie je nastavená. Je veľa takých, čo chcú schudnúť, ale nie sú ochotní zaplatiť cenu. potom skúšajú rôzne diéty a neskôr tvrdia, že skúsili už všetko a nič nefunguje. Hmm. Rozmaznaná populácia sme.

 62. Tak som nad tym znova rozmyslala a vyslo mi, ze na forach moc jojo efektu nevidno. podla mna jojo efekt znamena rychlo schudnut a rychlo pribrat. ale tam ludia co pribralu spat pribrali skor za roky (2-4). takze to skor suhlasim s tym ze spolocnost moc nepodporila ich zdrave navyky.
  podla mna nic na svete nie ja dokonale ale su veci co maju vyssiu pravdepodobnost na uspech a trvalu udrzatelnost – napr zmena zivotneho stylu oproti kratkej prikrej diete. ja som stale naklonena tomu co tu oan Miro pise, aj z hladiska vitaminov mineralov a vobec zdravia. nie dunkanovi. kratka skusenost s dunkanom mi dala akurat horm. poruchu

 63. Následné pribratie je zákonité ak sa človek vráti k pôvodnej strave. To nie je tak celkom jojo efekt. Pri diétach je tento jav drastickejší preto, že človek býva spravidla povyživený a vtedy sa telo správa inak. Aj prechod k pomerne normálnej strave po diéte zvyčajne vedie k nárastu brucha. No a najhoršie je to že diéta človeka nič nenaučí – o to ľahšie ide na nezdravú stravu lebo inú nepozná. Ak chudneme racionálnou stravou, tak si vytvárame návyky ktoré po schudnutí už netreba opúšťať. Preto je tento spôsob chudnutia oveľa trvalejší. Ale tiež nie zázračný. Stačí povoliť si občas výnimky a je zle. Jednoducho človek so sklonom k obezite sa nemôže stravovať „normálne“. Ak to skúsi, priberie a potom v panike skúsi diétu. A dookola.

 64. Ahojte.Iba nedávno som počula o tej diéte.A skoro sa mi vlasy dupkom postavili.Ako mladá a priblblá som tiež držala Atkinsovú diétu.Schudla som,ale vzápätí aj pribrala.Ale,čo chcem povedať a zároveň tým vystríhať tých,čo túto diétu chcú vyskúšať.Cholesterol mi stúpol tak,že som skoro skončila v nemocnici.Tak nech to slúži ako memento pre všetkých.Miro,vám ďakujem za túto stránku.

 65. aj ja budem reagovat .drzim dukanovu dietu a schudla som s nou uz 20 kg.podla mna je super .

 66. Ja som si kúpila knihu Dukanova diéta, ale iba preto, aby som si prečítala čo táto „diéta“ obnáša. Prečítala som asi len 10 strán a skonštatovala, že sú to zbytočne vyhodené peniaze. Veronika, že ste schudli 20 kg je super, mňa by len zaujímalo dokedy si to udržíte a nenastane u Vás jojo efekt :-)

 67. Mirko, a ešte chcem povedať, že až z Vašej knihy som pochopila, čo glykemický index znamená a je to pravda – „funguje“ to. Knihu ste napísali perfektne, výborne sa číta, ešte pár strán ;-)

 68. Zuzana ďakujem. Glykemický index je práve to, čo treba rešpektovať a potom človek nemusí blázniť s nízkosacharidovými diétami. Nízkosacharidové diéty (dukanova, mačingovej, atkinsova a podobné) sú v úvode veľmi rýchle na zhodené kilá, ale rýchle chudnutie sa zvykne rýchlo vypomstiť. Na stránke Igora Bukovského je to veľmi múdro zhrnuté: keby čo i len jedna jediná diéta fungovala, ostatné diéty by nemali zmysel. Kto chcete, pozrite si ten článok. http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=839&Itemid=30

 69. Dobry den Mirko,

  dakujem za super clanok, dam ho precitat mojej dcere a snad jej otvori oci. V poslednej dobe je ako sialena. Tvrdi mi, ze ked bude dodrziavat tie fazy ci co to je, ze jej nic nehrozi a je to uplne prirodzene pre jej telo.

  Mne sa to nezda – co som sa docitala na internete tak ta dieta je uplne sialena, nedrzala by som ju, ani keby som bola psychopat. Nielenze vam chybaju ostatne ziviny, ale este aj nadbytok bielkovin skodi.

  Dcere dam urcite precitat tento clanok, velka vdaka este raz.

  Miska

 70. DOBRY DEN.JA SOM DRZALA 90 DNOVU DIETU NO OVOCNY DEN SA VYDRZAT NEDAL.TAKZE SOM NABRALA NASPET VAHU.DRZALA SOM AJ JEDALNICEK MIRA VESELEHO NO TO SOM TIEZ NEVDRZALA BO SA MI TO ZDA PRISNE.A TIEZ SOM NABRALA NASPET VAHU.TAKZE NEPRIBERA SA LEN DIETOU ALE AJ Z RACIONALNOU STRAVOU KED TO PRESTANETE DODRZIAVAT.TERAZ DRZIM DUKANOVU A ZATIAL MI NIC NECHYBA.A CO SA TYKA ZDRAVIA TAK TO NENI RACIONALNOU STRAVOU ALE TYM ZE ZHODITE KILA TAK SA VAM ZLEPSI STAV.TAK ABY CLOVEK NEPRIBRAL PO DIETACH TAK SA MUSI ZACAT KONTROLOVAT A NEPREZIERAT SA.

 71. dobrý deň, dukana som držala od pondelka..je sobota….za dva dni ma preháňalo tak, že už v sebe nemám asi nič….kŕče mám neskutočné a čo je „naj“ v živote som nemala teplotu ked som bola chorá. teraz nie som ani chorá a už druhý deň mám horúčku….je koniec…myslela som si, že mi to pomôže ale v živote som sa necítila horšie než teraz…človek sa musí popáliť na vlastných chybách, ale že to bude také hrozné som nečakala…mám chuť sa vyfackať za to, že som si zničila moje telo, ale toto je už dosť veľký trest…nikdy viac žiadna diéta, už len veľa pohybu a trošku racionálnejšie varenie a papanie….sľubujem…toto už nechcem nikdy zažiť….a to kilo čo som schudla? teraz naberiem asi dalších pať za to. že som s tým prestala a takto rázne. dnes som si musela dať rožok, pretože zo mňa vychádzali už len tekutiny :(

 72. Dobry deň,

  chcem Vás požiadať o rady. Ako hodnotíte metódu Norbi ubdate- životný štýl??? Aké máte skúsenosti a hlavne výsledky poklesu váhy, prípadne jo jo efektu? ďakujem za kladné aj záporné odpovede.

 73. Anna Norbi ubdate je obchodná spoločnosť, ktorá by rada populáciu naučila že ide o synonymum pre životný štýl. (Tak ako pre tenisky sa občas používa slovo adidasky, alebo botasky.) Ako marketing je to skvelá stratégia. Ako životný štýl by som ale marketing nechcel, preto som to ani podrobne neskúmal. Viem variť, za pol hodinu mám navarené chutné jedlo na celý deň. Ak to dodržím, nemusím riešiť jojo efekt, ani byť odkázaný na nákupe v ich frašíze.

 74. ahoj … mam 19 rokov a važila som cez 100 kil chodila som po doktoroch kupeloch cvičila dietovala … robila som kadečo a nikdy nič nezabralo..schudla som za 3 mesiace 2 kila a potom som usudila že to nema zmysel … je pravda že ked chude baby chudnu tak to nieje normalne ..ale ked clovek 19 rokov žije s takou vahou tak skusi setko .. teraz držim dukanovu dietu mesiac schudla som 9 kil …. takymito člankami si možno ludia uvedomia čo je vhodne a nevhodne alebo zdrave a nezdrave pre ludske telo ..ale uvedomte si že ak sa niekto trapi , je odsudzovany spoločnostou ,a každy mu len povie nedokažeš to , si nula .. kašli na to nema to zmysel tak toho človeka len viac a viac ponižujete …. fajn možno schudnem ..a za rok priberiem naspet …ale ja osobne by som dala čokolvek za to aby som mala aspon 2 dni 70 kg …PS: nevzdavajte to s čim ste raz začali

 75. Moni, držím palce. Nepoznám vo svojom okoli nikoho,kto by schudol počítaním kalórií a dennodenným vážením potravín, ale poznám 5 žien a dvoch mužov, ktorí schudli Dukanovou dietou v rozpätí od 6 do 25 kilogramov. A je to tým, že Dukan vyriešil tieto zásadné veci:
  1. Hlad – keď si hladný dáš si ďalšie jedlo, a keď si ešte hladný dáš si ďalšie
  2. Dezerty – množstvo Dukan dezertov ako palacinky, lievance, babovka, moravske kolace, snehovy kremes najdes na internete
  3. Pohyb – naozaj v jednoduchosti je krása – k 20 minutam chôdze, ktore su predpisane, sa odhodlá kazdy
  4. Stabilizaciu vahy – 3. faza je genialny napad, len si ju treba pozrieť
  Osobne si myslim, ze pre vacsinu naroda je urciete osozny prechod na kvalitne chude maso,ryby, NT mliecne vyrobky a mnooooooozstvo zeleniny ako nahrada za parky, salamy a biele pecivo.Vyuzitie vysokej energetickej narocnosti travenia bielkovin je pre vacsinu ludi jednoduchy navod k dosiahnutiu idealnej vahy, ktorej stabilizaciu garantuje 3.faza, a voci nej a zlozeniu potravin v nej hadam nema vyhrady ani odbornik na zdravu vyzivu.

 76. Ahojte vsetci, moj nazor nie je taky radikalny. Podla poslednych studii z USA nie su sacharidy, ani zdaleka take potrebne, ako sa tvrdilo a energiu je mozne ziskat aj z bielkovin. Pokial viem vsetky tvrdenia co je pre telo prospesne boli v minulosti potlacene inymi.
  Uvedomte si jedno telo ma svoju pamet a je mudre, reaguje presne tak , ako by sme reagovali my: Ak hladuje a potom mu pridate zacne v obave ze bude opat hladovat ukladat do zasob, ak pouzivate svaly zisti ze ich potrebuje a zacne ich zivit a zvacsovat pricom tukove zasoby povazuje za nepodstatne atd.
  Rovnako tak treba pochopit preco je system delenej stravy prospesny, jednoducho je to pre to , ze inde travime bielkoviny a inde a inak trovime uhlohydraty ( tenke crevo, zaludok, atd., pokial nepretazujeme traviacu sustavu pomiote nam to lepsie vyuzit dodane jedlo a vylucovanie, takze delena strava v rozumnej miere urcite ano.
  Zo skusenosti so svojho okolia viem, ze nic co vas nauci zdravovat sa striedmo nie je na skodu a tak by som urcite neodsudzoval ani dukanovu dietu. Moja rada je takato:
  Robte to ako ja, vyberte si z nej to co je pre vas prospesne a pocuvajte svoje telo. Dva kusky ovocia Vam urcite neublizia, rovnako ako zelenina a 3 mandle denne.
  Ak vypustiite sladkosti, sladke vody, obmedzite uhlohydraty vo forme priloh k masu, vypustite maslo, a tucne jedla a zacnete sa viac pohybovat a cvicit a jet casto v mensich davkach,uvidite vysledok. A este nieco, nesledujte uskostlivo svoju vahu, ale pomer svalov a tuku. Nedavajte si ciele , tie pridu, , cesta je dolezita, uvidite ze sa budete citit lepsie, sebavedomejsie a zdravsie a to je podstatne.

 77. Dukanku som držala 6 mesiacov, schudla som 15 kg, cítim sa skvelo,žiadne zdrav.problémy a teraz od 1.10 som prešla na stravovanie: mäso-zelenina, ovocie, mliečne výrobky,cereálie. samozrejme nejem múčne jedlá,prílohy,vyprážané jedlá a sladkosti. Stravu som si rozložila tak aby som nebola počas dna hladná. chodím do fitka 3x týždenne. Zatial som nepribrala ani deko,váha je v pohode a najdôležitejšie je že mi to vyhovuje,toto stravovanie. už by som sa nechela vrátit k pôvodnej váhe, to by mi muselo prdnút v hlave. myslím že môj metabolizmus sa naštartoval. samozrejme ze si dám aj koláč či zákusok ktorý upečiem pre rodinku,ale iba ochutnám a dost.Myslím si že sa k pôvodnému stravovaniu už nevrátim. toto je moja cesta a rozhodnutie.

 78. Ahojte poradíte mi!?mam problém v centimetroch som na schudla 6cm. Ale váha. Mi ukazuje plus 6 kg. Známa mi povedala že tuky sa mi menia. Na svaly je to normálne???

 79. majka221 tuk sa nemôže zmeniť na sval. Ak cvičíte môže byť že strácate tuk a pritom sa vám tvorí svalstvo – to je optimálny spôsob chudnutia.

 80. Miro Veselý ahoj tam je ten problém že ja necvičím ale aj napriek tomu som už v cm schudla 8cm a na váhe minus 2kg z toho pribraného. Čiže mám ešte plus 4 kg

 81. prečítala som si všetky komentáre za aj proti . nikdy som žiadne diety nedržala,nikdy som nemala ani nadváhu,ani podváhu jem úplne všetko čo mi chutí ,milujem sladké v žiadnom prípade by ste u nás nenašli umelé chemické potraviny ako nízkotučné produkty všetkého druhu,ani nefičíme na zeleninke kde je dúsičňanou neúrekom, jeme bravčové.hovadzie samozrejme s prílohou. zatiaľ fungujeme bez ujmy na zdraví. Méme 50 .siatku na krku, ja som dokonca po vyoperovaní štítnej žľazy a fungujem v pohode bez diét. V čom to spočíva? Máme neskutočne veľa pohybu,kde sa len dá chodíme pešo,nepoužívame výťahy proste pohyb.pohyb a ešte raz pohyb.

 82. ronko…zaujimave je ako vam vadia dusicnany v zelenine,no hormony,antibiotika,volne radikaly,cholesterol v mase vam neprekazaju.asi vam meso viac chuti ako zelenina,tak ste si to vysvetlili tak ako sa vam to hodi.no pohyb nestaci.tak ako nestaci len zdravo sa stravovat.jedno bez druheho dlhodobo nefunguje.tak ako je treba vela pohybu,je treba aj vela zeleniny.

 83. sim ja píšm len z vlastnej skúsenosti, aby som Vás dala do obrazu maso sa u nás konzumuje minimálne.možno raz do mesiaca .cholesterol mame naštastie úplne v poriadku ,našťastie neužívam žiadne lieky ,samozrejme okrem hormónu.ktorým musím nahradzať štítnu žľazu a čo sa týka zeleniny no nik ma nepresvedčí že je tak zdravá ako sa propaguje .taktiež ovocie ,mlieko hlavne tie strašne v úvodzovkách zdravé mlične výrobky s najnižším obsahom tuku, no to musí byť skutočne zdravé spolu s margarínmi čo tak reklamujú .pre mňa čistá chemia ani sa nečudujem že je tolko alergií čo naše stare matere ani nepoznali a stravovali sa na bravčovine,varili na masti príjímali ovela viac dnes už samozrejme pre nás nezdravých a dožili sa vysokého veku ja som si vyjadrila len svoj názor je mi v podtate jedno či budete na zelenine, ja ju tiež občas konzumujem a pridávam do varenia ,naštastie z domaceho vypestovania ja som len chcela povedať že podľa týchto príspevkou čo som tu čítala a podla dnešných odborníkov na výživu sa ja stravujem katastrofálne,lebo sa ozaj v ničom neobmedzujem a nemám problém ani s váhou ani so zdravým len tolko

 84. Všimnite si, že je tu mnoho ľudí čo sú za diety a mnoho čo sňu proti nim. Pozerala som si veľa článkov o dukanovej diete aj kladných aj záporných, ale dospela som len ktomu, že ide o to aký ma daný človek metabolizmus a ako sa jeho telo prispôsobí danej diete. Súľudia, ktorých telo to nezvládne, ale aj takí ktorých telo to zvládne. Ja mám osobnú skúsenosť s nadváhou, rodičia sú chudí súrodenci tiež iba ja nie. Mám spolužiačky, ktorésa prežierajú do slova prežierajú sladkosťami, proste všetkým a majú 50 kg, takže je to o tom spalovaní tukov, ked vaše telo raz nedkáže te tuky spáliŤ normálne myslím si, že treba vyskúšaŤ všetko. Síce som este žiadnu dietu neskúsila , lebo mám len 15 rokov no rozhodla som sa, že vyskúšam dukanovu . Uvidím ako to bude moje telo zvládať. AK to nezvládne tak s tým prestanem, ale tak za vyskúšanie a niekľko dní bez ,,normálneho“ jedla nič nedám. A ktomu jojo efektu je jasné, že keď ludia hudnú a povedia si juhu mozemznova normalne jest a začnú sa prežierať potravinami, ktoré počas diety nemohli jest a priberú je to podla mna normalne.

 85. Pred rokom som začala držať spolu s manželom Dukanovu diétu. Ja som schudla 13 kg, on 26 kg. Sme manželia po šesťdesiatke, mne lekárka vysadila lieky na cholesterol aj na vysoký tlak. Manžel začal opäť športovať. Okrem estetickej stránky sme si veľmi polepšili aj zdravotne. Naučili sme sa jesť iné jedlá a sme za to vďační. Sympatické na tejto diéte je to, že je to celoživotný program a vedie nás aj keď sme dosiahli svoju vytúženú hmotnosť. MY môžeme Dukanovu diétu len doporučiť.

 86. Ja osobne som vyskusal asi vsetky diety, ktore existuju. Vazne. Aj Herbalive, ked bol v mode aj vselijake tukozrudske polievky aj dukanku a neviem co…. a teraz frcim na upravenej strave, podla vzoru Veselý a poviem Vam, že sa mi darí. 0,5kg za tyžden, priemerne… Je fakt, že este su aj prehrešky, ale tych je stale menej…. telo si zvyka na mensie porcie…. Darmo, stale plati treba spalit viacej energie ako prijat a v tom vam nepomoze ziadna dieta. Aj ten Herbalive. Vlastne sa s tym dalo schudnut. ked ste namiesto ranajok a vecere do seba naliali nejaky vitaminovy koktail a dost. Ale orvnaky efekt by to mozno malo aj so Shakom z McDonald, keby ste ho vypili rano a vecer, a okrem toho nic…. :-) a k tomu z lekarne za 15 € vitaminy a vlastne nemusite ani jest. Mňam, samé pilulky :-D.
  Viete, aka je zelenika dobra, ked sa upravi? Nakrajajte si viacej druhov, posypne cerstvymi bylinkami, nejaky cottage alebo kuriatko, k tomu nieco celozrnne a garantujem Vam, ze budete napraskani na roztrhnutie. A zdravo :-) a chutne… Palo

 87. Dobry den, ja som drzala dukanovu dietu dost dlho spolu s maminou a nedam na nu dopustit. Zdravotne sme sa citili lepsie. Ved prva faza je len par dni, isto to telu menej ubliži ako sa napchavat mastnymi jedlami. Je normalne ze zo začiatku je cloveku zle kedze uplne zmenil stravovacie navyky. Mamka schudla 15 kil a to drzala vela diet a ziadna jej nepomohla az tato. Nema ziadne zdravotne problemy ani ja..a čo sa tyka priberania, nepribrali sme tak ako sa tu pise..jasne ze clovek priberie ked sa napchava po diete ale v dukanovej diete je vysvetlene ako zabranit jojo efektu. co sa tyka eshopu nič som si odtial nekupovala, je pravda že to moze byt biznis..ale myslim že vela ludi len zavidi že konečne je niečo ucinne a musi to dať takto najavo..ved aj v telke bola lekarka čo odporucila dukanovu dietu…takžde drahy pan poradca..vas clanok posobi čisto kriticky, myslim že subjektivne..je lahke najst len negativne skusenosti ale tisice pozitivnych vynechat..človek ma rozum, musi sam vedieť čo mu škodi a čo nie a nie sa dať ovplyvnovať mediami a podobnymi clankami..

 88. a pán Vesely chce tiež predať..chce dať do popredia svoje služby tým že zhodí iné..odborníci si nerobia reklamu na tom že zhodia iné veci..už len z tohto pristupu by som mu neverila :)

 89. sivka-pan vesely nam svoje sluzby ponuka uplne zadarmo,a vdaka nemu sa mi podarilo nielen schudnut ale aj vyzdraviet.dukanova dieta vam na isty cas pomoze citit sa fajn,lebo zhodite kila-no kedze telo nema dostatok zivin v spravnom pomere,skor ci neskor pridu zdravotne problemy.ja by som uz taketo-a ani ziadne ine podobne metody chudnutia neskusala,a na vasom mieste by som si co najskor vypocitala pomer zivin v strave-pan vesely ma k dispozicii tabulky na tejto stranke uplne zdarma

 90. dobry dnik mirko,a aky mate nazor na mliecnu dietu..kamaratka si ju velmi pochvaluje,odkedy ju drzi citi sa dobre,nechyba jej ani chlebik ani ziadne sacharidy.cely den pojeda podla zonamu-tvaroh,mlieko,sem tam zeleninu.mne sa to zda celkovo malo jedla,no jej to staci,hovori ze nie je hladna,uz schudla 6 kil za 3 tyzdne

 91. sim nízkosacharidové diéty sú dosť nebezpečné pre zdravie, píšem tu o tom na viacerých miestach. Kilá chvíľu idú dole, ale po pár mesiacoch sa môže situácia dosť zmeniť. Neodporúčam žiadne diéty, nefungujú. Treba natrvalo upraviť životný štýl tak, aby telo nepriberalo. Diéta je krátkodobý zásah po ktorom človek zas priberá, lebo diéta sa dlhodobo ťahať nedá.

 92. Dukanovu diétu držíme s dcérou od jari. Ona schudla 10 a ja 20 kg za pol roka, teraz vážim pri výške 164 cm 60 – 62 kg. Nemala som, ani nemám žiadne problémy, vlasy a nechty mám v absolútnom poriadku. Nestratila som žiadnu svalovú hmotu, iba tuk.
  Śportom si udržiavam kondíciu, celú sezónu chodím na bicyklové výlety – minulú som najazdila vyše 1000 km, chodím cvičiť tak 2x týždenne a samozrejme aj do práce. Po rokoch si obliekam šaty a vysoké opätky a cítim sa a aj vyzerám vo forme. Nič, okrem otrúb, som nekupovala a ani nebudem v e shopoch.
  Nechýba mi biely chlieb, vyprážaná bravčovina, krémové koláče ani nič, čo by racionálne sa stravujúci človek aj tak nemal jesť ani po skončení žiadnej diéty.
  S nadšením som vymenila celý šatník, nosím teraz veľkosť ako som nosila na strednej.
  Mám kamarátku, ktorá začala na jeseň. z váhy 105 kg pri výške 155 cm má teraz 73. Výrazne obmedzila spotrebu liekov na cholesterol, tlak, srdce, cukor. Lekárka jej na Dukanovu diétu povedala že akákoľvek je dobrá, hlavne že chudne. Nemá, tak ako ja, žiadne problémy pred ktorými varuje p. Veselý.
  Vlastne jeden problém má,
  MUSÍ VYMENIŤ CELÝ SVOJ ŠATNÍK Z OBLEČENIA VEĽKOSTI VRECE

 93. ďakuje! teraz ste ma presvedčili, že nebolo správne o tom ani rozmýšľať. Čítala som kade čo, ale ani jedna stránka o dukane mi neposkytla to, čo ste tu napísali, či je to naozaj také zdravé. takže ešte raz, ďakujem! a zároveň by som chcela vedieť, čo robiť, aby som to zhodila zdravo. Chodím cvičiť 2 mesiace, jem veľa zeleniny, vlákninu, veľa pijem (vodu) a nič :(

 94. veve naslepo neporadí nikto. prihláste si kurz chudnutia alebo si prečítajte viac článkov o chudnutí na tomto webe.

 95. članok je super, vypoveda pravdu o dietach a nezdravom chudnuti..no a po tých vyčítavých prispevkoch typu: ak prejdem z racionalnej stravy na normalnu nebude jojo efekt čo??? :) len jedna vec slečny..zdrava strava by mala byt doživotnááááá….to znamena stravovat sa tak celý zivot ak by to niekomu nedošlo a neberte to ako trest zdrava strava je chutna a uplne zabudnete na vyprazane rezne a netvrdim ze uz v zivote si nemozte dat ziadnu maskrtku..a ak sa tomu prida pohyb tak to pojde dole jedna radost

 96. Zdravím,
  ja som držala Dukanovu diétu asi 6 týždňov.Naštartovala moje chudnutie,ale jesť otruby a tvaroh ma naozaj nebavilo a pritom tvaroh som milovala,teraz naň nemôžem ani pozrieť.Nakoniec som prišla na to,že vlastne sa stravujem stále rovnako ako pred diétou,lebo som mäsožrút.Schudla som 14 kg,ale mohlo by to byť aj viac,tak sa teraz teším na teplo,že konečne vytiahnem bicykel a vyrazím do terénu.Otruby a tvaroh jesť určite nebudem … dám si radšej polovicu dobrej klobásy a šliapnem do pedálov.

 97. Mily Miro !
  Dnes som na vlastne oci videla jednu zenu /20 r./ ktora z 98kg
  zhodila od 1.X. 2012 doteraz 32 kg. Poznala som ju aj predtym, ked bola bečka. Je teraz super kočka, vraj robila Dukanovú dietu. Mne sa zda skodliva tiez, je to na spôsob Atkinsonovej, clovek moze skolabovat. Ja mam tiez 94 kg, ked si predstavim, ze to ide takto, chcela by som Dukana skusit. Mam vsak cukrovku, bojim sa, ze si pos…m cely metabolizmus. Co si o tom myslite Vy ?

 98. Violka je dobré, že o veci uvažujete s rozvahou. Môj názor na dukanovu diétu som už napísal, prečítajte si aj stanovisko doktora Bukovského (linka tam je).

  Čo sa týka úspechu v dvadsiatke. To telo ešte všeličo znesie. Za zhruba pol roka dať dole 32 kíl je pekný výsledok. Bolo by dobré vedieť v akom stave má telo – príliš rýchle chudnutie nemusí vždy mať neskôr dobré dopady na zdravie. Dôležité bude sledovať, čo spraví potom, keď uzná že už je kočka a bude musieť s diétou skončiť. Aby sa nestalo, že kým vy schudnete, ona už bude tam kde bola.

  Ostatne ak máte 94 kíl, to by ste chudli pomerne pekne, stačí prejsť na zdravý životný štýl a pritom prísnejšie rešpektovať diétu na diabetes, pretože vinou tej choroby nemôžete robiť to isté čo rozdýcha mladá a zdravá žena.

  Určite stojí za úvahu poradiť sa s diabetológom.

 99. Dobrý deň

  Ja som nikdy nedokázala poctivo dodržať dietu, jedla som všetko čo oči videli a to bol hlavný problém môjho priberania – uznávam nebolo to správne.Prišiel ale zlom a človek si uvedomuje, že ďalej to tak nepôjde.S veľkým predpokladom cukrovky(ktorú máme aj v rodine)a telom, ktoré už nevládalo som sa rozhodla, že sa musí niečo zmeniť.
  Zvolila som dukanovu dietu. Na začiatok som sa len 1 celý mesiac pripravovala na to, že nastane zmena a poriadna!!!
  Po prečítaní knihy som si sama zhotovila jedálniček a začala som. Moja štartovacia váha bola okolo 134 kg.Dnes po zhruba 4 a pól mesiaci mám dole 35 kg. Z veľkosti 54 som na 46-48. Som rada nakoľko sa mi upravila aj hladina cukru v krvi a cítim sa skvelo, nepociťujem únavu a som vyrovnanejšia.
  Netvrdím , že je to najideálnejšia dieta ale zaťiaľ mi pomahá. Menia sa mi aj stravovacie návyky a zisťujem, že sa to dá zvládnuť.
  Ale uvedomte si, každá zmena začína v hlave!!! Netreba le chceť ale aj pre to niečo urobiť a keď treba aj obetovať…

 100. Zdravím všetkých, mám 51r. a Dukanku držím 2 mesiace. Dole išlo 9 kíl. Necítim žiadnu únavu a žiadnu FRUSTRÁCIU, že jesť sa má do polosýta. Večer manželka chrústa oriešky ( pri svojich 50kg si to môže dovoliť ) a ja si dám nízkotučný jogurt, alebo tvaroh. Nie som hladný a hlavne nefrustrovaný z prázdneho žalúdka. A myslím si, že tak, ako niekomu viac vyhovuje zumba ako fitness,( mne osobne kolektívne športy ), niekomu prechádzky, tak aj Vy všetci dietetisti by ste nemali zabúdať na ľudskú psychiku.

 101. Ahoj Miro, no ja som držala povestnú CKD mám 22r, ono výsledok bol fakt dobrý hlavne v tom, že sa ti telo odvodňuje, úbytok na váhe je zrejmý. Cvičím už pomerne dlho teda dlho :D oproti mojim známym je rok dlho. No cvičila som uz asi od zš, ale nikdy som neupravovala stravu až teraz do tej CKD som mala 65/64kg a brala som to ako stagnovanie ze sa mi vaha nechce pohnut. odvtedy mam 62/61 a udržiava sa mi. Rozhodne som toho nazoru ze by som ju neodporučovala, možno ma pár ludí teraz ukrižuje, hlavne čo sa športovcov týka, ok tvz rysovačka. ale tie bolesti hlavy skoro permanentné, malátnosť a večne nie zlá, hrozná nálada.ku tomu ešte buchavosť srdca veľmi intenzívna jeden deň a jedno ráno mi prišlo tak zle že som ledva ustála. fakt nie. a cvičenie počas nej? no s mojim kardiom to dokopy nešlo a ešte k tomu pri nej samosebou veľa energie ti nezostane na posilovanie ani. naviac stresy že to niečim pose… a vyhodí ta to z ketozy tak furt kontrolujes na wc :D možno to pre mňa posun bol, no ja som nikdy nebola za diety.Už by som do toho asi nešla. Zdravie je len jedno. Tolko k tomuto článku, snáď som neunudila k smrti :D .

 102. Fifinka ďakujem za doplnenie, ja som tiež proti rôznym diétam, CKD je naozaj jedna z tých agresívnejších diét, mladé telo športovca ju nejako utiahne, ale v strednom veku je už riziko príliš vysoké – to pre ostatných čitateľov.

 103. Ahojte, rada by som sa podelila s mojou skúsenosťou ohľadne dukanky.Držala som ju mesiac ale jedine čo my priniesla bolo, že som schudla nejaké kilá ale ináč všetko zle. Krvné testy som mala zlé a to som musela absolvovať operáciu. Mám jednu oblíčku a ta na tom bola veľmi zle, krvné testy ukázali podvýživu a prava oblička začala štrajkovať. Bola to moja prvá a posledná skúsenosť s chudnutím. Som zástancom zdravej stravy a zdravého pohybu. Verím to čo tu Miro píse sú fakty a zdravé telo a zdravý organizmus nebude pokiaľ budeme experimentovať s nezdravými a drastickými dietami.

 104. Ahoj, ja som sa pokúsila chudnúť s „dukankou“ „až“ 1,5 dňa. Preto až, lebo na druhý deň ma neskutočne začal bolieť žalúdok. Cítila som, že je to zo stravy, ktorú odmietal môj žalúdok. Meriam 164, vážim 58. Chcela som dať dole len 3kg po zime. Ostala som pri osvedčenom. Navýšenie zeleniny v jedálnom lístku ako náhradu za raňajky a večeru, plus 30min. behu alebo 1hod. bicyklovania denne, to nahradí každú diétu. A to zjem vyše 1 kg zeleniny denne. 1/2kg ráno (napr.grécky šalát, ktorý si sama robím) a 1/2kg večer (napr.ľadový šalát s 1vajíčkom a 1kávovou lyžičkou tatárskej.)Dakedy ostane aj na raňajky :-).Obed jem normálny, bez bravčového. …a váha ide zaručene 5 kg dole za mesiac.

 105. Nesúhlasím s pánom Mirom. Každý extrém je zlý. Aj extrémny názor, že DD je totálne zlá, neschvaľujem. Nemyslím si, že schudnúť je ľahko, ale ako to potom udržať… Myslím si nasledovné: každý spôsob, ktorý nie je hnaný do extrému, je dobrý na naštartovanie človeka. Teda DD mnohým môže pomôcť schudnúť 10..15..20 kg. A potom je len dôležité, aby boli normálni, a tak ako zmenili na určitý čas svoje návyky, aby ich zmenili navždy. Po „normálne, nie extrémne“ absolvovanej DD stačí 1)prejsť na pestrú delenú stravu 2)nežrať večer a v noci 3)nechlastať ale dať si 1 pohárik na chuť 4)2-3x týždenne sa hýbať (prechádzka, výlet na bicykli, tenis, amatérsky futbal..) Pri takej životospráve SI TÍ ČO ABSOLVOVALI DD svoje kg UDRŽIA. A DD považujem za výborný a motivujúci štart. Jano

 106. Jano nemusíte so mnou súhlasiť. Skúste si ale niečo prejsť z literatúry o výžive, dukanova diéta nemusí byť až tak dobrý štart, za aký je považovaná. Súhlasím s tým, čo píšete, že každý extrém je zlý. Problémom dukanovej diéty je to, že práve ona tým extrémom je. Aký na ňu mám názor ja, alebo vy je v konečnom dôsledku nezaujímavé.

 107. Pán Miro, mal som na mysli: je časť ľudí, ktorí v otázke vôle kolíšu, potrebujú „policajta“ a stimul a motiváciu. Pre takých ľudí (môj odhad – 30-50% z tých, čo chcú schudnúť), je takýto prudký štart (jasné, presné a jednoduché pravidlá, jasný úbytok hmotnosti) ideálny k tomu, aby ich to totálne nakoplo a „žili“ s týmto svojím problémom a tešili sa z výsledkov. Z tohoto hľadiska, ak zhodia napr. za 30 dní zaujímavé číslo, a makajú potom na pomalšom postupnom ďalšom zhodení a udržiavaní, je tých 30 (60,90..) dnílen 0,1 – 0,5% dní prežitých v živote. Aj keď prechodne so zhoršenými bio výsledkami, ale možno vďaka tomu zvyšok života dokážu byť na správnej váhe. Ak hovoríte o tom, že po čase opäť priberú, tak je to len ich vina, a to isté sa im môže stať, ak zhodia iným, zdravým spôsobom.. Pozerám sa na to podobne ako sexuológ: nič čo vám robí potešenie, nie je nevhodné, aj keď sa iní na to budú pozerať s dešpektom. Preto – ako u odborníka, by som u Vás skôr prijal nie absolutistický názor, ale názor človeka odborníka, ktorý chápe stav mysle celého spektra klientov, nie len časti :-). Ak by ste napríklad poradili: použiť DD, ale každú fázu mierne individuálne upraviť – aj v 1.fáze nejakú tú zeleninku, v 2.fáze veľa zeleniny, nebyť úzkoprsý pri držaní diéty. Dukan totiž je určite riešením pre ľudí, ktorí potrebujú zhodiť 30..40..60 kg, a pre ktorých je to už otázka života, pričom vôľu na iný, zdravší spôsob nevedia nájsť. PS: ja držím DD, ale raz za týždeň si dám pohár vínka, raz koláčik.. Neschudnem 10 kg za 5 týždňov, ako niekto, ale 6..7..8 kg. A potom prejdem na 4 zásady, ktoré som uviedol v predch.komentári. Všetko dobré, vašu stránku rád navštevujem a čítam. Jano

 108. jano viem, čo chcete povedať a súhlasím s myšlienkou že je fajn, aby človek mal výsledky. A že mnohí potrebujú policajta. Nesúhlasím však s tým, že práve dukanova, alebo iná diéta je jediné riešenie. stovky ľudí mi píšu potom, čo absolvovali krátky 10 dňový kurz chudnutia. bežná strata váhy je 3 až 4 kilá aj centimetre (teda nie je to strata vody). viem, sú to prvé dni a potom sa to jemne spomalí. tým chcem povedať že ak človek dostane DO NORMY jedlo (do normy, nie do mínusu) už to stačí aby v prípade obezity rýchlo chudol a v prípade nadváhy trocha schudol. môj názor teda znie: ak sa chudnúť dá bez drastických opatrení, je vhodné uprednostniť to pred metódou tankom proti vrabcom.

  Ak tento názor považujete za absolutistický, tak ma to trocha prekvapuje. skúste sa na mňa dívať ako na niekoho, kto nie je odborník, len má nejaké skúsenosti. vezmite si z mojich odporúčaní to, čo vám vyhovuje, ale rozhodnutia v živote nakoniec aj tak robíte vy za seba.

  no a čo sa týka absolutizmu: keby som chcel, všetky komentáre, ktoré s mojím článkom nesúhlasia by som mazal. nie? Naopak, nechávam ich tu a čitateľ si tak môže zložiť pestrejší obraz z názorov obidvoch strán.

  Ja nebudem vymýšľať rady typu „trocha si upravte dukana, trocha použite z ryžovej diét a niečo z atkinsovej“. to by bolo ako robiť tortu ale dať do nej aj tlačenku, lebo ju mám rád.

 109. Ahojte. Nedá mi nepridať sa do tejto diskusie. Môj názor na diéty je asi taký, že ich absolútne odsudzujem!! Je veľká pravda, že pomôžu…no iba kým sa dodržujú. Ale žiť celý život na diéte ??? Pre mňa najlepšia „diéta“ je zdravé vyvážené stravovanie s menšími a častými dávkami jedál + pohyb. TO JE CELÉ. A mám normálnu, rovnakú váhu už 11 rokov.
  A ps: Milujem ovocie, takže DUKANOVA DIÉTA ? ČOŽE ?!

 110. Nečítala som tento článok ani diskusné príspevky, chcem však napísať svoju vlastnú skúsenosť s dukanovou diétou. Mám 34 rokov, s obezitou bojujem celý svoj život, vždy som bola silnejšia než iné deti. Najvyššia váha v dospelosti 133 kg (a vôbec nemám pocit, že by príjem potravy tomu zodpovedal, jednoducho mám väčší nábeh na priberanie a žiaľ aj trochu väčší apetít, ale zase nie až taký). Mám za sebou množstvo pokusov, či už diét alebo jednoducho zdravšie a rozumnejšie stravovanie (sama i pod odborným dohľadom), väčšinu svojho života som sa nejakému športu venovala viac či menej. To čo ma dokázalo najviac posunúť s váhou dole, bola dukanova diéta. Začala som ju držať v 11/2011 – váha 123 kg, skončila 6/2012 váha 90 kg a kompletná výmena šatníka. Dôvod ukončenia diéty – mnohé potraviny mi už išli hore krkom, náročné na prípravu a čas i financie. Zdravotný stav – dobrý predtým, ešte lepší potom, niečo sa mi po schudnutí pekne upravilo, o nejakých konkrétnych negatívnych dopadoch na zdravie neviem . K pôvodnému stravovaniu som sa už nevrátila, ale… prišli Vianoce, nejaké stretnutia, výlety… postupne šla váha hore, väčšinou skokmi (napr. po 5 dňovom výlete vo Vysokých Tatrách, z toho 3 dni celkom slušného šľapania, poskočila váha o 3 kg hore – nuž po túre sme pekne zasadli do rešitky :-). A takýchto skokov bolo viac). Momentálne mi váha kolíše niekde medzi 100 – 104 kg. Samozrejme to nevzdávam, sledujem ako na jednotlivé potraviny reagujem, snažím sa hľadať užitočné informácie (nie je to ľahké, je ich neúrekom, treba selektovať). Dukanova diéta mi pomohla znížiť priemernú váhu o celkom slušný kus (ak by som ju nedržala, pravdepodobne by som sa nachádzala niekde okolo 120 kg), no viem, že to nie je ideál. Ale ako štart je fajn, prináša rýchle výsledky, dokáže to povzbudiť. Ak by však telo začalo negatívne reagovať, radšej nechať tak. No to najdôležitejšie je – čo potom, to obdobie po skončení diéty je ešte dôležitejšie než počas.

 111. sasa je škoda ak neťítate články ani príspevky, ale hneď chudnete. možno by ste sa dozvedeli že na vaše zdravie má vplyv vaša celková váha. nie diéta. čo z toho že ste nejakým spôsobom trocha schudli, keď v konečnom dôsledku to vlastne nemalo efekt? diéty sú zlým nápadom. všetky.

 112. dovolte mi, aby som aj ja vyjadrila svoj nazor… pomocou zdraveho stravovania s Mirom Veselym sa mi podarilo schudnut 20kg, nasledne som otehotnela, kila pribudali, po porode som sa nezdravym sposobom vypapala naspat na povodnu vahu a nejake kilecka navyse… Od januara min. roka som opat zacala chudnut s Mirom Veselym, do jula som dala dole 15kg, v lete nasledne 5kg nabrala…. Uprimne… nie aby som sa nejakej diety zastavala alebo nejakej krivdila, zatracovala…. zdrava strava mi liezla krkom, hladala som klucky, az som od novembra skusila nieco ine… Dukanovu dietu…. dodnes mam dole 16kg a teiz meratelne centimetre(zacinala som v pasme obrovskej obezity)… chudnem priemerne 5-6kg mesacne, co mi nepride ako rychle chudnutie, nemam ziadne problemy, od zaciatku uzivam komplex viatminov a mineralov (nekupovanych v Eshope), pijem dostatok vody (aby oblicky netrpeli), netrpia….. otruby kupujem bezne v obchode, peciem z nich chlieb a denne 2PL nie je zdraviu skodlive, jedavam 30vajec tyzdenne, velka cast bez zltka a moje krvne testy a vysetrenie mocu z minuleho tyzdna su v maximalnom poriadku, krvny cukor, pecenove testy, cholesterol, bielkoviny v moci, hormon stitnej zlazy… vsetko v uuuplnom poriadku…. po zdravom stravovani s MV som mala zvysene pecenove testy a malo toho dobreho cholesterolu…. netreba vidiet svet cierno-bielo a vsetko „diety“ hadzat do jedeneho kosa…. po skonceni akejkolvek diety, ci zdravej alebo nezdravej moze nastat jojo efekt, ked clovek opat padne do starych kolaji…. tolko odo mna, dakujem za priestor na nazor.

 113. Zuzana skúsim to zhrnúť. Kým ste sa stravovali racionálnou stravou a pravidelne cvičili (čo je režim, ktorý odporúčam) tak ste mali zlé zdravotné výsledky. Potom ste zas pribrali do obrovskej obezity (ako píšete) a skúsili nízkosacharidovú dukanovu diétu. Teraz máte všetky výsledky ideálne. Nuž, nech vám to vydrží.

  Obávam sa však, že za pol roka až rok budete znova na starých číslach, pretože žiadna diéta nie je riešením vášho problému. Váš problém sa odohráva až v období, kedy už nechudnete. Vtedy robíte nejakú diétnu chybu, ktorá spôsobí, že váha letí hore.

  Preto vám odporúčam, nájdite riešenie obdobia zvaného jojo. Nájdite spôsob, ako udržať získanú váhu už na normálnych číslach. Žiaľ, diétou to nejde.

  Schudnúť naozaj nie je problém. Udržať áno. No a ak si nájdete pol hodinku času, skúste si prejsť niektoré materiály týkajúce sa nízkosacharidových diét. Sú to síce veľmi účinné diéty v prvom období, no neskôr sa vypomstia.

 114. Každý, kto sa zaoberá dietami chváli svoju. Aj ja som v živote skúsila niekoľko, lebo celý život mám kilá naviac. Musím podotknúť, že mám aj mnoho zdravotných problémov, ktoré chudnutiu neprospievajú. Som diabetik, na dialýza a chodím s barlou. Diabetológ mi dal redukčnú dietu pre diabetikov, ktorá hovorí o tom koľko čoho môžem použiť pri príprave jedál. Jedla som všetko, na čo som mala chuť, všetko som si pripravovala doma, aby som vedela, čo som použila, len trocha som pri varení používala menej tuku a nahrádzala som ho vodou. Postupne som pomaly znížovala množstvo príloh a jedla až na určitú dávku, ktorá mi celkom vyhovovala a stačila. Podotýkam, že som málo pila tekutiny, kvoli dialýze. Pohybu som tiež mala menej pre problémy s chôdzou. Podarilo sa mi schudnúť za necelý rok o 30 kg, čo v cm znamenalo asi 30 cm v bokoch. Váhu si držím už 2 roky, no stále sa snažím stravovať podobne – zo všetkého po troche, neprejedať sa a dožičiť si dostatok zeleniny a ovocia. Výsledky mám na moje pomery celkom dobré aj dobre sa cítim a mám dostatok energie. Svojim laickým pohľadom na stravovanie hovorím, že máme jesť všetko, lebo náš organizmus potrebvuje tak bielkoviny, tuky a cukry, aby správne fungoval, len trena vedieť nájsť správne množstvo, aby sme zbytočne nepriberali.

 115. kazde chudnutie je o nejakom deficite v organizme…ja si myslim ze treba si brat priklad od profikov…cize kulturistov…nepit alkohol, vela cvicit, vazit jedlo a trochu sa vyznat do nutricnych hodnot a vitaminov. a je rozdiel chudnut zo vsetkeho alebo si aj nejaky ten sval nechat…sval sa zo zeleniny nevytvori…na to treba urcity pocet zivocisnych bielkovin…ked niesu, zabudnite na svalstvo…a moj ciel je udrzat co najviac svalstva a nielen schudnut…ked clovek dokaze pribrat 30-40 kg tak nech necaka ze to zhodi za 3 mesiace ked to zhromazdoval niekolko rokov…PS: neobhajujem nic a ani nikoho…

 116. minulý rok 10. februára som písala o svojich skúsenostiach
  s Dukanovou diétou. Prečítajte si to. Dnes, po roku odvtedy
  je stále všetko OK. Moja váha sa drží na 63 kg. Stále nejem bravčovinu,biele pečivo,koláče a podobné veci. Nemám žiadne
  problémy s vlasmi,nechtami,zdravím. Niekedy si doprajem
  čokoládu, ale stále si dávam pozor na to, čo zjem.
  To je najmenší problém, keď sa dobre cítim a dobre vyzerám.
  Treba to skúsiť, neblázniť s vymýšľaním receptov, všetko potrebné na prípravu jedla sa dá kúpiť v potravinách.
  A že je to trochu jednotvárne? Však doma tiež varíme len to, čo máme radi. Ten dobrý pocit zo seba to vyváži.

 117. Ahojte…tiez mam problem d nadvahou a k tomu aj diabetes 2…je skoda ze sa nerobia neake sedenia…pre obeznych…myslim ze by to dost pomohlo vela ludom…

 118. Dobrý den.
  Držel jsem Dukanovu dietu 10 dní, úbytek 8,5 Kg, první den jsem již jedl zeleninu, druhý opět bílkoviny a poté jsem byl na akci, kdy jsem neodolal a opil jsem se. byla to výjimka. Již to neudělám, ale co teď? Již tři dny držím zase jen proteiny, ale váha stojí. Nepřibral jsem, ale ani nezhubl. Spraví se to? Nebo je konec????
  Děkuji za odpověď.

 119. Bobby ešte nie je koniec. Stále je šanca prejsť na zdravú stravu. Alebo pokračujte ďalej v diéte o ktorej už roky je známe, že nefunguje.

 120. Sam Dukanku drzim, nemam sni problem, uz jen proto, ze jsem vlastne vyhodil vetsinu toho co se jist nema a nechal si to co sem jedl bezne (steak, rybu, atd). Asi nejhorsi je si na to zvyknout.

  Citim se lepe, neboli me ani nohy… po 3 mesicich jsem musel vymenit kalhoty, protoze mi byli uz obrovske.

  o zelenine- ja ji teda jim vic nez sem ji jedl drive. otruby obcas dokonce vynecham, proste na ne zapomenu, neprijde mi to jako nejaky peklo… Realita je takova, ze to je jedina vec, se kterou jsem realne schodil. Mozna to neni nejlepsi, ale ma to vysledky a je to velmi motivacni.

  Samozrejme kazda dieta je o hlave. Kdyz clovek chce, tak to proste dokaze… Ale ja vim ze 95% lidi na to proste nema.

  To nejdulezitejsi na hubnuti, je realny vysledek co uvidi okoli nebo odrazi zdravi. To je to co lidi chteji, slyset „vypadas skvele“ a nechteji na to dlouho cekat, na to je dukanka proste perfektni.

  Ohledne vyvazene stravy, se da rict ze je to moderni zpusob. Nasi predci urcite nemeli kazdy den co je dnes dostupne. I moje babicka rikala ze maso bylo vzacne, maximalne v nedeli a jinak byla brambora nebo skubanky. Aspon u chudsich to tak bylo.

  Pardon za cz, snad to nevadi.

 121. Pravidla Dukana držím víc než rok, lékařské prohlídky mám v pořádku, žádný jojo efekt nepozoruji. Zcela jsem vyřadila cukr a pečivo z pšeničné mouky. Během letní dovolené jsem na all inclusive chutnala i zákusky a pečivo, a to celkem vydatně, vyskočilo to o 2 kg, po pěti týdnech jsem opět na své váze. Vlasy, nehty i pleť zůstávají stejné jako před Dukanem a celkově se cítím velmi dobře. Takže asi tak. Lidi pozor na rady typu TOTO JE ŠPATNÉ, TAMTO JE DOBRÉ. Článek mi připomíná útoky na fastfoody typu McDonalda – jakože smažené hranolky mohou za vaši tloušťku, zatímco regály plné sladkostí a pečiva v Tescu nikdo kritizovat nebude, přestože cukr je větší zlo než tuk a podobné zlo je být netolerantní a nutit ostatním své názory za každou cenu. Na světě je skoro 8 miliard lidí, takže 8 miliard názorů. Myslet si, že právě ten můj je jediný správný, je hodně sebevědomé :-D

 122. Nič v zlom, ale som zvedava kolkí dukanovski nadsenci budu o rok, dva na tej istej vahe. Poznam asi 10 zien, ktore boli na Dukanovej diete (vratane mna), schudli, chvilu si to udrzali a su opat v tazkej vahovej kategorii plus kila naviac. Problem je, ze aj ta nainteligentnejsia zena zblbne, akonahle pocuje o novej, skvelej diete, po ktorej sa kila stracaju. A akosi si neuvedomi, ze absolvovala iks takych diet a stale ma nadvahu. Tak asi niekde bude chyba.
  A este navyse pri tejto diete sa nemusite extra hybat, staci 20 min chodze, uz si nepamatam, ci len odporucanej. Co je pre niektore zeny skvela sprava, lebo radsej budu drasticky redukovat akoze zle potraviny nez zdvihnut pozadie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.