Od roku 2004 píše Miro Veselý

Hladovky a diéty nepodstupujte

Žiaľ, hladovanie a nízkoenergetická strava nie sú dobrým receptom na chudnutie. Okoštoval som aj to, nechutilo mi. Aj v odbornej literatúre sa dočítate to isté. Navyše s podrobnosťami, že dlhodobejší nedostatok potravy môže byť pre zdravie aj nevýhodný. Prosím, nepleťte si však túto informáciu s tým, že MIERNE nižší príjem energie je vhodný.

 • Stravujete sa normálne a primerane a o niečo málo uberiete z celkového príjmu? Je to dobrý nápad. Nielen pri chudnutí. Ukazuje sa, že práve toto je recept na dlhovekosť. Neprejedať sa. Mali by sme jesť toľko, koľko potrebujeme a možno radšej o málinko menej. Žiaľ, nie je jednoduché určiť, koľko to vlastne je jedla.
 • Ak ale dlhodobo a výraznejšie obmedzíte svoj príjem jedla, môžete si tým spôsobiť problémy. Zvyčajne sa tomu metabolizmus prispôsobí a neskôr ste v slepej uličke. Ste v podvýžive. No jesť viac by znamenalo tučnieť.
 • Takisto môže byť problémom, ak je strava príliš jednotvárna, alebo z nej vypadnú niektoré živiny. Napríklad obľúbená nízkosacharidová diéta môže v dlhšom horizonte poškodzovať cievny endotel, zvyšuje sa riziko niektorých druhov rakoviny. Alebo mimoriadne nízkotučná diéta môže urýchliť vznik žlčníkových kameňov a taktiež značne poškodzuje srdcovo cievny systém.
 • Hladovka môže už po niekoľkých dňoch vyčerpať organizmus natoľko, že sa objaví nejaké ochorenie. Viem, hladovkári teraz vyletia ako čertík na pružine a začnú šíriť myšlienku hladu a jeho prospešnosti. Tak prosím vás, zasuňte sa nazad do škatuľky a buďte so svojím hladom sami. Tu sa rozprávame o chudnutí.

Začnime teda od konca, hladovaním.

Hladovka je kontraverzná téma

Je to vážny problém, pretože sa mieša niekoľko motivácií a človek potom nevie, ktorá platí.

Veľa žien ktoré chcú schudnúť považujú vynechanie jedenia za najjednoduchší spôsob, ako zhodiť.

Pokiaľ vám reštrikciu (obmedzenie) potravy navrhne skúsený lekár, ktorý vie čo robí a zodpovedá sa vám za svoje odporúčania, berte jeho odporúčania vážne. Opatrnejšie sa však rozhodujte ak vám v nejakom článku akýsi poloanonymný autor poradí “detox“, či “terapiu” v podobe pár dní či týždňov hladovania. Ak by sa vám totiž niečo stalo, títo “skvelí” radcovia nebudú za nič zodpovední. Pokojne môžu šíriť svoje rady ďalej a nikto nerieši, že možno ubližujú mnohým svojim nasledovníkom. To je rozdiel medzi lekármi a šarlatánmi.

Ľudia s mimoriadne nízkym energetickým príjmom sú často zaťatí, tvrdohlaví a “nedajú inak”!

Už po pár dňoch intenzívneho hladovania (či tvrdej “redukčnej diéty”) začne prudko meniť vaša psychika. Sústavný hlad vám náladu schladí na bod mrazu, a ak s tým neprestanete, prídu aj depresie. Všetko je nanič, nič nemá zmysel, a váha, namiesto toho, aby ochotne klesala, vytrvalo vyčkáva tam, kde bola. Pocit hladu po nejakom čase zmizne, takže človek bez jedla má pocit, že jeho telo je v poriadku.

Nedostatočná výživa však neznamená len nedostatok energie. Je to aj nedostatok živín a látok, ktoré potrebuje naše telo na regeneráciu a budovanie. Môže sa začať zhoršovať aj mozgová činnosť. Potom je človeku ťažšie uvedomiť si súvislosti, alebo priznať chybu. Už obetoval pre svoje hladovanie veľa, už nemôže stratiť tvár. To sú psychologické procesy, ktoré nepustia.

Je to podobné, ako keď si kúpite mimoriadne drahý mobilný telefón. Budete chodiť po svete a každému hovoriť, že má aj dosť veľa chýb? Nie. Budete ho velebiť. Takisto človek, ktorý absolvuje pár dní bez jedla už nebude naladený oznámiť všetkým, že to nič neprinieslo. Veď by bol za idiota. A tak oveľa výhodnejšie je oznámiť, ako skvelo sa cíti.

Samozrejme, v mnohých prípadoch sa môže stať, že ak si dramaticky odľahčíte stravu, naozaj to pomôže. Môžete sa naozaj cítiť oveľa lepšie. Žiaľ, sú aj ľudia, ktorí sa lepšie mať nebudú a prípadne budú mať ťažkosti. Myslíte si, že sa budú pred kamarátmi chváliť, že sa rozhodli pre hlúposť a ešte im to aj uškodilo? Preto sa o týchto alternatívnych smeroch dozvedáte nepravdivé údaje.

 • Pozitívne posolstvá sú šírené.
 • Negatívne dôsledky sa nešíria.
 • Výsledkom je ilúzia, že ide o bezproblémovú skvelú vec.

Je to ostatne typický jav, s ktorým sa stretneme všade v oblasti “alternatívnych” smerov ako je homeopatia, detoxy, rôzne siete predávajúce skvelé výživové produkty. Ľudia, ktorí veria (slovo veria je dôležité) že niečo platí, budú si to chcieť dokázať. Tento jav je vlastne kombinácia myšlienkových pascí ktoré popisujem v knihe V bubline internetu.

Veríte, že myšlienkami sa dá pritiahnuť aby vám niekto zavolal?

Veľa ľudí tejto forme telepatie verí.

 • Na niekoho myslíte a on vám zavolá. Je to vôbec možné? Krásny dôkaz prepojenia.
 • Inokedy na niekoho myslite a on vám nezavolá. Asi vám nenapadne niekde si spraviť čiarku, že toto je popretie telepatie.

Jednoduchá vec – keby taká telepatia fungovala, ušetrili by sme dosť na telefónnych účtoch. Pre vás je skôr dôležité vedieť, že ak niečomu veríte, je dobré overiť si to. Nestačí veriť. No a pri overovaní je dobré myslieť aj na to, či informácie nie sú skreslené. Možno práve tým, že tí, čo ešte veria informáciu šíria a tí čo sa popálili sú ticho. Môže to totiž potom vyzerať tak, že “všetci hladovanie chvália” okrem množstva tých, ktorí mlčia. A verte tomu, že zástancovia hladovania sú nezvyčajne agresívni a zaťatí. Možno aj preto, že dlhodobejší a významný nedostatok potravy postupne poškodzuje mozog.

A teraz už poďme diskutovať o chudnutí

Celý úvod som napísal preto, aby sme prebrali hladovanie z pohľadu rôznych alternatívnych smerov.

Na tomto webe sa však venujeme snahe zhodiť z brucha. Na to sa hladovanie nehodí, pretože by muselo byť dlhodobé. To by prinášalo niekoľko veľmi vážnych problémov:

 • Pri dlhodobom nedostatku jedla sa začne strácať svalová a kostná hmota.
 • Z nedostatku živín môže dôjsť k poškodeniu, alebo narušeniu funkcie niektorých telesných procesov.
 • Začne sa spomaľovať metabolizmus.

Po dlhšom období nedostatku jedla je veľkým problémom prejsť na vyššie dávky jedla. Aj malé zvýšenie porcií často spôsobí rast hmotnosti. Inými slovami je tu problém s jojo efektom.

Chcem teraz a potom dám sľub

Asi najčastejším dôvodom chudnutia s drastickým obmedzením príjmu potravy je rýchlosť. Človek chce vidieť výsledky na opasku. Nie čítať o zdravej výžive, alebo sa namáhať cvičením. Potom zaznie tá veta z kategórie sebeklamov: schudnem hladovaním a POTOM prejdem na zdravú výživu.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Na tomto prístupe sú dva vážne problémy.

 • Schudnúť sa dá aj s racionálnou výživou, takže hladovanie je zbytočne drasticvký zásah do fungovania tela.
 • Ak sa vám nechce študovať základy zdravej výživy teraz, tak sa vám nebude chcieť ani potom. Navyše s oslabeným telom to štúdium pôjde horšie.

Preto je dobré myslieť na svoju budúcnosť. Najmä, ak ste mladí, tak vám obmedzenie stravy problém nespôsobí. Nie taký, ktorý by sa dal nejako pozorovať. Ak sa trocha zredukuje svalová či kostná hmota, nezistíte to. No v prípade mnohých hladoviek sa takéto veci môžu zratúvať. Na staré kolená potom budete mať menšiu rezervu.

Čím ľahší a rýchlejší návod ako schudnúť budete hľadať, tým viac peňazí za to zaplatíte. Niektoré postupy môžu poškodiť aj zdravie. A navyše – o to menej schudnete. Nie hneď! Po diéte či hladovaní je možno postava v poriadku. Rok po nej však je človek zas veľký ako balón. Načo to potom robiť?

Problémom je to, že každý z nás je iný. Niekomu pár dní mierneho alebo odvážnejšieho obmedzenia stravy dokonca prospeje.

 • Stačí, aby mal potravinovú alergiu a nevedel o tom. Odrazu sa cíti lepšie. Nie však preto, že hladuje. Len preto, že v strave už nie je ten alergén.
 • Alebo sa stravuje nevhodne a prechod na čokoľvek vrátane hladovania môže byť v prvých dňoch lepší, ako ďalej jesť nevhodné jedlá.

Niektorí ľudia môžu teda vďaka dobre zvolenému obmedzeniu stravy, alebo niektorých potravín pocítiť výhody. Rovnaké opatrenie však môže u iných viesť k poškodeniu, alebo v lepšom prípade byť neúčinné.

Preto v prípade že sa chcete riadiť nejakou drastickejšou reštrikciou, uistite sa, že vám radí kvalifikovaný odborník.

Ale všeobecne: hladovaním sa chudnúť nedá. Schudli by ste aj veľa aktívnej telesnej hmoty a to je práve vec, ktorú naozaj nechcete.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

42 Odpovedí

 1. Mozem pridat vlastnu skusenost. Dala som sa na nejaku detoxikacnu ocistu organizmu, pri ktorej sa jedla len celozrnna ryza, neskor k tomu zelenina a tak. Za 3 tyzdne som sa tesila, ako som pri tom schudla a za nejaky cas som nabrala este viac, ako som mala predtym. Uz nikdy viac.

 2. Kata: Klasika, jo-jo. Diéta nemá zmysel, ani lieky, ak človek nechce NATRVALO prejsť na iný systém stravovania…

 3. Ale ja mam opacnu skusenost,zacala som hladovkou,postupne som pridavala,jedla som hlavne zeleninu,ovocie,nizkoenergeticke potraviny a dnes mozem v poho aj cokoladu a nepriberam.Samozrejme sa musim ovladat,ale ak si dam raz za den kusok cokolady…uz rok mam stabilnu vahu z 58 na 50.

 4. Ja som o hladovkach a FPH precital dosť veľa publikácií, članky na nete, verím v účinnosť hladoviek hlavne potom čo som si prečítal knihu Mudr. Vilma Partyková – Hladovění pro zdraví ; Nikolajev, Nilov, Čerkasov – Hladovanie kvôli zdraviu – ta posledná je veľmi dobrá, je tam písane o desiatkach tisíc prípadoch liečenia hladovkou, a herec Abramovič sa tiež hladovkou vyliečil z rakoviny. Takže tak, ale pravda je, že na liečenie len obezity je to asi zbytočná “drasťárna” Presne ako píše autor – po pár dňoch strašná depka, slabý jak mucha ale po týždni, čo som to vydržal najviac, som sa určite cítil lepšie.

 5. ja sa stale pokusa o hladovky lebo ani viac beez sladkosti nevidržím ale mne by stacilo len nejak 5 kilo ja bi som hlavne chcela schdnut v tvari a to sa asi hladovkami nedá, alebo hej. da sa to vobec nejak? ale inak hladovkami sa mi podarilo schudnut ale mam pocit ze sa to pribera spat.

 6. reikilea: Áno, presne, ako píšeš, po čase sa to všetko vráti spolu s návratom k predchádzajúcemu stravovaniu. Počas hladovky je organizmus stresovaný nedostatkom a zníži spalovanie/metabolizmus, “po” všetko ukladá do zásob (tuku) – pre prípad ďalšieho hladovania + úroky. Navyše, každá ďalšia diéta, hoci aj racionálna, je už menej úspešná, telo sme naučili šetriť a metabolizmus v horšom prípade môže byť trvalo znížený.
  Chudnúť len z jednej časti tela sa nedá – keď chudneš tak všade… Na miestach, kde je tuku najmenej – je úbytok najviac vidieť. Napr. postava typu hrušky bude chudnúť najprv z vrchných partií, až neskôr z tých želaných.
  V tvári sa ti môže podariť schudnúť, vtedy ale schudneš zo všadiaľ. Ovšem z guľatej tváričky a pekných líčok nebude nikdy podlhovastá s vystúpenými lícnymi kosťami. To ale neznamená, že takáto tvárička je menej pekná :)

 7. ale mne te hladovky teraz pomahaju a mojim hlavným cielom je schudnut v tvari Da sa nejak cvicit aby si schuda na licach? Lebo u mna tie lica naozaj pekne nevizeraju

 8. reikilea: Prečo stále nechceš pochopiť, že po hladovke priberieš ešte viac a tie tvoje vysnené líčka budú ešte väčšie? Hladovka je totálny nezmysel.

 9. ouzovka-ten herec bol myslený pravdepodobne náš Jozef Adamovič,o ňom som počula,že si vyliečil rakovinu hladovkou.

 10. Viem, že hladovkou nič nevyriešim. Tabletky sú len požierače peňazí (nie požierače tukov), šport a pohyb sú ideálne – keby sa mi chcelo!!!!!
  Myslím, že je to nespravodlivé! Niekto môže zjesť, čo chce, koľko chce, kedy chce… a neprilepí sa mu ani gram tuku nazvyš. Ja len “pozriem na jedlo a priberiem”. JE to nespravodlivé…. Rada jem a nemienim sa psychicky týrať hladovkami. Ale pohľad do zrkadla ma desí.

 11. Dada: ak rada ješ, tak ti žiaden šport nemá šancu pomôcť. chudnúť sa dá len tak, že zmeníš stravovanie.

 12. Pardon samozrejme som myslel Adamoviča, a je to tak ako hovorim a keďže sa to medzi nami kamaratmi dosť rozširilo tak sme asi piati čo sme hladovku týždeň držali ale myslim že týždeň je málo, ale aj tak u kamarata to bolo absolutne presne take ako popisuju zmienené knižky uz je dva roky po hladovke a váha mu nestúpla ani o kilo, ostatny štyria po troch až piatich mesiacoch bola váha späť. A asi u nikoho to nešlo viac ako mal predtým.

 13. tynna: to je fajn, len tie následky bývajú dosť tvrdé. svaly sú preč a po krátkom čase vážiš viac, ako pred hladovkou. tipni si koľko z toho, čo si schudla bola voda, koľko svaly a koľko slanina.

 14. skusala som hladovky tisic krat a vzdy som pribrala mam 48 rokov a krasnych 90 kil normalne sa hanbim

 15. Katka: je najvyšší čas začať navštevovať tieto stránky a zaradiť sa .Vekom a váhou sme skoro rovnaké ja sa podľa rád na tejto stránke stravujem mesiac, vážiť sa idem v pondelok tak uvidím výsledky. Ale za ten mesiac som si tak zvykla na túto stravu že ma už žiadna iná neláka.Podľa mna je to len zvyk / a prejedanie sa zlozvyk/.Čakám kedy zahlásiš, že si sa pridala.

 16. lii. dnes som zacala hoci je nedela prosim drz mi palce lebo rodina mi do toho keca

 17. lii:nemozem najst temu zaciatocnicka tiez by som si chcela pokecat rodina aj chce aby som schudla lenze mne to nikdy dlho nevydrzi lebo vsetky diety co som doteraz drzala mali jojo efekt a su presvedceni ze zasa to bude to iste

 18. Nieje o com , hladovka je blbost pretoze po hladovke sa najete poriadne telo sa pripravy na pripad dalsej hladovky takze naberiete zasa , tabletky = nikdy , odmietam chemiu , asi najidealnejsi sposob chudnutia je sport problem je ale v tom ze niekomu sa hold nechce :-P (moj pripad :-D )a aj keby sa chcelo casovo nestiham a zasa na druhej strane sportom k trvalej invalidite :P tak si vyberte zdravi a obezny alebo stihly vozickar :-D

 19. mama 35 rokov a 83 kila to je hrozne ,este pred 3 rokmy som mala 65 kil chcela by som schudnut je to moj sem a obliekat sa ako pred tym ale neviem ako nato mam .kazdodenne starosti,a okolo deti co robit nijako my nevyhovuje cas tucnota je najhnusnejsia vec na svete stratis vsetko co si mala

 20. ahojte ludkovia……ja som dnes zacala FPH,som zvedava kolko vydrzim..ale uprimne mam z toho aj strach…je tu niekto kto to uz skusal????

 21. podla mna hladovka alebo urcite vynechanie beznej stravy na urcitu dobu a nahradenie ju napriklad teda prijmom tekutin je v hodna naozaj len v pripadoch prekyslenia organizmu, kedy ma telo nedostatok zasad a nadmernu tvorbu kyselin pachajucich telu skody ako je vycerpanost, problemy s pletou, unava, nesustredenost a mnoho dalsich problemov ktore mozu byt pricinou prekysleneho organizmu… vhodne je si najst na nete viac o acidoze, nastudovat si tuto temu, a najst spôsob ako odkyslit svoj organizmus… a jednym z vysledkov odkyslenia organizmu je jednoznacne nasledne jednoduchsie zhadzovania kilogramov…

 22. Ja som pred začiatkom mojej drastickej diéty vážila 80kg. Začala som jesť len na obed a to malú porciu ryže alebo polievku. Inak som pila len vodu a keď mi bolo zle dala som si mrkvu. Každý druhý deň som asi 15min cvičila. Za dva mesiace som mala dolu 13 kíl. A za ďalší mesiac som svoju váhu dostala na 60kg. Prešiel odvtedy už rok a pol a ja som pribrala nazad sotva dva kilá. A to už neodmietnem ani pizzu, chipsy, sladkosti. Dúfam, že mi to vydrží, boli to strašne ťažké tri mesiace

 23. Volam sa Marek a pokusam sa schudnut tiez, mam 180cm 105kg a 29 rokov robim sofera na kamione uz asi 7 rok predtym ako som zacal s touto pracou vzdy som vazil do 82-85kg a asi pred troma rokmi som vazil 120kg schudol som asi za 6 mesiacov na 85 kg musim povedat ze som sa namakal kym so to dosiahol a hladovke som sa nevyhol no opat som sa vratil nie na 120 ale na 105 kg ale viem ze tym ze som opat zacal jedavat neskoro vecer dvakrat za den a obr porcie sladkeho inak som presvedceny ze by som ziadny jojo efekt neschytal ibaze by som to pridelil skor psychyckej stranke ze ked som schudol vtedy pojde to aj teraz.Pointa je ta ze teraz to uz nejde ani s hladovkou :)

 24. Ahoj Miro.Potrebujem poradiť ohladom stravy.Na obed si napríklad dám tuňiaka a vela zeleniny.Má to len okolo 700kj ale vždy ma to tak zasýti že to nedokážem dojesť a už mám dosť sýty žalúdok..čo mám stým robiť? keby som mala prijať okolo 1000kj na obed tak asi prasknem :D

 25. Emilly tak načo sa radíš? Vieš že by som odporučil pridať ešte prílohu vo forme sacharidov a k tomu tuk, pretože bez toho je to dosť zle navrhnuté jedlo.

 26. Ahojte všetci. Stránka Mira Veselého je mojím 24 hodinovým sprievodcom. Zhltla som všetky jeho články, poprezerala fórum. Chápem všetkých, ktorí chcú rady od neho, ako na to ísť rýchlo a bez trápenia a váženia. Ale skúste si fakt prečítať jeho článok, čo i len jeden…potom zbadáte, nebudete vedieť prestať, budete viac a viac motivovaní a viac a viac zvedaví, ako funguje toto, ako tamto. A treba vážiť, aspoň na začiatku..potom už človek naberie rutinu. A vážne, nesoliť, nesladiť a piť veľa blé vody. Blé preto, lebo pre mňa bola taká, teraz je čistá voda z vodovodu super. Zoberte si všetky rady pána Mira k srdcu….a pre neveriacich, ktorí si povedia, že to nefunguje…….ale funguje…som toho dôkazom..Miro týmto sa vám chcem poďakovať za vašu skvelú stránku….začala som pred troma týždňami a mám vďaka vašim článkom a vašim skúsenostiam a radám 3,8kg dolu. Necítim hlad a nemám chuť na nič, dokonca ani na sladké a ani na kávu, ktorej som vypila aj 8 za deň…Ešte raz ďakujem a pokračujem. Môj cieľ 10kg do júla a udržiavať… .-))

 27. Daniela veľmi pekne vám ďakujem za milé slová ocenenia, a gratulujem vám k výsledku, nech sa vám darí splniť cieľ! Je celkom reálny. 2 až 4 kilá za mesiac zvládnete hladko a od leta už budete mať návyk na tento stravovací systém, takže bude stačiť len jemne začať zdvíhať množstvo jedla. Držím palce.

 28. ahojte! stale ma zaraza, ako ludia pisu o jojo efekte po takej ci takej diete, ci po hladovke. ja naztastie nepotrebujem diety, ale hladovku si sem tam dam. hladovka nie je o chudnuti, hladovka je o precisteni organizmu. ak chcete schudnut, tak dodrziavajte hlavne jedno zakladne pravdlo a to pomer prijem a vydaj. neprepocitavajte si energiu, staci zdravy rozum. jojo efekt nastava len vtedy, ak sa nepoucite a zacnete sa stravovat rovnako. co ine cakate od tela, ze urobi, po hadovke, ked nedostane par dni jest? urobi si zasoby. a to ze niekto nema cas na cvicenie je len vyhovorka. nic ine. netreba chodit do fitka, alebo behat dlhe trate. celkovo je tato tema dost obsirna. treba len naucit, ze svalstvo potrebuje a musi ako prve zacat brat energiu z inych zdrojov, ako su napr tuky. to sa da dosiahnut aj tym, ze si doma urobim denne par klikov, drepov, brusakov, netreba to prehanat. ako som napisal, len aby telo vedelo, ze svaly potrebuje. zaberie vam to 5 – 10 minut denne. cvicenie je cca 20 percent z chudnutia. strava je zaklad. pokial nemate nadvahu zo zdravotnych dovodov, tak sa prestante na nieco vyhovarat a zacnite sa stravovat …

 29. Pripajam sa ku skupine ludi ktori aj na zaklade studia aj na zaklade vlastnych skusenosti tvrdia, ze hladovka je sice uzitocne ale nie je to dobry nastroj na chudnutie. Inak taky den za tyzden alebo aspon pol dna je to u vacsiny obcanov pre zdravie prospesne drzat hladovku.

 30. Prisim poradte aki schdnut… Moja vyska;162 14rokov 64kg mam tucnotu asi v genoch.:-( som 2tyzdne mala hladovku (z vlastnej vole) a schudla som pol kila. Co mam robit?

 31. jajaj poraďte sa so svojím lekárom. Je možné, že trpíte poruchou príjmu potravy. Vo veku 14 rokov je chudnutie veľmi nebezpečné a hladovanie ešte viac.

 32. vlado žiaľ, v tomto neviem povedať nič zo skúseností. Vozíčkar má automaticky zhoršený výdaj energie, lebo sedí. Takže asi sa dá niečo odcvičiť rukami, ale buďme realisti. Navyše ak má nejaké lieky… Zlá kombinácia.

  Určite by som asi uvažoval o ceste zníženia kalorického príjmu tak, ako som chudol ja, čo nie je zďaleka optimálne. Ale asi lepšie, ako zostať tučný. V tomto sa je lepšie poradiť s niekým skúseným. Nerád by som pôsobil ako chrobák truhlík. Toto naozaj neviem.

 33. Suhlasim s esinom, hladovat len kvoli chudnutiu a potom sa vratit k rovnakej strave je blbost,zase bolo by divne hladovat tak dlho pre zdravie a potom si ho zase pokazit nezdravim jedenim, dalsia vec je ze po hladovke je telo naucene cerpat energiu spalovanim tukov a nie cukrov, ked mu budeme neustale dodavat cukry zase sa preprogramuje na tento zdroj energie, co sa tyka straty svaloviny je to minimum a to sa da dohnat cvicenim , cvicim uz viac ako desat rokov s vahami cez 200kg, ale az ked som po hladovke presiel na rastlinnu stravu som zacal mat prirastky a kopec energie, tiez som cital tie knihy o hladovke aj od Nikolajeva a bola to pecka, nezaskodiloo by si precitat aj cinsku studiu, je to kniha plna vedeckych praci Dr.Campbella ktory zistil zaujimave veci o zivocisnej strave, dalsia vec nesuhlasim s autorom clanku ze hladovku by mal nariadit len lekar, taki pravoslavni veriaci maju hladovku a post v nabozenstve cca 190 dni, dalsim faktom ktory hra proti tvrdeniam autora tohto clanku je ze autofagia (sebapozieranie) hlavny benefit hladovky dostal v roku 2016 nobelovu cenu, cize hladovku uz nemozu ignorovat alebo spochybnovat ani lekari pretoze vacsina toho na zaklade coho liecia dostalo nobelovu cenu a tym by spochybnili vlastnu metodu liecenia, nedavno som si pisal s majitelkou podobneho portalu na chudnutie ktora zavrhovala hladovku a ked som sa jej pytal co o tom vie tak bolo skoro nic, napriklad tvrdila ze nepozname ako indikovat hladovku pri 3. A 4. Stadiu onko ochoreni a pritom paradoxom je to ze pri tychto stadiach onko sa pouzivaju len experimentane lieky pri ktorych musi pacient vacsinou podpisat plnu zodpovednost, ja osobne poznam par ludi ktorym hladovka pomohla napriklad zenin starky sa po 60 tke zacal striedmo stravovat a mal aj par hladoviek lebo mu doktori povedali ze za 3 mesiace zomrie s tymi vysledkami ake ma , on sa zatal a nadsluhuje uz 28 rokov , pred rokom ho zrazilo auto a bol aj par dni v kome , cely dolamany a museli ho privazovat pretoze s chcel hybat bo vedel ze ked ostane lezat uz sa nemusi dostat domov, co sa tyka toho tuku ktoreho sa chce kazdy zbavit, je len cholesterolom obalena skodlivina pretoze sa jej telo aktualne nedokazalo zbavit a tak ho ulozilo na neskor ze ho spali ked bude mat malo energie a spali ho. Problem je ze zdravy clovek nieje tucny , takze ak chcete schudnut najprv si porieste zdravie a postava pride sama. Som zvedavy kolki sa najdu a budu ma hejtovat a oznacovat za internetoveho pseudoodbornika,vsetky tieto informacie su verejne dostupne a takisto aj pripady ludi, nikto nepotrebuje mat lekarske vzdelanie typu , ak budem odporovat profesorovi ze su nove poznatky a tie zle vyvracaju tak mi neda zapocet, co sa tyka mediciny tak jej patron hypokratespoznal ucinky haldovky x rokov pred nasim letopoctom , tiez sa zachoval jeden jeho vyrok o mase, ktory znel priblizne takto: ak chcete porazit ine narody nemusite s nimi bojovat, staci ak ich zasobit masom a oni sa sami znicia. Ano pre tych odporcov rastlinnej stravy je pravda ze jedimy vitamin ktory nedokazeme ziskat z rastlin je b12 , da sa ziskat len zo zivocisnej , ale co je dolezite clovek ma zasobu tohto vitaminu na 4-7 rokov, takze to maso clovek nemusi jest a popripade si moze dat raz za cas pivarske kvasnice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Fit and fat – tuční a zdraví?

Obezita nie je stav zdravia. V obéznom tele fungujú procesy inak, než v zdravom. V článku následky obezity je zoznam ťažkostí, tu len telegraficky: Vyššia pohotovosť

Porovnanie alkoholika a obézneho

Dovoľte krátky exkurz medzi alkoholikov. Je veľa podobností pri závislosti od jedla a pri alkoholizme. Porovnáme ich. No a vyskúšame odvodiť, ako s tým naložiť.

Vápnik a chudnutie

Podľa niektorých štúdií sa môže na obezite podieľať aj nedostatok vitamínu A, D, vápnika, železa, horčíka, selénu a vitamínov skupiny B. Jediné, čo táto informácia

Chudnutie a narodeniny/meniny

Nevďačná situácia nastáva, ak chudnete a pritrafí sa oslava. Narodeniny, meniny. Nezáleží na tom, či vaše, alebo vašich blízkych. Vždy s tým bude problém –

Doplnky výživy pri športe

Pre účely chudnutia a zdravia nepotrebujete žiadne výživové doplnky. Najčastejšie vám asi odporučia tieto doplnky pri športe. Kĺbová výživa. Konkrétne glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, a

Rýchle chudnutie

Niekedy je rýchle chudnutie potrebné a aj odôvodnené. Napríklad, ak obeita znemožňuje spraviť zásadné lekárske vyšetrenie či zákrok. Potom je potrebné nasadiť rýchlejšie tempo. Pozrime

Pahrebové zemiaky v paneláku

Zemiaky pečené v šupke s ničím a kyslým mliekom. Upiecť zemiaky v popole ohniska a potom ich ešte celkom horúce pohltať. Tak nejako môže vyzerať

Hydina

Hydina poskytuje kvalitné mäso, ktoré sa hodí pri chudnutí aj pri športovaní. Obsahuje málo tuku. Okrem nasýteného tuku obsahuje aj nenasýtené mastné kyseliny (čiže „dobré“

Škodlivé stravovacie návyky

Na súčasné možnosti nie sme pripravení. Milióny rokov dozadu to bol stále len boj o prežitie. Nedostatok potravy sa striedal zo suchom. Ku celkom bežnému

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.