Mrazničková diéta :-)

Patríte k tým, čo okolo kastrólika s nedojedeným jedlom od obeda chodia, ako hladný lev? Pri každom otvorení chladničky na vás prídu chute? Mnohé potraviny môžete zmraziť. Nuž a tie, ktoré sa zmraziť nedajú môžete vložiť do krabičiek. Akonáhle je to v krabičke, nevidíte to. Po otvorení chladničky potom vaše oči nepadnú na rozpracovanú klobásku. (Mimochodom, lepšie je žiadne klobásky a sladkosti doma nemať.)

Výhodné je aspoň lákavé jedlo mraziť.

Jedlo v zmrazenom stave má dve výhody:

 1. Nie je na očiach. Možno aj zabudnete, že ho máte. Ideálny stav.
 2. Je prítomné, ale nedá sa jesť ihneď. To vás odradí.

Chudnúci občan sa často len tak náhodou motká na trase medzi poličkou s keksíkmi, okolo chladničky, špajze, misky s ovocím a späť. Nie je hladný. Ale niečo by si zobol. A zrazu vidí korisť. V chladničke je nedojedený balíček koláčikov od včerajšej návštevy. Kruhy okolo chladničky, špajze, misky s ovocím a späť sa zužujú. “Nemal by som…” vraví si v duchu chudnúci, ale márne. Už v nasledujúcich sekundách sa zmení z chudnúceho na sebaobviňujúceho. “Zas som nevydržal, zlyhal som, prehra potupného typu…” – prežúva.

Poznáte taký scenár? Ja dôverne. Preto by ste mali mať doma čo najmenšie zásoby rýchlo dostupných potravín.

Disciplína nestačí

Ja viem, teoreticky nie je problém, ak máte plný byt koláčov, údenín, slaniny… Veď stačí ak si poviete, že to nie je pre vás. Potom sa toho nedotknete a je to vyriešené. V praxi sa to však neosvedčilo.

Pevná vôľa totiž má rôznu pevnosť v čase. Ak ste nevyspatí, alebo v strese tak slabne.  Alebo vás niečo naštve.

Jednoducho ráno sa zobudíte a ste svieži a silní. No večer sa vrátite z práce. Nečakané problémy, únava, hlad. A večera sa bude ešte len chystať, to je najmenej pol hodina, kým bude jedlo. Vy už od hladu takmer nevidíte. Vlastne… Vlastne čo to? Čo to vidíte tu v chladničke? Je to síce nevhodné, ale ten hlad vás ospravedlní. A už jete len preto, že ste videli. O dve hodiny sa budete čudovať a vyčítať si to.

Takže disciplína a pevná vôľa môžu chvíľami zlyhávať. Preto je výhodné ak tomu trocha pomôžete.

 1. Preč z očí všetko, čo máte radi a nie je to vhodné. Nech nemáte chuť medzi jedlami zobkať.
 2. Všetko, čo sa dá zmraziť, zmrazte. Zvyšný mrazený gulášik chce prípravu. Nedá sa schmatnúť kastrólik a potichu vykrádať. A preto to nazývam mrazničkovou diétou.

Aj taká malá bariéra často stojí medzi tým, či si človek dá aj niečo, čo pôvodne nezamýšľal.

A vôbec: ste v kuchyni? Nalejte si hneď 2 deci vody a vsiaknite ich. Pitný režim nie je predseda vlády, nezaslúži si ignoráciu.

Zásoby potravín verzus zásoby vhodných potravín

Druhá vec, ktorá je dôležitá pri mrazničkovej diéte, sú zásoby. Aj toto poznám z praxe.

Už máte tú disciplínu, že aj v stave hladu ste pripravení jesť zdravo. Skvelé! Prišli ste večer z práce. Vyčerpanie je silné. Je čas niečo si dať. Vtedy vás obleje studený pot. Zabudli ste nakúpiť. Pozeráte v špajzi, chladničke. Nikde nič. Žiadne vločky, celozrnné cestoviny, ba ani proteínové tyčinky? Ajáj! Teraz čo?

Ako konkurencia na vás  poličky kuká roh vrecka so zemiakovými lupienkami. To je úplne naj-sam-zakázanejšia potravina. To už hádam ani nie je potravina, len soľ, tuk a nejaká zoškvarenosť. Ale máte hlad a nič iné doma. Nájdete silu obliecť sa a ísť do obchodu pre nejakú zeleninu a vhodné suroviny?

Preto sú zásoby vhodných potravín celkom zásadným bodom vášho chudnutia. Je vhodné, aby ste mali v mrazničke stále pripravené niečo, z čoho môžete vykúzliť vhodné jedlo.

V chladničke môžete držať zmrazené bylinky, mrazenú zeleninu, proteínové tyčinky a iné užitočné vybavenie. V prípade potreby potom len siahnete a v mikrovlnke vyrobíte jedlo.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Ja si v mrazničke držím aj omáčku demi glace a víno.

 • Demi glace je výborným doplnkom, ktorý dá skvelú chuť vašim celozrnným špagetám, kuskusu, bulguru.
 • Víno (tak deci a pol na téglik) sa používa pri varení. Opražíte mäso a pomocou vína dostanete viac chuti z panvičky.
 • Bylinky, ktoré ste zamrazili majú výrazne lepšiu chuť a vôňu v porovnaní so sušenými.

Jednoducho mraznička môže byť pri chudnutí našim silným spojencom. Len to znamená mať ju aspoň trocha veľkú. Taká, čo má jednu poličku skrytú niekde hore v chladničke vás asi nezachráni. Najlepšie ak máte dvojdielnu mrazničku kde mrazák má svoje oddelené vrátka.

Kto chce psa biť, palicu si nájde

Ja viem. Mnoho ľudí čo chce schudnúť by teraz najradšej povedali, že všetko je inak. Často počúvam niečo takéto:

 • “Jáááj, keby som vedela, že v mrazničke je údené mäso, zjem ho, ani celkom nerozmrzne”.
 • “Ja zjem všetko čo chcem dať do mrazničky v čase medzi tým, ako to vyberiem z chladničky, aby som to dal dole do mrazničky.”
 • “Mne nepomôže, že jedlo je skryté, zmrazené, alebo zamurované. Ak o ňom viem, je koniec. Odpor je márny.”

Sú medzi nami aj takí hladoši, ktorí jednoducho chcú zjesť to, čo majú. Nuž a čím menej zdravé je jedlo, tým je chutnejšie = tým silnejšia je túžba. V takom prípade asi poradiť neviem.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

3 Odpovede

 1. Hehe, no presne toto som spravila, keď mi milá susedka včera priniesla čerstvo upečené slivkové koláče (za odmenu – urobila to v čase, keď jej dve deti boli u nás) – vraj pre naše deti. Keďže naše deti ovocné koláče neráčia mať rady, tak som koláče urýchlene šupla do mrazničky – skôr, než by som ich zhltla. Úžasný pocit víťazstva. Dúfam, že v tej mrazničke vydržia čo najdlhšie.

 2. zjedla som aj rožok priamo z mrazničky, nerozmrazený

  ešte jeden tip, nechajte si uzatváratelné obaly napríklad od musli – zabaľte do nich to čo síce doma máte v pohotovosti a čo by sa zbodnúť, ale keď sa to bude vyjedať, tak to tak šuští, že zobudí aj suseda

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Prerušovaný pôst – intermittent fasting

Intermittent fasting z angličtiny znamená prerušované hladovanie. Často sa stretnete aj s prekladom prerušovaný pôst. Používa sa aj pojem krátkodobé hladovanie. Je to hladovka a

Chudnutie a otužovanie

Niektorí autori (napríklad Timothy Ferriss: “Čtyřhodinové tělo”) odporúčajú využiť chlad, ako nástroj na spotrebu energie. V súčasnosti stúpa záujem aj o metódu Wima Hofa, čo

7 tipov čo robiť po schudnutí

Pre väčšinu z nás bolo chudnutie tou najľahšou časťou práce. Problémy nastávajú až vo chvíli, keď máte pocit, že ste v cieli. Pri chudnutí totiž nikdy nie

Jedálniček na rýchle chudnutie

V tomto článku nebude konkrétny jedálniček na rýchle chudnutie. Ak ho hľadáte, tak stačí ak použijete môj normálny jedálniček na chudnutie, ale znížte tuk asi na

Jedlo je energia, aj radosť

Jedlo potrebujeme na to, aby sme prežili. Z jedenia sa však časom stal rituál. Symbol. Zvyk. Ba niekedy aj liek. Jedlo si spájame nielen s

Chlieb a chudnutie

Priberá sa z chleba? To je totiž dosť častá otázka ľudí, čo majú problém s váhou. Rýchla odpoveď znie „áno aj nie“. A teraz sa pozrime ako to

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.