BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Nízkosacharidová diéta - áno, alebo nie?

Nízkosacharidové diéty patria k najobľúbenejším na chudnutie. Sú vôbec zdravé? Fungujú vôbec? Prax ukazuje, že nie. Na začiatku síce dajú veľké nádeje, ale čoskoro sa situácia zmení a chudnutie zvyčajne spraví čelom vzad!

V literatúre - najmä staršej a športovej sa nízkosacharidové diéty stali pomaly synonymom chudnutia. Právom - telo naozaj rýchlo chudne a to hlavne na začiatku takej diéty. Preto to športové prostredie. Športovec pred súťažou často chce mierne upraviť množstvo tuku, na to pár dní na nejakej extrémnej diéte stačí. To potom povzbudí aj iných záujemcov, ktorí by chceli mať rýchle výsledky. A práve tu vzniká ono nedorozumenie. Ak chudnete nízkosacharidovo, chudnutie bude stále pomalšie. Nakoniec stačia aj veľmi malé "výnimky" na to, aby ste začali priberať. Pritom držíte vlastne stále diétu, ste podvyživení a pritom stále tučnejší. To je typický príbeh "večných" dietárok. Stále chudnú a z roka na rok sú väčšie.

Zdá sa vám to absurdné? Žiaľ, na diétach typu Atkinsova, Dukanova diéta a mnohých iných si už poškodilo zdravie veľa ľudí. Vďaka tomu, že na takej diéte na začiatku naozaj účinne a rýchlo chudli "nedajú na túto diétu dopustiť". Ale čo to? Prečo stále potrebujú držať diétu, ak je taká skvelá? "Škrtia" sacharidy. Prílohy malé aj pre vrabca, chlebu sa vyhýbajú ako upír krížu. A už to nepomáha. Preto odporúčam, nebláznite s nízkosacharidovými diétami. Jedzte primerané množstvo jedla a cvičte.

Za nízkosacharidový režim sa zvyčajne označuje strava, ktorá obsahuje menej ako 20% energetického príjmu zo sacharidov.  Dlhodobé sledovanie však ukazuje, že ak v diéte máte málo sacharidov (menej ako 40%) alebo aj priveľa sacharidov (viac ako 70%) tak sa v obidvoch prípadoch zvyšuje riziko úmrtia. Ideálne preto bude, ak sacharidy v strave ponecháte v rozmedzí od 50 do 55 percent. To sa dá považovať za optimálne vyváženú stravu.

Je ale potrebné interpretovať to. Ak totiž niekto má nízkosacharidovú diétu, nie sú v hre len sacharidy. Zvyčajne namiesto nich zje možno viac mäsa a to už je ten problém, ktorý môže byť príčinou neskorších zdravotných problémov. Alebo ak niekto prijíma priveľa sladkostí, neznamená to, že jedáva čistý cukor, alebo múku. Môže to byť v koláčikoch - teda plus nevhodný tuk a to zas spolu s cukrom zhorší zdravie.

Problém nízkosacharidového režimu je ešte aj v tom, že je pomerne náročné to dodržiavať dlhodobo. Inými slovami: je pravdepodobné, že to dlho nevydržíte. Načo teda skúšať režim, ktorý je známy tým, že mnohí "odpadávajú". Oveľa efektívnejšie bude, ak sa začnete stravovať modelom podobným stredomorskej strave, možno s miernym obmedzením tuku, je to režim chutný a účinný. Oveľa pravdepodobnejšie pri ňom zotrváte.

Nízkosacharidová diéta je dvojsečná

Na jednej strane má naozaj rýchle výsledky. Tie ihneď vidíte na váhe a to sa mnohým ľuďom práve páči. Lenže čo nám povie váha? Ak z potravy takmer vylúčite sacharidy, takmer okamžite sa vaše telo odvodní. Už za pár dní zrejme zhodíte tri kilá ako nič. Netešte sa! Nie je to slanina ktorú ste chceli chudnúť. Je to len voda.

Po pár dňoch však sacharidy v tele začnú chýbať. Ak ste nespravili nejaké iné opatrenia, prejaví sa to postupným nárastom

  • únavy
  • podráždenosti
  • sklonu k pasivite
  • zníženiu celkového výkonu

Jednoducho v tele chýba energia. To mnohí riešia tým, že pijú kávu za kávou - káva vyvolá ilúziu, že máme viac energie. Zároveň má mierne anorektický účinok a nepociťujeme hlad.

Samozrejme, ak do tela dáte o sacharidy menej energie, to núti telo aby siahlo AJ do tukovej rezervy. To je fajn. Lenže to má následky. Ak takto brutálne nútite telo aby "žralo svoje zásoby", zároveň mu tým dávate signál ohrozenia. Signál nedostatku. Signál, že sa asi blíži zima a málo potravy. Signál, aby sa telo začínalo prepínať do úsporného režimu. Nastávajú zmeny v metabolizme a neskôr, keď sacharidy zas pridáte, rýchlo priberiete. To je najväčší problém nízkosacharidovej diéty. Spomalí nielen vás, ale aj váš metabolizmus. Následky v podobe jojo efektu sú známe.

Asi po troch mesiacoch sa začne chudnutie spomaľovať, často sa zastaví úplne. Niekedy skôr, niekedy trocha neskôr. No to je chvíľa, keď už máte naozaj problém. Prišli ste totiž na koniec cesty. Ďalej sa ísť nedá. Nazad ísť nechcete. Vaše telo sa prispôsobilo tomu, že sacharidov je málo a spomalilo metabolické procesy. Vy teda dodržiavate všetky požiadavky diéty, ale chudnutie už stagnuje. Ukazuje sa že už po roku, alebo dvoch je rozdiel v podstate nulový - ľudia sú tam, kde boli. Tak vzniká otázka, načo taká diéta?

Správne by ste v tejto chvíli mali navýšiť pohyb, ale pri tak zlej diéte akú máte na to asi nebudete mať veľa sily. A preto väčšinou ľudia v tejto fáze ešte viac obmedzia stravu. Nízke sacharidy sa už asi viac znížiť nedajú, ale stále sa dá ubrať z iných zložiek živín. Teda tvrdšia diéta, viac hladu. Jasné, na chvíľu to zas pomôže a chudnutie sa zas trocha pohne. Prejde nejaký krátky čas a v tele sa ešte viac zaťahuje brzda metabolizmu.

Pri takomto držaní nízkosacharidovej diéty sa po niekoľkých rokoch môžete dostať do situácie, kedy budete bežne jedávať možno polovicu toho, čo by ste mali normálne zjesť. Inými slovami budete jesť toľko čo trojročné dieťa a vaše telo bude odmietať chudnúť.

Preto sa prihováram, aby ste nízkosacharidovú diétu neskúšali. Je tu s nami už poriadne dlho. Prešla mnohými názvami a verziami. A ľudia sú stále tuční. Aj tí, čo nízkosacharidovou diétou márnili pol života. Hádam by vám to mohlo stačiť.

A čo paleo? Veď tukový metabolizmus tak dobre znie...

Dnes sú už modernejšie názvy pre nízkosacharidovú diétu. Ale v konečnom dôsledku je to zas len skúška ako rýchlo riešiť situáciu zbraňou, ktorá zatiaľ príliš nefungovala.

  • Paleo režim je dnes akási snaha vychádzať z predpokladu, že praľudia boli zdravší. Ak boli zdravší, tak napodobníme čo jedli a aj my budeme zdravší. Potiaľto je to zdanlivo logické a fajn. Žiaľ, nie je isté či tí ľudia boli naozaj zdraví. Z niektorých nálezov sa dokonca zdá, že trpeli rovnakými ťažkosťami, ako poznáme dnes. Takže je to skôr ilúzia, ako reálny stav vecí - žiť v prírode a jesť mäso nie je žiadna záruka zdravia. No ale ak sa vám páči ako sa stravovali lovci mamutov, tak potom ale prevezmite ich životný štýl v celku. Mamuta loviť síce nemusíte, ale asi by ste nemali jazdiť autom. Auto nie je paleo. Môžete predsa behať s oštepom. A spávajte v jaskyni - vypnite kúrenie a zrušte plastové okná. Najmä v zime. No a nepoužívajte chladničku. Predpokladom je, že budete v nízkosacharidovom režime z nedostatku akejkoľvek poriadnej potravy. To sa, našťastie vo väčšine hypermarketov večer dá zažiť - takže živiť sa plesnivými korienkami naozaj dnes nebude problém.
  • Tukový metabolizmus je geniálne slovné spojenie. Znie výborne, každý si rýchlo predstaví o čo ide a už vyťahuje peňaženku. A tú asi budete potrebovať, pretože tento režim je tiež níkosacharidový. Vychádza z predpokladu telo donútite aby nefungovalo na sacharidy, ale na tuk. Taký režim možný je. A netešte sa! Žiadna svetová novinka. Je to ketogénna diéta, známa aj ako CKD, alebo aj atkinsova diéta. Prvé mesiace týmto spôsobom budete naozaj krásne chudnúť a aj sa dobre cítiť. Nevýhodou je, že nevieme, ako tento režim pôsobí na naše zdravie dlhodobo. Čo to spraví ak to bude niekto držať 20 či 30 rokov. Takže ja sa prihováram skôr k tomu, aby sme s telom veľmi neexperimentovali. Pretože to KETO v názve týchto diét je stav, ktorý možno nie je tým najlepším znakom pre zdravie. Až čas to ukáže. Nechajme iných nech zo seba spravia pokusných králikov. Tak o 20 rokov sa bude dať povedať viac.

Ketogénna diéta môže v niektorých prípadoch pomôcť aj so zdravím, ale dlhodobé výsledky zatiaľ chýbajú. Tu sa však venujeme chudnutiu. Pri chudnutí zvyčajne táto diéta je účinná, ale ak sledujete ľudí dlhodobo, výsledky sa v dlhodobejšom horizonte stierajú - po dvoch alebo troch rokoch je úplne jedno akým spôsobom človek chudol, dôležité je, že sa udržal na nových číslach. To býva ťažké vždy.

Všetko toto sú vlastne nízkosacharidové režimy.

Asi najväčšie nedorozumenie v súvislosti s paleo výživou je to, že ju zvyčajne (znova) propagujú ľudia zo športového prostredia. Ľudia, ktorí často nemajú veľmi čo chudnúť a zvyčajne sami cvičia. Trénované telo vydrží viac, ako telo človeka, ktorý nikdy necvičil, je obézny a spravidla nie zdravý. 

A teraz sa posuňme. Viem, že väčšina z ľudí, čo skúsili trocha obmedziť sacharidy naozaj začala chudnúť. Dokonca ani metabolizmus sa v niektorých prípadoch nemusí zastaviť - stačí ak si uvedomíme druhé veľké nedorozumenie: cukor je sacharid, ale sacharidy nie sú len cukor.

V skutočnosti je problémom cukor, nie sacharidy

Nízkosacharidová diéta nie je potrebná. Stačí ak sa začnete dôslednejšie sledovať zloženie potravín a striktne zrušíte (nie obmedzíte, ale zrušíte) cukor. Skrýva sa v mnohých potravinách. Aj v tých, ktoré sa inak tvária ako zdravé. Jednoducho preč rýchle cukry tak ako sme si to už povedali v článku o glykemickom indexe.

  • Pokiaľ budete jesť ovsené vločky, celozrnné cestoviny, bulgur, kuskus, cícer, fazuľu a iné na sacharidy bohaté jedlá - budete chudnúť.
  • Ak si doprajete niekoľko banánov, hrozno, figy, sušené ovocie, sladkosti, limonády a iné mňamky - budete stagnovať.

Takže žiaden strach zo sacharidov, len to nesmú byť rýchle cukry. Tento režim bude fungovať v prípade že

  • ovsené vločky si dáte so škoricou - nie osladené medom
  • celozrnnú ryžu zjete s vodovou šťavou a kúskom chudého mäsa, nie s masťou a kusom krkovičky
  • celozrnné pečivo zjete pokvapkané olivovým olejom a nie natreté šmalcom
  • fazuľu zjete v šaláte a nie v smotanovom prívarku

On totiž nízkosacharidový režim často funguje aj preto, že ľudia zmenia svoju stravu aj o prvky, ktoré si predtým nevedeli predstaviť že sú problém.

  • Pred nízkosacharidovou diétou ste si možno dali 8 knedlí a tie pojali možno 40 gramov výpeku či iného tuku ako nič. Nepriberali ste teda len z knedlí, ale najmä z toho, čím boli nasiaknuté.
  • Pri nízkosacharidovej diéte si dáte možno mäso a žiadnu prílohu. Masívna porcia energie z tuku (nátierka na chlieb, tukom pokvapkané prílohy k jedlám) sa tak do vás nedostáva. Nechudnete teda len preto že nemáte sacharidy, ale preto, že v jedle nezjete desiatky gramov tuku, ktorý by tie sacharidy pomastil. Nech lepšie kĺžu.

Trebárs veľa fanatikov a dezinformátorov teraz dosť brojí proti pšenici. Niektorí autori varujú, aká je pšenica nezdravá, ako z nej zblbneme, stučnieme a možno až umrieme. A mnoho ľudí keď prestane jesť pšenicu si pochvaľuje, ako im je odrazu lepšie. Lenže na rovinu:

  • Kedy ste jedli pšenicu? Predpokladám, že nikdy.
  • Asi ste jedli pšeničné výrobky. Možno denne.

Lenže pšenica a výrobky z nej sú dve rôzne veci. Pozrite sa, aké sú to výrobky. Možno zistíte, že nie je problém v tom či sú nízkosacharidové, alebo vysokosacharidové. Problém býva inde:

  • Chlieb - pečivo. Jedávate striktne celozrnné? Alebo ste naleteli obchodníkom a kupujete tmavé, viaczrnné, fit, plnozrnné a inak lákavo pomenované výrobky z bielej múky? Biela múka sa v tele správa podobne, ako cukor. To nie je problém pšenice ani sacharidov. To je problém ktorý vám vytvoril výrobca a obchodník. V minulosti biela múka nebola dostupná a všetko sa robilo z celozrnnej. Lenže celozrnná sa rýchlo kazí a predajcovia preto radšej držia trvanlivú bielu.
  • Múčne výrobky. Takmer všetko čo sa vyrába z múky (keksy, tyčinky...) je vyrobené z bielej múky. Viz predošlý bod.
  • Pridané ingrediencie. Väčšina výrobkov z múky je dochutená. Aby držali pohromade, často sa pridá tuk. Aby chutili, tak sa posladia. A aj tu potom nie je problém sacharid, ale to, že je to biela múka s cukrom a tukom.

Ak potom skočíte na vlak zvaný nízkosacharidová diéta so zastávkami ďaleko od pšeničných polí, naozaj začnete chudnúť. Ale nie preto, že ste obmedzili pšenicu. Schudnete preto, že ju nejedávate v priemyselne upravenej verzii "obohatenej" množstvom nevhodných vecí.

Ak chcete kúpiť celozrnný chlieb, nenaleťte výrobcom. Spravia všetko pre to, aby ich výrobok pôsobil zdravo. Dajú tomu názvy PODOBNÉ slovu celozrnný. Čistozrnný, plnozrnný, viaczrnný, fitness, grahamový...  Nič z toho nie je zvyčajne celozzrnná potravina v tom slova zmysle, ako to definujú predpisy.

Pomalosacharidová diéta

Ak chcete schudnúť, vôbec sa netreba vzdať sacharidov. Stačí, ak budete veselo jedávať celozrnné výrobky, strukoviny, ryžu natural. Tam všade je veľa sacharidov, ale nie sú tak problematické ako keď zjete cukor alebo výrobky z bielej múky.

Problém môže nastať ak ste zvyknutí, že na chlieb treba natierať maslo a lekvár. Alebo maslo a niečo iné. Potom nie je problém ani tak v chlebe, ale v tom, čo naň natriete. Ono totiž taká príjemná vrstva masla, alebo masti na chlebe vám do tela dá viac energie ako samotný chlieb.

A práve preto sú pre niekoho nízkosacharidové diéty zdanlivo tak účinné. Prestane jesť chybné kombinácie potravín.

Ako príklad si zoberme kávu. Káva pri chudnutí prakticky nemá vplyv na výsledok. (Viem, dalo by sa teoretiovať o všeličom, teraz to ale neriešme.) Jednoducho káva prakticky nemá energiu. Nepriberiete z nej. Ale niektorí ľudia si kávu sladia a črpnú si do nej aj trocha smotany. A bez toho im káva nechutí. Ak si ale pozriete koľko tuku a cukru sa za deň dá v niekoľkých kávičkách prepašovať do tela, možno budete prekvapení. Potom by zákaz pitia kávy mohol u takého človeka viesť k chudnutiu. Lenže to nie je chudnutie z obmedzenia kávy. Je to z obmedzenia toho, čo do kávy ešte šlo.

Takže nízkosacharidová diéta je často len nezmyselné vyhadzovanie vaničky aj s vodou.

Nebojte sa sacharidov.

Ale ak máte cukrovku, tak...

Tieto úvahy nemusia platiť u časti z ľudí, čo sú tuční.

  • Obezita často začína procesom zvaným metabolický syndróm. Ten začína inzulínovou rezistenciou a môže končiť cukrovkou. Obézni teda môžu mať o niečo inú reakciu na sacharidy, než bežný občan. U niektorých ľudí aj celozrnné pečivo  alebo kaša z ovsených vločiek môžu v tele vyvolať podobnú reakciu, ako keby zjedli biele pečivo. Pre nich potom môže byť naozaj bezpečnejšie výraznejšie obmedziť tieto problémové múčne potraviny. Ak je to váš prípad, zariaďte sa podľa toho.
  • U menšej časti ľudí môže byť prítomný niektorý z druhov neznášanlivosti. Niekto neznesie lepok. To je forma alergickej reakcie a ak je prítomná, taký človek musí absolútne vylúčiť múčne produkty aspoň tie s lepkom.

Ale preto že isté malé percento ľudí nemôže jesť normálne nie je rozumné, aby sme si všetci zakázali jesť múčne výrobky.

  • Sú medzi nami ľudia, ktorí sú alergickí na vajcia. Môžu ich dokonca zabiť. Považovali by ste za normálne ak by niekto navrhol plošnú diétu s absolútnym zákazom jedenia vajec?
  • Mnoho ľudí je alergických na čierne korenie. Čo tak plošne zakázať koreniny?
  • Mnohí nemôžu jesť paradajky. Onačili by ste preto paradajky za nebezpečné pre všetkých?

Jednoducho nízkosacharidová diéta je pre väčšinu obéznych ľudí nezmyselný krok, ktorý nepovedie k výsledku. Inými slovami ak si dáte normálnesacharidovú "diétu" a nebudete jesť známe problémové potraviny, budete veselo chudnúť. A poteší vás to, že vám zostane sila, chuť do života, energia, nálada a hlavne si nespomalíte metabolizmus.

Ďalšie informácie

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.