Obezita môže spôsobiť prerušovaný spánok

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Obezita môže spôsobiť, že sa dlhodobo poriadne nevyspíte!

Samozrejme, nepočítam sem prípad, ak vychlipkáte za večer 6 pív, či dve fľaše koly – potom je dôvod nespavosti jasný.

 • Budete sa budiť, pretože vám bude treba ísť močiť.
 • Ak pijete kolu, alebo kávu tak kofeín bude brániť zaspávaniu.
 • Alkohol zvyšuje tlak krvi a znižuje kvalitu spánku.

To sú klasické príčiny prečo ľudia môžu trpieť poruchami spánku spojenými s pitím nevhodných nápojov. A veru – keď sme obézni, namiešame ľahko niečo piva, potom kávičku…

Ale v tomto článku sa chcem venovať dvom klasickým problémom, ktoré sa priamo viažu na obezitu. Konkrétne to bude spánkové apnoe a problémy s prostatou – čo je problém len u mužov.

Apnoe je súčasť chrápania v spánku

Spánkové apnoe. Tak sa volá problém, s ktorým sa musí popasovať mnoho obéznych ľudí.

Apnoe znamená moment, kedy sa zastaví dýchanie. Predstavte si, že niekto normálne chrápe. Tým sa rozumie onen povestný zvuk, ktorý budí aj susedov cez dve steny. Už chrápanie samo o sebe nie je nič vhodné, ani zdravé. Je to rušivý prvok, ktorý znižuje kvalitu spánku. Navyše zvyčajne aj zhoršuje kvalitu dýchnia.

Horšie je, že uvoľnený jazyk, alebo chybná poloha hlavy spôsobia, že po nejakom čase chrápania sa priechod vzduchu na chvíľu celkom upchá. Potom nastáva apnoe – človek nedýcha. To trvá niekedy aj 20 sekúnd. Potom sa reflexy prihlásia k slovu a vynútia si buď intenzívnejší nádych alebo zmenu polohy hlavy. Človek sa nadýchne a ďalej chvíľu chrápe.

Pozrite si aj článok Chudnutie v spánku popisujem v ňom význam spánku pre chudnutie.

Pokiaľ trpíte chrápaním, dosť pravdepodobne trpíte aj spánkovým apnoe. To nie je len drobný problém, ktorý by trocha rušil spánok! To je vážny problém, pretože ak trpíte spánkovým apnoe, má to následky. Dlhodobý nočný nedostatok vzduchu nespôsobí len horšiu kvalitu regenerácie.

Pri opakovanom apnoe v priebehu dlhšieho času môžu nastať zmeny na srdci. Ak s tým nič nerobíte, neskôr sa to môže vypomstiť. Okrem únavy na druhý deň totiž môže nasledovať zvyšovanie krvného tlaku, poruchy srdcového rytmu, neskôr zhrubnutie stien srdca alebo zväčšenie pravej srdcovej komory. Nič, čo by sme chceli.

Žiaľ, so spánkovým apnoe sa ťažko bojuje. Ak je príčinou obezita, treba sa snažiť radikálne schudnúť.

Keď spánku bráni močenie

Najmä u mužov sa po strednom veku niekedy začínajú objavovať prvé problémy s prostatou. Pár rokov asi nič nebudete tušiť, len močenie je častejšie. Aj v noci.

Pokiaľ ste obézny muž, podobný problém môžete pozorovať aj vy a nemusí nutne ísť o prostatu. Spomínam si na časy, keď som sa viac rokov poriadne nevyspal. Niekoľkokrát za noc som bol donútený vstať. Bol som s tým aj u lekárov, no nenašli nič čudné, čo by mohlo spôsobovať časté močenie. Potom, čo som schudol sa to prudko zlepšilo a bežne som celú noc prespal na jeden pokus. Táto skutočnosť ma veľmi zaujala, pretože kým som bol tučný, nikdy mi nenapadlo, kam všade prerastá tuk – vlastne až do spánku.

Preto tí, čo máte o nejaké tie „kilká navyše“ (ja som mal plus 40) a nemôžete noc prespať na „jeden ťah“, pripíšte si na zoznam dôvodov, pre ktoré sa oplatí začať chudnúť aj tento vážny bod: Po schudnutí budete spať celú noc. Verte, že je to veľmi príjemná vec, ktorá stojí za to, aby človek podstúpil tortúru spojenú s chudnutím.

Potíte sa ako somár v kufri

Nuž a posledná vec – kým som bol tučný, potil som sa. Príšerne! V lete to bolo oveľa horšie ako v zime, ale aj v zime to znamenalo že som vlastne stále v mokrom.

Odkedy som schudol, tieto problémy úplne vymizli.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 6. decembra 2005

 

Komentáre k článku: Obezita môže spôsobiť prerušovaný spánok

 1. katka 20. novembra 2006

  konecne mi mi je jasne preco sa v noci aj dvakrat zobudim

 2. lucia 26. januára 2009

  Nuz je to divne, lebo ja som nikdy nemala problemy so spankom, az odkedy som zacala chudnut tvojou metodou, tak sa budim kazdu polhodinu….

 3. lola 17. augusta 2009

  no ja ani nespim večer ja už dobri mesiac vnoci nespim….

 4. minusdvanast 2. februára 2010

  …mne dal lekár lieky na spanie a to už bolo dosť zlé – vďaka bohu tieto lieky sú už za mnou a príde rad aj na ďalšie

 5. Kamča 10. februára 2012

  možem spať aj počas dňa? napríklad 2 hod po najedení si pospím hodinu a potom vstanem a zasa sa najem?

 6. Miro Vesely 10. februára 2012

  Kamča no ak nemôžete spať v noci…

 7. Kamča 10. februára 2012

  ja som o 17-tej olovrantovala a o nejaku hodinku a pol som si len lahla a neviem ani kedy som zaspala a zobudila som sa pred 20:00 čiže presne ked som išla večerať..tak myslite že mi organizmus strávil tu potravinu počas toho spánku?

 8. Miro Vesely 10. februára 2012

  Kamča neriešte čo robí trávenie. Jedzte pravidelne aby ste nikdy neboli hladná, potom nehrozia záchvaty žravosti ani jedenie nevhodných jedál. Samozrejme, aktívny životný štýl je výhodnejší, ale keď nevieme čo robíte celý deň nebudem vás kritizovať že si na hodinku zdriemnete.

 9. Kamča 12. februára 2012

  a ešte sa chcem spýtať,stačí ak spim 6-7 hod?

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: