Obezita – Na konci s dychom

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Nadváha mnohých desiatok kíl sa prejaví na mnoho spôsobov. Organizmus je neprestajne zaťažený citeľným bremenom, ktoré je potrebné nosiť so sebou. To všetko stačí na to, aby obézny človek bol takmer na konci s dychom už aj po minimálnej fyzickej aktivite.

Spomínam si, ako som sa zadýchal už po vyjdení na prvé poschodie. Zastať a vydýchať sa bola nutnosť. Pripisoval som ju však radšej iným príčinám, než obezite – „určite je to astma“ – hovoril som si.

Dnes však normálnym tempom chôdze vyjdem na piate poschodie bez nejakých problémov s dýchaním.

Je zaujímavé, ako tučný človek klame sám seba. Namiesto toho, aby si nahlas povedal „áno, mám nadváhu a preto nevládzem“, hľadá iné dôvody. Pripustiť si obezitu by bolo nepríjemné a záväzné, mysliaci človek by sa po takom zistení mal okamžite rozhodnúť a ihneď konať.

Dýchanie teda môžete považovať za jeden z indikátorov obezity. Ak vidíte, že „nejaké tie kilá navyše tam sú“, skúste posúdiť, ako zvládate námahu. Ak už po krátkom a nenáročnom výkone zistíte, že ste poriadne zadýchaní, vedzte, že za to pravdepodobne môžu práve ony „kilká navyše“.

Samozrejme, v prípade akýchkoľvek (aj malých) problémov s dýchaním radím bez omeškania navštíviť lekára, pretože môže ísť aj o iný problém. On môže posúdiť, či je to len problém spôsobený obezitou a vylúči, či sa za problémami s dýchaním neskrýva aj iný problém.

Ak si budete niekedy robiť zoznam pre a proti, či sa vám oplatí začať chudnúť, napíšte tam niekde veľkými písmenami: keď schudnem, bude sa mi ľahšie dýchať. A ešte bod: pri bežných veciach sa vôbec nezadýcham.

 

Komentáre k článku: Obezita – Na konci s dychom

  1. minusdvanast 2. februára 2010

    nielenže sa nezadýcham, ale budem sa menej potiť, budem menej míňať za deodoranty v ktorých je väčšinou hlavná zložka hliník…

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: