Probiotická kulturistika

Píše Miro veselý od roku 2004. Kontakt...

Zo všetkých strán na nás dolieha reklama, ktorá nás nabáda, aby sme niečo kúpili. Tu sladkú tyčinky, tam vložky s krídelkami, či aerodynamicky riešené žiletky. Pomedzi slané chrumky a smažené zemiačky sa čoraz častejšie objavujú aj reklamy na rôzne jogurty s probiotickou kultúrou. Sľubujú znamenité zdravie už po niekoľkých dňoch.

Samotný jogurtík s našim zdravím zas až tak veľmi nezamáva. Neublíži, no ani veľmi nepomôže, ak sa pritom napchávame nezmyselnou mastnou, sladkou a slanou koncentrovanou stravou – tak typickou (nielen) na Slovensku. Organizmus, zaťažený nielen prebytkom stravy, ale aj jej mizernou kvalitou nebude fungovať optimálne, ani keby ste sa denne kúpali v Actimeli.

A naopak – ak upravíte svoje stravovacie návyky na optimálne, potom užívanie mliečnych výrobkov bude asi aj pozorovateľne prospešné.

Aby sa probiotické kultúry v črevách dobre cítili, potrebujú tam mať aj vlákninu. Preto je dobré, ak denne spapáte aspoň pol kila zeleniny a jeden kus ovocia. Ak nemáte problémy s nadváhou, ovocia si môžete dopriať trocha viac.

Samozrejme, nemusíte nutne kupovať katastrofálne predražený Actimel, hoc reklama vás o bude skalopevne presviedčať, že je najlepší. Stačí akýkoľvek mliečny výrobok na spôsob jogurtu, kyslého mlieka, acidofilného mlieka a podobne. Je dobré, ak neobsahuje cukor (Polovica energie Actimelu je zbytočná – je presladený, preto už vyrábajú aj verziu bez cukru, ktorá má energie asi toľko, ako jedno väčšie jablko.) Je dobré, ak mliečny výrobok obsahuje málo tuku. Netreba vžak v prípade malého jogurtu s tukom zápasiť "na nože" – jedno percento tuku vám neublíži, netreba ísť na nulu.

Pokiaľ ide o imunitu a zaistenie, aby sa v črevách objavili "tie správne potvory", osvedčila sa mi suplementácia probiotikami v kapsulách, napríklad "Enterococcus forte + Selén". Dostať v lekárňach, ale uistite sa, že to majú uskladnené v chladničke, nie na regáloch. Ak si chcete do svojej chladničky kúpiť niečo naozaj užitočné, je to práve tento doplnok výživy. (Nie je na trhu jediný – podobných produktov je viacero, poraďte sa s lekárnikom.)

To neznamená, že máte prestať papať jogurtíky. Len v prípade, že máte nebodaj priamo problémy so zdravím, v chladnom počasí, alebo po liečbe antibiotikami, či máte inak oslabený organizmus, jogurty nemusia mať až tak razantný účinok, ako špeciálne doplnky výživy.

Ak teda chcete posilňovať imunitu, odporúčam pridať k jogurtom aj tobolku s probiotikami. Probiotiká môžu podľa lekárov priaznivo ovplyvniť priebeh veľkého počtu ochorení – aj takých, ktoré na prvý pohľad nejdú "cez črevá". Napríklad mierniť príznaky astmy, či atopického ekzému či iných problémov spojených nielen so zažívaním.

Úspešné chudnutie - balík kníh

5 kníh Mira Veselého s podpisom.

Plus CD "Ako schudnúť"
Plus ručne maľovanú záložku.
Plus dobrý pocit, že ste podporili autora :-)

39,90 eur + poštovné

Tip: Jeden balík a máte 5 darčekov pre známych...

Jasné – ani jogurty, ani doplnky výživy z vás neurobia nesmrteľných, či dokonale zdravých ľudí. V stese a veľkomestskom prostredí pri nekvalitnej výžive a nedostatku pohybu sa na pevné zdravie spoliehať nedá. A tak mu skúsme aspoň napomôcť, keď to ide.

 

Komentáre k článku: Probiotická kulturistika

 1. Jana 15. marca 2006

  Kupila som si v lekarni “nechladnickove” probiotikum. Ide o BiFi pangamin, ktory pomaha obnovit crevnu floru napr. po liecbe antibiotikami. Ide o susene pivovarnicke kvasnice obohatene o bakterie mliecneho kvasenia (bifi lakton).

 2. Miro Veselý 16. marca 2006

  Jana: týchto produktov je veľa a ja ich rád aj striedam. Mrkni na Bion 3, tiež zaujímavý výrobok…

 3. katka 20. novembra 2006

  prestala som jedavat jogurty lebo v knihe o diete krvnych skupin ich mam zakazane urobila som spravne?inak ich mam celkom rada

 4. Vikina 21. novembra 2006

  katka: dieta o krvnych skupinach nebola vedecky podlozena a povazuje sa u dietologov za spekulativnu. Ja osobne povazujem za problematicke vylucit nejaku potravinu iba na zaklade krvnej skupiny, bez toho, aby si mala zdravotne problemy, alergiu alebo neznasanlivost. Jogurt sa vo vseobecnosti povazuje za zdravy kvoli mikroflore, ktoru obsahuje, jedine, ze by si mala laktozovu neznasanlivost, vtedy sa treba mliecnym vyrobkom vyhybat.

 5. minusdvanast 3. februára 2010

  osobne nepovažujem za správne v mladosti brať výživové doplnky

  smog sa nedá odstrániť braním BION 3, inzerovaných v ženských čsopisoch

  čítam mužské časopisy, nič také tak izerované nie je, tam sú inzeráty na hodinky, autá, golfové palice, ale žiadne probiotiká BION 3

 6. Zuzana 21. marca 2010

  pracujem v lekárni ako magistra a nie všetky probiotiká musia byť uchovávané v chladničke, kvalita probiotika sa nedá určiť na základe toho,či má alebo nemá byť v chlade

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: