Ryžová kúra

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Časopis ktorý vám oznámi, ako ľahko je zhodiť 20 kg za mesiac, ako sa po zhodení budete dobre a zdravo cítiť, aby vám vzápätí na ďalšej dvojstrane ponúkli senzačné recepty na krémové zákusky a iné fajné jedlá, kde sa to len hemží tukom a cukrom.

Nie je to spoľahlivý zdroj informácií, ale niektorí čitatelia píšu, že to funguje. Žeby to bola pravda?

Prečo je ryžová diéta problém?

 1. Už v samotnom názve je pokus o podvod. Nie je to diéta. Diéty sú sprofanované. Táto kúra sa odporúča aj štíhlym ľuďom, aby “detoxikovali” svoj organizmus. Už názov nás ubezpečuje, že to je niečo dobré a spoľahlivé.
  No je to riadne drastická diéta. Denný príjem neprekračuje 4000 KJ. Jedna porcia 50g má len 775 Kj. Videli ste už ako je to málo ryže? Zmestí sa do hrste. Takže jedna hrsť ryže 5x za deň a budete štíhli. Ale to isté som objavil aj ja pred mesiacom. Len to nebolo s ryžou ale čokoládou. Stačí 5 kociek čokolády denne a budete ešte štíhlejší. Fakt sa z 5 kociek čokolády denne nepriberá a výsledok vás očarí.
  (Hlavným problémom pri príjme tak malého množstva energie, ako 4000 kJ je nedostatok živín pre organizmus. Aj pri konzumovaní vyváženej a odborníkmi navrhnutej stravy sa už pri príjme 4000 kJ nedá zostaviť nutrične kvalitný jedálniček. Niektoré látky už treba dodávať do tela formou suplementácie, nevyhnutá je pravidelná kontrola lekárom. Niekoľko týždňov trvajúci nedostatok základných živín môže viesť ku vážnym zdravotným komplikáciám, dokonca k smrti! Preto je voľba ryžovej diéty hazardom, zvlášť u ľudí vo vyššom veku.)
 2. Ryža odvádza z tela vodu. V tom spočíva aj zdanlivý úspech kúry. Ryža obsahuje málo sodíka a telo sa odvodňuje. Posledná “odvodňovacia” diéta bola v móde pred 100 rokmi a volala sa “Karlovarská”. Jej princíp spočíval v tom, že sa 2 týždne pil alkohol vo veľkom množstve a došlo k vyplaveniu vody z tela. Že boli po pár týždňoch úspešného schudnutia kilá nazad, snáď netreba ani písať.
  Citujem: “Čím je potrava chudobnejšia na sodík, tým viac pohlcuje tekutiny, čo sa prejaví na hmotnosti. V konečnom dôsledku sa uľahčí aj srdcovo-cievnemu obehu.” Klamstvo jak vyšité. Nič sa tam nepíše o rovnováhe sodíka a draslíka v tele. Nikto vás neupozorní, že nedostatok sodíka je pre telo rovnako nebezpečný ako jeho nadbytok. Ako môže odvodnenie prospieť srdcovo-cievnemu systému? Iba priťažiť. Od staroveku je známy fakt, že hustá krv nám môže iba poškodiť.
 3. Zaujímavé sú “detoxikačné účinky” kúry. Citujem časopis Šarm: “Horšie však je, že z návalu vylučovaných toxínov do krvi mám závraty a bolí ma hlava.” Skúste si tipnúť, ako sa prejavuje nedostatok sodíka v tele? Tak isto. Takže sa síce cítite nanič, ale podľa (expertov na bulvár) sa netreba báť. Je to (vraj) zdravé a je to signál že sa práve účinne detoxikujete (Podľa mňa skôr chorľaviete, môžete si vybrať.)
 4. Nedostatok sodíka spôsobuje poruchy vodného režimu, únavu, bolesti hlavy, depresie, kŕče svalov, poruchy úsudku a schopnosti jasne myslieť (preto ju ľudia, čo ju absolvovali možno tak chvália) a iné. Úspech kúry je založený na poruche vodného režimu v tele. To je celý zázrak. Žiadna očista a podobné nezmysly.
 5. Citujem: “Preto (ryža) poskytuje žalúdku veľkú plochu na pohltenie aj nežiaducich látok, a tak uľahčuje a ovplyvňuje tráviaci proces.” Škoda len, že tento blahodarný proces je sprevádzaný zápchou. Potrava vám bude niekoľko dní hniť v črevách a produkovať toxíny. To je preto, aby kúra mala zmysel a mali ste sa od čoho očistiť.
 6. Citujem: “Ak túto kúru dodržíte, určite sa vám podarí zhodiť rýchlo nabraté kilá. Navyše sa vám prečistí organizmus, rozjasní pleť a budete pociťovať viac energie do práce.” To je pravda, ale čaká vás to až po kúre, keď sa vrátite na normálnu stravu. Zážitky ľudí počas kúry sú opačné. (Ale vraj to má tak byť, to sa len telo čistí a preto je nám tak zle.)
  (Poznámka verím tomu, že po znížení príjmu energie sa človek, ktorý sa predtým prepchával môže krátkodobo cítiť lepšie. Ale dlho mu to nevydrží. Po ukončení ryžovej kúry sa zvyčajne všetko vráti do starých koľají…)

Čo dodať na záver? Ryža za to nemôže. Mala by byť občas na našom jedálničku, samozrejme popri iných obilninách. Bol by som nerád, ak by niekto po prečítaní môjho príspevku na ňu zanevrel.

Ale ryžová diéta nie je vhodným nástrojom na chudnutie

Viem, niektorí si ryžovú kúru povýšili na životný štýl a jedia aj iné potraviny. To je ale iný príbeh a iná téma. Nie chudnutie.

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 10. januára 2006

 

Komentáre k článku: Ryžová kúra

 1. Mirka 8. februára 2006

  Tiež som absolvovala túto kúru, ale nie ako diétu, lebo som nepotrebovala veľmi chudnúť. Napriek tomu som schudla – asi 5 kilov. Čo je však zaujímavé, nemala som nijaké problémy, bolesti hlavy, ani závraty, ani nič podobné, dokonca ani zápchu, ktorej som sa obávala. Naopak, v prvej fáze kúry som mala hnačku (!), aj keď – predpokladám, že z dôvodu malých denných porciíí – som návštevu onej miestnôstky za týmto účelom absolvovala len každý tretí deň. Hnačke vždy predchádzala bolesť brucha, kŕče v črevách a urýchlená návšteva WC. Podstatu toho som dodnes nepochopila. Po zavedení zeleniny a strukovín sa všetko vrátilo do normálu. Pila som denne viac ako 2 litre vody a bylinkových čajov.

 2. ivo 8. februára 2006

  Mirka: Vychádzal som z údajov, ktoré som čítal v časopisoch. Ak som Ťa správne pochopil, tak si mala stolicu raz za tri dni ale bola riedka. Hnačka to nebola, lebo to by si ju mala min. 3x za deň. Normálny stav je 1x-2x denne. Ryža je jednotvárna výživa a nedokáže zabezpečiť všetky živiny, ktoré človek potrebuje. Preto sa telo takémuto stavu bráni. Tu sa môžu reakcie u rôznych ľudí líšiť. Možno preto si mala tie kŕče, alebo to boli možno len malé porcie a kŕče boli z hladu. Radšej už podobné kúry neskúšaj. Človek sa môže zbaviť zdravotných problémov aj pestrou stravou, pokiaľ vie, ktoré potraviny uprednostňovať.

 3. Iveta 20. februára 2006

  Ryžovú diétu som vyskúšala na vlastnej koži , skutočne som schudla 13 kíl a cítila som sa neskutočne dobre , plná elánu a chuti do života . Je však pravda , že po niekoľkých mesiacoch som opätovne pribrala všetky kilá späť.

 4. :o) 27. februára 2006

  Miro, prepáčte, ale vaše názory sú bludy. Poznám viacero ľudí, ktorí prešli ryžovou kúrou (vrátane mňa), ale vaše názory sa ani trochu nezhodujú s mojimi skúsenosťami a ani so skúsenosťami iných.

  Musí to byť začiatok zmeny stravovania, inak naozaj sa to vráti späť, ale zaslúžene.

  Je to len jeden z mála článkov, kde ste sa kopli, inak sa mi vaše články páčia

  :o)

 5. Miro Veselý 28. februára 2006

  Chápem, názory na stravu sa rôznia. Ak so mnou väčšinou súhlasíte, odporúčam zvážiť, či názor na ryžovú diétu aký tu hlásam náhodou nemá isté opodstatnenie. Nevnucujem vám to. Ak je to podľa vás blud, pokojne si to myslite.

 6. Mária 9. marca 2006

  Ryžovú dietu som skúsila.Schudla som za 10 dni 4 kg.Viac som ju nemohla dodržiavať,lebo som mala prekyslený celý tráviaci trakt.Doteraz sa neviem zbaviť problémov.

 7. Dada 10. marca 2006

  Ryžová diéra je jednostranná,spôsobuje odbúravanie železa ,preto nie je vhodná pre anemických ľudí,ale na druhej strane pomôže zbaviť telo škodlivín.

 8. lucinka 18. marca 2006

  Ja som tiež skúsila ryžovú kúru.. vydržala som 8 dní. a celý čas som sa cítila malátna a slabá. Veľa som spala. Schudla som zhruba 4 kilá a to preto lebo samotná ryža mi nechutila a niektoré dni som ju už nemohla cítiť a tak som nejedla. Po tom ako teraz aktívne a pravidelne cvičím sa už nikdy nedám na niečo podobné, môjmu telu by chýbalo maso a zelenina a ina pestrá kvalitná strava. A črevá veľmi dobre pomáhaju prečistiť aj obyčajne ovsenné vločky. A to veľmi rýchlo.
  Kto chce naozaj zmeniť svoje telo, musí začať zvnútra to znamená že chudnutie sa začína v hlave.
  a ked si to dáte do poriadku v hlave tak vás tiež nebude trápiť že vážite napr 65 kíl, oproti kamoške ktorá važi 51kil, pretože po pohľade na jej zhrbený chrbát a vypučené brucho a ochablý zadok sa porovnáte so svojim pevným zadkom netraslavým a pevným rovným držaním tela.
  Čaute a veľa vôle do cvičenia vám želám.

 9. Monika T. 21. marca 2006

  Presne takýchto príznakov som sa obávala, ktoré ste mi tu potvrdili. Moja svokruša si ale aj tak nedá povedať a aj keď má trochu problém so srdcom a onedlho 68 rokov, tak sa s manželom (vyše 70) do toho pustila. Mám o ňu STRACH!

 10. Miro Veselý 22. marca 2006

  Je zaujímavé, ako dychtivo niektorí ľudia lipnú na ryžovej kúre (a často aj na delenej strave) a ako agresívne ju hája. Ale čo už, komu niet rady… V 70-ke sa púšťať do takýchto extrémnych diét je veľmi zlý nápad.

 11. Anonym 22. marca 2006

  …a potom taoisticki mnisi vymreli… :)))

 12. tejfi 22. marca 2006

  ja som ryžovú kúra vyskúšala vlani, práve dnes ju začínam znova. nerobím ju len preto, aby som schudla, ale preto, lebo podľa mňa nečistí len telo, ale aj hlavu. tiež aktívne cvičím, posilujem a snažím sa byť vo forme, a aj toto funguje, neschudla som vďaka cvičeniu ani kilo, ale vyzerá to, že áno, lebo som tým premenila tuk na svaly. ale práve teraz mám pocit, že som z toho už strašne unavená, aj z kopy iných vecí, potrebujem sa na chvíľu zastaviť, byť pár dní v kľude, lebo to je celé o sile vôle. a ja si myslím, že netreba všetko hneď zavrhovať. niekomu tá kúra vyhovuje, niekomu nie. mne áno, preto ju robím. a nečakám, že keď ju skončím, budem hotová modelka na prvú stranu nejakého časopisu, len si myslím, že mi neuškodí. toto je môj názor. keď má niekto iný, tak nech sa páči.

 13. Gabi 22. marca 2006

  V tomto má Miro naozaj pravdu, že schudnete aj z čokolády, záleží od toho aké množstvo skonzumujete. Ryžová diéta a každá iná jednostranná diéta nielenže je škodlivá pre organizmus, lebo telo nemá dostatok živín, ale nemôžte ju držať dlhodobo už z toho dôvodu, že to jednoducho nezvládnete. Potom sa človek vrhne na všetko iné ako vyhladovaný sup a všetko je zbytočné. Možno pár dní pre odvodenie, a keď niekto chce zhodiť 2 – 4 kilá.

 14. no name 22. marca 2006

  Mily Miro,
  ja som si myslela, ze si tuto temu pred casom definitivne uzavrel (ako si sa onehdy vyjadril). Podobnu diskusiu si uz mal a ked si dobre spominam, tak si ju pre nezmyselnost celej kury “uzamkol”. Takze ma prekvapuje, ze sa k tomu opat vracias. Alebo ti vtedy len nesedeli protiargumenty a propagacia ryzovky?

 15. Miro Veselý 22. marca 2006

  no name: Uzavrel som to vo fóre. Toto je diskusia k článku. Keby mi nesedeli, asi by som ich vymazal, nie?

 16. ada 27. marca 2006

  Aj ja som sa dala na túto “očistnú kúru” s tým, že popri prečistení organizmu zhodím aj tie tri kilá, ktoré sa mi cez zimu nalepili… Žiadne zdravotné problémy som nemala, ale: po troch dňoch aj keď som bola hladná a pozrela som na to, čo mám jesť (zase len vo vode uvarená natural ryža bez soli) tak som radšej chvíľu počkala. Naozaj som jedla čím ďalej tým menej, lebo som jedla s nechuťou. Nehovoriac o tom, že bol pre mňa problém ísť aj do obchodu, lebo taký čerstvý chlieb voníííííííí. Tak som sa prestala týrať a štvrtý deň s úsmevom skončila. Na to, čo jem musím mať chuť, musí to dobre vyzerať a voňať. Radšej menšie porcie, vyvážené, trocha pohybu a efekt sa dostaví. Ale ryžovú kúru – ja určite už nikdy!

 17. V.K. 28. marca 2006

  Môžete uviesť na ktorý článok zo Šarmu, č./rok, sa vo Vašom článku “Prečo je ryžová diéta podvod” odvolávate?

 18. Miro Veselý 29. marca 2006

  V.K. článok písal Ivan Bella.

 19. Jozef 3. apríla 2006

  Precital som si vsetky clanky k ryzovej kure a vychadza mi z toho asi to, ze kazdemu vyhovuje nieco ine. Argumenty, ze telo si skor nicime a ze mu skodime neobstoja. Nicime a skodime si skor nezdravymi jedlami, hranolkami, navstevami fast foodov a podobne.
  To, ze tyzden alebo 9 dni budem jest len ryzu mi predsa nemoze uskodit viac ako jedlo vyprazane na zhorenom oleji?
  Po 9 dnoch sa k ryzi pridava zelenina, takze argument, ze telo nedostane vsetky ziviny je blud. Ved v tej zelenine hadam aj nejake vitaminy su, ci nie?
  A koniec koncov, kazdy si tu kuru alebo dietu (to je jedno ako to nazveme ) moze prisposobit samemu sebe. Pokial mu nevyhovuje, tak ju skonci a ideme dalej. O tom je zivot, ze clovek skusa a kazdemu vyhovie nieco ine. Asi tolko.

 20. Miro Veselý 3. apríla 2006

  Jozef: Aspoň bleskovo. Zdravá strava vyžaduje aj pri chudnutí príjem istého zastúpenia živín (živiny nie sú vitamíny). Pri diéte trebárs 6000 kJ na deň je optimálne zastúpenie živín: bielkoviny 105 gramov, sacharidy 140 gramov a tuky 50 gramov. Ak zoberieme množstvo ryže, ktoré dodá 6000 kJ, bude zastúpenie silne nevyvážené: bielkoviny 35 gramov (nie sú to ani plnohodnotné bielkoviny), sacharidy 305 gramov a tuky 6 gramov. Ak si myslíte, že takéto zloženie stravy je zmysluplné, alebo nebodaj zdravé, tak sa o tom skúste porozprávať s lekárom. Organizmu škodí aj krátkodobá karencia živín. Telo zažne “žrať” vlastné svaly. Tak načo zmeniť stravovací systém na chvíľku, keď sa dá hneď prejsť na normálnu, vyváženú stravu?…

 21. Jozef 3. apríla 2006

  Pan Vesely, vdaka za vysvetlenie, ale vy stale pisete o ryzi. Dajme tomu, ze ten tyzden tomu organizmu bude nieco chybat, ale nech si s tym poradi. Ved to telo je tak zhyckane, ze tyzden postu mu nemoze aboslutne vadit. Alebo ano?
  A potom sa ryza kombinuje so zeleninou. Ani zelenina nema iste zastupenie zivin?

 22. Viktor Kisan 3. apríla 2006

  Pán Ivan Bella zrejme vôbec nepozná skutočnú ryžovú kúru a nevie o čom píše. Alebo ju pozná a demagogicky a zlomyseľne manipuluje s faktami, aby potrel „konkurenciu“. Pravda bude asi oboje.
  Zo Šarmu, kde je popísaná dobre, ako málokde, keďže tento muž prešiel celou kúrou, p. Bella cituje jeden krát, pritom vybral jednu jedinú negatívnu stránku, ktorá sa v celom texte nachádza a nevšíma si ďalších 17 pozitívne ladených, ktoré sú tu uvedené. Prvú 9 dňovú fázu kúry si stále zamieňa za celú 36 dňovú kúru, skladajúcu sa zo 4 častí. To je ako keby hodnotil človeka len podľa topánok, na ktorých našiel náhodou trochu blata.
  V ďalších troch citátoch z Beauty.sk, kde prameň neudáva, je popísaná ryžová kúra, ktorá má skoro tak málo spoločného s ryžovou kúrou 4 x 9 dní, ako ryžová kúra v ktorej by sa jedla slanina s čokoládou a na noc by sme si prikladali sáček s ryžou na čelo.
  Hodnotiť ryžovú kúru podľa článku v Beauty.sk je rovnaké ako si vytvoriť predstavu o majstrovskom diele podľa výtvoru človeka, ktorý sa danému umeniu nerozumie.
  Mám taký dojem, že podvod bude asi niekde inde.

 23. Jozef 3. apríla 2006

  Viktor kto je to p. Bella?

 24. Miro Veselý 3. apríla 2006

  Jozef: Ivan Bella je autorom článku o ryžovej kúre.

 25. pipina 10. apríla 2006

  neberte celý život tak vážne, aj tak z neho nevíde nikto živí:)

 26. Zuzka 21. mája 2006

  No poviem vam ze s ryzovou dietou schudnete, ale jest prve dni len ryzu uvarenu vo vode nie je nic. Ja som po dvoch dnoch radsej hladovala akokeby som mala jest tu odpornu ryzu. Zacala som jest jogurty s 0 percentnym obsahom tuku, jem zeleninu a ovocie, vobec nejem chleba a pecivo a ide to. Este pijem caj Pu – Erh a regulavit na podporu travenia a zrychlenie
  latkovej vymeny. A co si myslite o diete s jablcnym octom?

 27. chemička 21. mája 2006

  Držali sme ryžovú diétu spolu s manželom. Vydržali sme celých 36 dní, presne podľa predpisu. Považujem ju naozaj za veľmi drastickú. Schudla som 9,5 kg, z ktorých sa mi okamžite vrátilo 1,5 kg. Manžel schudom 12 kíl. Ja som posledné dni vydržala už len z trucu. Bolel ma chrbát, mala som silné kŕče v nohách. Manžel problémy nemal. Ja som chodila cičiť (ako vždy) do fitka, manžel necvičil. Po ukončení diéty sme začali tvrdý boj s jo-jo efektom. Sme 10 týždňov po ukončení diéty. Svojich schudnutých 8 kíl som si udržala, manžel schudol ďalších 6 kíl. Svoje schudnuté kilá považujem za celkom zastabilizované. Prestala mi byť neustála zima a nie je to tým, že sa oteplilo. Chceme pokračovať ďalej. Ja mám BMI 29,6, manžel 27,9.

 28. Miro Veselý 21. mája 2006

  Zuzka: ryžová diéta a hladovky demolujú imunitu a u starších ľudí môžu mať veľmi vážne následky na zdraví. rovnako diéta s octom je somarina, žiadna diéta nepomôže, treba zmeniť životný štýl.

  chemička: držím palce aby ste vydržali. jojo efekt je zákerný, ak si nebudete dávať pozor, kilá sa obratom vrátia. 10 týždňov je nič… pokračovať v diétach a hladovkách je veľmi zlý nápad. prejdite na racionálnu výživu

 29. jenny 25. mája 2006

  podla mna staci na taku ocistu 1 den jest naturalnu ryzu,skusala som to,vydrzat do tej druhej je lahke ale o tretej ma premohol hlad :)))) chystam sa teraz niekedy vyskusat to znovu,a uz sa nedam!!!!!!

 30. Miro Veselý 25. mája 2006

  jenny: nemáš pocit, že hlad je vlastne normálny? prečo bojovať? jedz normálne veci a nemusíš sa trápiť “očistou”.

 31. Ingus 10. júna 2006

  Co sa tyka ryzovej diety, osobne mam jedlo ako take velmi rada (som narodena v znameni byka a my sme tym povestni :-) a tak by som sa niektorych veci skratka nevedela a ani nechcela vzdat. Zjavne zijem len raz a tak si nebudem predsa odopierat uplne vsetko. Zda sa mi to totalne na hlavu postavene, aby telo dostavalo iba ryzu. Ze sa k tomu potom prida trocha zeleniny, na mojom nazore nic nezmeni. Ja som schudla 8 kg na zaklade diety na mieru, ktora ma v porovnani s ostatnymi vydavkami na rozne pripravky vysla na smiesne peniaze. Chudla som 1kg za tyzden, co sa mi zda absolutne rozumne. Jedavam 5x denne priblizne presne stanovene davky :-) Mam tam zastupene vsetko, co mi treba. Nemam tam samozrejme vyprazane a tucne veci, aj ked varim normalne na oleji. Striedam bielkovinove a sacharidove dni a samozrejem sa to snazim na 100% dodrziavat. Takmer vsetko sedi s tym, co som si precitala na Mirovej stranke, aj ked este som to nestihla prejst vsetko, na to treba dllllhy cas :-)Moja dieta na mieru mala jednu zasadu, keby som mala hladovat, alebo nebodaj sa zle citit, okamzite by nastala nejaka zmena v tom zmysle, aby som sa hlavne dobre citila. No a samozrejme pijem vela vody s citronom a cajiky, prevazne bylinkove. Pritom sportujem (v poslednej dobe nie velmi pravidelne, ale sport je sucastou mojho zivota, taze sa budem snazit polepsit :-)a vela chodim s psikom na prechadzky.

 32. Darka 30. júna 2006

  Práve teraz sa napchávam ryžou tretí deń, mám o 2 kg menej som odhodlaná to vydržať už aj pre veľké bolesti v kĺboch. Dúfam že sa bolesti stratia, popri kúre aj každý deń bicyklujem. Kámoška schudla 20 kg, konečne som ju videla s veľkou chuťou do života. A ja som sa ňou motivovala.

 33. ivo 30. júna 2006

  Darka: Obezita nebolí, ale zdravotné problémy, ktoré spôsobuje už bolia. Je smutné, že ľudia začnú so sebou robiť niečo až vtedy, až sa dostaví bolesť. Napíš nám potom o tom, ako Ti táto kúra pomohla zo zdravotného hľadiska. Nezabudni ale na to, že biela ryža je chudobná na výživné látky a ryža Natural je na tom len o niečo lepšie. Obávam sa, že takto zhodené kilá nie sú žiadnym úspechom. Len si viac odvodnená a ak budeš v kúre pokračovať budeš veľa zhadzovať zo svalovej hmoty. Detoxikovať organizmus sa dá aj iným spôsobom.
  Napriek tomu, čo ryžová kúra predpisuje, okamžite zaraď do svojej stravy popri ryži aj naklíčené mungo fazuľky a ostatné strukoviny a pi srvátku. (Niektoré sa musia variť alebo blanšírovať, za surova sú toxické. Na to treba dávať pozor.) Postupne ako sa bude Tvoj zdravotný stav zlepšovať pridávaj si aj ostatné potraviny zodpovedajúce racionálne výžive. Snaž sa riadiť pri chudnutí hlavne rozumom, tak aby si sa nielen obezity, ale aj zdravotných problémov zbavila natrvalo.
  Držím Ti palce a napíš nám ako pokračuješ.

 34. ANNA 6. júla 2006

  Aj ja som sa rozhodla pre ryžovú dietu,vydržala som 3 dni.Stále mi vrtalo v hlave,že ryža je bohatá na vimíny B ,ale prečo sme sa učili v skole že jednostranna rýžová strava spôsobuje chorobu bery-bery ?

 35. Viktor Kisan 12. júla 2006

  Ryžová kúra vôbec nie je žiadna drastická diéta a už vôbec nie hladovka i keď nič proti liečebnénu hladovaniu. Pre narkomana je drastické, keď mu pri liečbe obmedzia prísun drog. Takisto je pre ľudí, ktorí boli zvyknutí jesť veľa sladkostí, alebo koncentrovaných potravín drastické, že ich počas RK zrazu nemajú a trpia vlastne abstinenčným syndrómom a psychickými problémami. Kto nemá rád sladkosti, pri ryžovej kúre nemá žiadne ťažkosti, snáď len v prípade, keď má oslabenú a chorú slinivku brušnú, ale aj tu pri zaradení varenej zeleniny problémy prestanú. Choroba bery-bery sa prvý krát objavila v Ázii keď bola zavedená biela brúsená ryža, ktorá ľudí v nevedomosti oslnila, tak ako nás chlieb a koláče z bielej múky. čiže nie je dobre obviňovať RK ak je človek narkoman a biely cokor je droga so všetkými následkami. Viď knihu Dufty, W. – Cukrové trápení, Pragma, Praha 1998. Tam sa dozviete že choré obyvaťeľstvo v Singapúre počas II. svetovej vojny sa zázračne zdravotne zotavilo, keď z ekonomických dôvodov bolo zakázané obrusovanie ryže (20% strata)a jedla sa hnedá rýža. Čína v zdraví prežila, oproti mnohým iným starovekým civilizáciám, tisícročia vďaka ryži, ktorá bola u nich hlavnou a niekedy jedinou súčasťou stravy. Aj ryžová kúra pochádza z Číny a iste vedeli čo robia, oproti nám.

 36. ivo 12. júla 2006

  Viktor: Ryža je jednostranná strava. Aj keď pripustíme, že takéto množstvo ryže dokáže zasýtiť, nepokryje potreby organizmu napr. na bielkoviny. Aj niektoré vitamíny si nedokáže telo vyrobiť samé. Odkiaľ čerpá telo počas prvého týždňa kúry (keď sa okrem ryže nič iné neje) napr. vitamín C?
  Verím tomu, že táto kúra pomohla mnohým ľuďom v ich zdravotných ťažkostiach, mnohým ale nie a niektorí si naopak sťažujú. Som človek, ktorý jedáva len zriedka mäso a viem že význam živočíšnych bielkovín v strave sa preceňuje, ale túto kúru by som neodporúčal ani vegetariánovi. Nie preto, že by človek nedokázal na ryži prežiť, ale preto že je to skok z extrému do extrému. Slanino- a klobásožrúti začnú zrazu jesť ryžu a myslia si, že neviem čo robia pre svoje zdravie. Aj ordinovanie “liečebnej” hladovky patrí do rúk lekára.
  Viktor, to snáď nemyslíš vážne, že čínska civilizácia prežila vďaka ryži? To keby jedli pšenicu, tak by vymreli? Keby Konfucius jedol miesto ryže proso alebo jačmeň tak by svet prišiel o filozofa a písal by napr. detektívky?
  (Výroba ryže Natural je pomerne moderná technológia a aj napriek nej ostáva väčšina vitamínov a min. látok v šupke, ktorú žiadna u nás dostupná ryža neobsahuje. Celozrnná ryža sa u nás kúpiť nedá a budem prvý, kto ju kúpi, aby som si ju mohol nakličovať.)

 37. Viktor Kisan 21. júla 2006

  Ivo: ryžová kúra nehovorí, že sa budeme stravovať len hnedou ryžou celý život. Jedná sa o lečebnú kúru, kde sa táto konzumuje len v prvej štvrtine kúry. Tu sa intenzívne čistí organizmus od jedov a kyselín, ktoré zaťažujú a blokujú dobrú funkciu nášho organizmu. Aby tento proces autolýzy usadenín a menejcenných a chorých buniek vôbec nastal, musí byť energetický dlh. Čo sa týka vitamínov, tak napr. pri hladovke ich zásobu má priemerne sa stravujúci človek na viacero mesiacov ba až rok. Vitamín C predstavuje jedinú výnimku. Zásoba vitamínu C vystačí totiž v zásade na niekoľko týždňov. Pri hladovke do 42 dní sa žiadne vitamíny ani minerály nemusia dodávať. V druhej štvrtine kúry, čo je niečo viac než za týždeň, začne už vitamín C človek dostávať v chutnej, mierne tepelne upravovanej zelenine. Takže vôbec nič sa nedeje. Musím povedať, že som sa stretol s  ľuďmi, ktorí si predĺžili prvú fázu kúry, teda čistú hnedú ryžu, až na jeden mesiac a to bez akýchkoľvek negatívnych následkov, ba práve naopak sa telesne a duševne cítili vynikajúco a vyliečili sa z vážnych zdravotných problémov. Taktiež podľa makrobiotiky vitamín C je nevhodný pre nemäsité diéty a pre stravu s vyšším obsahom ovocia a zeleniny.
  To že niekto túto kúru znáša ťažko je pravda. Podľa mojich skúseností je to u silných fajčiarov, kávičkárov a pri prehnanej konzumácii bieleho cukru vo forme rôznych sladkých jedál a nápojov. Toto sú drogy a závislosti, ktoré vážne narušujú metabolizmus a nervovú sústavu, takže tu to môže byť komplikovanejšie a vyžaduje to trochu prípravy a sebazaprenia, které však takýto ľudia obyčajne nemajú. Ľudia, ktorí týmto jedom neholdovali, i keď jedávali veľa mäsa, pri kúre nemali takmer žiadne problémy.
  S tými Číňanmi sa to totižto v literatúre často udáva. Zanikli kultúry Grékov, Latinov a Rimanov v dôsledku narušenia svojej stravy, založenej na tradičných obilovinách, ale Čínska civilizácia vraj vďaka tomu, že sa neodklonila od svojej stravy založenej na ryži pretrvala a je stále životaschopná. V Číne sa v súčastnosti ročne spotrabuje 100 až 180 kg ryže na obyvateľa, v Nemecku 2,7 kg. Keby možno Konfucius nejedol ryžu nebol by filozofom, pretože sa udáva, že ryža posiľňuje vôľu a má vyrovnávajúce účinky na dušu, čo pšenica, jačmeň ani proso nemajú, i keď majú iné cenné vlastnosti. Slovo „jesť“ v mnohých častiach sveta doslova znamená „jesť ryžu“.
  Číňania hovoria: Jedno jedlo bez ryže pokazí rodinné šťastie na týždeň. Alebo: Chceš byť šťastný hodinu, opi sa. Chceš byť šťastný 3 dni, ožeň sa. Chceš byť šťastný celý život, jedz ryžu.
  Neviem či si nezamieňaš ryžu Natural, alebo teda hnedú ryžu, s ryžou Parboiled, čo je nová technológia, ktorá čiastočne vracia vylúhovaním v horúcej vode, a následným tlakom a parením niektoré vitamíny do vnútra zrna, ale ryžu tým viacnásobne denaturuje a nakoniec ju stejne brúsi a leští, čim ju zbaví úplne vlákniny a tuku. Je to mŕtva ryža.
  Ryža hnedá bola vždy. Na odstraňovanie prirastenej slamovitej vonkajšej šupky, pliev, sa v minulosti používal a na mnohých miestach stále ešte používa mažiar a tľk, ktorým sa ručne ryža dusá a zbavuje tejto nestráviteľnej najvrchnejšej šupy. Priemyselne sa používa pár gumených valcov, ktorými sa vymlátená ryža šetrne zbavuje pliev pričom sa zachovávajú neporušené striebristé otrubové vrchné vrstvy a klíčok aj s obalom, plné vitálnych látok. Táto ryža by sa mala správne nazývať lúpaná ryža, (ktorý názov omylom prischol bielej ryži) podobne ako lúpaný ovos, alebo špalda. Takáto ryža má obchodný názov „cargo“. Keď sa ďalej vyčistí triedením vzduchom a vibrovaním, dostávame hnedú alebo natural ryžu, často nazývanú v zahraničí tiež celozrnná raža (Vollkornreis, Vollwertreis). Táto ryža klíči len čiastočne, pretože sa pri zbavovaní pliev môže poškodiť, ale nie odstrániť klíčok. Nelúpaná, teda ryža hneď po vymlátení, obchdne nazývaná „paddy“ je občas dostať v Mariane a je na nerozoznanie od neupravovaného jačmeňa, akurát je ľahšia a je určená hlavne na naklíčovanie.
  Biela ryža, teda brúsená a leštená, oproti hnedej ryži má predsa jednu výhodu, že je ju možné skladovať rok, kďežto hnedú, aj to chladenú, len pol roka, pretože cenný tuk ktorý obsahuje časom oxiduje, žlkne a ztuchne.

 38. ivo 22. júla 2006

  Viktor: Ja som ryžu jedával aj počas chudnutia a stále ju jedávam. Je to výborná príloha k jedlám. Miešal som ju s naklíčeným hrachom, šošovocou a mrkvou. Môžem len potvrdiť, že je mimoriadne chutná a z hľadiska chudnutia veľmi vhodná. Viem, že ak má človek zdravotné problémy tak siahne aj po drastických metódach, od ktorých si sľubuje zlepšenie svojho stavu. Ľudia sa správajú tendenčne. Môžno je to tým, že sme zdedili z prírody určitú stádovitosť a človek nechce ísť proti prúdu. Ryžová kúra sa však buď veľmi chváli a preceňuje alebo naopak haní a podceňuje. Pravda je niekde urostred a každý by si mal najskôr zistiť pri akých diagnózach sa odporúča. Pokiaľ je jediným “zdravotným” problémom obezita, tak by som ju neodporúčal nikomu, lebo táto kúra nevedie k trvalým zmenám stravovacích zvykov. Ak sa aj na tejto stránke táto kúra neodporúča, nie je to preto, že by bola väčšina proti ryži, ale všeobecne proti jednostranným diétam. Tiež propagovanie kúry v médiách poloanorektickými modelkami, popri iných diétach typu melónovej a pod. tejto kúre skôr uškodilo ako pomohlo. Chýbajú aj názory odborníkov, no to je bežné, že západná medicína vplyv stravy na zdravotný stav človeka podceňuje a snaží sa zdravotné problémy liečiť radikálne.
  Teraz trochu odbočím. Všimol som si, že sa v Nemecku ryžová kúra propaguje spolu s jačmennou a tiež, že tam neprebieha o nej taká búrlivá diskusia ako na Slovensku. Dokonca niektoré polotovary určené na ryžovú kúru sú solené.
  Myslím si, že diskusia a propagácia ryžovej kúry patrí skôr na stránky o alternatívnej medicíne a nemala by sa vykresľovať ako všeliek na všetky civilizačné neduhy, lebo mi to opäť pripomína ten “západniarsky” prístup k svojmu zdraviu a kúra sa berie ako určitý “jednorázový liek” a nerieši problém nezdravého životného štýlu.

 39. Ladino 8. augusta 2006

  Skusil som ryžovú diétu na vlastnej koži aj s manželkou,5 deň keď som mal toho až po krk a chcel to nechať,zomrel Stano Radič a manželka ma prehovorila,aby som ešte vydržal,či chcem skončiť ako on.Vydržal som a schudol 11kg. Žiaľ bohu s jojo efektom.Po čase som sa chcel ku nej vrátit,ale telo razantne povedalo nie, už po prvých sústach skončila v toaletnej mise aj s ostatným obsahom žalúdka. Dodnes ju nemôžem jesť samotnú, v momente je vonku. Telo to zariadilo za mňa a ja som mu za to vďačný.

 40. zuzka 9. októbra 2006

  Ahoj Miro,vyskúšala som ryžovú kúru pred dvomi rokmi.Chcela som si na jar prečistiť organizmus a aj zhodiť nejaké to kilo, lebo aj napriek zdravému životnému štýlu(základom môjho jedálnička je zelenina, nejem cukor, výrobky z bielej múky, športujem atď.) som mala 7-8 kg nadváhy (nikdy dovtedy som žiadne diéty neskúšala,pokladám ich za najlepší spôsob ako pribrať ešte viac). Počas nej som schudla asi 10 kg a potom ešte 3 kg. Počas kúry som nepociťovala žiadne problémy, práve naopak, cítila som sa skvele. Po jej ukončení som však mala problém prestať chudnúť, takže moja váha klesla pod zdravú normu. Niekoľko týždňov po tejto kúre som začala mať problémy so suchou pokožkou,na 2 mesiace som stratila menštruáciu a stala som sa veľmi náladovou. Všetko sa však časom upravilo,keď som pribrala naspäť pár kíl (nie však všetky). Čo chcem týmto svojím príspevkom povedať?
  1. Že máš absolútnu pravdu, keď varuješ ľudí pred takoto dlhotrvajúcou jednostrannou diétou, je to extrém a následky sa môžu prejaviť aj omnoho neskôr. Keďže sa počas tejto kúry okrem ryže je aj zelenina a strukoviny,neskôr sa aj solí,jedinou chýbajúcou živinou je tuk. Práve tomuto faktu pripisujem svoje následné ťažkosti. Nič netreba dohnať do krajnosti, ani obmedzovanie tuku v strave.
  2. Na druhej stane si myslím, že práve to bol impulz pre môj organizmus, aby začal zhadzovať prebytočný tuk (nielen vylučovať vodu).Roky som totiž žila na strave zelenina,obilniny, strukoviny,nízkotučné mliečne výrobky,vajíčka, ryby, športovala som aj 2-3 hodiny denne (beh, bicykel, plávanie, posilňovňa, aerobik…) a nie a nie sa zbaviť spomínanej nadváhy.Takže môj záver znie, že ryžová kúra môže naštartovať metabolizmus na chudnutie, avšak je dobrá tak počas jedného týždňa(nemyslím iba čistú ryžu, ale každú fázu skrátiť tak na 2 dni), potom si treba zostaviť vyvážený jedálniček.Dodržiavať ju 36 dní po vlastnej skúsenosti nikomu VYSLOVENE NEDOPORUČUJEM.

 41. Viktor Kisan 24. októbra 2006

  Nemyslím si že to mal na svedomí len tuk. V hnedej ryži je ho asi 2,5% a v strukovinách tiež okolo 2%. Ak si jedla aj varené sójové boby, tak tam je ho oveľa, oveľa viac. Pritom tuk používame vo štvrtej fáze pri zeleninových šalátoch. Pritom ak by to bolo tak, tak by sa to u každého alebo väčšiny tak prejavilo. Podobné problémy ako u Teba však nastávajú u žien, ktoré majú narušený hormonálny systém a berú hormonálne prípravky. Taktiež hormonálna antikoncepcia môže reagovať podobne. Pri ryžovej kúre sa všetko neprirodzené prejaví svojou reakciou. Negeneralizoval by som hneď. Žijeme na nezdravých potravinách aj kvalitná hnedá ryža aj zeklenina je na Slovensku problém. Keď sa budem stravovať hnilými zemiakmi, tiež mi to nebude ktovie ako prospievať. A stará stuchnutá hnedá ryža, ktorá sa u nás predáva je podobná i keď to na nej nie je tak viditeľné.
  Preto si medicína nevie poradiť s civilizačnými chorobami, alergiami, kožnými chorobami, že máme veľmi nezdravý životný štýl.

 42. zana 1. novembra 2006

  Ja som skusila tuto kuru a vydrzala dva tyzdne. Robila som to kvoli ociste organizmu. Schudla som 4 kila a prve tri dni to nebolo nic moc. A okrem ryze som si davala aj prirodne vitaminy. Pila som vela vody a striedavo zihlavovy a zeleny caj.Po dvoch tyzdnoch som sa citila celkom v pohode, ale ryza mi proste nechutila. Po tejto kure som este sla na crevnu sprchu.Sestricka, co mi to robila mi povedala, ze take ciste creva ako som mala ja, uz davno nevidela. Takze mam potvrdene, ze ta naturalna ryza fakt precistuje. Naturalnu ryzu kupujem dodnes a pripravujem ju rodine. No a este jeden detail. Snaha o zdrave sravovanie ostala a nakonic sa mi podarilo schudnut este 5 kil. Vahu si drzim doteraz.

 43. karamelka 5. januára 2009

  Ja som začala s kúrou nie kvoli schudnutiu ale psoriáze a nanič tráveniu. Nemám zatiaľ problém, lebo ryža mi chutí a som zvyknutá na neprichucované čaje, som zvedavá koľko to vydržím, ale verím, že mi pomôže aspoň čiastočne zbaviť sa psoriázy. Pripojím sa po absolvovaní aspoň polovice kúry ako som na tom.

 44. adelaide 4. februára 2009

  dobry den,
  absolvovala som 36-dnovu ryzovu kuru aj s mojim otcom. Mala som 20 rokov a brala som to ako genialnu ocistu mojho tela. S otcom sme sa vzajomne podporovali a zvladli sme to. Najhorsi bol 3-6 den, ale potom to uz bola pohodicka.. Ide o to, ako to kto berie.. Treba sa na to pripravit fyzicky aj psychicky. Jasne, ze ked cely zivot clovek slape na bravcovych kolenach a svieckovej, nemoze z jedneho dna na druhy zacat s ryzovou kurou.. Telo treba postupne pripravit.
  Ale aj tak je podla mna najdolezitejsia psychicka pohoda a cista mysel pocas tejto kury.. Ked clovek s prepacenim “zere” kazducky den kazduckeho roku, urcite mu 1 mesiac racionalnej stravy neublizi. Treba meditovat, modlit sa, cvicit jogu.. kazdy podla svojej viery a podla toho, co mu pride spravne.
  Ale propagacia tejto kury ako diety na zhodenie kil je blbost. Je totiz rozdiel medzi ocistnou kurou a dietou. Aspon podla mna. A ryzova kura je zarucene ocistny prostriedok, ktorej priamym nasledkom je o je aj schudnutie. Dieta je len o chudnuti.
  A ze sa kila vratia naspat? Ved to je uplne jasne, ze ked sa clovek vrati k tym istym stravovacim navykom, ze bude aj tak isto vyzerat.
  Staci trosku upravit jedalnicek a urcite to bude lepsie! :) S postavou aj so zdravim .. :)
  Na zaver chcem dodat, ze moj otec nechapal, co to s nim spravilo. Schudol, nabral sily a vyriesili sa mu viacere zdravotne problemy.
  A hlavne, clovek pri kure pride vzdy na ine myslienky. Lepsie a krajsie, pretoze nezahana kazdy stres jedlom, ale je nuteny to riesit inak. A to je na tom to kraaasne! :)

 45. Viktor Kisan 8. februára 2009

  Kvitujem s potešením, že Miro aj s Ivanom opäť vrátili staré, zaujímavé komentáre k ryžovej kúre na túto svoju stránku. O to viac si to cením, že často krát niektoré boli k ich názorom dosť kritické, aspoň v tejto téme.
  Predchádzajúci, inšpirujúci príspevok adelaide ma potešil, vidím, že mnohí ľudia správne pochopili a zvládli túto kúru. Na podporu a obranu tejto kúry by som ešte rád uviedol:
  Prof.RNDr. Katarína Horáková, DrSc., autorka mnohých kníh a nespočetných článkov v rôznych časopisoch o výžive, vo svojej poslednej knihe, “Detoxikácia organizmu”, uverejnila návod na Ryžovú kúru v plnom znení, čím ju vlastne štandardizovala. Aj v Nočnej pyramíde a v ďalších dňoch v niekoľkominútových ranných vstupoch v rozhlase, ju viac krát spomínala a odporúčala, ako veľmi vhodnú a dôkladnú očistu organizmu. Určite, že táto známa, všestranná a skúsená vedkyňa a odborníčka vo výžive ju pred uverejnením dôkladne zvážila.
  Sám sa teším, i keď to nie je nikdy jednoduché a ľahké, že si ryžovú kúru aj v tomto roku, od 25. februára, popolcovej stredy, počas pôstneho obdobia, znovu vyskúšam.

 46. Zuza Bluza 18. marca 2009

  Ja som ryžovú kúru absolvovala asi pred rokom. Zo začiatku to naozaj nebolo nič moc – človek sa cítil všelijako, ale po pár dňoch to už bolo ok. Určite je pravda, že každý na to reaguje inak a nie je to univerzálne riešenie. Ja som sa na ňu dala najmä preto, lebo som mala celé roky vážne problémy s akné. Vyskúšala som všetko na svete, od klasickej medicíny po alternatívnu, všelijaké možné aj nemožné krémy a prípravky, vylúčila som zo stravy isté potraviny – trochu sa to zlepšilo, ale stále to nebolo nič moc. Skutočná zmena k lepšiemu nastala až pri ryžovej kúre. Pár mesiacov na to som otehotnela, takže teraz je to už zase o niečom inom – pleť sa mi vplyvom hormónov ešte zlepšila.
  Čo tým chcem povedať – ryžová kúra ma rozhodne nepripravila o zdravie, práve naopak. Od vtedy mám oveľa lepšiu imunitu, cítim sa vitálnejšia. Počas nej som samozrejme schudla (neviem koľko, nemali sme vtedy doma váhu :)…), kilá naspäť nepribudli, samozrejme, že keď som otehotnela bolo to už o niečom inom… Napriek tomu som si nevšimla nejaký výrazný JOJO efekt, priberala som normálne, primerane tehotenstvu.
  Rešpektujem všetky názory, aj ja poznám ľudí, ktorí túto kúru znášali zle a museli prestať. Je však nepopierateľné, že je veľa takých, ktorým pomohla. Ja som len jedna z nich. Samozrejme, že veľmi podstatné je po ukončení pokračovať v zdravom životnom štýle. Nie je to zázrak, ktorý vám na veky zabezpečí krásu a zdravie.
  A ešte niečo pre tých, ktorí stále neporozumeli o čo vlastne ide-prvých deväť dní naozaj jete iba ryžu, keď sa však pridá zelenina a strukoviny, je to úplne v pohode a rozhodne nehladujete.

 47. miroslava 12. mája 2009

  tak teda…chcela by som aj ja trocha prispiet…ryzova kura…fajn ak to niekomu vyhovuje a mysli si ze ryza zan spravi vsetko…dokonca zan aj schudne…na margo toho, kolko knih sa o tejto RK popisalo a tych odbornikov…tych teda bolo. Ale existuju napriklad aj knihy, ktore mimochodom tiez napisali mudri odbornici z odboru vyzivy a stravovania…a tie maju zas nazov DETOXIKACIA HLADOM a pod. Povedzte ludia, preco je tento pojem tzv detoxikacie aktualny az teraz? teraz je to dokonca taky boom…ze teda sa asi rozhodnem, ze napisem knihu o svojej vlastnej detoxikacnej kure, ktoru som si pred rokmi sama vymyslela a naozaj mi teda zaucinkovala…detoxikovala som sa a dokonca som aj zhodila zopar kil…
  myslite ze by som mohla byt slavna a bohata? :)
  uvedomte si ze je to vsetko iba business…nehovorim…mozno vam to niektorym pomohlo…ok…zoberte si s toho co vam vyhovuje…ale 36 dni jest ryzu…samozrejme potom ryzu so zeleninou, ryzu so zeleninou a strukovinami…ved po 36 dnoch tu ryzu musi clovek nenavidiet. potom dalsi rok hranolceky, hamburgery a ine zabavnosti. ale to neva ved o rok takto na jar tu opat bude nasa slavna, skvela a nezabudnutelna RYZOVA KURA…hura hura hura

 48. Viktor Kisan 27. septembra 2009

  Miroslava, myslím, že okrem prof. Kataríny Horákovej žiadni odborníci nepísali o ryžovej kúre, nestali sa slávni a už vôbec nie bohatí. Ľudia to robia len a len z nadšenia a túžby pomôcť niektorým ochotným pre svoje zdravie aj aktívne niečo urobiť, v týchto ťažkých nezdravých civilizovaných časoch.
  -Preto okrem filozofovania o RK ponúkam zaujímavú skúsenosť človeka, ktorý bol zdravotne už takmer na konci:
  “Ryžovú kúru som absolvovala minulý rok v apríli. Našli mi nejaké pošramotené pečeňové testy, vysoký cholesterol, cukry tuky a mononukleózu. Dodržala som ju celú a nerobila mi žiadny problém. Považovala som ju za ozdravný proces a nie prostriedok na chudnutie. Možno preto som ju zvládla bez problémov. Ako bonus, som niekde stratila 15kg. Chystám sa teraz na ďalšiu, teraz už pri správnej fáze mesiaca.
  Ešte k mojim problémom, bolel ma tretí prst na pravej nohe a to tak, že som už nemohla ani chodiť. Tak som absolvovala ortopédiu a reumatológiu, ktoré nakoniec priznali, že sú v koncoch. Poslali ma ešte na vyšetrenie srdcových vecí. A tak som využila bratranca na kardiológii, a tam mi spravili okrem srdcových vyšetrení aj tie ostatné, takú kompletku, aká sa len dá spraviť a ktorých výsledky boli také hrozivé. Hneď do mňa chceli pchať chémiu, čo som striktne odmietla a vedená zdravým rozumom, som si vydupala trojmesačný odklad s tým, že prejdem na zdravú stravu. Povedali, že to nebude mať žiaden účinok, vzhľadom na tie výsledky, čo mi namerali. Hneď, ako som prišla z nemocnice, sadla za internet a o štvrtej nad ránom mi bolo jasné, že treba začať práve touto RK. Pokiaľ som ju držala, statočne som čítala každý deň do noci o tom, ako sa vlastne hrôzostrašne stravujeme, a čo všetko do seba tlačíme. Ako druhé som sa prestala stravovať v našej závodnej jedálni a stravu si nosím pekne v košíčku ako Karkulka. Nemusím hovoriť, ako to prijímali kolegovia, ale už si, za toho jeden a pol roka, zvykli. Niektorí, odvážnejší sa dokonca pridali :-).
  Po troch mesiacoch, absolvovaním RK a následnej totálnej zmeny stravovacích návykov som sa dostavila na kontrolné vyšetrenie. Všetko bolo v poriadku, výsledky ako bábätko. Lekári len krútili hlavami, že to nie je možné. Po troch týždňoch, ešte za držania RK, ma prestala bolieť noha. Následnou zdravou stravou som celkovo zhodila 24 kíl. Ten úbytok na váhe som pôvodne vôbec neplánovala a udržujem s ju! O zdravej strave čítam odvtedy každý večer miesto pozerania tých blbostí v telke. Stalo sa to mojim koníčkom a snažím sa vylepšovať svoje stravovanie. K tej strave som sa začala aj hýbať, čo mi tiež prospelo. Objavila som celkom iný svet. Myslím, že tí, ktorí chcú využiť RK iba na chudnutie, nepochodia. Ale tí, ktorí ju budú považovať za ozdravný proces, ju bez problémov zvládnu. A nielen to, ale budú ju aj naďalej pravidelne využívať na detox, na čo je ona vlastne svojou podstatou určená. Preto chcem vyjadriť vďaku za stránku, na ktorej je uverejnená podrobne RK, na ktorú som našťastie natrafila a pomohla mi odštartovať životnú zmenu.
  Sybilla 6..9.2009”

 49. Greg 10. novembra 2011

  Osobne som ryzovu kuru neabsolvoval, ale jej ociernovanie je naprosta demencia. Nazory pana Veseleho, o tom, ako nerobit ocisty, su demagogia. Kazdy stroj treba cistit. Telo sa proste aj pri najzdravsej moznej “normalnej (tepelne upravenej)” strave pomaly zanasa, nestiha sa cistit. Ryzova kura nieje najidealnejsia ocista, tou su posty na ovocnych a zeleninovych stavach, a hladovky. Tie su este viac drasticke, avsak napriklad mne vyhovuju viac. Jest cistu natural ryzu mi problemy nerobi, no predstava, ze by som mal jest len to, je horsia, ako jest napriklad cerstve ovocie. Preto by som si namiesto ryzovej kury dal ovocnu kuru, kedy by som jedol len cerstve ovocie a zeleninu. Myslim si, ze takato kura by telu pomohla ovela viac zbavit sa skodlivin. Dzusovy post by bol este viac precistujuci.
  Nedovolim vsak, aby niekto ociernoval samotnu kuru, ako tu pritomny. Je to demagogia a nevedomost. Viac ludom pomohla ako uskodila. Vela ludi si uskodi svojou stupiditou, a potom obvinuje. To je uplne bezne.
  Priklady… nedodrzat postup. Zohnat si nejaku staru vyhnitu ryzu, namiesto poriadne kvalitnej. Potom ohrnat nos, a radsej ju nejest a hladovat. Fajcit pri kure. Alebo nebodaj pit alkohol. A podobne stupidity, u ktorych sa az zastavuje rozum zdravemu cloveku, a potom, ked nieco nevyjde, zvalovat vinu na kuru. To je uplne bezne. Vacsinou ked nieco nevyjde, spackal to sam clovek. Keby ludia robili kuru pod dohladom niekoho, kto tomu rozumie, uplne inak by sa vyvijala.

  Len tak mimochodom, keby telu malo robit problemy niekolko tyzdnov na ryzi a zelenine, musela by sa dobra tretina populacie zmietat v zdravotnych problemoch… zaujimave, ze sa nezmietaju. Rolnikovi aziatovi, co maka na poli to staci aj z dlhodobeho hladiska, zaujimave je, kolko dokaze odmakat oproti nasincovi z tej misky ryze. Takze, pravda bude asi niekde inde… v zhyckanych, rozmaznanych, stupidnych a psychicky negativne rozmyslajucich ludi, denne sa obzierajucich cely zivot, a potom, ked im uz nieco prestava fungovat, hladat rychle riesenia, ktore ked nefunguju, lebo spackaju navod, nadalej kritizovat a obvinovat. V tomto ja vidim hlavny problem, a nie v tom, ze by ryzova kura, alebo nebodaj nejake ine este lepsie ocisty, nefungovali.

 50. Zlata 14. marca 2012

  Tak pridám aj ja svoju skúsenosť. Minulý rok som začala s ryžovou kúrou zo zdravotných dôvodov. Dlhodobo som trpela na prekyslenie a na rukách a nohách som mala ekzém. Celú kúru som absolvovala absolútne bez problémov a ani stereotyp stravovania mi nerobil najmenší problém. Som totiž výrazne ryžový človek .Výsledok bol nad očakávanie (okrem toho, že som schudla 6 kg, ale to pre mňa nebolo rozhodujúce). Ekzém zmizol a nevrátil sa, žalúdočné problémy takisto, energie som mala toľko, že som ju mohla rozdávať. Tento rok som sa opäť po zime rozhodla prečistiť organizmus. Vstúpila som do kúry bez nejakých výraznejších zdravotných problémov len preto, lebo som chcela. Priznám sa, že to ide tentoraz trochu ťažšie. Robí mi dosť veľké problémy vydržať. Jediné, čo ma utešuje, že od piatku začínam pridávať zeleninu. Tak snáď vydržím do konca….

 51. asset 31. marca 2013

  Pán Veselý, váš článok je podľa mňa dosť fašistický a používať slová ako “smrť” a “podvod” je prisilné kafe… Ja som kedysi bola nevedomá a vyžratučká. Dačo sa časom zlomilo a začala som cvičiť a dbať na svoj jedálniček. A hádajte, čo tento proces naštartovalo: Áno, ryžová kúra. Keď som ju dodržiavala 1. krát (pred 5timi rokmi), schudla som 13kg (koncová váha bola ja tak ešte poriadne nad “zdravou normou”. Samozrejme, po jej skončení som pribrala c.ca 1,5kg späť, no už NIKDY som sa nevrátila k predošlému spôsobu života a túto kúru absolvujem každý rok. Prestala mi šialene kolísať váha, mám u v norme,zbavila som sa dlhodobých problémov s mykózou a každoročne počas ryžovky naberiem nové sily (nie, necítim sa malátna, ani unavená, dokonca som počas nej písala diplomovku). Jediným problémom u mňa je, že mi chýbajú chute- ale ak sa človek nevie ovládnuť v rámci takého krátkeho času, tak to je potom zle… Prosím, nestrašte tu ľudí, všetko má svoje pre a proti a som presvedčená, že pri správnom dodržiavaní RK a jej vnímaní ako kúry, ktorá má za úlohu liečiť, očisťovať a byť novým začiatkom (niekto nado mnou to napísal celkom presne) nikomu neuškodí. Samozrejme, ak si niekto hneď po jej ukončení plánuje naservírovať porciu fast foodu, tak nech sa do toho ani nepúšťa.. Je mi jasné, že sa nad jej liečivou silou ani nezamyslíte, ale nerobte z nej strašiaka a zo seba “rozumožrúta”… príde mi to trošku smiešne:)

 52. Lia 19. februára 2015

  Ryzovu kuru som absolvovala pred 7 rokmi. Dovod – bolestive vandrujuce zapaly klbov aj makkych tkaniv bez detegovanych reumatickych markerov (vysetrenie vysk ustav reumatickych ochoreni vPiestanoch). Po 2 tyzdnoch boli opuchy prec, bolesti sa stratili a do dnes sa nevratili. Neplanovany, ale celkom fajn efekt minus 12 kg. Ani bolesti ani kila sa nevratili.

 53. eva 11. septembra 2015

  Dobry den, poradte prosim konkretne, aku ryzu ste jedli a kde nakupovali a kedy je je najlepsie zacat s RK v ktorom rocnom obdobi. Dakujem.

 54. Miro Veselý 11. septembra 2015

  eva neodporúčam ryžovú diétu. ale ryža je fajn. celozrnná basmati je výbodná, alebo ak zoženiete tak aj celozrnná jazmínová. výborná chuť.

 55. Viktor Kisan 27. októbra 2015

  Nechápem, Miro, prečo tak tvrdohlavo odmietaš Ryžovú kúru, keď to tak prevažnej väčšine, aj na tejto stránke v komentároch pomohlo. Len si zober predchádzajúci komentár od Lii, nie je to zázrak? Tak pomýlili ste sa v troch úvodných článkoch k ryžovej kúre, o ktorej ste vlastne hlbšie nič nevedeli a mysleli si, že sa konzumuje stále len biela ryža po celý čas. Ale tá ryžová kúra o ktorej hovoríme je komplexná, celistvá a vychádza z tisícročnej tradičnej čínskej medicíny. No chyba sa stane v návale práce a nedostatku času každému, to nie je hanba, ale zotrvávať stále na minulých omyloch to je neodpustiteľné. Len toľko, je to tu pekná stránka a máš môj obdiv, až na tú malú výčitku.

 56. Miro Veselý 27. októbra 2015

  Viktor a čo je zlé na tom že ja niečo odmietam? Nechávam tu priestor na diskusiu.

 57. Viktor Kisan 28. októbra 2015

  Tak dobre, len mažeš odkazy na iné stránky, aj v mojom komentári kde som dal info, kde sa nachádza tá skutočná ryžová kúra. Tak to asi nie je ten pravý priestor na diskusiu.

 58. Miro Veselý 28. októbra 2015

  Viktor áno, zmazal. Toto je web o chudnutí. Kto sa chce na nejaké informácie o ryžových diétach dostať predsa vďaka google rýchlo nájde veľa informácií. Linka ktorú som zmazal bola komerčná stránka ponúkajúca okrem ryžovej kúry aj informácie o ďalších rádoby zdraviu prospešných nezmysloch. Určite to nebolo nič špecializované na ryžovú kúru, kontroloval som to. Niečo také tu nechcem propagovať.

 59. Viktor 26. októbra 2017

  Dlho som tu nebol, prečítal som si Tvoju reakciu na nemenovanú stránku, o ktorej tvrdíš, že je komerčná stránka, ponúkajúca plno zdravotných nezmyslov.
  Neviem, aké nezmysly si mal na mysli, nie som si ničoho takéhoto vedomý. Všetko čo je tam je fungujúce a overené. Plné nezmyslov bolo žiaľ, len vaše hodnotenie Ryžovej kúry, čo Ti drvivá väčšina ľudí v komentároch dalo vedieť. Táto kúra funguje a je podložená tisícročnými skúsenosťami ľudí v Číne a Japonsku, čo sa asi nedá povedať o moderných rýchlo kvasených metódach.

  Inak komerčná stránka to asi nie je. Teraz som hovoril s administrátorom, ktorý stránku dlhé roky spravuje len ako fanda zdravej výživy a o finančné prínosy stránky sa vôbec nestaral, ani o nich nevedel, ale sa teraz špeciálne pozrel a zistil, že stránka zarába v súčasnosti asi 40,-€ mesačne a maximálny mesačný zárobok bol niekedy v r. 2013 a to 96,-€. Niečo sa ročne za stránku aj platí a za starosť o stránku ho nikto neplatí.

 60. Miro Veselý 27. októbra 2017

  Viktor obdivujem vašu vytrvalosť v obhajobe tej stránky. Ale ak dovolíte: po rokoch som sa na tú stránku znova pozrel. Či je alebo nie je zisková to je vec šikovnosti autora. Každopádne je to stránka kde sa odporúčajú neoverené a veľmi komerčné (drahé) výživové doplnky. Navyše vrátane podpory užívania jedovatých látok v malom množstve v nádeji, že to je liečivé. Aj keby ten web na tom nezarábal, je to priama podpora komerčných aktivít s ktorými sa nestotožňujem a nechcem na svojom webe vytvárať priestor ani liknovať to.

  Ryžová kúra je nejaký postup, ktorý môžu zástancovia alternatívnych smerov uznávať. Ja sa na tomto webe venujem chudnutiu a popisujem situáciu, kedy sa ľudia snažia ryžovú kúru povýšiť na ryžovú diétu. Diéty sa na chudnutie neosvedčili – nie dlhodobo.

 61. Viktor 29. októbra 2017

  Miro, píšete, “Každopádne je to stránka kde sa odporúčajú neoverené a veľmi komerčné (drahé) výživové doplnky. Navyše vrátane podpory užívania jedovatých látok v malom množstve v nádeji, že to je liečivé.”
  Ale my žiadne komerčné, výživové doplnky, a k tomu drahé, neodporúčame na stránke o Ryžovej kúre. Ja som nie počítačový odborník, ale ak si tam Google niečo také uverejňuje to asi my nedokážeme ovplyvniť.
  Neviem, či máš aj na mysli koloidné striebro, ktoré tam má priestor, ako jedovatú látku, tak to je názor farmaceutických firiem a možno aj Tvoj, ale na užívanie KS nikto nikdy nebol poškodený a už vôbec nezomrel, ako pri užívaní farmaceutických liekov.
  Ryžová kúra vo svojej poslednej 5.fáze môže byť aj diéta, respektíve strava a tak sa väčšina ľudí v Číne a Japonsku bežne stravuje. A celá ryžová kúra slúži len k tomu, aby Západniara viac menej čo najšetrnejšie a najľahšie na tento tradičný a zdravý spôsob stravovania dokázala naviesť.

 62. Miro Veselý 29. októbra 2017

  Viktor robíte tam priaznivé nálady aj pre jedovaté látky skratka na tri písmená alias bazéhový čistič. Koloidné striebro som nemal na mysli. Ja nie som farmaceut, ani firmu na výživové doplnky nemám, takže nemusíme sa ťahať za prsty. Nechcem to rozoberať v diskusii k článku na celkom inú tému.

  1. Dovoľte mi, prosím, aby som na svojom webe, ktorý platím ja uvádzal len linky na stránky ktoré považujem za prínosné. Všimnite si, ako sa snažím nediskvalifikovať Vašu stránku ani vaše odporúčané produkty. Koloidné striebro ste vytiahol Vy, nie ja.
  2. V tomto článku a na tomto webe sa zaoberám chudnutím, nie kúrami, nie detoxom. Článok pojednáva o tom, že ryžová diéta nie je práve najlepší nápad na chudnutie. Je to môj postoj, ktorý prezentujem na mojom webe.
  3. Čitateľ, ktorý s nie je istý môže váš web nájsť za pár sekúnd a zoznámiť sa s argumentami. Kto ryžovú kúru hľadá nájde skôr web zameraný na ňu, takže ani v tomto asi nie je problém.

  Dúfam, že takto to stačí.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: