Od roku 2004 píše Miro Veselý

Ryžová kúra – áno či nie?

Pod pojmom ryžová kúra sa najmä pred niekoľkými rokmi objavili viaceré schémy, ako sa stravovať. Ako je zvykom, okamžite sa to zvrhlo. Viacero internetových stránok publikovalo rôzne varianty a v diskusiách sa spustili slovné prestrelky. Ktorá je tá pravá ryžová diéta? A ktorá je len zle pochopená? Preto najjednoduchšie bude, ak začneme ako to robím často – od konca.

Chcete použiť ryžu ako zbraň proti veľkému bruchu? Ryžová diéta totiž skoro vždy končí jo-jo efektom. Práve vo chvíli, keď vás ryžová kúra prestane baviť, prejdete zas na “normálnu” stravu, čiže znova na tú stravu, ktorá vás doviedla ku obezite. A tak už zakrátko budete zase tuční. Ryžová diéta je za vami, kilá sú nazad. Kam sa pôjdete sťažovať za stratu času?

Ja viem, teraz ma napadnú hneď dve záujmové skupiny, že sa mýlim.

 • Tí prví sa budú natriasať, že pod ryžovou kúrou sa myslí niečo iné, je iná, cšetko je inak a preto sa mýli každý, kto je proti nej. Zvyčajne sa presne neurčí, ako inak to má vyzerať. Väčšinou je to mudrovanie nejakého neznámeho anonyma, ktorý sa snaží vzbudiť dojem, že má hlboké znalosti a dosť sa čuduje, akí sprostí sú všetci ostatní (na čele so mnou!.
 • Tí druhí budú tvrdiť, že sa mýlim, pretože im táto kúra už pomohla viackrát a nedajú na ňu dopustiť. Ak sa spýtate, prečo musí niekto pomocou tej kúry chudnúť viackrát, riskujete virtuálnu facku.

Samozrejme, nedorozumenie je už na štarte. Autori tejto diéty to berú ako “očistu” organizmu pri problémoch. No večné dietárky hneď vyňuchali, že to treba skúsiť aj ako (cekom nevhodný) nástroj na chudnutie. Takže ako to je?

Ryžová diéta môže fungovať

Kto číta tento web tak viete, že žiadne dotoxy neuznávam. Telo totiž má od prírody zabudovaný samoočistný automatický mechanizmus.

Neprijímajte tox a nepotrebujete detox

Detox sa často odporúča pri rôznych ťažkostiach, ktoré nejako súvisia s trávením.

Ak úplne nezmyselnú stravu zmeníte za ryžu, uľaví sa vám. 

Ako je to možné? Jednoducho. Poďme na príklad do alergiologickej ambulancie. Ak má niekto potravinovú alergiu, na úvod sa musí overiť, o čo vlastne ide. Aby sa stav ukludnil, lekár vám odporučí v prvej fáze nasadiť na pár dní úplne bezpečnú stravu. Sú to dve zložky:

 • Varená ryža.
 • Varené zemiaky.

Toto sú totiž potraviny na ktoré zvyčajne žiadna alergia a tak sa po jednom či dvoch dňoch situácia celkom upokojí. Ak to dodržíte, stane sa pár vecí:

 • Ak solíte málo, alebo vôbec, už tretí deň asi zistíte, že ste o 2 ši 3 kilá ľahší. Kto totiž veľa solí, má v tele zadržanej veľa vody. Po prechode na normálnejší režim teda zdanlivo schudnete.
 • Prevažne sacharidové jedlo vám dodá energiu. To najmä ľudia čo predtým držali nízkosacharidové diéty pocítia ako “príval energie”. Môžu si to vysvetlovať ako dôkaz, že očistná kúra už priniesla svoje výsledky.
 • Ak ste mali tráviace ťažkosti (nafukovanie, únava, slabosť) spôsobené nevhodným jedlom, asi sa vám v krátkom čase významne uľaví.

Takýto diétny režim sa používa len na diagnostiku problému. Hneď ako sa situácia upokojí, pacient má za úlohu pridať jednu potravinu, ktorá je podozrivá, že spôsobuje problémy. Môže to byť mlieko, alebo ryba či korenie. Ak ide o alergiu, rýchlo sa stav zhorší a pacient vie, že to je potravina, ktorú by už jedávať nemal.

Takže takto sa dá využiť ryža. No tam to asi aj končí.

Nehľadajte rýchle riešenia!

Ryžová diéta nie je riešenie na obezitu. Skôr, než sa o ňu pokúsite, skúste si prečítať tento a iné weby na tému ako schudnúť. Zoznámte sa so základmi stravovania. Zistíte, že ryžová kúra je stratou času. Ak chcete schudnúť, musíte vedieť. Vedieť o tom, ako človek funguje, niečo o výžive, v ideálnom prípade aj čo – to o (prepytujem) pohybe. Viem, štúdium zaberie čas, to je mrzuté. Ale dozviete sa, ako máte postupovať, aby ste schudli, aby ste zhodili kilá a už ich nenabrali.

Ryžová diéta vám zaberie čas. Možno trocha schudnete a určite zas priberiete. Verte, nestojí to za to. Ak chcete schudnúť, nedá sa to dosiahnuť rýchlo. Žiadna rýchla kúra vám nepomôže.

Pozrime sa teda na to, ako to vyzerá, ak by ste sa chceli živiť po nejaký čas len ryžou.

Ryža natural

Áno, ak už je reč o ryži, je lepšie jesť ryžu natural. Naturálna ryža obsahuje viac vitamínov, preto sa odporúča. Avšak myslite aj na to, že ryža (aj ryža natural) má nezanedbateľnú energiu.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Ryža – energetická hodnota

100 gramov ryže má zhruba nasledovné energetické hodnoty:

Ryža kJ kcal bielkoviny sacharidy tuky
Lúpaná ryža (suchá) 1470 350 6,5 g 79 g 0,5 g
Varená lúpaná ryža* 490 115 2 g 25 g 0,2 g
Ryža natural (nelúpaná) 1470 350 7,2 g 76 g 2,2 g
Varená ryža natural (nelúpaná)* 455 110 2,2 g 23 g 0,6 g

* Varená ryža bude mať odlišnú energetickú hodnotu, ak ju varíte s použitím tuku. V takom prípade musíte k uvedeným hodnotám pripočítať použitý tuk, napríklad, ak v recepte použijete 2 lyžice oleja na ktorom speníte cibuľku… Varená ryža má tiež odlišnú energetickú hodnotu v závislosti od toho, koľko je v nej vody.

Energetická hodnota “bielej” ryže v porovnaní s ryžou natural je prakticky rovnaká. Ryža natural však obsahuje oveľa viac vitamínov a minerálov, rôznych zdraviu prospešných látok a predovšetkým vláknihu. Preto ak už máte štopať ryžu, zdravšia je určite naturálna ryža.

Časopis ktorý vám oznámi, ako ľahko je zhodiť 20 kg za mesiac, ako sa po zhodení budete dobre a zdravo cítiť, aby vám vzápätí na ďalšej dvojstrane ponúkli senzačné recepty na krémové zákusky a iné fajné jedlá, kde sa to len hemží tukom a cukrom.

Časopisy nie sú spoľahlivým zdrojom informácií. V kategórii “zdravie” a “chudnutie” vám ponúknu čokoľvek si redaktor vycucá z ľubovoľného prstu, pera, alebo len tak to niekde odpíše. Nie je s tým problém – svojich 5 eur za článok dostane a ani podpísať sa nemusí.

Koľko živín by ste prijali, keby ste jedli len ryžu?

Skôr, než sa pozrieme na čísla: celkom určite sa nič nestane, ak by ste sa pár dní kŕmili len ryžou natural.

500 Bielkoviny Sacharidy Tuk kJ
500g Ryža natural 30 395 0 7 400 kJ

Ak by sme si ako základ dali pol kila na deň, tak energeticky by to mohlo byť primerané. Sacharidov je dosť, bielkovín menej. Tuk prakticky žiadny.

Ak by šlo o núdzovú situáciu, naozaj sa to dá vydržať. Ale hovorím vydržať / prežiť. Nie že je to zdravé alebo dokonca správne. Naopak – najväčším problémom tu je absolútny nedostatok tuku. Kto sa stravuje takto, zakladá si akurát možný problém so žlčovými kamienkami.

Preto by určite vhodnejšie bolo doplniť ryžu o zdroj kvalitného tuku. Vlašské orechy, ľanové semienka, avokádo, alebo ak nie je poruke nič z toho tak aspoň prvotriedny olivový, tekvicový alebo ľanový olej.

500 Bielkoviny Sacharidy Tuk kJ
500g Ryža natural 30 395 0 7 400 kJ
100g Vlašské orechy 18 14 50 2 800 kJ
Spolu 48 409 60 10 200 kJ

Takto by vyzeral súčet dňa, ak by ste si uvarili pol kila ryže natural a zjedli k tomu 100 gramov orechov. (Nemusia byť vlašské, ale vlašské sú fajn, ak na ne nemáte alergiu. Bielkovín je menej, ako by bolo vhodné, ale už to dostáva tvar. Teraz by ešte stačilo, aby ste na tú ryžu nasypali malú lyžičku parmezánu. Alebo si na to dajte trocha tofu. V tej chvíli sa dostanete na celkom dobre zostavené jedlo. Potom už chýba len jediné – pridať pár porcií ovocia a zeleniny.

Ak takéto jedlo uznáte ako ryžovú kúru, tak hovoríme o celkom zaujímavej, jednoduchej strave. K tomu pohyb a pocítite rovnaké blahodárne účinky, ako keby ste jedli len čistú ryžu. Akurát to už nebude tak príšerne jednostranné.

Lenže všimnite si, ako sa z ryžovej kúry stala normálna strava.

 • Pridal som trocha vhodného tuku.
 • Pridal som trocha bielkovín.

No a teraz si v duchu odpovedajte na otázku, prečo by ste chceli svoj jedálniček ochudobniť o dve základné živiny? Ak na to nemáte nejakú závažnú odpoveď tak odporúčam, aby ste sa do žiadnej ryžovej diéty nepúšťali.

Avšak ryžovú kúru tak ako som ju tu vyrátal (celozrnná ryža s trochou tuku a bielkoviny) môžete jesť často. Je to normálna zdravá strava. K tomu jablko a pomaranč denne a čo najviac zeleniny. Lenže to už je strava a nie “kúra”. Pri takej strave však budete chudnúť a nepocítite hlad. Skúste, uvidíte.

Mimochodom ja sám dosť často jem len samotnú ryžu s kúskom niečoho. Chutí mi. Nie každé jedlo musí byť vytiahnuté z friťáku, obliate majonézou, kečuopom a doplnené koláčikom.

Prečo je ryžová diéta problém?

Diéty sú už dávno sprofanované a vieme, že nefungujú. Táto kúra sa odporúča aj štíhlym ľuďom, aby “detoxikovali” svoj organizmus. Už názov nás ubezpečuje, že to je niečo dobré a spoľahlivé. Lenže zdravý človek predsa nemá dôvod detoxikovať sa. Určite nie sám a doma. Ak sa “otrávil”, patrí do nemocnice. No je to riadne drastická diéta. Denný príjem v receptoch, ktoré sa bežne odporúčajú neprekračuje 4000 KJ. To ak dodržíte, tak ste v ťažkej podvýžive. Ak ste videli fotografie väzňov z koncentračných táborov, tak viete, aké výsledky má podvýživa.

(Hlavným problémom pri príjme tak malého množstva energie je nedostatok živín pre organizmus. Aj pri konzumovaní vyváženej a odborníkmi navrhnutej stravy sa už pri príjme 4000 kJ nedá zostaviť nutrične kvalitný jedálniček. Niektoré látky už treba dodávať do tela formou suplementácie, nevyhnutá je pravidelná kontrola lekárom. Niekoľko týždňov trvajúci nedostatok základných živín môže viesť ku vážnym zdravotným komplikáciám, dokonca k smrti! Preto je voľba ryžovej diéty v jej časopiseckej podobe hazardom so zdravím.

Čo dodať na záver? Ryža za to nemôže. Mala by byť častou súčasťou našej výživy, samozrejme aj popri iných obilninách. Bol by som nerád, ak by niekto po prečítaní môjho príspevku na ňu zanevrel.

Ryžová diéta nie je vhodným nástrojom na chudnutie. 

Viem, niektorí si ryžovú kúru povýšili na životný štýl a jedia aj iné potraviny. To je ale iný príbeh a iná téma. Nie chudnutie.

Akú ryžu jesť (nielen) pri chudnutí?

Nakoniec sa ešte pozrime na to, aká ryža sa hodí jesť. Odporúčam, kúpte si takzvanú ryžu natural.

Niekedy sa to nesprávne označuje aj ako celozrnná ryža. Cieľom je, aby ste varili podľa možnosti celé zrno ryže. Nie jej očistenú, bielu verziu. Viem, biela jazmínová ryža je pochúťka, ale do tela vám prinesie len čistú energiu a žiadne iné živiny. To sa nehodí.

Ľudia občas zanevrú na naturálnu ryžu preto, že ju ochutnajú a nechutí im. Nepadnite do tejto pasce.

Vyskúšajte viacero druhov

Určite si kúpte viacero druhov naturálnej ryže. Neskončite nákup v najbližšom hypermarkete. Pozrite sa po rôznych ázijských potravinách, či v obchode s orientálnymi potravinami. Aj v predajniach so zdravou výživou sa dá kúpiť vhodná ryža. Dostať veľa druhov ryže a odporúčam, skúste ich. Nie raz som už narazil na vrecko, v ktorom bola ryža zatuchnutá.

Keď si skúsite niekoľko druhov postupne, zapisujte si, ktorá vám chutí viac a ktorá menej. Potom budete nabudúce vedieť, ktorú si kúpite.

Dlhozrnná ryža sa odporúča viac ako príloha a guľatozrnná ryža sa hodí skôr na výrobu kaší, alebo podobných príprav. Pri chudnutí teda ako prílohu uprednostnite dlhozrnnú ryžu.

Je veľa druhov ryže a tak vyberiem dva. Basmati sa odporúča preto, že má z ryží najnižší glykemický index. Jazmínová ryža je zas zaujímavá svojou jemnou vôňou. Žiaľ, u nás som dosť často narazil na jazmínové ryže natural, ktoré neboli celkom v najlepšej kondícii – zatuchnuté.

Vyskúšajte rôzne druhy prípravy

Druhý dôvod, prečo niekedy ľudia nemajú radi hnedú ryžu je chybná príprava.

 • Naturálna ryža potrebuje viac vody, než biela – zvyčajne ju riedim 1:2 teda dva diely vody na diel ryže. Navyše môžete ešte trocha črpnúť.
 • Ak vám to je stále tvrdšie, môžete ryžu na hodinku, alebo dve namočiť do studenej vody pred varením. Bude mäkšia.

Najjednoduchšie teda je použiť ryžovar. Šálka ryže, 2 šálky vody. Korenie a môžete pridať cibuľu. Po uvarení môžete trocha posoliť, alebo kvapnúť sójovej omáčky. Ak ale ryžu použijete ako prílohu k niečomu so slanou šťavou, nesoľte ryžu vôbec. Je to síce spočiatku trocha nezvyk, ale o nič iné nejde – o zvyk soliť “všechno na potkání”. Odvyknite si to. Cestoviny, zemiaky ani ryžu nesoľte.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

246 Odpovedí

 1. Ľudia majú radi jednoduché riešenia. Zaujímalo by ma, odkiaľ čerpajú informácie zástancovia tejto diéty. Málokedy som sa stretol s takou tvrdošijnosťou, ako je to v tomto prípade. Na druhej strane netreba ryžu ani démonizovať. Je to celé o veľkosti porcie a hlavne koľko čerstvej zeleniny sa s jedlom skonzumuje. Výbornou alternatívou miesto ryže je aj pohánka. Má rovnaký spôsob aj čas varenia a je to príjemná zmena. Takisto aj proso. Sú to takmer zabudnuté obiloviny a pritom sú na obsah vitamínov a minerálov omnoho bohatšie. Tam kde je pestrosť v strave, tak občasná konzumácia ryže nemôže napáchať škody. Horšie je to, ak sa má jesť iba ryža. Ako každá jednostranná strava, nemôže pokryť potreby organizmu a telo si to rieši po svojom. Ak ryžová kúra vykazuje úspechy, tak je to len vďaka tomu, že dochádza v tele k nejakému deficitu (napr. vitamíny B skupiny)a akonáhle sa telo dostane k normálnej strave tak je po “úspechu”.

 2. Tiež som absolvovala túto kúru, ale nie ako diétu, lebo som nepotrebovala veľmi chudnúť. Napriek tomu som schudla – asi 5 kilov. Čo je však zaujímavé, nemala som nijaké problémy, bolesti hlavy, ani závraty, ani nič podobné, dokonca ani zápchu, ktorej som sa obávala. Naopak, v prvej fáze kúry som mala hnačku (!), aj keď – predpokladám, že z dôvodu malých denných porciíí – som návštevu onej miestnôstky za týmto účelom absolvovala len každý tretí deň. Hnačke vždy predchádzala bolesť brucha, kŕče v črevách a urýchlená návšteva WC. Podstatu toho som dodnes nepochopila. Po zavedení zeleniny a strukovín sa všetko vrátilo do normálu. Pila som denne viac ako 2 litre vody a bylinkových čajov.

 3. Mirka: Vychádzal som z údajov, ktoré som čítal v časopisoch. Ak som Ťa správne pochopil, tak si mala stolicu raz za tri dni ale bola riedka. Hnačka to nebola, lebo to by si ju mala min. 3x za deň. Normálny stav je 1x-2x denne. Ryža je jednotvárna výživa a nedokáže zabezpečiť všetky živiny, ktoré človek potrebuje. Preto sa telo takémuto stavu bráni. Tu sa môžu reakcie u rôznych ľudí líšiť. Možno preto si mala tie kŕče, alebo to boli možno len malé porcie a kŕče boli z hladu. Radšej už podobné kúry neskúšaj. Človek sa môže zbaviť zdravotných problémov aj pestrou stravou, pokiaľ vie, ktoré potraviny uprednostňovať.

 4. Ryžovú diétu som vyskúšala na vlastnej koži , skutočne som schudla 13 kíl a cítila som sa neskutočne dobre , plná elánu a chuti do života . Je však pravda , že po niekoľkých mesiacoch som opätovne pribrala všetky kilá späť.

 5. Miro, prepáčte, ale vaše názory sú bludy. Poznám viacero ľudí, ktorí prešli ryžovou kúrou (vrátane mňa), ale vaše názory sa ani trochu nezhodujú s mojimi skúsenosťami a ani so skúsenosťami iných.

  Musí to byť začiatok zmeny stravovania, inak naozaj sa to vráti späť, ale zaslúžene.

  Je to len jeden z mála článkov, kde ste sa kopli, inak sa mi vaše články páčia

  :o)

 6. Chápem, názory na stravu sa rôznia. Ak so mnou väčšinou súhlasíte, odporúčam zvážiť, či názor na ryžovú diétu aký tu hlásam náhodou nemá isté opodstatnenie. Nevnucujem vám to. Ak je to podľa vás blud, pokojne si to myslite.

 7. mna by zaujimalo, co hovorite na ryzovu kuru – nie ako sposob chudnutia, ale sposob detoxikovania, ocisty organizmu?

 8. aja: na to sa treba pýtať takých, ktorí sa venujú detoxikácii. Ja také veci neuznávam.

 9. Ryžovú dietu som skúsila.Schudla som za 10 dni 4 kg.Viac som ju nemohla dodržiavať,lebo som mala prekyslený celý tráviaci trakt.Doteraz sa neviem zbaviť problémov.

 10. Ryžová diéra je jednostranná,spôsobuje odbúravanie železa ,preto nie je vhodná pre anemických ľudí,ale na druhej strane pomôže zbaviť telo škodlivín.

 11. Ja som tiež skúsila ryžovú kúru.. vydržala som 8 dní. a celý čas som sa cítila malátna a slabá. Veľa som spala. Schudla som zhruba 4 kilá a to preto lebo samotná ryža mi nechutila a niektoré dni som ju už nemohla cítiť a tak som nejedla. Po tom ako teraz aktívne a pravidelne cvičím sa už nikdy nedám na niečo podobné, môjmu telu by chýbalo maso a zelenina a ina pestrá kvalitná strava. A črevá veľmi dobre pomáhaju prečistiť aj obyčajne ovsenné vločky. A to veľmi rýchlo.
  Kto chce naozaj zmeniť svoje telo, musí začať zvnútra to znamená že chudnutie sa začína v hlave.
  a ked si to dáte do poriadku v hlave tak vás tiež nebude trápiť že vážite napr 65 kíl, oproti kamoške ktorá važi 51kil, pretože po pohľade na jej zhrbený chrbát a vypučené brucho a ochablý zadok sa porovnáte so svojim pevným zadkom netraslavým a pevným rovným držaním tela.
  Čaute a veľa vôle do cvičenia vám želám.

 12. Hovorí sa tu o ryžovej kúre a pritom vidím, že nikto nevie o čo sa jedná. Predpokladajú, že nič iné sa neje okrem ryže. Ryžová kúra pochádza z Číny, kde bola odskúšaná mnohými generáciami prostredníctvom taoistických kláštorov. Do Európy ju priniesol v 80. rokoch min. stor. rakúšan, ktorý pobýval desiatky rokov v Číne a v Japonsku a zvládol tunajšiu kultúru a jazyk. Stal sa dokonca predstaveným jedného taoistického kláštora v Číne a mal aj kláštor v Japonsku. Jeho mníšske meno bolo Zeané Lao Shin. Vrátil sa do Rakúska, kde veľmi úspešne pôsobil ako učiteľ tradičnej čínskej medicíny a stravovania. Jeho žiaci ako rýchly prechod na správny životný štýl používali práve ryžovú kúru. Kto sa trochu zaoberal makrobiotikou nie je pre neho zložitá. Má štyri etapy a celkom trvá 36 dní. Prvých 9 dní sa konzumuje celozrnná, nebrúsená ryža bez soli a tuku. U nás je známa pod obchodným názvom natural, čo je inak obchodníkmi veľmi zneužívaný termín a medzinárodne sa používa odborný termín celozrnná ryža. Druhých 9 dní sa pridáva k ryži rôzna tepelne upravovaná zelenina tak do 30% a používa sa už na prípravu štipka morskej soli. Ďaľších 9 dní pribúdajú varené strukoviny, asi polovičné množstvo ako zeleniny spolu asi 40%. Posledných 9 dní sa táto už veľmi výživná strava dopľňa o surovú zeleninu vo forme rôznych šalátav, kedy sa začína mierne používať aj olej, najlepšie extra panenský olivový. Ryža by mala stále tvoriť minimálne 50% váhového množstva. V prvej fáze sa organizmus odvodňuje a čistí, v druhej fázi stabilizuje, v tretej sa začína už budovať a v štvrtej sa harmonizuje a dolaďuje. Po skončení kúry i katastrofálne hodnoty cholesterolu, triglyceridov, kyseliny močovej a vysokého krvného tlaku sa dostávajú úplne do normy. Ľudia s vysokou nadváhou schudli až 25 kg a pokiaľ si udržiavali modifikovanú 4. fázu RK, spočívajúcu v zaradení ostatných celozrnných obilovín a produktov z nich, doplnené o tofu, sem tam domáce vajíčko a prípadne kyslo mliečne výrobky a hlavne hodne surovej zeleniny a keď ovocie, tak najlepšie ako samostatné jedlo, tak si váhu ale i zdravie udržali a nepribrali.
  Nejaké brojenie proti ryžovej kúre je nezmyselné, pretože ak s ňou koketuje len asi 3% ľudí, ktorí sa o nej dopočujú, z nich len asi 1/3 sa na ňu aj skutočne odhodlá a z nich ju až 70%, zväčša z psychologických dôvodov, nedokončí. To znamená, že asi 0,3% ľudí ktorí sa o nej dozvedeli ju aj absolvuje. Ostatných 99,7% sa stanú jej nepriateľmi a kritikmi.

 13. takze nechapem co maju vsetci proti ryzovej kure. myslim ze zalezi od cloveka,ze ked schudne ci je ochotny sa vratit k jeho predchodzej strave a pokaslat si to co si oddrel. ja som uz nou shudla 7 kg ,koniec mam uz zachvilocku, a absolutne to nie je ziadna hladovka. :-X este take 2kg a bude to ok. nadvahu nemam ani som nikdy nemala,len som chcela mat vahu znova taku istu ako pred 4rokmi.takze po skonceni kury nabehnem na 3porcie denne za 4hodiny(ako teraz) ,pitny rezim a po 5al.6 nejest a bude. osobne viem od ludi ktori to drzali,schudli aj 10kg a naspat nabrali asi len 1kg. preto je to osvedcene, a pokial vydrzite az do konca t.j . 36dni , ziadny jojo efekt nehrozi. takze ak uz chcete na nieco kydat, najskor si to treba overit.

 14. To, že sa niektorým ľuďom podarí zhodiť pár kíl (akoukoľvek) úpravou stravy ešte neznamená, že budem považovať ryžovú diétu za rozumný spôsob chudnutia. Je dosť ľudí, čo na ňu doplatili. Tí však nie sú tak hlasní.

 15. tamara – no prave, ze sme vsetci odlisni. Ja nemam skusenost prave s touto dietkou, ale s inou jednostranne orientovanou a sice kapustovou polievkou pocas jedneho tyzdna, kde sa po niekolkych prvych dnoch postupne pridava zelenina, ovocie a ine. Ano, pekne schudnes, na konci som ale nemala poriadne energiu, skoro na odpadnutie a postupne som to nejako nabrala naspat. Urobila som to asi dvakrat a nikdy viac. Nebudem chudak telo takto tyrat. Takze kazdemu, co mu vyhovuje:) Kratkodobe je to ucinne, z dlhodobeho hladiska nic moc. A o to nam tu vsetkym ide, o spravne stravovacie navyky a zdravy zivotny styl, chudnutie je vedlajsi produkt, hoci velmi prijemny;)

 16. Ryžová kúra je drastická prvých 9 dní v I. fáze, kedy dochádza k radikálnej zmene oproti dovtedy konzumovanej strave a pre organizmus je to stres s dôsledkami na metabolizmus a nervy bez potrebných živín. Telo oslabne, nie je schopné sústrediť sa a pracovať. Dochádza k prekysleniu organizmu. Ten, kto i napriek tomu pokračuje pridaním soli a zeleniny v II. fáze len zafixuje vznik metabolického syndrómu. Ďalej nepokračujem, skúsenosti sa neuvádzajú, lebo tie, ktoré na to doplatili, radšej mlčia a hanbia sa priznať, že nielen-že ochoreli, ale aj pribrali naspäť viac ako predtým. Tzv. detoxikačné kúry musí doporučiť lekár, ktorý najskôr odhalí, že je nutné niečo detoxikovať, že je na to dôvod a určí pod dohľadom ďalšiu terapiu – odbornú, nie laickú, ktorá navyše propaguje závratnú stratu kilogramov tuku pri plnom zdraví – to je podvod.

 17. Presne takýchto príznakov som sa obávala, ktoré ste mi tu potvrdili. Moja svokruša si ale aj tak nedá povedať a aj keď má trochu problém so srdcom a onedlho 68 rokov, tak sa s manželom (vyše 70) do toho pustila. Mám o ňu STRACH!

 18. Je zaujímavé, ako dychtivo niektorí ľudia lipnú na ryžovej kúre (a často aj na delenej strave) a ako agresívne ju hája. Ale čo už, komu niet rady… V 70-ke sa púšťať do takýchto extrémnych diét je veľmi zlý nápad.

 19. naozaj by ma zaujimali nejake konkretne pripady ludi, kt. na to doplatili. bola by som velmi rada, keby zahodili “hanbu” a nieco k tomu napisali, lebo zatial som o tom pocula iba tu, aj to stylom “jedna pani povedala”. ja si o tejto ryzovej kure tiez myslim viac-menej pozitivne veci, nikto mi ich zatial nevyvratil (ze je to jednostranna strava nie je pre mna v tomto pripade dostatocny argument a uz vobec nie od ludi, ktori sa o to ani nepokusili), takze naozaj by som si rada urobila nazor na zaklade skutocnych pripadov. dakujem
  PS: tato ryzova kura mi fakt pripada lepsia ako dieta typu: na ranajky rozok, na obed dve vajcia, dve paradajky, rozok a na veceru 20 Dkg sunky…

 20. aja2: Muchotrávka zelená je jedovatáhuba. Uveríš to len človeku, ktorý to bude tvrdiť až po smrti? Ryžová diéta neposkytuje organizmu základné nevyhnutné živiny, nemá zmysel rozoberať následky, keď sa dá chudnúť aj pri diéte s kvalitnou stravou…

  No a “diéta” ktorú opisuješ v závere určite nie je vhodná. Prečo rožky? Ľudia, to nemôžete jesť proste pestro?

 21. ja som ryžovú kúra vyskúšala vlani, práve dnes ju začínam znova. nerobím ju len preto, aby som schudla, ale preto, lebo podľa mňa nečistí len telo, ale aj hlavu. tiež aktívne cvičím, posilujem a snažím sa byť vo forme, a aj toto funguje, neschudla som vďaka cvičeniu ani kilo, ale vyzerá to, že áno, lebo som tým premenila tuk na svaly. ale práve teraz mám pocit, že som z toho už strašne unavená, aj z kopy iných vecí, potrebujem sa na chvíľu zastaviť, byť pár dní v kľude, lebo to je celé o sile vôle. a ja si myslím, že netreba všetko hneď zavrhovať. niekomu tá kúra vyhovuje, niekomu nie. mne áno, preto ju robím. a nečakám, že keď ju skončím, budem hotová modelka na prvú stranu nejakého časopisu, len si myslím, že mi neuškodí. toto je môj názor. keď má niekto iný, tak nech sa páči.

 22. Mila aja2. Ja som ryzovu kuru, o diete nemoze byt ani reci (skutocne je to hladovka)zacala drzat velmi poctivo. Jedla som 3 x denne, porcie jedla boli coraz mensie, kedze pisali, ze mas prezut 40x, 10 minut pred jedlom sa napit a potom radsej 3 cele hodiny po jedle vobec nie…5 den som uz bola taka vystavena, ze som so sebou svacla o zem, jednoducho som odpadla a na tej zemi ma nasiel aj moj priatel, ktory (cvici jogu, robi si ocisty a zdravo sa stravuje), ked ma videl bielu ako smrt, okamzite zavelil a dost!Nehnevam sa na neho a ani na ryzovu kuru, lebo viem, ze tudy cesta pre mna nevede. Znizil sa mi uz aj tak dost nizky tlak, zapcha pocas celych piatich dni (az tak velmi, ze som si musela urobit klystyr, aby som si “pomohla”) o pleti radsej pomlcim a ze som bola nervozna ako jeden pes, ani nejdem pisat. Teraz chodim denne peso do prace (mam to asi 20 minut rezkej chodze), jem 5x denne mensie porcie a vlastne nic ine som ani so sebou nepotrebovala urobit.Citim sa ako milion dollar babe, mam energie, ze by som ju mohla rozdavat, som opat pozitivne naladena a vaha? Pomyselna rucicka sa nehybe, lebo zase,ako velakrat predtym sa mi potvrdilo stare zname: Vsetko so vsetkym suvisi a to ako vyzerame je v hlave…Hlavne som si konecne doplnila informacie o potravinach a viem, ze ziadnu dietu a uz vobec ryzovu nebudem riesit.Nepotrebujem to.A je mi skvele :-)

 23. V tomto má Miro naozaj pravdu, že schudnete aj z čokolády, záleží od toho aké množstvo skonzumujete. Ryžová diéta a každá iná jednostranná diéta nielenže je škodlivá pre organizmus, lebo telo nemá dostatok živín, ale nemôžte ju držať dlhodobo už z toho dôvodu, že to jednoducho nezvládnete. Potom sa človek vrhne na všetko iné ako vyhladovaný sup a všetko je zbytočné. Možno pár dní pre odvodenie, a keď niekto chce zhodiť 2 – 4 kilá.

 24. Mily Miro,
  ja som si myslela, ze si tuto temu pred casom definitivne uzavrel (ako si sa onehdy vyjadril). Podobnu diskusiu si uz mal a ked si dobre spominam, tak si ju pre nezmyselnost celej kury “uzamkol”. Takze ma prekvapuje, ze sa k tomu opat vracias. Alebo ti vtedy len nesedeli protiargumenty a propagacia ryzovky?

 25. no name: Uzavrel som to vo fóre. Toto je diskusia k článku. Keby mi nesedeli, asi by som ich vymazal, nie?

 26. Aj ja som sa dala na túto “očistnú kúru” s tým, že popri prečistení organizmu zhodím aj tie tri kilá, ktoré sa mi cez zimu nalepili… Žiadne zdravotné problémy som nemala, ale: po troch dňoch aj keď som bola hladná a pozrela som na to, čo mám jesť (zase len vo vode uvarená natural ryža bez soli) tak som radšej chvíľu počkala. Naozaj som jedla čím ďalej tým menej, lebo som jedla s nechuťou. Nehovoriac o tom, že bol pre mňa problém ísť aj do obchodu, lebo taký čerstvý chlieb voníííííííí. Tak som sa prestala týrať a štvrtý deň s úsmevom skončila. Na to, čo jem musím mať chuť, musí to dobre vyzerať a voňať. Radšej menšie porcie, vyvážené, trocha pohybu a efekt sa dostaví. Ale ryžovú kúru – ja určite už nikdy!

 27. Casabia, skutočne sa nedajú prehliadať prípady kedy u niektorých ľudí vznikajú pri aplikácii ryžovej kúry problémy nielen z psychologických dôvodov ako aj u Teba. Dôvodov prečo k tomu dochádza je však viacero:
  1) Nesmie sa používať tzv. predvarená a predparená celozrnná ryža napr. Uncle Ben`s, ktorej chýbajú vitálne látky, ktoré sú v RK kľúčové. Podobný prípad nastáva ak ryžu varíme v mikrovlnke alebo ju v nej len zohrievame. Tu sa vitálne látky menia dokonca na toxíny.
  2)Podľa nemeckých prameňov v súčastnosti až 85% ľudí trpí kvasinkovou infekciu a pliesňami nielen v orgánoch ale aj v krvi; červené a biele krvinky sú doslova napadnuté pliesňami a ľudia ale aj lekári o tom ani netušia. Inak sa to veľmi ťažko lieči, lebo to zapríčiňujú antibiotiká a sladkosti a nedostatok antioxidantov, hlavne selén a vitamín E. Tieto pliesne odoberajú cukor z krvi a produkujú mykotoxíny a kyseliny. Tieto jedy mimo iných ťažkostí dráždia slinivku brušnú, ktorá produkuje veľa inzulínu, ktorý spôsobuje znížovanie cukru v krvi a zlý psychický stav až kolaps. Pri ryžovej kúre sa cítia pliesne ohrozené a bránia sa svojimi výlučkami. Liečba je, pomalé a trpezlivé zaraďovanie celozrnných, ekologických obilovín a znižovanie až vylúčenie dávky sladkého, včítane medu a tiež výrobkov z bielej múky. Sú vypracované protikvasinkové diéty. Ľudie s takýmito ťažkosťami by mohli vyskúšať zostupno – vzostupnú ryžovú kúru 7 x 5 dní a to v poradí etáp 4-3-2-1-2-3-4. Skutočne to odpovedá všetkým protikvasinkovým zásadám a diétam. Veľmi účinné proti pliesňam a kvasinkám je aj znovuobjavené koloidné striebro.
  3) Ďaľšia príčina neúspechu je v psychike. Človek sa znásilní do ryžovej kúry a zažíva stres. Napríklad pri liečebnom hladovaní v sanatóriách ak ho človek robí dobrovoľne sa vylieči z tzv. nevyliečiteľných chorôb, ak pod nátlakom, napr. duševne chorí sa takto skúšali liečiť, tak zo stresu môže rýchlo zomrieť.
  Žijeme v zložitej a komplikovanej dobe, kedy je stále ťažšie si udržiavať zdravie a môžu nastávať tie najnepredvídateľnejšie problémy aj pri ryžovej kúre, s čím sa v minulosti nikto nestretával. Teraz napríklad v Prahe sú 2 až 5 ročné deti operované na žlčníky. Civilizačné choroby pred 100 rokmi neznáme sú teraz pandémiou.

 28. Viktor Kisan:
  “Podľa nemeckých prameňov v súčastnosti až 85% ľudí trpí kvasinkovou infekciu a pliesňami nielen v orgánoch ale aj v krvi; červené a biele krvinky sú doslova napadnuté pliesňami a ľudia ale aj lekári o tom ani netušia.”
  Tie pramene by som rad videl.
  (Ja len tak pomimo. :-) )

 29. Christine Heideklang: Nebezpečné plísně kolem nás, Fontána 1997.

 30. Môžete uviesť na ktorý článok zo Šarmu, č./rok, sa vo Vašom článku “Prečo je ryžová diéta podvod” odvolávate?

 31. Viktor Kisan:
  Dakujem. Pozrel som si vsetky relevantne vysledky hladania pojmu “Christine Heideklang” v Google, avsak nepodarilo sa mi zistit, o ake studie sa vo svojej knihe opiera.

 32. Hacker:
  Opiera sa hlavne o Bruno Haefeli z Ebikonu vo Švajčiarsku a Walter Rauscher:Tödliche Mykozen, tiež dosť cituje Kuklinski.

 33. Precital som si vsetky clanky k ryzovej kure a vychadza mi z toho asi to, ze kazdemu vyhovuje nieco ine. Argumenty, ze telo si skor nicime a ze mu skodime neobstoja. Nicime a skodime si skor nezdravymi jedlami, hranolkami, navstevami fast foodov a podobne.
  To, ze tyzden alebo 9 dni budem jest len ryzu mi predsa nemoze uskodit viac ako jedlo vyprazane na zhorenom oleji?
  Po 9 dnoch sa k ryzi pridava zelenina, takze argument, ze telo nedostane vsetky ziviny je blud. Ved v tej zelenine hadam aj nejake vitaminy su, ci nie?
  A koniec koncov, kazdy si tu kuru alebo dietu (to je jedno ako to nazveme ) moze prisposobit samemu sebe. Pokial mu nevyhovuje, tak ju skonci a ideme dalej. O tom je zivot, ze clovek skusa a kazdemu vyhovie nieco ine. Asi tolko.

 34. Jozef: Aspoň bleskovo. Zdravá strava vyžaduje aj pri chudnutí príjem istého zastúpenia živín (živiny nie sú vitamíny). Pri diéte trebárs 6000 kJ na deň je optimálne zastúpenie živín: bielkoviny 105 gramov, sacharidy 140 gramov a tuky 50 gramov. Ak zoberieme množstvo ryže, ktoré dodá 6000 kJ, bude zastúpenie silne nevyvážené: bielkoviny 35 gramov (nie sú to ani plnohodnotné bielkoviny), sacharidy 305 gramov a tuky 6 gramov. Ak si myslíte, že takéto zloženie stravy je zmysluplné, alebo nebodaj zdravé, tak sa o tom skúste porozprávať s lekárom. Organizmu škodí aj krátkodobá karencia živín. Telo zažne “žrať” vlastné svaly. Tak načo zmeniť stravovací systém na chvíľku, keď sa dá hneď prejsť na normálnu, vyváženú stravu?…

 35. Pan Vesely, vdaka za vysvetlenie, ale vy stale pisete o ryzi. Dajme tomu, ze ten tyzden tomu organizmu bude nieco chybat, ale nech si s tym poradi. Ved to telo je tak zhyckane, ze tyzden postu mu nemoze aboslutne vadit. Alebo ano?
  A potom sa ryza kombinuje so zeleninou. Ani zelenina nema iste zastupenie zivin?

 36. Pán Ivan Bella zrejme vôbec nepozná skutočnú ryžovú kúru a nevie o čom píše. Alebo ju pozná a demagogicky a zlomyseľne manipuluje s faktami, aby potrel „konkurenciu“. Pravda bude asi oboje.
  Zo Šarmu, kde je popísaná dobre, ako málokde, keďže tento muž prešiel celou kúrou, p. Bella cituje jeden krát, pritom vybral jednu jedinú negatívnu stránku, ktorá sa v celom texte nachádza a nevšíma si ďalších 17 pozitívne ladených, ktoré sú tu uvedené. Prvú 9 dňovú fázu kúry si stále zamieňa za celú 36 dňovú kúru, skladajúcu sa zo 4 častí. To je ako keby hodnotil človeka len podľa topánok, na ktorých našiel náhodou trochu blata.
  V ďalších troch citátoch z Beauty.sk, kde prameň neudáva, je popísaná ryžová kúra, ktorá má skoro tak málo spoločného s ryžovou kúrou 4 x 9 dní, ako ryžová kúra v ktorej by sa jedla slanina s čokoládou a na noc by sme si prikladali sáček s ryžou na čelo.
  Hodnotiť ryžovú kúru podľa článku v Beauty.sk je rovnaké ako si vytvoriť predstavu o majstrovskom diele podľa výtvoru človeka, ktorý sa danému umeniu nerozumie.
  Mám taký dojem, že podvod bude asi niekde inde.

 37. ja som prave skončil ryžovu kuru a môžem len doporucit.Schudol som 15kg.Nemel som žiadne problemy s tlakom ani zapchou.Pravidelne som cvičil a energie mam narozdavanie.Klesol my cholesterol a pečenove testy su tiež lepšie ako pred kurou.Treba len skusit.

 38. PODLA MNA TA RYZOVA “DIETA” NIE JE DIETA ALE OCISTNA KURA,KTORA TA ISTYM SPOSOBOM NASTARTUJE NA ZDRAVSIE STRAVOVANIE. VED KTO UZ LEN MA PO 3*4=12 AZ 9*4=36 DNOCH CHUT NA FASTFOODY??? ;o)
  myslim, ze minimum je varianta 3 dni kazdy typ.

 39. Tiež som už raz absolvovala ryžovú kúru a veľmi mi pomohla aj zdravotne – znížil sa mi vysoký tlak, tak že som mohla po súhlase lekára znížiť dávky liekov. Tiež som aj schudla, čo ma potešilo, ale predovšetkým som si veľmi pochvaľovala to, že sa zdravotne cítim lepšie a zvládla som aj vysokohorské túry, čo mi predtým robilo problémy. To bolo v roku 2004. Naspäť som všetko nepribrala, niečo áno. Momentálne som sa rozhodla zopakovať si túto očistnú kúru. Znova mi to veľmi pomáha, cítim sa výborne, mám energie viac ako predtým. Myslím si – celkovo o rôznych dietach, že skutočne je každý organizmus iný a to čo vyhovuje jednému, nemusí vyhovovať inému. Ale rzžovú diétu by som zásadne až tak nezavrhovala, keď s ňou má mnoho ľudí pozitívne skúsenosti.

 40. lastovicka: spočítajte si energetickú hodnotu a výživové vlastnosti. Ak sa to hodí do zloženia racionálnej stravy, potom prečo nie?

 41. všetci diskutujú o ryžovej diete, ale nikto neuvádza množstvo,ktoré je možné denne skonzumovať. poradí niekto?

 42. susane: radím ti neblbnúť s ryžovou kúrou. ak si poradiť nedáš, nech ti množstvo poradia všetci. a na nich sa aj obráť, ak budeš mať problémy po diéte.

 43. Prečo ste môj príspevok o množstve ryže a jej vareniu v mlieku vymazali?

 44. Viktor Kisan: obsahoval reklamu na nerelevantný web v poslednej vete, ľutujem, nemal som čas ten príspevok editovať cez databázu.

 45. Teraz už mám kúsok viac času, takže tu je Váš príspevok:

  Viktor Kisan píše: Ak sa ryža varí v mlieku, tak už neide o štandardnú ryžovú kúru. Počas
  celej ryžovej kúry sú mliečne výrobky zakázané. Ale v podstate človek
  je slobodný tvor a môže robiť všetko, len si za to nesie následky a
  treba zistiť či sú pozitívne alebo negatívne.
  Množstvo ryže nie je dané a je individuálne. Najlepšie je si ryžu
  uvariť ráno na celý deň tak 100 až 300g suchej ryže na deň a jesť ju
  3x denne tak aby som bol primerane zasýtený a pri tom som sa zbytočne
  neprejedal.

 46. takze som tu a pisem– ako som uz pisala drzala som ryzovu kuru. schudla 7kg. uz je od toho , no uz budu 2 mesiace a nic som nepribrala naspat. citim sa fajn, aj okolie chvali moj novy vyzor. myslim ze je to fajn na nastartovanie a zdrave stravovanie. normalne mi zacali chutit salaty a “polystyren”.

  Miro V. — citala som tieto clanky , a naozaj sa mi pacia tvoje napady, a rady ako sa spravne stravovat, takze zacinam sa podla nich riadit a budem sa snazit aj drzat pitny rezim – zeleny caj a voda cca 2,5l denne. alebo 3litre radsej? a potom dam vediet. novinky mi chodia na mail, tak sa tesim na kazdy novy clanok :)

 47. Ja som tiež držala ryž. kúru. Schudnúť som schudla, ale rozhodne som musela prestať ak som nechcela skolabovať.
  Tlak mi nevystúpil vyššie než 80/50 len nižšie. Hlava sa mi točila,že som sa bála ísť s deťmi von, aby ma to niekde nezložilo.No a o nervozite nehovorím. Možno to niekomu sedí, ale rzhodne nie každému.

 48. Je tu toho ozaj vela, ale kde je prosim ta ryzova kúra ? Potrebujem schudnut tak mi to prosim niekto poslite . Ja som osoba velmi disciplinovana, vela cvicim a to denne hned rano ale tie tuky si u mna predplatili trvaly pobyt tak chcem tento trvaly pobyt zrusit.Prosim prosim…. gruenert@azet.sk

 49. babulka02: tu nenájdeš ryžovú kúru, ina varovanie, že nemáš chudnúť pomocou žiadnej kúry, či diéty. ani ryžovej, ani delenej stravy.

 50. poznám niekoho, čo držal ryžovú kúru a vôbec mu to neublížilo. Je všeobecne známe, že mesačná hladovka ešte neznamená kolaps organizmu. Najhorších je prvých 9 dní, kedy je dovolené jesť len neslanú ryžu natural. Ďalšiích 9 dní už sa pridáva varená zelenina a môže sa používať malé množstvo morskej soli. V súčasntnosti je v obchodoch dostatok zeleniny, nemusí sa jesť každý deň mrazený polotovar. Niektorá denná dávka sa dá predsa nahradiť napríklad varenou špargľou, brokolicou, karfiolom, kalerábom, myslím si, že každý si môže vybrať, čo mu chutí. Najdôležitejšia pri každej diete je psychika. Môj osobný názor nna chudnutie je ten, že človek musí mať vyšší výdaj ako príjem, teda menej papať a viac sa hýbať. Hlavne po takejto radikálnej diete, aby nenastal jo-jo efekt.
  Držím palce všetkým, čo dokážu dietu držať.

 51. helen: mesačná hladovka môže znamenať smrť. pre niekoho. kto si nedá poradiť, nech si len humpľuje zdravie, ako chce.

 52. No poviem vam ze s ryzovou dietou schudnete, ale jest prve dni len ryzu uvarenu vo vode nie je nic. Ja som po dvoch dnoch radsej hladovala akokeby som mala jest tu odpornu ryzu. Zacala som jest jogurty s 0 percentnym obsahom tuku, jem zeleninu a ovocie, vobec nejem chleba a pecivo a ide to. Este pijem caj Pu – Erh a regulavit na podporu travenia a zrychlenie
  latkovej vymeny. A co si myslite o diete s jablcnym octom?

 53. Držali sme ryžovú diétu spolu s manželom. Vydržali sme celých 36 dní, presne podľa predpisu. Považujem ju naozaj za veľmi drastickú. Schudla som 9,5 kg, z ktorých sa mi okamžite vrátilo 1,5 kg. Manžel schudom 12 kíl. Ja som posledné dni vydržala už len z trucu. Bolel ma chrbát, mala som silné kŕče v nohách. Manžel problémy nemal. Ja som chodila cičiť (ako vždy) do fitka, manžel necvičil. Po ukončení diéty sme začali tvrdý boj s jo-jo efektom. Sme 10 týždňov po ukončení diéty. Svojich schudnutých 8 kíl som si udržala, manžel schudol ďalších 6 kíl. Svoje schudnuté kilá považujem za celkom zastabilizované. Prestala mi byť neustála zima a nie je to tým, že sa oteplilo. Chceme pokračovať ďalej. Ja mám BMI 29,6, manžel 27,9.

 54. Zuzka: ryžová diéta a hladovky demolujú imunitu a u starších ľudí môžu mať veľmi vážne následky na zdraví. rovnako diéta s octom je somarina, žiadna diéta nepomôže, treba zmeniť životný štýl.

  chemička: držím palce aby ste vydržali. jojo efekt je zákerný, ak si nebudete dávať pozor, kilá sa obratom vrátia. 10 týždňov je nič… pokračovať v diétach a hladovkách je veľmi zlý nápad. prejdite na racionálnu výživu

 55. prave hladam nejaku dietu.samozrejme taku co 100% funguje . Na delenej strave som zhodila 15kg – po porode. Je to 6 rokov a nejakých 5 vianocnych mam zas spät. DS na mna uz nezabera tak hladam nieco ine. Poslite mi prosim pravidla tejto kury. skusim a potom dam vediet.
  mirakok@gmail.com

 56. podla mna staci na taku ocistu 1 den jest naturalnu ryzu,skusala som to,vydrzat do tej druhej je lahke ale o tretej ma premohol hlad :)))) chystam sa teraz niekedy vyskusat to znovu,a uz sa nedam!!!!!!

 57. jenny: nemáš pocit, že hlad je vlastne normálny? prečo bojovať? jedz normálne veci a nemusíš sa trápiť “očistou”.

 58. Co sa tyka ryzovej diety, osobne mam jedlo ako take velmi rada (som narodena v znameni byka a my sme tym povestni :-) a tak by som sa niektorych veci skratka nevedela a ani nechcela vzdat. Zjavne zijem len raz a tak si nebudem predsa odopierat uplne vsetko. Zda sa mi to totalne na hlavu postavene, aby telo dostavalo iba ryzu. Ze sa k tomu potom prida trocha zeleniny, na mojom nazore nic nezmeni. Ja som schudla 8 kg na zaklade diety na mieru, ktora ma v porovnani s ostatnymi vydavkami na rozne pripravky vysla na smiesne peniaze. Chudla som 1kg za tyzden, co sa mi zda absolutne rozumne. Jedavam 5x denne priblizne presne stanovene davky :-) Mam tam zastupene vsetko, co mi treba. Nemam tam samozrejme vyprazane a tucne veci, aj ked varim normalne na oleji. Striedam bielkovinove a sacharidove dni a samozrejem sa to snazim na 100% dodrziavat. Takmer vsetko sedi s tym, co som si precitala na Mirovej stranke, aj ked este som to nestihla prejst vsetko, na to treba dllllhy cas :-)Moja dieta na mieru mala jednu zasadu, keby som mala hladovat, alebo nebodaj sa zle citit, okamzite by nastala nejaka zmena v tom zmysle, aby som sa hlavne dobre citila. No a samozrejme pijem vela vody s citronom a cajiky, prevazne bylinkove. Pritom sportujem (v poslednej dobe nie velmi pravidelne, ale sport je sucastou mojho zivota, taze sa budem snazit polepsit :-)a vela chodim s psikom na prechadzky.

 59. Vlani v júli som začala s ryžovou kúrou. Celkom sa to dalo zvládnuť. Schudla som 15 kg. Bola som spokojná, cítila som sa výborne. Všetko je to psychike, keď som mala problém, či v rodine alebo v práci, najväčšia kamarátka bola chladnička a všetko v nej. Nejedla som ale s prepáčením žrala.
  A tak behom roka mám kilá naspäť. Je to ako začarovaný kruh. Diety som držala rôzne. Chodím cvičiť dvakrát do týždňa posilňovacie cvičenia. Držim palce každému kto má chuť a odvahu sa pustiť do boja so svojimi kilami navyše.

 60. Práve teraz sa napchávam ryžou tretí deń, mám o 2 kg menej som odhodlaná to vydržať už aj pre veľké bolesti v kĺboch. Dúfam že sa bolesti stratia, popri kúre aj každý deń bicyklujem. Kámoška schudla 20 kg, konečne som ju videla s veľkou chuťou do života. A ja som sa ňou motivovala.

 61. Darka: Obezita nebolí, ale zdravotné problémy, ktoré spôsobuje už bolia. Je smutné, že ľudia začnú so sebou robiť niečo až vtedy, až sa dostaví bolesť. Napíš nám potom o tom, ako Ti táto kúra pomohla zo zdravotného hľadiska. Nezabudni ale na to, že biela ryža je chudobná na výživné látky a ryža Natural je na tom len o niečo lepšie. Obávam sa, že takto zhodené kilá nie sú žiadnym úspechom. Len si viac odvodnená a ak budeš v kúre pokračovať budeš veľa zhadzovať zo svalovej hmoty. Detoxikovať organizmus sa dá aj iným spôsobom.
  Napriek tomu, čo ryžová kúra predpisuje, okamžite zaraď do svojej stravy popri ryži aj naklíčené mungo fazuľky a ostatné strukoviny a pi srvátku. (Niektoré sa musia variť alebo blanšírovať, za surova sú toxické. Na to treba dávať pozor.) Postupne ako sa bude Tvoj zdravotný stav zlepšovať pridávaj si aj ostatné potraviny zodpovedajúce racionálne výžive. Snaž sa riadiť pri chudnutí hlavne rozumom, tak aby si sa nielen obezity, ale aj zdravotných problémov zbavila natrvalo.
  Držím Ti palce a napíš nám ako pokračuješ.

 62. Rozmýšľal som nad argumentom p. Veselého, že ryžová kúra nedodáva organizmu dostatok živín. Taký pôst tiež nie a je preto zlý? Ako sa mi páčia jeho články na iné témy, tak neviem prísť na zmysel jeho reakcií na túto tému.

  Kto chce rýchlo schudnúť a potom sa vrátiť k svojej strave, ten nech radšej zostane pri starej strave a abytočne sa nenamáha. RK mi pomohla naštartovať sa k zdravšej strave. Schudol osm a držím sa “skoro normálnou”, s menšími dávkami, málo soli, vhodnými kombináciami a pod.

 63. MiSt: prajem ti to, aby ti získaná hmotnosť aj vydržala aspoň pár rokov. je len málo ľudí, ktorí vedia schudnúť drastickou metódou a potom zrazu skočiť na racionálny štýl. dôvody sú logické – neznalosť racionálneho stravovacieho štýlu + pomalý metabolizmus + opojenie úspechom… možné problémy ryžovej kúry a hladoviek sú tak vážne, že sa neoplatí ich nasadiť – veď k rovnakému cieľu vedú oveľa bezpečnejšie cesty a nie sú ani oveľa dlhšie. hladovkami sa riskuje rozvrat metabolizmu, strata svaloviny, oslabenie imunity, vo vyššom veku vysoké riziko srdcových komplikácií. preto som kategoricky proti svojvoľným amatérskym manipuláciám s mentálnou anorexiou (o nič iné totiž v prípade hladovky nejde, je to vôľou riadené nejedenie). kto so mnou nesúhlasí, nech sa aspoň poradí s lekárom, či mu tak nezmyselne riskantný krok odklepne. aspoň kvôli kontrole, prípadne farmakologickému riešeniu aspoň niektorých problémov…

 64. Aj ja som sa rozhodla pre ryžovú dietu,vydržala som 3 dni.Stále mi vrtalo v hlave,že ryža je bohatá na vimíny B ,ale prečo sme sa učili v skole že jednostranna rýžová strava spôsobuje chorobu bery-bery ?

 65. Ryžová kúra vôbec nie je žiadna drastická diéta a už vôbec nie hladovka i keď nič proti liečebnénu hladovaniu. Pre narkomana je drastické, keď mu pri liečbe obmedzia prísun drog. Takisto je pre ľudí, ktorí boli zvyknutí jesť veľa sladkostí, alebo koncentrovaných potravín drastické, že ich počas RK zrazu nemajú a trpia vlastne abstinenčným syndrómom a psychickými problémami. Kto nemá rád sladkosti, pri ryžovej kúre nemá žiadne ťažkosti, snáď len v prípade, keď má oslabenú a chorú slinivku brušnú, ale aj tu pri zaradení varenej zeleniny problémy prestanú. Choroba bery-bery sa prvý krát objavila v Ázii keď bola zavedená biela brúsená ryža, ktorá ľudí v nevedomosti oslnila, tak ako nás chlieb a koláče z bielej múky. čiže nie je dobre obviňovať RK ak je človek narkoman a biely cokor je droga so všetkými následkami. Viď knihu Dufty, W. – Cukrové trápení, Pragma, Praha 1998. Tam sa dozviete že choré obyvaťeľstvo v Singapúre počas II. svetovej vojny sa zázračne zdravotne zotavilo, keď z ekonomických dôvodov bolo zakázané obrusovanie ryže (20% strata)a jedla sa hnedá rýža. Čína v zdraví prežila, oproti mnohým iným starovekým civilizáciám, tisícročia vďaka ryži, ktorá bola u nich hlavnou a niekedy jedinou súčasťou stravy. Aj ryžová kúra pochádza z Číny a iste vedeli čo robia, oproti nám.

 66. Viktor: Ryža je jednostranná strava. Aj keď pripustíme, že takéto množstvo ryže dokáže zasýtiť, nepokryje potreby organizmu napr. na bielkoviny. Aj niektoré vitamíny si nedokáže telo vyrobiť samé. Odkiaľ čerpá telo počas prvého týždňa kúry (keď sa okrem ryže nič iné neje) napr. vitamín C?
  Verím tomu, že táto kúra pomohla mnohým ľuďom v ich zdravotných ťažkostiach, mnohým ale nie a niektorí si naopak sťažujú. Som človek, ktorý jedáva len zriedka mäso a viem že význam živočíšnych bielkovín v strave sa preceňuje, ale túto kúru by som neodporúčal ani vegetariánovi. Nie preto, že by človek nedokázal na ryži prežiť, ale preto že je to skok z extrému do extrému. Slanino- a klobásožrúti začnú zrazu jesť ryžu a myslia si, že neviem čo robia pre svoje zdravie. Aj ordinovanie “liečebnej” hladovky patrí do rúk lekára.
  Viktor, to snáď nemyslíš vážne, že čínska civilizácia prežila vďaka ryži? To keby jedli pšenicu, tak by vymreli? Keby Konfucius jedol miesto ryže proso alebo jačmeň tak by svet prišiel o filozofa a písal by napr. detektívky?
  (Výroba ryže Natural je pomerne moderná technológia a aj napriek nej ostáva väčšina vitamínov a min. látok v šupke, ktorú žiadna u nás dostupná ryža neobsahuje. Celozrnná ryža sa u nás kúpiť nedá a budem prvý, kto ju kúpi, aby som si ju mohol nakličovať.)

 67. V snahe schudnúť pár kg som týždeň pred dovolenkou držala ryžovú diétu,okrem toho som 2x denne užívala 2 čl psýlia. Po jej ukončení ma začali trápiť riedke stolice, kŕče, otrasná plynatosť a zvýšená teplota, čo pretrváva už viac ako 2 týždne. Všetko nasvedčuje tomu, že som si úplne narušila črevnú mikroflóru. Teraz užívam HYLAK, Aloe Vera a pod. a dúfam, že to prejde. Nikomu neodporúčam nikomu žiadnu jednostrannú diétu. Aj nabytok vlákniny môže narobiť veľké škody.

 68. Moja svokra prave volala, ze vcera odpadla v obchode.. po trojtyzdnovej ryzovej diete…;]

 69. biba: áno, ak je vlákniny priveľa, nemôžu sa vstrebávať niektoré živiny, minerály. Radil by som konzultáciu s lekárom a veľmi opatrný prechod na racio stravu. Na črevnú mikroflóru probiotiká, asi nejaký kvalitný miltivitamín a multiminerál. Možno trocha športu, diétou si si trocha poničila aj svalovinu telo žerie vlastné svaly, keď nedostáva bielkoviny stravou. nenarušila si si len mikroflóru, ale možno aj metabolizmus, teraz o to ľahšie priberieš.

 70. Ivo: ryžová kúra nehovorí, že sa budeme stravovať len hnedou ryžou celý život. Jedná sa o lečebnú kúru, kde sa táto konzumuje len v prvej štvrtine kúry. Tu sa intenzívne čistí organizmus od jedov a kyselín, ktoré zaťažujú a blokujú dobrú funkciu nášho organizmu. Aby tento proces autolýzy usadenín a menejcenných a chorých buniek vôbec nastal, musí byť energetický dlh. Čo sa týka vitamínov, tak napr. pri hladovke ich zásobu má priemerne sa stravujúci človek na viacero mesiacov ba až rok. Vitamín C predstavuje jedinú výnimku. Zásoba vitamínu C vystačí totiž v zásade na niekoľko týždňov. Pri hladovke do 42 dní sa žiadne vitamíny ani minerály nemusia dodávať. V druhej štvrtine kúry, čo je niečo viac než za týždeň, začne už vitamín C človek dostávať v chutnej, mierne tepelne upravovanej zelenine. Takže vôbec nič sa nedeje. Musím povedať, že som sa stretol s ľuďmi, ktorí si predĺžili prvú fázu kúry, teda čistú hnedú ryžu, až na jeden mesiac a to bez akýchkoľvek negatívnych následkov, ba práve naopak sa telesne a duševne cítili vynikajúco a vyliečili sa z vážnych zdravotných problémov. Taktiež podľa makrobiotiky vitamín C je nevhodný pre nemäsité diéty a pre stravu s vyšším obsahom ovocia a zeleniny.
  To že niekto túto kúru znáša ťažko je pravda. Podľa mojich skúseností je to u silných fajčiarov, kávičkárov a pri prehnanej konzumácii bieleho cukru vo forme rôznych sladkých jedál a nápojov. Toto sú drogy a závislosti, ktoré vážne narušujú metabolizmus a nervovú sústavu, takže tu to môže byť komplikovanejšie a vyžaduje to trochu prípravy a sebazaprenia, které však takýto ľudia obyčajne nemajú. Ľudia, ktorí týmto jedom neholdovali, i keď jedávali veľa mäsa, pri kúre nemali takmer žiadne problémy.
  S tými Číňanmi sa to totižto v literatúre často udáva. Zanikli kultúry Grékov, Latinov a Rimanov v dôsledku narušenia svojej stravy, založenej na tradičných obilovinách, ale Čínska civilizácia vraj vďaka tomu, že sa neodklonila od svojej stravy založenej na ryži pretrvala a je stále životaschopná. V Číne sa v súčastnosti ročne spotrabuje 100 až 180 kg ryže na obyvateľa, v Nemecku 2,7 kg. Keby možno Konfucius nejedol ryžu nebol by filozofom, pretože sa udáva, že ryža posiľňuje vôľu a má vyrovnávajúce účinky na dušu, čo pšenica, jačmeň ani proso nemajú, i keď majú iné cenné vlastnosti. Slovo „jesť“ v mnohých častiach sveta doslova znamená „jesť ryžu“.
  Číňania hovoria: Jedno jedlo bez ryže pokazí rodinné šťastie na týždeň. Alebo: Chceš byť šťastný hodinu, opi sa. Chceš byť šťastný 3 dni, ožeň sa. Chceš byť šťastný celý život, jedz ryžu.
  Neviem či si nezamieňaš ryžu Natural, alebo teda hnedú ryžu, s ryžou Parboiled, čo je nová technológia, ktorá čiastočne vracia vylúhovaním v horúcej vode, a následným tlakom a parením niektoré vitamíny do vnútra zrna, ale ryžu tým viacnásobne denaturuje a nakoniec ju stejne brúsi a leští, čim ju zbaví úplne vlákniny a tuku. Je to mŕtva ryža.
  Ryža hnedá bola vždy. Na odstraňovanie prirastenej slamovitej vonkajšej šupky, pliev, sa v minulosti používal a na mnohých miestach stále ešte používa mažiar a tľk, ktorým sa ručne ryža dusá a zbavuje tejto nestráviteľnej najvrchnejšej šupy. Priemyselne sa používa pár gumených valcov, ktorými sa vymlátená ryža šetrne zbavuje pliev pričom sa zachovávajú neporušené striebristé otrubové vrchné vrstvy a klíčok aj s obalom, plné vitálnych látok. Táto ryža by sa mala správne nazývať lúpaná ryža, (ktorý názov omylom prischol bielej ryži) podobne ako lúpaný ovos, alebo špalda. Takáto ryža má obchodný názov „cargo“. Keď sa ďalej vyčistí triedením vzduchom a vibrovaním, dostávame hnedú alebo natural ryžu, často nazývanú v zahraničí tiež celozrnná raža (Vollkornreis, Vollwertreis). Táto ryža klíči len čiastočne, pretože sa pri zbavovaní pliev môže poškodiť, ale nie odstrániť klíčok. Nelúpaná, teda ryža hneď po vymlátení, obchdne nazývaná „paddy“ je občas dostať v Mariane a je na nerozoznanie od neupravovaného jačmeňa, akurát je ľahšia a je určená hlavne na naklíčovanie.
  Biela ryža, teda brúsená a leštená, oproti hnedej ryži má predsa jednu výhodu, že je ju možné skladovať rok, kďežto hnedú, aj to chladenú, len pol roka, pretože cenný tuk ktorý obsahuje časom oxiduje, žlkne a ztuchne.

 71. zacnem od konca: dnes je osmy den, co sa snazim zit a stravovat radami p.Veseleho..prebehlo aj vazenie s vysledkom -{slovom: minus} 4.9 kg a prebehlo aj meranie pasu, tam bol ubytok “iba” 2 cm..pocity: v prvom rade prekvapenie, viem ze to nie je tuk, co “odislo”, ale aj tak, ak zo mna odislo 5 kil vody v dobe, kedy pijem aj 3.5 l vody denne tak je to nadherne..a citim aj vysledky: nemam opuchnute nohy, a to som ich maval opuchnute poslednych 5 rokov pravidelne..a mam pocit, ze sa mi podstatne lahsie dycha..dakujem p.Veselemu za to. ze “vyrobil” tuto stranku..mozno ani sam nevie, ako pomaha ludom ako som ja..
  Ale vratim sa k teme a dam zivy priklad aj ja..:pred 8 rokmi som mal 124 kil a bolo mi..no kto ich ma, vie ako..:-) tiez som hladal nieco rychle a pohodlne..verte, neverte a nasiel som..masova dieta, pre mna “masozravca” hadam ani lepsie neexistuje..a podstata je v tom, ze nikdy nie ste hladni a “zeriete” kedykolvek to na vas pride..ale iba maso..skratim to..po 75 dnoch som schudol 38 kil..niekde v prostriedku tohoto obdobia som chudol 1 kg denne..nekecam, mam o tom aj dennicek..napodiv som ani necitil ziadne tazkosti, dokonca som sa citil vyborne..ked som po troch mesiacoch dosiel k svojmu doktorovi, prisaham, nepoznal ma..ked som mu vysvetlil, ako som schudol, “hodil” ma na vysetrenia a vtedy som sa dozvedel prvu pravdu o masovej diete: napriek tomu, ze som sa citil dobre, “zhumploval” som si pecen, pretoze ta neboli..tie moje vysledky boli take strasne, ze som musel okamzite prestat..nebudem pisat o problemoch s prechodom na normalne stravovanie, akurat o necelych 8 mesiacov som sa o svojej zazracnej masovej diete dozvedel druhu pravdu: kila boli naspet a aj zopar navyse..ak niekto precita tento clanok nech si z neho zoberie jedine ponaucenie: ziadna drasticka dieta nepomaha a poniektore naozaj ohrozuju zdravie..ine ponaucenie nie je..nebudem hodnotit ryzovu dietu, mozno na nej nieco je, ved ti postarsi si pamataju vietnamcov, ked k nam prichadzali, tucneho ste medzi nimi nenasli, ale zda sa mi prilis jednostranna, prilis podobna tej mojej “,masovej”..
  Zaverom: p.Vesely, klobuk dole pred Vasou pracou na tychto strankach..

 72. michal: ďakujem za milé slová a gratulujem k prvým výsledkom. Prajem vám, aby sa vám darilo. Racionálna výživa má 2 výhody oproti diétam: 1./ výsledky u lekára budú buď bez zmien, alebo veľmi pravdepodobne zaznamenáte zlepšenie. Výsledky, aké som popísal v článku https://www.chudnutie-ako.sk/ako-schudnut-kniha/miro-vesely-rok-po-schudnuti.php
  nie sú nič výnimočné. 2./ dá sa to jesť trvale. kým človek neje “klasicky” dosť pravdepodobne si dokáže svoju hmotnosť po schudnutí aj udržať.
  Ryžová kúra je, samozrejme, somarina.

 73. michal: som rada, že si našiel svoj správny deň. Z tvojich príspevkov cítiť veľkú motiváciu, tak nech sa darí aj naďalej.

 74. Viktor: Ja som ryžu jedával aj počas chudnutia a stále ju jedávam. Je to výborná príloha k jedlám. Miešal som ju s naklíčeným hrachom, šošovocou a mrkvou. Môžem len potvrdiť, že je mimoriadne chutná a z hľadiska chudnutia veľmi vhodná. Viem, že ak má človek zdravotné problémy tak siahne aj po drastických metódach, od ktorých si sľubuje zlepšenie svojho stavu. Ľudia sa správajú tendenčne. Môžno je to tým, že sme zdedili z prírody určitú stádovitosť a človek nechce ísť proti prúdu. Ryžová kúra sa však buď veľmi chváli a preceňuje alebo naopak haní a podceňuje. Pravda je niekde urostred a každý by si mal najskôr zistiť pri akých diagnózach sa odporúča. Pokiaľ je jediným “zdravotným” problémom obezita, tak by som ju neodporúčal nikomu, lebo táto kúra nevedie k trvalým zmenám stravovacích zvykov. Ak sa aj na tejto stránke táto kúra neodporúča, nie je to preto, že by bola väčšina proti ryži, ale všeobecne proti jednostranným diétam. Tiež propagovanie kúry v médiách poloanorektickými modelkami, popri iných diétach typu melónovej a pod. tejto kúre skôr uškodilo ako pomohlo. Chýbajú aj názory odborníkov, no to je bežné, že západná medicína vplyv stravy na zdravotný stav človeka podceňuje a snaží sa zdravotné problémy liečiť radikálne.
  Teraz trochu odbočím. Všimol som si, že sa v Nemecku ryžová kúra propaguje spolu s jačmennou a tiež, že tam neprebieha o nej taká búrlivá diskusia ako na Slovensku. Dokonca niektoré polotovary určené na ryžovú kúru sú solené.
  Myslím si, že diskusia a propagácia ryžovej kúry patrí skôr na stránky o alternatívnej medicíne a nemala by sa vykresľovať ako všeliek na všetky civilizačné neduhy, lebo mi to opäť pripomína ten “západniarsky” prístup k svojmu zdraviu a kúra sa berie ako určitý “jednorázový liek” a nerieši problém nezdravého životného štýlu.

 75. Skusil som ryžovú diétu na vlastnej koži aj s manželkou,5 deň keď som mal toho až po krk a chcel to nechať,zomrel Stano Radič a manželka ma prehovorila,aby som ešte vydržal,či chcem skončiť ako on.Vydržal som a schudol 11kg. Žiaľ bohu s jojo efektom.Po čase som sa chcel ku nej vrátit,ale telo razantne povedalo nie, už po prvých sústach skončila v toaletnej mise aj s ostatným obsahom žalúdka. Dodnes ju nemôžem jesť samotnú, v momente je vonku. Telo to zariadilo za mňa a ja som mu za to vďačný.

 76. Pan Vesely ma v jeho postoji pravdu, ide o to, ze ziadna dieta nenahradi rozumny pristup. V tom s nim absolutne suhlasim. Clovek by mal poznat svoje telo a zakladne procesy, ktore v nom prebiehaju a su vyvolane dodavanou stravou. O tom sa da najst dost informacii na internete. Tato stranka mi pride ako jeden z najhodnotnejsich zdrojov na slovenskom internete, kde sa da dozvediet naozaj nieco viac. Pritom sa mi paci, ze aj napriek, tomu, ze je tu kvantum diskusnych prispevkov, nie je tu citit vplyv rozlicnych pavied a okultistickych dristov, ktore dnes clovek pocuje a vidi denne a ktore problem este zhorsuju. Okrem tohoto webu zvyknem este citat zdravie.sk – to mi pride ale trosku bulvarne, eutrofia.sk – tam toho je ale menej ako tu a strava.sk – tam je v poslednej dobe viac reklam ako clankov. Zdravim vsetkych a vdaka autorovi za web s kvalitnymi informaciami. Chudnutiu zdar a rozum do hrsti.

 77. Myslím si, že ryžová kúra nie je blbosť. Schudla som pomocou nej 7 kg. Prvé dni som mala dosť zúrivé závraty, ale asi za štyri dni prešli. Jednoducho som sa viac šetrila. Nejakú ťažšiu fyzickú prácu na to obdobie by som neodporúčala. Stolicu som začala mať pravidelnú, len sa horšie splachovala. Ďalšie fázy kúry, ktoré obsahujú vlastne len okolo 50%ryže a ostatok tvorí zelenina so strukovinami boli v pohode. Bol som plná energie. Nemla som žiadne tráviace ani premenštruačné problémy. Tých 36 dní mi dalo pekný štart na to, aby som svoju pažravosť dokázala držať na uzde…. Dokonca som tú ryžu dojedala aj 38. deň, čo s ňou keď už bola navarená? Ale rozhodne by som ryžovú kúru ako štart na zmenu stravovacích návykov neodporúčala tým, ktorí ryžu berú ako čínsku pomstu.

 78. Poznám jedného muža, ktorý schudol 12 kg za mesiac. Držal diétu podotýkam s hnedou ryžou. Chcem sa spýtať či tento variant chudnutia je riskantný pre zdravie.

 79. ja som par krat toto tu drzala.a po 3.dnoch som vzdy ochorela,nieco ako chripka.este teraz mam krce v zaludku,ked si na to pomyslim.ani ja nevidim dovod jest len ryzu…brrr..stale to iste?ale kazdemu to jeho.ked to niekomu vyhovuje..nech ju je…

 80. dada: je mimoriadne riskantné pre zdravie týrať organizmus malnutríciou čiže zlou výživou. imunita klesá, metabolizmus sa rozhasí. je to somarina.

 81. Myslím si že je somarina držať ryžovú kúru kvôli chudnutiu. Nikdy to nebolo zamýšľané na tento účel. To je nesprávna a možná aj veľmi slabá motivácia. Chudnutie je vedľajší, nie najdôležitejší efekt ryžovej kúry. Hlavný cieľ je očista a zbavenie sa dlhoročných jedovatých nánosov v tele, čo niekedy bolí, ale až tým sa odstráni príčina rôznych chorôb a alergií. Ďalším účelom je postupné preladenie sa na zdravý životný štýl. Pritom prvých 9 dní sa je samotná hnedá ryža, pretože je to z rôznych dôvodov ideélna potravina na očistu. Postupne naberá kúra však na pestrosti a bohatosti a ukazuje človeku, ktoré sú univerzálne tradičné zdravé potraviny, pretože naše stravovanie je zvrátené a vážne narušené. Tu potom postupne človeka zoznamuje s rôznymi kulinárskymi technikami a potravinami. Väčšinou ľudia si nevedia pripraviť jedlo a sú zvyknutí na Fast Food. Čiže ťažko vedia naštartovať na nejaký komplexný systém, kde sa treba starať zrazu o mnoho vecí. 4. fáza ryžovej kúry a jej modifikácia 5. fáza je ideálny spôsob stravovania na celý život, pretože ukazuje všeobecne platné zásady stravovania preverené tisícročiami na celom svete. Tiež vedie celkove k správnemu životného štýlu, pretože sa tu neustále zdôrazňuje dostatočná telesná aktivita počas kúry a tiež tretí pilier trvalého zdravia a to harmonický duševný stav – psychika a etika.
  Preto si myslím, že medzi tým o čo sa snažia autori tejto stránky a správne pochopenou ryžovou kúrou nie je až taký veľký rozdiel.
  Samozrejme, že keď sa človek vráti k svojej pôvodnej nezdravej strave vráti sa aj nadváha aj choroby. Ale to platí pri každej životospráve.

 82. Nechcem nikoho urazit, ale podla mna co sa tu pise je blbost. Ja som drzala ryzovu dietu asi 5 dni. Schudla som asi 3-4 kila a vahu som si udrzala.

 83. Lenka, podľa tak krátkej ryžovej kúry ako je 5 dní sa nič nedá posúdiť. Je fakt, že keď ju človek absolvuje celú, upraví sa mu aj metabolizmus a väčšinou potom pomerne dlho trvá, keď sa vráti k “normálnej strave”, že nastane jojo efekt. Ale nakoniec sa pri nesprávnej strave metabolizmus strhá a človek sa vráti do starých kolají. Na druhej strane každý sme zase trošku iný a nedá sa nič celkom generalizovať podľa jedného človeka. Zober si reakcie niektorých ľudí v týchto príspevkoch, ktorý zase píšu opak toho čo ty.

 84. Pre ostatných čitateľov: Nesúhlasím s tvrdeniami, ktoré tu píše Viktor Kisan, jednostranná diéta môže metabolizmus vážne poškodiť. Pod pojmom “upraví sa mu aj metabolizmus” treba rozumieť, že sa metabolizmus spomalí a potom dlho trvá, kým sa dostane na normálny stav (ak sa to vôbec podarí). V čase spomaleného metabolizmu je možné doslova bleskovo pribrať aj z veľmi malého príjmu energie. Preto je s jednostrannými diétami typu ryžová diéta tak spojený jojo efekt. Je takmer zákonitý. Preto neodporúčam koketovať s myšlienkou ryžovej diéty. Väčšinou je výsledkom len spomalenie metabolizmu a následné pribratie. plus riziko následných zdravotných komplikácií súvisiacich s malnutríciou. Pojmy ako “očista”, “jedy” patria na iné weby, zaoberajúce sa alternatívnymi smermi, ktoré sa môžu opierať o akékoľvek tvrdenie. Ono výroky typu “všeobecne platné zásady stravovania preverené tisícročiami” znejú fakt veľmi dobre, ale obávam sa, že za posledných pár tisíc rokov sa ešte nevytvorili žiadne jednotné univerzálne zásady stravovania, ktoré by boli uplatňované pár tisícročí, aby sa stihli overiť.

 85. Ja som držala ryžovú kúru 35 dní, zhodila som to je pravda, držala som ju v decembri a do dnes som všetky stratené kilá pribrala späť, nestravujem sa ukážkovo, viem, aj preto som tu aby som sa to naučila ale to že sa nestravujem ako by som mala neznamená, že sa prežieram, čo sa týka ryžovej kúry, začiatky boli hrozné, druhý deň tejto kúry bol naozaj zlý, mala som zimnicu, bola som hrozne unavená, točila sa mi hlava, ale potom to prešlo, zvykla som si na ryžu a ani dnes som na ňu nezanevrela, len škoda, že som si tie kilá neudržala. Inak bola som fakt ľahšia a šťastnejšia ale.. hladná ( šťastie v tomto prípade pripisujem tomu, že som videla a cítila ako idú kilá dolu, aj doma si to všimli) takže, aby som to zhrnula, ryžovú kúru som držla, aj som videla výsledky ale už by som to neurobila. Všetkým tvrdohlavým ako som ja prajem veľa síl, nech sa páči dotoho ale potom počítajte aj s tým, že môže prísť aj slamanie.

 86. Miro, stále sa tu oháňaš nejakou ryžovou kúrou, ktorá neexistuje, zamieňaš si dojmy s pojmami. Ryžová kúra po absolvovaní začiatočnej čistiacej fáze priberá postupne zeleninu, strukoviny a zeleninové šaláty, takže máš plnohodnotnú stravu v správnom pomere obilovín k strukovinám ako je aj všeobecne uznávané odborníkmi vo výžive. Tie všeobecne platné zásady sa všade utvorili, len ľudia sa stále od nich na svoju škodu odchyľujú: celozrnné obiloviny + strukoviny + zelenina ako surová tak aj tepelne spracovaná a max. 10% ostatného. Ryžová kúra nespomaľuje metabolizmus, ale ho naštartuje. Skús si dať pár dní hladovku a uvidíš ako Ti bude všetko pekne a rýchlo tráviť.
  Samozrejme je to Tvoja stránka, ktorá presadzuje Tvoje skúsenosti, ale za ryžovou kjúrou sa skrýva viac ako by si človek len podľa názvu mohol myslieť.

 87. Mám skúsenosť s ryžovou kúrou už 2x. Jedla som ju v 1. fáze 2x a v ostatných fázach 3x denne, všetko som do písmenka dodržiavala: pitný rezim aj pomer. Mnozstvo:jedla som normálnu dávku ako inokedy, kým som sa nenasýtila. A aj preto neviem pochopiť ako môže tu niekto hovoriť o hladovaní. To je somarina. Ak niekto tak hovorí, tak len preto, lebo sa jej najedol málo a tak samozrejme hladoval…a skolaboval! Táto kúra naozaj nie je o hladovaní!! Ale skôr o psychike. Nepripušťať si ze jesť iba ryžu a nič iné len ryžu je zlé. Veď to nie je natrvalo. Naozaj je najhoršia 1.fáza, ale ak si to v hlave este pridávame-nezvládneme ju. Ja som s tým nemala žiadne problémy a hlavne, pomohla nielen telesne, duševne, ale hlavne zdravotne. A to mi islo. Uz pomaly rok som bez liekov ktoré mi predpovedali že ich budem musieť už užívať celý život a bude sa mi este aj pridávať a je mi super. Nech si už tu hovorí každý kto chce a čo chce, ale iba ten kto ju skusi a dodrží vie najlepšie posúdiť o čom to je.

 88. Bibka chcem sa ta spýtať tie lieky čo si mala užívať celý život neboli náhodou na zníženie cholesterolu?Tiež sa chystám na ryžovú diétu a dúfam, že sa mi upraví chlesterol. Máte niekto skúsenosti so snížením cholesterolu ryžovou diétou?

 89. zdravim. co sa tyka ryzovej kury, som jej velkym zastancom. detoxikacia organizmu je jej cielom a skvely efekt je schudnutie. sam som ju doteraz absolvoval 2 krat. mal som 90kg, po skonceni 1.ryzovky som zisiel na 73kg, teda som schudol 17kg, bolo to niekedy v jeseni (oktober). do pol roka sa mi urcita cast vahy vratila, presnejsie som pribral na 80kg. podotykam, ze zo zaciatku som si daval pozor ale neskor nie. vratane jedenia vsetkeho na co som mal chut. na jar v aprili som si aplikoval 2.ryzovku s tym, ako to bude, ci schudnem zase tak isto a kolko som schopny pribrat kedze ide leto a je viac pohybu. schudol som na 68kg a po vsezrani vsekeho co ma napadlo som pribral naozaj naspat na 84kg. Je ale faktom, ze ako chcem, viac nepriberiem. takze to funguje a velmi dobre. ide len o to, ci zase zacnete vsetko jest alebo zacnete fungovat s rozumom. dalo mi to vela. napr. pitie mineralok. vynechavam vsetky sladene napoje, naucil som sa pit caj, nepit pocas jedla a kratko po jedle ked zaludok travi atd. vrelo odporucam kazdemu, kto chce nadobudnut pozitivne navyky. co sa tyka dehydratacie o tom by som pomlcal, nakolko ano ryza stahuje vodu, ale kedze moj denny prijem dosahoval 4-5L tekutin, tak v porovnani s objemom ryze ktoru som zjedol za cely den je to mnohokrat viac. ak mate zaujem, tu je link na moj web, kde sa ryzovka nachadza. www foxino sk / ryzovka.pdf (prepiste si to do prehliadaca) takze sa toho netreba bat, tych prvych 9 dni je strasnych, nakolko je to uplne cele bez chuti, ale ranajky na 10.den stoja za to. potom to uz ide velmi rychlo a chutne s vahou dole. teraz v oktobri idem na nu znovu a potom si dam maximalny pozor na urcite neziaduce prvky v stravovani. takze potom napisem blizsie info. s pozdravom Foxino.

 90. Foxino:
  “ide len o to, ci zase zacnete vsetko jest alebo zacnete fungovat s rozumom. dalo mi to vela. napr. pitie mineralok. vynechavam vsetky sladene napoje, naucil som sa pit caj,”
  Ale toto sa da uspesne naucit a praktizovat aj bez akejkolvek ryzovej alebo inej kury.

 91. moja poznamka je trochu mimo, ale nemohol by sem niekto hodit link , tu bol taky super clanok o 5 jedlach denne , a casovom rozvrhnuti.
  Miro nevies poradit ako si to mam rozvrhnut obed ranajky vecera +2desiate, ked ranajkujem cca o 9,00hod?

 92. tamara: choď do sekcie Racionálna výživa = zdravá výživa a tam článok Príklad výpočtu a návrh jedál na deň.

 93. niektori ludia, co drzali RK tu pisu, ze mali zavrate a bolo im zle. myslim, ze to len vyplyvalo z toho, ze sa im cistil organizmus. prave drzim ryzovu dietu, zatial som schudla 3kg. nemam ziadne problemy, je to len o pristupe, teda hlavne o pristupe. jeden znamy drzal tuto kuru a schudol 12kg a udrziava si to. neviem si predstavit, ako by mohla tato kura poskodit zdravie, lebo clovek sa stravuje fakt zdravo a po prvych 9 dnoch uz aj vyzivne.

 94. efa: nie je problém schudnúť pár kíl, ale udržať si ich potom pár rokov. a v tom žiadna kúra nepomôže

 95. tak samozrejme, ze clovek, co ma zle stravovacie navyky, si to neudrzi. tiez neuznavam rozne drasticke diety, tato vsak nie je extremne drasticka, lebo clovek nemusi hladovat a napriek tomu, ze je len ryzu, postupne mu k tomu pribudaju aj bielkoviny etc. podla mna moze byt ryzova kura dobry start pre niekoho, kto chce zmenit svoju zivotospravu. ako tu uz niekto pisal, primarny ciel by nemalo byt schudnutie…

  cisti organizmus…precistuje sa zvnutra to, co sa tam rokmi nausadzalo. presny rozbor ti nedam, lebo sa tym az tak do hlbky nezaoberam. to, ze v ocistnych kurach je sprievodnym javom malatnost, bolest hlavy prip. ine podobne priznaky ti povie asi kazdy, kto niekedy nieco podobne drzal.

  taktiez nevylucujem, ze u niektorych jedincov moze aj ryzova kura sposobit vazne zdravotne tazkosti, lebo organizmus kazdeho cloveka je jedinecny a tak aj reaguje. zavrhovat vsak kvoli takymto jedincom nieco, co ma pozitivny vplyv na organizmus, je to iste, akoby niekto odmietal jazdit autom, lebo co keby sa v nom nahodou zabil.

 96. efa: ryžová diéta je ako prostriedok na chudnutie veľmi drastická a neúčinná – stratí sa veľa vody a svalov, pritom tuku neubudne viac, ako pri chudnutí racionálnou stravou – pestrou a vyváženou, bez hladu.

  ak niekto plánuje prejsť na zdravú stravu nemusí kvôli tomu najskôr prejsť na ryžu a spomaliť si metabolizmus nedostatkom živín.

  pokiaľ ide o pojem “očista” ani tu sa asi nezhodneme, “očista organizmu” je dobre znejúca fráza, ktorá sa papagájuje a nikto presne nevie, čo sa tým myslí. malátnosť pri diéte určite nemusí byť len prejavom super čistenia organizmu, ale proste nedostatkom živín, keď človek slabne a spomaľuje sa mu metabolizmus.

  no a nakoniec to, že niektorí jedinci majú vážne zdravotné ťažkosti – to je už len čerešnička na torte. ryžová diéta ako forma chudnutia nie je vhodná, lebo väčšinou sa proste kilá vrátia. tak načo je dobré skúšať typ stravovania, ktorý ohrozuje zdravie “niektorých” ľudí keď v konečnom dôsledku takmer všetci nakoniec znova priberú. to je ako vpáliť v 160 kilometrovej rýchlosti bez pásov do slepej uličky. čo ak sa mi nič nestane?

  nehnevaj sa, ale budem ti stále oponovať, pretože tento web je o chudnutí a na ryžovú kúru som chcel upozorniť, ako na rizikovú činnosť, ktorá ohrozuje zdravie a u väčšiny ľudí nespôsobuje trvalé schudnutie. prosím, nerozširujte tému ryžová diéta do oblastí, ktorým sa tento web nevenuje. hladovky, rôzne očistné kúry a alternatívne výživové smery rozoberajte na inom webe.

  A každý komu v hlave máva ryžová diéta ako svetlá nádej rýchleho riešenia, aspoň sa poraďte s lekárom! ak beriete niektoré lieky (srdce, odvodnenie, tlak…) takáto “skvelá” diéta vás môže dostať až do kolapsu, bez žartovania. ak si stravou znížite tlak, potom oné slávne pocity “očisty” môžu byť len prejavom hypotenzie. nečakajte až sa niekde v meste zložíte k zemi a nik nebude vedieť, čo vám je! nedostatok látok ako horčík môže spôsobiť ťažkosti so srdcom, overte si to skôr, než začnete variť ryžu.

 97. Mirko, prečítal som všetky príspevky v tejto a aj v ďalších diskuziách na Vašom WEBe. Nič v zlom, ale nadobudol som dojem, že je Vám táto “ryžová” téma osobne nesympatická a stávate sa nekritický. Napriek mnohým pozitívnym výsledkom stále ju len tvrdohlavo odmietate a kritizujete.
  Sám osobne som vyskúšal mnohé diéty – Atkinsonovu, vajíčkovú, kapustovú a iné – napriek tomu som sa vždy vrátil na svoju váhu, ktorá je dnes 120 kg. Máte pravdu v tom, že v prvom rade je to o správnom stravovaní a zmene stravovacích návykov. Napriek tomu si myslím, že tu diskutovaná “ryžová diéta” je zo všetkých diét najmenej škodlivá a zaručuje dobré výsledky. Momentálne som uprostred tretieho cyklu a už som stihol schudnúť 5 kg. Pritom nehladujem ako v minulosti pri iných diétach.

 98. majo: viete, nechcem sa vás dotknúť, ale ja hmotnosť 120 kíl považujem práve za výsledok diét. ak vám nepomohli iné diéty, prečo si myslíte, že vám pomôže práve ryžová diéta? nie som si istý, či nekritickým nie ste skôr vy – idealizujete si diéty. Ja som aj proti iným diétam (viz iné články) ryžová diéta nie je jediným nezmyslom, čo tuční márne skúšajú.

  Vy totiž možno napíšete že ryžová kúra “Napriek mnohým pozitívnym výsledkom…” ale nemáte to podložené ničím konkrétnym, žiadnymi mnohými pozitívnymi výsledkami. skôr nájdete ľudí, ktorí vďaka ryžovej diéte schudli pár kíl a o krátky čas ich majú nazad. pomalšie, alebo rýchlejšie. to predsa nie je žiadny pozitívny výsledok!

  ryžová diéta totiž nie je riešenie príčiny, ale jej následku. akonáhle diétu ukončíte, kilá sa začnú vracať. ale veď to som už tuším napísal vyššie.

 99. miro: musim sa zastat maja, lebo aj mne sa zda, ze z tvojich prispevkov vyplyva, ze odsudzujes akykolvek iny sposob chudnutia, ako ten tvoj. neupieram, ze si zmenou svojej stravy etc. schudol a dokazal si si to udrzat, ale nie je to jediny sposob ako toto dosiahnut :)

 100. efa: a aby si si udrzala stihlejsiu postavu po ryzovej kure, budes co, jest do konca zivota len ryzu? tak potom dobru chut ;)

 101. ny: jasne, ze nie ;) proste vyvazenu stravu a tak…z mojej vlastnej skusenosti viem, ze pre mna je lahsie udrziavat si postavu ako schudnut

 102. Ryzovu dietu som absolvoval s ubytkom cca 12 kg na hmotnosti. Okrem velkeho odporu k ryzi som neziskal nic – po par mesiacoch sa i napriek uprave jedalnicka zacal prejavovat jojo efekt a lekarka pri kontrole na internom oddeleni, kratko po ukonceni diety, skonstatovala rozvrat metabolizmu, z ktoreho som sa dostaval cca rok…

 103. Miro, obdivujem tvoju trpezlivost, ze aj po 50 clanku sa stale snazis ryzozrutom vysvetlit, ze nie je najvhodnejsie drzat dietu, ked chcu schudnut. Ale kazdy musi najprv spravit kopec chyb, kym sa pouci. Vsetci pisu, ze schudli 7 – 15 kg, nikto vsak nenapisal, ze je so svojou vahou a hlavne postavou uz spokojny a co planuje robit dalej. Je jasne, ze znova sedia a hladaju clanky o dalsej zazracnej diete, ktoru vyskusaju o dva mesiace a zhodia dalsich 15 kg. Staci, ze to spropaguje nejaka hviezda a uz zasa maju vybaveny jedalnicek na buduci mesiac. A este jedna poznamka – efa – nejde o “Mirov spôsob chudnutia”, to, co Miro popisuje, tak sa stravuju vsetci ludia s normalnou vahou. Nevymyslel nic nove, len to, ze sa netreba prezierat. Lenze ti, co su obezni to pocut nechcu, ved preco by mali prestat jest do konca zivota 7 pudingov denne, ked si staci dat raz do roka dietu a schudnut naraz 20 kg?
  Odkaz pre ryzozrutov – drzim palce pri skusani dalsej urcite zarucenej diety, ja zdviham zadok z roboty a namiesto toho, aby som isla 3 zastavky elektrickou, sa prejdem pesi domov a kludne si dam slaninu, na ktoru mam neuveritelnu chut potom, co som videla fotky z Mirových opekaciek.
  Miro, odkaz pre teba – viac sa na fotkach usmievaj, mas na to dovod.

 104. zuza: vďaka, presné zhrnutie. práve si prezerám mapu bratislavy a zisťujem, ako strašne je malá. ak nerátam trasy typu rača – dúbravka, väčšina ciest má pár sto metrov, trebárs račko – ružinov je 2 a pol kilometra. električkou to spravím za takmer rovnaký čas ako peši… a s tým usmievaním :-) asi som podedil priveľa vážnej tváre, ale súhlasím, mal by som sa prečo. aspoň chvíľami.

 105. ZUZA: tak to sa mylis, ja som sem pisala pocas diety na zaciatku tohoto roku a par mesiacov po nej. napisala som kolko som schudla a aj moje plany. tiez si myslim ze ryzova kura je nejakym sposobom blaznovstvo-no kedze som nejak za pol roka pribrala, vyskusala som 1x v zivote dietu a pomohlo. lenze asi dolezite je nebrat to ako dietu-ja som to nebrala ako dietu,leč ako cistiacu kuru, po kt. sa z tela odplavi vsetko zle a zacnem sa konecne snazit jest lepsie.neviem kto to tu pisal-ale ako najskor drźi dietu a potom”zozere” cely plech kolaca. to je jasne. tato dieta nie je pre kazdeho. kto si mysli ze nou schudne a potom sa bude napchavat dalej nech na nu rychlo zabudne. podporujem cistiace diety kt.vas nabudia na spravne stravovanie.a to sa snazim, aj ked na ten pitny rezim stale zabudam-sakra.Miro asi vyuzijem tvoj napad a fakt si nastavim tie hodinky na pipanie kazdu hodinu a basta.
  a na koniec: vahu si stale udrzujem a chcem este schudnut ale k ryzovej kure sa uz nikdy nevratim-(po ryzovej kure som aj obycajnu ryzu dala do pusy az po 4mesiachoch-to som si ani neuvedomila) ale hnedu ryzu uz nemozem ani citit, akonahle si len pricuhnem,hned “zfleku” by som sa z nej povracala-normalne mi pride z toho smradu zle.takze teraz sa snazim nie chudnut(vlastne ano:) ale jest pravidelne,+pit ale nie iba mesiac,ale cely zivot. hmm-uvidime co to urobi:) , musim si kupit viac budikov:)

 106. Ahojte,
  Mirko, mame doma Tvoju knihu, kupil ju manzel, pretoze ho pri listovani zaujala, mimochodom, on ma 178cm a 70kg, takze ju nepotrebuje, to skor ja, mam 160cm a vaha momentale 63kg. MAm 32 rokov a uz ako 11 rocna som vazila 60kg, co som si az do tehotenstva udrzala, potom zrazu 70kg a bola som hotova. To bolo v 2001, som lekarka, takze isla som na to zratanim kcal a moj denny prijem som obmadzila na 1000kcal/den + 3-4x tyzdenne aerobna zataz 60-90min. Za rok som mala 58kg a potom som si kcal prestala pocitat, v “pohybe” som vytrvala a za dalsi rok som schudla na 52kg, cize v roku 2003 som bola najchudsia v mojom zivote…Musim povedat, ze som sa citila vynikajuco, atraktivne, atd…Pomaly som zacala cvicit nepravidelne a kcal som nepocitala, este v marci 2005 som mala 59kg a teraz 63…Zas idem na to. Som s tym uzrozumena, ze ked chcem byt relativne stihla, musim bojovat.
  Chcem Ti povedat, ze aj ked som mala tych 70kg, cholesterol a tuky, teda cely lipid. profil som mala vynikajuci. Moj manzel si kludne v noci naplni zaludok vianockou s medom, je stihly, ale jeho hladina cholesterolu a tukov v krvi je na jeho vek otrasna!
  Vsetkym VAm prajem dlhodobo zhodene kilogrami, aby VAm to pomohlo ku zdraviu, ale aj celkovemu dobremu pociti zo seba!

 107. tamara – vobec nechapem, ako ta dieta moze nabudit na zdrave stravovanie, mesiac zujes ryzu a to ta nauci, co mas jest cely zivot? cize to, ci je zdravsi vyprazany rezen alebo paprika zistim az vtedy, ked budem dzrat dietu? Ale ak si to pochopila az po ryzovej diete, tak to aj tak malo svoj vyznam.
  Ak chcete byt stihli, prestante mysliet na diety, zazracne pilulky, ktore vsetko spravia za vas. Prestante sa vyhovarat na to, ze za vasu tucnotu je zodpovedna dedicnost. To, ze su tucni vasi rodicia, je len v tom, ze ani oni sa nestravuju spravne a pravdepodobne to ani vas nenaucili. A pre tych, ktorí z duse nenavidia pohyb – neviete o co sa oberate – lyzovanie, korculovanie, bicyklovanie, prechádzky v prirode, plavanie, tenis,… to vsetko vam poriadne vycisti hlavu, zrelaxujete, stretnete sa s priatelmi a okrem toho budete odmeneni krasnym pevnym telom a tým, ze mozete zjest co chcete a vobec nemusite pocitat kalorie.
  Miro – som rada, ze na tvojich strankach uz hovoris aj o sportovani, to mi v tvojej prvej knihe velmi chybalo. Ja som skor typ, ktorý radsej zje rezen a klobasky, pretoze milujem sportovanie, takze mozem jest vsetko. Mne sice trasa racko – ruzinov trva pesi 40 minut, ale aj tak je to najlepsi relax, ked sa vraciam vystresovana z prace.
  Drzim palce tym, ktorí pochopili, ze stravovanie a pravidelny pohyb znamenaju radost zo zivota. Ti, co stale skusaju diety a tvrdia, ze priberaju aj zo vzduchu, snad pridu na to, ze tadial cesta nevedie.Nesnazte sa len tyzden alebo mesiac, uvedomte si, ze stravu a pohyb je nutne zmenit az do konca zivota. Tak ako sa rano zobudim, obleciem do prace, tak aj denne sa venujem sportu, relaxu a dobremu jedlu. Je na kazdom z vas, ako pristupite k zivotu a k sebe, len prestante sa vyhovarat na vsetko a vsetkych. To, ze dieta a pilulky nezaberaju, to viete vsetci a viete aj to, co mate robit. Prestante byt lenivi, inak sa dozijete len dalsieho sklamania s dalsich kil.

 108. Pri tejto kúre sa často vyskytuje sťažnosť na nedobrú chuť hnedej ryže.Treba však vedieť, že v celozrnných obilovinách cenný olej obsiahnutý v klíčku podlieha časom oxidácii, žlknutiu a stuchnutiu. Preto by sme nemali konzumovať staršie obiloviny ako 1 rok. U celozrnnej ryži je to dokonca len pol roka. Častokrát v supermarketoch natural ryža má divný zápach a citliví ľudia majú proti takejto ryži prirodzený a správny odpor. V Ázii bolo výskumami dokázané, že stará hnedá ryža je zdraviu škodlíivá, napr. spôsobovala žalúdočné vredy. Obchodníci všeobecne sa kvôli zisku neštítia predávať nielen starú hnedú ryžu, ktorú získali za babku, ale dokonca aj, ako vieme, zhnité mäso. Dobrá, čerstvá hnedá ryža má príjemnú vôňu aj chuť. Nekonzumovať teda nechutnú a zapáchajúcu hnedú ryžu. Celkove si treba uvedomiť že ryža je pri tejto kúre pre nás liek a podľa toho treba vyberať čo najkvalitnejšiu, minimálne ekologickú i keď je dosť drahá. Ja si kupujem v Rakúsku tzv. biologicky dopestovanú celozrnnú ryžu a občas v Mariane v Bratislave. Zo supermarketu smrdela, a pri premývaní bola voda akoby od oleja.

 109. pekny den prajem,

  V rámci kampane pri príležitosti Svetového dňa srdca, by sme radi prispeli krátkym, ale o to viac výstižným obežníkom pod názvom: Životná rovnováha
  Týmto spôsobom chceme pripomenúť ľuďom dôležitosť zdravotnej prevencie, potreby udržovania si zdravej telesnej kondície a životosprávy a predchádzať tak vzniku závažných, prevažne srdcových ochorení.

  V prípade, že Vás náš obežník zaujal, prosím vyplňte nižšie uvedený Dotazník, ktorého vyhodnotenie nájdete čoskoro na našej web stránke http://www.preveda.sk , tu nájdete pod položkou projekty aj spomínaný Obežník a Dotazník

 110. Zuza- ja viem ,je to od veci, ale vec sa ma tak-ze ja viem co je zdrave a ako by som mala jest,(ked u mna byval moj priatel tak pri mojej strave schudol 4dk:), a ani nevie ako. uprimne-ani ja to neviem) len mne sa to chce dodrziavat az vtedy ked som chuda a chudnut este viac. ak som tucna poviem si sakra-a dam si cokoladu.cize najskor potrebujem schudnut rychlo a byt pekna a potom uz jest normalne zdravo. a tak to aj robim. no priznam sa ze cez leto som teraz pribrala nejake 3kg, vzhladom na nicnerobenie atd.

 111. Ahoj Miro,vyskúšala som ryžovú kúru pred dvomi rokmi.Chcela som si na jar prečistiť organizmus a aj zhodiť nejaké to kilo, lebo aj napriek zdravému životnému štýlu(základom môjho jedálnička je zelenina, nejem cukor, výrobky z bielej múky, športujem atď.) som mala 7-8 kg nadváhy (nikdy dovtedy som žiadne diéty neskúšala,pokladám ich za najlepší spôsob ako pribrať ešte viac). Počas nej som schudla asi 10 kg a potom ešte 3 kg. Počas kúry som nepociťovala žiadne problémy, práve naopak, cítila som sa skvele. Po jej ukončení som však mala problém prestať chudnúť, takže moja váha klesla pod zdravú normu. Niekoľko týždňov po tejto kúre som začala mať problémy so suchou pokožkou,na 2 mesiace som stratila menštruáciu a stala som sa veľmi náladovou. Všetko sa však časom upravilo,keď som pribrala naspäť pár kíl (nie však všetky). Čo chcem týmto svojím príspevkom povedať?
  1. Že máš absolútnu pravdu, keď varuješ ľudí pred takoto dlhotrvajúcou jednostrannou diétou, je to extrém a následky sa môžu prejaviť aj omnoho neskôr. Keďže sa počas tejto kúry okrem ryže je aj zelenina a strukoviny,neskôr sa aj solí,jedinou chýbajúcou živinou je tuk. Práve tomuto faktu pripisujem svoje následné ťažkosti. Nič netreba dohnať do krajnosti, ani obmedzovanie tuku v strave.
  2. Na druhej stane si myslím, že práve to bol impulz pre môj organizmus, aby začal zhadzovať prebytočný tuk (nielen vylučovať vodu).Roky som totiž žila na strave zelenina,obilniny, strukoviny,nízkotučné mliečne výrobky,vajíčka, ryby, športovala som aj 2-3 hodiny denne (beh, bicykel, plávanie, posilňovňa, aerobik…) a nie a nie sa zbaviť spomínanej nadváhy.Takže môj záver znie, že ryžová kúra môže naštartovať metabolizmus na chudnutie, avšak je dobrá tak počas jedného týždňa(nemyslím iba čistú ryžu, ale každú fázu skrátiť tak na 2 dni), potom si treba zostaviť vyvážený jedálniček.Dodržiavať ju 36 dní po vlastnej skúsenosti nikomu VYSLOVENE NEDOPORUČUJEM.

 112. Mojich pár poznatkov k ryžovej kúre. Prvá fáza bola niečo strašné. Tá neslaná ryža sa nedala jesť, ostávala v krku, ako keby som prežúval pohrebný veniec. Ale! beriem lieky na vysoký tlak a už na druhý deň RK sa mi tlak dostal do skoro normálnych hodnôt, tak som to riskol a neužil som tabletky. Na štvrtý deň som mal tlak 120/80, pričom som začínal v prvý deň ráno na 154/100 (merané pred užitím liekov). Viem si predstaviť, že niekoho, kto má normálne nízky tlak z toho mohlo aj vystrieť. Po prežití prvej fázy som schudol 5 kg. Celkove po 36 dňoch som vážil o 10 kg menej. Za rok som ich síce nabral naspäť, ale na nezaplatenie je vedomie, že sa táto kúra dá vydržať. Musím ešte dodať, že sa odvtedy natural ryža, najmä keď som sa ju naučil variť tak, aby bola chutná, stala bežnou súčasťou môjho jedálnička. Vážne mi to chutí! A ešte jedna vec, treba ju jesť paličkami!!! Opäť sa chystám absolvovať túto kúru, ale tentoraz urobím modifikáciu po troch dňoch striedania fáz 4-3-2-1-2-3-4, to je 21 dní. Myslím si, že tento cyklus by som mohol opakovať trebárs každé 3 mesiace. Alebo obetovať vždy jeden týždeň z mesiaca a dať si striedanie fáz po jednom dni. To už by organizmus hádam ani nezaregistroval. Len pritom treba dopĺňať draslík, najlepšie tabletkami, lebo banány sú kalorické.

 113. fast: čo tak skúsiť postup, ktorým sa dá schudnúť bez toho, aby si bol o chvíľu na starých kilách? ten pokles tlaku bol spôsobený odvodnením a dúfam, že si uvedomuješ, že si mohol skončiť aj s kolapsom.

 114. Miro, ja som tú ryžovú kúru nezačal prioritne kvôli chudnutiu, i keď som vedel, že sa to bez zníženia váhy asi nepodarí :-). A k tomu odvodneniu, denne som vypil 3 až 4 litre tekutín vo forme rôznych ovocných, bylinkových, zelených, čiernych a čojaviemakých čajov a tiež som striedal rôzne druhy minerálnych a stolových vôd. Okrem toho, denne som si sledoval tlak aj niekoľkokrát.

 115. Nemyslím si že to mal na svedomí len tuk. V hnedej ryži je ho asi 2,5% a v strukovinách tiež okolo 2%. Ak si jedla aj varené sójové boby, tak tam je ho oveľa, oveľa viac. Pritom tuk používame vo štvrtej fáze pri zeleninových šalátoch. Pritom ak by to bolo tak, tak by sa to u každého alebo väčšiny tak prejavilo. Podobné problémy ako u Teba však nastávajú u žien, ktoré majú narušený hormonálny systém a berú hormonálne prípravky. Taktiež hormonálna antikoncepcia môže reagovať podobne. Pri ryžovej kúre sa všetko neprirodzené prejaví svojou reakciou. Negeneralizoval by som hneď. Žijeme na nezdravých potravinách aj kvalitná hnedá ryža aj zeklenina je na Slovensku problém. Keď sa budem stravovať hnilými zemiakmi, tiež mi to nebude ktovie ako prospievať. A stará stuchnutá hnedá ryža, ktorá sa u nás predáva je podobná i keď to na nej nie je tak viditeľné.
  Preto si medicína nevie poradiť s civilizačnými chorobami, alergiami, kožnými chorobami, že máme veľmi nezdravý životný štýl.

 116. Ja som skusila tuto kuru a vydrzala dva tyzdne. Robila som to kvoli ociste organizmu. Schudla som 4 kila a prve tri dni to nebolo nic moc. A okrem ryze som si davala aj prirodne vitaminy. Pila som vela vody a striedavo zihlavovy a zeleny caj.Po dvoch tyzdnoch som sa citila celkom v pohode, ale ryza mi proste nechutila. Po tejto kure som este sla na crevnu sprchu.Sestricka, co mi to robila mi povedala, ze take ciste creva ako som mala ja, uz davno nevidela. Takze mam potvrdene, ze ta naturalna ryza fakt precistuje. Naturalnu ryzu kupujem dodnes a pripravujem ju rodine. No a este jeden detail. Snaha o zdrave sravovanie ostala a nakonic sa mi podarilo schudnut este 5 kil. Vahu si drzim doteraz.

 117. ahojte ja práve začínam s touto dietou a jeden známy ju drží už asi 12 dní schudol zatial asi 8 kg, cíti sa lepšie, má krajšiu pleť, a v pohode ide na WC a hlavne sa cíti lepšie zdravšie, ale to je každého osobná vec či ju chce alebo nechce vyskúšať nehovorím že je to zázrak ale pokial po diete začne zase niekto vela jesť a prepchávať sa po večeroch je jasné že priberie naspať a aj viac … to je celé

 118. dobry vecer ja som citala vasu alebo ako to mam nazvat ryzovu dietu.ja by som potrebovala a hlavne chcela schudnut .neviem co mam robit uz som vyskusala vsetko mozne od skoro vsetkych tabletiek na chudnutie po drasticke aj nedrasticke diety a nic. no neviem co mam uz robit.neviete mi poradit??dakujem

 119. ahojte vsetci, nepoznam ani nemam docinenia s ryzovou dietou ci kurou, ale poznam nieco, co sa vola ryzovy post a clovek sice aj tu papka ryzu natural s trochou zeleniny a odburavaju sa mu kilecka, ale podstatou ryzoveho postu je ten, ze sa clovek efektivne zbavuje toxinov a skodlivin v roznej forme a preto chudne. Dokonca si nemylsim, ze aj tato spominana ryzova kura je az taky nezmysel, lebo ryza naturalna ma ovela viac blahodarnej posobnosti na organizmus, nez si mysli clovek, co pisal tento clanok

 120. fox
  suhlasim s Mirom. Ryza ti nepomôze. Ma totiz pomerne dost vysoky glykemicky index, ktory spôsobuje kolisanie cukru v krvi (glukozy) a nasledne caste vyvolavanie hladu. Ryzu treba z diety vyhodit. Maximalne co ti pomôze je ze ti zpôsobi odvodnenie.

 121. Zdravím , tiež si nemyslím, že ryžová kúra je až taký nezmysel. Výsledky mojich krvných testov ma začiatkom roka poriadne zaskočili. Dovtedy som si myslela, že som zdravý človek , ktorý sa prirodzene pomerne zdravo stravuje, až na občasné ulietnutie na rodinných oslavách a tiež denne zľahka športuje. Potrebovala som zreparovať organizmus vzhľadom k veku s prirodzene sa spomaľujúcim metabolizmom, čo ma tiež zaskočilo, že aj ja starnem. Skúsila som tú ryžovú kúru, ako nástroj detoxikácie najmä svojej pečene. Nie ako návod na chudnutie. Musím povedať, že som ju dodržala bezozvyšku dôsledne. Už v druhom mesiaci sa moje skukne zväčšili, čo som považovala ako pridanú hodnotu. Pokračujem v strave vhodnej na ochranu svojej pečene a po 1/2 roku laborka potvrdila úplne iný krvný obraz ako ten, čo ma vystrašil. Jesť iba ryžu natural by bolo asi nie celkom vyvážené, ale krátkodobo je pre toho, čo mu takáto ryža chutí , určite dobrý prostriedok ako naštartovať iné chute, aby mohol prejsť na iné stravovacie návyky.

 122. Moja pozitívna skúsenosť zo zhadzovania kíl (samozrejme vyskúšala som všeličo): pravidelná strava – doslova a dopísmena pravidelná – 5x denne so zeleninou a ovocím a s prísnym pitným režimom a cvičením (5 Tibeťanov) = na váhu som toho nezhodila veľa – asi 3 kg – ale na objeme v kritických partiách som “zhodila” 1 konfekčné číslo; dodržiavala som to asi pol roka. Odvtedy prešiel už nejaký ten rok čo necvičím, a s tým jedlom to tiež nie je také ideálne, ale stále dodržujem pitný režim a to “zhodené” konfekčné číslo sa stále drží. Ale opäť začínam cvičiť Tibeťanov, lebo po nich sa mi úžasne zlepšila moja kondícia, a to mi už chýba. Všetkým veľa úspechov v ich snažení.

 123. A ešte, pri Tibeťanoch pozor na správne dýchanie, inak je to bez efektu.

 124. JA som presvedcena ,ze keby niekto z nas dodrziaval ryzovu kuru tak ako sa patri urcite schudne minomalne 10 kil teda dost zalezi od hmotnosti.Pretoze ja osm ju drzala asi 7 dni a schudla som 3 kila a urcite to nieje voda,pretoze doteraz mam o 4 kila menej –..Takze drzim vam palceky :)

 125. Po rokoch pokusov a omylov mozem povedat – jedine co naozaj plati pri chudnuti je vyhodit zo stravy prebytocne sacharidy, ZIADNE sladkosti, pecivo, chlieb, zemiaky a ryzu tiez pomenej, male ale pravidelne porcie, nemusi to byt zrovna kura na vode, proste masko, zelenina a sport a pravidelne pit. Hotovo, nie je o com.

 126. Páči sa mi ten prvý príspevok… Napriek tomu, že je celý web o chudnutí, ona sa spýta že čo má robiť. Nuž…

  Poradím ako rýchlo zhodiť kilá… Mne doteraz pomáhalo na “rýchle schudnutie” postaviť sa na váhu iba jednou nohou a tú druhú navážiť iným smerom… Váha potom zaručene ukáže aj o 5-6 kíl menej. Vyšší level je potom už len položiť tú druhú nohu na zem… To niekedy spraví aj podváhu… :-)

 127. Autor tohoto článku by si mal konečne zistiť čo to tá ryžová kúra vôbec je a nepísať len tak od boku. Vôbec sa neje stále len ryža. Ryžou sa len štartuje. Ryžová kúra pozostávajúca zo štyroch etáp je veľmi efektívna hlavne na čistenie organizmu od nahromadených toxínov, hlienov a usadenín na všetkých úrovniach. Samozrejme sa v jej priebehu aj výrazne chudne, čo však nie je cieľom. Pomohla už veľmi veľa ľuďom od rôznych zdravotných problémov a lekári len valili oči nad výsledkami. Keby to, čo dokáže ryžová kúra dokázal nejaký liek, bol by vychvaľovaný do neba a veľmi drahý. A autor by dostal určite nobelovu cenu. Takže neznevažujte ryžovú kúru, keď o nej nič neviete.

 128. UPOZORNENIE! Moja mama ako 37 rocna nasadila ,,ryzovu dietu”. Schudla 25 kilogramov z cca 92 kg na 68 kg a vyzerala naozaj stihlo, ale zacala mat velke zdravotne problemy. Po testoch sa zistilo ze sa jej v zlcniku vytvorila kasa! Zlcnik jej museli vybrat a v dosledku operacie a naslednej liecby pribrala cca na 120 kg!

  Doteraz ma zdravotne problemy so zazivanim.
  Tak co damy stoji to zato?

 129. Ahojte ja sa snazim chudnut uz rok a namiesto schudnutia som este pribrala.
  Co mam robit :( ?

 130. Ja som začala s kúrou nie kvoli schudnutiu ale psoriáze a nanič tráveniu. Nemám zatiaľ problém, lebo ryža mi chutí a som zvyknutá na neprichucované čaje, som zvedavá koľko to vydržím, ale verím, že mi pomôže aspoň čiastočne zbaviť sa psoriázy. Pripojím sa po absolvovaní aspoň polovice kúry ako som na tom.

 131. Ja som začala s ryžovou kúrou kvoli psoriáze a mám za sebou 6 dní utrpenia cítim sa nie moc dobre a stále premýšľam, či to má zmysel. Nejde mi do hlavy že sa v tejto kúre úplne vylúčil tuk, čítala som, že keď niekto vylúči zo stravy tuk úplne môže si uškodiť, tak rozmýšľam že už pri fáze so zeleninou pridám troška kvalitného oleja. Samotná suchá ryža mi len veľmi ťažko ide dolu krkom.

 132. citam sem tam tieto clánky,no zaujimave veci sa tu sem tam deju a hlavne zle informacie.teda ide o to,ze chudnutie je hlavne o prijme a výdaji.teda neexistuje dieta,kde moze byt prijem vacsí ako výdaj.teda je to všetko v hlave a systeme stravovacich návykov.pokial ide uz o obezitu,tá sa musi liečit,ale nie drastickym sposobom odriekania si. A RYŽA!!! je to jedna z potravin,ktoru treba vynechat pri akejkolvek forme diet. z lekarskeho hladiska, je ryža skor opacneho učinku.

 133. ICA Nitra, chcem este dodat,ze na psoriázu je vela veci,akurát ale mozno zmiernia,alebo prave zasa naopak zhorsia stav. a stym tukom ,to je pravda,lenze psoriáza sa sice prejavuje na povrchu,ale ryzov ju z tela dostat nemozes, preto je mi luto ze trpis este viac ako predtym.

 134. a k celkovej otázke chudnutia a boja z nadváhou mám pozitívne skúsenosti a vzdy je nejaka cesta. no telo sa neda oklamat nejakou kúrou ryze, ktorá je prave velmi fajn na priberanie,ale ako som uz v predoslom clánku pisal, je v setko v hlave a su moznosti,kde nie je prakticky mozne aby nastal jojo efekt, pokial to bude správne po kazdej stánke.

 135. Upozornenie “Majky NR” na problémy so žlčníkom pri ryžovej kúre je zaujímavé, pretože som sa sám už s tým stretol. Ale je to tak výnimočné, že nebolo by dobre kvôli tomu celkom zatracovať ryžovú kúru, pretože veľmi veľa ľuďom na druhej strane nesmierne pomohla. Možno u takýchto rizikových ľudí, ktorí konzumovali veľa živočíšnych tukov a bielkovín, by bolo treba pred tým vyčistiť pečeň a žlčník niektorou z metód, ktoré uvádza Cingroš v knihe Sam sobě doktorem.
  Z celozrnnej ryže sa nepriberá, tak ako aj z ostatných celozrnných obilnín a tiež celozrnnej múky. K tomu sa ani nežiada mäso, skôr len nejaká zeleninka a strukoviny. Naopak k bielej ryži, chlebu a knedlíkom potrebujeme mäso, lebo telo cíti, že tam niečo chybuje a chce to mäsom doplniť! A z toho sa potom česokrát utešene priberá.

 136. Ja som pred dvoma dňami začala s ryžovou dietou.No teraz po prečítaní si príspevkov neviem,či v nej budem pokračovať.Možno by som mohla v skrátenej podobe. No ten žlčník ma vystrašil

 137. Oľga ja som ryžovú kúru vydržala jesť 6dní ale mala som také problémy že som musela skončiť. Navyše som chudokrvná a ryža odbúrava železo. Bolo mi ako keby som mala chrípku, všetko ma bolelo a psoriáza sa mi veľmi zhoršila. Schudla som 3 kg a potom som ich 2 nabrala spať. Bola to hlúposť aspoň u mňa. Aby som si strážila váhu, začala som si každý deň písať čo a kedy skonzumujem a tak si ľahšie ustrážim príjem potravy a nejem kade čo. Snažím sa jesť 5 až 6 x denne hlavne mliečne výrobky ako jogurty, acidko, desiata a olovrant je ovocie obed musí byť – jem cestoviny, ryby, hydinu s malou prílohou a šalátom. Prišla som na chuť kyslej červenej kapuste a cvikli to super zasýti a večer si dám nejaký celozrný chlieb so šunkou, syrom a zeleninou. Vypijem tak 2 až 2,5 l čaju, alebo minerálky. Som teraz spokojná, veselá a vyrovnaná . Pri tej kúre som bola ako fúria a manžel ma prosil, aby som s tým skončila. Vďaka mu mal pravdu. Olinka ak máš problém s váhou stravuj sa takto nejak ako som to popísala. Po kúre sa ti kilá určite vrátia spať.

 138. Olga, možno Ťa môžu trochu motivovať, povzbudiť a poučiť skúsenosti s ryžovkou počas viacerých rokov na stránkach eutrofie. Väčšinou sú pozitívne a častokrát až nadšené. To ale väčšinou na konci, pretože na začiatku to je vždy trochu boj sám so sebou. Nezriedka je to aj spôsobené abstinenčnými symptómami po ukončení príjmu sladkostí, čokolády, kávy mäsa a pod. Taktiež uvoľňovaním nahromadených toxínov v tele do krvi.
  Tam za tie roky sa napr. ani raz neobjavil problém so žlčníkom.

 139. Ryzova kura je podla mna velmi dobra vec. Hlavne ked sa chce clovek zbavit toxinov. Ja som ju vydrzala drzat jeden tyzden a bola som velmi spokojna. Je pravda ze prve 2, 3 dni som sa citila slaba a bolela ma hlava. Ale to je normalne, lebo sa odplavuju toxiny. Je to tak aj pisane v navodoch. Po 7 dnoch som sa citila lahka a ozdravena. Lutujem, len, ze som ju nevydrzala dlhsie.. :o( (maskrtny jazycek to nezvladol :)

  Co sa tyka ludi, ktori ju chcu drzat, mali by si vsetko najskor poriadne prestudovat. Hlavne cast, kde sa pise, ze by mal byt clovek fyzicky zdravy. Ak nie, treba sa radsej poradit s lekarom. Lebo je to narocna kura. Tak drzim palce ak sa do toho pustate.. :)))

 140. Stravovanie so základom z naturálnej ryže sa nenazýva “Ryžová diéta” ale “Ryžová kúra”, čiže nevedie prvoplánovo k chudnutiu ale k očisteniu organizmu, detoxikácii (schudnutie je následok očistenia organizmu). Môj známy ju vydržal dodržiavať celých 36 dní (4 fázy po 9 dní) a schudol minimálne 10 kg, ktoré sa mu doteraz (po dvoch rokoch) nevrátili. Samozrejme zostať fit spočíva aj vo vyváženej strave a človek by sa nemal vrátiť k životospráve, ktorá by opäť zanášala organizmus, ktorý si tak pracne prečistil potravinou plnou minerálov, vlákniny a pod. Ryža sa je iba prvých 9 dní a postupne sa k nej pridávajú zelenina, strukoviny až sa plynule prejde na bežnú stravu. Prvé dni sú, samozrejme, šok pretože človek má chuť na tie veci, ktoré jesť nemôže ale prečistený organizmus potom inak vníma všetky chute, oveľa intenzívnejšie a schudnutie je následok očistenia.
  Práve preto NIE DIÉTA ale KÚRA! :)

 141. …po tejto kúre sa vám môžu kilá vrátiť späť ale iba v tom prípade, že ju celú nedokončíte. Telo potrebuje viac času na očistenie a zmenu metabolizmu než tých 3 alebo 6 dní, kúra nemá trvať 36 dní iba zo srandy, to si treba uvedomiť…inak môžete čakať návrat všetkých kilogramov…

 142. dobry den,
  absolvovala som 36-dnovu ryzovu kuru aj s mojim otcom. Mala som 20 rokov a brala som to ako genialnu ocistu mojho tela. S otcom sme sa vzajomne podporovali a zvladli sme to. Najhorsi bol 3-6 den, ale potom to uz bola pohodicka.. Ide o to, ako to kto berie.. Treba sa na to pripravit fyzicky aj psychicky. Jasne, ze ked cely zivot clovek slape na bravcovych kolenach a svieckovej, nemoze z jedneho dna na druhy zacat s ryzovou kurou.. Telo treba postupne pripravit.
  Ale aj tak je podla mna najdolezitejsia psychicka pohoda a cista mysel pocas tejto kury.. Ked clovek s prepacenim “zere” kazducky den kazduckeho roku, urcite mu 1 mesiac racionalnej stravy neublizi. Treba meditovat, modlit sa, cvicit jogu.. kazdy podla svojej viery a podla toho, co mu pride spravne.
  Ale propagacia tejto kury ako diety na zhodenie kil je blbost. Je totiz rozdiel medzi ocistnou kurou a dietou. Aspon podla mna. A ryzova kura je zarucene ocistny prostriedok, ktorej priamym nasledkom je o je aj schudnutie. Dieta je len o chudnuti.
  A ze sa kila vratia naspat? Ved to je uplne jasne, ze ked sa clovek vrati k tym istym stravovacim navykom, ze bude aj tak isto vyzerat.
  Staci trosku upravit jedalnicek a urcite to bude lepsie! :) S postavou aj so zdravim .. :)
  Na zaver chcem dodat, ze moj otec nechapal, co to s nim spravilo. Schudol, nabral sily a vyriesili sa mu viacere zdravotne problemy.
  A hlavne, clovek pri kure pride vzdy na ine myslienky. Lepsie a krajsie, pretoze nezahana kazdy stres jedlom, ale je nuteny to riesit inak. A to je na tom to kraaasne! :)

 143. Kvitujem s potešením, že Miro aj s Ivanom opäť vrátili staré, zaujímavé komentáre k ryžovej kúre na túto svoju stránku. O to viac si to cením, že často krát niektoré boli k ich názorom dosť kritické, aspoň v tejto téme.
  Predchádzajúci, inšpirujúci príspevok adelaide ma potešil, vidím, že mnohí ľudia správne pochopili a zvládli túto kúru. Na podporu a obranu tejto kúry by som ešte rád uviedol:
  Prof.RNDr. Katarína Horáková, DrSc., autorka mnohých kníh a nespočetných článkov v rôznych časopisoch o výžive, vo svojej poslednej knihe, “Detoxikácia organizmu”, uverejnila návod na Ryžovú kúru v plnom znení, čím ju vlastne štandardizovala. Aj v Nočnej pyramíde a v ďalších dňoch v niekoľkominútových ranných vstupoch v rozhlase, ju viac krát spomínala a odporúčala, ako veľmi vhodnú a dôkladnú očistu organizmu. Určite, že táto známa, všestranná a skúsená vedkyňa a odborníčka vo výžive ju pred uverejnením dôkladne zvážila.
  Sám sa teším, i keď to nie je nikdy jednoduché a ľahké, že si ryžovú kúru aj v tomto roku, od 25. februára, popolcovej stredy, počas pôstneho obdobia, znovu vyskúšam.

 144. Ahojte. Tiez som sa rozhodla, že si dám cez pôst očistnú ryžovú kúru. Dúfam,že mi len pômože a nie uškodí… a keď pri tom aj schudnem,tak to beriem ako pozitívny vedľajší efekt. Ale rozhodla som sa,že si tie fázy skrátim na 4 x 7dní…myslím si, že detoxikačný účinok by sa veľmi naburať nemal. Ci ano?Idem do toho so sestrou,takže sa budeme navzájom povzbudzovať. Držte palce,potom napíšem ako to dopadlo. :-)

 145. Zakopka, je to fajn,ze sa snazis,ale o detoxikacii by si mala vediet viaac,podla toho co pises, je jasne,ze mas trosku skreslene informacie o ryzi. ale prajem vela uspechov (o:

 146. Ja tak isto môžem tú pravú “ryžovú kúru” len pochváliť. Držala som ju minulý rok v lete, kvôli zdravotným problémom s kĺbami, na ktoré mi veľmi pomohla. Tak isto som schudla 4,5 kg (aj vďaka tomu, že som každý druhý deň prešla formou rýchlej chôdze 5 km.- som schudla hlavne na stehnách, na zadku a na bruchu. Ked som prešla na normálnu stravu, váhu som si stabilne držala, kým neprišla zima a nezačala som jesť znovu sladkosti a ležať na gauči.
  Všetko je na stránkach eutorfia. Veľmi dôležité je dodržať režim 4×9 dni. Ryžu natural som kupovala guľatozrnú a varila som ju v tlakovom hrnci ako varia makrobiotici ( večer namočená a umytá ryža sa ráno dá do tlakového hrnca v pomere 1 šálka ryže a 2 šálky vody, najprv sa to varí 10 minút a zberá sa pena, bez soli a tuku, potom ak vyvrelo moc vody pridám asi 50 ml , tlak. hrniec zavriem a varím 50 minút na malom ohni a rozptyľovači plameňa.) Takáto ryže je veľmi dobrá a sladká. Dôležité je ale každé sústo prežuť až 50-60 krát, kedy sa tam uvoľňujú dôležité látky, ktoré prenikajú až do buniek a tie detoxikujú a omladzujú. Bez toho žuvania to nemá účinok! Tie zhoršené zdravotné príznaky sú kvôli tomu, že sa nesmie piť ani káva ani čierny čaj – čo sú vlastne abstinenčné príznaky- preto bolí hlava. Tak isto sa odporúča v prvých dňoch piť glauberovú soľ ,alebo psyllium, ktoré nám vyčistia črevo, čo má za následok, že nie sme takí hladní a nie je nám zle . Naozaj ju vrelo odporúčam. Ja zajtra v deň novu začínam znovu.

 147. Ahojte,
  ja si tiez myslím, že ryžová kúra je veľmi dobrá vec. Včera bol ideálny dátum na začatie pôstu, popolcová streda a nov, takže som s ňou začala aj ja. Budem sa snažiť vydržať, však človek to robí pre svoje zdravie a pre svojich blízkych, aby bol človek v pohode a neužieral sa nad sebou samým….

 148. Noooooooooo takže:
  Vidím, že tu prevládajú názory ľudí, čo ryžovú diétu nikdy neskúsili.
  Ako prvé musím povedať, že pokiaľ je mne známe, tak táto diéta alebo ryžový pôst, či ako to nazvať je predovšetkým určená pre ľudí, čo majú rakovinu. Rakovinové bunky totiž pre svoje rýchle delenie majú enormné nároky na energiu, ktoré ryža nedokáže pokryť.

  Na jednej strane ryža je vlastne prevažne škrob = zložité cukry, ktoré je ťažké spracovať a tým pádom sa spomalí metabolizmus (horšie pre chudnutie, lepšie pre liečenie).

  Na druhej strane paradoxne vďaka ryži natural, ktorá je podľa mňa varená na vode a bez soli absolútne odporná (aj keď priznávam, že záleží aj od toho, aký kúpite druh) sa zdá byť pôst ako príjemná alternatíva. Ak by ste sa napríklad rozhodli jednoducho sa postiť, alternatívou by bolo chutné jedlo a tým pádom nevydržíte. Treba si zafixovať, že jediná možnosť ako sa najesť je ryža a podľa možnosti sa donútiť aspoň dvakrát denne zjesť primeranú dávku. Ak držíte túto, alebo akúkoľvek diétu kvôli nadváhe a nie kvôli detoxikácii alebo chorobe, tak si treba pamätať, že denný príjem by nemal klesnúť o viac, než 1500 kalórií oproti vášmu výdaju, lebo telo prepne na spomalený metabolizmus a po návrate k normálnej strave prepne znova na vyšší výdaj až o cca 2 mesiace !!! Preto každý tak spoľahlivo pozná jojo efekt.

  Nepoznám nikoho, kto by si vyliečil takto rakovinu, ale čítal som o viacerých prípadoch.
  Je však nereálne aby to škúšal diabetik, alebo človek, čo má zažívacie problémy a iné vážnejšie obtiaže, preto mi prídu niektoré varovania trochu zvláštne. Ako napríklad kaša v žlčníku. Ryža to nemá ako spôsobiť, lebo telo sa vrhne na tú energiu do poslednej kalórie a minerály tá ryža obsahuje, ale museli by ste jej snáď zjesť 50 kíl denne, aby to ovplyvnilo žlčník. Skôr by som sa stavil, že tá pani, ktorá je vyššie spomenutá mala žlčník chorý už aj tak, alebo zanedbala skôr príjem tekutín. Je to cielené na rakovinu, teda v podstate pre ľudí, čo nemajú čo stratiť ani pri prípadnom miernom odvápnení kostí alebo inej sprievodnej komplikácii.

  Pridám aj niektoré moje skúsenosti:
  Absolútne sa zakazuje rafinovaný cukor a káva sa tiež neodporúča, lebo odvodňuje. Jednu denne si však zvyčajne musím dať a bez cukru ju nevypijem :) Zo strachu z komplikácií si tiež zvyknem zobrať každé dva dni tabletku Vitamínu C a tiež jednu ABC (multivitamínový preparát). Nič šumivé sa nehodí. Skôr niečo na prírodnej báze.
  Ďalej som sa ešte dopustil porušenia v podobe žuvačiek bez cukru, prípadne balíček mentolových cukríkov bez cukru (tak jeden na tri dni).
  Je to z časti aj preto, že mne tá ryža veľmi nepríjemne vonia, či dokonca páchne napriek tomu, že si budete drhnúť zuby oveľa viac a častejšie :D Pomáha to však aj morálke a preto je to malé zhrešenie výmenou za dlhšie zotrvanie pri diéte.
  Ale tiež jedným dychom dodávam, že ľudia, čo práve nehladujú vôňu tej ryže nevnímaju tak nepríjemne, ani intenzívne.

  Zatiaľ čo som vydržal najviac je asi 6 alebo 7 dní, aj keď celá kúra trvá 36 :) Neodporúčam skracovať obdobia. Ak si napríklad na tretí deň poviete, že skrátite obdobie čistej ryže a predĺžite obdobie, kedy sa kombinuje so zeleninou, takmer istotne do dňa alebo dvoch prejdete na normálnu stravu (poznám na sebe aj na rodine).
  Niekto znáša ťažko nákupy, alebo tiež varenie, či návštevu reštaurácie s priateľmi. Pre zlepšenie odhodlania sa treba vyhnúť takýmto podnetom. Povolené sú bylinné čaje bez cukru a majú tiež príjemnú chuť. Momentálne pri príležitosti pôstu som túto diétu skúsil už asi piaty krát v živote a som na štvrtom dni. Možno tu neskôr dopíšem, ako to dopadlo a koľko som tentokrát vydržal. :)
  Moja mama je úplne chudučká a podstupuje to kvôli očiste asi tak raz do roka. Zvyčajne však musí prestať po pár dňoch, lebo z toho dosť intenzívne chudne.

  Čo sa týka vody, tak je pravda, že prvý deň až dva stratíte tak zo 2 litre, ale treba veľa piť a bude to ok. JA SLEDUJEM VÝVOJ NA DIGITÁLNEJ VÁHE S MERANÍM TUKU A PO 4 DŇOCH MÁM O 2 PERCENTÁ TUKU MENEJ A O PERCENTO VODY V TELE VIAC. PRETO POCHYBUJEM O STRÁCANÍ VODY MIESTO TUKU.

  Je to brutálne dlhé, tak sa pokúsim zakončiť to.
  Očista je zaručená, ja sa dva mesiace neviem vyliečiť z kašľa a po 4 dňoch som úplne v poriadku!
  Chudnutie je isté tiež, poznám aj konkrétnych ľudí, Hrozí však jojo efekt, ale určite vám vydrží nižšia hmotnosť dlhšie, než pri bežných diétach. Nikto nemôže čakať, že ak sa vráti k pôvodnému životnému štýlu, tak nepriberie.
  Odporúčal by som to asi ľuďom, čo majú pevnú vôľu, silné odhodlanie a potrebujú zhodiť 10-20 kíl na začiatok, lebo majú problém začať s pohybom kvôli váhe.

  Asi úplne na záver: TOTO JE NAJKRUTEJŠIA DIÉTA AKÚ POZNÁM. KOMU HROZÍ SMRŤ, LEBO MÁ ZHUBNÝ NÁDOR BUDE CHUŤ TEJ RYŽE ASI VNÍMAŤ AKO ZANEDBATEĽNÚ NEPRÍJEMNOSŤ, ALE JA TÚ RYŽU BDEM ASI NAVŽDY NENÁVIDIEŤ. Určite si dajte pozor, aby ste po jej skončení nejedli všetko, čo vám príde pod ruku, pretože chuť bude väčšia, ako po absolútnom pôste.

  Môj bratranec, ktorý to skúsil len kvôli očiste a kvôli športu už vyskúšal rôzne diéty, prestal fajčiť, bol vegetarián a rôzne iné, tak sám povedal, že nepozná nič krutejšie.
  Veľa sa tu toho nezmestilo, tak ak by niekoho niečo zaujímalo, tak mi skúste napísať na mail tristramfromdiablo@yahoo.com
  Držím palce. W :)

 149. Wickie –
  Ja patrím medzi osoby, ktoré sú už 2 x na ryžovej kúre. Zvládam ju úspešne a bez nejakých fyzických problémov. Všetko záleží od vôle a motivácie (ak si dopredu vsugerujem, že mi niečo nechutí a bude mi z toho zle, tak sa tak aj stane). Tvoje reakcie a to že Ti ryžová kúra nechutí chápem. Nemáš však pravdu, že sa s tým lieči len rakovina a ostatné choroby nie. Táto kúra je založená hlavne na princípe makrobiotiky, vychádza z tradícii liečby a filozofie Ďalekého východu a KOHO TO SKUTOČNE ZAUJÍMA tak si všetko podrobne preštuduje na stránkach eutrofia.sk a urobí si vlastný názor. Je tam na niekoľko strán opísané ako to funguje, sú tam názory ľudí, ktorí to robia pravidelne a pod.
  A ešte nie je to kúra na schudnutie je to “liečebná kúra” čo je rozdiel. Ale ak niekto nemá pevnú vôľu, ak si jeho telo s ním robí čo chce a určuje mu čo má jesť a ako často tak nech sa nečuduje, že
  je chorý (čo si myslím je aj tvoj problém).
  Niekto múdri povedal : “Človek chce žiť, chce byť zdraví, ale málokto je ochotný pre to aj niečo urobiť !!!!
  A ešte na záver ak v niečo neverím (v liečebný efekt ryžovej kúry)
  TAK TO NEZNAMENÁ, ŽE TO NEEXISTUJE !!!!
  Robinai

 150. Wickie, niekto pri RK dostane zápchu, ty asi slovnú hnačku. V podstate si nič nepovedal, len fantazíroval. Až urobíš RK celú, budeš vedieť o čom to je.
  Používať akékoľvek vitamíny, a potravinové doplnky je nie dobré, rozhádže Ti to metabolizmus a zhavaruješ. Takisto to robí i káva. Nepoznám nikoho, kto by pil kávu a vydržal RK.
  Poznám veľa prípadov a je to logické, že RK výborne zaberá práve na cukrovku II. typu. Je viacero ľudí, ktorí to dosvedčili konečnými výsledkami na Eutrofii. Napríklad aj kožné problémy sa rýchlo upravujú. U Teba ten kašeľ!
  Ten zápach varenej ryže, čo Ti vadí, je určite spôsobený tým, že máš veľmi vlhkú ryžu. Var si ju s oveľa menším množstvom vody asi 1:1,8, aby po uvarení bola rozsýpavá a nebola mľazgľavá a mala by Ti chutiť. Použi guľatú ryžu a vyskúšaj viaceré značky.
  Keď nesekneš s kávou, cukrom, cukríkmi a multivitamínmi nemôžeš uspieť, to sú len pokušenia Tvojej mysle, ktoré Ťa chcú od kúry odvrátiť! Nezaoberaj sa toľko sám sebou. Cvič, choď na dlhé prechádzky, rob niečo užitočné, choď skoro spať, nepozeraj televíziu a nesurfuj zbytočne na počítač, to vyčerpáva.
  Držím Ti palce.
  A ešte, keď vyskúšaš čistú 42 dňovú hladovku, ktorú práve robí jeden môj priateľ, alebo 42 dňovú breussovu kúru, ktorú robí iný, zistíš, že ryžová kúra nie je to najťažšie, ale, ako mnoho ľudí povedalo, po 6. dni je to úplná pohodička.

 151. Ryžová diéta je úplny nezmysel, v období puberty som stále mala pocit že musím rýchlo schudnúť, vtedy bola rozšírená fáma o tejto diete..tak som si na intráku navarila ryžu natural na celý týžden. Nič som nejedla len tú ryžu a pila vodu. Po druhom dni ma nenormálne bolela hlava, a radšej som nejedla nič..ako tú ryžu, ktorá sa vám naozaj sprotivý.
  Uvedomila som si že mi to nestojí za migrénu a tie nervy. S podobnými dietami som prestala.
  Ale traumu s tej ryži natural mam doteraz..normálne ma napína keď ju čo i len vidím.

 152. Mam 38rokov,moja váha je 104kg.Som rok po porode a nedarí sa mi schudnuť,práve dnes mi kamarátka priniesla ryžovu kuru na 36 dni prvych 9dni je to len čista uvarena ryža každe 3hod.medzi tym sa pije voda,čaje potom sa postupne pridava zelenina.Poradte mi či mam do toho isť alebo radšej neaku inu dietu začať.Mam aj problem s tlakom.

 153. Ahoj Zdenka, určite môžeš ísť do toho, keď to za Teba bude robiť Ďuďa.
  Ale vážne, už nič viac Ti nemôžeme poradiť, ako tu bolo ohľadom RK povedané, či už pozitívne alebo negatívne. Treba si tu všetko prečítať v tých troch paralelných sekciách a rozhodnúť sa. Ale keďže ty chceš schudnúť si správne na tejto stránke, ale zase keď máš problém s vysokým tlakom, predsa by som sa zase klonil k tej ryžovej kúre. Ale nie je to nič ľahké a ani celkom príjemné, ako všetko čo za niečo stojí, treba aj vydržať.

 154. Ahojte,
  rada by som sa spytala nieco ohladom ryzovej kury. Nejde mi o chudnutie (aj ked to potrebujem) ale o precistenie tela.Kuru mi nepriamo poradila aj lekarka. Dnes ju drzim 3 den. Nehovorim, ze nie som hladna, ale prezit sa to da. Ked uz myslim na to, ze s tym prestanem, uvarim si teply bylinkovy caj a vzdy to nejako prejde :-)
  Spytat by som sa chcela to, kolko musim tej ryze zjest. Sucha mi velmi nejde dolu hrdlom, zjem jej maximalne 2 hrste 2x denne. Myslite, ze je to OK?
  dakujem

 155. Ja som ryžovú kúru absolvovala asi pred rokom. Zo začiatku to naozaj nebolo nič moc – človek sa cítil všelijako, ale po pár dňoch to už bolo ok. Určite je pravda, že každý na to reaguje inak a nie je to univerzálne riešenie. Ja som sa na ňu dala najmä preto, lebo som mala celé roky vážne problémy s akné. Vyskúšala som všetko na svete, od klasickej medicíny po alternatívnu, všelijaké možné aj nemožné krémy a prípravky, vylúčila som zo stravy isté potraviny – trochu sa to zlepšilo, ale stále to nebolo nič moc. Skutočná zmena k lepšiemu nastala až pri ryžovej kúre. Pár mesiacov na to som otehotnela, takže teraz je to už zase o niečom inom – pleť sa mi vplyvom hormónov ešte zlepšila.
  Čo tým chcem povedať – ryžová kúra ma rozhodne nepripravila o zdravie, práve naopak. Od vtedy mám oveľa lepšiu imunitu, cítim sa vitálnejšia. Počas nej som samozrejme schudla (neviem koľko, nemali sme vtedy doma váhu :)…), kilá naspäť nepribudli, samozrejme, že keď som otehotnela bolo to už o niečom inom… Napriek tomu som si nevšimla nejaký výrazný JOJO efekt, priberala som normálne, primerane tehotenstvu.
  Rešpektujem všetky názory, aj ja poznám ľudí, ktorí túto kúru znášali zle a museli prestať. Je však nepopierateľné, že je veľa takých, ktorým pomohla. Ja som len jedna z nich. Samozrejme, že veľmi podstatné je po ukončení pokračovať v zdravom životnom štýle. Nie je to zázrak, ktorý vám na veky zabezpečí krásu a zdravie.
  A ešte niečo pre tých, ktorí stále neporozumeli o čo vlastne ide-prvých deväť dní naozaj jete iba ryžu, keď sa však pridá zelenina a strukoviny, je to úplne v pohode a rozhodne nehladujete.

 156. zvláštne je na tom to, že z lekárskeho hladiska a podla odbornikov je pri akejkolvek diéte odporučane, ryžu nepapat, obsahuje vela sacharidou ,teda je skor výborná na naberaní ako pri chodnutí :D
  ale ked sa píše o kure, tak to je možné že aj schudnete… ved chudák telo čo už má s hlupou hlavou robit ako sa vysporiadat iba s jedinou položkou stravy. :DDD

 157. Máš pravdu Jaroslav, len si nezamieňaj bielu ryžu s plnohodnotnou nebrúsenou ryžou natural. A teda hnedá ryža nie je zase taká hlúpa. Údajne je v nej napr. viac beta glukánu ako v hlive ustricovej. Ťažko je nájsť lepšie jedlo. Ale vyskúšaj a uvidíš. Gram praxe je cennejší ako tony teórie, hoci aj tzv. odborníkov

 158. Musim povedat ze som sa dostal k tejto teme len nahodou ale aj napriek tomu ma zaujala. Len par postrehov.. jest ryzu bez soli je dobra vec..a mozno povedat ze z dlhodobeho hladiska to je dobra cesta ako si znizit krvny tlak… Bohuzial to nie je pravda, ako studie dokazali znizenie mnozstva soli o 1/2, v potrave ktoru konzumujeme, neznizi krvny tlak ..a ak tak len minimalne .. 5-6 mm a to nie u kazdeho.. Minimalne mnozstvo soli ktoru potrebujeme je asi 2.5-3g ak pojdete pod tuto hodnotu z dlhodobeho hladiska sa zabijate …problemi zo srdcom problemi z oblickami a podobne, preto odporucam (a je to aj z vlastnej skusenosti) pridavat do ryze male mnozstvo soli nemusi to byt vela ale je nutne aby tam ta sol bola. Teda za predpokladu ze jete cely den len ryzu, zeleninu alebo jogurty…

  Dalsia vec je tuk.. je nutne jest minimalne mnozstvo tuku …nie oleja …ale tuku vseobecne..napr drtene lanove semiacka, alebo mlete orechy, je nutne dostat do tela omega 3 a 6 mastne kyseliny..takze bez tuku to nie je mozne a hlavne pri chudnuti…a dolezite je jest 5-6 krat denne nie tucne jedla plne soli..ale jest hocico(nizkokaloricke)..proste jest castejsie a menej ..

  K GI indexu je sice pravda ze biela ryza ma vysoky Gi Index preto odporucam jest hnedu resp. celozrnu ryzu. Bohuzial GI index je dost zly indikator aj pre diabetykov, staci si dat nieco mastnejsie a zrazu zistite ze GI index je nizky aj ked by nemal byt..ale je pravda ze plati cim nizsi GI tym lepsie. Diabetik to ma vseobecne zlozitejsie pretoze si nemoze menit strava tak ako sa mu zachce vsetko musi premysliet alebo sa poradit s lekarom..

  Pokial mozem ja poradit ..nejedzte ziadne sladkosti(ktore obsahuju jednoduchy cukor) ..ale treba vyskusat bud nahradu cukru(Stevia, Erythritol) alebo jest sladke len raz do tyzdna napr v sobotu alebo nedelu(v pripade ze pecete nezabudajte ze muka ze zlozity cukor ale pecenim sa meni na jednoduchsi..takze ak to je mozne pecte take jedla ktore sa pecu na nizsej teplote)… Rada nad zlato …Nikdy nechodte nakupovat ked ste hladny!!!! Vynechajte sladkosti a jedzte viac ovocia..jedine toto pomaha a samozrejme cvicenie..kedze ani ja nemam moc casu na to aby som chodit do posilovne cvicim doma …kazdy den ..proste treba si najst na to cas…

  Viem ze toto sa priamo netyka ryzovej kury alebo diety ..ale to je len taky postreh.V pripade ze som niekoho urazil alebo sa vyjadril nepresne nebol to moj zamer.

  S.D.

 159. Neviem Sylwer, ci si si mal moznost aj nieco viac o ryzovej kure precital, alebo si si o nej vytvoril obraz len zo samotneho nazvu kury. Nebudem sa opakovat o co vlastne v RK ide, len poznamka k vedeckym studiam; volakedy vedecke studie dokazovali, ze lietadlo nikdy nemoze lietat a ze vlak ak pojde vacsou rychlostou ako 40 km/hod., ludia sa v nom zadusia, lebo tam vznikne podtlak. Prax dokazala nieco ine a aj prax v ryzovej kure ukazuje nieco ine ako mozno nejakeTebou spominane studie.

 160. Zdravim Viktor,

  no tak ja som nepisal ze tie studie hovoria o R.K.
  ale je pravda ze tato kura moze byt dobra na detoxikaciu..ale to nie je nutne jest ryzu resp. aplikovat r.k. detoxikacia sa da dosiahnut aj napr jedenim zeleniny a ovocia a samozrejme extra vlakninou …znizenim mn soli(myslim ked jete stale slane jedla) a tuku a cukru (hlavne toho jednoducheho) a dosiahnes to iste…

  Inak vobec nevidim ziadnu vyhodu tejto kury Kto jedol zdravo tak pre toho to vobec nie je a kto jedol nezdravo tak tomu staci zmenit sposob stravovanie a vysledok sa dostavy …a hlavne cvicit…ziadne kury ani zazracne pilulky neexistuju!!!!! po skonceni kury sa vsetko vrati spat..Nie je podstatne ci bude niekto dodrziavat taku alebo onaku kuru dolezite je ci sa bude zdravo stravovat po skonceni kury…

  Cela kua je zalozena na tom ze sa je iba jedna vec v tomto pripade ryza a kedze ryza sa celkom dobre znasa(traviaci trakt dobre znasa ryzu) a preto ma take dobre ucinky..a hlavne uz nebombardujete telo toxinmi(z beznej potravy alebo pripadne ked sta alergicky na nieco..)..preto sa vas zdravotny stav zlepsi …

  Ja osobne tuto kuru niako nezavrhujem ale ani si nemyslim ze ma nejaku vyhodu oproti aspon 100 dalsim …Jednoducho vam kratkodobo zlepsi vas zdravotny stav…ale iba kratkodobo..pretoze ako som uz pisal nie je vobec podstatne ci sa budete citit perfektne po skonceni tejto kury ak sa opet vratite k nezdravemu stravovaniu.(a k chudnutiu …no schudnete z tejto kury ale schudli by ste viacej kebyze sa stravujete zdravsie a kebyze cvicite ..ked budete cvicit budete mat viac svalov aj ked hmotnost nepojde tak dole..ale to nevadi…)

  este jeden postreh ryza je dobra ja osobne ju jedavam skoro stale 5dni v tyzdni .. ale mnozstvo mineralov a vitaminov je skoro zanedbatelne (az na B) a preto ju vzdy jem zo zeleninou a aj masom..(Inak cinania toto robia uz tisice rokov a nemyslim si zeby jedli iba ryzu samotnu..) takze ryza kludne ale iba samotna ..asi nie..

  a ano viem ze sa neje cely cas iba ryza a ze po xy dnoch sa uz je aj nieco ine(zelenina, srtrukoviny..)…

  Celkovo by som povedal ze tato kura nie je az taka nebezpecna ako ine kury takze sa viac priklanem k tejto kure ako k neakej inej..ale nezabudajte po 40 dnoch by ste sa mali vratit k normalnemu(zdravemu) stravovaniu…a este jedna vec sol nie je vas nepriatel ale ani tuk….vsetko s mierou … :) Peaaaceeeeee

 161. tak teda…chcela by som aj ja trocha prispiet…ryzova kura…fajn ak to niekomu vyhovuje a mysli si ze ryza zan spravi vsetko…dokonca zan aj schudne…na margo toho, kolko knih sa o tejto RK popisalo a tych odbornikov…tych teda bolo. Ale existuju napriklad aj knihy, ktore mimochodom tiez napisali mudri odbornici z odboru vyzivy a stravovania…a tie maju zas nazov DETOXIKACIA HLADOM a pod. Povedzte ludia, preco je tento pojem tzv detoxikacie aktualny az teraz? teraz je to dokonca taky boom…ze teda sa asi rozhodnem, ze napisem knihu o svojej vlastnej detoxikacnej kure, ktoru som si pred rokmi sama vymyslela a naozaj mi teda zaucinkovala…detoxikovala som sa a dokonca som aj zhodila zopar kil…
  myslite ze by som mohla byt slavna a bohata? :)
  uvedomte si ze je to vsetko iba business…nehovorim…mozno vam to niektorym pomohlo…ok…zoberte si s toho co vam vyhovuje…ale 36 dni jest ryzu…samozrejme potom ryzu so zeleninou, ryzu so zeleninou a strukovinami…ved po 36 dnoch tu ryzu musi clovek nenavidiet. potom dalsi rok hranolceky, hamburgery a ine zabavnosti. ale to neva ved o rok takto na jar tu opat bude nasa slavna, skvela a nezabudnutelna RYZOVA KURA…hura hura hura

 162. Ja som s touto kurou zacal svoje chudnutie. V prirodzenom pude sebazachovy som ju vsak vydrzal len niekolko dni. Tu kuru mi poradila dietologicka na precistenie, ale zaroven ma upozornila, ze ju mam drzat maximalne tyzden. Chudnutie som nastartoval a pomaly to ide dolu. Ryzovu kuru chapem skor ako precistenie organizmu, nie navod na dlhodobe chudnutie. Pestra strava nadovsetko. :)

 163. ahojte, mam taku otazocku, a to: mam helicobakter.pyroli v creve, a namiesto tazkych antibiotik uzivam Aloe Vera a rano 1 tabletku cisteho cesnaku, mozem pokracovat v tejto prirodnej liecbe HP a pritom zacat s tou ryzovou dietou??
  prosim poradte :D
  dakujem

 164. Vďačnosť za ryžovú kúru.
  -Niektorí sa tu snažia k ryžovej kúre vyjadrovať, aj keď si to pletú s niečim iným, alebo danú vec nevyskúšali, či nezvládli a tak zavádzajú svojimy názormi druhých. Preto tu uverejňujem skúsenosť jednej praktikantky, z inej stránky, ktorá snáď pomôže k vyváženejšiemu názoru a správnemu rozhodnutiu.
  “Ryžovú kúru som absolvovala minulý rok v apríli. Našli mi nejaké pošramotené pečeňové testy, vysoký cholesterol, cukry tuky a mononukleózu. Dodržala som ju celú a nerobila mi žiadny problém. Považovala som ju za ozdravný proces a nie prostriedok na chudnutie. Možno preto som ju zvládla bez problémov. Ako bonus, som niekde stratila 15kg. Chystám sa teraz na ďalšiu, teraz už pri správnej fáze mesiaca
  Ešte k mojim problémom, bolel ma tretí prst na pravej nohe a to tak, že som už nemohla ani chodiť. Tak som absolvovala ortopédiu a reumatológiu, ktoré nakoniec priznali, že sú v koncoch. Poslali ma ešte na vyšetrenie srdcových vecí. A tak som využila bratranca na kardiológii, a tam mi spravili okrem srdcových vyšetrení aj tie ostatné, takú kompletku, aká sa len dá spraviť a ktorých výsledky boli také hrozivé. Hneď do mňa chceli pchať chémiu, čo som striktne odmietla a vedená zdravým rozumom, som si vydupala trojmesačný odklad s tým, že prejdem na zdravú stravu. Povedali, že to nebude mať žiaden účinok, vzhľadom na tie výsledky, čo mi namerali. Hneď, ako som prišla z nemocnice, sadla za internet a o štvrtej nad ránom mi bolo jasné, že treba začať práve touto RK. Pokiaľ som ju držala, statočne som čítala každý deň do noci o tom, ako sa vlastne hrôzostrašne stravujeme, a čo všetko do seba tlačíme. Ako druhé som sa prestala stravovať v našej závodnej jedálni a stravu si nosím pekne v košíčku ako Karkulka. Nemusím hovoriť, ako to prijímali kolegovia, ale už si, za toho jeden a pol roka, zvykli. Niektorí, odvážnejší sa dokonca pridali :-).
  Po troch mesiacoch, absolvovaním RK a následnej totálnej zmeny stravovacích návykov som sa dostavila na kontrolné vyšetrenie. Všetko bolo v poriadku, výsledky ako bábätko. Lekári len krútili hlavami, že to nie je možné. Po troch týždňoch, ešte za držania RK, ma prestala bolieť noha. Následnou zdravou stravou som celkovo zhodila 24 kíl. Ten úbytok na váhe som pôvodne vôbec neplánovala a udržujem s ju! O zdravej strave čítam odvtedy každý večer miesto pozerania tých blbostí v telke. Stalo sa to mojim koníčkom a snažím sa vylepšovať svoje stravovanie. K tej strave som sa začala aj hýbať, čo mi tiež prospelo. Objavila som celkom iný svet. Myslím, že tí, ktorí chcú využiť RK iba na chudnutie, nepochodia. Ale tí, ktorí ju budú považovať za ozdravný proces, ju bez problémov zvládnu. A nielen to, ale budú ju aj naďalej pravidelne využívať na detox, na čo je ona vlastne svojou podstatou určená. Preto chcem vyjadriť vďaku za stránku, na ktorej je uverejnená podrobne RK, na ktorú som našťastie natrafila a pomohla mi odštartovať životnú zmenu.
  Sybilla 6..9.2009”

 165. Miroslava, myslím, že okrem prof. Kataríny Horákovej žiadni odborníci nepísali o ryžovej kúre, nestali sa slávni a už vôbec nie bohatí. Ľudia to robia len a len z nadšenia a túžby pomôcť niektorým ochotným pre svoje zdravie aj aktívne niečo urobiť, v týchto ťažkých nezdravých civilizovaných časoch.
  -Preto okrem filozofovania o RK ponúkam zaujímavú skúsenosť človeka, ktorý bol zdravotne už takmer na konci:
  “Ryžovú kúru som absolvovala minulý rok v apríli. Našli mi nejaké pošramotené pečeňové testy, vysoký cholesterol, cukry tuky a mononukleózu. Dodržala som ju celú a nerobila mi žiadny problém. Považovala som ju za ozdravný proces a nie prostriedok na chudnutie. Možno preto som ju zvládla bez problémov. Ako bonus, som niekde stratila 15kg. Chystám sa teraz na ďalšiu, teraz už pri správnej fáze mesiaca.
  Ešte k mojim problémom, bolel ma tretí prst na pravej nohe a to tak, že som už nemohla ani chodiť. Tak som absolvovala ortopédiu a reumatológiu, ktoré nakoniec priznali, že sú v koncoch. Poslali ma ešte na vyšetrenie srdcových vecí. A tak som využila bratranca na kardiológii, a tam mi spravili okrem srdcových vyšetrení aj tie ostatné, takú kompletku, aká sa len dá spraviť a ktorých výsledky boli také hrozivé. Hneď do mňa chceli pchať chémiu, čo som striktne odmietla a vedená zdravým rozumom, som si vydupala trojmesačný odklad s tým, že prejdem na zdravú stravu. Povedali, že to nebude mať žiaden účinok, vzhľadom na tie výsledky, čo mi namerali. Hneď, ako som prišla z nemocnice, sadla za internet a o štvrtej nad ránom mi bolo jasné, že treba začať práve touto RK. Pokiaľ som ju držala, statočne som čítala každý deň do noci o tom, ako sa vlastne hrôzostrašne stravujeme, a čo všetko do seba tlačíme. Ako druhé som sa prestala stravovať v našej závodnej jedálni a stravu si nosím pekne v košíčku ako Karkulka. Nemusím hovoriť, ako to prijímali kolegovia, ale už si, za toho jeden a pol roka, zvykli. Niektorí, odvážnejší sa dokonca pridali :-).
  Po troch mesiacoch, absolvovaním RK a následnej totálnej zmeny stravovacích návykov som sa dostavila na kontrolné vyšetrenie. Všetko bolo v poriadku, výsledky ako bábätko. Lekári len krútili hlavami, že to nie je možné. Po troch týždňoch, ešte za držania RK, ma prestala bolieť noha. Následnou zdravou stravou som celkovo zhodila 24 kíl. Ten úbytok na váhe som pôvodne vôbec neplánovala a udržujem s ju! O zdravej strave čítam odvtedy každý večer miesto pozerania tých blbostí v telke. Stalo sa to mojim koníčkom a snažím sa vylepšovať svoje stravovanie. K tej strave som sa začala aj hýbať, čo mi tiež prospelo. Objavila som celkom iný svet. Myslím, že tí, ktorí chcú využiť RK iba na chudnutie, nepochodia. Ale tí, ktorí ju budú považovať za ozdravný proces, ju bez problémov zvládnu. A nielen to, ale budú ju aj naďalej pravidelne využívať na detox, na čo je ona vlastne svojou podstatou určená. Preto chcem vyjadriť vďaku za stránku, na ktorej je uverejnená podrobne RK, na ktorú som našťastie natrafila a pomohla mi odštartovať životnú zmenu.
  Sybilla 6..9.2009”

 166. Takze, po prve, by som chcela reagovat na clanok, ktory je podla mna dost ubohy a dal by sa aplikovat asi na vseetky diety, co existuju, po druhe, moja mama drzala ryzovu dietu mesiac s tym, ze jedla iba celozrnu ryzu a takyto tyzden potom prestriedala s tyzdnom, ked mohla jest ryzu so zeleninou a musim povedat ze schudla asi 10 kil. Zbavila sa vacsiny toxinov a ja ako totalny odporca diet, povayujem ryzovu OCISTU ako jednu z najlepsich moznych ozdravujucich kur. Este by som dodala, ze hladina cholesterolu sa jej tiez vyrazne znizila. Po mesiaci nabehla na normalnu stravu a pribrala spat 3-4 kila. Chcem tym vyjadrit, ze ryzpva dieta nie je podla mna urcena na chudnutie, ale na celkovu ocistu tela.

 167. Pre informáciu:
  1-9 deň – samotná ryža – 500g / 1deň
  500g ryže spolu:
  okolo 7500 KJ
  Bielkoviny – 34g
  Sacharidy – 390g
  Tuky – 3,5g

 168. Samozrejme ryža natural, včera som vážila na digitálnej energeitckej váhe.

 169. pekné keci
  ako potom autor vysvetlí to, že rýža/cestoviny + mäso bez soli, pravidelná strava, zelenina a nízkoKCAL ovocie, využívajú kulturisti?

  táto dieta reálne funguje!

  mám 90 km, posiľujem, športujem
  denne dám 300 g rýže, 300 g kuracieho mäsa, 100 g kvalitnej šunky a 100 g rýb – pre udržanie svalstva treba veľa bielkovín, pre ostatní stačí aj menej – to je na celý deň.
  každý druhý deň hodina behu, či bicykla,…. 4 krát do týždňa posilovňa.

  za 5 týždňov ide bez problémov dole 10-12 kg, vrátia sa 3 kg vo forme vody, svalstvo v 95% ostáva.

  80 kg je moja ideálna váha, aby som bol úplne bez tuku, tak ešte 2 kg dole.

  Jedlo dávam každé 2-3 hodiny rovnaké dávky.

  takže o čom trepe autor? vyskúšal to? NIE!

  príjem rýže a mäsa si musí nastaviť každý sám, pre niekoho to môže byť málo, pre niekoho veľa.

  Osobne mám toto problém zjesť, stále som prežratý, ale ak by som jedol menej, strácam svaly, nemám výkon v posilovni.

  Potom diete normálne jem, zdravo, ale sem tam aj prehrešky, žiadny kg sa nevracajú, žiadny jojo efekt.

 170. ešte ku kecom, že rýža je zlá :-D
  je to to najlepšie čo v diete môže dávať.
  Musíte ale dávať v pravidelných dávkach, žiadne kolísanie cukrov, žiadny hlad, žiadna chud na sladké, žiadna slabosť.

  páči sa mi ako niekto píše o niečom čo ani neskusil.

  ale samozrejme, táto dieta, ktorá sa úspešne využíva na celom svete a úspešne ju využívajú ľudia je blbosť :-DDD, lebo to autor čo to neskusil povedal.

 171. milujte sa denne s partnerom a postava je ako prutik-ale vystriedat treba najmemej 10 polôh…a vikendy premilovat po celu noc…na diety kašlite..uzivajte si a milenec tiez môze byt-len nech vam manzel na to nepride…Radka

 172. Stanley, Ty si zabrúsil trochu do iného súdka. Ryžová kúra je pre zdravie. Isteže pri nej sa nedajú podávať špičkové výkony, ani naberať svaly, aspoň v jej prvých fýzach nie. Takže si ju môže dať aj kulturista, keď má z prežierania už zničené trávenie a orgány. Určite mu pomôže sa dať do poriadku.
  V ďalšom by možno bolo dobré potom prejsť na vegetarianizmus, už aj preto, že teraz v mäse šunke a kuratách nič dobré nie je. Veľa špičkových kulturistov sú vegetariáni. Škroboviny, teda aj ryža so živočíšnymi bilkovinami je zlá kombinácia. Ale strukoviny idú k nej a teda aj k iným celozrnným obilninám ideálne.

  Radka, čo poradíš mužom, aby sa dokázali premilovať celé noci cez víkend? Veď je známe že u muža po ejakulácii je celá romantika, aspoň na čas preč. A čím starší muž tým je to stále horšie.

 173. ja som držala ryžovú kúru asi 4 krát.môžem povedat že som z nej schudla ale akonáhle som prešla na papkanie počas vianoc kilečká sa vrátili a ešte k tomu 2kg naviac.preto je jasné že po ryži treba dalej dodržiavat zdravú výživu a nie sa začat obžierat ako som to spravila ja.pri druhom pokuse som už nepribrala lebo som si dávala pozor a ked sa popri tom ešte cvičí je to najlepšia kombinácia.človek sa cíti plný energie.je pravda že zo začiatku je to boj sám so sebou ale oplatí sa vydržat.môžem povedat že ma prestalo vdaka kure boliet koleno a vyliečila som sa z vaginálnej mikozy ktorá sa mi vracala pomaly skoro každý mesiac.a to hlavne vdaka slakostiam lebo tie som jedla stále.sladké je svinstvo a bohužial sme od neho závislí.keby nebolo toho a bieleho pečiva a pod.radovánok určite by sme boli zdravší.len chce to pevnú vôlu a tu nemáme každý.niekedy ani ja.a čo sa týka toho milovania počas kúry hlavne v prvej fáze na to človek nemá vôbec chut.vtedy som unavena slabá atd.ale partner ma vie pochopit lebo tú kúru držal raz so mnou.takže silnú vôlu prajem všetkým čo sa do toho rozhodli íst.oplatí sa to. ked ochorieme zo zlej stravy ani na milovačku nebude chut..:D

 174. Simonenka a za kolko si schudla?…cvicila si?..a co ine si jedla okrem ryze?

 175. nechapem preco sa takto trestate to je najvatsia hlupost schudnete jeden mesiac 8kg a druhy mesiac mate vahu naspat a este vatsiu. ja som za 9 mesiacov schudol 22kg a to poctivym cvicenim v posilke a je to lepsie ako dieta lebo aj ked sa niekedy clovek utrhne neprejavi sa to na vahe ako ked iba dietuje vtedy to ide rapidne hore. preto kto chce chudnut treba pohyb fyzicky bez toho to jednoducho nejde. tot vse z mojej strany

 176. Kašlite na diéty a jedzte ako je to písané na tejto stránke. Taktiež majte pohyb, akýkoľvek !

 177. Cau Mirec mam na teba taku otazku preco v nutricnych tabulkach ma varena ryza menej sacharidov ako surova??? neni to nejaky omyl?….dakujem za odpoved

 178. Ahoj Miro mam este jednu otazku ohladom ryže. Kolko gramov ryze su asi 3 kopceky v surovom a varenom stave? Taka blba otazka ale rad by som to vedel

 179. pavol čo tak odvážiť si to? kopčeky môžu mať naozaj dosť rozdielny tvar.

 180. ja som myslel tie porcie v reštauraciach ze ci nahodou nevies kolko gramov ryze su 3 kopceky v reštike ma to zaujima lebo neviem ako to mam zaratat do denneho prijmu kalorii

 181. Ryžová kúra ak ju človek dodržiava s pozitívnym prístupom, úsmevom a cieľom urobiť čosi pre svoje telo a ducha a drží sa presných postupov je skutočne veľmi dobrá, mne sa podarilo na prvý krát vydržať 18 dní a musím povedať, že od apríla som na rovnakej váhe ako po skončení kúry cca. – 8 kg napriek tomu, že už konzumujem normálnu stravu – bez vyprážaného jedla a minimom mäsa a údenín, ktoré mi nechutia a občas zhreším aj sladkosťami a vyslovene nezdravými potravinami, ale vôbec nepijem alkohol, nesladím kávu a čaj (najlepšie z vlastnoručne nazbieraných byliniek) len občas medom. Dnes som sa opäť dala na 16 dňovú skrátenú verziu kúry a už sa opäť teším na jej blahodárne účinky, ešte odporúčam počas jej držania veľa prechádzok do prírody, cvičenia napr. jógy, alebo ľahkých cvičení, hlboké dýchanie a čítanie ja čítam BIBLIU, ktorá mi počas kúry otvára nové obzory, ktoré s plným žalúdkom často prehliadam.

 182. Ja Vám zas tak poviem …držím túto ryžovú kúru piaty deň a je to naozaj tažké týchto prvých 9dní. Najlepšie je držať ju s niekým blízkym pretože človek je tvor sútaživý …

  Ja som veľký labužník a dopriala som si naozaj čokolvek posledný mesiac to mcdonald ktorý mi bohužial pridal 3 kilá navyše mala som 57 kil mam 20 rokov ..nieje to niak vela ale keby vidite to brucho :P …no ale chcela som povedať že naozaj som to dodržiavala doteraz velmi prisne trochu som si aj poplakala a tak je to zataž na psychiku velka takže neodporucam drzam ju napriklad pocas skuskoveho obdobia alebo tak ..energia je minimalna a nechce sa vam ani zit:D ale kazdý den som sa podtavila rano na vahu a jedlo kilo bolo dole a to ma posuvalo dalej ..toto rano som sa zobudila a nechapala som co sa somnou deje mala som horucu hlavu, bolo mi na zvracanie, tocila sa mi hlava, srdce mi nikdy tak silno nebilo atd…mala som 54,4 kila schudla som celkom fajn ..ale povedala som si ze dost !!! v horsi stav som nikdy nezazila….povedala som si ze musim nieco zjest inak umriem tak som si dala jogurt co sme mali v chladnicke celkom tucny a po zjedeni toho jogurtu sa mi strasne ulavilo bol to skvely pocit ..a co bolo este lepsie hned po nom som sa postavila na vahu a mala som 53,8 akoby mi to zlepsilo travenie alebo co …nedokazem si to vysvetlit ale citim sa skvele ..no aj ked som zhresila budem v tejto kure pokracovat lebo sa znej SUPER CHUDNE!!! odporucam zdravym ludom zo silnou volou ale chcem povedat ze ked sa citite zle nedbajte a dajte si nieco energeticke aspon trosku neznamena to hned koniec kury ..a ani stoho nemusite pribrat ked zjete napriklad jeden jogurt :P ale zas nehovorim ze po dvoch dnoch kury …

 183. Daduša

  Chudneš síce rýchlo, ale moc zdravé to nie je. Prijímaš jednotvárne jedlo čo je chyba. Prijímaš asi len sacharidy a nejakú tú energiu. Tým pádom chýbajú bielkvoiny a tuky, chyba. A tá slabosť čo na teba prišla bol jasný nedostatok energie ako takej, ale hlavne si myslím, že ti chýbal cukor (sacharidy).
  Z vlastnej skúsenosti. Raz sa mi stalo, že som v posilke robil posledný cvik a prišlo mi tak zle, že som ledva stál. Horko ťažko som sa dotackal do auta a išiel domov. Chvála bohu po ceste to trošičku polavilo, ale až keď som prišiel domov a dal som si nanuk mi prišlo, že už nič necítim. Pointa: 700kJ, nejaké sacharidy neviem už koľko (a to čo nie je práve podstatné tuk). Tá ryžová diéta mi z tvojho príbehu, príde ako dobré týranie sa.

 184. Osobne som ryzovu kuru neabsolvoval, ale jej ociernovanie je naprosta demencia. Nazory pana Veseleho, o tom, ako nerobit ocisty, su demagogia. Kazdy stroj treba cistit. Telo sa proste aj pri najzdravsej moznej “normalnej (tepelne upravenej)” strave pomaly zanasa, nestiha sa cistit. Ryzova kura nieje najidealnejsia ocista, tou su posty na ovocnych a zeleninovych stavach, a hladovky. Tie su este viac drasticke, avsak napriklad mne vyhovuju viac. Jest cistu natural ryzu mi problemy nerobi, no predstava, ze by som mal jest len to, je horsia, ako jest napriklad cerstve ovocie. Preto by som si namiesto ryzovej kury dal ovocnu kuru, kedy by som jedol len cerstve ovocie a zeleninu. Myslim si, ze takato kura by telu pomohla ovela viac zbavit sa skodlivin. Dzusovy post by bol este viac precistujuci.
  Nedovolim vsak, aby niekto ociernoval samotnu kuru, ako tu pritomny. Je to demagogia a nevedomost. Viac ludom pomohla ako uskodila. Vela ludi si uskodi svojou stupiditou, a potom obvinuje. To je uplne bezne.
  Priklady… nedodrzat postup. Zohnat si nejaku staru vyhnitu ryzu, namiesto poriadne kvalitnej. Potom ohrnat nos, a radsej ju nejest a hladovat. Fajcit pri kure. Alebo nebodaj pit alkohol. A podobne stupidity, u ktorych sa az zastavuje rozum zdravemu cloveku, a potom, ked nieco nevyjde, zvalovat vinu na kuru. To je uplne bezne. Vacsinou ked nieco nevyjde, spackal to sam clovek. Keby ludia robili kuru pod dohladom niekoho, kto tomu rozumie, uplne inak by sa vyvijala.

  Len tak mimochodom, keby telu malo robit problemy niekolko tyzdnov na ryzi a zelenine, musela by sa dobra tretina populacie zmietat v zdravotnych problemoch… zaujimave, ze sa nezmietaju. Rolnikovi aziatovi, co maka na poli to staci aj z dlhodobeho hladiska, zaujimave je, kolko dokaze odmakat oproti nasincovi z tej misky ryze. Takze, pravda bude asi niekde inde… v zhyckanych, rozmaznanych, stupidnych a psychicky negativne rozmyslajucich ludi, denne sa obzierajucich cely zivot, a potom, ked im uz nieco prestava fungovat, hladat rychle riesenia, ktore ked nefunguju, lebo spackaju navod, nadalej kritizovat a obvinovat. V tomto ja vidim hlavny problem, a nie v tom, ze by ryzova kura, alebo nebodaj nejake ine este lepsie ocisty, nefungovali.

 185. pavol – vacsinou byva kopcek ryze v restauracie tak 50-60 gramov (vo varenom stave). Ako priloha sa najcastejsie davaju 3. Ale mozu mat kludne aj mensiu naberacku. V surovom stave ma ryza cca 1/3 hmotnosti, pretoze vsiakne asi 2-nasobne mnozstvo vody. Ale niekedy moze byt suchsia a niekedy vodnatejsia, to tiez hybe pomerom.

  Ale, preboha ziveho, ani nerozmyslaj, ze by si pri ryzovej kure jedol ryzu z restauracii. Je to skoro vzdy nekvalitna biela ryza, ktora urcite telu nijak neprospieva, mozno maximalne po hnacke, ked absorbuje do seba toxiny, ale vramci zdravej vyzivy, alebo dokonca ocistnej kury urcite nie.
  Najidealnejsie by bolo jest ryzu natural basmati, alebo jasminovu, no tie sa tazko zhanaju a su velmi drahe. Vacsinou dostat len tieto ryze biele.

  Inak ja by som sa pocas kury nebal pouzit trochu soli, a to himalajskej, ktora obsahuje vela mineralov, okrem sodika. Nemyslim si, ze by tak 1g denne pocas tejto kury telu uskodil, skor naopak.
  Ked sa uz je aj zelenina, tak tam staci zaradit celer… v nom je dostatok sodika. Tam uz ta sol nieje potrebna vobec.

 186. A inak, tato kura by sa nemala pouzivat na chudnutie. Ale na detoxifikaciu, a liecenie travenia. To nieje to iste. Ale aj tak, existuju lepsie kury, na ovoci, ci na ovocno-zeleninovych stavach, su ovela prospesnejsie, nez ryzova kura.
  Nechapem, ako si moze niekto mysliet, ze je tlsty rozkysnuty, zere jak prasa, da si tuto kuru, a moze sa hned vratit na jeho nezdravy sposob zivota, a ze mu to akoze vyriesi problemy.

 187. ja iba tolko, ze naozaj to nie je idealny sposob stravovania na cely zivot, ale ako detox je to vyborne. venujem sa bodybuildingu, s vahou problemy nemam, problemy s pletou a s pecenou ma vsak doviedli k tomu, ze som (napriek pociatocnej fobii z nedostatku proteinov) tuto kuru uspesne absolvovala. uspesne v mojom pripade znamena, moje zdravotne problemy su fuc, kila sa mi podarilo udrzat aj vdaka presne vyratanej velkosti porcii ryze a neskor strukovin a kvalitnemu treningovemu planu.

 188. Asi by bolo treba povedat co tu nikde nevidim ze takmer akekolvek chudnutie alebo aka kolvek kura by mala byt len prechodom na racionalny ani nie stravovaci rezim ale zivotny styl. Pri navrate k podovnemu stravovamiu a povodnemu zivotnemu stylu bude opat povodna vaha prip. narastajuca aj s narastajucimi problemami. Pri kazdej detoxikacii treba dodrziavat zasady najma prechodovych rezimov a ocakavat prejavy zdravotnych tazkosti ktore u beznych jedincov vzdy ustupia a su sucastou detoxikacie.
  Minuly rok som drzal stavovu kuru na pobyte a fungovalo to skvele aj u dalsich 90 ludi a dvaja to vzdali. Pocity hladu takmer ziadne. Teraz drzim RK a funguje to skvele a podla ocakavani. Za 3 dni zmizlo cca 3 kg a prevazne tuku. Mam problem dostatocne pit ale ten mam aj chronicky.

 189. Tak pridám aj ja svoju skúsenosť. Minulý rok som začala s ryžovou kúrou zo zdravotných dôvodov. Dlhodobo som trpela na prekyslenie a na rukách a nohách som mala ekzém. Celú kúru som absolvovala absolútne bez problémov a ani stereotyp stravovania mi nerobil najmenší problém. Som totiž výrazne ryžový človek .Výsledok bol nad očakávanie (okrem toho, že som schudla 6 kg, ale to pre mňa nebolo rozhodujúce). Ekzém zmizol a nevrátil sa, žalúdočné problémy takisto, energie som mala toľko, že som ju mohla rozdávať. Tento rok som sa opäť po zime rozhodla prečistiť organizmus. Vstúpila som do kúry bez nejakých výraznejších zdravotných problémov len preto, lebo som chcela. Priznám sa, že to ide tentoraz trochu ťažšie. Robí mi dosť veľké problémy vydržať. Jediné, čo ma utešuje, že od piatku začínam pridávať zeleninu. Tak snáď vydržím do konca….

 190. Kazdy kto chce schudnut by mal znizit prijem cukru.Jest zeleninu a maso bez inych priloh ako zemiaky,ryza,cestoviny.neobjedat sa chlebom.S ovocim pozor,obsahuje cukor,cize jest minimalne,neprehanat to.Jeden banan,jablko,kivy sa da pocas dna,ale nikdy nie po hlavnom jedle.Pit zeleny caj.Pit vela vody,hlavne stolovej,bublinkove podporuju travenie,cize zvyzuju chut do jedla.Pravidelny pohyb je nutny taktiez,nie len sediet cele dni.

 191. Ahojte,
  Pridam svoju skusenost ci nazor.
  RK som objavil nedavno, mam 44,5 roka, minuly rok som mal infarkt s poskodenim srdca o 27%. Som fajciar, pijem vacsinou len cervene vino, obcas pivo, nie pravidelne, ale po infarkte castejsie (asi psychika). Samozrejme aj kavu (teraz slabu nesku s pohankovym mliekom, niekedy aj presso s mliekom ci latte). Bral som lieky cely rok (6 liekov denne) na tlak a cholesterol. Pravidelne, kazdy den.
  V Maji mam ist na kontrolu srdca a preco RK, potreboval som nieco, co mi zaruci upravu tlaku, cholestreolu a trygliceridov v krvi na hodnoty tak, ze bude mozne liek zredukovat , alebo vysadid (po lieku na cholesterol, Sortis, ma velmi zacali boliek bedrove klby). Co sa tyka nadvahy, ano mam ju, i ked dost sportujem (inline korcule, cca 100-200km tyzden od jari do jesene, v zime menej iba lyze, sem tam pigpong a jemne posilovanie doma na stroji, brusaky…). Na zaciatku kury som mal 117kg, mam dost svalovej hmoty ale pri vyske 179cm je to aj tak velmi vela. Po 12 dnoch RK mam 103,5kg, vela pijem cajov (cca 2l. denne, rozne bylinne caje) a aj vody, dalsie cca 2l. Hlad uz nemam, ked je mozne idem na korcule (9-17km), podla pocasia, kazdy den sportujem aby sa mi neznizovala svalova hmota. Priznam sa ale, ze bojujem s pevnou volou kazdy den. Vysledky vidim, je mi VEELMI FAJN co sa tyka sily a energie, ALE, som veelmi nervozny, priam poodrazdeny a na sex ani nepomyslim a to som predtym myslel na to stale a ani fyzicky sa to neprejavuje.
  AVSAK, nenavidim chut ryze na vode, je to strasny humus, najma ked sa to nemoze len tak zhlnut, ale rozkusat na kasicku. Mam Natural ryzu z DM drogerie, kupil som 3 kila + 1,5kg ryze miesanej s divou ryzou. Doteraz som zjedol dokopy iba nieco cez 1kg ryze, nakolko z dovodu ze mi vobec nechuti jedavam len male porcie (cca 70-100g na cely den), prvych 9 dni som jedol poctivo len to, s tou zeleninou je to tiez strasne, bez chuti, alebo hnusne, ked jem, je mi z toho celeho na zvracani, zelenina, nepomohla, len dnes ked som si dal kombinaciu spargla, medvedi cesnak, cesnak, cibula a stipka soli, to bolo celkom fajn. Vcera vecer som mal shitake, trochu redkovky, cibula, medvedi cesnak a kapiu a spolu s cinskym korenim a troskou naturalnej sojovej omacky sa to dalo. Predtym mi to ale vobec nechutilo. Neviem, tym ze mam malo ryze jem zeleninu a ryza v pomere 1:1, kde niekedy mam dokonca viac zeleniny. Viem, ze zeleniny by nemalo byt viac ako 30%, ale bojim sa, ze by som to vyvracal.
  Preto ak to bude citat niekto kto sa v tom vyzna, co robim zel, mam s tym skoncit, alebo mozem pokracovat aj tak, ze budem mat viac zeleniny ako ryze. Nemozem sa prinutit zjest viac ryze, v poslednom case jem iba 2x denne, lebo je to pre mna stres a utrpenie a nechuti mi to. Chcem ale vydrzat, lebo verim v ocistnu kuru a vidim vysledky nielen v kilach, ale aj energi ktorej mam dost. Bojim sa vsak ze tym, ze nie som schopny to dodrzat tak ako sa to ma (200-250g ryze na den a ja jem tak 80g) a ten pomer ryza a zelenina, ci si ten metabolizmus alebo nieco ine celkom nepokaslem. Navysel velekrat mam chut si dat do ryze trosku panenskeho olivoveho alebo sojoveho oleja, alebo to urobit na spenenej cibulke, doteraz som nepozil ziadny olej, ale cez tu ryzu na vode sa neviem preniest a naozaj a vazne ma napina. Je to to najhorsie co som kedy jedol a to som ten typ, ktory sa normalnych okolnosti zje aj klince.
  Dakujem Vam vopred za Vasu radu ci podporu, idem si urobit veceroobed, kde bude opat spargla (to co rano s asi 30g ryze).
  Ak mam na zaver povedat svoj nazor, verim v RK, nemam ziadne vedlajsie negativne priznaky, vela pozitiv, beriem to ako liecbu nie dietu!!!!, avsak z dovodu odporu k ryzi na vode to neviem dodrzovat na 100%, som ale zatial odhodlany vydrzat tych 36 dni.

 192. KKM: Neviem presne co myslis ze Ti tu niekto odpovie, ak si trochu prebrazdil tuto stranku tak asi tusis ze ryzova kura je na nic. Ved o tom je aj clanok na ktory odpovedas. RK som skusala aj ja, ked som bola o cosi mladsia a naivnejsia a vysledok bol len taky ze som si vyrobila anemiu (chudokrvnost) a zhodeny “tuk” (čítaj “voda”) som samozrejme nabrala naspat aj s bonusom par kil navyse. Ak je to pre Teba sposob chudnutia tak sa na to vykasli lebo RK je tragicky sposob a zacni poriadne citat co tu Mirko pise. Ak je to ako pises liecba tak to je este vacsia tragedia lebo neverim ze nejaky doktor by suhlasil s tym ze viac ako mesiac primas stravu z cistych sacharidov (podla toho co pises len ryza a zelenina) kde uplne chyba bielkovina a tuk a takisto ta zavratna rychlost chudnutia 14 kil za 12 dni…Navyse pri Tvojich zdrav. problemoch.
  Ale hlavne: opisujes to ako uplnu torturu, otazka teda je: nie je rozumnejsie nechat kuru tak a zacat sa tym seriozne zaoberat, poradit s doktorom, jest normalne-zdravo bez pocitu na zvracanie?

 193. Hihi det gjorde han, sf6tt Edgar och ge4nget var pe5 G se5klart. Dom ville se4lja be5de det ena & det andra ;P Vilken himla tokig mmosdimar ni hade

 194. Ahoj Pistacia, tak nebolo to s KKM také tragické, ako sa zdalo na začiatku ryžovej kúry. Problém bol v príprave ryže a potom to už išlo dobre, tu je jeho zhodnotenie z inej stránky:
  “Tak som to dokazal, odporucam kazdemu, ale treba to brat ako kuru a nie dietu. Zvladol som celych 5 faz s obcasnymi zakopnutiami, nefajcil som a nepil alkohol ani kavu, vysledky krvi super ale este mam zly cholesterol mierne zvyseny. Beriem vsak iba 3 lieky namiesto doterajsich 6, podla lekara to staci, sice som to nerobil kvoli schudnutiu ale potesi is o cca 18kg dolu, uz je tyzden po 5 faze a zatial si vahu drzim. Ryzu este obcas podla fazy 2 si davam rano a vecer asi 3x tyzdenne. Osobne naozaj odporucam tim, ktori maju zdravotne problemy, ako chudnutie neviem ale treba mat pevnu volu a snazit sa dodrziavat co najviac z odporucani. Dakujem a ostatnim prajem vela zdravia.”
  A ešte poznámka: Myslím, že si RK nikdy nerobila, pretože sa neje ryža a zelenina viac ako 30 dní, ako tu píšeš. Problém je v tom, že sa o tejto užitočnej kúre vyjadrujú ľudia, ktorí ju nielenže nikdy nerobili, ale ani návod na ňu si neprečítali, (tak ako ja Mirovu knižku o chudnutí, čo ma mrzí a tak sa o tom nevyjadrujem) a v podstate píšu len o svojich falošných predstavách o nej. A to je aj prípad autorov kritického pohľadu na RK na tejto stránke. Keď o niečom nič neviem, tak o tom nepíšem.
  A ak si si nevšimla tak sa tu viac ako polovica ľudí o RK vyjadruje kladne a často krát tvrdo kritizujú názory Mira, čo sa týka ryžovej kúry.

 195. Viktor Kisan: Ak sa KKMovi podarilo po čom túžil a zvládol to v zdraví, tak mu gratulujem a prajem to každému, kto sa snaží zlepšiť životný štýl. RK mám veľmi dobre naštudovanú a odskúšanú ale nedokončenú pre spomínané zdravotné problémy, ktoré RK ešte prehĺbila. Zmienka o prijímaní len ryže a zeleniny viac ako mesiac bol preklep-moja chyba. Mala som na mysli viac ako pol mesiaca (18 dni) čo je aj tak dlhá doba podľa môjho názoru, ale nie som doktor ani taoistický mních takže sa môžem mýliť ;)

  Môj príspevok bol určený KKMovi a reagovala som konkrétne na jeho situáciu. Jediné, čo som sa snažila povedať bolo, že prvé dve fázy sú dosť radikálne aj pre zdravého človeka a nemôžeme hádzať do jedného vreca zdravých ľudí, ktorí chcú schudnúť a ľudí, ktorí mali „infarkt s poškodením srdca o 27%“.

  Ak chcete argumentovať tým, že sú to fázy určené na odvodnenie, detoxikáciu a stabilizáciu, tak odporúčam si ešte raz prečítať názov webu na ktorý píšete : CHUDNUTIE-AKO. Pretože práve v týchto fázach strácate vodu, svalovú hmotu – bez ktorej sa chudne ťažšie a hlavne si spomalíte metabolizmus jednostrannou stravou, čo je presný opak toho, o čo sa snaží každý chudnúci človek. A napokon ako ste sám napísal na inom mieste tohto webu: „Myslím si že je somarina držať ryžovú kúru kvôli chudnutiu… Chudnutie je vedľajší, nie najdôležitejší efekt ryžovej kúry“. Ak Vám tento spôsob stravy vyhovuje, je to úplne v poriadku, ale ak sa bavíme čiste o chudnutí, obhajovať RK je zcestné.

  A áno, všimla som si záporné reakcie voči Mirovi, práve preto som cítila potrebu vyjadriť svoj postoj, pretože ľudia, ktorí majú zlú skúsenosť zvyčajne nie sú euforický ako Vy a jednoducho sa k tomu nevyjadrujú.

 196. Pistácia, myslíte si, že obézny človek je zdravý. Lekári aspoň tvrdia, že nie. A záporné reakcie voči Mirovi boli preto, že pri založení tohoto vlákna podal len svoje predstavy o Ryžovej kúre a odvolával sa na kúry, ktoré s ňou nemali nič spoločné (Beauty.sk) a z úspešne absolvovanej a vychvaľovanej kúry v Šarme spomenul len to negatívne v prvých dňoch kúry (bolesť hlavy). Bola to neznalosť predmetu (myslel si, že sa konzumuje len biela ryža a že sa je počas celej kúry), pritom väčšina komentárov na tejto stránke ju obhajujú, uvádzajú radikálne vylepšenie krvných testov a že Mirom predpovedaný 100% jojo efekt sa jednoducho nekonal.
  A vôbec to nie je nejaká radikálna kúra, väčšina ľudí na svete by bola rada, keby mala aspoň toto, tie problémy na začiatku kúry sú len abstinenčné príznaky na vysadenie cukru, veľa mäsa, tuku a mliečných výrobkov, čo sú látky vytvárajúce závislosť o čom McDonald’s dobre vie. Druhý krát keď už človek robí kúru, už ide všetko hladšie, schudne sa menej.
  A čo sa týka tejto stránky, že tu ryžová kúra nepatrí, to je v poriadku, ale Miro tu založil túto tému, dokonca v troch paralelných vláknach.

 197. Nemyslím si, že obézny človek je zdravý. Ale to, že chce niekto schudnúť, ešte neznamená, že je obézny alebo má nadváhu, môže byť, že mu len vadí pár kíl navyše. Preto tvrdím, že sa nedá zovšeobecňovať a hodnotiť všetkých rovnako.
  Čo sa týka RK, chápem, prečo ju obhajujete. Ale napriek tomu, že od tretej fázy je sympatická aj mne, myslím si, že prvé dve minimálne nie sú vhodné pre každého.
  BTW: Vysadiť cukor, veľa mäsa, tuku a ml. výrobkov sa dá aj bez RK a dokonca bez abstinenčných príznakov ak máte od začiatku plnohodnotnú stravu a nie len ryžu. ; )

 198. Ja sim na ryzovej kure prave teraz uz siedmy den a mozem povedat ze som schudol tri kila…
  Suhlasim s mirom ale aj s ostatnymi – najlepsi sposob stravovania ke racionalna strava ( maso ryby zelenyna ovocie strukoviny semena co najmenej spravovane jedla malo sacharidov a podobne) avsak ryzova dieta ma byt vraj o detoxikacii organizmu. Tiez som bol trochu skepticky lebo som vedel ze sacharidy treba vylucit ale ak nic ine naucilo ma to pravidelne sa stravovat a mensie porcie a verim ze mi to pomoze odvylnut si od vyraznych slanych a sladkych chuti – doteraz som ryzu ani zeleninu vobec nesolil. A vybuduje to disciplinu – vyhnut sa syrovemu kroasantu co sa povaloval na nasej kuchynskej linke bolo neuveritelne narocne ale predtym by som to asi nezvladol :)

 199. no tiez sa chystam vyskusat ryzovu dietu,len mam jednu oatzku,mozem vobec si dopriat aspon raz za den kavicku(rano)?snad to nijak neuskodi ci?

 200. michaela idete skúšať ako veľmi ste zdravá? ja som proti ryžovej diéte, je to blbosť. podľa mňa, iní ju vychvaľujú do nebies. moja rada teda: stravujte sa racionálne, pestrá strava a nejaká kávička by nemala veci ublížiť. ak trváte na ryžovej diéte, tak či sa môže káva, to sa musíte poradiť niekde, kde sa tomu venujú. ja som vyrozumel, že ryžová kúra je detox a tam by som asi kávu ani iné zbytočnsti netlačil.

 201. Presne tak, RK je detox a káva je intox. Tí čo s kávou nesekli po pár dňoch pri RK prišli do veľkých problémov a museli skončiť, rovnako je to aj s fajčením.

 202. Prečítala som si zopár Vašich príspevkov k RK. Od zajtra by som rada nastúpila na detox. Nevyzerá táto kúra zle no pravdou je, že chudne sa inak ako RK. U mňa na chudnutie najviac zabralo pravidelné cvičenie (nemusí sa človek nejako extra premáhať, dôležitá je tá pravidelnosť i keď sa nechce) vynechanie pečiva, chleba, sladkostí. A ak človek má chuť na sladké tak prírodné sladidlá ako napr. med. A samozrejme večer nejesť. Neverím, že ak sa človek drží týchto zásad neschudne …. a pri každej diéte je dôležitá MOTIVÁCIA …. ak človek nevie prečo by mal schudnúť nech to radšej ani neskúša. Držím palce všetkým a o 12 dní napíšem ako sa mi darilo …. :-D

 203. Musím dať za pravdu Andree, dôležitá je motivácia a samozrejme tomu musí človek veriť. ja mám s ryžovou kúrou veľmi dobré skúsenosti a výsledok stojí za to!

 204. toto napisal niekto v tazkej depresii alebo co? :D ryzova dieta je super vec samozrejme poial sa spoji s fyzickou aktivitou. Funguje to vyborne a poznam mnoho ludi ktori s nou mali uspech. Rovnako ako delena strava nechapem ako moze niekto tvrdit v clanku ze vam nepomoze schudnut. Moj dobry kamarat z 105kil schudol s prisne dodrziavanou delenou stravou za nieco malo viac nez pol roka na 85kil. Prestal pit alkohol uz iba vino a raz tyzdenne chodil s nami na hodku a pol hrat futbal. A ryzovej diete…u nas v klube s tym slavia uspechy mnohi chalani…

 205. Myslím si, že po každej diéte, aj po tej “vašej” správnej životospráve, ak človek znova vráti k svojím starým návykom príde jojo efekt. Ale ak sa ich človek zbaví zdravotných problémov a niečo redukčne zhodí vďaka tejto očiste, a potom bude sám sa chcieť kontrolovať a bude jesť zdravo a už sanevráti k závislostiam od fastfoodu a podobne. Nie je to o ceste (diéte), ale o odhodlaní niečo na sebe zmeniť, a ak to v človeku pretrvá nemá iný dôdov ako uspieť a to čo chce príde. Preto články ktoré podporujú alebo vyvracajú akékoľvek diéty ignorujem, a robím tak ako cítim.

 206. Pán Veselý, váš článok je podľa mňa dosť fašistický a používať slová ako “smrť” a “podvod” je prisilné kafe… Ja som kedysi bola nevedomá a vyžratučká. Dačo sa časom zlomilo a začala som cvičiť a dbať na svoj jedálniček. A hádajte, čo tento proces naštartovalo: Áno, ryžová kúra. Keď som ju dodržiavala 1. krát (pred 5timi rokmi), schudla som 13kg (koncová váha bola ja tak ešte poriadne nad “zdravou normou”. Samozrejme, po jej skončení som pribrala c.ca 1,5kg späť, no už NIKDY som sa nevrátila k predošlému spôsobu života a túto kúru absolvujem každý rok. Prestala mi šialene kolísať váha, mám u v norme,zbavila som sa dlhodobých problémov s mykózou a každoročne počas ryžovky naberiem nové sily (nie, necítim sa malátna, ani unavená, dokonca som počas nej písala diplomovku). Jediným problémom u mňa je, že mi chýbajú chute- ale ak sa človek nevie ovládnuť v rámci takého krátkeho času, tak to je potom zle… Prosím, nestrašte tu ľudí, všetko má svoje pre a proti a som presvedčená, že pri správnom dodržiavaní RK a jej vnímaní ako kúry, ktorá má za úlohu liečiť, očisťovať a byť novým začiatkom (niekto nado mnou to napísal celkom presne) nikomu neuškodí. Samozrejme, ak si niekto hneď po jej ukončení plánuje naservírovať porciu fast foodu, tak nech sa do toho ani nepúšťa.. Je mi jasné, že sa nad jej liečivou silou ani nezamyslíte, ale nerobte z nej strašiaka a zo seba “rozumožrúta”… príde mi to trošku smiešne:)

 207. Ryžovú kúru neodporúčam ľuďom, ktorí chcú schudnúť a je to ich priorita. ryžová kúra nie je diéta ale kúra. očista od toxínov, ktoré sa nám hromadia v organizme. Pre tých, ktorí ju zväčša aj dodržia celý čas nie je motiváciou schudnúť ale detoxikovať sa. Kto sa týmto spôsobom pokúša schudnúť natrvalo bez akejkoľvek zmeny predošlých stravovacích návykov, netreba ho ľutovať ani mu nič vysvetlovať lebo je to zbytočná strata času. Odkaz pre pána Veselého: ste pre ľudí veľkou motiváciou. niektorí ale naozaj očakávajú, že mávnete čarovným prútikom a budú mať o 20 kg menej. Proste píšte ďalej články, ponúknite ľuďom svoje skúsenosti a nenechajte sa rozladiť tými, ktorí sami dobre vedia, že to, čo chcú sa dá dosiahnuť len tak ak trošku zmenia pohľad na seba a svoj prístup k životu a doterajšiemu stravovaniu

 208. Ahojte, uz to je nejaky cas kedy som dovrsil Ryzovu kuru a vidim, ze vela ludi som mozno inspiroval. Ja sa snazim len podelit o svoju skusenost tak ako som ju ja zazil ak to nahodou niekomu pomoze. Nechcem ani chvalit ani hanit RK tak si zaver urobte sami. Ako som hore pisal, ano mal som vazne problemy pred dvomi rokmi z dvoch dovodov 1. som pozitkar aj v jedle a ta natural ryza mi nesadla tak ako nieco co je stereotypne. 2, nevedel som ako to pripravit aby mi to naozaj chutilo. Ako Viktor spravne poznamenal, ano zvladol som RK a verte ci nie, do Vianoc 2012 som mal stalu vahu cca 97-98kg, z RK mi zostalo to, ze som kazde rano pred ranajkami vypil 1l. vody (cca 15-30 min. vopred). Na vianoce som sa “spustil a pribral som par kil ale dalej som si az do leta udrzoval vahu cca 103-106kg. Na jesen 2013 som opat sa prestal kontrolovat vzhladom na rozne udalosti a vaha mi vyskocila po tychto sviatkoch na 113,5kg. Co je vsak dolezite spomenut, cely cas som aktivne zvicil, korcule, bycikel, plavanie, posilovanie a okrem tuku som nabral aj dost svalovej hmoty. Od Januara 2013, t.j. uz rok neberiem ZIADNE lieky, a napriek tomu ze som opat po kure v roku 2012 zacal opat fajcit a tiez pit vino tak aj krvne vysledky sa drzia aj bez liekov v norem, i ked tlak niekey stupol (po prehyrenom vecierku:). Takze tak, nechcem ja nikomu nic nanucovat, pisem cistu pravdu a ak by som si mal po infarkte vybrat ci mam jest denne 6-7 liekov a mat sice vysledky v norme, ale nicit si pecen cistou chemiou, to radsej sa dam na Ryzovu kuru, ktora mi pecen a ine organy pomoze detoxikovat (naozaj mam z toho taky pocit po 2 rokoch od kury) aby som si ked tak pecen zatazoval radsej dobrym vinom, ktore v normalnej miere prinasa potesenie aj prevenciu proti inym chrorobam (teda mam rad cervene ktore sa neda pit az v tak vysokej miere:(. Tak na zaver chcem len povedat, ze od 3.1.14 som opat na RK, mam dnes 6ty den, opat ziadny tabak, alkohol, sex, dobre jedlo, pripravujem si ryzu tak, ako mi V odporucil (trosku opiect) a s vierou v to, ze opat bude dobry rok sa urcite dostanem min. do konca 4 fazy (piatu nestihnem lebo idem potom do zahranicia) a i ked viem, ze opat budem fajcit (nechcem ako spravny pozitkach prestat), pit vino, budem sa snazit nesklaznut do nekontrolovanej konzumacie najam sacharidov. Po RK sa tesim na cersvy salat (rozne druhy zeleniny) s balzamikom z Modeny, zmesou olejov olivovy, kukuricny z listkov, repkovy, tekvicovy, konopny, lanovy a orechovy (vsetko virgin), bylinkami (bazalka a oregano u mna musia byt), nastruhaneho parmazanu (pardon Grana Padano), niekedy pridam trosku gomasia alebo lanovych semiacok ZE MNAAAAM:)
  Mimochodom, veelmi dobre gomasio ktore si robim (mam rad aj tekvicove a ine ale…):
  V mlynceku na kavu na prasom zomeliem par kusov susenej huby judasovo ucho (cinske cierne huby) a shitake, na panvici oprazim sezamove a lanove semiacka 1/1 a pridam 1/10 morskej soli. Po miernom vychradnuti zomeliem na tom istom kavovom mlynceku, spojim s praskom z hub, dobre premiesam a super na dochutenie cohokolvek v kuchyni.
  A mimochodom, mam rad aj chili, ale to vsetko az po kure.
  Toto je moj pripad a kazdy nech si z toho zoberie co chce, ved zdravy sedliacky rozum je predsa to naj. co sa nam mohlo v zivote prihodit a nesmieme ho stratit.
  Aby som nebol uplne nezavisly, pouzime tento rozum pri kazdych volbach, ja komunistu URCITE nebudem, v ziadnom smere.
  Kazdemu prajem vseko naj do noveho roku a nech Vam urobi radost to pre co sa rozhodnete vy a nech mate hlavne vela zdravicka.

 209. Apropo este jed malickost, RK by vobec nemala byt vo vlakne tykajuceho sa chudnutia.
  Chudnutie (aspon tak to vnimam ja) je pre niekoho prijemny a pre niekoho neprijemny vedlajsi efekt kury. Je to najma liecebna kura a tak ju treba chapat. Ja sa v tom sice nevyznam, to ze metabolizmus sa na zaciatku fadnou stravou spomaluje je iste pravda, ale pridavanim zeleniny, stukovin a od 4 fazy aj salatu sa udajne restartuje jeho zdrava funkcnost comu mam tendenciu verit, lebo ja i napriek mojej nadvahe sa citim uz 2 roku super, nemam peroblem vybehnut schody a ine veci, a dal som sa na druhu, lebo verim v pozitivne vysledky a viem aj to ze min. od leta minuleho roku som sa viac ako dost zatoxinoval.
  Takze podla mna RK ano, najma pre ludi, ktori si nevedia inak pomoct nastolit bud stravovacie navyky, alebo maju rozne problemy zazivacieho charakteru, ci ine, kde je predpoklad ze vycistenie organov by im mohlo navodit zlepsenie.

 210. Ak niekto chce schudnut musi pre to nieco spravit.
  Upravit stravu je prvy krok.
  No nie dietov ale upravou stravy!
  Mozete jest co len chcete no treba pocitat kolko geamov bielkovyn sacharidov a tukov primate.
  A najdolezitejsie je aby ste jedli 5-6 krat denne v mslych mnozstvach.
  Ak chlap chce mat 100kg namiesto 120 staci si vypocitat kolko ma prijat:
  Sacharidy pre chudnutie 5g na kazdy kg telesnej hmotnosti.
  V tomto pripade 500g sacharidov.
  Bielkoviny 2g na kazdy kilogram telesnej hmotnosti.
  V tomto pripade 200g bielkovin.
  Tuky je potrebne primat tiez.
  Maju opodstatnenie v organizme no snazit sa jest “zdrave” tuky.

  No a ked toto splnite druha cast je zacat cvicit/ robit nieco.
  Ak mate dom staci pravidelna starostlivost o neho ako je odhadzovat snech okopavat zahradku a podobne.
  Ak nemate dom ale byt.
  Je potrebne chodit do fitka alebo von do prirody zabehat si alebo vykonavat iny aerobny/kondicny sport.

  A zarucim Vam ze za niekolko mesiacov dosiahnete co chcete.
  Tiez chcem upozornit ze je dobre si robit realne ciele a nechudnut z 150 na 50 ale rozdelit to na viac etap v tomto pripade na 2 roky. Pretoze by to mohlo telu ublizit.

  PS: kto potrebuje pribrat moze pouzit rovnaku taktiku ako pri chudnuti len zvysi prijem sacharidov z 5 na 6 gramov na kg telesnej hmotnosti a proteiny z 2 na 2,2g na kg telesnej hmotnosti.
  Tym myslim cielenej.

  PS2: pre zeny je tento index nizsi sacharidy 4g pri chudnuti a 5g pri priberani.
  Proteiny 1,6g pri chudnuti a 1,8 g pri priberani…

  Vela stastia pri zhadzovani kil.

 211. zdravim, ja som vyskusala 36 dnovu ryzovu kuru. zhodila som za tu dobu 8 kg. dostala som sa na svoju idealnu vahu 65 kg a tuto si drzim uz 2 roky. jem co chcem a kedy chcem. nepriberam. pre mna bola ryzova kura najvhodnejsia zo vsetkych ostatnych diet ktore som kedy vyskusala. Podarilo sa mi schudnut z 83 kg na 65 kg a tie si udrziavam. Odporucam, je to najozaj ucinne.

 212. Výborne Zuzana, len niekde máš chybu, pretože ak si schudla z 83 kg na 65, potom si schudla 18 kg.
  Uvidíme čo nám prinesie, ryžujúcim, rok 2015 a terajšie pôstne obdobie.

 213. Ryzovu kuru som absolvovala pred 7 rokmi. Dovod – bolestive vandrujuce zapaly klbov aj makkych tkaniv bez detegovanych reumatickych markerov (vysetrenie vysk ustav reumatickych ochoreni vPiestanoch). Po 2 tyzdnoch boli opuchy prec, bolesti sa stratili a do dnes sa nevratili. Neplanovany, ale celkom fajn efekt minus 12 kg. Ani bolesti ani kila sa nevratili.

 214. RK som držala už 2-krát a práve začínam zas (síce v skrátenej forme ale kvôli okolnostiam si nemôžem dovoliť venovať tomu mesiac, možno o rok konečne). Prečítala som väčšinu príspevkov, ale žiadny nespomenul fakt, že touto kúrou sa postupne každý NAUČÍ ZÁSADY SKUTOČNE ZDRAVÉHO STRAVOVANIA a ešte mu to bude aj skutočne chutiť. Sama som si vďaka tomu zvykla aj bežne variť stravu v kombinácii celozrnná obilnina+strukovina+zelenina v rôznych kombináciách a okoreneniach… Vďaka stresujúcej práci a súbežnému štúdiu som ale žiaľ opäť nabehla na zlé návyky. Takže napriek písaniu diplomky idem do toho zas. Každému prajem hlavne otvorenú hlavu (a srdce) ;)

 215. Dobry den, poradte prosim konkretne, aku ryzu ste jedli a kde nakupovali a kedy je je najlepsie zacat s RK v ktorom rocnom obdobi. Dakujem.

 216. eva neodporúčam ryžovú diétu. ale ryža je fajn. celozrnná basmati je výbodná, alebo ak zoženiete tak aj celozrnná jazmínová. výborná chuť.

 217. Nechápem, Miro, prečo tak tvrdohlavo odmietaš Ryžovú kúru, keď to tak prevažnej väčšine, aj na tejto stránke v komentároch pomohlo. Len si zober predchádzajúci komentár od Lii, nie je to zázrak? Tak pomýlili ste sa v troch úvodných článkoch k ryžovej kúre, o ktorej ste vlastne hlbšie nič nevedeli a mysleli si, že sa konzumuje stále len biela ryža po celý čas. Ale tá ryžová kúra o ktorej hovoríme je komplexná, celistvá a vychádza z tisícročnej tradičnej čínskej medicíny. No chyba sa stane v návale práce a nedostatku času každému, to nie je hanba, ale zotrvávať stále na minulých omyloch to je neodpustiteľné. Len toľko, je to tu pekná stránka a máš môj obdiv, až na tú malú výčitku.

 218. Viktor a čo je zlé na tom že ja niečo odmietam? Nechávam tu priestor na diskusiu.

 219. Tak dobre, len mažeš odkazy na iné stránky, aj v mojom komentári kde som dal info, kde sa nachádza tá skutočná ryžová kúra. Tak to asi nie je ten pravý priestor na diskusiu.

 220. Viktor áno, zmazal. Toto je web o chudnutí. Kto sa chce na nejaké informácie o ryžových diétach dostať predsa vďaka google rýchlo nájde veľa informácií. Linka ktorú som zmazal bola komerčná stránka ponúkajúca okrem ryžovej kúry aj informácie o ďalších rádoby zdraviu prospešných nezmysloch. Určite to nebolo nič špecializované na ryžovú kúru, kontroloval som to. Niečo také tu nechcem propagovať.

 221. Dlho som tu nebol, prečítal som si Tvoju reakciu na nemenovanú stránku, o ktorej tvrdíš, že je komerčná stránka, ponúkajúca plno zdravotných nezmyslov.
  Neviem, aké nezmysly si mal na mysli, nie som si ničoho takéhoto vedomý. Všetko čo je tam je fungujúce a overené. Plné nezmyslov bolo žiaľ, len vaše hodnotenie Ryžovej kúry, čo Ti drvivá väčšina ľudí v komentároch dalo vedieť. Táto kúra funguje a je podložená tisícročnými skúsenosťami ľudí v Číne a Japonsku, čo sa asi nedá povedať o moderných rýchlo kvasených metódach.

  Inak komerčná stránka to asi nie je. Teraz som hovoril s administrátorom, ktorý stránku dlhé roky spravuje len ako fanda zdravej výživy a o finančné prínosy stránky sa vôbec nestaral, ani o nich nevedel, ale sa teraz špeciálne pozrel a zistil, že stránka zarába v súčasnosti asi 40,-€ mesačne a maximálny mesačný zárobok bol niekedy v r. 2013 a to 96,-€. Niečo sa ročne za stránku aj platí a za starosť o stránku ho nikto neplatí.

 222. Viktor obdivujem vašu vytrvalosť v obhajobe tej stránky. Ale ak dovolíte: po rokoch som sa na tú stránku znova pozrel. Či je alebo nie je zisková to je vec šikovnosti autora. Každopádne je to stránka kde sa odporúčajú neoverené a veľmi komerčné (drahé) výživové doplnky. Navyše vrátane podpory užívania jedovatých látok v malom množstve v nádeji, že to je liečivé. Aj keby ten web na tom nezarábal, je to priama podpora komerčných aktivít s ktorými sa nestotožňujem a nechcem na svojom webe vytvárať priestor ani liknovať to.

  Ryžová kúra je nejaký postup, ktorý môžu zástancovia alternatívnych smerov uznávať. Ja sa na tomto webe venujem chudnutiu a popisujem situáciu, kedy sa ľudia snažia ryžovú kúru povýšiť na ryžovú diétu. Diéty sa na chudnutie neosvedčili – nie dlhodobo.

 223. Miro, píšete, “Každopádne je to stránka kde sa odporúčajú neoverené a veľmi komerčné (drahé) výživové doplnky. Navyše vrátane podpory užívania jedovatých látok v malom množstve v nádeji, že to je liečivé.”
  Ale my žiadne komerčné, výživové doplnky, a k tomu drahé, neodporúčame na stránke o Ryžovej kúre. Ja som nie počítačový odborník, ale ak si tam Google niečo také uverejňuje to asi my nedokážeme ovplyvniť.
  Neviem, či máš aj na mysli koloidné striebro, ktoré tam má priestor, ako jedovatú látku, tak to je názor farmaceutických firiem a možno aj Tvoj, ale na užívanie KS nikto nikdy nebol poškodený a už vôbec nezomrel, ako pri užívaní farmaceutických liekov.
  Ryžová kúra vo svojej poslednej 5.fáze môže byť aj diéta, respektíve strava a tak sa väčšina ľudí v Číne a Japonsku bežne stravuje. A celá ryžová kúra slúži len k tomu, aby Západniara viac menej čo najšetrnejšie a najľahšie na tento tradičný a zdravý spôsob stravovania dokázala naviesť.

 224. Viktor robíte tam priaznivé nálady aj pre jedovaté látky skratka na tri písmená alias bazéhový čistič. Koloidné striebro som nemal na mysli. Ja nie som farmaceut, ani firmu na výživové doplnky nemám, takže nemusíme sa ťahať za prsty. Nechcem to rozoberať v diskusii k článku na celkom inú tému.

  1. Dovoľte mi, prosím, aby som na svojom webe, ktorý platím ja uvádzal len linky na stránky ktoré považujem za prínosné. Všimnite si, ako sa snažím nediskvalifikovať Vašu stránku ani vaše odporúčané produkty. Koloidné striebro ste vytiahol Vy, nie ja.
  2. V tomto článku a na tomto webe sa zaoberám chudnutím, nie kúrami, nie detoxom. Článok pojednáva o tom, že ryžová diéta nie je práve najlepší nápad na chudnutie. Je to môj postoj, ktorý prezentujem na mojom webe.
  3. Čitateľ, ktorý s nie je istý môže váš web nájsť za pár sekúnd a zoznámiť sa s argumentami. Kto ryžovú kúru hľadá nájde skôr web zameraný na ňu, takže ani v tomto asi nie je problém.

  Dúfam, že takto to stačí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Od prvého začnem chudnúť

Konzumná spoločnosť nás postavila pred takmer neriešiteľný problém. Čo postavila! Zviazala nás pohodlím. Uvrhla na pohovku pred televízor do tej najpohodlnejšej možnej polohy. Ako šport

Jablkovo – maková desiata

Rýchla desiata, alebo olovrant. Poslúži však nielen ako jedlo, ale aj ako lahôdka. Rozpis je na jednu porciu. Nastrúhajte zo dva jablká. V makovom mlynčeku,

Ako rýchlo sa dá chudnúť?

Asi všetci tuční by radi schudli čo najrýchlejšie. No pozastavme sa. Priberali ste pozvoľna. Trvalo tocelé roky. Čo máte naraz tak naponáhlo? Chudnutie ide pomaly,

Keď vás chcú zabiť tí najbližší…

Keď sa pustíte do zdravého životného štýlu, narazíte na odpor. Nebude to len vaše pohodlie, ktoré bude proti vám. Aj vaši najbližší vás začnú nabádať, aby

Čo jesť pri chudnutí

Čo mám jesť pri chudnutí? Aká strava je najvhodnejšia? To je častá otázka, ktorú dostávam. Odpoveď je na dlhšie a tak som napísal tento článok.

Mäso z jatočných zvierat

Mäso nie je jedlo, ktoré by ste mali jesť denne, aj keď je chutné. Obsahuje totiž dosť veľa tuku a to nasýteného tuku, ktorý neprospieva

Ako schudnúť? Odpoveď jednou vetou…

Ľudia sú netrpezliví a nie sú zvedaví na nejaké teoretizovanie. Chcú jednoduchý návod. Jednu vetu. Ako schudnúť? Najlepšie  40 kíl do zajtra. A ideálne? Počas

Sex, radosť, spokojnosť a chudnutie

V našej spoločnosti sú zločinci trestaní väzením, v ktorom sú zbavení mnohých slobôd. Nesnažte sa zo života si spraviť redukčnú väzbu od pozitívnych podnetov. Ak

Kokosový olej

Kokosový olej je novodobý trend. Je však tou najzdravšou potravinou? Oplatí sa ho užívať v nádeji, že ozdravieme? Že schudneme? Alebo je to len skvelo naplánovaná

Ako schudnúť do plaviek?

Leto nás často motivuje “niečo so sebou robiť”. Zvyčajne sú to zbytočné pokusy. Ak je jedinou motiváciou snaha “dobre vyzerať v plavkách”, tento motív už

Čo s dobrotami? Zrušiť, či nahradiť?

Je to vlastne zaujímavý problém. Keby sme sa vec pozerali striktne logicky, všetko by bolo jasné: Čokoládky, bomboniéry, keksy, čipsy, klobásky, koža z grilovaného kuraťa. Prospievajú

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.