Miro Veselý, chudnutie-ako.sk

Si tučný? Kúp si tmavé šaty…

Píše Miro veselý od roku 2004. Kontakt...

Naša spoločnosť je orientovaná smerom ku ideálu krásy, ktorý je reprezentovaný mentálnou anorektičkou v nedospelom veku, poťažmo mimoriadne dobre stavanou dospievajúcou ženou, spravidla top-modelkou, vybranou z tisícok rovesníčok. Hmm – a keby len to!

Vizáž takej modelky je kontrolovaná profesionálmi – od šiat a mejkapu, cez to čím je kŕmená, až po fitness program. Modelka je školená, ako má pózovať, aký postoj nasadiť, aby to bolo OK. A potom prídu profesionálni fotografi, ktorí ju zaznamenávajú stovky krát, aby nakoniec vybrali jednu fotku, ktorú následne retušujú.

Áno, aj miss krásy je na billboarde nielen s tučným mejkapom, ale aj masívne retušovaná. Vlastne z tej ženskej vidíme iba približný tvar tváre cez farbu. Nie pleť.

S tým sa nedá súperiť v osobnom živote milé dámy.

V prípade posúdenia mužskej krásy nech sa milé dámy vyjadria samé. Možno bude ideálom starší, možno mladší, svalnatý či opálený, sympatický, či drsný – ale asi vždy bude bez pivného brucha.

Obézneho (či obéznu) a aj ich blízkych bude spoločensko-estetický aspekt obezity zaujímať väčšinou "až" na prvom mieste.

Prvé, čo každého zúčastneného zamrzí je práve otázka prestíže – čím väčšia obezita, tým horšie.

Tučný chlap je skôr smiešny, ako dôstojný. Ak sa niekam prigúľa, ťažko bude mať takú autoritu, akú by si prial.

Ak sa mu nesmejú priamo do očí, to ešte neznamená, že sa nebavia po jeho odchode.

Aj sexuálna príťažlivosť býva obezitou výrazne obrúsená. (Keby aj mal "sexapel", aj tak podá mizerný "sexvýkon".)

Je pochopiteľné, že spoločenské a psychologické problémy spojené s obezitou sú tak zásadné a bolestivé, že človek cez to množstvo ťažkostí ani nedovidí na ďalšie, ešte vážnejšie súvislosti – zdravotné. Žiaľ, tie celkom zákonite len čakajú na svoju chvíľu.

Nie je obezita bez zdravotných problémov

Nie každý obézny už problémy má. Možno v diskusii aj zopár ľudí napíše, ako sú "v pohode" tuční a ako nemajú žiadne starosti. Stačí však nakuknúť do lekárskych štatistík a úsmev na tvári zamrzne. Čím je človek tučnejší, tým viac chorôb sa k tomu pridruží. Vysoký krvný tlak, ischemická choroba srdca, infarkt, či cievna mozgová príhoda, diabetes druhého typu ba i niektoré onkologické problémy. To všetko sa s obezitou zhoršuje. A ak schudnete, mnohé z problémov nemusia ani prepuknúť. Alebo ich rozvoj oddialite o pár rokov…

Obezita zhoršuje aj zdravotný stav.

Postupne, pomaly, ale neúprosne. Práve preto je namieste istá naliehavosť riešenia tohto problému. Neodkladajte rozhodnutie na neurčito.

Maskovať tučnú postavu tmavými šatami síce môžete, ale je to len klamanie. Spoločenská prestíž, autorita, sexapel, zdravie. To všetko sa schudnutím zlepší.

 

Komentáre k článku: Si tučný? Kúp si tmavé šaty…

 1. bea 15. januára 2006

  áno, áno..je to tak

 2. mola 16. januára 2006

  Mas pravdu,mam o dovod viac schudnut.

 3. dejna 6. septembra 2006

  caute, dnes som tu 1.raz, ale vidím ze tuto stranku budem navstevovat castejsie. Je skvele, ze nie som sama co potrebuje schudnut a apropo mas pravdu, nie je to len o vyblískanom a napudrovanom zovnajšku, o povrchnej krase ktorej sme vseci podlahli vratane mna(kto bi sa nexcel vidiet v mini mini sukni), ale maximalny pruser je fakt minimalne spominane-ZDRAVIE!!! Tak hold s chutou do chudnutia a makania na sebe.

 4. minusdvanast 3. februára 2010

  a propos – zdravá pleť – stále nechápem načo sú nám obvodní lekári – každý minimálne raz za rok príde k lekárovi, no čo je ten lekár slepý? nevidí akú má človek pleť, ako stojí, ako chodí, ako sa potí, ako si sadá

  moje deti vždy vážili, merali, kontrolovali dýchanie, chrbticu, pravidelne predvolávali na kontroly – to či náhodou nebude niečo vhodné do detských domovov?

  ako sa majú minúť tie vysoké odvody do poisťovní, ak sa prestanenú brať lieky, prestanú liečiť následky a nie príčiny? do kúpeľov sa už nedá ísť ani ak je človek chorý, pretože na tri týždne vás z práce nikto neuvoľní a čo by ste tam videli – deti a mladých ľudí chorých na rakovinu, astmu, srdcové choroby, obéznych …

  ale aj veľa podvodníkov, tzv invalidov, liečiacich sa na srdcovocievne choroby a fajčiacich ako továrenský komín – vlastniacich penzióny a žijúcich z nájmu

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: