BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Si tučný? Kúp si tmavé šaty...

Naša spoločnosť je orientovaná smerom ku ideálu krásy. Ten je reprezentovaný pomaly mentálnou anorektičkou v nedospelom veku. Prípadne mimoriadne dobre stavanou dospievajúcou ženou. Absolútne výnimočnou spravidla top-modelkou, vybranou z tisícok rovesníčok. Hmm - a keby len to! Vizáž takej modelky je kontrolovaná profesionálmi. Od šiat a mejkapu, cez to čím je kŕmená, až po fitness program. Modelka je školená, ako má pózovať, aký postoj nasadiť, aby to bolo OK. A potom prídu profesionálni fotografi. Dlho nastavujú vhodný druh osvetlenia a prisvetlenia. Nafotia stovky záberov, aby nakoniec vybrali jednu fotku. Tú následne výrazne retušujú. Až to potom vidíte v časopise. Vyzerá to super a stáva sa to ideálom krásy. A mnoho žien by práve tak chcelo vyzerať. Ale naozaj. Nie v časopise.

Aj miss krásy je na billboarde umelá. S tučným mejkapom + masívne retušovaná. Vlastne z tej ženskej vidíme iba približný tvar tváre cez farbu. Nie živú pleť. Nuž a o prípadné nedokonalé tvary sa postará retušér.

Lenže s tým sa nedá súperiť v osobnom živote! Nie je možné dosiahnuť naživo rovnaký vzhľad, ako vidíte v štylizovanej forme.

V prípade posúdenia mužskej krásy nech sa milé dámy vyjadria samé. Možno bude ideálom starší, možno mladší, svalnatý či opálený, sympatický, či drsný. Jedno je isté: vždy bude bez pivného brucha.

Pretekárske brucho nie je symbolom krásy. Hoc právom by bolo symbolom doby.

Obézneho (či obéznu) a aj ich blízkych bude spoločensko-estetický aspekt obezity zaujímať väčšinou "až" na prvom mieste.

Prvé, čo každého zúčastneného zamrzí je práve otázka prestíže - čím väčšia obezita, tým horšie. Tučný človek je skôr čudný, než dôstojný. Ak sa niekam prigúľa, ťažko bude mať takú autoritu, akú by si prial.

Ak sa mu nesmejú priamo do očí, to ešte neznamená, že sa nebavia po jeho odchode.

Aj sexuálna príťažlivosť býva obezitou výrazne obrúsená.

Je pochopiteľné, že spoločenské a psychologické problémy spojené s obezitou sú tak zásadné a bolestivé, že človek cez to množstvo ťažkostí ani nedovidí na ďalšie, ešte vážnejšie súvislosti - zdravotné. Žiaľ, tie celkom zákonite len čakajú na svoju chvíľu.

Nie každý obézny už zdravotné problémy má. Možno v diskusii aj zopár ľudí napíše, ako sú "v pohode" tuční a ako nemajú žiadne starosti. Stačí však nakuknúť do lekárskych štatistík a úsmev na tvári zamrzne. Čím je človek tučnejší, tým viac chorôb sa k tomu pridruží. Vysoký krvný tlak, ischemická choroba srdca, infarkt, či cievna mozgová príhoda, diabetes druhého typu ba i niektoré onkologické problémy. To všetko sa s obezitou zhoršuje. A ak schudnete, mnohé z problémov nemusia ani prepuknúť. Alebo ich rozvoj oddialite o pár rokov...

Obezita zhoršuje zdravotný stav. Postupne, pomaly, ale neúprosne. Práve preto je namieste istá naliehavosť riešenia tohto problému. Neodkladajte rozhodnutie na neurčito.

Maskovať tučnú postavu tmavými šatami síce môžete, ale je to len klamanie.

Prosím, rád by som zdôraznil jednu drobnosť:

Tmavými šatami klamete predovšetkým sami seba!

Obliecť si čierne šaty totiž objektívne môže zmenšiť postavu. Vizuálne. Ale na rovinu - je to zanedbateľný rozdiel. Každý na prvý pohľad vidí, že do miestnosti vstúpilo tučko v čiernom.

Ak si oblečiete čierny šat v nádeji, že tým pekne zamaskujete svoju obezitu, klamete tým seba. Okabátite svoj mozog.

Namiesto toho, aby ste sa okamžite sústredili na problém, ktorý treba riešiť (obezita) presúvate pozornosť na to, ako ten problém môžete len zamaskovať. Lenže ak ho maskujete, zdanlivo sa stráca potreba riešiť obezitu. Takže môžete ďalej priberať s pocitom, že to nikto nevidí.

Práve tu je tá myšlienková pasca. Ak máte pocit, že vám to "prejde", nemáte nad sebou žiaden bič. Nič, čo by vás tlačilo do akcie, do zmeny.

Pritom ak už vnímate, že tmavé šaty by boli dobrým nápadom, asi máte čo maskovať. Potom najlepšie, čo môžete spraviť by bolo práve chudnutie.

Módni návrhári prichádzajú s mnohými námetmi, ako sa postava šatami dá vylepšiť. Je však otázne, či chcete mať na sebe atrapu štíhleho tela.

Každopádne obliekať si čierne maskovacie šaty vlastne znamená vyjadriť nesúhlas s vlastným telom. To zráža aj sebavedomie. Oveľa lepšie by bolo namiesto nesúhlasu spraviť niečo pre to, aby telo bolo čo najskôr v poriadku.

Napísal
Miro Veselý 
16. augusta 2018
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.