BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Už ste v minulosti držali diéty?

Držali ste v minulosti diéty? Potom je pravdepodobné, že váš metabolizmus je spomalený. To sa môže v praxi prejaviť tak, že priberáte aj z malého množstva jedla.

Ak ste doteraz jedávali málo, pridávajte si porcie postupne. Nebojte sa však jesť. Metabolizmus sa postupne môže dať do poriadku. Možno to potrvá niekoľko mesiacov. Vytrvajte a pravidelne jedávajte, cvičte a relaxujte. Aj keby ste hneď nechudli.

Ak ste zvyknutí jedávať vtáčie porcie, vašou prvou úlohou je začať jesť porcie primerané pre človeka. Nie ste vtáčatko. Jesť menej nie je návod na to, ako schudnúť natrvalo.

Prečo vlastne ľudia držia diéty? Pretože diéta je jednoduchá a čo je dôležité, rozhodnutie vás zbaví ďalšieho rozmýšľania! Chcete schudnúť, ale neviete ako. Tušíte, že by ste sa mali niečo naučiť, pochopiť súvislosti a potom disciplinovane dodržiavať. Väčšina z nás sa však vyhýba uvažovaniu, ak nie je nutné. Efektívnejšie je držať sa niečoho navyknutého.

Po období zmätku voľba ľubovoľnej diéty pôsobí ako úľava.

 • Už je rozhodnuté, môžem to pustiť z hlavy.
 • Mám jednoduchý rozpis, čo robiť.

Takto uvažuje veľa ľudí. Aj tých, čo už v minulosti naleteli na iné diéty. Neschudli. Vedia, že ďalšia diéta nebude fungovať. Napriek tomu to skúsia! Prečo? Pretože ich čaká pár dní úľavy s pocitom nádeje a bez nutnosti o niečom uvažovať.

Často dostávam otázku, čo si myslím o niektorej z diét. Zvyčajne už v otázke cítiť odpoveď – ony vedia, že to fungovať nebude. Potvrdím to a prípadne doplním, aké ďalšie problémy taká diéta prinesie. Na konci rozhovoru cítim, že som vec vysvetlil a že pisateľka to naozaj pochopila. Záver? Ona to predsa len skúsi s tou diétou.

Vyberali ste si už mobilný telefón, či digitálny fotoaparát? Možností je veľa, modelov ešte viac. Rozhodovanie je bolestivé. V jednej chvíli človek povie dosť! A kúpi čokoľvek, nech už len skončí ten cirkus porovnávania parametrov a cenoviek.

Pozor na to - na internete je veľa stránok, ktoré vám budú tvrdiť ako majú riešenie vašej obezity. Mnohé z nich sú len affiliate marketing - predávajú, ale tvária sa, že pomáhajú. Pozor na tieto podvody. Web, ktorý sa tvári ako web výživového poradcu je manipulatívny a účelový a jeho jediným účelom je aby vás zmanipuloval ku kúpe.

Nevážte sa. Merajte si pás!

Zabudnite na váhu. Nič rozumné vám nepovie. O vašom pokroku v chudnutí hovorí len obvod pása. Kým máte pretekárske brucho, čiže bližšie nedefinovanú hmotu pretekajúcu cez opasok, tak máte problém. Nielen estetický, ale aj zdravotný.

Keď začnete dodržiavať plán, začnete cvičiť. Z vášho tela bude miznúť tuk a po troche začnú pribúdať svaly. To sa môže prejaviť aj tak, že váha bude stále rovnaká. (To je na šľaktrafenie, viem!) Ale brucho sa začne zmenšovať. To je neklamný znak, že pálite tuk a držíte si aktívnu hmotu.

Naopak, ak prestanete cvičiť a rozumne sa stravovať, pôjde obrátene. Tuku bude pribúdať, pás začne rásť, svalov ubúda. Čo sa stane? Váha sa nemení, ale vy už priberáte. Toto je tá zákerná chvíľa, ako začína jojo efekt. Na váhe sa celé týždne nič zlé nedeje. Potom odrazu zistíte, že potrebujete o číslo väčšie šaty.

 • Ak pás rastie, berte to ako znak, že niečo nie je v poriadku.
 • Ak klesá, berte to ako uznanlivé potľapkanie po pleci: tak sa to robí!

Pomalý štart!

Nerobte prudké zmeny. Nefungujú. Viem, mnohí by chceli schudnúť čo najrýchlejšie. Vy to ale vydržte.

 • Prvé dni takmer nič nezmeňte.
 • Len začnite jesť trocha viac zeleniny.
 • Jedzte pravidelnejšie, dodržiavajte pitný režim.
 • Robte si zápisky, čo ste ten-ktorý deň spravili.

Nebolo by dobrým nápadom začať zhurta. Zabudnite na šokujúce scény z televízie, kde chudnúci behajú maratóny a cvičia tvrdé tréningy. Plánujeme zmeniť veľa návykov vo vašom živote. Ak to spravíte prudkým skokom, na 99% neuspejete. Prečo?

 • Pretože skokovo zmeniť veľa vecí naraz je psychicky vyčerpávajúce.
 • Aj trávenie môže začať robiť ťažkosti.
 • Nasadiť hneď tvrdý tréning je veľmi namáhavé a niekedy riskantné.

Ale dobre. Človek si povie „vydržím to!“ Lenže už o pár dní sa hlási nechuť. „Dokedy mám ešte trpieť tento trestanecký láger?“ Niekto vydrží pár dní, iný pár týždňov. Potom sa vám minie „pevná vôľa“ a pri prvej príležitosti to vzdáte.

 • Pravdepodobne budete jesť za deň viac zeleniny, ako ste predtým zjedli za mesiac. Nebolo by dobré na tento režim prejsť skokovo.
 • To isté sa týka jedla. Len pozvoľna prejdite na trocha iné jedlá. Vaše telo sa ľahšie privykne na zmeny, ak budú plynulé.
 • Rovnako je to s pohybom. Možno máte chuť hneď nabehnúť do posilňovne a 2 hodiny bežať na bežiacom páse. Nerobte to. Nepotrebujete sa potrestať za roky bez tréningu. Začneme krátkymi prechádzkami. Musíte sa z nich vrátiť s dobrou náladou a s chuťou ešte niečo robiť. Nie, ako zbitý a zmoknutý pes.

Väčšina z nás nevie zmeniť kultúrne zvyklosti. Ak áno, tak len nakrátko. Preto treba začať pomaly. Zmeňte len jednu vec. Po čase pridajte ďalšiu.

Máte veľké brucho? Rástlo pomaly a asi dlho. Nečakajte, že sa ho rýchlo zbavíte. Dajte tomu čas.

Zvyknite si užívať probiotiká. Pri chudnutí sa vám môže osvedčiť Lactoflor, neskôr prejdite na Probio-fix. Občas to potom prestriedajte a dajte si trebárs Laktobacily od Swiss.

Pribrali ste preto, že ste prestali dávať pozor

Obezita nevzniká len z prejedania.

 • Možno ste nevedeli, že robíte chybu, ak bežne pol dňa nejete, pretože máte prácu.
 • Možno ste dúfali, že bežné slovenské jedlá sú vhodná strava pre každého.
 • Možno ste s dôverou držali niektorú diétu, škrtili ste stravu a aj tak ste pribrali.
 • Možno ste si len dlho nevšimli, že máte na páse pár centimetrov navyše. Človek si zvykne a potom nezbadá, že to je stále horšie. Najmä, ak ste v spoločnosti tučnejších! To sa priberá ľahšie, než by sa zdalo.
 • Možno ste dúfali, že dva tréningy za týždeň sú dostatočné na to, udržať sa vo forme.

Jednoducho, spravili ste niektorú chybu a výsledkom je, že dnes potrebujete schudnúť. Čo už, stalo sa. Čo teraz? Proti obezite použijete nasledovné zbrane:

Jedlo, pohyb, pohodu, relax a spánok. Všetko to spolu úzko súvisí. Keď to celé zladíte, dosiahnete to, čo sa nazýva zdravie.

Niektoré body pre vás budú nepohodlné. Hlavne spočiatku. Preto radím ten pomalý štart. Berte to však, ako cenu, ktorú treba zaplatiť. Je to vstupenka do sveta, v ktorom môžete byť oveľa ľahší a zdravší.

Pohodlie a skratky v živote nefungujú

Dnešná doba je ľahká. Na jedno kliknutie si objednáme tovar. Za peniaze sa dá kúpiť veľa príjemných vecí. Pri skúške sa niekedy dá aj tak trocha falšovať.

Výsledky súvisiace s telom sa však nadajú falšovať. Nie je možné dosiahnuť ich rýchlo, pohodlne, ani za úplatok. Chcete hrať na klavír? Zabehnúť maratón? Získať pevné svaly? To všetko vyžaduje mesiace, alebo roky pravidelnej práce. Nedá sa to oblafnúť.

Dnes sa často dá počuť aj rada typu „počúvaj svoje telo“ a ono ti povie čo potrebuje. Nápad znie dobre. Pre obézneho však býva nepoužiteľný. Telo si „pýta“ často práve to, na čo je navyknuté.

 • Ak ste zvyknutí nepiť vodu, telo prestane hlásiť smäd.
 • Ak celý deň nič nejete, telo vypne pocit hladu cez deň.
 • Ak necvičíte, telo si častejšie bude žiadať odpočinok.
 • Ak ste zvyknutí dopriať si klobásku, mozog si ju žiada.

Preto urobíte lepšie, ak sa budete riadiť overeným návodom. Je dokonca možné, že telo bude „protestovať“. Nebude mať chuť na raňajky, ak ste zvykli ráno odísť nalačno. To ale neznamená, že ich máte vynechať. Ak totiž vynecháte raňajky, večer toho zjete oveľa viac.

Odporúčam vám zdravý životný štýl. Nie chudnutie. Je to životný štýl, pri ktorom sa nepriberá. Kým sa ho budete držať, žiaden jojo efekt vám nehrozí. Keď sa však vrátite k nevhodnej strave, priberiete. To je tiež prírodný zákon. Tie sa obabrať nedajú.

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie a ešte pár tipov k spomaľovaniu / zrýchľovaniu metabolizmu:

Diéty a spomalený metabolizmus

Je vhodné rozlíšiť dve veci - diétu a znížené množstvo jedla.

 • Znížené množstvo inak zdravého jedla (len o málo) je zrejme faktor, ktorý predlžuje život. Inými slovami teda NEPREJEDANIE sa je zdravé a správne rozhodnutie. Preto ak sa stravujete normálne a možno s veľmi miernym priškrtením tak robíte dobre.
 • Zámerné a drastické zníženie stravy spojené s diétou môže mať na zdravie negatívny dopad. Diéty sú často nezmyselné, škrtajú dôležité živiny a vedú k podvýžive. Chradnutie si diétárky pletú s chudnutím. Taká diéta sa nedá vydržať dlhodobo a tak po nej spravidla nasleduje jojo efekt.

Pri snahách schudnúť často vznikajú aj tieto nedorozumenia:

 • Potraviny na zrýchlenie metabolizmu vám nepomôžu. Zelený čaj, čili paprika, rôzne fatburnery alebo kofeín síce naozaj zrýchlia látkovú výmenu, ale nečakajte, že to pomôže. Myslíte, že keby sa popíjaním zeleného čaju dalo chudnúť, bolo by toľko tučných?
 • S vekom sa metabolizmus spomaľuje. Počítajte s tým. Ak nechcete priberať, bude vhodné ak budete jesť stále zdravšiu stravu - čím ste starší, tým nech je zdravšia. Zároveň pridávajte pohyb. Starší ľudia majú presne opačné tendencie - menej sa hýbu a vyhľadávajú menej zdravú stravu. Výsledkom je obezita a plné igelitky liekov každý mesiac,
 • Viac svalov = menej tuku. Toto je časté tvrdenie. Tréner vás bude nabádať, aby ste cvičili pretože sval páli veľa energie. To je pravda. Ale len keď pracuje. Ak budete budovať svalovú hmotu, potrebujete veľa jesť (volá sa to aj objemová fáza) a vtedy sa chudnutie veľmi nedarí. Inými slovami - silové cvičenie vám s chudnutím pomôže málo.
 • Cvičenie zrýchli metabolizmus, tak potom môžem čo chcem. Tréning je fajn, ale nesmiete si ho idealizovať. Nepáli tak veľa kalórií. Aby sa nestalo, že budete hodinu tvrdo cvičiť a potom to za 10 minút celé zrušíte v cukrárni...

Ďalšie informácie

The Biggest Reason You Gain Weight as You Age Has Nothing to Do With Your Metabolism

Reduced-calorie diet shows signs of slowing ageing in people

Does Metabolism Matter in Weight Loss?

How to increase your metabolism

Could Cutting Calories Slow Down Aging?

Effects of dieting and exercise on resting metabolic rate and implications for weight management

Dietary interventions may slow onset of inflammatory and autoimmune disorders

Is a slow metabolism the reason I'm overweight?

The truth about metabolism

Metabolic Slowing and Reduced Oxidative Damage with Sustained Caloric Restriction Support the Rate of Living and Oxidative Damage Theories of Aging

What to know about the endomorph diet

Vitamins and minerals that boost metabolism

Can you boost your metabolism?

Metabolic Slowing and Reduced Oxidative Damage with Sustained Caloric Restriction Support the Rate of Living and Oxidative Damage Theories of Aging

Eating Less May Slow Aging Process

Lipid metabolism and diet: Possible mechanisms of slow aging

What to do about a weight loss plateau

Metabolism: What is it and can it be controlled?

Napísal
Miro Veselý 
21. februára 2020
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.