Od roku 2004 píše Miro Veselý

Už ste v minulosti držali diéty?

Držali ste v minulosti diéty? Potom je pravdepodobné, že váš metabolizmus je spomalený. To sa môže v praxi prejaviť tak, že priberáte aj z malého množstva jedla.

Ak ste doteraz jedávali málo, pridávajte si porcie postupne. Nebojte sa však jesť. Metabolizmus sa postupne môže dať do poriadku. Možno to potrvá niekoľko mesiacov. Vytrvajte a pravidelne jedávajte, cvičte a relaxujte. Aj keby ste hneď nechudli.

Ak ste zvyknutí jedávať vtáčie porcie, vašou prvou úlohou je začať jesť porcie primerané pre človeka. Nie ste vtáčatko. Jesť menej nie je návod na to, ako schudnúť natrvalo.

Prečo vlastne ľudia držia diéty? Pretože diéta je jednoduchá a čo je dôležité, rozhodnutie vás zbaví ďalšieho rozmýšľania! Chcete schudnúť, ale neviete ako. Tušíte, že by ste sa mali niečo naučiť, pochopiť súvislosti a potom disciplinovane dodržiavať. Väčšina z nás sa však vyhýba uvažovaniu, ak nie je nutné. Efektívnejšie je držať sa niečoho navyknutého.

Po období zmätku voľba ľubovoľnej diéty pôsobí ako úľava.

 • Už je rozhodnuté, môžem to pustiť z hlavy.
 • Mám jednoduchý rozpis, čo robiť.

Takto uvažuje veľa ľudí. Aj tých, čo už v minulosti naleteli na iné diéty. Neschudli. Vedia, že ďalšia diéta nebude fungovať. Napriek tomu to skúsia! Prečo? Pretože ich čaká pár dní úľavy s pocitom nádeje a bez nutnosti o niečom uvažovať.

Často dostávam otázku, čo si myslím o niektorej z diét. Zvyčajne už v otázke cítiť odpoveď – ony vedia, že to fungovať nebude. Potvrdím to a prípadne doplním, aké ďalšie problémy taká diéta prinesie. Na konci rozhovoru cítim, že som vec vysvetlil a že pisateľka to naozaj pochopila. Záver? Ona to predsa len skúsi s tou diétou.

Vyberali ste si už mobilný telefón, či digitálny fotoaparát? Možností je veľa, modelov ešte viac. Rozhodovanie je bolestivé. V jednej chvíli človek povie dosť! A kúpi čokoľvek, nech už len skončí ten cirkus porovnávania parametrov a cenoviek.

Pozor na to – na internete je veľa stránok, ktoré vám budú tvrdiť ako majú riešenie vašej obezity. Mnohé z nich sú len affiliate marketing – predávajú, ale tvária sa, že pomáhajú. Pozor na tieto podvody. Web, ktorý sa tvári ako web výživového poradcu je manipulatívny a účelový a jeho jediným účelom je aby vás zmanipuloval ku kúpe.

Nevážte sa. Merajte si pás!

Zabudnite na váhu. Nič rozumné vám nepovie. O vašom pokroku v chudnutí hovorí len obvod pása. Kým máte pretekárske brucho, čiže bližšie nedefinovanú hmotu pretekajúcu cez opasok, tak máte problém. Nielen estetický, ale aj zdravotný.

Keď začnete dodržiavať plán, začnete cvičiť. Z vášho tela bude miznúť tuk a po troche začnú pribúdať svaly. To sa môže prejaviť aj tak, že váha bude stále rovnaká. (To je na šľaktrafenie, viem!) Ale brucho sa začne zmenšovať. To je neklamný znak, že pálite tuk a držíte si aktívnu hmotu.

Naopak, ak prestanete cvičiť a rozumne sa stravovať, pôjde obrátene. Tuku bude pribúdať, pás začne rásť, svalov ubúda. Čo sa stane? Váha sa nemení, ale vy už priberáte. Toto je tá zákerná chvíľa, ako začína jojo efekt. Na váhe sa celé týždne nič zlé nedeje. Potom odrazu zistíte, že potrebujete o číslo väčšie šaty.

 • Ak pás rastie, berte to ako znak, že niečo nie je v poriadku.
 • Ak klesá, berte to ako uznanlivé potľapkanie po pleci: tak sa to robí!

Pomalý štart!

Nerobte prudké zmeny. Nefungujú. Viem, mnohí by chceli schudnúť čo najrýchlejšie. Vy to ale vydržte.

 • Prvé dni takmer nič nezmeňte.
 • Len začnite jesť trocha viac zeleniny.
 • Jedzte pravidelnejšie, dodržiavajte pitný režim.
 • Robte si zápisky, čo ste ten-ktorý deň spravili.

Nebolo by dobrým nápadom začať zhurta. Zabudnite na šokujúce scény z televízie, kde chudnúci behajú maratóny a cvičia tvrdé tréningy. Plánujeme zmeniť veľa návykov vo vašom živote. Ak to spravíte prudkým skokom, na 99% neuspejete. Prečo?

 • Pretože skokovo zmeniť veľa vecí naraz je psychicky vyčerpávajúce.
 • Aj trávenie môže začať robiť ťažkosti.
 • Nasadiť hneď tvrdý tréning je veľmi namáhavé a niekedy riskantné.

Ale dobre. Človek si povie „vydržím to!“ Lenže už o pár dní sa hlási nechuť. „Dokedy mám ešte trpieť tento trestanecký láger?“ Niekto vydrží pár dní, iný pár týždňov. Potom sa vám minie „pevná vôľa“ a pri prvej príležitosti to vzdáte.

 • Pravdepodobne budete jesť za deň viac zeleniny, ako ste predtým zjedli za mesiac. Nebolo by dobré na tento režim prejsť skokovo.
 • To isté sa týka jedla. Len pozvoľna prejdite na trocha iné jedlá. Vaše telo sa ľahšie privykne na zmeny, ak budú plynulé.
 • Rovnako je to s pohybom. Možno máte chuť hneď nabehnúť do posilňovne a 2 hodiny bežať na bežiacom páse. Nerobte to. Nepotrebujete sa potrestať za roky bez tréningu. Začneme krátkymi prechádzkami. Musíte sa z nich vrátiť s dobrou náladou a s chuťou ešte niečo robiť. Nie, ako zbitý a zmoknutý pes.

Väčšina z nás nevie zmeniť kultúrne zvyklosti. Ak áno, tak len nakrátko. Preto treba začať pomaly. Zmeňte len jednu vec. Po čase pridajte ďalšiu.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Máte veľké brucho? Rástlo pomaly a asi dlho. Nečakajte, že sa ho rýchlo zbavíte. Dajte tomu čas.

Zvyknite si užívať probiotiká. Pri chudnutí sa vám môže osvedčiť Lactoflor, neskôr prejdite na Probio-fix. Občas to potom prestriedajte a dajte si trebárs Laktobacily od Swiss.

Pribrali ste preto, že ste prestali dávať pozor

Obezita nevzniká len z prejedania.

 • Možno ste nevedeli, že robíte chybu, ak bežne pol dňa nejete, pretože máte prácu.
 • Možno ste dúfali, že bežné slovenské jedlá sú vhodná strava pre každého.
 • Možno ste s dôverou držali niektorú diétu, škrtili ste stravu a aj tak ste pribrali.
 • Možno ste si len dlho nevšimli, že máte na páse pár centimetrov navyše. Človek si zvykne a potom nezbadá, že to je stále horšie. Najmä, ak ste v spoločnosti tučnejších! To sa priberá ľahšie, než by sa zdalo.
 • Možno ste dúfali, že dva tréningy za týždeň sú dostatočné na to, udržať sa vo forme.

Jednoducho, spravili ste niektorú chybu a výsledkom je, že dnes potrebujete schudnúť. Čo už, stalo sa. Čo teraz? Proti obezite použijete nasledovné zbrane:

Jedlo, pohyb, pohodu, relax a spánok. Všetko to spolu úzko súvisí. Keď to celé zladíte, dosiahnete to, čo sa nazýva zdravie.

Niektoré body pre vás budú nepohodlné. Hlavne spočiatku. Preto radím ten pomalý štart. Berte to však, ako cenu, ktorú treba zaplatiť. Je to vstupenka do sveta, v ktorom môžete byť oveľa ľahší a zdravší.

Pohodlie a skratky v živote nefungujú

Dnešná doba je ľahká. Na jedno kliknutie si objednáme tovar. Za peniaze sa dá kúpiť veľa príjemných vecí. Pri skúške sa niekedy dá aj tak trocha falšovať.

Výsledky súvisiace s telom sa však nadajú falšovať. Nie je možné dosiahnuť ich rýchlo, pohodlne, ani za úplatok. Chcete hrať na klavír? Zabehnúť maratón? Získať pevné svaly? To všetko vyžaduje mesiace, alebo roky pravidelnej práce. Nedá sa to oblafnúť.

Dnes sa často dá počuť aj rada typu „počúvaj svoje telo“ a ono ti povie čo potrebuje. Nápad znie dobre. Pre obézneho však býva nepoužiteľný. Telo si „pýta“ často práve to, na čo je navyknuté.

 • Ak ste zvyknutí nepiť vodu, telo prestane hlásiť smäd.
 • Ak celý deň nič nejete, telo vypne pocit hladu cez deň.
 • Ak necvičíte, telo si častejšie bude žiadať odpočinok.
 • Ak ste zvyknutí dopriať si klobásku, mozog si ju žiada.

Preto urobíte lepšie, ak sa budete riadiť overeným návodom. Je dokonca možné, že telo bude „protestovať“. Nebude mať chuť na raňajky, ak ste zvykli ráno odísť nalačno. To ale neznamená, že ich máte vynechať. Ak totiž vynecháte raňajky, večer toho zjete oveľa viac.

Odporúčam vám zdravý životný štýl. Nie chudnutie. Je to životný štýl, pri ktorom sa nepriberá. Kým sa ho budete držať, žiaden jojo efekt vám nehrozí. Keď sa však vrátite k nevhodnej strave, priberiete. To je tiež prírodný zákon. Tie sa obabrať nedajú.

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie a ešte pár tipov k spomaľovaniu / zrýchľovaniu metabolizmu:

Diéty a spomalený metabolizmus

Je vhodné rozlíšiť dve veci – diétu a znížené množstvo jedla.

 • Znížené množstvo inak zdravého jedla (len o málo) je zrejme faktor, ktorý predlžuje život. Inými slovami teda NEPREJEDANIE sa je zdravé a správne rozhodnutie. Preto ak sa stravujete normálne a možno s veľmi miernym priškrtením tak robíte dobre.
 • Zámerné a drastické zníženie stravy spojené s diétou môže mať na zdravie negatívny dopad. Diéty sú často nezmyselné, škrtajú dôležité živiny a vedú k podvýžive. Chradnutie si diétárky pletú s chudnutím. Taká diéta sa nedá vydržať dlhodobo a tak po nej spravidla nasleduje jojo efekt.

Pri snahách schudnúť často vznikajú aj tieto nedorozumenia:

 • Potraviny na zrýchlenie metabolizmu vám nepomôžu. Zelený čaj, čili paprika, rôzne fatburnery alebo kofeín síce naozaj zrýchlia látkovú výmenu, ale nečakajte, že to pomôže. Myslíte, že keby sa popíjaním zeleného čaju dalo chudnúť, bolo by toľko tučných?
 • S vekom sa metabolizmus spomaľuje. Počítajte s tým. Ak nechcete priberať, bude vhodné ak budete jesť stále zdravšiu stravu – čím ste starší, tým nech je zdravšia. Zároveň pridávajte pohyb. Starší ľudia majú presne opačné tendencie – menej sa hýbu a vyhľadávajú menej zdravú stravu. Výsledkom je obezita a plné igelitky liekov každý mesiac,
 • Viac svalov = menej tuku. Toto je časté tvrdenie. Tréner vás bude nabádať, aby ste cvičili pretože sval páli veľa energie. To je pravda. Ale len keď pracuje. Ak budete budovať svalovú hmotu, potrebujete veľa jesť (volá sa to aj objemová fáza) a vtedy sa chudnutie veľmi nedarí. Inými slovami – silové cvičenie vám s chudnutím pomôže málo.
 • Cvičenie zrýchli metabolizmus, tak potom môžem čo chcem. Tréning je fajn, ale nesmiete si ho idealizovať. Nepáli tak veľa kalórií. Aby sa nestalo, že budete hodinu tvrdo cvičiť a potom to za 10 minút celé zrušíte v cukrárni…

Ďalšie informácie

The Biggest Reason You Gain Weight as You Age Has Nothing to Do With Your Metabolism

Reduced-calorie diet shows signs of slowing ageing in people

Does Metabolism Matter in Weight Loss?

How to increase your metabolism

Could Cutting Calories Slow Down Aging?

Effects of dieting and exercise on resting metabolic rate and implications for weight management

Dietary interventions may slow onset of inflammatory and autoimmune disorders

Is a slow metabolism the reason I’m overweight?

The truth about metabolism

Metabolic Slowing and Reduced Oxidative Damage with Sustained Caloric Restriction Support the Rate of Living and Oxidative Damage Theories of Aging

What to know about the endomorph diet

Vitamins and minerals that boost metabolism

Can you boost your metabolism?

Metabolic Slowing and Reduced Oxidative Damage with Sustained Caloric Restriction Support the Rate of Living and Oxidative Damage Theories of Aging

Eating Less May Slow Aging Process

Lipid metabolism and diet: Possible mechanisms of slow aging

What to do about a weight loss plateau

Metabolism: What is it and can it be controlled?

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

4 Odpovede

 1. zdravím Miro, predovšetkým véééééééľká vďaka za všetko čo nezištne robíš pre svojich “spoluobčanov”, vďaka Tebe lepšie chápem mudr.Bukovského, lebo Teba sa nepochopiť nedá, čítaným na tvojej stránke som objavila prednášku mudr.bukovského “ako viac jesť a menej vážiť”, s pevným a oslobodzujúcim odľahčeným že to všetko chápem, lebo veľmi si vážim mudr .Bukovského pre jeho “lopatystickú” odbornosť, hovoril v prednáške o tajomstve chudnutia – choďte spať trošku hladný, aby ste sa tešili na raňajky,/alebo aj bez večere, keď sa to vydrží/, mohol by si mi prosím ťa odpovedať, prečo?, podľa teba večera má byť rovnaká kaloricky a neísť do postele spať hladný, veľmi pekne ďakujem za odpoveď

 2. janatt ak si večer dáte normálnu večeru a dodržíte pravidlo večera je 3 hodiny pred spaním, tak pred spaním už môžete začať cítiť chuť zas si niečo zobnúť.

  U obéznych by som neodporúčal prístup typu vynechať večeru, alebo nejesť po sedenmástej. Áno, váha by šla dole. Ale nie preto že nejedia ale preto, že veľa ľudí pred televízorom maškrtí. Ak doidržia nejedenie, má to výsledky.

  Na druhej strane byť 3 až 4 hodiny bez jedla môže postupne začať vytvárať hypoglykémiu a to zmení stav vedomia a človek siahne po sladkosti. Možno s dobrým pocitom, veď som večer pekne vydržal…

 3. Dobrý den všem. Právě jsem dočetla knihu Jedálniček na chudnutie, a je to nejlepší kniha o zdravém stravování, jakou jsem kdy měla v ruce (a přečetla jsem jich desítky). Informace, které jinak pracně shromažďujete roky, jsou zde naservírovány na stříbrném talířku, navíc s vtipnou oblohou a s osobní ochutnávkou autora… V informační džungli všelijakých protichůdných názorů dokonce i vzdělaných odborníků na výživu a boj s obezitou je tato knížka zlatým pokladem… Děkuji autorovi za léta práce a nezištnou pomoc, kterou věnuje lidem s nadváhou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Probiotiká

Probiotiká, alebo anglický zdroj – dnes často zaznievajúce slovo z televíznych reklám. Pozrime sa preto bližšie na to, čo to vlastne je. Začnime snáď definíciou

Rizikové obdobia pre vznik obezity

U mnohých ľudí sa obezita objaví náhle. Celý život boli štíhli a potom odrazu tučnejú. Čo sa stalo? Zvyčajne je to spôsobené zmenou životného štýlu.

Podporte tento web

Aktualizované 12. 03. 2018: Pomohli vám informácie, ktoré ste našli na tomto webe? Podporte jeho prevádzku. Spôsobov podpory je veľa. Ak sa vám tento web

Čo má tučný človek medzi nohami?

Jeden krátky článok k téme obezita – praktické pozorovanie. Spomínam si, že pred mnohými rokmi znamenalo kúpiť si rifle investíciu na niekoľko rokov. Za socializmu

Najnovšie komentáre

Pozrite si 50 najnovších komentárov na tomto webe… [decent_comments number=”50″ show_avatar=”false” max_excerpt_words=100]

Hladovka a chudnutie

Hladovka je stále kontraverznou témou. Miešajú sa tu záujmy a názory. Prelínajú sa dezinformácie s fanatizmom. Mieša sa dlhodobé a krátkodobé hladovanie. Padnú sem problémy

Automatický návrh jedálnička

Možno vám príde vhod tip, ako si vyberať jedlo. Strava totiž má byť pestrá. Ako to zariadiť? Stačí ak si vopred pripravíte pestrý výber a

Jedálniček na stredu

Príklad jedálnička na chudnutie vhodný na jeden deň. Jedálniček je vypočítaný približne na denný príjem 8300 kJ (2000 kcal). Vzrastom menšie a staršie ženy môžu

Chudneme v teréne

Ak ste na dlhú dobu v teréne, je dobré, ak sa na to vopred pripravíte. Nakúpte si jedlo, aj pitie. Ono sa to niekedy nezdá,

Cheat day – podvádzací deň

Začnime rýchlym pohľadom do anglického slovníka. Preklad výrazu cheat day je podvádzací deň. Vychádza z anglického slova Cheat, ktoré má ako sloveso významy podvádzať, oklamať,

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.