Vypasené tlsté prasa!

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

V článku o tom, ako môže žena skúsiť svojho manžela lákať k chudnutiu, použil som expresívne slovo prasa. V diskusii sa to však (asi nielen) jednému čitateľovi nepáčilo, že je to agresívne a necitlivé, ak prirovnávam tučných k prasatám. Že tým urážam a ponižujem.

Hmm.

Samozrejme, v kontexte článku som potreboval vyvolať presne ten urážlivý pocit.

Už v detstve si pamätám, že aj deti s miernou nadváhou boli terčom výsmechu a opovrhnutia. Tučká, vypasenci, bravovia, sloni… Viem, detský kolektív je k odlišnostiam obzvlášť agresívny a necitlivý. Môže (aj neprávom) zraniť a vyvolať dlhoročnú traumu.

Na druhej strane takéto vnímanie obezity je v našej spoločnosti celkom bežné, preto si myslím, že v niektorých situáciách je možné siahnuť aj k otvorenej agresivite a použiť v článku rovnaké výrazivo, aké sa používa bežne – najmä, ak má urážka v texte ilustratívnu funkciu.

Ten diskusný príspevok ma však prinútil zamyslieť sa, ako to je s ohľaduplnosťou. Kde má hranice?

Územie politickej korektnosti (o nič iné totiž nejde) nemám rád. Považujem to len za slovičkárenie, ak sa rovnakej veci hľadá efektnejší názov. Aby tučný mohol nerušene priberať a aby nikto nesmel o jeho nadváhe hovoriť necitlivo, či nelichotivo. Nadváha však nie je nič lichotivé. Nič, na čo by niekto mohol byť hrdý.

K obéznym je potrebné pristupovať citlivo, je jasné, že majú veľmi veľa problémov, často svojím problémom veľmi trpia a pritom sa nedokážu prinútiť so svojou váhou niečo spraviť. Viem, je to nesmierne ťažké.

Kde však je hranica pokiaľ máme byť ohľaduplní? V istej chvíli by sme totiž mali byť nielen neohľaduplní, ale mali by sme byť proti. Ak treba, aj agresívni. 

 • Narkoman napríklad tiež chce a nechce prestať brať drogy. Máme hľadať lepšie a ohľaduplnejšie pomenovanie, ako narkoman, alebo feťák? Od istej chvíle je taký človek parazitom, ktorý musí kradnúť, aby zarobil desaťtisíce mesačne na drogu. Naromanmi okradnutí sa nájdu azda v každej rodine.
 • Fajčiar. Ten systematicky ničí zdravie seba aj iných. Tiež by asi nebol nadšený, ak by sme ho pomenovali "starým komínom", či "pojazdnou udiarňou". Ale je len "závislákom", vedome konajúcim nerozumne.
 • Alkoholik by tiež asi radšej videl titul "zaslúžilý konzument", než "ten starý ožran". Neviem však presne, čím by si tú ohľaduplnosť chcel zaslúžiť.
 • Obézny sa vykrmuje (alebo ho vykrmujú) roky rovnako, ako to robia s prasiatkami. Prekvapí niekoho, že padne práve toto prirovnanie?

Viem, obezita je podmienená nielen chuťou k jedlu. Hodne zohrá príklad, prostredie, gény. Je ochorením, ktoré môže byť súčasťou iného ochorenia. No veľmi často a veľkej väčšine z obéznych by stačila prísna disciplína minimálne dostať sa na váhu, ktorá ich nebude ohrozovať na zdraví. Ušetrilo by sa dosť veľa peňazí – napríklad z tých, na ktoré sa všetci skladáme v zdravotnom poistení. Liečba následkov obezity je jedným z najväčších rezov "koláča" financií na liečbu.

Dá sa teda povedať, že obézny je slabý, nedokáže si odoprieť. Je na mieste ohľaduplnosť ku slabosti, ktorá ubližuje? Ak áno, potom buďme ohľaduplní napríklad aj k sexuálnemu násilníkovi – chudák, je slabý, nedokáže zvládnuť svoju túžbu a znásilňovanie mladých dievčat mu chutí. (Viem, extrémny a nepresný príklad, ale vypuklo ukazuje, čo chcem povedať.)

Obézny využíva možnosť ďalej tučnieť, ale je to konanie, ktoré môže byť z pohľadu zdravého životného štýlu rovnako čudné, ako fajčenie, alebo alkoholizmus.

Keď teda niekto nechce prestať jesť nezmyslene veľa, je to mrzuté. Pre neho, aj pre jeho rodinu. Nesmie však požadovať, aby sme ho chlácholili ohľaduplnými slovnými vývrtkami. Proste je vypasený. Viem, je to negatívne a urážlivé hodnotenie a nemusí to každého motivovať. Ale môže. Viem o prípadoch, kedy práve hrubé poníženie pomohlo nakopnúť človeka k výkonu, ktorý predtým roky odkladal.

Prečo máme byť nejako výnimočne ohľaduplní k niekomu, kto nie je ohľaduplný ani len sám ku sebe?

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 6. decembra 2005

 

Komentáre k článku: Vypasené tlsté prasa!

 1. selchet 21. apríla 2006

  Super článoček – presne trafený klinec po hlavičke. A potom prečo nemáme (okrem iného) v zdravotníctve peniaze na platy zdravotníkov a na naozaj potrebné výkony, keď sa prelievajú do liečby obezity – za ktorú si človek môže vo väčšine prípadov sám…

 2. leona 20. septembra 2006

  hmmmmm..hmmmm..ano s tucnymi ludmi cize s vypasenymi prasatami sa ludia nechcu prilis bavit su odsuvani na okraj celkoveho diania vseobecne co sa tyka kariery vztahu alebo oblecenia v obchodoch..i ked da sa polemizovat tiez niektori stihli ludia sa nedaju vystat ..a nie su mnohi ani inteligentnejsi ..atd..takze myslite na zdravie a dobru chut aj tuckom aj tym vychrtlym

 3. leona 20. septembra 2006

  dodatok…a ako pozorovatel sledujem ze radsej ideme do kina na disku s fajciarom alebo aj s alkoholikom ako s tuckom..divneee

 4. beata 27. septembra 2006

  Prasa je ten kto to hovorí. Skúste pracovať cca 18 hodín denne, a potom sa môžeme rozprávať o vytrvalosti.Skuste sa zamyslieť, že keď za celý deň zjete 1 porciu corn flakes s mliekom na raňajky, na obed zemiakovú polievku a kuracie prsia s ryžou a na večeru 1 hot-dog, tak či sa prežierate a to nehovorím že hodinu plávete.Na šťastie medzi mnohými hlupákmi sa najde aj dosť ľudí, ktorí nerozprávajú o tom ako dopláca zdravotníctvo na takých žrútov čo robia 18 hodín.Samozrejme, že aj mne je jasné, že obezita nastáva vtedy keď je príjem energie vyšší ako výdaj, ale aj to mi je jasné, že veľmi veľa zohráva aj genetika.Ešte poznámka k tej inteligencii a kariere. POznám veľa obeznych ľudí, ktorí
  dosiahli celkom peknú karieru,lebo mozog, vedomosti,schopnosti a vytrvalosť našťastie namajú nič spoločné s obezitou,to si myslia iba tí, ktorí v živote sa o nič iné nestarali len o svoj vzhľad . A obľuba v spoločnosti- našťastie sa stretávam s ľuďmi, ktorým to skutočne nevadí.Naopak oceňujú dobrý zmysel pre humor, ktorý našťastie väčšina obéznych má.Tým nechcem povedať, že hurá buďme obézny, len som chcela vysvetliť mylný názor, že kto je tlstý je aj lenivý, bezcharakterný a bez pevnej vôle.

 5. ivo 27. septembra 2006

  beata: Načo tá prudká reakcia. Tieto stránky sú tu na to, aby pomohli každému. To čo píšeš je pravda. Tiež mám pocit, že keď som mal nadváhu tak som jedol oveľa menej ako teraz. Táto stránka je zameraná na liečbu obezity. Nikto obéznych neodsudzuje, lebo na tejto stránke ak niekto aj nie je, tak v minulosti bol obézny. Skús si prečítať aj iné články. Nech sa Ti darí.

 6. kika 10. novembra 2008

  Jenže když je někdo tlustý, je to jen jeho věc. Jestli tím někoho poškozuje, tak jen sám sebe, tobě to může být úplně jedno. Takže příměry o narkomanech, násilnících apod. jsou trochu mimo mísu.

  Proč máš takovou touhu po tom hrát si na spasitele? Když je někdo tlustej, tak je tlustej, netřeba mu mazat med kolem huby, že je jak tyčka, ale taky ne sprostě ho urážet – to spíš svědčí o nějakém psychickém problému toho, kdo uráží.

 7. Miro Veselý 10. novembra 2008

  kika píšeš, že ak je niekto tučný, tak je to jeho vec. áno, je rovnako sám zodpovený za svoju obezitu. rovnako ak sa urazí, je to jeho vec. niekto sa urazí, niekto neurazí. takže urážka je rovnako v rukách toho, kto sa uráža. nie toho, kto “hovorí urážlivo”.

  ale uváž aj toto: obezita = choroba = lieky, liečba. dosť peňazí taký tučný človek zoberie z financií zdravotníctva, sociálnych dávok. obéznych je veľa. dosť z toho, čo platíme v daniach, nemocenskom poistení ide práve na liečbu ľudí, ktorí sú tlstí. a to už nie je celkom len ich vec.

 8. kika 10. novembra 2008

  miro, ale totéž platí pro alkoholiky, narkomany, lidí, co mají vysoký cholesterol (cévy), lidí, co jedí moc smaženého (žlučník), lidí, co málo sportují, lidí, co moc sportují (úrazy) lidí, co sedí v kanceláři (špatná páteř)… to všechno se musí léčit a taky to jde ze Tvých daní. Navíc jak jsi přišel na to, že právě tlusťoši pobírají sociální dávky?

  Proč Tě právě ti tlusťoši tolik derou a proč máš potřebu právě do nich se navážet? Mně je úplně jedno, jestli je někdo tlustej nebo ne, neuráží mě to, nevadí mi to, akorát tlustý kluci se mi nelíběj a s žádným bych nechodila, ale neměla bych problém se s ním normálně bavit.

 9. kika 10. novembra 2008

  a třeba taky ještě kuřáky, ti stojí zdravotnictví myslím objektivně dost peněz – taky s potěšením říkáš někomu, kdo kouří (a nekouří Ti zrovna pod nos) , třeba “ty hnusnej slabošskej smraďochu, zvedá se mi z tebe žaludek”, a bereš to tak, že urážka je taky v jeho rukách a kdyby nechtěl, tak se neurazí? Já bych se bála, že mi dá s prominutím do držky.

 10. Miro Veselý 10. novembra 2008

  Kika ja sa venujem chudnutiu, tak píšem o tlouštících. A áno, fajčenie je svinstvo a slabošstvo.

 11. pusate 29. novembra 2008

  toto neni feeeer!!!! ved niektorí obézni ludia jedia normálne ako aj chudý,ale majú pomalý metabolizmus a tak aj z toho tlstnú…prečo by sa chudáci museli tak obmedzovať,ked okolo nich sa normálny ludia napchávajú sladkosťami,ibaže niekto má rýchlejší metabolizmus,a tak sa môže prepchávať ako prasa a je chudý,zatial čo nejaký tučku sa morduje dietami a aj tak nikdy nebude taký štíhli a vždy sa bude museť obmedzovať….toto je nespravodlivé!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!strašne!!!! preto sa používaju pre tučných zjemnujuce vyrazy…
  aj mne raz kruto povedali do očí,že som tučné prasa,a slaboch a že sa mi nikdy nepodarí schudnúť,je pravda,že ma to nakoplo,ale až moc a skončila som 30-kilová s anorexiou na psychiatrii, a niektoré dievčatá sú na to tak citlivé,že sa kôli takým tvrdým nadávkam pokúsili o samovraždu…

 12. Miro Veselý 30. novembra 2008

  A je fér požadovať, aby sa všetci prispôsobili niekoľkým precitlivelým slečinkám, ktoré namiesto toho, aby sa poradili prestanú proste jesť? To je noha vo dverách. Potom by mali slabí ďalšie a ďalšie požiadavky. Pokiaľ ustupovať? Koľko zo slobody slova a prejavu ubrať?

 13. Majka NR 27. decembra 2008

  Podla mna clovek ktory vela a cokolvek je a nema obezitu ma dedicny dar a nie naopak. Len malinke percento ludi je tucnych pretoze maju chorobu. Moja mam je ako slon a sestra sa tiez zrovna nestrazi.

  Mam sa vyhovarat, ze nemozem schudnut lebo to mam dedicne???

  Ani nahodou. Idem s tym nieco urobit!

 14. minusdvanast 3. februára 2010

  skúste napísať tí, ktorí sú so sebou spokojní, ktorí majú ideálnu postavu a  nič nechcú na sebe meniť

  dnes si každý myslí, že ak prečíta jednu knihu, tak je odborník na slovo vzatý na všetky problémy sveta

  a koľko mladých ľudí vôbec nejakú knihu prečítalo pri dnešnom všetko je na webe?

  dokonca sa pasujú na tzv liečiteľov narkomanov, pretože povedať rodičom, že pozor vaše dieťa začína je bonzáctvo, alebo žeby priekupníci? takto pomáhali si udržiavať stály odber?

  tak je to aj so samoliečením obezity, viac škôd ako úžitku

  napriek tomu, že mám veľké výhrady voči zdratníctvu ako systému radím poradte sa s lekármi a to viacerými a nechcite sa radiť s lekárom, ktorý súhlasí s tým, čo chcete počuť

 15. Chius 3. júna 2011

  Samozjme, obezita je choroba.
  Avsak ludia, ktory bohapusto zeru mozeme smelo pomenovat Vypasene tlste prasa ! :-)

 16. Tlstoch 5. augusta 2014

  Tlstoch by si mal sam uvedomit, ze je tlste prasa, namiesto toho aby sa utesoval, ze nie je taky tlsty ako sa zda.
  Alkoholik a fajciar si to svoje liecenie zaplati vo forme spotrebnych dani. Stat by bez alkoholikov, fajciarov a motoristov skrachoval. Tucko ziadne extra spotrebne dane zo sladkosti a slaniny statu neplati. Dokonca casto jedava menej ako by mal, takze znizuje vykon ekonomiky svojou nizsou spotrebou :-)
  Ja sam som bol dlhe roky tucko. Vyzral som sa nespravnym stravovanim. Nikdy som sa ale neurazal, ked mi niekto povedal alebo naznacil, ze som tlsty. Vyse 15 rokov som bol na hranici obezity podla BMI, behom 3 mesiacov som sa dostal na hranicu normalnej vahy. Uplne bezbolestne, iba rozumnym stravovanim. Takze si priznam, ze som bol (este v podstate stale som) tlste prasa. A bol som pekne sproste prasa, ked som to neriesil.

 17. punkac 25. marca 2015

  jedna chyba: feťák je chorý človek, fajčiar je chorý človek, alkoholik je chorý človek, tak prečo mu chceš nadávať? Budeš nadávať aj človeku s rakovinou? Aj človeku s chrípkou? Závislosť je choroba ako každá iná, a skús sa na to tak pozerať.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: