Zdraviu škodlivé Vianoce

Píše Miro Veselý od roku 2004. Info...

Ak sa hovorí o Vianociach, väčšina ľudí si predstaví čas radosti, spokojnosti a veselosti. Tieto stavy však je potrebné aj nejakým spôsobom navodiť. Málokomu napadne, že na tento účel stačí len dať dohromady zopár príjemných ľudí a vylúčiť nepríjemných. To sa nedá – rodina má byť pohromade – kričia neraz tí najnepríjemnejší. A len čo je pohromade, začnú hulákať, ožerú sa, či v lepšom prípade sa "len" vytrvalo hašteria. Až koniec sviatkov potom pre mnohých znamená tú vytúženú úľavu a začiatok času pokoja a radosti.

Keďže sviatky sú postavené predovšetkým na tradíciách, preberá sa mnohé z hodnôt z minulosti. Z obdobia nedostatku, keď jedla nebolo tak veľa, ako dnes a nemalo až tak koncentrovanú energetickú hodnotu. Z obdobia ťažkej práce, kedy sa celé dni pracovalo na poli, nie pri počítačoch.

Dodnes pretrváva pocit, že na Vianoce je proste potrebné ísť a oplieskať niekoľko tisíc. Kúpi sa cukor, múka, vajcia, slanina, klobásy, husi, prasatá, údené mäso a mnoho iných surovín a potravín. Z nich sa pečú koláče, torty, jedlá, predjedlá, pojedlá, medzijedlá.

Vytvoriť atmosféru dostatku je dnes len otázka času a peňazí. Nie je ničím mimoriadnym, len málo ľudí u nás naozaj hladuje.

V skutočnosti však na týždňové hlivenie človek nepotrebuje nájsť koláč všade tam, kam mu ruka nechtiac padne. Stačilo by aj podstatne striedmejšie vybavenie našich žalúdkov energiou.

Len málokto však odolá, ak už je obklopený dobrotami.

A tak Vianoce vedú aj k tomu, že mnoho z nás celkom nezmyselne a zbytočne naberie na váhe. V kontexte škodlivosti je to však snáď ten najmenší problém. Stačí sa spýtať na pohotovosti, koľkým ľuďom sa štedrosť Vianoc zmení na pobyt v nemocnici, pretože taký nával sviatkov organizmus odmietne prijať a zareaguje.

Preto hovorím hlasné (a aj tak zbytočné) nie vianočnej hystérii. Pokoj a radosť sa v tomto storočí už nemusí navodzovať len karcinogénnymi údeninami, či dobrotami s glykemickým indexom vyšším, než Gerlach. Spokojnosť netreba skúšať pumpovať úporne presolenými lupienkami a zalievať litrami riedenej a presladenej kyseliny fosforečnej predávanej pod iným obchodným názvom.

Aby som však zostal pri téme chudnutia: Pozor teda na sviatky. Bežný pobyt v domácnosti, ktorá je zamorená lákavou energiou znamená príjem asi 20 až 30 tisíc kJ na hlavu a deň a to aj v prípade, že sa hodne krotíte. Pár kíl pribrať len pod názvom Vianoce? Nie je problém.

Najnepríjemnejšie však je, že každým opakovaním sa táto zdravotne zhubná tradícia len utvrdí. Ak už má nakúpené, málokto má tú silu po štedrom večere vyhodiť prebytky. A práve to by malo byť správnym postupom – áno, spravte si dostatok, ale na jeden deň! Užite si to, objedzte sa, ak vás to poteší. Ale jeden deň. Nie na neurčité 2 až 3 týždne, kým sa neminú všetky zásoby, ktoré všetci, ako mravce, poznášali a čoskoro by sa mohli začať kaziť…

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu všetky informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Dátum aktualizácie článku: 6. decembra 2005

 

Komentáre k článku: Zdraviu škodlivé Vianoce

 1. minusdvanast 2. februára 2010

  tradícia je súčasťou každých sviatkov, kultúry a tvorí ich atmosféru a je potrebné ju udržiavať, aby sme vedeli kde máme korene a tradíciu tvori aj jedlo

  takže rada nakupujem na tradičnú štedrú večeru a na tradičnej štedrej večeri nikdy nebolo údené mäso, jahńacie, klobásy, vaječné majonézy,
  ale zato oplátky, ryba, opekance, jablčka, makovnik, orechovnik, fazuľovica, rybacia polievka, hríbová polievka, kapustnica ale bez klobásy, pretože prvý sviatok vianočný bolo povolené maso iba ryba, vrzgajúci sneh na polnočnú, to čo sa prezentuje ako vianočné nemá s vianocami nič spoločné

 2. Tanner 10. apríla 2012

  Sony has produced mrlroiress compact camera a while now, i guess Nikon is a lil slow to catch up. Yes they don’t use reflective mirror like the old style anymore, a new technology.

 3. kika 13. novembra 2012

  super clanok som sa pobavila :-)

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: