Nájdem si na seba čas

Tu si môžete držať osobné prehľady o zhodených kilách, zaznamenávať priebeh chudnutia, úspechy, neúspechy.
Post Reply
Kuku36
Posts: 69
Joined: 15 Feb 2020, 15:55

Re: Nájdem si na seba čas

Post by Kuku36 » 24 Jan 2023, 20:39

gulinka,
začiatky idú takmer vždy perfektne. Zatiaľ mám svoju lenivosť a pohodlnosť pod kontrolou, bodaj by to tak bolo aj po pol roku. Ponáhľať sa neponáhľam, no snáď mi nedôjde výdrž.
A ako sa darí tebe?

dodoriven3
Posts: 922
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Nájdem si na seba čas

Post by dodoriven3 » 25 Jan 2023, 15:03

Kuku,
lenivosť a pohodlnosť sú základné ľudské vlastnosti. Bez nich by sme ako ľudstvo ešte stále liezli po stromoch, no na druhej strane, je dobré ich mať pod kontrolou.

V boji proti lenivosti a pohodlnosti môžem doporučiť viac a častejšie obnovovať svoje odhodlanie, svoju motiváciu. A práve na nej sa dá vždy popracovať, aby obsahovala nielen kladnú motiváciu (-naše možné plusové zisky), ale aj zápornú motiváciu (- naše možné straty) a doslova si ju týždeň po týždni obnovovať a vylepšovať.

Ak sa " neponáhľaš" a všetko robíš postupne, tak to je dobre. Problém totiž najčastejšie býva pri rýchlom -chaotickom plnení veľkého množstva vecí a úloh naraz. Najprv nadšenie to nejaký čas dopomôže vydržať, no potom nás to celé prevalcuje a miesto toho, aby sme plnili aspoň tú možnú polovicu, sa spravidla vykašleme na všetko.

Držím palce.

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Nájdem si na seba čas

Post by gulinka » 25 Jan 2023, 18:11

Kuku36,

máš pravdu, zo začiatku, hlavne z vyššej váhy, to vždy ide rýchlejšie.
Ale to sa musí človek najskôr snažiť toothsmile .
Ja som niekde v strede snahy, zapisujem, vidím, čo robím zle, ale ešte stále som v takom akoby ,,prípravnom,, režime. Váha síce o niečo maličko klesla, ale žiadny zázrak zatiaľ, nemal sa prečo udiať, keďže nejdem naplno.

Neviem, čo ma blokuje :roll: .

Niekedy keď večer zaspávam, tak si predstavujem, ako je leto a ja idem štíhla po lese, na sebe veci M veľkosti a všetko je tak krásne a ja som krásna...
A potom sa ráno zobudím a znova všetko dovrzám.

Aspoň v pohybe som dôsledná, cvičím každý deň, už je to taký zvyk, že keď to náhodou nestihnem, veľmi mi to chýba.

To, že ideš takto príkladovo, ženie dopredu aj mňa, vidím tvoju snahu a hovorím si, žena, aj ty musíš zamakať viac na tej strave thumb1

Tak nech sa ti darí aj naďalej, s tým náhlením to moc zmysel nemá, rýchle úbytky sa rýchlo vracajú, tak aj pomalšie je to super. Ono aj tie pomalé výsledky spočítané za rok dajú krásne číslo thumb1

Kuku36
Posts: 69
Joined: 15 Feb 2020, 15:55

Re: Nájdem si na seba čas

Post by Kuku36 » 25 Jan 2023, 20:23

gulinka,
skôr som mala na mysli, že na začiatku sa akosi ľahšie prekonávajú všetky prekážky...
Veľmi mi pomohlo, keď som si uvedomila, že keď som chorá, tak sa poctivo liečim. Podľa toho, čo mi je, mi doktor predpíše lieky a tie si dávam v presne stanovenú hodinu, odpočívam a podobne. Obezita je tiež choroba a liekom na ňu je vyvážená strava a pohyb. Takže to, čo robím teraz, je vlastne liečenie :-)
Podľa mňa je skvelé, že každý deň cvičíš a že ti to robí radosť. A keď si dáš ešte pozor na stravu, budeš určite spokojná. Možno to bude už zajtra :-)

dodoriven,
máš nejaký tip, ako svoje odhodlanie obnovovať a vylepšovať?

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Nájdem si na seba čas

Post by gulinka » 25 Jan 2023, 21:28

Kuku,

správne som usúdila, že toto je tvoje prvé chudnutie?

dodoriven3
Posts: 922
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Nájdem si na seba čas

Post by dodoriven3 » 26 Jan 2023, 18:52

Kuku,
veľa ľudí sa odhodlá chudnúť na základe nejakých dôvodov, no potom keď chudnutie začne, so svojou motiváciou už prestanú pracovať, pripomínajú si ju stále menej a menej... No a to môže byť aj dôvod, prečo prestali chudnúť.

Takže pod obnovovaním som myslel vedomé si pripomínanie svojej motivácie, (aby si si na ňu našla čas vo svojej mysli. Niekedy stačí pár sekúnd, inokedy pár minút, no nestačí ak si na ňu spomínaš len náhodne ((podvedome)), alebo pod vplyvom nejakej konkrétnej emócie).
No a pod vylepšovaním svojej motivácie som myslel: a, postupné pridávanie dôvodov chudnutia; a b, väčšie zosobnenie tej motivácie (previazanie so svojimi aktivitami).
Skôr než uvediem, prečo tak robiť a aj nejaké príklady, naviažem na Gulinkinu otázku ( či to nie je náhodou Tvoje prvé chudnutie):

Každý sme iný, no pre značnú väčšinu platí, že prvé chudnutie (maximálne druhé), je oveľa ľahšie, ako po prípadnom neúspechu tie nasledujúce. Prečo tomu tak je, keď logika vraví, že by to malo byť presne naopak?

TÝM DÔVODOM JE NAŠA VLASTNÁ SKÚSENOSŤ S CHUDNUTÍM A FAKT, ŽE NAŠE ZMYSLY SÚ OD ROZUMU NEZÁVISLÉ.

Čiže ak sme schudli a zmysly boli s výsledkom spokojné a proti chudnutiu veľmi "nenamietali", potom aj prípadné druhé chudnutie o x-rokov neskôr, bude (s najväčšou pravdepodobnosťou) bezproblémové. Ak ale chudnutie nedopadlo dobre, tak pri druhom chudnutí to bude ešte ťažšie, lebo našim zmyslom sa to nepáčilo a oni chcú dobro hneď, nie až keď sa schudne (a začnú robiť na základe vlastnej skúsenosti problémy hneď od začiatku, aby sa presadila ich vôľa).
Prvé chudnutie je preto vzácny dar, (kedy takpovediac sú zmysly o niečo viac utlmené, lebo nevedia do čoho idú...) a treba to náležite využiť, aby sa to celé nepokazilo. NESMIE SA TEDA UVAŽOVAŤ LEN NAD NEJAKÝM OBDOBÍM DIÉTY A POTOM...,lebo sa to logicky vráti do starých koľají a tým aj do starej hmotnosti. TREBA V ŽIVOTE POSTUPNE ROBIŤ TAKÉ ZMENY, KDE CCA 80% Z NICH SME OCHOTNÝ ROBIŤ AJ NAĎALEJ PO DOSIAHNUTÍ VYTÚŽENEJ HMOTNOSTI.

Teraz k tej motivácii: Že si ju treba chcieť pripomínať (prečo to vlastne robím), je myslím úplne jasné. Veď motivácia je hnacím motorom chudnutia (celkovej zmeny životného štýlu).

O vylepšovaní motivácie:
V prvom rade si musíme uvedomiť čo nám pomáha a to sa snažiť do motivácie zakomponovať a obchádzať veci, ktoré nám škodia ( napríklad tzv. "pálenie mostov za sebou", niekomu môže pomôcť, keď sa napr. s iným staví že schudne a navyše to zakvačká každému v celej dedine na nos, no inému to môže veľmi uškodiť). Takže odporúčam starostlivo vyberať a byť zvlášť opatrný pri veciach kde nie si si istá.

Teraz ten príklad: Začali sme chudnúť, lebo:
1, Chceme byť zdravý.
2, Chceme sa páčiť.
3, Chceme sa dobre cítiť.
.
.
.
Postupne s motiváciou pracujeme:
1, Chceme byť zdravý, lebo tučnota spôsobuje vysoký krvný tlak, cukrovku, znižuje imunitu a pri akejkoľvek nemoci odoberá časť energie, ktorú by sme inak mohli využiť na liečenie.
2, Chcem sa páčiť, lebo je to príjemný pocit a tučný ľudia si ťažšie hľadajú kamarátov a bývajú často terčom rôznych posmeškov, čo je veľmi nepríjemný pocit.
3, Chcem sa dobre cítiť a nie fučať do schodov ako teraz. Na to ale potrebujem...
4, Chcem si udržať prácu, pretože v tejto práci je vyžadované aj....
.
.
.
Ďalšia možná postupnosť už len naznačím:
1, Chcem byť zdravý, lebo tučnota spôsobuje vysoký krvný tlak a ten spôsobuje demenciu, poškodzuje cievy čím sa cievy upchávajú alebo trhajú (rôzne mŕtvice, infarkty)
Chcem byť zdravý, aby som nedostal (prednostne) cukrovku a nemal predpisovanú stravu a nemusel si 3x za deň pichať inzulín ako naša teta Klára. Atp, atď atď...

Tu nejde teda len o to, aby bolo tých dôvodov viac a košatejšie opísané, ale aby sme to nielen svojím rozumom zhodnotili, ale aby sme to dali poznať aj našim zmyslom. Jednoducho vidieť tú tučnú postavu (keď ešte viacej priberieme), tie úškrny okoloidúcich. Rovnako tie chichotania a nádavky počuť. Nahmatať (v duchu)ako sa nám trasie tuk na bruchu a celom tele, keď stúpame do schodov. Cítiť tú mdlobu ktorá nás chytá na štyridsiatom schode, ako nám steká pot po celom tele. Cítiť pach toho agresívneho potu, cítiť to ako sa zle cítime, atď, atp, atď.
Takto opísať a predstaviť si všetky negatíva. Nakoniec si predsavzať, že takto to naozaj nechceš a že to takto ani nebude. Všetky negatíva potom en bloc prečiarkni hrubou červenou farbou (v tvare X) a nechaj v mysli zhorieť.

Začni potom rovnakým spôsobom opisovať to čo môžeš získať. Tam ale sprav jednu zmenu. Nechoď v predstavách až do úplného cieľa. Napríklad máš 120 kg a chceš mať 60 kg. Tak si nezačni seba predstavovať ako 60 kg-vú (mohlo by to celkovo pôsobiť demotivujúco). Predstavuj si seba ale ako 100 kg-vú. Vždy si podľa hmotnosti v predstavách uber len 10, 15, alebo 20 kg -čím vyššia hmotnosť, tým bližšie k tým 20-tim kg. Reálne si teda predstavuj stavy ako si ľudia okolo Teba všimli, že si chudšia, krajšia, ako sa Ti do schodov ľahšie kráča, ako máš lepší zdravotný stav atď -ako si jednoducho lepší človek.

Tak toto bol jeden taký ten základný spôsob rozvíjania motivácie. Popri tom je dobré, raz za čas sa odmeniť (najmä svojim zmyslom dopriať aby sa pokochali), či už si dopriať nejakú masáž, saunu, manikúru, pedikúru, nové tričko atp.
Nech sa darí.

Kuku36
Posts: 69
Joined: 15 Feb 2020, 15:55

Re: Nájdem si na seba čas

Post by Kuku36 » 26 Jan 2023, 20:53

gulinka, dodoriven,
toto chudnutie, žiaľ, nie je prvé v poradí. Je tomu však už zopár rokov, čo som chudla.
Ďakujem za krásne zhrnuté myšlienky. Je obdivuhodné, že máš chuť a ochotu, odpovedať na otázky cudzím ľuďom :-)

amanda.k.
Posts: 4489
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: Nájdem si na seba čas

Post by amanda.k. » 27 Jan 2023, 08:17

36 je tvoj vek ? U mňa už len vysnívaná velkost xbeex

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Nájdem si na seba čas

Post by gulinka » 27 Jan 2023, 09:49

Kuku36

Podľa toho, ako si písala o tom, že si pochopila, že si chorá, som myslela, že chudneš prvý krát.

Tak super, ty potom nepotrebuješ žiadne múdre rady, len tu podporu. A tu máš thumb1

Tak nech ti to pekne klesá thumb1
Last edited by gulinka on 27 Jan 2023, 09:52, edited 1 time in total.

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Nájdem si na seba čas

Post by gulinka » 27 Jan 2023, 09:52

Amanda

možno je to aj Kuku-ina vysnená veľkosť toothsmile

A nehovor mi, že ty máš väčšiu veľkosť ako 38 xdancex

dodoriven3
Posts: 922
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Nájdem si na seba čas

Post by dodoriven3 » 27 Jan 2023, 14:56

Gulinka,
len aby si sa nečudovala. Podľa mňa nosí Amanda XXXL,
ale pre batoľatá toothsmile
Obidve Vás zdravím.

Kuku,
ak to poznáš, tak asi vieš, že:
1, Nikdy by si nemala byť hladná.
2, Skratky v chudnutí neekzistujú.
3, Čím rýchlejšie chudnutie, tým rýchlejší pád (platí minimálne pre 95% až 99% chudnúcich.

Snaž sa robiť pomalé, ale trvalé zmeny a (ak to v sebe nemáš) tak sa nauč tešiť z maličkostí (že Ti na parapet sadne vtáčik, že svieti slniečko a že si dnes v jedení odolala pokušeniu -buď na seba hrdá.

Ozvem sa o cca 7 až 10 dní.

amanda.k.
Posts: 4489
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: Nájdem si na seba čas

Post by amanda.k. » 27 Jan 2023, 15:57

Aj 36 niektoré ale nedám všetky tie čo som už nosila aj 38 a nic nekupujem nové iba trekové topánky no mala som minimálne o 6 cm menej teraz na opasku dávám 3.dierku případně aj 4. ak by som došla na poslednú 6. možno by som bola aj spokojná

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Nájdem si na seba čas

Post by gulinka » 28 Jan 2023, 06:50

Amanda

Bola si z nás najlepšia v tabuľke za celý rok, tu poslednú 6. dierku dáš, verím ti thumb1

Kuku36
Posts: 69
Joined: 15 Feb 2020, 15:55

Re: Nájdem si na seba čas

Post by Kuku36 » 29 Jan 2023, 16:54

Štvrtý týždeň:
- denný príjem som opäť neprekročila
- pondelok všetko ok, utorok málo vlákniny, streda až piatok všetko ok, sobota málo vlákniny, nedeľa priveľa tukov
- na prechádzku sa mi podarilo ísť každý deň (spolu 70 107 krokov)

Cítim sa fajn, nech to tak dlho vydrží.

Kuku36
Posts: 69
Joined: 15 Feb 2020, 15:55

Re: Nájdem si na seba čas

Post by Kuku36 » 31 Jan 2023, 06:11

Január:
- váha ukazuje o 5,5 kg menej, v páse som namerala menej o 6 cm
- rozumiem, že takýto úbytok je možný len na začiatku chudnutia z vyššej váhy, kedy svoje urobí voda, množstvo potravy v žalúdku, črevách a podobne
- v každom prípade sa teším zo zdarného začiatku
- vo februári pokračujem v plánovaní vyváženej stravy a v prechádzkach

Nech sa nám všetkým darí.

Post Reply