Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Niečo sa vám nepáči, nefunguje, ako má? Alebo máte návrhy? Napíšte to sem. Vážnejšie a súrne problémy však prosím napíšte radšej e-majlom mv@mix.sk
radusik
Posts: 1
Joined: 14 Jan 2014, 19:29

Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by radusik » 14 Jan 2014, 19:48

Dobry den, dnes som zacal so zdravym stravovanim podla tejto stranky, pretoze to je asi to najrozumnejsie, co som doteraz precital.

Mam ale jeden problem. Mam 198cm a 132kg, 40 rokov, 120 obvod pasa a sedave zamestnanie, cize je najvysi cas sa zacat spravat zodpovedne. Vypocital som si podla https://www.chudnutie-ako.sk/bmi/index.php potrebu energie za den a zacal som si vsetko poctivo vazit.

Ake bolo ale moje obrovske prekvapenie, ked som zacal davat do tabulky pre vypocet BMI rozne vahy (akoze kolko budem potrebovat energie, ked schudnem 5kg, 10 kg, ...40kg) a vysledok energetickej potreby za den je vzdy identicky!!!

Dokonca som zacal davat aj rozne vysky, nielen vahy ... a vysledok stale ten isty:

Normálne, keby ste nechudli, tak by ste mali denne mali zjesť:
•10933 kJ, zložených z
•65 gramov bielkovín,
•420 gramov sacharidov a
•76 gramov tukov.

Počas chudnutia znížte denný príjem energie takto:
•7933 kJ, zložených z
•91 gramov bielkovín,
•235 gramov sacharidov a
•65 gramov tukov.


TO predsa logicky nemozu byt identicke udaje pre mna (198 - 132 - 40 - 120) a pre (180 - 132 - 40- 120), ani pre (160 - 110 - 40 - 110)... a predsa to tak ukazuje, hoci hodnoty BMI su uplne rozdielne!?!

Az by to tak bolo, tak vazenie by bola asi uplna zbytocnost, ked pre takto rozdielnych ludi vychadzaju rovnake energeticke potreby (z ktorych su samozrejme odvodene cukry, tuky, bielkoviny)

Pre uplnost, dal som to do roznych internetovych prehliadacov, ci nemam chybu u seba.

Vie to niekto vysvetlit?

Dakujem

betina1984
Posts: 3131
Joined: 03 Jul 2008, 15:42
Location: Bzince pod Javorinou, okr. Nové Mesto n/V.

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by betina1984 » 15 Jan 2014, 18:08

No, spravny dotaz. Aj mna by to zaujimalo. Ukazalo mi rovnake hodnoty, ked som uviedla 166cm,89 kg, 97 cm pas, ako ked som uviedla 166 cm, 70 kg, 80 cm pas...

Preto som sa nou nikdy neriadila ... toothsmile
Image

zahadka
Posts: 1
Joined: 03 Mar 2014, 13:12

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by zahadka » 03 Mar 2014, 13:15

aj mna toto zaujim, stale mi vypisuje, ze mam schudnut -14 cm v pase, aj ked by som mala 65cm :lol:

User avatar
Helka
Posts: 1603
Joined: 01 Jun 2012, 20:10

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by Helka » 03 Mar 2014, 14:20

Je tam nejaká chyba, mne to tiež ukázalo, že mám v páse schudnúť ešte 14 cm, pritom
ďalej píše, že obvod pása je bez zdravotného rizika. Pás mám teraz 69cm, podľa tohto výpočtu by
som ho mala mať 55 cm, čo v mojom veku je úplný nonsens, to by som už bola jak anorektička.
68 rokov, 163cm
01.2014 - Váha:66kg, Pás:70cm
07.2021 - Váha:77kg, Pás:71cm

"Neprestaneš behať preto, že zostarneš. Zostarneš, lebo
prestaneš behať."
Jack Kirk

Susan
Posts: 582
Joined: 02 Sep 2011, 13:26

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by Susan » 01 Apr 2014, 14:40

Caute, s tou kalkulackou asi fakt daco je. Mne sa zmenili hodnoty. Teraz mi vyhadzuje:

Ak budete jesť 5 jedál za deň, v jednej porcii by ste mali zjesť:

1779 kJ (425 kcal), zložených z
17 gramov bielkovín,
56 gramov sacharidov a
14 gramov tukov.

Pricom doteraz mi vyhadzovalo stale prijem cca 1500 a sacharidy 46g, co je dost velky rozdiel (50g sacharidov na den). Neschudla som odvtedy, cize je vylucene, aby to bola zmena kvoli zmene vahy. To iste robi aj spolubyvajucej, ked zadavame jej vychodiskove udaje spred 2 mesiacov, vyhadzuje ine cisla ako to, co jej ukazovalo predtym.
Tak preto neviem, co mam robit, je ta kalkulacka pokazena alebo si mam zmenit hodnoty?? Dakujem vopred za odpoved.
21.4.2013, 71,9kg, BMI 25,4, obvod pása 90cm (!)
13.10. - 68,4 kg a takmer 20 cm dole z celého tela
13.12. - 66,6 kg :D
20.9.2015 - 75,7 kg a puknutá platnička :( Celý minulý rok hrozné bolesti
21.11.2015 - 75,3 kg, pomaly si tvorím nový spôsob života

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by tini » 02 Apr 2014, 06:28

susan, napis mirovi na mail, ma ho dakde dole na stranke..
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

User avatar
artemis24
Posts: 935
Joined: 26 Mar 2010, 17:45

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by artemis24 » 04 Apr 2014, 04:55

Ja som ju tiež vyskúšala a s mojím pásom 68cm mi vypísalo, že: Podľa obvodu pása ste v pásme extrémne vysokého rizika vážnych srdcovocievnych ťažkostí a mnohých iných ochorení. A hneď za tým potom Váš obvod pása je OK. V súvislosti s nadváhou vám nehrozí zvýšené zdravotné riziko. :roll:
Image


30 rokov, 167cm
Január 2013 - 81 kg
Máj 2013 - 70 kg
September 2013 - 62 kg
Júl 2014 - 58 kg

Miery:
Január 2013 : 96-85-113
August 2013 : 89-73-98
December 2013: 86-69-95
August 2014: 82-66-92

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by tini » 04 Apr 2014, 06:36

uz ste napisali mirovi?? Moze ktokolvek , mail ma dole, ono kalkulacka by mala byt opravena, tak asi daco furt hapruje.
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

User avatar
artemis24
Posts: 935
Joined: 26 Mar 2010, 17:45

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by artemis24 » 04 Apr 2014, 08:02

ešte som nepísala, všimla som si to len dnes ráno a za chvíľu odchádzam, ale večer mu napíšem.
Image


30 rokov, 167cm
Január 2013 - 81 kg
Máj 2013 - 70 kg
September 2013 - 62 kg
Júl 2014 - 58 kg

Miery:
Január 2013 : 96-85-113
August 2013 : 89-73-98
December 2013: 86-69-95
August 2014: 82-66-92

Susan
Posts: 582
Joined: 02 Sep 2011, 13:26

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by Susan » 04 Apr 2014, 13:41

uz som pisala baby thumb1
21.4.2013, 71,9kg, BMI 25,4, obvod pása 90cm (!)
13.10. - 68,4 kg a takmer 20 cm dole z celého tela
13.12. - 66,6 kg :D
20.9.2015 - 75,7 kg a puknutá platnička :( Celý minulý rok hrozné bolesti
21.11.2015 - 75,3 kg, pomaly si tvorím nový spôsob života

User avatar
Miro Veselý
www.miro-vesely.sk
Posts: 3987
Joined: 27 Jan 2005, 06:45

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by Miro Veselý » 04 Apr 2014, 14:46

Susan ďakujem za upozornenie. Kalkulačka bola nedávno upravovaná, lebo tam bola chyba, písalo každému pás -14 centi že má zhodiť.

To že schudnete a stále sú rovnaké čísla je v poriadku. Telo potrebuje energiu a ak sme tučnejší, nebudeme jej privádzať o to viac. Ale množstvo vody sa s inou váhou mení.

Navyše moja kalkulačka mierne upravuje živiny aj vzhľadom na vek, takže nestačí zmeniť váhu o 40 kíl. Ak ale zmeníte vek o pár rokov, už vám vypadnú iné čísla.

Kalkulačka preto funguje tak, že ak máte nadváhu, tak neponúka čísla na chudnutie. Až pri obezite ponúka aj čísla na chudnutie a to čím väčšia obezita, tým väčšia reštrikcia. To sa počíta nie z váhy, ale podľa pása.

To že teraz vám to hádže iné čísla, tak áno, zmenil som trocha vzorce. Predtým kalkulačka radila tvrdšie obmedzenie potravy, teraz odporúčam jesť viac.

Zakrátko (dúfam) budeme mať úplne novú verziu tohto nástroja, vo fóre budete prví, kto to môže vyskúšať.

Žiaľ, presný výpočet pomocou takéhoto nástroja možný nie je. Vždy ide len o hrubé odhady zaťažené najmä tým, že vlastne ani nevieme, koľko energie a živín má vlastne človek zjesť, z čoho teda má výpočet vychádzať.

Podľa amerických noriem je to podstatne menej, ako podľa súčasného odporúčania ministerstva zdravotníctva. Kým sa teda riadiť? Bola by možnosť dať tam varianty, ale zas tým stúpne zložitosť a to tiež nechcem.

Navyše pri chudnutí sa mení aj zloženie živín, aby sa kompenzoval nedostatok bielkovín.

Ak máte nejaké nápady, námety, môžete dať vedieť, nakuknem sem teraz ešte párkrát, môžeme to do novej verzie kalkulačky zakomponovať. Ale jednoduchosť je moja priorita aj za cenu miernej nepresnosti. Pretože presnosť v tomto smere neexistuje.

Osobne ako u nás najväčšiu autoritu uznávam doktora Bukovského. Jeho knihy odporúčajú pre ženu 2,7 litra vody na deň, sacharidy 130 gramov na deň, bielkoviny 46 gramov na deň a tuk šalamúnsky nie je uvedený vôbec. (návod na prežitie pre ženu, strana 341) Muži majú čísla o chlp vyššie. Proti tomu u nás odporúčaných 350 gramov sacharidov vyzerá ako výkrmná diéta. Preto je ťažké stanoviť z akých čísel to máme rátať. Plus ešte pridať do úvahy vek a prípadné tehotenstvo...
2003: 115 kíl. 2004: 80 kíl. 2019: 81 kíl, 55 rokov,191 centimetrov
miro-vesely.sk

User avatar
Priska
Posts: 4649
Joined: 11 Aug 2010, 19:33

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by Priska » 04 Apr 2014, 15:37

Miro ale mne aj pri zadani ze mam pas 68cm, kalkulacka vyhadzuje udaj •Podľa obvodu pása ste v pásme extrémne vysokého rizika vážnych srdcovocievnych ťažkostí a mnohých iných ochorení.
...a to energeticke doporucenie od Dr. Bukovskeho ma tiez v jeho najnovsej knihe dost zmiatlo... keby som si k tym 130g sacharidom a 46g bielkovin "prihodila" 1g tuku na kg hmotnosti co je cca 60g, vysiel by mi prijem 1243kcal, co jest na "umretie od hladu" ...ci som rozozrata? :-)))
38r.
163cm/57kg (01.01.2015)

"Nas zivot je taky, akym ho robia nase myslienky..."
"Disciplina je mostom, medzi cielmi a vysledkami."

User avatar
Miro Veselý
www.miro-vesely.sk
Posts: 3987
Joined: 27 Jan 2005, 06:45

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by Miro Veselý » 04 Apr 2014, 18:07

Priska ďakujem za doplnenie, už som napísal programátorovi. Tipujem, že keď odstránil tú chybu -14 centi tak možno zabudol opraviť jej písomnú podobu.

A koľko jesť? podľa vikipedie to nie je veľa, tu by sme to označili pomaly až reštriktívnou diétou.
https://en.wikipedia.org/wiki/Reference_Daily_Intake
https://fnic.nal.usda.gov/fnic/interactiveDRI/
2003: 115 kíl. 2004: 80 kíl. 2019: 81 kíl, 55 rokov,191 centimetrov
miro-vesely.sk

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by tini » 05 Apr 2014, 07:01

mne sa tie odporucane prijmy v kalkulke nedzaju byt vysoke, aspon aj podla inych knih, co som citala, napriklad od Susan Kleiner Fitnes vyziva, a asi aj dakde inde. Bielkoviny to dava presne podla odporucani WHO, celkovy prijem ja vlastne aj taky mavam a je to OK. Tych sacharidov vyskakuje dost, ja si to troska upravujem asi podvedome, ze mam mierne viac tukov aj bielkovin (co si myslim, ze pri sportovani moze byt cosi viac, cize ak mi ukazuje 56, tak aj dakych 70-80 by nemal byt velky preslap, mozno do 100, este k tomu ak su z rasltlinnych zdrojov). Tuky samozrejme myslim skor rastlinne.

Skor mam pocit, ze na vela stranok o chudnuti a vo fitkach a podobne strasne tie prijmy zenu nizko, podla mna idu skor >"na istotu", ale malokoho zaujima, co bude dalej.. Isto ludia s pevnou disciplinou a motivaciou mozu vydrzat aj na nizkom prijme dlhodobo (hoci osobne si myslim, ze to zdrave nie je, najma preto, ze tym padom telu sa dostava menej zivin ako by sa malo, aj teda roznych vitaminov, mineralov a podobne, a to aj v pripade, ak je strava kvalitne zostavena).. Ale co ludia bezni, priemerni, ti to casom vzdaju, lebo tie prijmy su fakt nizke (ostatne zbytocne podla mna). My tu hladame dlhodobo udrzatelny styl stravovania, a na to rozhodne lepsie funguje vyssi prijem.

Je jasne, ze idealne by bolo, keby si clovek mohol dat sam seba zmerat v nejakom studiu ako ma Bukovsky napr. a podobne, seriozni lekari, co sa tym zaoberaju a vedia zmerat metabolizmus a podobne, nastavit hodnoty jedalnicka individualne, pripadne vedome preacovat s metabolizmom a jeho rychlostou. Vypocet je obecnejsi, ale zmysel ma aspon sa k nemu blizit, a kazdy uz aj sam na sebe moze sledovat, co to s nim robi - cize drzat sa ho nejaky ten mesiac, a ono sa ukaze, ako telo bude reagovat. ja co skor sledujem, ze ludia maju problem jest viac normalnej stravy (vyssi prijem ich strasi), ale popri tom neni problem zazmurit ocko nad vynimkami (ktore su kaloricky zvacsa mimoriadne vydatne).. A tak je potom obcas vtipna situacia, ze sice normalnou stravou sa skrti, ale vynimky su dost casto - cele zle. V hlave si treba poriesit aj fakt, ze aj na chudnutie je vhodne jest, primerane, cize nie primalo, ako ma spociatku kazdy z nas dojem (tiez som nebola vynimka).

V relacii jste to co jite raz vraveli, ze priemerna bezna zena ma zvycajne bazalny metabolizmus okolo 6700KJ - co logicky vylucuje prijem pri chudnuti nizsi ako toto.. pritom vela ludi prave na nizsich prijmoch bezi, co dobre nie je. Ostatne, oni tiez vela z tych ludi museli napravat a tlaci to jedenia. A ked clovek sportuje aktivne, plati to o to viac, pretoze kombinacia sport a malo jedla je na metabolizmus ozaj zabijak.
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

User avatar
Miro Veselý
www.miro-vesely.sk
Posts: 3987
Joined: 27 Jan 2005, 06:45

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by Miro Veselý » 05 Apr 2014, 10:33

Tini, plný súhlas! Je to tak.

V mojej kalkulačke mám kombináciu niekoľkých zdrojov a to aj s ohľadom na to, či je to príjem pre chudnutie, alebo "normálny" pričom pre normálny je značne viac sacharidov. Obávam sa ale, že toľko sacharidov + sevavé zamestnanie = mierne priberanie.

Bielkoviny podľa WHO a iných zdrojov asi naozaj treba škrtiť, športová literatúra je na násobkoch odporúčaného príjmu a obávam sa že väčšina športovcov-amatérov sa riadi radami pre profesionálnych kulturistov. Aj ja som to robil...

Najhoršie je, že tie odporúčania aj tak nikdy nie sú presné, lebo ide stále len o odhad. Aj v profesionálnych výživových tabuľkách sú rôzne čísla podľa toho, ktorý autor, ktorý rok. Takže jablko môže mať pokojne dvojnásobok toho, čo píše iný zdroj. No a potraviny aj tak nie sú "presné" takže vážiť na gramy je síce dobré, ale je to len priblíženie.

Neverím, že sme schopní reálne to počítať na úrovni plus mínus 1000 kJ za deň. Vypočítať áno, ale nie dodržať. Aj tak všetka energia nejde "do tela" stačí mierna hnačka a potrava sa vstrebe menej, takže ak je niekto alergický a niečo mu urýchli trávenie, dostane iné "čísla" z potravy ako jeho kolega.

Úzkostlivá presnosť je užitočná, drží nás pri učení sa. Ale potom už netreba ísť takto presne. Či zjem 8000 alebo 9000 nie je tak zásadný rozdiel.

Ale s tým dovetkom, že ak to má byť 8000 a ja v mene vedomia že je to jedno budem denne tajne rátať s 9000 a občas kúsok viac, tak to asi bude mať následky. Čiže treba sa blížiť optimu, ale počítať s tým, že to je značne nepresné. Stačí kalkulovať "orechy", netreba počítať kešu. A tak...

Zmerať si telo na BodyState či inej mašine sa dá. Má to dosť firiem a lekárov. Nie je to zlý nápad, človek aspoň vie, kde sa nachádza. Ale zas - bazálny metabolizmus je ešte menej dolapiteľný, ako ženský orgazmus. :-)

Môj názor:
1:
nasadiť akékoľvek čísla, hoc aj tak nepresné, ako je v mojej kalkulačke, alebo v ktorejkoľvek rozumnej knihe.

2:
Dodržiavať to asi 2 týždne

3: vyhodnotiť nasledovne

ak mám pás väčší ako norma, mal by za tie 2 týždne ísť dole asi 2 centi. ak šiel viac, môžem jesť trochu viac a o 2 týždne vyhodnotiť. ak dole nešiel, musím pridať pohyb a ak sa viac nedá, tak ubrať stravu a o 2 týždne vyhodnotiť.

ak mám pás v norme, pri dodržiavaní danej stravy by sa nemal meniť pás a ani váha. vyhodnotiť až po mesiaci. váhu u žien posúdiť v rovnaký deň mesačného cyklu, radšej nie počas menzes.

no a samozrejme subjektívne posúdenie: počas novej stravy sa

cítim vitálny?
dobrá nálada?
žiaden hlad?
nie je to finančne likvidačné?
2003: 115 kíl. 2004: 80 kíl. 2019: 81 kíl, 55 rokov,191 centimetrov
miro-vesely.sk

Post Reply