Recept na nekysnutý chlieb z ktorého sa chudne

Diskusia o tom, čo variť, piť, jesť. V tomto fóre sa prevažne diskutuje o receptoch, čo komu chutí, čo radi varíme.
Napíšte v tejto téme
Ivo

Recept na nekysnutý chlieb z ktorého sa chudne

Poslať od Ivo » 30 Aug 2005, 01:04

Určite väčšina z Vás bude si tento recept prečíta ale len máloktorý sa odhodlá si ho aj upiecť. Chlieb sa predsa kupuje v samoobsluhe a v dnešnej uponáhľanej dobe je je to aj nezmysel a mrhanie časom. Bohužiaľ tento chlieb sa nikde kúpiť nedá a okrem toho že sa z neho chudne je nepopísateľne chutný a sýty. Pečiem ho raz za dva týždne. Statočne mi ho konzumujú aj návštevy a pýtajú si ho nenatretý a mne sa to nepáči, lebo ohŕdajú mojimi skvelými pomazánkami. Recept ktorý uvádzam vystači asi 2 ľuďom na dva týždne. Chlieb sa skladuje v mrazničke a dáva sa rozmrazovať nakrájaný v takých množstvách aby sa skonzumoval v ten deň. Ak ho aj nedáte do mraziaka tak vydrží týždeň čerstvý ale toho sa neobávajte lebo sa vždy nájde nejaký dobrák ktorý vám ho zje. Chlieb ma obrovskú schopnosť zasýtenia. Napr. ak si nedám pozor a skonzumujem k raňajkám 3 krajce tak sa zabudnem naobedovať a hlad sa dostaví až okolo 17.00. Preto ho treba konzumovať s mierou pretože človek by mal jesť aspoň 3x denne. Takisto je vhodný pre ľudí ktorí zvyknú si po večeri pred spánkom niečo zajesť. Ak si dáte na večeru tak sa hlad určite v noci nedostaví. Ak ak by sa dostavil tak požujte trochu suchára (chutí výborne skoro ako keks) a hlad prejde. Aj hrianky z neho majú zaujímavú chuť. Príprava je rýchla, pretože netreba čakať, kým cesto vykysne.

Recept je na 2 asi 1,4 kg pecne

Suroviny:
pšeničná celozrná múka 0,4 kg
ražná celozrná múka 0,4 kg
ovsenné vločky 0,5 kg
pšeničné otruby 2 šálky (2,5 dcl)
cmar 1 l.
šípkový, ovoc. alebo zel. čaj 1 šálka (2,5 dcl)
soľ 2 čaj. lyž
sóda bikarbóna 2 čaj. lyž.
rasca 2 čaj. lyž.
sacharín 2 tab (miesto sach. môžu byť 2 kocky cukru alebo lyž. medu)

Do väčšej nádoby dáme cmar, čaj, ovsenné vločky a otruby. Pridáme roztlčený sacharín. Zamiešame. Do druhej nádoby dáme múky, soľ, sódu (kto ma rád kyprejší chlieb môže pridať 1 prášok do pečiva.), rascu a zamiešame. Obsah prvej nádoby vlejeme do druhej a hnietime kým nám nevznikne cesto. (Pozor toto cesto je lepivé a nemalo by byť riedke, ak je, tak ste dali veľa čaju. Môžte tomu predísť ak čajom riedime husté cesto a dávame ho nakoniec.) Cesto vykydneme na pomúčený plech a umyjeme si zalepené ruky a utrieme ich. Ruky si pomúčime a cesto obalíme v múke a veľký bochník prerežeme nožom na polovicu. Z každej polky vyformujeme bochník v tvare úzkej knedle. Povrch potrieme slanou vodou a pozdĺžne narežeme nožom. 1 rez stačí.
Dáme piecť do predom vyhriatej rúry (v rúre máme kastról v vodou inak sa môže spáliť) na 220°C. Pečieme 20 min. Chlieb vyberieme a znova dobre potrieme slanou vodou. Vložíme späť a pečiememe 15 min pri 200°C. Rúru vypneme a môžme ho v nej nechať ešte 5-10 min.

Chlieb sa môže jesť teplý a krájame ho ešte pred vychladnutím. Ak je príliš horúci alebo úplne vychladnutý môže sa trochu mrviť. Krájame 1 cm krajce, z ktorých oddelíme tie čo sú určené na priamu spotrebu, ostatné dáme zamraziť.

Každý kto ho ochutnal nechce naňho nátierku ja ho však používam ako normálny chlieb. Chlieb by mal voňať trochu ako huby a chuť preba skúsiť. Určite budete príjemne prekvapený.

Obrázok užívateľa
Miro Veselý
www.miro-vesely.sk

Re: Recept na nekysnutý chlieb z ktorého sa chudne

Poslať od Miro Veselý » 04 Sep 2005, 08:32

Niektoré supermarkety, alebo predajne zo zrnami, sójou...
2003: 115 kíl. 2004: 80 kíl. 2019: 81 kíl, 55 rokov,191 centimetrov
miro-vesely.sk

Ivo

Poslať od Ivo » 08 Sep 2005, 00:44

Neviem jeho energetickú hodnotu ale nebude vysoká. Malo by sa to dať vypočítať zo surovín ktoré doňho idú. Moja skúsenosť je taká že mám týždenne minimálne kilo dolu bez toho aby som hladoval. Samozrejme že jedávam aj iné prílohy ako je ryža, zemiaky, knedle, cestoviny (samozrejme v primeranom množstve). Denne ale aspoň jedno jedlo zajedám týmto chlebom. Ak nezoženieš otruby tak ich tam nedávaj ale dajú sa bežne kúpiť v hypermarkete a sú zdravé.

Ivo

Poslať od Ivo » 08 Sep 2005, 01:01

Pre tých, ktorí majú radi sladké, pridávam recept na ovsennú kašu. Je to výborné jedlo na raňajky. Recept je pre 2 osoby.

Do mixéra dáme 0,5 l studeného nízkotučného mlieka
1/2 až 1 šálka (2,5 dcl) ovsenných vločiek (ak dáte 1/2 šálky bude to viac ovocné a sladké ale mne to viac chutí keď dám 1 šálku).
1/4 čaj. lyžičky soli
1/2 čaj lyž. mletej rasce

Riadne rozmixujeme

Keď sú vločky dobre rozmixované pridáme olúpané a nakrájané zrelé mango a mixujeme.

Vznikne nám kaša. Chuťou to trochu propomína puding. Je to sýte jedlo a veľmi šetrné na žalúdok.

mgx

Poslať od mgx » 05 Okt 2005, 18:50

otestoval som chleba.

malokedy teda vyjde z mojich ruk nieco nielen zdrave, ale aj jedne, ale toto je uplne super.

gratulujem -> added to my list :)

Zarah

Poslať od Zarah » 31 Okt 2005, 09:57

Ivo, ahojky! Pekla jsem Tvůj chlebík a měl obrovský úspěch. S cottage sýrem a rajčátkem je to mňamka. Teď všem známým musím dávat tvůj receptík. Pa a ať se Ti daří.

Ivo

Poslať od Ivo » 02 Nov 2005, 23:37

Zarah, mgx: Dík, som rád že vám chutil. Ak nejaký nespotrebujete tak si ho nasušte. Je to výborný pomocník proti hladu ak je človek na cestách alebo na túrach v horách.

Zarah

Poslať od Zarah » 03 Nov 2005, 00:01

Ivo. sušit jsem jej nezkoušela. Mám ho v mrazáku, na cesty si beru suchary( finn crisp) Ale peču jej dvakrát do týdne, jen dávám víc soli a přidávám slunečnici a lněné semínko. Je opravdu senza.

Ivo

Poslať od Ivo » 03 Nov 2005, 21:19

Ja to pridávam tiež. Nepísal som to do receptu ale vidím, že dobrý kuchár sám príde na to ako ho vylepšiť. Ak sa Ti stane že nemáš doma ražnú múku može sa upiecť aj z čisto pšeničnej celozrnej. Vtedy treba ale spraviť 3 pozdĺžne zárezy na chlebe pred pečením, lebo viac nakynie a mohol by popraskať.

Ivo

Poslať od Ivo » 10 Nov 2005, 21:00

Som rád, že Vám chutí. Ja mu hovorím "Clieb môj každodenný" Možmo zjem občas veľa nezdravých vecí ale... aspoň nemusím byť na seba taký prísny.

airam

Poslať od airam » 11 Jan 2006, 20:33

Ivo: zdravim Ťa a chcem ťa poprosiť o radu pretože sa chystam sa podruhykrát upiecť tvoj chudnúci chlebík. Spomínal si v téme o sóji, že pridávaš "sójovú srvátku" do chlebíka a tiež, že pridávaš tam aj okaru. Moje otázka sú : 1. nahrádzaš srvátkou vodu alebo cmar??? 2.okaru pridávaš namiestu vločiek ???
Budem Ti povďačná ak sa mi ohlásiš.... airam

Ivo

Poslať od Ivo » 12 Jan 2006, 00:14

airam: Ten recept je len orientačný. Robím už iný druh chleba. Tiež je veľmi chutný, ale okrem ražnej a pšeničnej múky a ovsenných vločiek, ten chlieb čo robievam teraz obsahuje aj jačmeň a proso a ovos (nie vločky). Ak sa chceš držať horepopísaného receptu, tak nahraď sójovou srvátkou cmar a kľudne aj ten šípkový čaj. Dbaj ale na to, aby cesto nebolo moc riedke. Pokiaľ je hore uvedené 1 liter cmaru a 2,5 dcl čaju tak to nahraď asi 1,2 litra sójovou srvátkou. Okaru do chleba nedávaj. Chlieb bude príliš drobivý a 3/4 okary je tekutina a s tým treba počítať. Musela by si dať omnoho menej srvátky. Na to, aby som ti vedel napísať o koľko menej srvátky, by som musel vedieť koľko okary chceš do cesta dať. Ak nevieš čo s okarou, tak Ti pošlem ten nemecký recept na fašírky, alebo ju vysuš v rúre. Tiež ju skladujem sušenú.

Napíšte v tejto téme