RECEPTY na vhodne kolaciky

Diskusia o tom, čo variť, piť, jesť. V tomto fóre sa prevažne diskutuje o receptoch, čo komu chutí, čo radi varíme.
Napíšte v tejto téme
Obrázok užívateľa
tini

RECEPTY na vhodne kolaciky

Poslať od tini » 19 Apr 2008, 15:44

Kedze sem tam "treba" aj nieco upiect, na narodeninovu oslavu atd, tak treba aj recepty na nejake zdravsie kolacikove varianty.. Sem s nimi! Ano, sladky kolacik vzdy ostane zakuskom, ale pokial nie je prilis mastny ci cukrovy, tak to moze byt celkom dobra varianta zakuska.. Lepsia ako torta s maslovym kremom;))

Ale pozor!! Potravinky z tohto receptaru treba uzivat s rozumom, a obcas! Lebo aj tzv. "zdravy kolacik" je kolacik a nie chlebik nas kazdodenny.. Recepty na alternativne chlebiky su v svojej vlastnej teme :mrgreen: !!!
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

Obrázok užívateľa
tini

Re: RECEPTY na vhodne kolaciky

Poslať od tini » 19 Apr 2008, 15:54

A je tu prvy receptik, vlastnorucne upraveny, preratany a zjedeny (iba ta rozumna ciastka, nebojte sa!)

TVAROHOVY KOLACIK pre lenive gazdinky

Spodok: 100g BE-BE keksov celozrnnych
Krem: 400g nizkotucneho jemneho tvarohu
1 cele vajce
70g trstinoveho cukru (moze ist aj menej, minule som dala 60)
1/2 zlateho klasu
50ml mlieka (dala som plnotucne)
Zapekaciu formu velkosti 24x15cm vydlazdime keksikmi, a to aj z bokov (nemusi byt). Na keksiky nalejeme zmes kremu (vsetky polozky treba spolu iba zmiesat metlickovym slahacom). Vpraceme do rozohriatej rury a pecieme na 180 stupnov cca 45min (v recepte bolo, ze 30, podla mna treba viac).

Hodnoty su pre nas chudnucich viac nez prijatelne na 100g 685KJ, B10,2, T 2,7, S 23,3. Dokonca aj vcelku vyvazene, malo tuku.. Aj detickam chutil;). Da sa z toho jest tak 150g kusok, coz uz je dost velky kusok, a Kj ako 1 jedlo pri chudnuti - vyjde okolo 1000KJ.

Tento kolacik moze byt este v lepsej variante (zatial nevyskusanej v praxi) a sice, ze sa na vrch pred pecenim poukladaju mandarinky, a po upeceni sa vrch zaleje zelatinou. V tejto forme to uz je fakt kralovsky kolacik, resp. torticka, pokial sa kolacik vrazi do tortovej formy (tam potom treba plnku preratat na viac tvarohu, asi tak 600g).
Prílohy vo fóre sa zobrazujú len pre prihlásených používateľov.

Obrázok užívateľa
Ayleen

Poslať od Ayleen » 20 Apr 2008, 15:49

To cesto by chcelo urobiť domáce, nič proti bebe keksom, ale do chudnutia sa vôbec nehodia. Samý krátky sacharid. Inak fajn, vzhľadom na cukor, iba občas si dopriať rozumnú porciu.

Obrázok užívateľa
tini

Poslať od tini » 21 Apr 2008, 13:40

ayleen, je k tomu aj cesto, uz som ho tiez robila, z celozrnnej muky prevazne, akurat zas ide donho velmi vela tuku (je to take to mastne cesto, dala som minule menej, ale tak ci tak mi to pripadalo mastne). Verzia s bebe keksami mozno neni najszdravsia (jasne, ze tam je kopec cukru a xecok atd), ale zas je velmi rychla a ide ich tam tak malo, ze to podla mna nestoji za rec. Staci ich dat iba naspodok, ako som zistila, tym sa to este vylepsi (bude ich tam celkove menej). Okrem toho tu vyrabaju tie bebe keksy aj celozrnne, coz uz troska vylepsuje image;))

Inak myslim, ze som pri kolaciku nepisala, ze je nejak extra vhodny na chudnutie. Na chudnutie je samozrejme najvhodnejsi kolacik ZIADNY. Skor je to taka rozumna varianta na nejaku oslavu, pre deti - niekedy sa tomu clovek nevyhne, aby nieco nenapiekol. Hoci teda rozumnu porciu si moze dat aj chudnuca dusa. Isteze to nenahradi plnohodnotne jedlo;))

Obrázok užívateľa
Ayleen

Poslať od Ayleen » 22 Apr 2008, 15:52

tini: No ja to chápem, len, či to aj ostatné chudnúce pochopia. Mám pocit, že sa tu rozmáhajú výnimky, koláčikovanie...

Obrázok užívateľa
tini

Poslať od tini » 22 Apr 2008, 16:01

ayleen, ja som tuto temu zaviedla najma preto, lebo viacero ludi ma snahu ozdravit stravovanie v celej rodinke, a preto sa pytaju na recepty na zdrave kolaciky, ked maju napriklad deti narodky atd. Preto si myslim, ze nejake aspon ako tak prijatelne varianty vediet upiect neni na skodu veci, lebo ak nie su, zase sa len napecu klasicke kdejake kaloricke vrazdy (prilis tukove a maslove), ktore neprospievaju ani nechudnucej casti rodinky;)) .

Si myslim, ze kto chce chudnut, asi aj dostatocne chape, ze vynimka je vynimka a kolacik ako taky do jedalnicka nepatri;)), a ak, tak velmi obcas;) V tomto zas ja uplne radikalna nie som, ze nikdy v zivote uz ziaden kusok sladkosti ci kolacika;), mozno je to chyba, ale mne to dako takto vyhovuje (cimz nechcem povedat, ze sa mienim napchavat sladkostami, jedalnickov sa drzim podla planu;))

Obrázok užívateľa
tini

Poslať od tini » 03 Máj 2008, 07:45

Ani, takze hadzem receptik:

Hrncekovy kolacik s jablkami.
(je to preratane na maly plech, velkosti polovice velkeho, hrncek som mala taky klasicky)

1 hrncek celozrnnej muky spaldovej
1/3 hrnceka trstinoveho cukru
1/2 hrnceka mlieka
1/8 hrnceka oleja zastudena lisovaneho repkoveho
1 cele vajce
1/ hrnceka ovsakov
1/2 prasku do peciva
1/4 - 1/2 hrnceka mletych orechov

asi 1/2 kila jablk

Suroviny zmiesame dokopy, a vylejeme na plech vylozeny papierom na pecenie. Jablka nakrajame na take tenke mesiaciky (mozu sa aj osupat), porozkladame nahusto hore na kolacik v radoch. Mozeme posypat troskou mletych orechov. Pecieme normalne, najprv na 200 stupnov dame do rozhriatej rury, potom stiahneme na 180 a pecieme, kym je upeceny ;))
Prílohy vo fóre sa zobrazujú len pre prihlásených používateľov.

Obrázok užívateľa
Ayleen

Poslať od Ayleen » 05 Máj 2008, 16:33

Ani: Výnimočne môžeš hocijaký :wink: Mne sa viac pozdávajú tvarohové koláče, majú lepší pomer BST.
Cukor môžeš nahradiť medom, sladom (ryžový, jačmenný), melasou, javorovým sirupom, pomletým sušeným ovocím. Orechy nevadia, ak sa nepečie dlho a nie je ich veľa. Veď sú zdravé.

Obrázok užívateľa
Ani

Poslať od Ani » 27 Júl 2008, 19:43

Tini, viem, že momentálne nestíhaš, ale prečo je trstinový lepší? Nie je cukor ako cukor? Zaujíma ma to lebo som minule nad ním premýšlala len je dosť drahý, ale keby na kúpu bol opodstatnený dôvod... :wink:
"Animals are my friends... and I don't eat my friends."
vek: 47, výška: 164 cm
najviac: 90,8 kg (01/2013)
najmenej: 59,5 kg (06/2009)
cieľ: 80 kg (do 31.12.2019)

Obrázok užívateľa
tini

Poslať od tini » 28 Júl 2008, 08:23

ani, co ja viem, z hladiska chudnutia a metabolizmu je fakt cukor ako cukor. Z hladiska nutricnych vlastnosti, hodnot, je nerafinovany cukor lepsi, vyzivnejsi, obsahuje latky, ktore biely cukor neobsahuje (je to daco podobne, ako u celozrnnej a bielej muky, suvisi to z vyrobnym procesom, mam aj taku knizku, kde to je rozpisane podrobnejsie, ale je dakde zbalena v nasich asi zatial 60 krabiciach;), tak nemooozem opisat). Trstinovy je varianta k nerafinovanemu, akurat ze sa teda robi z cukrovej trstiny, co by malo byt lepsie sladidlo ako cukrova repa, asi kvoli zlozeniu. Ale v principe z tychto dvoch je asi aj jedno, ktore pouzijes. Jasne, ze je o dost drahsi, ale pri nasej spotrebe, ked uz, si myslim ze treba siahnut po zdravsej variante. Ja uz biely nekupujem vobec, vlastne tiez cukor nepouzivam, iba ak do pecenia, a to obcas.

ZLATAlolitka

Poslať od ZLATAlolitka » 07 Aug 2008, 17:39

ovsenne kolaciky

200g ovsennych vlociek,100g celozrnnej(raznej)muky,2PL medu,1hrst kokosu, poriadna kto ma ako rad :),2PL hrozienok,1PL oleja,1vajce,suroviny dobre premiesime apridame este asi 2dcl vodu po troskach cesto sa musi dobre lepit.Z hotoveho cesta robime na plech s papierom pomocou lyzicky kopceky a pecieme pri 180st. do zlato hneda...sem tam kukneme spodok kolacika tem by mal byt zlatohnedy :)dobju chut

ZLATAlolitka

Poslať od ZLATAlolitka » 07 Aug 2008, 18:13

Zdrava bublaninka
2 nizkotucne tvarohy + med
1 hrncek celozrnnej muky
4 vajcia
1hrncek vody
rozne ovocie co je po ruke,cerstve :)
1kypriaci prasok
mala lyzicka skorice koli tmavej muke, mozme hovorit potom ze je to skorica a vsetci to budu mlsat :)
Do tvarohu pridame tolko medu aby to chutilo :),ostatne suroviny zmiesame aj spolu s tvarohom dokopy, okrem kypr.prasku a poriadne vareskou vymiesame. Cesto ochutname ci nieje kysle, ak ano pridame este troska medu nakoniec citronovu stavu alebo aromu podla chuti a kypr.prasok.Cesto rozotrieme na plech s papierom na pecenie a nahadzeme nan vela ovocka,skor sladsieho typu,slivky,hrozno,jahody,marhule,ceresne ale dobre prezrete ovocko je najlepsie :)pecieme pri 180st.do zlato hneda. dobru chut vam zela vasa chudnuca cukrarka kika

ZLATAlolitka

Poslať od ZLATAlolitka » 07 Aug 2008, 18:35

Zapekane Ovocie v jogurte s karamelom z hnedeho cukru

4 slivky vykostkovane, pokrajane na stvrtky
2 jablka osupane a pokrajane na osminky
4 nektarinky na stvrtky
1 mango na kusky
600ml bieleho jogurtu + med
2PL vody
1PL mandlovej esencie
50g hnedeho cukru

Ovocie dame do panvice, prilejeme vodu a varime 7-10min., alebo az kym nezmekne,ale nie kasovite. Dame ho vychladnut.dierkovanou lyzicou ovocie vyberieme a poukladame na dno zapekaciej servirovaciej misy. Biely jogurt premiesame s medom a mandlovou esenciou a lyzickou rozlozime na ovocie v mise aby bolo uplne prikryte. Jogurtovu prykrivku posypeme hnedym cukrom a vlozime do rozohriatej rury 200st. na 3-4 min., alebo kym sa nerozpusti cukor a nevytvori karamelovu krustu. Dezert po upeceni nechame vychladnut a vlozime na hodinu do chladnicky a podavame :)) dobju chut.

Obrázok užívateľa
tini

Poslať od tini » 21 Okt 2008, 06:51

Jablková nutella od Apolenky

3 kg jabĺk
1 kg cukru
4 dl vody
15 dkg varovej čokolády
1 vanilk. cukor
10 dkg kakaa

- jablká nakrájať a uvariť vo vode. Rozmixovať, pridať k nim ostatné prísady a premiešať. Naliať do pohárov a sterilizovat 15 minút.

Pomery sa určite dajú upraviť. Ja by som do toho hodila možno želírovací cukor v menšom množstve /býva aj Dia/ a namiesto časti varovej čokolády by som dala 70 percentnú. Aby to bolo čo najvhodnejšie.

"Slivkovú nutelu" od Rikap
2 kg sliviek
1 kg cukru
3 vanilínové cukre
1 balenie kakaa
štipku kyseliny citrónovej

Slivky odkôstkovať, dať variť, potom prepasírovať. Pridať cukor, vanilkový cukor, kakao, kyselinu citrónovú a povariť do zhustnutia. Naliať do pohárov, uzavrieť a sterilizovať 20 minút.

Obrázok užívateľa
Rikap

Poslať od Rikap » 01 Nov 2008, 21:12

Tieto recepty síce nemám prerátané, tvária sa síce zdravo, ale určite treba mať pri ich konzumácii mieru a skúsené frontmanky na poli chudnutia si môžu trúfnuť to pozmeniť na ešte zdravšiu verziu.

Rebarborový koláč (4 porcie)
500 g rebarbory (prípadne jabĺk)
40-90 g cukru (pri sladkých jablkách stačí škorica)
1 lyžica maizeny (ja zvyknem dávať 1/2 sáčka zlatého klasu)

Cesto:
75 g masla alebo margarínu
40 g cukru
1 lyžica cukrového sirupu alebo medu
(ja dávam len med rozpustený vo vode - a menej tuku)
65 g ovsených vločiek
40 g posekaných orechov (rôznych)

Postup:
Rebarboru umyjeme a pokrájame na kocky asi 1 cm, prípadne jablká ošúpeme a nakrájame na plátky. Zmiešame s cukrom a maizenou.
Tuk premiešame s cukrovým (medovým) sirupom, pridáme ostatné prísady a rozotrieme na rebarboru (alebo jablká). Pečieme v mikrovlnnej rúre 6-8 minút pri výkone 650 W a pri zapnutom grile, prípadne na 180 stupňoch v elektrickej rúre.
62 rokov, 163 cm, 12.5.2008 - 95 kg, 11.1.2012 - 72 kg
Podarilo sa mi schudnúť 23 kg, zlepšiť podstatne zdravotný stav a skvalitniť si svoj každodenný život

Napíšte v tejto téme