Prenosne rakvicky - jedlo prvej pomoci

Diskusia o tom, čo variť, piť, jesť. V tomto fóre sa prevažne diskutuje o receptoch, čo komu chutí, čo radi varíme.
Napíšte v tejto téme
Obrázok užívateľa
tini

Prenosne rakvicky - jedlo prvej pomoci

Poslať od tini » 28 Nov 2008, 14:18

Premyslala som nad nejakym praktickym jedlom, ktore sa da vziat pohotovostne so sebou, ked clovek vie, ze bude v divnej situacii, ked nebude moct vytahovat lyzicky, salaty a misky. Nieco, co sa da zjest prakticky, bez rozruchu, napriklad v prestavke na konferencii, nevyzera to divne, netrusi sa a nekvapka z toho. A zaroven to malo mat vhodne zlozenie.

Takze som urobila zopar pokusov, podla mna celkom pouzitelnych, aj ked svojim zlozenim vhodnejsim skor uz pre udrziavaciu fazu. A mozno ani nie, v chudnucom rezime proste clovek zje menej. A da sa k tomu nosit aj zeleninka, v pripade moznosti prikusnut.

Je to riadne sytive jedlo, aspon pre mna (som to dnes skusala na desiatu). Podla mna fajn aj na vylety a tury. Da sa to zamrazit, v pripade potreby vytiahnut a vziat so sebou. No, na uplne nepredvidane situacie nam ostavaju asi len klasicke proteinove tycinky, ktore sa v kabelke daju nosit stale. Hoci, skusim asi upiect este jednu varku a budem to testovat, kolko to vydrzi dobre len tak vonku, bez chladnicky ci mraznicky :wink:

Predkladam viacero receptov, kazde maju trocha ine zlozenie - 1 a 2 obsahuju cele vajce, cize aj zltko, co je na pripravu praktickejsie, ale niekomu zas moze to zltko prekazat (najma, ak ma problem s cholesterolom a je fakt, ze aj tuku potom ma konecny vysledok viac, co vsak ja osobne nepovazujem za nevyhodu, kedze chceme mat aj jedlo sytive - hoci teda tuk je z vacsej casti zivocisny, co zas uplne idealne nie je) V pokuse c 3 su iba vajecne bielka - cize problem so zltkom odpada a podla hodnot sa zda, ze by to mohlo byt zlozenim aj mozno najvhodnejsie. A narastlo to aj najviac na objem, asi vdaka bielkam.

Ano, tieto rakvicky som si vylozila, ze idem robit zltkove rakvicky na vianoce.. Co som si potom rozmyslela, lebo mi je jasne, ze by som im len tazko odolala. Avsak vdaka tomu ma napadlo, ze prave pecenie vo formicke je pre nas ucel velmi vyhodne - ziskame tak "cosi" vo velmi praktickej forme, a cosi, co sa da pomerne presne davkovat. Rakvicky som pred plnenim potrela olivovym olejom tym nekvalitnejsim na pecenie, staci trosicka. Jednu davku som rozdelovala vzdy do 3 rakviciek. Hodnoty prikladam aj na moje davky (to su tie udrziavacie), ale aj preratane na 100g, takze podla potreby sa da uzit napriklad iba 2 rakvicky, co by bolo pre chudnuceho vhodnejsie.

Rakvicky by som zaradila skor do prevazne sacharidovejsieho jedla, co je v udrziavacke v poriadku. Ale podla hodnot ani bielkovin nemaju malo, snazila som sa tu davku napasovat na B20 v jednej porcii. Mlieko som pocitala ako plnotucne, nemam vsak krabicu, takze neviem, ake to susene byva. Omrknem v obchode, v pripade potreby doplnim. Akurat by tam bolo potom o troska menej tukov, ak by slo o polotucne mlieko. Jedna rakvicka vyjde tak na cca 500-550 KJ podla receptu pri vahe cca 40-50g.

Tymto som si ja osobne vyriesila aj problem s travenim, lebo celozrnne veci mi moc dobre netravi (cim mi celozrnny chlebik ako velmi vhodny typ prenosnej potravy z jedalnicka vypadol), ale ovsene vlocky mi problem nerobia. Takze nebojte sa, toto jedlo nenafukuje:) Chuti podla mna velmi dobre, mierne sladko, davala som tam hrozienka na ochutenie, ale mozu sa aj vynechat (aj take som skusala), hoci potom uz chutovo je to nevyraznejsie. Zjest sa vsak da, a vylucia sa tym rychle cukry z ovocka, coz je tiez vitane.

Takze priamo k receptom. Privitam komentare a vylepsenia. A ak dakto pride na to, ako tam napchat este viac bielkovin, budem len rada. Ale nie z tych bielkovinovych praskov, tym som sa chcela vyhnut. S nimi daco vymysli Miro (uz slubil). Cenovo by sa to dalo aj preratat, skusim a doplnim, ale vyjde to radikalne lacnejsie ako kupovane proteinove tycinky a je to podla mna aj ovela zdravsie. Ano, asi bude niekto rozmyslat, ze tie tuky v orieskoch prekonaju tepelnu zmenu, co s tym.. Tak sa mozu tie oriesky vynechat :wink: Aj take som skusala, nebolo to zle, len tie trocha nevyraznejsie. A klesnu tym trocha tuky, takze tiez to mozno bude len k dobru. Ja som tam tie tuky aj rastlinne chcela nejake dostat, preto su receptiky daktore aj s nimi.

Ovsene rakvicky - vseobecny postup

Navazime vlocky, oriesky, hrozienka a spolu zomelieme. Pridame susene mlieko, vajce a zmiesame. Plnime do formiciek, ktore sme troska vymazali olejom olivovym na pecenie (nie panenskym). Pecieme v rure na 200 stupnom, kym nestmavnu, cca 15min podla rury. Po vychladnuti mozeme zamrazit.

Ovsene rakvicky 1 - s vajcom a s orechami
10g hrozienok
1 vajce
15g suseneho mlieka
50g ovsakov
5g vlasskych orieskov

Hodnoty jednej davky - vyjdu 3ks rakviciek:
111g, 1655KJ, B19, T17, S43
Hodnoty na 100g:
100g, 1491 B17,1 T15,3 S38,7

Ovsene rakvicky 2 - s vajcom a bez orechov
10g hrozienok
1 vajce
20g suseneho mlieka
50g ovsakov

120g, 1619KJ, B19, T15, S44
Hodnoty na 100g:
100g, 1349 B15,8 T12,5 S36,6

Ovsene rakvicky 3 - iba bielka bez zltkov

10g hrozienok
2 bielka
15g suseneho mlieka
60g ovsakov (dala som viac, lebo sa mi to zdalo moc riedke. Mozno moze byt aj iba 50, potom sa aj hodnoty zmenia)
5g orieskov vlasskych

142g, 1585KJ, B21, T12, S49
Hodnoty na 100g:
100g, 1116 B15 T8,5 S34,5
Prílohy vo fóre sa zobrazujú len pre prihlásených používateľov.
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

Obrázok užívateľa
tini

Re: Prenosne rakvicky - jedlo prvej pomoci

Poslať od tini » 28 Nov 2008, 14:19

A este jedna fotecka tesne po upeceni.
Prílohy vo fóre sa zobrazujú len pre prihlásených používateľov.

Obrázok užívateľa
tini

Poslať od tini » 28 Nov 2008, 15:33

A este jedna verzia bezhrozienkova. Hodnoty ma fajn. A neni tam ziaden rychly cukor. Zato tuky su prevazne zivocisne, s cim moc nenarobim, pokial tam vprasknem to vajce a mlieko. Vylepsilo by sa to ibabielkovou verziou. Ale, chutia tak dost nenapadne, treba vyskusat..

Ovsene rakvicky 4 - bezhrozienkove
20g susene mlieko
1 vajce
50g ovsaky

Hodnoty - na 3 rakvicky:
100g, 1500KJ B20, T16, S37
##

Aktualizujem rakvickovy recept, kedze mi zistili alergiu na vajce, hladala som sposob, ako napchat do nich bielkoviny bez vajca. A vysiel mi podla mna skevy recept aj s dobrymi hodnotami, da sa to upiect, je to prirodne;)) a na KJ vyhovujuce na jedno jedlo.

TVAROHOVO-OVSENE rakvicky
85g tvarohu (hrudkoveho, pouzila som tusim polotucny ten modry z tesca)
40g ovsakov (najlepsie tie z lidla, treba ich pomlet)
5g vlasske orechy
10g hrozienka
(hrozienka aj orechy tiez pomlet)
trocha vody odhadom

Suroviny vymiesat, pridat vodu, aby z toho bola aka taka masa. Masu treba napchat na nejaky plech, je to dost tuhe, podla toho, kolko sa prida vody. Ja mam taky polovicny plech, tam som napchala davku ako pre 6 davok, a upiekla v trube - piect pomaly tak na 160-170 stupnov, cca 45min, podla potreby. Na zaver nakrajat na 6 davok. jedna mi vysla tak cca 120g.
Hodnoty
KJ 1221
B 20
S 34
t 7

este jeden nie nezaujimavy udaj, ratala som, kolko vyjde cena na jednu davku surovin, vyslo mi 11,50SK. Myslim si, ze to je pomerne fajn jedlo. Proteinove tycinky stoja veeeeeeelmi vela, a toto sa im vyrovna, dokonca by som povedala, ze su zdravsie, pretoze su prirodne a nie su tam ziadne synteticke zlozky. Da sa to skladovat v chladnicke, pripadne aj zamrazit a vytahovat. je to pomerne trvacne, zalezi to aj od obsahu vody (cim suchsie, tym dlhsie vydrzia).

Obrázok užívateľa
dafe

Poslať od dafe » 28 Nov 2008, 16:33

Tini: Jeeeej, ďakujem za recept, takéto niečo som presne potrebovala. Vyskytnú sa občas také dni, keď idem niekam na pol dňa na vyšetrenia, alebo niečo povybavovať a je mi blbé vyťahovať niekedy krabičky s jedlom, ani nie je kde si sadnúť a najesť sa, tak to riešim tými drahými tyčinkami zo športového obchodu. Ale je pravda, že sú príšerne drahé. Takže dobrý nápad.
Iba k tej verzii pre nás chudnúcich , tuším verzia č. 3 - tam si asi spravila chybu, má to byť asi iba s bielkami, a napísala si do rozpisu ingrediencií 2 žĺtka :!: .
vek:36 rokov

Obrázok užívateľa
tini

Poslať od tini » 28 Nov 2008, 16:46

Tu je este verzia so sojovymi vlockami, bez mlieka. Chutia tiez fajn..

Ovsene rakvicky 5 - so sojovymi vlockami
25g sojove vlocky
1 vajce
50g ovsaky
10g hrozienka

Hodnoty - na 3 rakvicky:
125g, 1624KJ B22, T15, S38

Hodnoty na 100g:
100g, 1297KJ, B 17,6, T12, S30,4

Obrázok užívateľa
tini

Poslať od tini » 28 Nov 2008, 16:48

dafe, no to by boli super bezzltkove rakvicky.. uz som to opravila. :wink:

Obrázok užívateľa
tini

Poslať od tini » 01 Dec 2008, 14:26

dnes som testovala rakvicky, ked som sla k doktorke, vyborne to zasyti.. A aj mensia verzia, zjedla som len 2 s jednou paprikou, totiz jednu mi zbajzla dcerka :mrgreen:

Alenka25

Poslať od Alenka25 » 04 Dec 2008, 10:57

Přenosné rakvičky jsou super, chutné, zdravé i celkem rychlé na přípravu a hlavně praktické na různé cesty, výlety a akce, kdy člověk nechce být nápadný se svým pravidelným jídlem. Už jsem je pekla dvakrát, ale trochu jsem to zjednodušila nemaje formiček: dala jsem směs na pečící papír a po upečení ještě zatepla rozkrájela. Jeden čtvereček = 80 kcal, 330 kJ. Asi jako musli tyčinka bez polevy, ale ta má podstatně horší složení (moc sacharidů) a ani mi tak nechutná. O ceně nemluvě, spočítala jsem i cenu své "rakvičky" = cca 1,50 Kč. Takže, Tini, ještě jednou díky. (Recepty na své celozrnné chlebíky brzy napíšu do patřičného témátka).
Věk 50, výška 169cm...nejvyšší váha 97 kg (r.1992)...výchozí váha 9.11.2008 79,5 kg, současná váha 78,2 kg, ....cíl hlavní: přestat se večer přejídat, cíl váhový: 69 kg
Obrázok

Obrázok užívateľa
tini

Poslať od tini » 04 Dec 2008, 11:18

Alenka, tesim sa, ze chutia! Ja sa im tiez dost tesim, lebo aj teraz v nedelu ideme asi na akciu mikulassku s detmi, bude tam vraj pohostenie na stoloch, tak to si asi vieme predstavit.. Takze ked nenapadne budem tahat a papat z kabelky rakvicky, nikomu to nebude divne, aspon myslim.. Ono sa z nich ani netrusi, coz sa mi zda tiez super prakticke. A v najhorsom, ak sa nedaju zajest zeleninkou, tak urcite sa daju zapit vodou a je:)

Obrázok užívateľa
zuzi44

Poslať od zuzi44 » 15 Dec 2008, 17:53

Tini, ja som si minule kúpila rakvičky !!! Ale mali len 6ks. :( Budem musieť ešte pozháňať. Takže už mám 50% úspechu splneného. Snáď to dotiahnem do konca a vyskúšam upiecť. :oops: Na cestovanie to môže byť fakt skvelý nápad. Vyskúšam niekedy. :mrgreen:
Vek: 47r., výška:156cm
Zač. chudnutia : 14.6.2008 - 72,0 kg ; Najnižšia váha : 65,5 kg; Súčasná váha: 73,3 kg

Obrázok užívateľa
tini

Poslať od tini » 17 Dec 2008, 08:22

zuzi, mne sa to strasne osvedcilo. Budem si musiet zas upiect nejaku varku. Mozno aj dnes a vziat ku svokre. Ono totiz sa to netrusi, je to kompaktne, nechrume to, a zlozenie to ma fajn.. A fakt to aj zasyti a chuti to velmi prijemne aspon mne.

bledula

Poslať od bledula » 17 Dec 2008, 14:24

Ahojko.
Tini, myslis, ze tie rakvicky mozem upiect aj bez tych formiciek? Zajtra cestujem s manzelom do Brna a budeme takmer cely den v aute. Pripravujem aj nejaky obed so sebou (celozrnna bagetka so zeleninkou a kur.prsiami) ale na desiatu, prip. olovrant sa mi zdaju vhodne aj tieto rakvicky, ktore si ty vymyslela, len nemam tie formicky. To "cesto" je tuhe, ked ho davas do formiciek? Dali by sa z neho formovat take tycinky (40-50g) a upiect ich na teflonovom plechu? Pripadne to urobit z viacerych davok, na plech dat ako jednu suvislu vrstvu a pred :?: / po :?: upeceni nakrajat, s tym ze by som sa pokusila to nakrajat, tak aby sa zachovala gramaz 40-50g jedna tycinka?
Viem ze to bude inak vyzerat, ale nemam uz cas ist kupit formicky. A kebyze nedam do cesta to susene mliecko, ale dam si k nim 1 biely nizkotucny jogurtik, to uz by bolo vela? Ale pocitam, tak 1 rakvicku+ten biely jogurt na olovrant, prip. desiatu? :roll:
31r., 171cm, max. vaha (jun 2008) - 74 kg, na zaciatku (20.11.) 69,9 kg, CIEL: 58 kg a udrzat,
9.12. - 66,3 kg,
11.12. - 65,3 kg
15.12. - 66,2 kg :(
17.12. - 65,5 kg (sme na dobrej ceste) :)
31.12. - 64,5 kg :) cez vianoce som bola vzorna

Alenka25

Poslať od Alenka25 » 17 Dec 2008, 14:59

Bledula: já jsem to pekla bez formiček, poměrně husté lepivé těsto jsem rozetřela na pečící papír a urovnala tak, aby měly všechny dílky stejnou výšku. Nakrájela po upečení, rozkrájela na tolik dílků, aby měl každý cca 300 kJ, ke svačině pak mám dva. S tím jogurtem bych se obávala, že těsto i výsledek budou už něco jiného, takto je to ideální na transport i chuťově. Přeji ať se povedou!
Věk 50, výška 169cm...nejvyšší váha 97 kg (r.1992)...výchozí váha 9.11.2008 79,5 kg, současná váha 78,2 kg, ....cíl hlavní: přestat se večer přejídat, cíl váhový: 69 kg
Obrázok

bledula

Poslať od bledula » 17 Dec 2008, 15:38

Dakujem Alenka za odpoved.
Neviem ci sme sa pochopili :roll: , ale ja by som ten jogurt nedala do cesta, ale tak z kelimku ho zjest a k tomu uz upecenu rakvicku, ci to by bolo ok ako desiata, prip. olovrant :?:
31r., 171cm, max. vaha (jun 2008) - 74 kg, na zaciatku (20.11.) 69,9 kg, CIEL: 58 kg a udrzat,
9.12. - 66,3 kg,
11.12. - 65,3 kg
15.12. - 66,2 kg :(
17.12. - 65,5 kg (sme na dobrej ceste) :)
31.12. - 64,5 kg :) cez vianoce som bola vzorna

Obrázok užívateľa
tini

Poslať od tini » 17 Dec 2008, 16:15

bledula, podla mna to kludne mozes piect na plechu, ako pise alenka a nakrajat po upeceni. 50g je na olovrant ok, kludne mozes bez suseneho mliecka a zjest k tomu jogurtik.. Dobru chut. Inak ja to idem akurat tiez robit, ako priprava na pobyt u svokry..

Napíšte v tejto téme