Prenosne rakvicky - jedlo prvej pomoci

Diskusia o tom, čo variť, piť, jesť. V tomto fóre sa prevažne diskutuje o receptoch, čo komu chutí, čo radi varíme.
Napíšte v tejto téme
Obrázok užívateľa
tini

Re: Prenosne rakvicky - jedlo prvej pomoci

Poslať od tini » 11 Jan 2009, 19:44

rikap, mam tiez figy, uz ma to napadlo, skusim... vajka su tam kvoli B. moje deti tiez ze mnam kolaciky.. tusim aj pre nich zas spravim. luki moze mat aj na desiatu do skoly
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

Obrázok užívateľa
Rikap

Poslať od Rikap » 11 Jan 2009, 19:48

tini: skús, je to naozaj fajnové.
68 rokov, 163 cm, 12.5.2008 - 95 kg, 11.1.2012 - 72 kg
Podarilo sa mi schudnúť 23 kg, zlepšiť podstatne zdravotný stav a skvalitniť si svoj každodenný život
Udržiavaciu fázu som nezvládla - začínam 1.1.2020 na 86,8 kg

Obrázok užívateľa
dafe

Poslať od dafe » 12 Jan 2009, 12:22

Môžem potvrdiť, rakvičky som už piekla dvakrát, zo 3 dávky, a sú fajnové. Prvýkrát som to dala bez orechov, ale myslím, že práve orechy tam dajú tú správnu chuť. Takže som za orechové, mňam :D .
vek:36 rokov

mamca

Poslať od mamca » 19 Jan 2009, 00:58

Tak ja som dnes tiez trochu experimentovala. Z toho co bolo doma. Z 3 bielok, 70 g ovsennych vlociek, 40 g susenej srvatky, 15 g posekanych hrozienok, 10 g kokosu struhaneho, 2 g lanovych semiacok som spravila hmotu, bolo to moc riedke, tak som pridala 40 g ovsennej muky, zase to bolo suche, tak som pridala asi 1/2 dcl vody az sa mi zdala hmota akuratna, natrela som ju na plech (na peciaci papier) asi na 5 mm vysoko do tvaru stvorca, ten som este nozikom "pokrajala" (trochu sa to zlievalo, ale rez bol naznaceny) na 4x4 stvorce a upiekla. Dalo sa mi to potom pekne polamat na tie mensie stvorceky.
Na 100g vyslednych stvorcekov (celkovo z tohto mnozstva bolo nieco kusok cez 200g) mi vyslo:
B-15,5, T-8,5, S-57, kJ 1502
Pre porovnanie namatkou som vylovila 1 musli tycku a ta ma na 100g:
B-4,6, T- 11,3, S-63, kJ 1500
Cize pri takmer rovnakej energetickej hodnote vsetky hodnoty lepsie. Tych sacharidov je sice tiez dost, ale zase su to najma pomale sacharidy a budem pozivat ako sacharidove jedlo, tak myslim ze je to v poriadku.
Moje poznanie z experimentovania -
- kazdy takyto experiment, pokial tam dam vhodne suroviny, bude lepsi ako musli tycka,
- mozem si narobit velkost aka sa mi hodi, preratat hodnoty na 1 ks a kombinovat to s dalsimi potravinami podla potreby, alebo zjest mnozstvo podla potreby,
- mozem si pridat prichute podla vlastnej chuti - nabuduce skusim napr. orechy, skoricu, susene slivky alebo ine ovocie, mozno skusim aj "slane" - s paprikou, kari, inym korenim,
- vobec to nie je zlozita priprava - DAKUJEM Tini za dobry napad a inspiraciu
Vek 48, 165 cm, už nechcem 78 (január 08) a pneumatiku, cieľ okolo 65 a bez pneu, 30.3.08 -75. 18.1.09 - 77,5 idem do toho znova, dobehnut a predbehnut svoje vysledky. Nerada sa vzdávam.

mamca

Poslať od mamca » 19 Jan 2009, 01:05

Este musim dodat, ze kazdy z rodiny chcel okostovat, niektori aj viackrat, tak som si musela uchranit mnozstvo aspon na par dni do roboty na desiatu. A nabuduce skusim upiect z vacsieho mnozstva. Aby sa aj im uslo kolko budu chciet :) .
Vek 48, 165 cm, už nechcem 78 (január 08) a pneumatiku, cieľ okolo 65 a bez pneu, 30.3.08 -75. 18.1.09 - 77,5 idem do toho znova, dobehnut a predbehnut svoje vysledky. Nerada sa vzdávam.

jankag

Poslať od jankag » 20 Jan 2009, 11:59

ahojte, po vsetkych pozitivnych ohlasoch a napadoch som rakvicky vyskusala aj ja, ako jedlo prvej pomoci pri svadobnych pripravach, ktore ma neminuli min vikend (svagrina sa vydavala a s manzelom sme sa nalietali na pripravach viac ako na svojej vlastnej svadbe pred ani nie pol rokom :wink: ) a musim povedat tini, ze napad aj recept je uzasny. super sa mi to nosilo so sebou v kabelke, netrusilo sa to, prislo mi to prijemne sladke, co mi dalo pocit akejsi odmeny a s kalerabom ma to veru na tri hodky poriadne zasytilo. chystam sa ich narobit riadnu kopu tento vikend a zamrazit ich. chcem sa opytat, ci niekto z vas skusal, ako dlho vydrzia bez mrazenia kvazi cerstve, a ako dlho kym sa rozmrazia?

dakujem za super napad / recept. mnam.
vek 30, vyska 162cm, dnes 82kg, ciel: 56kg

mamca

Poslať od mamca » 25 Jan 2009, 20:07

Tak som skusala zivotnost tych mojich stvorcekov. Dnes - po tyzdni som jedla posledny, dlhsie to nebudem potrebovat asi nikdy skladovat. Skladovala som to normalne pri izbovej teplote v mikrotenovom sacku. Boli dobre, este aj sacok vonia po kokose.

Obrázok užívateľa
tini

Poslať od tini » 25 Jan 2009, 21:01

baby, tesim sa, ze chuti;)) Ja som dnes tiez experimentovala, v snahe vylepsit hodnoty, a trocha som ich vylepsila tusimze, vpraskla som do nich viac bielkovin a sice som robila 5 davok naraz:
5 bielkov
2 zltky (chcela som trocha zredukovat tuky)
75 susene mlieko
25 orechy
25 hrozienka
250 vlocky
hodnoty na 1 davku (cize patinu uvedeneho) su KJ 1384, B 17,4, T 11,6 a S 40. Cize sa mi podarilo narvat tam viac o cosi asi B, ale tuky su furt dost. Ja to papam na olovrant zvacsa, takze by bolo fajn mat tam viac B, ale ked nechcem sypat umele, neviem, co, susene mlieko ma kopu rychlych S, co sa mi nelubi a je aj dost drahe. takze este uplne spokojna nie som, budem badat dalej;)) okrem toho som ubrala z hrozienok, lebo som pridavala mlieko kvoli B (ale tym narastli aj S), a ubralo to aj na chuti. ;)))

rikap urobila som ich s tymi figami, bolo to super. Skusim aj s datlami.

mamca, teda super napad s tym kokosom, moze to byt zaujimave, a este aj ta skorica atd, budem tiez skusat. Mne sa inak toto velmi osvedcilo na lyzovacke, aj zimnej turistike, strasne prakticke, skladne, prenosne, vyzivne.. som myslela na Teba, vy chodite na tie lyzovacky..

jankag, ja to mrazim, za kolko sa to rozmrazi tazko povedat, tipujem aj tak pol hodku, ale uz sa mi stalo, ze som to jedla aj mierne mrazene;)) Sak tym sa aspon zvysuje GI, no nie? To je len plus;))

amyka, az teraz som citala Tvoj prispevok, tusimze tiez skusim aj ine vlocky, nech to je roznorodejsie, tiez mam pocit, ze potom papam moc vela ovsa;)) Aj dake mam doma tusim este, tak daco poskusam. a upeciem to vo velkom mnozstve. tiez sa zamyslam, ze tam je dost vajec - su tam naschval, kvoli B, ale dako budem skusat dat tam skor bielka a menej zltkov, hoci vajcia ako take by vadit nemali (na ten cholesterol, ako sa hovori), ale je tam zas dost tuku (zivocisneho). ja som tam raz pridala tvaroh, a to mi dako nechutilo.. Mozno ten cottage vyskusam, teraz ich mam kopu v chladnicke, deti mi ochoreli, tak budeme doma, mozem experimentovat;)) Inak uz som tiez prestala piect v rakvickach a peciem na plechu, lebo ma to nebavi umyvat;))

Inak moje deti tieto rakvicky volaju ze kolaciky;))) a je to aj fajn desiata.. Asi spravim zas dake a aj syn to moze nosit na desiatu. Aj na sankovacku super prakticke;))

Kapsch

Poslať od Kapsch » 26 Jan 2009, 10:48

tini: ja tam pre istotu orechy uz vobec nedavam, radsej viac vajicka. :wink: neviem ako vy, ale ja tam ani tie orechy necitim, teda mi nechybaju, ked tam nie su. takze robim len ciste bez orechov aj ovocia a vychadza to tym padom lepsie.

mamca: ja som teraz z balkona stiahla varku rakviciek este od predvianoc. :shock: a nic im nebolo. ale ako sa otepluje, tak som cast praskla do mrazaka, lebo teraz mi nejako nejdu na chut. (to asi tym, ze som teraz doma a nechodim do skoly, cize prvu pomoc momentalne nepotrebujem...)
Obrázok
24r
164cm
max68kg(jan´07)
min52kg(leto´04)
ciele:
1.=júl´08: 58kg-splnený
2.=okt.´08: 56kg-splnený
3.=máj´09: 54kg-splnený
SEN-pevna vypracovana stihla postavicka,vaha cca 52kg
+udržať nafurt

Obrázok užívateľa
Rikap

Poslať od Rikap » 26 Jan 2009, 11:25

Ja som včera piekla tiež rakvičky a keďže som mala asi 5 bielkov, tie som najprv vyšľahala na sneh a do toho som pridala mleté vločky (tuším ražné), mleté hrozienka, mleté ľanové semienka, orechy a nakoniec som do toho vmiešala mrazené (ale už rozmrazené) brusnice a môžem povedať, že je to mňam zdravý koláčik. Škoda, že sa nedá zjesť naraz väčšie množstvo :mrgreen: Pečiem to len na plechu na papieri a zasurova naznačím na ceste rezy, potom sa to len zľahka odlomí.
Podarilo sa mi schudnúť 23 kg, zlepšiť podstatne zdravotný stav a skvalitniť si svoj každodenný život

Obrázok užívateľa
tini

Poslať od tini » 26 Jan 2009, 11:28

kapsch, inak to je pravdu, ze ich tam necitit, ja som ich tam davala akoze kvoli zdravym tukom. ale to sa da zjest inak. Super napad, skusim vynechat..

rikap, vsak ty si studnica dobrych napadov. To asi aj pekne naskocilo, vsak z tych bielkov. Vyskusam, dnes budem asi experimentovat. len ja potom neviem, co so zltkami.. Spravim detom daku pomazanku:))

Kapsch

Poslať od Kapsch » 26 Jan 2009, 11:40

tini: aj ja myslim, ze naslahat bielka je dobry napad. to potom nemusim davat ten prasok do peciva...
a aku pomazanku? ja tiez neviem, co so zltkami... zatial mi len napadlo, ze ich pridam priatelovi do prazenice, nech chudak trocha priberie...
Obrázok
24r
164cm
max68kg(jan´07)
min52kg(leto´04)
ciele:
1.=júl´08: 58kg-splnený
2.=okt.´08: 56kg-splnený
3.=máj´09: 54kg-splnený
SEN-pevna vypracovana stihla postavicka,vaha cca 52kg
+udržať nafurt

Obrázok užívateľa
Rikap

Poslať od Rikap » 26 Jan 2009, 11:54

tini, kapsch: ja to mám so žĺtkami jednoduché. Mame z nich robievam vaječný likér (chutí jej a vraj jej aj pomáha s trávením, tak prečo nie?). Pre ňu sa to perfektne hodí, lebo ju potrebujem energeticky riadne futrovať a ten likér jej robím so smotanou, aby to mala ešte výdatnejšie a rumu do toho len pro forma - aby zavoňal a aby sa likér nepokazil. No jeden štamperlík za obedom je jej denná dávka.

Obrázok užívateľa
tini

Poslať od tini » 26 Jan 2009, 20:29

rikap, co keby som ti tie zltka posielal? ;)))) ono ja neviem co si o tych vajciach mysliet, pise sa jednak, ze pozor cholesterol, na druhej strane to vraj vobec neni pravda, takze neviem, co si mysliet.. najjednoduchsie je ho vprasknut do rakviciek ako je;))

Obrázok užívateľa
Rikap

Poslať od Rikap » 26 Jan 2009, 20:52

tini: tiež si to myslím, že tam treba použiť celé - veď tam nedávaš enormné množstvo! Všetko, čo sa robí s mierou, môže byť. Extrémizmus nie je dobrý ani pri jedle. Ak sa bielka vyšľahajú a dá sa tam aj kúsok nejakého ovocka, to je potom ako zákusok. Veď aj pre deti ideálne a pre nás sladkomilné tiež. Keď ťa chytí obrovská túžba, zješ toto a máš chute uspokojené.

Napíšte v tejto téme