Skoro vegan...ako si poskladat jedalnicek?

Diskusia o tom, čo variť, piť, jesť. V tomto fóre sa prevažne diskutuje o receptoch, čo komu chutí, čo radi varíme.
Napíšte v tejto téme
daria

Skoro vegan...ako si poskladat jedalnicek?

Poslať od daria » 31 Okt 2017, 13:08

Ahojte, po rokoch som sa opat prihlasila na toto forum. Vlastne vtedy davno som to vzdala, lebo mi zacali robit problem niektore potraviny, ktorych som pri tychto jedalnickoch musela papat vela... a teraz sa sem vraciam asi s este vyssou vahou...ale tak nevadi...no uz mam v hlave celkom jasno co mozem a co nemozem jest, resp. mozem velmi obmedzene.
Mirove stranky prestudovane opat... ale moj hlavny problem nie je v tom ze nechapem kolko coho mozem a ako veci funguju.... moj hlavny problem je ze s mojimi obmedzeniami v jedle sa mi vobec nedari nijak raz nic vyskladat aby som kazdy den nejedla to iste dookola...

Takze mili kamarati z netu... mam 169cm, 85kg, bmi teda 29,7 a podla bmi kalkulacky by som mala na chudnutie:
8507 kJ (2033 kcal), zložených z
87 gramov bielkovín,
262 gramov sacharidov a
69 gramov tukov.

Ked sa snazim zostavit si jedalnicek, tak mi tam vacsinou chybaju bielkoviny, zvyknem ich doplnat proteinakom, ale tiez by som nerada denne do seba liala umelo protein, no a pri tom mnozstve sacharidov co mam prijat mi chybaju aj tie dost casto.

sacharidy u mna su hlavne z ovocia...to milujem a budem ho papat vela, aj ked tu ludia tvrdia ze jeden kus doobeda maximalne :D

nemozem ziadne muky, takze ani chlebiky... teoreticky bezlepkove ano, ale to je tu u nas tazko dostat kedze mesto je daleko (prestahovali sme sa na koniec sveta :D ). Vlastne som si bez tych veci zvykla, obcas si dam ryzove chlebiky alebo knackebroty, ale to len kvoli tomu aby som mala na co natriet natierku :) Tym ze nejem chlieb, hned mam ovela menej sacharidov ako chudnuci clovek co si da na ranajky dva krajce....

maso nepapam od malicka a nebudem zacinat - s vynimkou ryb s tymi problem nemam ale to sa tiez neda kazdy den len rybky.
take tie vegan nahrazky masa mi jednak nechutia a jednak mi pride prehnane davat tolko penazi za nieco take...hmm... ako to nazvat asi len "vyrobene", radsej si vyrobim nieco doma, takze som naklonena kludne aj receptom, aj ked nie som velky kuchar, zmiesat par veci mi nerobi problem :)

na mlieko a mliecne veci mam intoleranciu, takze raz za cas v obmedzenom mnozstve sa da. Prakticky da sa aj denne, ale tak max jeden jogurt alebo jeden cottage alebo nejaky syr denne, inak ma prehana.

Poradte prosim ako si to nakombinovat aby aj z obmedzeneho vyberu jedal sa spravil jedalnicek, ktory nebude kazdy den to iste a bude v nom co najmenej kupovanych hotovych jedal (tym myslim hlavne tie masove nahrady).

Budem vdacna za kazdu radu, lebo uz sa mi snazil pomoct kadekto, ale vzdy to krachne na tom ze je to dookola to iste lebo si nevedia poradit s tym co by som mohla.

Dik
Obrázok

Obrázok užívateľa
Miro Veselý
www.miro-vesely.sk

Re: Skoro vegan...ako si poskladat jedalnicek?

Poslať od Miro Veselý » 31 Okt 2017, 14:02

daria pri toľkých zákazoch, obmedzeniach intoleranciách a podmienkach je naozaj ťažké čokoľvek poradiť. V podstate takmer nič nemôžeš jesť.

Inými slovami ak máš zakázané / nemôžeš / nechceš jesť mnohé potraviny, potom je ťažké chcieť pestrosť v jedení. Lebo jedným dychom si zakázala pestrosť (nie múka, len ovocie, nie mlieko, nie proteín...). Keďže nepoznáme presný zoznam toho, čo ti robí zle, ťažko ti niekto poradí čo máš vlastne jesť. Odporúčam pozrieť knihu doktora Bukovského Zachráňte svoje črevo https://www.chudnutie-ako.sk/literatura ... voje-crevo, kopa užitočných informácií o intoleranciách a tráviacich ťažkostiach je tam. Možno pomôže posunúť sa kus ďalej.

Každá rada drahá.
2003: 115 kíl. 2004: 80 kíl. 2019: 81 kíl, 55 rokov,191 centimetrov
miro-vesely.sk

Obrázok užívateľa
Ani

Poslať od Ani » 01 Nov 2017, 12:02

Daria za mňa..... strukoviny, strukoviny, strukoviny toothsmile toothsmile toothsmile
"Animals are my friends... and I don't eat my friends."
vek: 46, výška: 164 cm
najviac: 90,8 kg (01/2013)
najmenej: 59,5 kg (06/2009)
cieľ: 74 kg (do 31.07.2019)

Lenka6

Poslať od Lenka6 » 01 Nov 2017, 17:42

Tak receptov je miliony kadejakych, ktore by urcite boli napasovane aj na Tvoje poziadavky. Asi si budes musiet poradit sama. Hladat a hladat na internete, po knizkach nove chute na papanie, aby to teda nebolo to iste :) Ja som tiez za pestrost, aj ked mozno tie hodnoty B, S, T by nemuseli presne vychadzat podla Mirovych tabuliek :)
34 rokov, 166 cm
1.1.2019 - 112,5 kg (max)
1.4.2019 - 112,4 kg
11.4.2019 - 110,8 kg

daria

Poslať od daria » 02 Nov 2017, 11:13

@Miro : ano ja viem ze je to tazke, preto sa pytam tu...som tak tajne dufala ze sa tu mozno niekto najde, kto ma podobne problemy. Jedine co nechcem papat je maso. To ostatne len nemozem. Dakujem aj za upozornenie na knizku, precitam, mozno nieco pomoze... zatial ale dietologovia nepomohli a robili mi nieco podobne ako FODMAP...neviem ci to bolo to iste, lebo to tak nevolali ale pointa bola rovnaka...vylucit vsetko a postupne pridavat veci... vtedy mi zakazali mlieko a mliecne vyrobky uplne a aj psenicu a lepok uplne... ale tak aj ked ich nevynechavam uplne ze uplne, tak je to v poriadku.

@Ani: to samozrejme ano...ale ani strukoviny asi nie je dobre jest 5x denne, kazdy den :) strukoviny papam kazdy den momentalne, aj si klicim, aj varim a skusam kadeco.

@Lenka6: ved ano receptov je milion ale mne sa to nedari napasovat tak aby sa to aspon priblizovalo tomu co by mi tabulkovo malo vychadzat.

Kazdopadne vdaka :)
Obrázok

Napíšte v tejto téme