Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Niečo sa vám nepáči, nefunguje, ako má? Alebo máte návrhy? Napíšte to sem. Vážnejšie a súrne problémy však prosím napíšte radšej e-majlom mv@mix.sk
User avatar
Miro Veselý
www.miro-vesely.sk
Posts: 3987
Joined: 27 Jan 2005, 06:45

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by Miro Veselý » 05 Apr 2014, 10:33

Tini, plný súhlas! Je to tak.

V mojej kalkulačke mám kombináciu niekoľkých zdrojov a to aj s ohľadom na to, či je to príjem pre chudnutie, alebo "normálny" pričom pre normálny je značne viac sacharidov. Obávam sa ale, že toľko sacharidov + sevavé zamestnanie = mierne priberanie.

Bielkoviny podľa WHO a iných zdrojov asi naozaj treba škrtiť, športová literatúra je na násobkoch odporúčaného príjmu a obávam sa že väčšina športovcov-amatérov sa riadi radami pre profesionálnych kulturistov. Aj ja som to robil...

Najhoršie je, že tie odporúčania aj tak nikdy nie sú presné, lebo ide stále len o odhad. Aj v profesionálnych výživových tabuľkách sú rôzne čísla podľa toho, ktorý autor, ktorý rok. Takže jablko môže mať pokojne dvojnásobok toho, čo píše iný zdroj. No a potraviny aj tak nie sú "presné" takže vážiť na gramy je síce dobré, ale je to len priblíženie.

Neverím, že sme schopní reálne to počítať na úrovni plus mínus 1000 kJ za deň. Vypočítať áno, ale nie dodržať. Aj tak všetka energia nejde "do tela" stačí mierna hnačka a potrava sa vstrebe menej, takže ak je niekto alergický a niečo mu urýchli trávenie, dostane iné "čísla" z potravy ako jeho kolega.

Úzkostlivá presnosť je užitočná, drží nás pri učení sa. Ale potom už netreba ísť takto presne. Či zjem 8000 alebo 9000 nie je tak zásadný rozdiel.

Ale s tým dovetkom, že ak to má byť 8000 a ja v mene vedomia že je to jedno budem denne tajne rátať s 9000 a občas kúsok viac, tak to asi bude mať následky. Čiže treba sa blížiť optimu, ale počítať s tým, že to je značne nepresné. Stačí kalkulovať "orechy", netreba počítať kešu. A tak...

Zmerať si telo na BodyState či inej mašine sa dá. Má to dosť firiem a lekárov. Nie je to zlý nápad, človek aspoň vie, kde sa nachádza. Ale zas - bazálny metabolizmus je ešte menej dolapiteľný, ako ženský orgazmus. :-)

Môj názor:
1:
nasadiť akékoľvek čísla, hoc aj tak nepresné, ako je v mojej kalkulačke, alebo v ktorejkoľvek rozumnej knihe.

2:
Dodržiavať to asi 2 týždne

3: vyhodnotiť nasledovne

ak mám pás väčší ako norma, mal by za tie 2 týždne ísť dole asi 2 centi. ak šiel viac, môžem jesť trochu viac a o 2 týždne vyhodnotiť. ak dole nešiel, musím pridať pohyb a ak sa viac nedá, tak ubrať stravu a o 2 týždne vyhodnotiť.

ak mám pás v norme, pri dodržiavaní danej stravy by sa nemal meniť pás a ani váha. vyhodnotiť až po mesiaci. váhu u žien posúdiť v rovnaký deň mesačného cyklu, radšej nie počas menzes.

no a samozrejme subjektívne posúdenie: počas novej stravy sa

cítim vitálny?
dobrá nálada?
žiaden hlad?
nie je to finančne likvidačné?
2003: 115 kíl. 2004: 80 kíl. 2019: 81 kíl, 55 rokov,191 centimetrov
miro-vesely.sk

User avatar
tini
Posts: 29949
Joined: 26 Apr 2007, 14:57

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by tini » 05 Apr 2014, 13:31

Miro, mne sa prave tie cifry z Tvojej kalkulky zdaju byt asi tak najlepsie dostupne, sudiac podla roznych zdrojov, vlastneho usudku aj skusenosti.. ja keby som v udrziavacke nenavysila na tych cca 10000, ale bola furt nizko tak tu dnes nie som stihla asi, lebo dlhodobo nizky prijem by sa neblaho prejavil isto.

a co sa tyka prijmu, asi by som to skusala viac ako 2 tyzdne, ono totiz najma v pripade, ak ma clovek spomaleny metabolizmus, tak moze trvat dlhsie, kym sa nakopne, a kym zacne chudnut. A stravu by som uberala asi po nejaku minimalnu hranicu, co si myslim, ze tak 6500 by mohla byt, asi len v ojedinelych pripadoch nizsie. co sa tyka bazalu, tiez nemam jasno v tom, ako to meraju, a ci je to spolahlive, ale kdejake tie vahy a vypocty su podla mna o nicom, iba ak v ambulancii dakej serioznej (ako v jste to co jite) by som tomu verila.

a fakt, ze aj tabulky kaloricke su orientacne. Ono treba hlavne pochopit princip, ratat aspon ako to ide, ono fakt tie mierne odchylky isto nevadia.

Ale stale som presvedcena o tom, ze prilis nizky prijem (ktory sa tak velmi casto na chudnutie vnucuje) uskodi z dlhodobeho hladiska, aj ked moze priniest vysledky (prevazne kratkodobe). Takych pripadov aj tu na fore bolo uz dost.
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

User avatar
rozalka
Posts: 4608
Joined: 09 Apr 2010, 10:50

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by rozalka » 05 Apr 2014, 16:09

Ahojte, budem za pokus, pôjdem na 8000Kj, však už mi váha stojí riadne dlho xmurx . Podám po 2 týždňoch info. pá

Susan
Posts: 582
Joined: 02 Sep 2011, 13:26

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by Susan » 06 Apr 2014, 13:33

Ja pojdem tiez skusit podla noveho, som uz len velmi malo od vysnivanych cisel (cca 10 cm z pasa chcem dolu a cca 5 kil) a mozno v tomto stadiu paradoxne prave vacsi prijem pomoze urychlit proces :) + v robote mam velky stres, v podstate neustale + pravidelny sport, to je dost velky vydaj
21.4.2013, 71,9kg, BMI 25,4, obvod pása 90cm (!)
13.10. - 68,4 kg a takmer 20 cm dole z celého tela
13.12. - 66,6 kg :D
20.9.2015 - 75,7 kg a puknutá platnička :( Celý minulý rok hrozné bolesti
21.11.2015 - 75,3 kg, pomaly si tvorím nový spôsob života

User avatar
Miro Veselý
www.miro-vesely.sk
Posts: 3987
Joined: 27 Jan 2005, 06:45

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by Miro Veselý » 11 Apr 2014, 19:07

Ak je tu niekto z bratislavy a chce byť za pokus :-) tak dajte vedieť. Môžeme skúsiť individuálne konzulty. Štandardne to nerobím, ale jednu osobu by som zvládol. Čiže niekoľko stretnutí, možno výletov. Ja získam námety o čom písať a ten kto chudne by mal poruke tipy. Je to len nápad.
2003: 115 kíl. 2004: 80 kíl. 2019: 81 kíl, 55 rokov,191 centimetrov
miro-vesely.sk

User avatar
kikuš
Posts: 945
Joined: 11 Mar 2014, 21:34

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by kikuš » 12 Apr 2014, 17:44

Jéééj Miro, škoda, že si tak ďaleko, ja by som chcela byť tvoj pokus toothsmile
Idem na 8400 kj, je to kvantum jedla a ešte k tomu mám spomalenú štítnu žľazu a ide to fajn dole, cca 1 kg za týždeň (zatiaľ) No nič, si ďaleko xbeex toothsmile
1.3.2014 - 103 kg (výška 180 cm, vek 41)
8.2.2015 - 80 kg
cieľ: udržať cca 80 kg
"Čo všetko môžem dokázať? Všetko, čo si zaumienim." H. Schliemann

User avatar
Miro Veselý
www.miro-vesely.sk
Posts: 3987
Joined: 27 Jan 2005, 06:45

Re: Chybna kalkulacka energetickej potreby?

Post by Miro Veselý » 14 Apr 2014, 11:21

Napíš majlom na mv@mix.sk môžeme niečo vyhútať.
2003: 115 kíl. 2004: 80 kíl. 2019: 81 kíl, 55 rokov,191 centimetrov
miro-vesely.sk

Post Reply