Živiny mi sedia a kJ nie... poradite?

Diskusia o tom, čo variť, piť, jesť. V tomto fóre sa prevažne diskutuje o receptoch, čo komu chutí, čo radi varíme.
Post Reply
dukatik1
Posts: 16
Joined: 26 Jul 2015, 20:10

Živiny mi sedia a kJ nie... poradite?

Post by dukatik1 » 01 Jun 2017, 12:13

Už pár týždňov tu opäť po dlhšej dobe snorím, čo-to som aj začala, čo to aj išlo dolu, teda určite to bola voda a ... mám problém. Myslela som, že to nejak zvládnem sama, ale asi to nepojde, tak skúsim poprosiť o radu. Snažím sa sama zostavovať jedálničky, mám aj Mirovu knihu Jedálniček, z ktorej čerpám. Jedávam 3x denne, vyhovuje mi to takto pri malých deťoch viac.

Môj problém je v tom, že väčšinou ke´d mi sedia živiny (B, S, T), tak mám málo kJ. Napríklad dnešné raňajky. Porcia ako pre slona a energeticky to bolo málo. Mala som:
cottage syr Pilos 100 g
455 kJ
rajčiny / paradajky 170g
158 kJ
paprika biela 60g
39 kJ
chlieb slatinský celozrnný 100% 90g
728 kJ
Francúzska rastlinná nátierka Alfa Bio Lunter 19g (zostalo kusok zo včera)
110 kJ
Spolu:1489 z potrebných 2830.

A v priebehu týžńa toho bolo viac. Nedosahovala som potrebné kJ. Bolo to niekedy menej aj o 1500 až 2000 kJ. Prosím, ak sa tu nájde niekto, poraďte mi.

User avatar
Miro Veselý
www.miro-vesely.sk
Posts: 3987
Joined: 27 Jan 2005, 06:45

Re: Živiny mi sedia a kJ nie... poradite?

Post by Miro Veselý » 01 Jun 2017, 12:58

dukatik1 ak nesedia živiny / kalórie, tak len preto že použité tabuľky a prepočty nie sú veľmi presné. To nie sú žiadne z voľne dostupných nástrojov. Tie raňajky nevyzerajú zle, ale vyšlo ti že máš jesť 2830kJ na raňajky? Asi návrh pre 3 jedlá denne a vyššiu pracovnú záťaž. Príde mi to dosť veľa na jedno jedlo.
2003: 115 kíl. 2004: 80 kíl. 2019: 81 kíl, 55 rokov,191 centimetrov
miro-vesely.sk

dukatik1
Posts: 16
Joined: 26 Jul 2015, 20:10

Re: Živiny mi sedia a kJ nie... poradite?

Post by dukatik1 » 01 Jun 2017, 15:08

Miro Veselý wrote:dukatik1 ak nesedia živiny / kalórie, tak len preto že použité tabuľky a prepočty nie sú veľmi presné. To nie sú žiadne z voľne dostupných nástrojov. Tie raňajky nevyzerajú zle, ale vyšlo ti že máš jesť 2830kJ na raňajky? Asi návrh pre 3 jedlá denne a vyššiu pracovnú záťaž. Príde mi to dosť veľa na jedno jedlo.
Teda mám sa aj naďalej riadiť tými živinami? No mne pri výške 164 a váhe 105kg vyšli príšerné čísla.
na 5 jedál to je:
8507 kJ (2033 kcal), zložených z
87 gramov bielkovín,
262 gramov sacharidov a
69 gramov tukov.

na 3 jedlá je to
2836 kJ (678 kcal), zložených z
29 gramov bielkovín,
87 gramov sacharidov a
23 gramov tukov.

Mne pri 4 deťoch vyhovuje skôr to jedenie 3x denne, lebo skrátka na 5x nemám čas. Maximálne si tak medzi tým stihnem dať nejaké jablko, alebo niečo, čo rýchlo zoberiem do ruky a idem. Predtým to bol napr. suchý rožtek :D . Ale tie porcie pri takomto jedení sú naozaj veľké. Niekedy mám problém to zjesť. Ešte som rozmýšľala, že by som to možno mohla rozdeliť na 4 jedlá - o 8 (aj to sa niekedy k raňajkám dostanem skoro až o 9tej), 12, 16, 20tej. To by som možno ešte utiahla časovo. Budem rada, ak mi poradíte. -pomooccc- -pomooccc- -pomooccc- Celkom som sa dobre rozbehla :beh: , aj namotivovala, tak by som nerada stroskotala na niečom takomto.

User avatar
strawberry
Posts: 2215
Joined: 28 Nov 2008, 18:26

Re: Živiny mi sedia a kJ nie... poradite?

Post by strawberry » 01 Jun 2017, 23:05

ahoj dukatik1, no 4 jedlá by bolo v Tvojom prípade isto lepšie, potom nebudeš mať také veľké porcie. No a keď si chystáš raňajky, tak si popri tom natri jeden rožok/chlieb a šupni do chladničky, vyberieš kedykoľvek počas dňa. Ak by Ti náááhodou niekedy vyšlo, napeč si musli koláčiky - tu je téma o tom, je veľa variantov, vyberieš si podľa chuti - zamrazíš a vyberáš. Teraz sa dá napríklad, že ideš s deťmi von, vyberieš z mrazničky a v tom teple máš o chvíľu rozmrazené... A v prípade, že Ti chýbajú kJ, tak prihoď trocha orechov, v malom množstve veľa kalórií ;-).
začiatok 90kg 1/2016
aktuálne 67kg

Disciplína znamená, že si vyberám medzi tým, čo chcem teraz a tým, čo chcem viac.

dukatik1
Posts: 16
Joined: 26 Jul 2015, 20:10

Re: Živiny mi sedia a kJ nie... poradite?

Post by dukatik1 » 02 Jun 2017, 08:47

strawberry wrote:ahoj dukatik1, no 4 jedlá by bolo v Tvojom prípade isto lepšie, potom nebudeš mať také veľké porcie. No a keď si chystáš raňajky, tak si popri tom natri jeden rožok/chlieb a šupni do chladničky, vyberieš kedykoľvek počas dňa. Ak by Ti náááhodou niekedy vyšlo, napeč si musli koláčiky - tu je téma o tom, je veľa variantov, vyberieš si podľa chuti - zamrazíš a vyberáš. Teraz sa dá napríklad, že ideš s deťmi von, vyberieš z mrazničky a v tom teple máš o chvíľu rozmrazené... A v prípade, že Ti chýbajú kJ, tak prihoď trocha orechov, v malom množstve veľa kalórií ;-).
DAKUJEEEEM

Post Reply