Zrýchlenie metabolizmu

Vaše názory, skúsenosti, tipy, otázky na tému chudnutie. Tu sa môžete poradiť o veciach, s ktorými si nie ste istí. Alebo, ak viete, môžete poradiť ostatným, čo sa osvedčilo vám...
PawolS
Posts: 11
Joined: 09 Jul 2012, 09:16
Location: Bratislava

Zrýchlenie metabolizmu

Post by PawolS » 03 Oct 2018, 10:10

Zdravím.
(Neviem, či mám vykať alebo tykať, ale na fórach väčšinou tykám, tak budem aj tu).
Chcel by som sa spýtať, ako je možné, zrýchliť metabolizmus.

1. Pravidelná strava.
2. Pitný režim.
3. Cvičenie.

Ako by to pokračovalo ďalej?

Dôvod otázky. Pravdepodobne som si spomalil metabolizmus zlou životosprávou. Cez týždeň menej jedla a cez víkend veľké množstvo jedla.
Niečo o mne.
Vek: 37 rokov.
Výška: 185 cm.
Váha: 92,8 kg.
Obvod pásu: 101 cm.
Zamestnanie: Prevažne sedavé.
Šport: Posilňovanie s vlastnou váhou (kľuky, drepy, zhyby a pod.) 4 x do týždňa.

Za odpovede ďakujem.
Výška: 185 cm.
Váha: 92,8 kg.
Obvod pása: 101 cm.

Gringo
Posts: 141
Joined: 12 Dec 2017, 15:27

Re: Zrýchlenie metabolizmu

Post by Gringo » 03 Oct 2018, 15:28

Ako vieš že ho máš spomalený ? Boli dáke merania ?

PawolS
Posts: 11
Joined: 09 Jul 2012, 09:16
Location: Bratislava

Re: Zrýchlenie metabolizmu

Post by PawolS » 04 Oct 2018, 06:36

Meranie nebolo, ale takto.
Denne prejdem 5 km z práce a do práce za cca 50 minút, do toho cvičenie s vlastnou váhou (30 - 60 minút 4x do týždňa). Strava cca 6000 kJ váha ide hore.
Výška: 185 cm.
Váha: 92,8 kg.
Obvod pása: 101 cm.

User avatar
misela
Posts: 5038
Joined: 28 May 2008, 12:53
Location: levice

Re: Zrýchlenie metabolizmu

Post by misela » 04 Oct 2018, 08:53

palo, 6000kj je žalostne málo...začni jesť viac, lebo si zarábaš na viscerálny tuk, jojo efekt a poruchy príjmu potravy...dlhodobo je to neudržateľné

tebe podla vzorca vychádza príjem 11631kj...na chudnutie ti ho stací upraviť o 1000-2000kj...

som žena 168cm, 91kg, 39r...mirova kalkulačka mi vyhodila chudnuci príjem 8600-9200 kj, podla vzorca 8700-9700kj, podla inbody 9850kj...
max. 120kg 125cm pás
5/18 103kg, 105cm
5/19 85kg, 95 cm
5/20 76kg
6/20 73kg
7/20 65kg, 75 cm
10/20 64kg, 72 cm
01/21 63kg 70 cm

PawolS
Posts: 11
Joined: 09 Jul 2012, 09:16
Location: Bratislava

Re: Zrýchlenie metabolizmu

Post by PawolS » 04 Oct 2018, 10:44

Ďakujem za odpoveď. Ale ako pri príjme 10.000 Kj priberiem.
Preto by som sa znova vrátil k téme "zrýchlenie metabolizmu".
Výška: 185 cm.
Váha: 92,8 kg.
Obvod pása: 101 cm.

dodoriven
Posts: 638
Joined: 08 Sep 2018, 18:20

Re: Zrýchlenie metabolizmu

Post by dodoriven » 04 Oct 2018, 13:28

Ahoj,
moju radu neber ako radu odborníka, ale len ako môj súkromný názor! Voľakedy som sledoval český seriál o chudnutí: "Ste to co jíte." Chodili tam naozaj obézny ľudia a minimálne polovica bola podvyživená. Toto je, alebo bude (ak s tým hladovaním neprestaneš) aj tvoj prípad.

To že ti stúpa hmotnosť, býva najčastejšie vtedy, keď človek drasticky obmedzí svoju stravu a telo dostane šok a všetky bunky kričia: "Hladomor, prišiel hladomor!!!". Potom keď takto nesprávne dietujúci človek si povie dobre, už som dosiahol čo som chcel a začne čo i len o trošičku viac jesť (hoci je to stále o čosi menej ak pred diétou), telo si povie: "Hladomor síce neskončil, no dostali sme o niečo väčší prídel, rýchlo si robme zásoby." A máš jojo efekt ako vyšitý a zhodené kilá rýchlo naspäť aj s nejakým tým kilečkom navyše.

Je jedno v ktorej fáze takejto drastickej diéty sa nachádzaš, prestaň s tým kým je čas.
Tvoj bazálny metabolizmus je niekde na hranici 8450 kj tzn. že keby si celý deň nikde nechodil a len ležal na posteli, potreboval by si tých 8450 kj, aby zostávala tvoja hmotnosť nemenná. Pri tvojich aktivitách (rýchla chôdza do práce 5 km, a 4x do týždňa posilovanie), to môže byť príjem až okolo 14 000 kj na deň.

Moja rada:
1, Zhodnoť si typ svojej postavy, aby si vedel koľko je pre teba ideálna hmotnosť (okolo nej sa už teraz pohybuješ) v ktorej sa cítiš dobre. (Darmo ti nejaký vzorec ukáže, že máš mať napríklad 78 kg, keď ty máš napríklad veľmi silný a veľký kosterný skelet).
2, Vypočítaj si presnejšie svoj denný príjem, rozdeľ do na sacharidy, tuky a bielkoviny a nakoniec na jednotlivé jedlá. Zhruba sa to snaž dodržať. Ak chceš chudnúť, je lepšie mať viac jedál denne, cca každé tri hodiny. Po skončení prvotného udržiavacie obdobia môžeš počet jedál zmenšovať, pokojne a najlepšie postupne -:) trebárs aj na tri za deň.
3, Buď trpezlivý a nepanikár hneď po prvom týždni.
4, Postupne, ale naozaj veľmi pomaly nahrádzaj nevhodné potraviny za vhodné.
5, Snaž sa sám vzdelávať v danej oblasti a hlavne tie vedomosti uplatňovať na sebe, pretože každý sme iný (každý sme jedinečný) a nie všetko pôsobí na každého rovnako.
6, Popracuj na psychologickej a technologicko-logistickej podpore svojho chudnutia.
7, Metabolizmus sa ti ak budeš kvalitne jesť (hlavne nevynechávaj zdravé tuky - to je druhý fenomén nesprávneho znižovania hmotnosti) upravý sám.

Prajem veľa trpezlivosti.
Dodo

PawolS
Posts: 11
Joined: 09 Jul 2012, 09:16
Location: Bratislava

Re: Zrýchlenie metabolizmu

Post by PawolS » 04 Oct 2018, 14:05

Kde som písal, že hladujem alebo som niekedy hladoval???
A kde, že som obmedzil stravu?
Čo som jedol, mi vždy stačilo.
Napr.: vymenil som tresku a biele rožky za jogurt a tvaroh.
Rád by som sa vrátil k mojej otázke na začiatku témy.
Váha mi stúpla po operácii (mesiac bez pohybu) a následne som prestal fajčiť (takže namiesto cigarety prišli horalky, margotky a pod. toto hlavne cez víkend, cez týždeň nič).
Jedoducho cez víkendy (piatok sobota) príjem extrémne vysoký kvôli sladkostiam a cez týždeň taký aký je.

Ešte k hladovaniu cez týždeň:
Raňajky: Grécky jogurt (280 g)
Desiata: Grécky jogurt (140 g)
Obed: Väčšinou kuracie mäso a ryža (záleží, čo jedáleň ponúkne)
Olovrant: nemám
Večera: zase väčšinou kuracie mäso alebo bravčové, hovädzie a ryža, zemiaky (žiadna delená strava, žiadna diéta).
Takže mi to vychádza na cca 5000 - 6000 kJ.
Ak dám na raňajky zasa tresku a dva rožky, tak príjem bude cca 8000 Kj.

PS: Nedomýšľajte vety za mňa. Napísal som to tak ako to je. Nedržím diétu, nehladujem a nikdy som diétu nedržal ani nehladoval. Môj príjem bol taký aký bol, cez týždeň nižší, cez víkend vyšší.
Ak mi víde na papieri, že mám jesť cca 11.000Kj, tak to budem brať ako nepodstatný údaj. Dajte si napr. do kalkulačky na BMI muža, ktorý je samý sval, pri výške 170 cm a 85 kg... Aký bude výsledok?
Výška: 185 cm.
Váha: 92,8 kg.
Obvod pása: 101 cm.

User avatar
strawberry
Posts: 2215
Joined: 28 Nov 2008, 18:26

Re: Zrýchlenie metabolizmu

Post by strawberry » 04 Oct 2018, 15:31

nuž tak nám teda napíš, čo Ti máme poradiť, lebo rady si dostal dobré a postačujúce, len sa Ti nepáčia :roll: xnieniex
začiatok 90kg 1/2016
aktuálne 67kg

Disciplína znamená, že si vyberám medzi tým, čo chcem teraz a tým, čo chcem viac.

User avatar
Helka
Posts: 1603
Joined: 01 Jun 2012, 20:10

Re: Zrýchlenie metabolizmu

Post by Helka » 04 Oct 2018, 16:03

Pawol, kde si písal, že hladuješ? No veď príjem 5000-6000 kj je drastická diéta, tým nepokryješ ani bazálny metabolizmus. To, že nemáš hlad nič nemení na tom , že telo sa snaží šetriť, preto priberáš. Jediná rada na zrýchlenie metabolizmu je vyvážená a správne zložená strava /BST/.
Last edited by Helka on 05 Oct 2018, 08:11, edited 3 times in total.
68 rokov, 163cm
01.2014 - Váha:66kg, Pás:70cm
07.2021 - Váha:77kg, Pás:71cm

"Neprestaneš behať preto, že zostarneš. Zostarneš, lebo
prestaneš behať."
Jack Kirk

User avatar
Miro Veselý
www.miro-vesely.sk
Posts: 3987
Joined: 27 Jan 2005, 06:45

Re: Zrýchlenie metabolizmu

Post by Miro Veselý » 04 Oct 2018, 17:00

To zrýchlenie metabolizmu je častá otázka. https://www.chudnutie-ako.sk/diety-nepo ... tabolizmus
tu je odpoveď.

Metabolizmus je látková výmena. Predstavme si to ako horenie. Ak chceme oheň zväčšiť, treba viac paliva a kyslík. Obávam sa, že pri nízkom množstve stravy sa metabolizmus nemá ako rozbehnúť. Ani keď ten kyslík (šport) bude OK.

6000 kJ pre dospelého obézneho je málo. To že telo nepýta je len dôsledok, že nedostáva.

A vôbec. Prečo tu ešte niekto DNES počíta kalórie? Načo píšem všetky tie články a knihy? Treba počítať živiny.

Ak ten grécky jogurt je klasický 10% tuku, tak len jogurt sám prináša takmer celodenné dávku tuku a je to tuk nevhodný.
No a zas ak to je ten 0% jogurt, tak to tiež už nie je celkom presne to, čo sa odporúča jesť...
Každopádne takmer pol kila jogurtu v denníčku pri chudnutí, to veru musím spozornieť.
Koľko je zeleniny? Kde sú strukoviny?

Treska na raňajky - to určite nemyslíš vážne ako stravu vhodnú pri chudnutí?

Tak. Teraz asi tiež dostanem po nose.
2003: 115 kíl. 2004: 80 kíl. 2019: 81 kíl, 55 rokov,191 centimetrov
miro-vesely.sk

PawolS
Posts: 11
Joined: 09 Jul 2012, 09:16
Location: Bratislava

Re: Zrýchlenie metabolizmu

Post by PawolS » 04 Oct 2018, 18:13

Helka:
Písal som, že priberám? Mám 92 kg a vadí mi to. Pri mojom stravovaní si váhu držím. Teraz ju chcem ale zmeniť.

Miro Veselý:
Vďaka za link.
Jedálniček dopracujem. Momentálne som chcel len vedieť, ako to je s metabolizmom.
Vďaka.
Výška: 185 cm.
Váha: 92,8 kg.
Obvod pása: 101 cm.

dodoriven
Posts: 638
Joined: 08 Sep 2018, 18:20

Re: Zrýchlenie metabolizmu

Post by dodoriven » 04 Oct 2018, 19:39

Ahoj PawolS.
Je naozaj ťažko ti pomôcť, keď sa hneď zbytočne paprčíš (a dokonca si aj sám jemne protirečíš o tej zmene stravy a tom priberaní - raz píšeš že váha ide hore a druhý raz sa čuduješ, že to si ty nepovedal, atď).
My síce do tvojho taniera nevidíme, ale chceli sme ti pomôcť podľa údajov ktoré si zverejnil. Nič nedomýšľame za teba. Misela ti veľmi dobre radila, aby si nešiel tak rýchlo dole, no nemohla vedieť, že ty si sa tak zle stravoval aj predtým. Celý čas som písal o výživovom hladovaní tela a nie o tom, že ty pociťuješ hlad. To je veľmi veľký rozdiel. Nič sa nedeje len tak. Ak si si dlhodobo vytváral nejaký problém, ktorý si pociťovať nemusel, potom teraz žneš tie výsledky. Ten mesiac maródky bol len spúšťací mechanizmus, ktorý ti spustil ten tvoj problém so stravovaním o pár rokov skôr. Svedčí o tom aj dosť vysoký objem v páse (a to dokonca aj vzhľadom k hmotnosti).

Inak nielen ja tu viem presne čo si chcel počuť: Napríklad: Začni deň tým a tým, viacej jedz toho a toho, otužuj sa atď, atď. Takto ti nikto predtým neodpovedal, pretože tvoj problém je asi takýto: Stojíš po krk vo vode a snažíš sa sitkom odháňať od seba vodu, aby si nebol mokrý a nás sa pýtaš, ako upchať tie dierky, aby sa ti to podarilo. Odpoveď bola taká, že ak nechceš byť mokrý, tak musíš z tej vody von, alebo si dať nejaký ochranný odev, (ktorý ale momentálne nemáš, lebo roky si peniaze na odev neodkladal).

Môže sa stať, že ty naozaj o niečo menej potrebuješ potravy (to som ale písal, že každý sme iný), pretože tvoje telo jednoducho tú potravu lepšie spracováva. To sú ale nejaké tie percentá a nie celé desiatky percent. Tak isto je možné, že tvoj príjem si odhadol nie práve najpresnejšie, a ješ viacej ako si uvádzal .(Je to inak ale dosť ťažké, aj keby si vážil jedlo presne na gramy). To už by mohlo vrhať iný tieň na tvoju otázku.
No načo špekulovať, či si až tak odlišný, čiže jeden z milióna chudnúcich, keď vidno značné rezervy v tvojom stravovaní (a aj vo vedomostiach o chudnutí), a to : nízky kalorický príjem, zloženie stravy, pestrosť stravy a nízky obsah živín. Je toho viac, no začať musíš najprv Ty.
Dodo.
P.S.: Maximálne môžem dodať, aby si si dal svojej obvodnej doktorke (alebo doktorovi) spraviť glukózovo tolerančný test, alebo aspoň zmerať cukor ráno na lačno.

User avatar
Fanatic
Posts: 7770
Joined: 10 May 2009, 22:44
Location: Rovinka work,Ružomberok home

Re: Zrýchlenie metabolizmu

Post by Fanatic » 04 Oct 2018, 21:38

Ahojte, ďakujem Vám za Vaše príspevky, lebo už som chcel niečo napísať a reagovať vo Vašom duchu. thumb1
Pravdu povediac som len čakal, kedy zareaguje Miro V. -beee-
Takže potvrdzujem napísané vo Vašich príspevkoch thumb2
Pawol, daj si poradiť a hneď sa nehnevaj, všetci Ti chcú len pomôcť, na každého funguje niečo iné, ale v princípe to funguje u každého rovnako.
Toto fórum nie je reklama na zázračné pirulky, ale odovzdávanie prežitých skúsenosti...
Či sa budeš držať rád odtiaľto, alebo sa dáš na vlastnú cestu, držím Ti palce, aby si dosiahol svoje méty.
xclapx

Image

47-177 1.1.09-110 1.10.09-94 6.5.10-90 2011-97 2012-90 2013-100 2014-102 2015-102 29.10.16-86 2017-81 2018-83 2019-81,5

User avatar
Fanatic
Posts: 7770
Joined: 10 May 2009, 22:44
Location: Rovinka work,Ružomberok home

Re: Zrýchlenie metabolizmu

Post by Fanatic » 04 Oct 2018, 21:58

A ešte toto, aby som Ti dokázal, že netáram, mám prežité aj stop cigarety: Takže,
mal som 100, alebo 90 kg (teraz fakt neviem, bolo to dávno), prestal som fajčiť a 3 mesiace mi stála váha.Ja som namiesto sladkosti riešil abstinenciu nikotínu pravidelnou stravou a pridaním pohybu.Po troch mesiacoch som išiel dole a vidíš, kde som to dotiahol...
Takže dá sa všetko, len treba zvoliť správny prístup a popasovať sa sám so sebou.
Ver, že Ťa tu budú všetci podporovať, len musíš presne napísať ako sa stravuješ a aké máš pohybové aktivity a samozrejme pitný režim...
Ešte raz, držím palce thumb2

Image

47-177 1.1.09-110 1.10.09-94 6.5.10-90 2011-97 2012-90 2013-100 2014-102 2015-102 29.10.16-86 2017-81 2018-83 2019-81,5

amanda.k.
Posts: 4479
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: Zrýchlenie metabolizmu

Post by amanda.k. » 05 Oct 2018, 03:17

v každom prípade by som vynechala tie sladkosti cez víkend..môj muž schudol len tým že spočiatku dosť dodržiaval čo mu diabetologička odporučila ako má vyzerať tanier..1/2 zelenina 1/4 bielkovina 1/4 príloha kvôli cukrovke žiaden cukor čo bol zvyknutý zo 3 zákusky v meste si dať a kávu so 4 cukrami...teraz už to tak striktne nedodržiava ale nepribral naspäť veľa možno 2-3 kg schudol asi 12 predtým a nič nerátal nevážil sladí stéviou..brucho má podstatne menšie aj keď gate nosí tie isté ale vtedy nad nimi mal " loptu" schudol asi toľko v cm na pupku a potom pribral tiež tak ako aj v kg ...pečivo s čo najmenším % sacharidov ..jedáva chlieb slovanský tmavý či ako sa to volá ako kompromis medzi chuťou a málo sacharidmi..takže možno by bolo hodno skúsiť trochu viac cez týždeň ale cez víkend rovnako ..neviem čo presne je "veľké množstvo cez víkend" ..ináč mňa by veľmi zaujímalo ako schudol istý nemenovaný človek v asi ? južnej afrike že by ho človek nespoznal čo možno bolo aj účelom a sa mi zdá že si váhu drží...

Post Reply