15 rokov v bludnom kruhu

Vaše názory, skúsenosti, tipy, otázky na tému chudnutie. Tu sa môžete poradiť o veciach, s ktorými si nie ste istí. Alebo, ak viete, môžete poradiť ostatným, čo sa osvedčilo vám...
User avatar
misela
Posts: 5038
Joined: 28 May 2008, 12:53
Location: levice

Re: 15 rokov v bludnom kruhu

Post by misela » 30 Jan 2019, 12:01

luci, mám síce vačšiu nádvahu ako ty, ale hodím ti sem svoje posledné váženia...sú tám výkyvy smerom nahor, ale celkový smer je podstatný...takže je to normálne, vždy si zelenou označím najnižšiu váhu a vidím posun dole...

89,4-89,4-89,4-89,4-89,4-89,0-89,0-88,8-88,7-88,7-89,5-89,1-88,8-88,6-89,5-89,1-89,1-88,5-88,7-88,7-88,7-87,9-87,6-87,6-88,3-88,9-88,0-88,5-87,8

stravu máš stále nízko...uberať by som neuberala, skôr naopak...drž sa a nestresuj váhou, radšej sa teš z cm...
max. 120kg 125cm pás
5/18 103kg, 105cm
5/19 85kg, 95 cm
5/20 76kg
6/20 73kg
7/20 65kg, 75 cm
10/20 64kg, 72 cm
01/21 63kg 70 cm

User avatar
luckatabka
Posts: 323
Joined: 01 Feb 2010, 13:02

Re: 15 rokov v bludnom kruhu

Post by luckatabka » 30 Jan 2019, 16:27

Dakujem dodoriven, misela za slova povzbudenia.
Veru nevzdam to, zatial sa drzim, asi mam len blbsiu naladu posledne dva dni.
Dala som si nizky ciel - 1kg za mesiac, tak este mam sancu to dobehnut. :-) Ked sa to rozbehne, myslim ze to uz pôjde, lebo viem byt dôsledná, nemám problém, ziadne vynimky nepotrebujem ani chute ma nenahanaju. Len tu dobu kym sa telo spamata si neviem predstavit - aka bude dlhá - mesiac, dva, tri, pol roka? :-)
Nuz uvidime ako to pojde dalej.
Image

amanda.k.
Posts: 4479
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: 15 rokov v bludnom kruhu

Post by amanda.k. » 31 Jan 2019, 05:32

aj mne stačí keď o mesiac bude o 1kg menej..sa pozri u mäsiara koľko je kilo slaniny ...a neskôr budem rada keď aj len pol kila zíde..hlavne aby odchádzali z brucha centimetre

dodoriven
Posts: 638
Joined: 08 Sep 2018, 18:20

Re: 15 rokov v bludnom kruhu

Post by dodoriven » 31 Jan 2019, 12:44

Lucka,

pýtala si sa, že: "Len tu dobu kym sa telo spamata si neviem predstaviť - aka bude dlhá - mesiac, dva dva, tri, pol roka?"
To je u každého iné, no záleží to na viacerých okolnostiach, napríklad ako dlho si to telo "trápila", alebo či Ti z toho nezostala nejaká hormonálna porucha, o ktorej nemusíš mať ani poňatia.

Spomínal som, že menštruačný cyklus kolíše s hmotnosťou atp, no až teraz som si všimol jednu, a dokonca pozitívnu vec:

13.1. Si písala, že ješ cca 1200 kcal (a je to 3x viac ako predtým) a cvičíš cca 10 až 15 minút a máš hmotnosť 77 kg.

30.1: Píšeš, že si stále na rovnakých 1500 až 1600 kcal. Ale to je o 300 až 400 kcal viac, a to je sakramenský rozdiel.

Telo začne znižovať hmotnosť, cca po 2 až 3 týždňoch, no až keď má všetkého dostatok. No a Ty si sa na tú úroveň (keď má telo dosť) jednoducho ešte nedostala. (Pozor vypočítaná úroveň je len informačný údaj a Ty sama za pomoci toho kolegu - trénera si tú úroveň musíš nájsť! Môže byť vyššia, ale aj nižšia ako vypočítaná).

Takže pri tomto novom prijme zotrvaj nejaký čas a postupne po porade s trénerom tú hmotnosť pridávaj (ako písal Peťo, je prirodzené, že pri tom zvyšovaní môžeš dokonca nejaké to kilo pribrať. To ale je dôsledok toho predchádzajúceho hladovania a musíš to vydržať. Keď sa dostaneš na tú Tvoju hranicu čo telo potrebuje, potom sa to až pustí trvalo dole.

Treba len vydržať a posúvať sa hore pomalšie. 300 kcal zvýšenie je podľa mňa veľmi veľa. No ak pôjdeš napr po 100 kcal, potom to bude aj o niečo viacej trvať. A l e v ý s l e d o k b u d e s t á ť z a t o.

Takže poriadne sa pomeraj (je to lepší ukazovateľ ako váha -sval je ťažší ako tuk) a pokračuj najmä na vylepšovaní svojej psychiky. Pamätaj si, že si sa dokázala vyznať z toho, že si jedlo nahrádzala alkoholom (vínom), (máš môj obdiv -smekám) a to už je poriadna guráž. Máš viac ako 50% už za sebou (viem, že to ešte bude trvať dlho, no ako pôjdu kilá dole, budeš mať radosť a námaha Ti nebude až tak vadiť). Nezahoď to všetko a pokračuj.

Držím palce.

User avatar
Fanatic
Posts: 7770
Joined: 10 May 2009, 22:44
Location: Rovinka work,Ružomberok home

Re: 15 rokov v bludnom kruhu

Post by Fanatic » 31 Jan 2019, 19:45

Veru tak Lucka, treba len vydržať a bude to stáť za to, ako píše Dodo thumb1
Telo si pamätá, čo sa s ním dialo a musí sa z toho vysomáriť.Pomôžeš mu tak, že nebudeš špekulovať, ale budeš dodržiavať prísny pravidelný režim, čo sa týka stravy pitného režimu aj pohybovej aktivity.Treba si to usporiadať v hlave.Po istom čase Ti už bude všetko pripadať ako samozrejmosť a nebudeš riešiť banálne otázky.Potom si telo bude automaticky pýtať papať presne po intervale ako ho naučíš.No a nakoniec ak vydržíš, budeš všetko robiť automaticky a dosiahneš vlastne to, po čom všetci túžia, ale málokto to vydrží do tohto levelu.Tou vecou je vlastne zmena životného štýlu.T.j. nie diéta, nie si nemôcť dovoliť zjesť z času na čas aj nejakú kalorickú bombu, proste naučíš sa stravovať zdravo a keby si naozaj mala chuť na niečo dobré, dať si, ale z mierou, lebo už budeš vedieť , že keď budeš papat a piť pravidelne a bude pohyb, nemôže Ťa výnimka sem tam ohroziť...Ty kks, to bola dlhá veta -rofl-
Všetci, čo ma poznajú dlhší čas vedia, že nie som práve najlepším príkladom zdravého stravovania.Môj úspech fičí na báze pravidelnej stravy, pitného režimu, čistá voda a pravidelného pohybu.Dovolím si povedať z vlastnej skúsenosti, že pravidelnosť stravy (hoci nie úplne dokonale vyváženej ) viac zrýchli metabolizmus ako super zdravá strava prijímaná nepravidelne.Určite sa nájdu odporcovia, ja nie som bohvieaký teoretik,a viem, že mám veľmi veľké rezervy v kvalite stravy, ale spoznal som svoje telo a viem, čo si môžem dovoliť...
No, som sa rozpísal...
Tak Lucka, pokračuj, nevzdávaj to xclapx xclapx xclapx
Držím palčeky thumb2

Image

47-177 1.1.09-110 1.10.09-94 6.5.10-90 2011-97 2012-90 2013-100 2014-102 2015-102 29.10.16-86 2017-81 2018-83 2019-81,5

User avatar
luckatabka
Posts: 323
Joined: 01 Feb 2010, 13:02

Re: 15 rokov v bludnom kruhu

Post by luckatabka » 01 Feb 2019, 13:08

Ahojte chlapci
Ste obaja uuuuplne úžasní !!!
Moc mi zase pomohlo vás čítať! Nie, nevzdám to. Ved ked sa tak nad tym zamyslim - jesť je menšie utrpenie ako nejesť :-) Mne nic v strave nechýba, ani nezdravé veci, a to z toho dôvodu ze som ich roky aj tak nejedla. To je vlastne moja výhoda :-) Posledny alkohol som mala 7.1. od vtedy ani kvapku, tak verim ze aj to telu začne prospievať :-)
Veľké Dakujem !
Image

User avatar
luckatabka
Posts: 323
Joined: 01 Feb 2010, 13:02

Re: 15 rokov v bludnom kruhu

Post by luckatabka » 10 Feb 2019, 19:29

ahojte,
som stale tu, len nemam co pisat. Po 7mich tyzdoch stale len kg dole a miery stale rovnake. Jem tych svojich 1500-1600 kcal, uz tak zo zotrvacnosti, ale stale to snagnuje. Snad coskoro...
Image

dodoriven
Posts: 638
Joined: 08 Sep 2018, 18:20

Re: 15 rokov v bludnom kruhu

Post by dodoriven » 10 Feb 2019, 22:24

Lucka,
viem, že u Teba je to veľmi ťažké, no dobre si prečítaj čo napísala Mišelka teraz 9.2. vo svojom vlákne. Odkopíroval som Ti to, no prečítaj si to aj v originály: "ono som si všimla, že ked som pridala na príjme na cca 11000 kj po dlhšej stagnácii okolo 9000 kj, jednak som sa ukludnila, jednak mi klesla váha..."

Ja som Ti to už raz písal. Ešte nemusíš byť na svojom telom požadovanom kalorickom prijme. (Nemusíš, tzn, že netvrdím, že tam nemôžeš byť). Pozri kľudne to môže byť tak, že najprv keď si začala 3x viacej jesť, si telo povedalo, konečne budem normálne jesť a išla si o niečo dole, no nepokračovala si ďalej podľa predstáv tela, a ono prestalo chudnúť.

Nie je to totiž také jednoduché. Veľakrát sa pri tej "náprave" správneho stravovania aj nejaké to kilo najprv priberie a až potom sa začne ak sa vydrží na tej úrovni chudnúť.
Tú hru s tým hľadaním optimálnej stravnej dávky by si mala zvládnuť Ty sama. Keďže v Tvojom prípade je to skoro nemožné, spoj sa s niekým (ten kolega-tréner) kto Ti to celé poriadne vysvetlí a pomôže Ti s tým.

Obráť sa aj na ľudí tu na fóre, proste vyviň nejakú tú aktivitu, aby si nezahodila tento nádejný začiatok, ktorý máš už za sebou. Človek sa veľakrát potkne a spadne tým, že poruší svoje predsavzatia, no potom vstane, oklepe sa a pokračuje (v chudnutí) ďalej. U Teba a podobných ľudí, kde chudnutie je nezdravo spojené už s chorou psychikou (ohľadne svojho stravovania), ale toto začatie po spadnutí nemusí začať na druhý deň, alebo týždeň, ale môžu to byť aj roky. Porozmýšľaj o tom a nezahoď tú šancu.

Držím palce ako sa dá.
P.S.: Raz prídeš na príjem, keď budeš musieť aj ubrať, aby si ďalej chudla. Potom ale postupuj rovnako pomáličky, po cca 200 kcal.

User avatar
luckatabka
Posts: 323
Joined: 01 Feb 2010, 13:02

Re: 15 rokov v bludnom kruhu

Post by luckatabka » 11 Feb 2019, 17:16

ahoj dodoriven,
ano, ja si tiez hovorim, ze tentokrat neurobim tu blbost - nezacnem jest menej, ale pridam. Len mi je to velmi takzko zjest. Teraz jem 5x denne a neviem si predstavit jest castejsie. V praci to mam tiez dost zlozite, mam vela meetingov, skoleni, potom hodina anglictiny, hodiny nemciny. Ranajkujem o 7:00 okolo 9:00 uz desiata o 11:30 obed - ten sa mi posunut neda cca o 16:00 olovrant a 19:00 vecera. Spat chodim tak 21:30. Cize ja teoreticky viem, ze by som mala zvacsit mozno porcie jedal, len este mi to nejako telo nepusta - neviem to mozno doladit tak aby som to zvladla. Ten kolega mi bohuzial nevie dost dobre poradit, on zvazuje skorej ubrat trochu.
Skusim zohnat niekoho kto by mi poradil...
Image

dodoriven
Posts: 638
Joined: 08 Sep 2018, 18:20

Re: 15 rokov v bludnom kruhu

Post by dodoriven » 11 Feb 2019, 20:39

Lucka,
5x denne jesť by vo všeobecnosti malo stačiť (u Teba to ale nevychádza). U Teba je tam nešťastný ten skorý obed a tým rozdiel medzi obedom a olovrantom 4,5 hodiny. Možno by tam bol priestor na niečo malé a ľahkostraviteľné cca 2,5 až 3 hodiny po obede. (Menší rozdiel (čistý) ako 1,5 hodiny medzi jedlami ani pri ľahkostraviteľných jedlách nesmie byť).

Pridať treba veľmi malé množstvo. Inak naozaj sa môže stať, že si dosiahla svoje maximum, t.j. vyrovnaný stav a budeš musieť jemnúčko uberať. Zatiaľ mi to však ešte tak nevyzerá, aj kvôli tomu prvému hmotnostnému poklesu medzi iným.

Dodržuj pestrý jedálníček, ovocie len doobeda a hlavne veľa zeleniny . Zeleninu je lepšie si jemne upraviť. Napríklad pár sekúnd povariť, alebo dať nasucho do trúby atp. Je dobré si robiť poznámky o strave.

Držím palce.

dodoriven
Posts: 638
Joined: 08 Sep 2018, 18:20

Re: 15 rokov v bludnom kruhu

Post by dodoriven » 12 Feb 2019, 07:07

Ešte k tomu poradeniu čo hľadáš:
Väčšina z výživových poradcov chce rýchle výsledky - rýchle chudnutie (kilá na mesiac) ako "úspešné" budovanie svojho mena. Takže na klienta nemajú nejako veľa času, pretože noví klienti sa pýtajú tých starých väčšinou takto: Koľko si platil, ako dlho Ti radil a koľko si za to obdobie schudol? Treba si tam dať pozor na viacero veci:
- veľa z nich pracuje na princípe podstatne zníženého kalorického prijmu a naštartovaný jo-jo efekt nechávajú na klientovi, keď ukončia spoluprácu,
- veľká časť preferuje len niektoré skupiny živín :napríklad bielkoviny, iní tuky a z časti bielkoviny,
- množstvo z nich ide cez značne predražené prípravky firmy.

Ja som tu relatívne nový a nepoznám všetky tu fungujúce princípy. Ja som využil len knihy Mira Veselého a aj to dávno predtým, ako som sa prihlásil tu na fóre, no vidím to ako celkom dobrú voľbu. Obrátiť sa na Mira Veselého a požiadať ho o pomoc a on by Ti povedal ako to u neho funguje a čo a ako ďalej.

User avatar
misela
Posts: 5038
Joined: 28 May 2008, 12:53
Location: levice

Re: 15 rokov v bludnom kruhu

Post by misela » 12 Feb 2019, 11:24

lucka, kto hľadá nájde...aj ked hľadať nemusíš...táto stránka ti vypočíta príjem a ty sa len na neho pomaličky možno za mesiac, dva dostaň...
max. 120kg 125cm pás
5/18 103kg, 105cm
5/19 85kg, 95 cm
5/20 76kg
6/20 73kg
7/20 65kg, 75 cm
10/20 64kg, 72 cm
01/21 63kg 70 cm

dodoriven
Posts: 638
Joined: 08 Sep 2018, 18:20

Re: 15 rokov v bludnom kruhu

Post by dodoriven » 12 Feb 2019, 19:23

Mišelka,
tu ide o to, že človek, ktorý roky doslova trápil telo, môže mať rôzne poruchy a ten výpočet potom ešte viac nemusí sedieť. A tu je ten problém: nemusí, čiže aj môže, no a tá kalkulačka nech by bola akokoľvek kvalitne navrhnutá, nikdy nenahradí ľudské pozorovanie. No a v tomto prípade rokmi vybudovaná panika z jedla jej nedovoľuje to sebapozorovanie prevádzať tak, ako by bolo potrebné, a preto by sa jej nejaká pomoc zišla. Inak vo všeobecnosti s Tebou súhlasím.

Ja napríklad mám viacero metabolických porúch a nerovnováhu určitých hormónov a ten môj skutočný príjem oproti tu vypočítanému sa líši o viac ako 50% a to už je značný rozdiel. Ja ale som bol schopný si to odpozorovať a navyše som nemusel zápasiť s jo-jo efektom ako Lucka.

Lucka,
teraz ma napadlo jedno riešenie. Ja konkrétne som bol sa dal pomerať v Žiline v centrume Kompavy Metflex -(môžem odporúčať). Kombinácia spirometrického vyšetrenia a kvalitnej chytrej váhy je vcelku presná, oveľa presnejšia ako výpočet. Medzi iným sa zameriavajú aj na chudnutie. Takýchto - obdobných zariadení bude v republike viac (zabudol som chlapcovi tu s fóra meno, no zdá sa mi, že bol v niečom podobnom v Senci?).

User avatar
luckatabka
Posts: 323
Joined: 01 Feb 2010, 13:02

Re: 15 rokov v bludnom kruhu

Post by luckatabka » 13 Feb 2019, 19:58

ahojte,

znova dakujem za prinosne poznatky, vsetko mi to pomaha sa zorientovat. Nasla som jedneho chlapika, ktory mi bude nasledujuce mesiace pomahat. Tiez hovori ze sa aspon na 1800 kcal musim dostat nejako a potom uvidime.
Posledne dva dni som si to nastavila tak ze zjem o 7:00-7:15 velke ranajky: vlocky, protein, jablko, lanove mlete semienko, kokos - to mam hned 600 kcal a potom az ten obed o 11:30. O tretej nejaky tvarok, cottage, alebo skyr plus orechy - este v praci a doma potom vacsiu veceru. Je to pat jedal a sacharidy jem aj na veceru, ale takto sa mi podarilo zjest tych 1800kcal uz dva dni po sebe.
Navyse mam novinku - v praci ma povysili co je super, ale budem teraz vela casu travit v Nemecku - dva tyzde tam, tyzden doma a takto az do maja, takze divocina, ale vzala som si tam byt, takze si mozem vsetko pripravat. Obedy tam su fajn - mozem si nakombinovat co chcem, ranajky a vecera na byte a olovrant v praci ako aj tu na SK. Vyhoda je, ze tam mozem vela chodit, lebo mi na ten cas odpada starostlivost o domacnost a dceru - bude to musiet potiahnut manzel.
To meranie v ZA ma celkom zaujima, Dodoriven, vedel by si mi dat viac info, kde by som ich nasla?
Image

dodoriven
Posts: 638
Joined: 08 Sep 2018, 18:20

Re: 15 rokov v bludnom kruhu

Post by dodoriven » 13 Feb 2019, 21:00

Blahoželám (aj k povýšeniu a aj k tomu kalorickému navýšeniu -ten pán vyzerá byť veľmi rozumný).

https://kompava-metflex.sk/ je to 6 až 8 minút rýchlejšej chôdze od vlakovej - autobusovej stanice.

V tomto prípade (keď máš peniaze) vybrať si -dať si zmerať všetko komplet a aj nechať poradiť s chudnutím. (Môžeš si prečítať ich články). (Tie termíny na objednanie sú krátke, no je tam lepšie (aj) zavolať a dohodnúť sa).

Maj sa pekne.

Post Reply