Co jest v poste

Diskusia o tom, čo variť, piť, jesť. V tomto fóre sa prevažne diskutuje o receptoch, čo komu chutí, čo radi varíme.
Post Reply
amanda.k.
Posts: 4479
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Co jest v poste

Post by amanda.k. » 22 Feb 2023, 16:27

Ešte nikdy som pred veľkou nocou alebo pred vianocami nedržala pôst ale tento rok som prvýkrát skúsila suchý február. tak či kto z vás drží pôst a nakoľko prísny? celkom bez mäsa neuvažujem napr. biele mäso varené som aj dnes jedla so zeleninou a výpekom z kuraťa akože polievka...

dodoriven3
Posts: 916
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Co jest v poste

Post by dodoriven3 » 22 Feb 2023, 17:40

Amanda,
u nás sa pôstne obdobie dodržiava, no neviem ako to Ty myslíš. Kresťania to po stránke jedenia nemajú až tak obmedzované (okrem Popolcovej stredy a Veľkého piatku + ostatné bežné piatky). Tam sa jedná najmä o pokánie.

No ak myslíš (nie kresťanské), akési zdravotné postenie sa, tak v tom ja skúsenosti nemám, no myslím si, že to závisí od každého jedinca, čo konkrétneho chce po zdravotnej stránke dosiahnuť.

dodoriven3
Posts: 916
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Co jest v poste

Post by dodoriven3 » 22 Feb 2023, 17:53

...ešte som chcel dodať, že ak myslíš v jedle počas pôstneho obdobia napr. také nevyprážané jedlá, koláče- zákusky atp, tak to sú skôr zvyky v jednotlivých krajoch ( dokonca farnostiach a v rodinách), čiže je to individuálne. Mohol by som sa opýtať manželky, ale čo viem, tak nič zdravé sa tam nezakazuje (tie dva špecifické dni nerozoberám).

amanda.k.
Posts: 4479
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: Co jest v poste

Post by amanda.k. » 23 Feb 2023, 03:57

No uvažujem o nejakom obmedzení hlavne zo zdravotných dôvodov len konkrétne som si ešte nič nestanovila tak hľadám inšpiráciu..,v podstate napríklad ja skôr držím diabetickú dietu než môj muž ktorý sa lieči na cukrovku ...tu provokatívnu misu šišiek zjedol od soboty do utorka toothsmile

dodoriven3
Posts: 916
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Co jest v poste

Post by dodoriven3 » 23 Feb 2023, 15:00

Ja som v minulosti bol ešte horší než Tvoj muž. U mňa sa to zjedenie nejakej misy šišiek určite nepočítalo na dni a aj hodiny boli zbytočné. Úplne stačili minúty. toothsmile

Inak také ,,ozdravné" pôstne obdobia sú veľmi zradné. Mladý človek si to môže dovoliť, zo dňa na deň začať jesť len zdravé veci. Žiaľ v našom prípade, (je tam taký paradox), že ešte aj prechod na čisto zdravé, by mal byť postupný.

Ak Ti môžem poradiť a chceš naozaj držať ozdravný pôst, tak to sprav len takým miernym vylepšením. Napríklad viem, že si mäsový typ. Tak si daj nejakú hranicu, že uberieš z neho. Napríklad mäso len 2 x do týždňa + 2 x do týždňa ryby a dosť.
Rovnako napríklad vajíčka 2x (3 je už ozaj max) do týždňa atp.

Druhou možnosťou je zmenšiť množstvo priemyselne vyrábaných výrobkov (veľakrát máš cukor +... pridaný aj do mletého mäsa).

No a poslednou takou možnosťou môže byť pridanie niečoho zdravého (nejaké semená, orechy/tam ale pozor, sú dosť kalorické/, alebo si vyrobiť napr. kurkumové mlieko atp.).

Každé jedlo ale najviac pomôže, ak je varené (robené) z láskou a rovnako tak aj jedené. Potom máš z toho radosť, a to je to, čo Ti isto pomôže.

dodoriven3
Posts: 916
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Co jest v poste

Post by dodoriven3 » 23 Feb 2023, 16:56

...ešte ma napadol jeden smer v postení, (a ten má dokonca aj duševný rozmer 😀) a to, že prestaneš čokoľvek "zobkať" pomedzi jedlá a najmä večer pri televízore.

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Co jest v poste

Post by gulinka » 24 Feb 2023, 13:05

Amanda

Amandička, výzva na ,,suchý február,, , teraz tak populárna medzi mladými, sa týka alkoholu.

Ja chápem tých 4O dní pôstu z kresťanského hľadiska tak, že nielen že počas týchto dní nebudeš praktizovať jeden z hlavných hriechov (obžerstvo), ale že obätuješ počas týchto dní niečo, čo máš rada, u mňa by to bola čokoláda, alebo chlebík.

amanda.k.
Posts: 4479
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: Co jest v poste

Post by amanda.k. » 24 Feb 2023, 13:49

No keď som bola mladá tak sa má suchý február netýkal lebo sme nemali za čo piť až teraz na staré kolená je to aktuálne ale február pomaly končí a nebadam nejaky úbytok hmotnosti osvedčilo sa mi raňajkovať a večerať biely jogurt s tvarohom a obed normálny a cez deň ešte nejaké ovocie možno by som to mala vyskúšať

dodoriven3
Posts: 916
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Co jest v poste

Post by dodoriven3 » 24 Feb 2023, 14:41

Amanda,
čo som si všimol, tak najčastejšie spomínaš suchý sekt, no ten nemá až tak veľa kcal. Musela by si ho vypiť (ak sa takto z hlavy nemýlim) cca 10 litrov, aby si pribrala jeden kg tuku.

Takže aj keď ten úbytok vidieť nemusíš, nielen Tvoje ľadviny, pečeň a mozog sa Ti poďakujú.

To čo si spomínala (ráno a večer jogurt s tvarohom ...) znie celkom dobre (aspoň bielkoviny máš rozdelené čo najrovnomernejšie na celý deň). Daj si len pozor na to ovocie, aby ho naraz nebolo príliš veľa a navyše je dobré ho jesť skôr doobeda a potom poobede už miesto neho hlavne zeleninu.

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Co jest v poste

Post by gulinka » 24 Feb 2023, 15:00

Amanda

vidíš, ty už vlastne pôst nastavený máš, keď papáš ráno a večer len jogurt s tvarohom, keďže nespomínaš, že si do neho niečo dávaš.

Tvaroh je uzasná potravina. Sýtiaca, plná bielkovín, len škoda, že mne chutí najviac ochutený :roll: toothsmile

,,Nádherné" počasie nám hlásia zase na víkend a tak by sa šiklo teraz toho snehu pre deti, keď im začali prázdniny .
Aj nám by sa lepšie chodilo von, že?

dodoriven3
Posts: 916
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Co jest v poste

Post by dodoriven3 » 24 Feb 2023, 15:46

Gulinka,
ono je to vo všeobecnosti vždy tak, že tie najchutnejšie požívatiny sú poväčšinou aj tými najnezdravejšími požívatinami.

Treba preto, aby si si vytvorila (obkukala a prispôsobila):
1, Zdravé jedlá, ktoré Ti naozaj budú aj chutiť. Inak sa potom tých nezdravých nijako nebudeš vedieť zbaviť. (Tých receptov aj na sladké jedlá, je množstvo).
2, Aj u tých nezdravých (spomínala si ochutenie tvarohu) treba ich postupne vylepšovať k lepšiemu. Je rozdiel, či ten tvaroh ochutíš ovocím, alebo kupovaným džemom. (Rozdiel je dokonca aj medzi kupovaným džemom a umne spraveným domácim džemom). Jednoducho ak ho vhodne ochutíš a zješ v ten správny čas, tak je to oveľa lepšie ako keď to nekontroľuješ a len tak do seba láduješ.

Cukor, ak ho máš v strave veľa, musíš brať ako drogu. A ver mi, že ak ho budeš poctivo (niekoľko mesiacov, aspoň 3 až 4) obmedzovať, zmenia sa Ti jemnúčko chute. (Ono by to mohlo byť aj skôr, no úplne bez cukru sa žiť absolútne nedá). A tak na to sladké budeš mať chuť aj potom, no zrazu Ti už na prisládzanie budú tie 3 lyžičky cukru veľa, ale dáš si len 2 lyžičky, napríklad.

Drž sa Gulinka.

dodoriven3
Posts: 916
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Co jest v poste

Post by dodoriven3 » 24 Feb 2023, 15:54

Gulinka,
-rofl- , písali sme o tom istom, no ja som Tvoj príspevok ešte nevidel, keď som svoj sem zavesil.
Keďže obžerstvo je smrteľný hriech, mala by si sa ho vyvarovať počas celého roka. No a ako úkon kajúcnosti v tomto pôstnom období si daj práve to, čo si spomínala. Premôž sa a každý týždeň sprav jeden nový, zdravý recept.
Budem držať palce.

amanda.k.
Posts: 4479
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: Co jest v poste

Post by amanda.k. » 24 Feb 2023, 20:37

.

User avatar
gulinka
Posts: 2559
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Co jest v poste

Post by gulinka » 24 Feb 2023, 21:36

Amanda

Čo tá mušacia bodka? toothsmile toothsmile toothsmile

amanda.k.
Posts: 4479
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: Co jest v poste

Post by amanda.k. » 25 Feb 2023, 00:05

Nedarilo sa mi odoslať písala som že to bolo v septembri ten jogurt s tvarohom

Post Reply