RECEPTY na vhodne kolaciky

Diskusia o tom, čo variť, piť, jesť. V tomto fóre sa prevažne diskutuje o receptoch, čo komu chutí, čo radi varíme.
Post Reply
príšerka
Posts: 7
Joined: 03 Nov 2009, 22:54

Re: RECEPTY na vhodne kolaciky

Post by príšerka » 03 Nov 2009, 23:05

Ahojte som tu nová a chcela by som pridať recept na škoricové koláčiky. Dnes som piekla Ivov chlieb mnam, pre mojich doma pizzu a ostala mi polovica kvásku. Keďže milujem škoricovníky tak som niečo stvorila dá sa to zjesť ale nie je to sladké (hlavne že to vonia a chuti za škoricou ). Takže ako niekto to rád tak si môže pridať podľa mňa na upečený koláčik trebárs med,džem a pod.

Cesto:
1/4 droždia rozmiešať s trochou vody
200 g celozr. pšen.múky
1 dcl cmaru (ja som dala zakysané mlieko)
3 lyžičky mletej škorice
3 popučené sacharíny

Všetko zmiešať, rozvaľkať na hrubšie cesto asi 1 cm. Potom som vykrojila s malým pohárom kolieska. Dala som to na papier, na plech do vyhriatej trúby na 180 stupňov. A piekla som asi cca 10-15 min.

Vyšlo mi 15 kúskov.
Celk. počty 315 g 2837KJ 25b 146s 4t
1ks 21 g 189KJ 2b 10s 0,3t

Mohol by mi to niekto skontrolovať?

Kapsch
Posts: 4409
Joined: 02 May 2008, 11:32
Location: BA

Re: RECEPTY na vhodne kolaciky

Post by Kapsch » 08 Nov 2009, 17:40

prikladam receptik na hokkaidovy kolacik z nitrianskeho stretka:

- 500g osupanej nastruhanej tekvice hokkaido (taka oranzova na pecenie)
- 400g celozrnnej spaldovej muky
- 2 vajcia
- 1 deci olivoveho oleja (mozno sa da vynechat a dat o vajce viac kvoli hustote - povodne boli v recepte 2deci)
- 2 lyzicky skorice
- prasok do peciva
- sladidlo/med/tmavy cukor (skor menej, lebo tekvica je dost sladka)
- kto chce moze dat orechy, susene ovocie...
- ja davam aj protein na zvysenie pomeru bielkovin (vtedy znizim trochu muku)

postruhanu tekvicu (ja struham na kapustovom hrubom) zmiesat s ostatnymi ingredienciami. vyliat na plech s papierom na pecenie a piect cca 30min na 200st.

tak nech chuti tak ako mne... :wink: xmnamx
Image
24r
164cm
max68kg(jan´07)
min52kg(leto´04)
ciele:
1.=júl´08: 58kg-splnený
2.=okt.´08: 56kg-splnený
3.=máj´09: 54kg-splnený
SEN-pevna vypracovana stihla postavicka,vaha cca 52kg
+udržať nafurt

príšerka
Posts: 7
Joined: 03 Nov 2009, 22:54

Re: RECEPTY na vhodne kolaciky

Post by príšerka » 18 Nov 2009, 14:43

čaute chudnúci, chcem sa opýtať či má niekto dobrý (nie kalorický) recept na nejakú dobrú narodeninovú tortu. Na budúci týždeň mám narodky tak by som chcela nejakú upiecť.
Vopred ďakujem za nejaké receptíky.

Príšerka

príšerka
Posts: 7
Joined: 03 Nov 2009, 22:54

Re: RECEPTY na vhodne kolaciky

Post by príšerka » 20 Nov 2009, 09:00

Čaute všetci, takže pri večernom surfovaní na nete som našla myslím pre nás vhodný recept na tortu. Na budúcu nedeľu ju upečiem a ked sa podarí aj sfotím. Dám vedieť aká bola ale podľa zloženia vyzerá super. Múku skúsim nahradiť pšeničnou lebo u nás sa nedá zohnať. Prikladám aj recept na muffiny, tiež vyzerá dobre. xpapax


Zdravá vianočná torta

Tentoraz vám ponúkame recept na tortu, ktorá je celozrnná, bez cukru a krémov.
A navyše je aj veľmi chutná.

celozrnná torta
Potrebujete:
Na cesto:

* 1 šálku hladkej špaldovej alebo ražnej celozrnnej múky
* 1 šálku hrubej špaldovej alebo ražnej celozrnnej múky
* 1 biely jogurt
* 1/2 šálky oleja
* 3 polievkové lyžice medu
* 2 vajcia
* 1 kypriaci prášok
* 1/2 kávovej lyžičky soli

ingrediencie na celozrnnú tortu Na plnku:

* 5 veľkých jabĺk
* 1/2 šálky sušených hrozienok
* 1/2 šálky vlašských orechov
* 1/4 šálky slnečnicových jadierok
* škoricu alebo škoricový cukor
* med

Postup:
Vymiešame bielka, pridáme žĺtok a med. Ďalej postupne pridávame olej, jogurt a soľ. Nakoniec zamiešame obe šálky múky a kypriaci prášok.

Cesto rozotrieme do vymastenej a strúhankou vysypanej formy na pečenie torty. Môžete použiť aj papier na pečenie namiesto vymastenia.

Na cesto rozotrieme plnku. Tú si pripravíme z nastrúhaných jabĺk, hrozienok predtým namočených v rume, nasekaných orechov, škorice a z polovice množstva slnečnicových jadierok. Na vrch posypeme zvyšné slnečnicové jadierka.

Pečieme v dobre vyhriatej rúre, keď sa cesto začne dvíhať, znížime teplotu, aby sa dobre prepieklo.

Na výzdobu môžete použiť mandle, ktoré ste predtým nechali 10 minút vo vriacej vode zapariť a olúpali ste ich. Ak tortu pripravujete napríklad pre deti, vyzdobiť ju môžete mandarínkami, hroznom či banánmi.



Jablkovo-medové mafiny

Tradične sa podávajú na židovský nový rok – Rosh Hashanah. Med a jablká nikdy na stole počas tohto sviatku nechýbajú.

Ingrediencie:
150 g hnedého cukru
(Je možné použiť aj biely cukor, no tmavý cukor obsahuje v porovnaní s bielym viac železa, vápnika, selénu a vitamínov skupiny B. Napríklad dve lyžičky bieleho cukru dodajú telu len 0,1 mg vápnika, ak však použijeme hnedý cukor, dodáme telu 8,5 mg vápnika.)
2 hrnčeky polohrubej múky (MY ASI DÁME CELOZRNÚ)
1 PL prášku do pečiva
1/2 ČL soli
1 vajce
1/3 hrnčeka medu
3/4 hrnčeka mlieka
1/4 hrnčeka brandy alebo rumu
1/4 hrnčeka oleja
1 a 1/2 hrnčeka ošúpaných a postrúhaných jabĺk
1/2 hrnčeka pomletých orechov

Postup:
Vo väčšej miske zmiešame múku, prášok do pečiva a soľ. V druhej nádobe dobre premiešame vajce, med, brandy, mlieko a olej. Postupne pridávame tekutú zmes do múky s práškom do pečiva a soľou a miešame, až kým je cesto hladké a bez hrčiek. Potom primiešame jablká a orechy.
Rúru vyhrejeme na 190 °C.

Pripravíme si plech, na ktorý poukladáme papierové formičky na mafiny. Do každej dáme jednu väčšiu polievkovú lyžicu cesta. Na ozdobu ich môžeme posypať mletými alebo na drobno nasekanými orechami. Keď sú formičky naplnené, dáme mafiny piecť.

Pečieme na strednej priečke rúry približne 30 minút do zlatohneda.
Po vytiahnutí z rúry polejeme mafiny medom a necháme vychladnúť. Med zatiaľ vsiakne do cesta a dodá mu špecifickú chuť.
Ak použijete hrnček s veľkosťou 2 dcl, vyjde vám z tejto dávky cca 24 kusov mafinov.
""
""

Ak to už niekto upiekol dajte mi vedieť aké to bolo .

Vaša príšerka

príšerka
Posts: 7
Joined: 03 Nov 2009, 22:54

Re: RECEPTY na vhodne kolaciky

Post by príšerka » 28 Nov 2009, 22:55

DSCN1270.JPG
DSCN1270.JPG
čaute takže oslavu som presunula na dnes a tak vám posielam fotečky na moju narodeninou tortu vyššie uvedený recept. Trochu som to vylepšila na vrch som dala mandarinky, jahodu a želé. Mňam xpapax


takže vyrátala som energy bez ovocia navrchu:
100g 1639KJ B8 S44 T10
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Rikap
Posts: 5931
Joined: 29 Aug 2008, 17:50

Re: RECEPTY na vhodne kolaciky

Post by Rikap » 09 Dec 2009, 18:29

Práve som dopiekla perníčky - takú zdravšiu variantu, tak vám tu hodím recept - sú dobré :D
Mandľové perníčky s hrozienkami
Potrebujeme:
150 g hladkej múky, 150 g celozrnnej múky (ja som dala ražnú), 60 g rastlinného masla, 50 g hrozienok, 150 g medu, 100 g mletých mandlí, 15 g ovocného cukru, 2 lyžice sójového mlieka, 1/2 lyžičky jedlej sódy, 1 lyžička mletej škorice, 1 lyžička mletých klinčekov, 1 lyžička mletého badyánu (použila som perníkové korenie)
Postup:
V miske nad vriacou vodou ušľaháme maslo, cukor, med, sójové mlieko na jemnú hmotu bez hrudiek a trochu hustejšiu. Snímeme z horúceho kúpeľa, vmiešame jedlú sódu, korenie, múky a dohromady namleté hrozienka s mandľami. Cesto spracujeme a odložíme asi na hodinu do chladničky. Potom ho znova prehnetieme a vyvaľkáme na 5 mm hrúbku. Vykrajujeme rôzne tvary, dáme na plech vyložený papierom na pečenie a pečieme na 180-200 °C zhruba 20 minút. Môžme poliať polevou - voda, med, škorica - asi 5 minút pred dopečením.
68 rokov, 163 cm, 12.5.2008 - 95 kg, 11.1.2012 - 72 kg
Podarilo sa mi schudnúť 23 kg, zlepšiť podstatne zdravotný stav a skvalitniť si svoj každodenný život
Udržiavaciu fázu som nezvládla - začínam 1.1.2020 na 86,8 kg

User avatar
Rikap
Posts: 5931
Joined: 29 Aug 2008, 17:50

Re: RECEPTY na vhodne kolaciky

Post by Rikap » 10 Dec 2009, 18:15

Ešte sem pridám nejaké receptíky.

Banánovo-tvarohovo-kokosové pusinky

Potrebujeme:
2 dobre zrelé banány, pol kila jemného tvarohu (uprednostňujem 1,1 % VIAN), 1 vajce, 150 g kokosu, 1 vanilkový cukor, pol Zlatého klasu

Postup:
Olúpané banány poriadne pomiagať, pridať ku nim tvaroh, vajce, kokos, vanilkový cukor a polovičku Zlatého klasu, poriadne premiešať a klásť lyžicou kôpky na plech vyložený papierom na pečenie. Piecť vo vyhriatej rúre na 180 °C asi 20 až 30 minút, keď začínajú chytať farbu sú už obvykle hotové.
Majú trošku inú konzistenciu ako klasické snehové pusinky, sú také mokrejšie, ale sú tiež hriešne dobré.
Na 100 g mi vyšli nasledovné hodnoty: 746 kJ, B 10,57, S 13,37, T 11,69

Vanilkové rohlíčky
Potrebujeme:
100 g hladkej múky, 100 g celozrnnej múky, 120 g rastliného masla (možno by sa dalo nahradiť aj jemným tvarohom), 100 g mletých lieskových orieškov, 90 g ovocného cukru, 1 veľká lyžica medu, sójové mlieko podľa potreby
Postup:
Maslo zmiešame s na jemno zomletými orechami, pridáme med, ovocný cukor, múku a dôkladne spracujeme. Ak je cesto príliš tuhé a nepoddajné, pridáme veľmi opatrne sójové mlieko. Odložíme zabalené do mikroténu do chladničky aspoň na pol hodiny.
Cesto rozdelíme na tri menšie časti, tieto si vyformujeme na 2-3 cm hrubé rezance, z ktorých ukrajujeme centimetrové dieliky a z týchto formujeme rohlíčky.
Dať upiecž na papierom na pečenie vyloženým plechom asi na 15 min do vopred vyhriatej rúry (180 - 200 °C). Ešte teplé obaľovať vo fruktózovom cukre, prípadne vanilkovom cukre.

Tento som ešte nepiekla tak neviem aký je :P
68 rokov, 163 cm, 12.5.2008 - 95 kg, 11.1.2012 - 72 kg
Podarilo sa mi schudnúť 23 kg, zlepšiť podstatne zdravotný stav a skvalitniť si svoj každodenný život
Udržiavaciu fázu som nezvládla - začínam 1.1.2020 na 86,8 kg

User avatar
bibca
Posts: 535
Joined: 08 Nov 2007, 22:30

Re: RECEPTY na vhodne kolaciky

Post by bibca » 10 Dec 2009, 20:10

Rikap wrote:tini: tie medovníčky treba piecť skorej. Po upečení dosť stvrdnú a trvá im to dlhšie, kým zmäknú. Doporučuje sa dávať denne kúsok chleba do dózy, v ktorej sú odložené.
Len ten chlieb treba denne meniť. Moje vnúčatá chrúmu už aj tieto pritvrdšie - možno sa im ani nepodarí celkom zmäknúť - nestihnú :-)))
Rikap, tini: my davame do dozy ku medovnickom a anizovnikom, ktore zvyknu stvrdnut (tzv. kamenaky :-))) ) jablcko prekrojene napoly....po jednom - dvoch dnoch su medovnicky aj anizaky mnaaaam mäkucke a nikto nemusi mat strach, ze si zlame zuby....

rikap, tie bananovo-kokosove pusinky ma veru oslovili, vyzera to velmi slubne, aj co sa hodnot tyka, tusim ich hned cez vikend vyskusam upiect xbehx

luxel
Posts: 1
Joined: 13 Jan 2010, 22:03

Re: RECEPTY na vhodne kolaciky

Post by luxel » 13 Jan 2010, 22:07

ORECHOVÉ SUŠIENKY - rýchlo hotové, bez masla !!!

POTREBNÉ PRÍSADY

Na približne 25 sušienok potrebujeme: 200 g lieskových orechov, 1,5 dl domáceho vanilkového cukru, 1 lyžica solamylu, 2 vajíčka

POSTUP PRÍPRAVY

1. Teplovzdušnú rúru si zapneme na 190°C.
2. Lieskové orechy pomelieme. (Ak nemáme lieskovce, môžeme ich nahradiť vlažskými orechmi alebo mandľami).
3. K pomletým orechom pridáme domáci vanilkový cukor, solamyl, vajíčka a všetko spolu pekne premiešame. (Ak si doma nepripravujete vanilkový cukor z vanilkového struku ako ja, tak ho nahraďte kryštálovým cukrom, do ktorého pridáte 1-2 balíčky vanilínového cukru, ale nie je to úplne ono).
4. Z cesta formujeme guličky, ktoré na plechu roztláčame na malé kolieska cca 3-5 mm vysoké. (Odporúčam použiť papier na pečenie).
5. Pečieme na spomínaných 190°C 8-10 minút. Chutia naozaj skvele!!!

mama2
Posts: 113
Joined: 17 Mar 2010, 08:09

Re: RECEPTY na vhodne kolaciky

Post by mama2 » 04 May 2010, 17:58

OBRÁTENÝ JABLKOVÝ KOLÁČ

Energetic. hodnota: 715kj / 100g

Ingrediencie:
600 g jablk
120 g krystal. cukor
20 g /balicek/ skoricoveho cukru
2 PL vody
poznamka - myslim si, ze cukor sa moze uplne vynechat a bude to tiez v pohodke!
na cesto:
2 vajcia
30 g cukru
50 ml slahacka alebo plnotucne mlieko
2 CL kypriaci prasok
60 g polohruba muka
40 g razna muka

Postup:
tento kolac sa najlepsie robi na okruhlej teflonovej panvici, ktora moze ist do rury, ale da sa urobit aj tak, ze karamel sa urobi osobitne a preleje sa do tortovej formy cca. 26 cm priemer

- takze:
na miernom ohni upalime cukor + skoricovy cukor + vodu na karamel /staci len na taky mierny, t.j. cukor este nemusi byt celkom roztopeny, ono sa to este bude dalej piect, takze cukor sa roztopi pri peceni v rure/

na karamel dame ocistene a na tensie platky pokrajane jablka

na cesto vymiesame vajcia + cukor do penista a pridame ostatne suroviny

cesto vylejeme na jablka a dame piect do vyhriatej rury cca. 30 min. pri 170 stupnoch

po upeceni vyberieme, nechame vychladnut a napokon obratime, tak aby stavnate a skaramelizovane jablcka boli navrchu

Bru chut.
výška: 170 cm
cielˇ: 56 kg

Image

User avatar
Ľubka S
Posts: 14045
Joined: 04 Sep 2009, 14:22

Re: RECEPTY na vhodne kolaciky

Post by Ľubka S » 10 Jul 2010, 21:21

Sušienky z ovsených vločiek.
.200g ovsených vločiek
.100g celozrnnej múky
.100g rastlinného tuku
.50g pomletých orechov, alebo kokosu
.50g sezamu
.1/2 lyžičky škorice
.0,5 dl mlieka
Všetky suroviny okrem mlieka zmiešame.Postupne pridávame mlieko,aby sa cesto netrúsilo,ani nebolo lepivé.Z cesta formujeme guľky,ktoré roztlačíme a ukladáme na plech.Pečieme pri 180 stupňoch do zlatova.
vek:57 vyska:155cm poc.vaha(12.5.09):71,4kg (12.11.09)63,1kg
28.2.2014 61,2kg 15.4.2014 56kg najnižšia váha 50,2kg
január 2016 60,5 kg
1.8.2018 zas 63 kg

Šťastie je cesta,nie cieľ.

User avatar
Ľubka S
Posts: 14045
Joined: 04 Sep 2009, 14:22

Re: RECEPTY na vhodne kolaciky

Post by Ľubka S » 10 Jul 2010, 22:07

Zuzi rátala som hodnoty na kusy.Urobila som 26 ks : Kj -438,3 B - 2,05 S -12,5 T-5,7
A vlastne som nenapísala hnedý cukor,ktorého som dala 80g,to je v tých hodnotách,ale ja skúsim ešte s menším množstvom a keď sa podaria doplním info.
vek:57 vyska:155cm poc.vaha(12.5.09):71,4kg (12.11.09)63,1kg
28.2.2014 61,2kg 15.4.2014 56kg najnižšia váha 50,2kg
január 2016 60,5 kg
1.8.2018 zas 63 kg

Šťastie je cesta,nie cieľ.

Nia
Posts: 226
Joined: 02 Dec 2009, 17:08

Re: RECEPTY na vhodne kolaciky

Post by Nia » 03 Aug 2010, 21:25

Ahoj,
vzhľadom na to, že som mala včera narodeniny, skúšala som upiecť takú menšiu tortičku.
Extra zdravú a extra chutnú. Myslím, že racionálnejšie sa pojem torta už zrealizovať nedá.
Takže tu je recept;

Cesto
2 vaječné bielky
240g !jemných! ovsených vločiek
20g hrozienok
40g kokosu
100-150ml prevarenej vlažnej vody

Postup je veľmi jednoduchý. Vlažnou vodou zalejeme ovsené vločky vo väčšej mise, kde budeme pripravovať už hotové cesto. Necháme ich trochu nabublať a vpiť tekutinu.
Zatiaľ si navážime kokos a hrozienka. Ja osobne ich krájam na ešte menšie kúsky. Je to síce prplačka, ale zaberie to len 5 minút a efekt je dobrý. Pustia viac sladučkej chute.
Z bielkov v bočnej miske vyšlaháme sneh.
Vločky, kokos a hrozienka zmiešame a postupne pridáme sneh. Opatrne, aby nám nespadol.
Premiešame na hustejšie cesto.
Šupneme ho do formy, akejkoľvek tortovej.
Pečieme zhruba 20-25 minút na 160-180 stupňov. V týchto hodnotách si len tipujem, pretože to robím od oka a akosi z citu. Hore musí byť cesto pekne prepečené a chrumkavé, naspodu vláčne.
Keď je hotové, necháme ho trošku vychladnúť vo vypnutej rúre. Ono sa tým ešte zdokonalí.

Plnka
80-90g nízkotučného tvarohu z vaničky (v mojom prípade od oka)
1ČL 100% kakaového prášku so sníženým obsahom tuku
cca 80ml -100ml vody (odhadom)

Tvaroh vymiešame s vlažnou vodou do podoby krému. Pridáme malú lyžičku kakaa a premiešame, nech to dostane farbu.

A teraz tá najťažšia praktická fáza. Vlastne len otestuje, či je cesto dobre upečené.
Takže ho vyklopíme a pokiaľ je také ako má byť, čiže na vrchu chrumkavé a zospodu vláčne, nemal by byť problém ho prekrojiť opatrne na poli. Priečnym rezom. Tak ako keď sa ide plniť klasická torta krémom.
Vrchnú časť posypeme škoricou a spodnú natrieme kakaovým tvarohom.
Preklopíme a hotovo!

Je to vynikajúce a netreba ŽIADNY cukor ani tuk, či iné "nebezpečenstvá".
Torta by mala poputovať do chladničky, aspoň na chvíľu, pokiaľ je na ňu veľký zálusk.
Najlepšie však je, ak tam pobudne aspoň cez noc. Na druhý deň sa môže podávať. Mňam.
;)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Nia
Posts: 226
Joined: 02 Dec 2009, 17:08

Re: RECEPTY na vhodne kolaciky

Post by Nia » 04 Aug 2010, 13:28

Ešte som zabudla dodať, že treba do cesta citrónovú kôru a do snehu zase troška šťavy.
Tak to idem editovať.

Apolenka, ďakujem veľmi pekne.

vranka
Posts: 335
Joined: 11 May 2010, 08:01

Re: RECEPTY na vhodne kolaciky

Post by vranka » 06 Aug 2010, 13:13

Hľadala som recepty na využitie broskýň, čo sa nám urodili, a našla som recept na celkom neškodne tváriaci sa koláč (samozrejme, pokiaľ ho nezjete celý):
cesto:
125 g polohrubej múky (polovicu som nahradila celozrnnou pšeničnou)
30 masla
1 vajce
1 PL pr. cukru
štipka pr. do peč. al. sódy bikarbóny

Všetko zmiesiť, nechať hodinu postáť v chladničke, vyvaľkať tenké cesto a vystlať tortovú formu al. formu na koláč.
Cesto posypať 2 PL strúhanky, poukladať 500 g broskýň nakrájaných na kocky (ja som ich nebielila).

Krém:
150g tvarohu (nízkotučný, bez hrudiek)
150 g jogurtu (broskyňový, marhuľový, ja som dala biely)
2 vajcia
2 PL solamylu
1 van. cukor
2 PL pr. cukru
1 ČL masla (neviem, na čo tam je, možno by tam nechýbalo)
Všetko vyšľahať a naliať na broskyne.
Piecť 45 min pri 180 stupňoch.
Image

Post Reply