Problem so stitnou zlazou po porode

Vaše názory, skúsenosti, tipy, otázky na tému chudnutie. Tu sa môžete poradiť o veciach, s ktorými si nie ste istí. Alebo, ak viete, môžete poradiť ostatným, čo sa osvedčilo vám...
vietnamka

Problem so stitnou zlazou po porode

Post by vietnamka » 08 Aug 2011, 11:30

Ahojte,

mam problem s chudnutim (prekvapenie thumb2 ), a neviem, co s tym. Po porode mi zostalo 15kg, a nedajboze sa ich zbavit. Potom som zacala s 90-dnovkou, a chudla som.. sice pomaly, ale chudla.
Potom som prestala chudnut, napriek upravenemu stravovaniu. Myslela som si, ze je to dietou, tak som presla na normalny stravovaci system. Zacala som priberat. A priberala som stale viac a viac.
Bola som zufala, lebo pri energetickom prijme 6500kj (plus minus) som priberala cca pol kila tyzdenne. Isla som k lekarke, urobila mi testy na stitnu zlazu, a poslala ma k endokrinologicke.. znizena cinnost stitnej zlazy. Endokrinologicka povedala, ze to zatial budeme iba sledovat.
Lenze, ja stale priberam. A citim sa taka unavena, ako keby som kazdy den drevo rubala. Clanky o dietach uz ani necitam, lebo A) uz pri prijme 6000kj hladujem (moje telo si na to jednoducho nezvyklo, ani po tyzdnoch, stale citim hlad) - a nechudnem B) som stale tak unavena, ze by som zaspala snad aj po stojacky. Aj chodza po schodoch ma vycerpava. Reci o tom, ako mam minimalne 4x do tyzdna ist cvicit, ma frustruju a deprimuju.
Kontaktovala som uz inu endokrinologicku, ta je zaroven obezitologom, a ona mi povedala, ze pri vysledkoch, ktore mam, by ona zacala s liecbou. Zial, az do septembra ma dovolenku.
A teraz, po mojom vycerpavajucom popise (dakujem, ak ste sa dostali az sem :-) ) k mojim otazkam:
1) vie niekto, ako zistit, aky vlastne mam mat kaloricky prijem pri poruche stitnej zlazy (neliecenej)? Citala som, ze aj ked vam nasadia liecbu, nejaky cas trva, kym sa metabolizmus nastartuje, a dovtedy naberiem dalsich 20 kg.
2) ma tu niekto poruchu s.z. (znizena cinnost) a podarilo sa mu schudnut? Velmi by ma to potesilo :-)

Tiez by ma potesilo, keby ste mi napisali o vasich skusenostiach s reakciami okolia na vasu nadvahu (ja: 164cm/81kg).

jarmila.lemesova

Re: Problem so stitnou zlazou po porode

Post by jarmila.lemesova » 08 Aug 2011, 13:16

thumb1 Ahoj, Vietnamka. Ja mám zníženu činnosť štítnej žľazy a už roky užívam hormón Euthyrox, ktorý to dáva všetko do poriadku. Máš smolu, že si natrafila na blbu doktorku, lebo, keď sa cítiš tak, ako opisuješ tak to nie je v poriadku. Nemôžeš zájsť k inej ? Ja som tiež začala chudnúť podľa 90 dňovej rozlišovacej a moc sa mi darilo aj mi to vyhovovalo. Schudla som 16 kg. Zostalo to stáť a preto som hladala, až som natrafila na tieto stránky. Je dobre, že máš snahu riešiť svoju nadváhu teraz a nečakáš, ako ja do 62 r. Nemusíš sa siliť do cvičenia, keď si taká unavená. Dočkaj s tým, kým sa Tvoj stav upraví, ale so zmenou stravovania začni čo najskôr a prechádzky máš určite tiež. Držím Ti palce, nech sa Ti to podarí.

vietnamka

Post by vietnamka » 08 Aug 2011, 13:33

Ahoj Jarmilka, dakujem, ze si napisala, velmi si ma povzbudila. Dufam, ze mas pravdu, a ze to naozaj naskoci po zacati liecby. Inak, ja som aj pri tej 90 dnovke chudla dost pomaly, za 45 dni som schudla mozno 5kg (a to som isla drastickejsou dietou, bez chleba).

jarmila.lemesova

Post by jarmila.lemesova » 08 Aug 2011, 13:48

Ja som za prvé dva mesiace zhodila 10kg, ale tie ostatné už išli veľmi pomaly. Stravovala som sa tak aj podľa druhej knihy , ktorá je zameraná na udržanie a stale som po troche chudla, len mne sa zdalo , že to ide pomaly. Začala som v novembri 2010.

tini

Post by tini » 08 Aug 2011, 15:34

vietnamka, vitaj medzi nami. Ja teda osobne so stitnou skusenosti nemam, ale podla toho co viem, riesit to treba a ked si taka vycerpana, podla mna nema zmysel liecbu odkladat, ak si to tvoja dr. mysli, zmen ju radsej. Co sa tyka vysky prijmu, tak veru, tazko tu asi nieco doporucit, mozno skus jest viac, uvidis, ze ci to aj nepomoze - myslim skor na chudnutie. Ale napis co tak jedavas, kedy, kolko, ono aj nielen celkovy kaloricky prijem je dolezity, ale aj zlozenie a rozdelenie pocas dna. Takze urcite aj s tym sa da pracovat. Neboj sa, riesit sa to podla mna da, len teda asi treba viac trpezlivosti aj kvoli tej stitnej zlaze - ak si taka vycerpana, urcite to treba riesit.
41 rokov, 178 cm, cca 63,5kg, max vaha 92kg,
Ciel: Zit zivot naplno. ;) Zivot je pohyb. ;) Kalokagatia.

"Dobre vidime iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné."

vietnamka

Post by vietnamka » 08 Aug 2011, 15:59

Nuz, skusim popisat, co asi tak cez den jem:

RANAJKY: kava s mliekom, asi po hodine suchy rozok, bez nicoho

DESIATA: banan (so zeleznou pravidelnostou)

OBED: co mam doma. snazim sa nejest maso, radim ho medzi kaloricke potraviny. ale inak je bezne jedla, ako cestoviny, rizoto, strukovinove polievky, atd. ak nemam navarene, dam si znovu suchy rozok

OLOVRANT: nic

VECERA: veceriam viackrat. prvykrat, ked pride manzel, dam si s nim nieco male, co ma uvarene on (bezne jedlo, ak je v tom maso, dam si ho malo). potom si dam povedzme acidko, ako druhu veceru. No, a potom v noci, kedze nemozem spat (napriek unave), si dam znovu banan.

Som si vedoma toho, ze moja strava je jednotvarna :-( :-(. A tiez, ze by som nemala jest vecer. Lenze, ked si nedam veceru, od hladu nemozem zaspat - a ja spanok velmi potrebujem, kvoli malej. Zistila som, ze maso, a vobec, varene jedlo su kaloricke (pocitam si ich energeticku hodnotu, vsetko vazim), tak sa obmedzujem na potraviny, ktore ma zasytia - celozrnne pecivo, celozrnne cestoviny, mlieko (normalne aj acidofilne). Surovu zeleninu nejem, naozaj, naozaj som sa snazila, ale mne to tak hrozne nechuti :-(. Preto si ju tepelne upravujem, varim si ju v bujone.

Ale, toto som sa uz viackrat chcela opytat.. vsade sa pise, ze ak jes prilis malo, telo zacne skreckovat energiu, a ukladat si tuk. Mozno to je pravda, ale niekde sa to predsa musi zlomit.. nie je mozne, aby si telo zvyklo na prijem 200kj denne a este si z toho aj ulozilo tukove zasoby.
Rozumiem, ze nespravnym stravovanim sa moze metabolizmus trochu spomalit, ale ako velmi sa moze spomalit?

A aby som bola uprimna, asi raz do tyzdna dostanem rapel.. postavim sa na vahu, a ked zistim, ze som znovu pribrala (vazim sa vzdy rano po rapli a potom tyzden nato :-) ), napriek tomu, ze som cele dni hladna, kupim si nieco sladke (nejake keksiky), zjem ich, a tiez zjem nejake jedlo (varene) - v takom mnozstve, aby som bola syta.

nezabudka

Post by nezabudka » 08 Aug 2011, 16:41

Ahojky,

pises ze vecer nemozes od hladu zaspat, ak si nedas tie 3 vecere... hmm, a co myslis preco si vecer hladna? Ved ty cely den v podstate nic nejes! xudivx Pozri si tu vzorove jedalnicky a navys prijem, neboj sa masa, aj to nech si najde miesto v tvojom jedalnicku, zacni vyvazene papat a prejdu ta aj vecerne hlady a uvidis co na to povie vaha.. asi bude potrebovat trochu casu, ale ja myslim ze si to vsimne a potesi ta postupne ubytkami ;)
Každý z nás sa môže stať lepšou verziou samého seba. Rozhodujú o tom malé kroky, za ktoré sme zodpovední už dnes.

Monika

sponkamonka

Post by sponkamonka » 08 Aug 2011, 16:49

vietnamka ahoj....
.......len cumim na tvoj jedalnicek...to myslis vazne????? a preco nevaris??? no to si koledujes o podvizivu...nechcem ta strasit, ale je to velmi zle, zle.......mala by si trosku pocitat zelene clanky...ja si nemyslim ze celozrnne potraviny maju ovela menej energie ako napr. chude masko ci ryby..
...vobec sa necudujem, ze od hladu nevies ani zaspat, ja by so asi umrela.....moja zacni normalne, pestro, zdravo jest...
..preco jes, iba suchy rozok? a aj na obed ked nemas navarene xudivx ........co je take tazke daco ukuchtit? v tvojom jedalnicku nie su ziadne bielkoviny a tie sa odporucaju pri chudnuti.....
preco si na ranajky nedas napr.80gr.celozrnneho chlebika na to tvrdy syr do 30per.tuku a sunku? nebolo by to chutnejsie? a na desiatu ovsene vlocky s jogurtom a ovockom? no fakt by ma zaujimalo preco mas taku fadnu, nudnu stravu bez akychkolvek vitaminov a mineralov, ked je v obchode toho tolkeho na vyber.....
35r. 166cm. prvy ciel- 75kg
september 2011 - 74,5kg
februar 2012- 82kg
3.3. - 81,2kg

vietnamka

Post by vietnamka » 08 Aug 2011, 17:44

No, ja varim. Niekedy aj tri jedla denne (mne, dcerke, a manzelovi). Zvacsa varievam vecer, a stane sa, ze vecer nieco uvarim, naveceriame sa, manzel si vezme do prace, a mne na dalsi den na obed nezostane. Alebo, varim nieco, co som si sama zakazala, napriklad parene buchty alebo zemiakove placky - v takom pripade to dam len manzelovi na veceru, a zvysok mu zabalim na obed.
Viem, ze celozrnne potraviny su rovnako kaloricke, ako tie z bielej muky, ja ich nejem preto, lebo maju menej kalorii, ale preto, ze ma zo skusenosti viac zasytia. A nenatieram si ich preto, lebo rozok s maslom ma nezasyti o nic viac, ako rozok bez masla, len je kalorickejsi :-(.

Aby som upresnila dovod, preco jem cez den malo, a vecer vela. Odjakziva som patrila k typom, ktore su hladne vecer - naozaj take typy existuju, nie je to vec zvyku v rodine (polovica rodiny su vecerni jedaci a polovica ranni jedaci). Ked som drzala dietu, napr. tu 90-dnovku, drzala som sa velmi prisne pokynov v knihe. Podla tychto som jedla 5x denne, a vecerna porcia bola mensia. Ani po 45 dnoch diety som vecer nemala pohodovy. Vecer bol pre mna utrpenim. mojich 45 vecerov sa nieslo v znameni hladu. Kolkokrat sa stalo, ze som si o tretej rano musela uvarit bujon,a zaspala som az potom, ako som ho vypila. Nenavidela som vecery a noci, kolkokrat som si v noci poplakala.

Teraz sa moje problemy so spankom prehlbili, ak sa mi aj podari zaspat vecer hladnej, tak v noci, ked idem krmit malu, uz nezaspim (a som hore povedzme od stvrtej rano).

Chapem, ze nevyvazena strava moze viest k znizeniu metabolizmu, ale ako som uz pisala, neverim, ze telo je perpetum mobile, ktoremu cim menej energie das, tym viac priberie (v tom pripade by zrejme ludia postihnuti anorexiou neumierali v dosledku podvyzivy).

sponkamonka

Post by sponkamonka » 08 Aug 2011, 17:58

vies, ja som neporovnavala energiu bieleho peciva s celozrnnym, [ja biele vobec nejem ani maslo], ale pomaly sacharid cize napr. celozrnne pecivo s MASKOM...lebo si pisala, ze maso ma viac kj ako celozrnne veci a preto ho nejes.....ci si uz ranny typ jedaka alebo vecerny, aj tak si hladna vecer preto, lebo cez den hladujes..jes velmi malo, nevyvazene...sama pises, ze si v noci od hladu plakala..tu mi stoji zdravy rozum...jasne, ze ked nebudes jest vela tak nezacnes hned priberat, pretoze funguje jednoducha rovnica prijem vydaj...len si to tvoj organizmus zapamata a ked v buducnosti zacnes jest viac, alebo narazovo tak to hned ulozi ako tuk, pretoze si pamata ako trpelo nedostatkom jedla..pretoze ty svoje telo tryznis hladom...
september 2011 - 74,5kg
februar 2012- 82kg
3.3. - 81,2kg

vietnamka

Post by vietnamka » 08 Aug 2011, 18:21

Prave preto sem pisem.. rada by som vedela, kolko toho smiem zjest, aby som aspon nepriberala, lebo toto je uz naozaj zufalstvo.
Hm, neplakala som ani tak od hladu (napriek tomu, ze som bola hladna ako vlk), ako skor nad tou situaciou celou. Ze moje vecery su taketo biedne :-). Nehovoriac o tych ranach, ked ma z detskej zobudil moj maly budicek o siestej rano :-).
Bola som inak za trenerom, vo fitku, aby mi poradil. On mi povedal, ze ak mam problemy so stitkou, tak sa mam rovno pripravit na to, ze uz nikdy neschudnem :-(. ze musim cvicit, a kontrolovat stravu, nie preto, aby som schudla, ale aby som si vahu udrzala..
Mne sa to udrzanie vahy fakt nedari, preto som sem napisala.
Jednoduche vzorce funguju, ked je tvoj metabolizmus OK, ale co ked je spomaleny? Ako vlastne zistim, aky je prave ten moj metabolizmus? A da sa aj s touto diagnozou pochudnut?

No a v neposlednom rade sa chcem takto porozpravat s inymi ludmi, ktori sa trapia so svojou hmnotnostou, aby som aspon vedela, ze nie som sama na svete :-)

sponkamonka

Post by sponkamonka » 08 Aug 2011, 18:41

vietnamka - ved na to sme tu aby sme si pomahali,
v prvom rade by som neverila vsetkemu co ti povedal trener z fitka..neviem, nemyslim ze ma pravdu...aj na fore su ludia s poruchou stitnej zlazy a myslim ze chudnu....
...inak spomaleny metabolizmus mam aj ja a preto nesmiem hladovat, inak si ho este viac spomalim...myslim, ze bude trvat roky kym sa mi to rozbehne tak, ako ma....
...na to, aby si vedela kolko a coho mozes zjest treba, aby si si precitala zelene clanky v lavo hore...hned na zaciatku v obsahu fora je "ako schudnut" tema venovana novym ludom, zaciatocnikom..je tam odpoved na takmer vsetky otazky...musis citat, vzdelavat sa to za teba nikto nespravi...ak budes mat trosku casu poprecitaj temy inych forumakov napr. jasmin, tej sa velmi darilo..ale mnohych inych ako mimka.. atd...mas otazky mozes sa pytat, ale fakt vela zistis, ked budes citat...ja ti mozem napisat, co vsetko jem, aby si mala aspon predstavu, ako by to mohlo vyzerat...jedalnicky su aj tu, aj recepty.....no vypocitaj si BMI aby si mala predstavu kolko kj mozes -mala by si prijat kolko bielkovin, sacharidov, tukov...
september 2011 - 74,5kg
februar 2012- 82kg
3.3. - 81,2kg

sponkamonka

Post by sponkamonka » 08 Aug 2011, 19:31

dnes som napriklad jedla, [gramaz je cca, pretoze ja uz to mam v oku a presne nevazim a nepocitam kj ci hodnotu bielkovin, sacharidov a tukov].

ranajky - 80 az 100gr celozrnneho chlebika, 30gr tvrdeho syra boryna, 20gr. morcacej sunky, 2 rajcinky, kusok papriky kapia

desiata - 40-50gr. ovsennych vlociek, 15gr.slnecnicovych semiacok, 200gr.bieleho jogurtu hollandia, slabu lyzicku medu, broskyna

obed - 120 az 150gr. varenych zemiakov, 120gr. duseneho kuriatka.....300gr dusenej zeleniny

olovrant - 60gr. celozrnneho chlebika, 100gr. cottage chees, 2 velke rajciny

vecera - 40gr. celozrnnych cestovin, 100gr. tuniaka v oleji [olej som scedila]....dusena zeleninka

ak som hladna a idem neskoro spat, co vela krat aj chodim okolo pol noci, tak si dam este aj
2.veceru a to cca 2dcl acidka, schrumem zeleninku

takze suma- sumarum jem priblizne kazde 3 hodky, pijem kazdu hodinu aspon 3dcl vody...

zacala som behavat 3x tyzdenne po 40 minut.......no ak nejem sladkosti, tak z tejto stravy plus pohyb aj chudnem vacsinou 1,5kg za mesiac....lenze prave tymi sladkostami som to furt pokazila...

.proste tvoj jedalnicek by mal obsahovat pomale sacharidy co su hlavne celozrnne potraviny, natural ryza, zemiacky,pohanka, kus-kus atd a tak isto aj bielkoviny ako je kvalitne maso, ryby, tofu, syry ale iba do 30per. tuku, soju, vajicka a jasne zeleninka.....ovocko si vzhladom na sezonu mozes dat tiez, ale ked sa chudne sa odporuca iba 1kus,alebo tesne po sporte...ale ja si dam aj viac, pretoze napr. je hriech nejest cerstve broskynky ci marhule...tvoj oblubeny banan sa velmi neodporuca, urcite nie kazdy den, kvoli svojim hodnotam.....proste je to trosku veda, ale urcite sa do toho dostanes...
september 2011 - 74,5kg
februar 2012- 82kg
3.3. - 81,2kg

vietnamka

Post by vietnamka » 08 Aug 2011, 19:37

sponkamonka, posluchla som ta, a studujem teraz tie zelene clanky.. vyzera to super, len teda dufam, ze ak to skusim (ten jedalnicek), nezacnem nejako prudko priberat. To bude doma panika :-)

.. a ked citam, co si dnes jedla, zbiehaju sa mi slinky.. ja som si teraz dala zapekany karfiol (ktory doma nikto okrem mna neje), to bola tiez dobrota

sponkamonka

Post by sponkamonka » 08 Aug 2011, 19:44

vietnamka - ono sa ti moze stat, ze trosku vaha poskoci napr aj 1-2kg hore..teda pisu o tom baby, ze sa im to stalo na zaciatku, kym si telo zvykne ale potom uz idu do minus...pekne citaj, vypocitaj si svoje BMI..aby si vedela kolko kj potrebujes...a zo zaciatku kym sa do toho dostanes, zacni hlavne pravidelne jest kazde 3 hodky, ale aby tam bol aj omaly sacharid a bielkovina..potom poobede na olovrant uz sacharidy idu o polovicu menej ako rano..vecer sa odporucaju hlavne bielkoviny so zeleninou...aj dusena je fajn ked nemas rada surovu...ani rajciny ci papriku? Nezabudni aspon 3litre vody vypit...a uz ziadny suchy rozok...
september 2011 - 74,5kg
februar 2012- 82kg
3.3. - 81,2kg

Post Reply