Spolok ľudí dobrej vôle.

Vaše názory, skúsenosti, tipy, otázky na tému chudnutie. Tu sa môžete poradiť o veciach, s ktorými si nie ste istí. Alebo, ak viete, môžete poradiť ostatným, čo sa osvedčilo vám...
dodoriven3
Posts: 698
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Spolok ľudí dobrej vôle.

Post by dodoriven3 » 26 May 2021, 20:09

Lenka,
to máš pravdu, no to je riešenie zdravotného problému. Napríklad mám akútny vysokobolestivý zápal (záchvat) spôsobený dnou, (a nemám u seba lieky), tak si dám čerešňovú šťavu, hoci aj liter a ostatné veci vtedy neriešim.
Jednoducho existuje nejaká hierarchia, ktorú dodržiavame.

V tom prípade tam ale hrozí to, čo spomínal aj ptomecek.

Takže ak nemáš žiaden vyšší dôvod na pitie ovocných štiav, tak to radšej (mimo nejakého naozaj aktívneho pohybu) NEROB.

dodoriven3
Posts: 698
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Spolok ľudí dobrej vôle.

Post by dodoriven3 » 26 May 2021, 20:22

Doplnok:
Poznám ale osobne dvoch ,,vitariánov" (jedného celkom dobre) a viem, že cca 80 % jeho stravy tvorí surové ovocie. A nemá žiadne problémy s pečeňou (nemyslím len subjektívne). Takže je to všetko o pohybe a množstve.
Vyslovene takúto otázku (o šťavách) som mu nepoložil, ale viem, že všetko veľmi dôkladne žuje.

User avatar
mary
Posts: 1269
Joined: 16 Nov 2006, 10:49

Re: Spolok ľudí dobrej vôle.

Post by mary » 26 May 2021, 21:15

Chlapci, nepobite sa mi tu. 😁 Dodo dakujem, ozvem sa v piatok.
Moj postreh k fruktoze: asi za dva tyzdne som vypila 10litrov jablkoveho dzusu a to bol moj koniec v normalnom znizovani vahy. Odvtedy to islo iba hore. 🙄 Ze to bola chyba, som na to prisla neskoro...
54r/167cm

"Neříkej že nemůžeš, když nechceš. Protože přijdou velmi brzy dny, kdy to bude daleko horší: budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci. "

cieľ 70kg

Image

dodoriven3
Posts: 698
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Spolok ľudí dobrej vôle.

Post by dodoriven3 » 27 May 2021, 06:08

Žiaľ je to tak.
Jablkový džús je dobré pitie pri hnačkách, ale nie pri znižovaní hmotnosti. ( Keď si pozrieš tabuľky tak tam máš to vysvetlenie: scharidy 10, z toho cukry 10. Rovnako tak si treba dávať pozor na všetky sladené nápoje).

User avatar
gulinka
Posts: 2425
Joined: 16 Jul 2011, 09:05

Re: Spolok ľudí dobrej vôle.

Post by gulinka » 27 May 2021, 22:25

Ja sa chcem opýtať pánov odborníkov na sacharidy toothsmile , či keď jemne zvýšim príjem sacharidov a celkový príjem Kj nechám nemenný, či to bude mať vplyv na chudnutie, alebo pre chudnutie stačí, keď ten príjem Kj bude nižší ako výdaj tela bez ohľadu na to, z akých B, S, T tento príjem poskladám ( myslím hlavne na tie navýšené sacharidy)

dodoriven3
Posts: 698
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Spolok ľudí dobrej vôle.

Post by dodoriven3 » 28 May 2021, 06:27

Gulinka,
pokiaľ budeš mať stále kalorický deficit, tak z dlhodobého hľadiska budeš vždy chudnúť.

Sú určité minimálne množstvá aj bielkovín aj sacharidov a dokonca aj tukov, ktoré telo jednoducho musí dostať, lebo by to Z DLHODOBÉHO hľadiska mohlo viesť ,,deformácii" a nakoniec aj ku smrti. No tie množstvá sú nízke, nemusíš sa báť.

Ty si (podľa toho čo si popisovala) dosť pohyblivá, a aj preto, by som na prvom mieste dodržoval množstvo bielkovín a v prípade že jednu zo zostávajúcich zložiek prekročíš, tak druhú automaticky stiahneš, aby zostal kalorický deficit zachovaný.
Last edited by dodoriven3 on 28 May 2021, 06:47, edited 1 time in total.

amanda.k.
Posts: 4323
Joined: 07 Oct 2012, 13:06

Re: Spolok ľudí dobrej vôle.

Post by amanda.k. » 28 May 2021, 06:45

prvá veta sa mi zdá logická....len nechápem ako niekde uvádzajú že málo jedli a preto priberali..to by som akceptovala ak by väčšinou málo jedli ale občas zjedli viac až priveľa...ale si to nepriznali..ja predpokladám že jem viac ako treba dosť často

dodoriven3
Posts: 698
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Spolok ľudí dobrej vôle.

Post by dodoriven3 » 28 May 2021, 08:46

Amanda,
je to jednoduché. Pretože som už o tom písal a pravdepodobne sa na dlhšiu dobu odmlčím, (ešte ale doriešim s Mary jej pocity hladu), tak to popíšem podrobnejšie. Dopredu sa ospravedlňujem, že to bude naozaj dlhé toothsmile :

PREČO JE SPOMALENÝ METABOLIZMUS NAJVÄČŠÍM ZABIJÁKOM CHUDNUTIA.

Hru jo-jo poznal v minulosti asi každý. Malý kotúčik s navíjacou gumičkou, ktorý neustále (naším pričinením) sa pohupoval hore a dole.
Podľa tohoto efektu pomenúvame aj situáciu, keď naša hmotnosť po dosiahnutí nejakého nechceného vrcholu, po následnej drastickej diete síce relatívne rýchlo klesne dole, no po ukončení úsilia chudnúť, nám hmotnosť opäť extrémne rýchlo dosiahne hrcholnú úroveň, veľakrát aj o nejaké to kilo navýšenú.
Toto teda vo všeobecnosti nazývame jo-jo efektom.

Korene ľudstva sú zmapované na niekoľko stotisíc rokov. Meniace sa podmienky a divoká príroda, neraz z lovca urobili korisť a nútili tak človeka byť nielen v častom pohybe, ale aj prekonávať časté obdobia hladu. Genetika teda obdarila človeka viacerými obrannými mechanizmami, umožňujúcimi prežiť.
Napríklad okamžitým zbystrením našich zmyslov a posilnením patričných činností tela (napr. zvýšenýný prietok krvy) na záchranu pri nastanúvšom strese.

Rovnako tomu bolo aj je (geneticky sme sa ešte nestihli zmeniť) s ukladaním tuku ako zásoby energie.

Človek totiž v dávnej minulosti nikdy dobrovoľne nehladoval (ako my teraz pri diete). Takže ak zostal pár krát hladný, telo to vyhodnotilo ako blížiace sa ťažké obdobie hladovania (napr. prichádzajúca zima), a tak sa prispôsobilo, (preplo na úsporný režim).

Toto prispôsobenie (,,spomalenie metabolizmu") bolo úmerné veľkosti hladovania. Žiaľ neexistuje žiadna prevodovka v tele, ktorá by prepla pri tej istej činosti a okolnostiach na pomalé spaľovanie. Dialo sa tak preto, že telo sa snažilo prispôsobiť a postupne dávalo menej energie na obnovu svojich menej dôležitých funkcií, ktoré nepotrebovalo až tak na prežitie, (a tak je to v podstate aj dnes).

Napríklad medzi prvými siahlo (prostredníctvom hormónov) na svoje populačno-reprodukčné schopnosti. Čiže na niektoré činnosti vynakladalo podstatne a na iné, iba o niečo menej (energie, ako pred obdobím hladovania). Takýmto spôsobom dokázalo značne znížiť svoj bazálny metabolizmus o niekoľko desiatok percent. Preto ten človek potreboval zjesť oveľa menej ako predtým (úspory boli ale aj mimo bazálneho metabolizmu).

Siahnúť hneď čisto len na tukové zásoby by nestačilo, pretože to by človek takýmto spôsobom, ( s minimálnou, občasnou potravou), prežil len pár mesiacov a nie celú zimu.

Ak takýto človek prišiel k nejakej poriadnej potrave a konečne sa najedol do sýtosti, tak bazálny metabolizmus sa prakticky nezmenil, (presnejšie, zvýšil naozaj len zanedbateľne) a všetko išlo do tukových zásob. Telo totiž nevedelo, či ide o zisk náhodnej potravy, alebo už nastalo obdobie hojnosti, a preto stále ten plusový rozdiel prijatej energie (to navýšenie), viac-menej celé uložilo do tukových zásob . Až keď viackrát po sebe ten človek mal dostatok potravy, až potom telo začalo postupne viac a viac obnovovať všetky životné funkcie na maximum, čím sa zvýšil bazálny metabolizmus rovnako na maximálnu možnú mieru.

Takže Amanda, ten človek nikdy nepribral preto, že ,,málo jedol", to by chudol. Lenže v dôsledku nízkeho prijmu sa telo prispôsobilo, znížilo svoje energetické potreby a jednoducho on už musel málo jesť (aby nepribral). Pri tak malom prijme sa Ti ale veľmi ľahko stane, že raz za čas ten príjem prekročíš, no telo nezvýši úmerne metabolizmus, ale si to navýšenie skoro celé uloží do tukových zásob.

Čiže tak ako nie práve najsprávnejšie používame pojem ,, spomalený metabolizmus"(ten je iba jeden, vždy priamo úmerný aktuálnemu stavu), tak isto nesprávne hovoríme aj o tom, že niekto ,,pribral preto, že málo jedol" (to nedostatočné jedenie bolo iba dôsledkom toho stavu, čo nastal).

Prajem pekný deň.

User avatar
mary
Posts: 1269
Joined: 16 Nov 2006, 10:49

Re: Spolok ľudí dobrej vôle.

Post by mary » 28 May 2021, 14:28

Ahoj Dodo,
chleba - skusim celozrnny kupovat, najprv ale podojedam co mam -trocha som to tusila.

Sunka- to si davam na ranajky a obcas na olovrant, ale planujem obmedzit maso a vyrobky. Napr. som objavila, ze zipser mi robi zle, mavam po nej vyrazky, musim si zistit zlozenie, aj ked na obale nepisu, ze by to malo mat laktozu. Ale take berto to ma na obale a vyrazky nemam. Betari masiari....

Masko mavam na obed a ked sa pomylim tak aj rybu, ale na tie si musim zvykat, bezne to nejedavam. Iba ak konzervu, ale to tiez nie je ono.

Proteinovy prasok mam samozrejme bez laktozy, ale aj tu plati, ze nie vsetky bezlaktove su bezlaktozove....tak iba hladat a skusat. To maslo v prasku mi chuti, ale je zrejme aj slane, co citim na jazyku. Aj syr mam bezlaktozovy a aj fakt je dobry, ale tukovy, tak iba jeden platok v jednom jedle.

Sol som si nikdy specialne nevsimala, musim zacat. Beriem sice lieky na tlak a srdce, ale mavam ho 100/80 , taky divny a raz za cas a podla pocasia mi spodny vyskoci k 100-vke. Ak mam 120/80, tak ma boli hlava a je mi divne.

O ryzi som tiez rozmyslala, ze celozrnnu, ale to vsetci jedia vsetko celozrnne? Musi to ist aj bez nej, ci?

Vlocky - kedze si davam na porciu okolo 60g, tak modre ma uz prehanali a mensie mnozstvo ma nezasyti. Ak si dam na olovrant knackebrot, tak vlakninu dozeniem relativne slusne a bez prehanania.

Najviac mi sedi jest 5x za den, niekedy mam nahusto desiatu a obed, ale vsetko zjem a nie som prejedena a skoro uplne najedena. Rozmyslala som nad spojenim ranajok a desiaty do jedneho jedla, ale to by bolo na objem vela a uz by som bola prezrata, tak asi nie zatial. Najprv vyladim toto a potom budem menit pocet jedal.

Co sa tyka orechov: zjedla som ich niekedy cez den a iba zapisala, nie vzdy su vecernym jedlom. Ale niekedy hej, ked som hladna a iba ich chrustam samotne. Skusim to nerobit.

Od pondelka som si navysila prijem podla Mirovych vypoctov (vyslo mi az 8855kJ ze mozem mat) na cca 8185kJ a ostatne hodnoty som nemenila. Pred kazdym jedlom zjem celu navazenu zeleninu a zda sa, ze je to lepsie. Aj ked, tyzden este nemusi nic znamenat, vaha po kvapkach klesa. Tak nech to tak ostane. toothsmile

...mas mail...
54r/167cm

"Neříkej že nemůžeš, když nechceš. Protože přijdou velmi brzy dny, kdy to bude daleko horší: budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci. "

cieľ 70kg

Image

dodoriven3
Posts: 698
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Spolok ľudí dobrej vôle.

Post by dodoriven3 » 04 Sep 2021, 12:11

Odkaz pre Mary a Lenku:

Mary:
Moje testovanie skončí až o 5 dní, tak potom sa ozvem. Teraz len toľko, že:
Ak máš v ramene.zápal, (a vôbec či ide len o problém ramena), tak potom rehabilitácie pomôžu len čiastočne a Ty sama potrebuješ zabojovať o jeho zbavenie sa (toho problému -zápalu a nie toho ramena toothsmile ). No ale antibiotiká, kortikoidy a ožarovanie by mali byť až posledné v rade, a aj tak to nie je dobrá cesta.
Rovnako tak ako priberať pri vytváraní chvíľok ,,šťastia" z jadla. To je cesta do pekla. Rovnako ako ,,dávka šťastia" - drogy, pre narkomana.
Ako z toho von, popisuje na týchto stránkach ich autor (Miro Veselý), len treba v prvom rade chcieť...

Lenka:
To nestačí (D3 a B12). Mäso, ale hlavne živočíšne potraviny majú množstvo aj iných potrebných látok, vitamínov a minerálov a tie všetky potrebuješ nejako nahrádzať (najlepšie by bolo stravou). Pretože nie depresia spôsobuje nedostatok týchto ,,látok", ale naopak, tieto chýbajúce látky, vitamíny a minerály MÔŽU spôsobovať depresiu o čom hovorí viacero serióznych štúdií.

Majte sa obe čo najpeknejšie. Zároveň to samé, želám všetkým na tomto fóre.

User avatar
mary
Posts: 1269
Joined: 16 Nov 2006, 10:49

Re: Spolok ľudí dobrej vôle.

Post by mary » 06 Sep 2021, 18:11

Ahoj Dodo, cakam.... Kazdy den cekujem mailovu schranku... 😁 Dakujem za info.
Neviem, ci chcem dost, ako chciet viac, co je dost a kedy je malo.
Opuch a voda je asi zapal. Kortikoidne obstreky moc nepomohli, trocha laser a rehabka.
Viem, ze nemam jest blbosti, jeden den O. K., dalsi zle. Raz to prekonam.
54r/167cm

"Neříkej že nemůžeš, když nechceš. Protože přijdou velmi brzy dny, kdy to bude daleko horší: budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci. "

cieľ 70kg

Image

dodoriven3
Posts: 698
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Spolok ľudí dobrej vôle.

Post by dodoriven3 » 23 Dec 2021, 07:42

!vianoce1

Prajem Vám
požehnané Vianoce,
s tými čo ich v srdci nosíte,
veľa zdravia, šťastia,
nádherný každý deň,
splnené všetky túžby,
každý sen.

!vianoce7

Lenka6
Posts: 1468
Joined: 02 Jul 2010, 17:31
Location: Brodské

Re: Spolok ľudí dobrej vôle.

Post by Lenka6 » 23 Dec 2021, 20:03

Dakujeme Dodo. Aj ja prajem vsetkym pekne Vianoce :)
37 rokov, 166cm

Image

1.1.2019 - 112,4 kg
1.1.2020 - 107,2 kg (2020: 185 km behu)
1.1.2021 - 97,6 kg (2021: 196 km behu)
1.1.2022 - 105 kg

dodoriven3
Posts: 698
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Spolok ľudí dobrej vôle.

Post by dodoriven3 » 15 Apr 2022, 08:01

Všetkým prajem príjemné, ničím nerušené, v kruhu rodiny strávené -požehnané sviatky.

dodoriven3
Posts: 698
Joined: 07 Mar 2020, 16:37

Re: Spolok ľudí dobrej vôle.

Post by dodoriven3 » 16 Apr 2022, 10:15

Gulinka,
tá nádavka by účinkovala len veľmi krátko, čiže by bola neúčinná...... ono sa totiž čaká, kým to neurobíš Ty sama!!!
A nemusíš si priamo ani nadávať, ale musíš zmeniť svoj postoj k sebe a k chudnutiu. Pokiaľ nevybuduješ silnú motiváciu, že to naozaj chceš (a nielen o tom rozprávať a trpiteľsky znášať bolesť z tučnoty), tak sa nič nezmení.

A keď už budeš mať motiváciu naozaj veľkú, potom musí prísť rozum ( nie emócie, - tie budú chcieť vidieť len nízku hmotnosť a dostanú Ťa na krátkodobé tvrdé diety po skončení ktorých opäť rýchlo naberieš aj nejaké to kilo naviac), a ten Ti musí ukázať to, čo je pre Teba vhodné, čoho sa máš držať, čomu vyhýbať a ako hlavne tú Tvoju motiváciu udržať.

Post Reply