Spolok ľudí dobrej vôle.

Vaše názory, skúsenosti, tipy, otázky na tému chudnutie. Tu sa môžete poradiť o veciach, s ktorými si nie ste istí. Alebo, ak viete, môžete poradiť ostatným, čo sa osvedčilo vám...
dodoriven3

Re: Spolok ľudí dobrej vôle.

Post by dodoriven3 » 02 Apr 2021, 14:53

Želám Vám, tu všetkým na fóre, aj Vašim rodinám a známim, ako aj všetkým ľuďom dobrej vôle, krásne a požehnané Veľkonočné sviatky.

Lenka6

Post by Lenka6 » 02 Apr 2021, 17:25

Ďakujeme Dodo, aj Tebe prajeme.
37 rokov, 166cm

Image

1.1.2019 - 112,4 kg
1.1.2020 - 107,2 kg (2020: 185 km behu)
1.1.2021 - 97,6 kg (2021: 196 km behu)
1.1.2022 - 105 kg

dodoriven3

Post by dodoriven3 » 21 May 2021, 22:08

Spomínal som, že sa ozvem kvôli Slivôčke a kvôli Mary.

Žiaľ voľný čas sa mi doteraz nevytvoril a keďže ani do najbližších dní to nevyzerá dobre, budem preto (na svoje pomery toothsmile ) čo najstručnejší.

Slivôčka:
Nevzdávaj to. Je veľa žien, ktoré majú presne taký problém ako Ty.

Začínať, ale ,,chudnúť" so zníženým metabolizmom je nepredstaviteľne ťažké.
Rovnako tak, aj opačný, no správny spôsob formou POSTUPNÉHO navyšovania kalorického prijmu, kvôli počiatočnému priberaniu, je zas veľmi zaťažujúci na psychiku.
Žiaľ nejaké to navýšené kilo je daňou za predchádzajúci dlhodobo špatný príjem.

Neostáva potom nič iné, len si ,,chudnutie" dopredu poriadne pripraviť. A to nielen ako budeš pracovať s motiváciou, ale aj s problémami, ktoré sa tam budú vyskytovať. Zároveň by bolo dobré sa poradiť s niekym kto dané ,,naberanie" už ÚSPEŠNE absolvoval.
Keďže ja to nie som, budem Ti aspoň držať palce.

Mary:
Písala so, že aj napriek dodržaniu stravovania mávaš značne žravé chute (buď na sladké, alebo na celkové ,,poriadne" najedenie sa -už si totiž nepamätám, ale je to jedno).

Takže:
- Chute na jedlo, ale hlavne na sladké spôsobujú najmä výkyvy cukru v krvi počas dňa, poväčšinou spôsobené nadmernou konzumáciou jednoduchých cukrov. Riešením je vyšší počet jedál (až 5 za deň) s tým, že každé jedlo by malo obsahovať všetky tri zložky (B, S,T, aj keď prvé jedlo dňa by mohlo mať o niečo viacej sacharidov a posledné zas o niečo menej tukov) s dostatkom vlákniny (a tekutín. -do 13.00 = cca 2/3 tekutín, najlepšia je čistá voda).

- Stres sám o sebe vyvoláva chute na sladké. Ak sme boli naučený na sladké, a teraz ho vôbec nejeme, zas to môže vyvolávať stres a chuť na sladké.
Rovnaký efekt má aj nedostatok komplexných sacharidov počas dňa.
A nakoniec tú sladkú mlsnu môže spôsobovať aj značný nedostatok chrómu, (ktorý sa nachádza vo vajíčkach, rybách, červenom mäse, morských plodoch atp).

- Ak máš ale len túžbu ,,poriadne sa najesť", potom môžeš mať nielen malý energetický príjem, málo bielkovín, ale aj malý objem jedla, ktorý nezaplní žalúdok. Ale ani to nestačí, môžeš používať málo zasycujúce potraviny (tie si musíš vypozorovať sama. Napríklad, vo všeobecnosti najviac uznávané zemiaky u mňa až tak zasycujúco nepôsobia).

Ak si alergická na laktózu, potom aj proteínový prášok si kupuj bezlaktózový.

Drž sa.

mary

Post by mary » 24 May 2021, 12:21

Dodo, dakujem za pismenka. Tych par slov vzdy vyvola zvedavost, rozcarovanie, rozmyslanie, prehodnocovanie a uplnu zmenu planu. toothsmile

Neviem presne, co su jednoduche cukry, na ranajky 7:15 mavam kvaskovy chleba spaldovy - asi nie je celozrnny... Ale ani asi nemusi byt. To je asi ono, ale ked to oblozim sunkou,, syrom a aspon 100g zeleniny, tak som najedena. Nejaky cas. O 10:30 som uz hladna... Potom mavam vlocky s mliekom a semiacka, ovocie. Vlocky su nesladene. Poobede razny knackebrot - aj po nom som dost rychlo hladna - obcas mam pocit, ze som nic neolovrantovala. A na veceru zas ten spladovy kvaskovy s konzervou tuniaka+zelenina.
Co sa tyka vody, od 7:00-20:00 pijem kazdu hodinu asi 2.5dcl pohar, cca 3-3.5l/den. Aspon za to vdaka jednej aplikacii.
Stres - moj kazdodenny spolocnik. Ale uz je to ovela lepsie. Ale mna stresuje vsetko.
Ak si nedam vylozenu priemyselnu sladkost a papam pravidelne a poriadne, tak na sladke nemam chut. Skor mi to vyzera, ze mam maly prijem. Uz dlhsie sa pohravam s myslienkou skusit to 1.bud bez ratania alebo 2.navysit prijem. Len je tolko teorii, ze neviem ako si nastavit BST. Volakedy, ked som si dala chrom, tak som sa jedine rozozrala. :roll: Tak mam strach.
Vidim to na vyssi prijem. Idem pozriet Mirove vypocty. Ak si zratam Mirove hodnoty jedalnickov, tie sa do kalorickych tabuliek nezmestia...Ale zas ked budem spokojna a chudnuca bez ratania, tak preco nie, ked to bude dobre...
54r/167cm

"Neříkej že nemůžeš, když nechceš. Protože přijdou velmi brzy dny, kdy to bude daleko horší: budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci. "

cieľ 70kg

Image

dodoriven3

Post by dodoriven3 » 24 May 2021, 19:11

Mary,
sacharidy sa delia na monosacharidy, oligosacharidy a polysacharidy.
Monosacharidy a oligosacharidy (dva monosacharidy spojené špeciálnou väzbou) sa nazývajú aj jednoduché cukry. ,,Jednoduché" preto, že sa v tele ľahko spracovávajú a idú rýchlo do krvi, čím nás veľmi rýchlo zasýtia, no rovnako rýchlo po nich aj vyhladneme. Obsahujú len čistú energiu bez vitamínov, minerálov a vlákniny.
Polysacharidy, čiže zložené sacharidy sa ťažšie rozkladajú, nejdú hneď do krvi ( na rozdiel od jednoduchých cukrov nezvyšujú glykemickú záťaž (krivku) a obsahujú vitamíny, minerály a vlákninu.
CUKRY SÚ PRE CHUDNÚCEHO NEVHODNÉ !!!!!!!!!!!!!! (Pokiaľ nebeháš minimálme polmaratón toothsmile ) a naopak polysacharidy sú veľmi dôležité.

Mary,
napíš mi ten jedálníček celý (opísala si raňajky, desiatu a časť ??? olovrantu) a aj ten hlad či mávaš okrem času desiatej aj inokedy. Potom Ti napíšem svoj názor. A ešte mi napíš koľko presne B,S,T a kalórií Ti vypočítali tabuľky.

Zatiaľ sa drž.

Lenka6

Post by Lenka6 » 24 May 2021, 19:40

Dodo a ovocie nie je jednoduchy cukor? obsahuje vitaminy mineraly aj vlakninu. Oprav ma.
37 rokov, 166cm

Image

1.1.2019 - 112,4 kg
1.1.2022 - 105 kg

dodoriven3

Post by dodoriven3 » 24 May 2021, 20:44

Lenka,
odpoveď je NIE Je. Je to vo všeobecnosti sacharid. Obsahuje jednoduché cukry napr. fruktózu, (alebo hroznový), no obsahuje aj vitamíny, min a vlákninu, čiže aj polysacharidy.
Pozor si teda musíme dávať práve na ten vysoký obsah cukrov. Každé ovocie je ale iné, s iným obsahom jednotlivých zložiek.

Ale ak si kúpiš nejaký hroznový, alebo mliečny cukor, potom je to už čistý monosacharid (jednoduchý cukor).

No a o to ide. Že koľko cukrov má ten ktorý výrobok (potravina).

Praktické využitie máš napríklad na obaloch výrobkov. Napr. tam je, že to obsahuje toľko a toľko sacharidov a z toho toľko a toľko cukrov. Tak podľa toho sa musíš rozhodovať.

mary

Post by mary » 24 May 2021, 21:26

Snídaně [1 288 kJ]
Syr Delakto neuzený Tekov 25 x 1 g
paprika žltá 109 x 1 g
yeme kvaskovy spaldovy chlieb 56 x 1 g
horčica kremzska snico kralovska 7 x 1 g
Berto V.I.P. De Luxe šunka 97% 58 x 1 g

Dopolední svačina [1 839 kJ]
chia semienka natur Country life. 5 x 1 g
čučoriedky 57 x 1 g 105 0,63
ľanové semienko celé 5 x 1 g
mlieko polotucne delaktozovane fine life 204ml
Ovsené vločky jemné Emco 70 x 1 g
Powdered peanut butter MyProtein. 7 x 1 g

Oběd [2 578 kJ]
ľadový šalát 116 x 1 g
Emmental strúhaný syr Milbona 20 x 1 g
bravčové mäso dusené 95 x 1 g
Giana ryža gulatozrnná varená 200 x 1 g

Odpolední svačina [970 kJ]
Syr Delakto neuzený Tekov 23 x 1 g
knäckebrot ražný Racio 21 x 1 g
Bravčová šunka výberová TESCO 37 x 1 g
uhorka poľná 109 x 1 g
Berto V.I.P. De Luxe šunka 97% 26 x 1 g

Večeře [1 254 kJ]
Cottage Cheese Lakto free Rajo 90 x 1 g
yeme kvaskovy spaldovy chlieb 50 x 1 g
reďkovka 107 x 1 g
tuniak v paradajkovej omacke Giana 1 x (80 g)

Druhá večeře [576 kJ]
Brazil Nuts (jádra para ořechů) Alesto 2 x (10 g)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
54r/167cm

"Neříkej že nemůžeš, když nechceš. Protože přijdou velmi brzy dny, kdy to bude daleko horší: budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci. "

cieľ 70kg

Image

mary

Post by mary » 24 May 2021, 21:32

BST po jednotlivych jedlach.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
54r/167cm

cieľ 70kg

Image

mary

Post by mary » 24 May 2021, 21:33

Pokracovanie
54r/167cm

cieľ 70kg

Image

mary

Post by mary » 24 May 2021, 21:36

Najmenej hladna som po ranajkach a najviac po desiate a olovrante. Vodu si znacim v inej app.

... a dakujem, ze sa mi venujes.
54r/167cm

cieľ 70kg

Image

dodoriven3

Post by dodoriven3 » 25 May 2021, 16:53

Mary,
ak by som to mal aj ako laik serióznejšie komentovať, potreboval by som vedieť toho ešte viac (minimálne obvod pásu, bokov, aké pohybové aktivity, choroby atp, atď . Ak chceš ozvi sa mi na dodoriven@zoznam.sk).

Teraz len to, čo vidím z toho napísaného, takpovediac na prvý pohľad, čiže také neúplné postrehy:

- Vody je dostatok (ja osobne pijem 2/3 celkového objemu do cca 13.00.

- Yeme je dobrá firma, známa kvalitou a ,,kváskový" je malé plus, ,,špaldový" je väčšie plus, no ,,celozrnný" by bol ešte oveľa väčší prínos.

-Šunka je kvalitná, no určite nie až tak, ako doma pripravené morčacie mäsko, alebo rybka.
Ak si ňou naháňala bielkoviny, potom je rozumnejšie si kúpiť bezlaktózový proteínový preparát (to britské arašídové maslo v prášku až toľko bielkovín nemá).

- Je tam veľa soli -vyše 6 gramov (tlak máš v poriadku?).

- Ten nemecký, zrejúci syr ale nie je bezlaktózový, že.

- Keď máš problémy s nadbytkom kalórií, tak tú ryžu by som tiež nahradil nejakou kvalitnejšou (celozrnnou).

- Rovnako keď naháňaš bielkoviny a vlákninu, a naopak chceš menej sacharidov, tak by som použil tie vločky s vlákninou (tiež Emco - modré). Tuky majú oboje rovnako.
Je výhodné, ak sa tieto pridané hodnoty jedia s pôvodnou požívatinou, ktorá ich obsahuje.

- Som veľký zástanca pravidelného jedenia 5 x denne (sám momentálne jem 4 x), no jedenie 6 x denne len ak je to naozaj nutné, pretože sa nestíha dodržať 2 až 3 hod (3 sú ideál) nejedenia pred spaním.

- Para orechy sú veľmi zdravé, no 20 gramov (ak sa jedávajú pravidelnejšie, je veľmi veľa -napríklad aj kvôli selén).

- Na druhú večeru si asi zabudla niečo napísať, pretože mi to inak nevychádza. (Ak by mali byť oriešky samé, tak je to zbytočne veľa tuku na večeru).

Zatiaľ toľko, ozvem sa neskôr, keď budem mať čas.

ptomecek

Post by ptomecek » 26 May 2021, 16:04

Dodrive, som chemik a zial nemozem si odpustit trochu poopravit tvoju prednasku o sacharidoch, ktora znela:

"Mary,
sacharidy sa delia na monosacharidy, oligosacharidy a polysacharidy.
Monosacharidy a oligosacharidy (dva monosacharidy spojené špeciálnou väzbou) sa nazývajú aj jednoduché cukry. ,,Jednoduché" preto, že sa v tele ľahko spracovávajú a idú rýchlo do krvi, čím nás veľmi rýchlo zasýtia, no rovnako rýchlo po nich aj vyhladneme. Obsahujú len čistú energiu bez vitamínov, minerálov a vlákniny.
Polysacharidy, čiže zložené sacharidy sa ťažšie rozkladajú, nejdú hneď do krvi ( na rozdiel od jednoduchých cukrov nezvyšujú glykemickú záťaž (krivku) a obsahujú vitamíny, minerály a vlákninu.
CUKRY SÚ PRE CHUDNÚCEHO NEVHODNÉ !!!!!!!!!!!!!! (Pokiaľ nebeháš minimálme polmaratón toothsmile ) a naopak polysacharidy sú veľmi dôležité."

Takze, sacharidy sa delia na monosacharidy (1 cukrova jednotka; napriklad glukoza, fruktoza); oligosacharidy (2 az 10 sacharidovych jednotiek spojenych vazbou; tie sa mozu delit na disacharidy (dve sacharidove jednotky spojene vazbou; napriklad sacharoza (u vacsiny v cukornicke)), trisacharidy, tetrasacharidy atd.) a polysacharidy (s 11 a viac monosacharidov spojenych vazbou).
Glukozu a fruktozu (oba monosacharidy) dokaze telo rychlo dostat z potraviny do krvi; spomalit sa to da, pokial spolu s glukozou a/alebo fruktozou clovek zje tuk alebo bielkovinu alebo polysacharid (vlakninu). Hladinu glukozy si telo strazi v uzkom rozsahu, ak je jej vela, snazi sa ju dostat z krvi do buniek; ak je jej malo, snazi sa ju do krvi dostat zo zasoby oligosacharidu/polysacharidu glykogen, ktory je skladovany v peceni a v svaloch (u sportovcov az do 1 kg) a s pomocou pocitu hladu. Chyba v regulacii hladiny glukozy v krvi sa vola cukrovka. Vysoka hladina glukozy moze sposobit vyplavovanie hormonu inzulin zodpovedneho za jeho presun do buniek, co moze mat za nasledok znizenie koncentracie v krvi az pod uroven, ked clovek dostane hlad a preto po sladkom moze clovek o cca. 2 hodiny dostat hlad (a medzitym ulozil sladke do tukovych zasob).
Fruktozu nekontroluje telo tak dokladne, jej vyssia hladina nema take rychle zle ucinky, neprispieva k glykemii vobec. Pravidelny prijem fruktozy sposobuje ztukovatenie pecene, ktore v dlhodobejsom hladisku skodia. Fruktoza je takisto zdrojom energie. Fruktoza ma o malo vacsiu sladivost ako glukoza.
Disacharid sacharoza sa pouziva najcastejsie k dosladzaniu. Telo ho dokaze extremne rychlo rozlozit na monosacharidy fruktozu a glukozu a tie rychlo dostat do krvi ( a tym padom dalej plati to, co pre kombinaciu fruktozy a glukozy).
Niektore polysacharidy telo nedokaze rozlozit na jednotlive monosacharidy (vlaknina). Ciastocne su potravou pre crevnu floru (ktora ich ciastocne rozlozi na mensie jednotky) a spomaluju vstrebavanie inych zivin prijatych spolu s vlakninou (napr. aj spominanych glukozy, fruktozy, sacharozy).
Sacharidy vsetkeho druhu su pre telo dolezite, ale treba ich prijimat primerane, ani vela ani malo. Ich prijem treba prisposobit zdravotnemu stavu (napr. cukrovkari) a vydaju energie. Nedostatok glukozy v krvi sposobi vlci hlad a zozratie obsahu chladnicky aj s pantami. Je vyhodnejsie prijimat sacharidy nie vo velkom mnozstve naraz alebo popri glukoze/fruktoze/sacharoze prijat aj vlakninu, tuk alebo bielkovinu. Miro sa tym podrobne zaoberal v niekolkych blogoch.
Vyska 182 cm
12/19-157 kg * 03/20-159 kg * 06/20-155 kg * 09/20-151 kg * 12/20-135 kg * 03/21-126 kg * 06/21-126 kg
Ciel: Zbavit sa zlozvykov a po uprave vahy urobit treck v Nepali

dodoriven3

Post by dodoriven3 » 26 May 2021, 18:08

ptomecek,
že si chemik, Ti verím, no ja som to písal v rýchlosti pre potreby tohoto fóra (konkrétne pre Mary) a nie pre chemikov.
V podstate si ma vlastne doplnil, nie opravil. Ako keby som ja Tebe napísal, že športovci majú toho glykogénu zhruba pol kila (ale správne si napísal že do kila). Čo je pre toto fórum nepodstatné (myslím, tá moja oprava).

No v jednom Ťa opravím, nie z ješitnosti, ale z dôvodu, že by to mohlo niekoho tu veľmi zavádzať (aj keď na konci si to správne poopravil):
Napísal si: ,,Pravidelny prijem fruktozy sposobuje ztukovatenie pecene, ktore v dlhodobejsom hladisku skodia."

Táto veta sama o sebe je nepravdivá a mohla by vyvolať obavy z pravidelného jedenia ovocia. No a práve také jabĺčko, či pomaranč sú výborné zasycujúce prostriedky plné vitamínov, minerálov a vlákniny.

Takže sa nikto nemusí báť, pokiaľ nerobí sacharidové hodokvasy a ovocie neje na kilá a nepoužíva naň odšťavovač a ani mixér, tak ho môže jesť pravidelne každý deň a žiadne ztukovatenie pečene tam nehrozí, pretože práve vláknina v ňom obsiahnutá ako bolo napísané spomalí jeho metabolizáciu a glykogén (svaly cca 200 gr a pečeň 100 gr) sa dopĺňajú a vyprázdňujú priebežne.

To že má ale ovocie veľa kalórií, som spomínal a varoval pre tým.
No najhoršie je to ale na tých rôznych pochutinách v obchodoch, kde prázdna hmota ( bez vit. a min.) je obohatená o rýchle cukry (a špatné tuky) kvôli chuti, tak tam to krásne vidieť. Napr. Sacharidy 15 gr, z toho cukry 13.
Užite si všetci zvyšky pekného dňa.

Lenka6

Post by Lenka6 » 26 May 2021, 18:50

Ja zas viem ze pitie ovocnych stiav moze zachranit podlomene zdravie aj zivot....
37 rokov, 166cm

Image

1.1.2019 - 112,4 kg
1.1.2022 - 105 kg

Post Reply