Behanie je v poslednej dobe dosť rozšírená športová aktivita. Keďže sa pri nej spáli dosť kalórií, nejedného tučného môže napadnúť, aké dobré by to mohlo byť na pálenie tuku. Práve preto je spojenie beh a chudnutie logické, ale má vážne "ale"! Áno, tuk to páli. Ale môže vám to odpáliť aj kĺby. Preto sa chudnutie behom neodporúča.
Kto nemá selfie z maratónu, tak pomaly už ani nie je in. Najlepšie bežať so selfie tyčkou a gópročkou pustenou na plné obrátky. To je duch doby a keď si pozriete bežcov, ktorí krúžia okolo jazera ako osy okolo piva, všimne si jedno: sú štíhli. Behanie je činnosť, ktorá energiu pekne míňa. Ak potom bežec nebude príliš blázniť s nezdravou stravou, bude štíhly.
To všetko však prestáva platiť, ak sa o beh pokúsi obézny človek. Beh nie je dobrý nápad na chudnutie! Riziká, ktoré z behania obézneho človeka vyplývajú sú príliš vážne. Neoplatí sa ich podstúpiť. Chudnutie behom je viac hazard, než dobrý nápad.
Obezita znamená niekedy aj o niekoľko desiatok kíl vyššiu hmotnosť, aká by pre telo bola prirodzená. Každý jeden krok behu je potom neúmerne zaťažený celý pohybový aparát. Beh a chudnutie preto logicky vychádza ako dobrá kombinácia, ale v prazi je extrémne riziková.
Beh je predsa len pomerne náročný šport. Nie každý pri ňom vydrží. Skôr platí, že len málokto si behanie zamiluje tak, že by s tým vydržal dlhodobo. No pri chudnutí potrebujeme práve niečo také, s čím vydržíte a nebude to až tak surový boj s vlastnou vôľou.
Beh vyžaduje skúsenosti. Začiatočník dosť ťažko bude strážiť tepovú frekvenciu, č i diabetik stav glykémie.
Beh vyžaduje dobrú techniku. Väčšina obéznych má problémy s držaním tela, veľa svalov poskracovaných a s takým telom jednoducho nie je možné správnej technike sa ani len vzdialene priblížiť. Stúpa preto riziko zranenia.
Pri behu je vyššie riziko zranenia - či už z preťaženia, alebo nerovnosti terénu. Obézny človek zvyčajne nemá dobrú neuro-svalovú koordináciu a preto je riziku úrazu vystavený v podstatne vyššej miere, ako ľudia, ktorí si so športom tykajú už od detstva.
Mylím, že tento výpočet dôvodov je celkom dostatočný. Nechcem však behanie celkom zatracovať. Naopak. Ak je vám blízke, po schudnutí sa doň môžete smelo pustiť. V takom prípade by som vám odporúčal, aby ste dodržali nasledovný postup:
Na chudnutie využite chôdzu a zdravú stravu. To stačí. Chcete viac? tu je 7 cvikov, ktoré sú účinné pri chudnutí. Ale chôdza je fakt najlepšia. Prípadne môžete začať kolobežkovať - je to fajn, ale nie všade sa dá. Na kolobežkovanie je lepšia rovina. To je najmä na strednom Slovensku často nedostatkový tovar.
Ak budete mať chuť pridať nejaké cviky, odporúčam rehabilitačné cvičenieSM Systém doktora Smíška. Ním si postupne dáte do poriadku držanie tela a vyriešite prípadné svalové nerovnováhy.
Po schudnutí vďaka tomu vaše telo bude pripravené začať trénovať beh. Požiadajte dobrého trénera, aby vás naučil správnu techniku behu.
Potom behajte, avšak nepreháňajte objem záťaže. Najlepšie, ak športom za týždeň spálite tak do 12 tisíc kJ. Nie viac. Tvrdšiu záťaž si môžete dovoliť len v prípade, že vaša životospráva umožňuje primeraný relax. Dať si po celom dni v práci dve hodiny behu a potom domáce povinnosti - to dlhodobo zaváňa problémom. Telo potrebuje čas na regeneráciu.
S takýmto postupom budete pripravení pridať do svojho života aj intenzívnu športovú záťaž. Na tému chudnutie behom som natočil aj krátke video:
Pozor, aby ste namiesto chudnutia behaním nakoniec neskončili pri vyratúvaní dôvodov pre ktoré nemôžete ísť...
Mimochodom, občas sa pozrite pri jazere, alebo na športoviskách, kde behávajú amatérski bežci. Nemusíte vedieť o behu vôbec nič, ale uvidíte ako zle behajú. Jeden v predklone, iná rozhadzuje rukami, ďalšej lietajú nohy do strán, akoby nimi chcela pri každom kroku nakresliť osmičku. Väčšina z bežcov pri každom kroku tvrdo padá na pätu. Hneď vidíte, ako sa otrasy prenášajú cez členky, kolená a chrbticu. Niečo zlyhá. Čím horšia technika, tým skôr.
Preto sa poučte z chýb iných, aby ste potom nekomentovali, že športom k trvalej invalidite.
Tipy na videá:
Pozrite si toto video s doktorom Smíškom, kde ukazuje súvislosti skrátených svalov s následnou chybnou technikou pri behu.
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.