Jedálniček na chudnutie

Píše Miro veselý od roku 2004.

Vyskúšajte si môj týždňový jedálniček na chudnutie, ktorý sa už osvedčil. Stačí, ak si vyberiete deň a hneď môžete začať správne chudnúť.

Je nastavený na priemerné čísla, takže by mohol fungovať pre väčšinu z vás. Iste, pre útlu žienku by správne mali platiť iné čísla, ako pre 150 kilového muža. Ale to v tejto chvíli neriešte. Skúste začať tým, že začnete jedávať podľa tohto jedálnička. Je veľmi pravdepodobné, že začnete chudnúť. Potom to je vyriešené. Ak by ste nechudli, potom si prečítajte aj ďalšie články v tejto sekcii. Veľký zoznam tipov ako schudnúť je tu.

Ľudia fungujú zhruba rovnako a tak môžeme využiť prax, že ak budú dvaja robiť zhruba to isté, dosiahnu podobný výsledok. Preto som napísal knihu Jedálniček na chudnutie. V nej nájdete veľa informácií, tipov a tiež návrh jedálnička na jeden mesiac. Písal som to tak, aby ste sa za ten mesiac (pri troche šťastia) naučili ako sa to vlastne robí a neskôr už nebudete potrebovať žiadne iné jedálničky. Samozrejme, ako vždy, všetky informácie aj z tejto knihy nájdete bezplatne na tomto webe.

 • Chcete schudnúť? Musíte jesť! Ak budete jesť jedlá, ktoré vám tento jedálniček odporúča, budete chudnúť a pritom budete stále najedení. Práve o to ide. Veľkú časť jedálnička tvorí zelenina. Nevyhýbajte sa jej.
 • Tuk – úplne vylúčiť tuk nie je vhodné. Čo najviac by ho malo byť z rastlinných zdrojov. Jedálniček napriek tomu často používa šunku, syry, mliečne výrobky. Nechceme, aby ste mali pocit, že vám chceme vnútiť vegetariánsky režim. Čim viac tuku bude pochádzať z orechov, semien, či olivového oleja, tým lepšie. Čím menej z mlieka, vajec a mäsa, tým lepšie.
 • Hodí sa používať čo najjednoduchšie jedlá, také, aby sa rýchlo pripravili a ľahko odniesli. Človek si často musí nosiť jedlo do práce, či na návštevy, pretože jedlá vo verejnom stravovaní bývajú neraz nepoužiteľné (najmä mastné).

Je isté, že čím viac skúseností budete mať, tým ľahšie si navrhnete svoj vlastný jedálniček. A v tej chvíli ste na dobrej ceste. Viete, čo jesť. Viete prečo. Viete koľko. Po pár týždňoch takého režimu dostanete dosť presný odhad. Zistíte, že už nemusíte sledovať nejaký jedálniček, že rovno jedávate zhruba správne zloženie stravy. Je to vec návyku. No aby sa návyk vytvoril, mali by ste začať pekne s váhou. Vážte si potraviny, uvažujte čo a prečo idete zjesť. Aké vlastnosti má to-ktoré jedlo. Prečo sa vám ho oplatí zjesť. A prečo sa vám oplatí nezjesť niečo iné, dobré.

Hotový jedálniček na chudnutie ale často nepomôže

Skúste použiť môj jedálniček ako odrazový mostík. Naučte sa však vytvoriť si svoj vlastný. Je to lepšie, ako sa riadiť hotovými návodmi ktoré človek potom ľahko pokazí. Teraz si povedzme pár všeobecne platných tipov a zásad ktoré vám každý správny jedálniček na chudnutie prinesie:

 1. Niečo vám zakážem úplne.
 2. Niečo by ste mali značne obmedziť.
 3. Niečo môžete jesť často.

Najčastejšie sa ľudia bránia. “Toto zakazuješ, ale ja to mám najradšej”. Pamätám si to ako dnes. Lekárka ma odvážila a so šatami som mal 120 kíl. Oznámila mi, že by som mal schudnúť. Dala leták. Ako prvá položka bola: nejesť kožu z grilovaného kuraťa. To najlepšie z kuraťa mám vyhodiť? (!!!) Pomyslel som si. A bolo po chudnutí na dlhé obdobie.

 

Jedálniček na chudnutie obsahuje málo mäsa.

Jedálniček na chudnutie obsahuje málo mäsa. Neodporúčam jesť červené mäso vôbec a z kuraciny len kuracie prsia. Už aj kuracie stehienka bez kože obsahujú viac tuku, než pri chudnutí potrebujete.

Vtedy mi to nedocvaklo. To “najlepšie” je to, čo spôsobilo, že som tučný. Ak sa chcem stať štíhlym, tak sa musím vzdať toho, čo ma vykŕmilo. Je to veľmi nepríjemná rovnica. No ak sa jej budete držať, dosiahnete skvelé výsledky bez nejakých špeciálnych diét. Dokonca budete vitálnejší. On taký obed so 6 knedľami, mäsom a polievkou je síce skvelý počas jedenia, ale čo potom? Ospalé popoludnie. Ani káva vás nepreberie.

Príklad jedla z jedálničku na chudnutie.

Príklad jedla z jedálničku na chudnutie. Skúste grilovanú, alebo opekanú cuketu. Minimum tuku a máte skvelé jedlo

Tak teraz sa pozrime, čo vám môžem zakázať a čo nie.

Zákazy v kuchyni

Skôr, než sa začnete riadiť akýmkoľvek jedálničkom na chudnutie spravte v kuchyni niekoľko úprav.

 • Nebudeme vyprážať. Pri tejto technike sa jedlo obaľuje a tento obal potom je nasiaknutý tukom. Taký tuk je zdraviu málo prospešný. Už v obale jednej porcie čohokoľvek vyprážaného je vsiaknutého tuku viac, ako by malo mať celé jedlo. Nepomôže, ak rezeň dáte odkvapkať na papierovú utierku.
 • Nebudeme fritovať. Tu je v hre podobný dôvod ako pri vyprážaní. Pre zdravie nie je potrebné jesť potraviny, ktoré sa predtým kúpali v tuku.
 • Nepoužívajte smotanu (ani „ľahkú), maslo, margaríny ani rastlinnú smotanu. Občas môžete použiť sójovú smotanu.
 • Nepoužívajte bielu múku, či strúhanku z bieleho pečiva.
 • Nekupujte hotové jedlá, ale radšej suroviny. Kúpte si rybu, nie rybie prsty. Kúpte si mrazenú zeleninu, nie ochutenú mrazenú zeleninu.

Teraz si spravme zoznam zakázaných potravín a ingrediencií. „Zákaz“ znamená, že vám ich odporúčam nejesť. Najlepšie nikdy. No ak z nejakých príčin výnimočne (menej ako raz za mesiac jedna porcia) po nich siahnete, asi sa nič zlé nestane.

Dôvody prečo sú tieto potraviny nevhodné teraz rozoberať nejdem. Spravidla je to jeden z týchto dvoch dôvodov:

 • Potravina obsahuje niečo čo by mohlo chudnutiu brániť.
 • Potravina obsahuje látky, ktoré sú známe tým, že poškodzujú zdravie.

Takže rýchly prehľad toho, čo v tomto jedálničku na chudnutie jednoducho nenájdete:

 • Vnútornosti akýchkoľvek zvierat. (Pečeň, srdce, ľadvinky…) Hlavný dôvod: Obsahujú priveľa toxických látok.
 • Stužený tuk (Margarín, Palmarín, Hera, Cera a podobné) Hlavný dôvod: zbytočný obsah zdraviu škodlivých transmastných tukov. Tým nemyslím nátierkové tuky.
 • Údeniny – akékoľvek. Hlavný dôvod: Obsahujú látky, ktoré zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Malá údená klobáska to je ako 2 krabičky cigariet.
 • Zhorené až čierne kúsky jedla, napríklad do tmavo-chrumkava opečené mäso. Hlavný dôvod: Toxické látky.
 • Cukor. Vrátane všetkých jeho krycích názvov. Za rýchle sacharidy označujeme tieto sacharidy: glukóza, fruktóza, galaktóza a maltóza. Výrobcovia radi zneužívajú nevedomosť zákazníka – na obale je nápis „bez cukru“ a drobnými písmenkami nájdete napísané, že potravina obsahuje glukózový sirup, fruktózový sirup, kukuričný sirup, agávový sirup, hroznový cukor, melassu, dextrózu, sacharózu, med, či sirup… Nevhodné sú aj lekváre, či marmelády.
 • Biela múka. V tele sa správa podobne, ako cukor. Ak potrebujete múku, použite vždy celozrnnú. Má aj lepšiu chuť.
 • Alkohol. Akýkoľvek. Hlavný dôvod: Alkohol je prázdna energia, ktorá môže zblbnúť hlavu a vo väčšom množstve škodí. Ak nutne niečo chcete piť, asi to vyhrá červené víno. Pivo ani destiláty nepite.
 • Plnotučné mliečne výrobky. Mlieko radšej nepoužívajte vôbec. Syry len nízkotučné. Jogurt trojpercentný. Maslo a smotanu nepoužívajte vôbec. Hlavný dôvod: Nevhodný druh tuku v mliečnych výrobkoch. Viem, niektorí tréneri tvrdia že tento tuk je zdravý. Budete si musieť sami vybrať, komu veriť.
 • Plesnivé a zrejúce syry. Hlavný dôvod: vysoký obsah tuku, riziko alergií a riziko že na nich bude aj iná pleseň, ako sme chceli.
 • Ocot. Hlavný dôvod: Zbytočná kyselina, môže zvýšiť riziko zápalového procesu v tele.
 • Horčica. Hlavný dôvod: Je to tučná potravina obsahujúca ocot.
 • Umelé sladidlá. Hlavný dôvod: Nemusia byť bezpečné. Ak chcete sladiť, používajte stéviu.
 • Jedlá, ktoré kombinujú rôzne „zakázané“ potraviny. Šišky, koláče, torty, keksy, krekry, sušienky, dobošky a podobné.
 • Potraviny ktoré už môžu byť pokazené. Sem patria aj čiastočne nahnité, alebo trocha splesnené potraviny. Nemilosrdne to vyhoďte. Aj keď pleseň je okom možno viditeľná len na malom kúsku povrchu, zvyčajne v tej fáze už je v celej potravine.
 • Staré zaváraniny. Vyhoďte. Nikdy neviete, čo sa vo vnútri deje.
 • Viem, že si to asi nezapamätáte tak, ako ani ja. Ale toto je zoznám éčok, ktoré sú známe tým, že môžu škodiť zdraviu: E249 – 252, E338 – 341, E343, E451, E452, E621, E622, E952, E954. Škodlivých je však oveľa viac, preto je dobré ak si preveríte aspoň tie, ktoré jedávate častejšie. V potravinách, ktoré pravidelne kupujete. Nie všetky „éčka“ sú však škodlivé. Keď vidíte výrobok, kde ich je podozrivo veľa, je asi lepšie nechať ho v obchode. V obchode s potravinami majú predávať jedlo, nie chémiu. Vy ste zákazníci. Svojím nákupom hlasujete za to, čo bude predajca predávať a čo z ponuky škrtne.

Ako na zdravú stravu? Postup má dva kroky. Prvý krok je, že tieto suroviny doma nemáte. Nekupujte ich. Druhý krok je jednoduchý. Nevarte jedlá, ktoré v receptoch predpokladajú použitie týchto ingrediencií.

Obmedzujeme potraviny

 • Mliečne výrobky. Prednostne používajte kyslomliečne výrobky, ako je kýška či acidofilné mlieko. Jogurty, tvaroh, cottage používajte občas. Syry len nízkotučné, alebo parmezán – toho stačí málo a dá veľa chuti. Ak sa podarí, nepoužívajte mlieko. Nie sme teliatka. Samo mlieko má síce nízky GI, ale u mnohých ľudí sa v praxi prejavuje podobne, ako keby jedli chlieb. Skúste ho aj preto z jedálnička škrtnúť.
 • Vajcia. Trebárs 2 až 4 vajcia za týždeň môžete zjesť.
 • Mäso. Červené mäso (hovädzie, bravčové, divinu) z jedálnička škrtnite. Jedna porcia takého za mesiac je v poriadku. Tým myslím jednu porciu akéhokoľvek červeného mäsa raz za mesiac. Nie jednu porciu diviny, jednu bravčoviny a jednu porciu hovädziny za mesiac.
 • Mäso. Ak máte mäso radi, kuracie, alebo morčacie prsia sú vhodné. Čím menej často ich zjete, tým lepšie. Ak totiž nebudete jesť „obligátne“ prsia, donúti vás to hľadať iné potraviny. Vďaka tomu budete tak jesť pestrejšiu stravu. Dobré pre vás.
 • Ryby. Hmmm. Tu je zmiešaný názor. Dvakrát do týždňa by boli vhodné. Na druhej strane môžu obsahovať aj neželané zložky, ako sú ťažké kovy a možno dokonca parazity. V jedálničku ich síce používam, ale nie tak často, ako by sa mi to páčilo. Tie „správne“ tuky nájdete najmä v tučnejších rybách ako sú makrely, haring, sardinky a losos.
 • Banány. Pri chudnutí sa nehodia. Ak si dáte občas jeden ako súčasť raňajok, je to v poriadku. Inak je problémom vysoký glykemický index, takže niečo také, že proti hladu si kúpite 3 banány, by som neradil.
 • Jogurt. Táto potravina sa dnes dá označiť pomaly za synonymum pre chudnutie a diéty. Výborný marketingový ťah od mliekarenských firiem. My si zvyknime jedávať jogurt občas, ale nie pričasto.
 • Kyslá kapusta. Pre zdravie je lepšie jedávať potraviny s nižším obsahom soli. Kvasená kapusta je, žiaľ, veľmi slaná. Preto ju obmedzujte, ale myslite na to, že kapustová zelenina patrí medzi najzdravšie potraviny. Ak si budete robiť kapustnicu, nesoľte ju.
 • Zeleninová šťava. Aj tu platí obmedzenie. Tieto šťavy sú síce možno „nabité“ vitamínmi, ale aj cukrom. Ak teda chudnete, myslite na to, že pohár vám dodá rýchlu energiu. Preto ich radšej pite zriedené a nie veľa. Lepšie je jesť zeleninu celú. Určite však neublíži, ak si párkrát do týždňa dáte pohár nápoja, ako mrkvovo-cviklová šťava, či podobné kombinácie. V jedálničku to nenájdete, ale môžete si to zapísať medzi plánované činnosti.

Jedzte čo najčastejšie

Teraz sa konečne dostaneme k potravinám, ktoré sa dajú označiť ako „zdravé“. Oplatí sa vám, ak svoj jedálniček budete vždy zostavovať tak, aby zadával zámienku používať čo najčastejšie:

 • Zelenina (zvlášť brokolica, kapusta biela, červená, kel a ružičkový kel, kaleráb, mrkva, špenát, špargľa, pór, kôpor, sladké zemiaky aj keď asi nie sú zeleninou). Z mnohých druhov zeleniny si môžete spraviť predjedlo. Inokedy môže byť zelenina jedlo, alebo šalát. V našich končinách sa zelenina jedáva pomerne málo, preto musíte vynaložiť istú námahu. Núťte sa pripomínať si, že vám pomáha nielen chudnúť, ale aj upevňovať zdravie.
 • Celozrnné výrobky. Ovsené vločky, Knackebrot, Slatinský celozrnný chlieb.
 • Strukoviny: fazuľa, šošovica, mungo, sójové bôby, cícer
 • Cesnak, cibuľa. Áno, spoločensky môžu byť nepríjemné. Ak je to však len trocha možné, jedávajte ich tak často, ako sa dá.
 • Bylinky a korenia: tymián, šalvia, oregano, rozmarín, bobkový list, klinčeky, kakao, fenikel, zázvor (strúhaný alebo ako čaj). Z korení čo najčastejšie používajte kurkumu alebo karí korenie.
 • Ovocie. Najmä paradajky, avokádo, pomaranče, jablká, hrušky, slivky, no a olivy do šalátov. Počas chudnutia sladké druhy ovocia jedávajte lakomejšie, neznamená to však úplný zákaz.
 • Sušené ovocie. Zo sušeného ovocia jedzte sušené slivky (ak vás nepreháňajú) a občas hrozienka.
 • Lesné plody (čučoriedky, jahody, černice) jedzte vždy, keď sa dá. Môžu byť mrazené. Nie však v bublanine, alebo v lekvári.
 • Orechy (najmä vlašské, mandle, paraorechy…).
 • Semená, nepražené, nesolené (najmä ľanové, tekvicové, slnečnicové, sezamové) arašidy nesolené, arašidové maslo.
 • Oleje. Vždy keď je to možné, používajte čo najmenej tepelne upravené tuky. Napríklad polievku uverte bez tuku a až na tanier dajte aj lyžicu oleja. Bežne používajte olivový olej. Občas striedajte tekvicový, repkový, pupalkový, a ľanový olej.
 • Ako nápoj môžete piť zelený čaj. Obsahuje veľa užitočných látok. Ak trpíte nespavosťou, pozor na to, obsahuje kofeín.

Možno že pre vás tento výpočet je samozrejmosť. Bežné veci tu vyratúvam preto, že je dobré zopakovať si to. Ak totiž už ste v hypermarkete, do očí vám bijú čipsy, sušienky, sladkosti, čokolády, mrazená pizza, či údeniny a nie základné ingrediencie.

Príklad jedla z jedálničku na chudnutie.

Príklad jedla vhodného aj do jedálničku na chudnutie. Šošovica, pečené zemiaky, vajíčková placka. ALE NA MALOM TANIERI, prosím vás pekne :-)

Dajú sa jedlá v tomto jedálničku na chudnutie kombinovať?

Každé z jedál v tomto jedálničku na chudnutie môžete zjesť kedykoľvek namiesto iného. Takže ak vám niečo nejde na chuť, zjedzte ktorékoľvek iné jedlo.

Kde nájdem jedálničky na chudnutie? To je jedna z najčastejších otázok. Nájsť a použiť jedálniček presne zodpovedá predstave o chudnutí – povedzte mi čo mám spraviť a ja sa na to pozriem. Nežartujem! Veľa tučných ľudí by rado schudlo, ale nechce sa im pre to nič urobiť. Najradšej by získali nejaký zoznam potravín “z ktorých sa priberá” a tie jedli menej. Žiaľ, tak to pri chudnutí nefunguje. Jedálniček na chudnutie vám, samozrejme, zostaviť môže aj diétna sestra (na základe vašich osobných preferencií) ale prax ukázala, že ľudia jedálničky akosi nedodržiavajú.

Možno preto, že ľudia sa vlastne nechcú príliš nechať obmedzovať. Chcú svoje pohodlie, blahobyt a k tomu patria aj tie chutné lahôdky z ktorých sa priberá. A potom niekto prinesie jedálniček a povie “jedz toto”. A hneď zaznie zborové “fúúúj – toto nemusím”.

Tento jedálniček na chudnutie je vhodný aj pre vašu rodinu

Aktualizované: V mnohých rodinách sa stáva, že ak jeden nešťastník chce schudnúť, ostatní teda ale absolútne a ani omylom nie! Čo potom? Variť dva jedlá? Jedno z jedálnička a druhé pre zvyšok rodiny? Odpoveď je jednoduchá.

Jedlá uvedené v tomto jedálničku na chudnutie môžu jesť aj ľudia, ktorí nechudnú.

Samozrejme, môže byť problém, ak manžel zvykol jesť krkovičku, údené, parené buchuty, alebo tlačenku. To sú jedlá, aké tu nenájdete. Máte preto dve možnosti čo robiť ak chcete rodinu kŕmiť zdravšie.

 1. Prejdite na jedálniček len pozvoľna. Varte napríklad rodine raz do týždňa jedno jedálničkové jedlo a ostatné jedlá nech sú bežné. Ďalší týždeň sa môže zas objaviť jedno nové jedlo. Rodina si nemusí dlho všimnúť, že jedlá sú iné. Ak to navaríte chutne, máte to v suchu!
 2. Neupozorňujte na to, že jedlá sú zdravšie / ľahšie. Len naložte na taniere. Trebárs opekané kuracie prsia, celozrnná ryža, trocha šťavy. Toto je večera, dobrú chuť! Alebo fazuľový či cícerový šalát. Ak bude výborne ochutený, zjedia vám ho.
 3. Pre tých, čo nechudnú zväčšite veľkosť prílohy. Tuk netreba navýšiť, iba že máte manžela banníka, alebo inak manuálne pracujúceho. Bielkoviny môžete nechať.
 4. Ak sa dá, kŕmte rodinu 3 krát denne. Tento jedálniček na chudnutie je vyrátaný ako 5 krát denne. Nemusíte veľa počítať, len zväčšte porcie. Jedenie 3 krát denne je zdravšie, ale uistite sa najskôr či to neznamená 3 jedlá a každých 10 minút maškrta.
 5. Ak naučíte jesť tieto jedlá rodinu a hlavne deti, je to len dobre. Jedálniček je nastavený tak, aby podporoval zdravší životný štýl. Vynechávam v ňom veľa potravín o ktorých je známe, že zdraviu neprospejú. Prednostne a často v ňom zjete jedlá, ktoré nejakým spôsobom môžu podporovať vitalitu a dajú sa označiť ako zdravá strava.

Je dobré, ak namiesto zdĺhavého vyvárania pre rodinu budete radšej spolu. Láska sa dá vyjadriť aj inak, než jedlom.

Príklad jedla z jedálničku na chudnutie.

Príklad jedla z jedálničku na chudnutie. Ak takéto jedlo predložíte človeku, ktorý nechudne, asi vám nevynadá. Celozrnné cestoviny, kukuriva, parmezán, cesnak. Pri chudnutí si vy nedajte kečup a opražená šunka.

Tip: Preklad tohto článku v češtine nájdete tu Jídelníček na hubnutí.

 

Komentáre k článku: Jedálniček na chudnutie

 1. kati 23. marca 2009

  Miro vrela vdaka za tieto jedalnicky! nastudovane mam vsetko, len vzdy zlyhava fantazia pri vymyslani jedla, takze sa mi velmi hodi takato inspiracia :-)

 2. samotqa 28. septembra 2009

  Hmmm jedalnicky su fajn ale… nezohladnuju jednu vec…predstavte si, ze zijete sam…. a mate taketo jedalnicky… v utorok si date 15 g Mozzarely… a so zvyskom co? (jasne ja viem co – skusim si postavit jedalnicek tak, aby som ju tam niekde v ten den este dostala, aby mi neostala kvasit v chladnicke) len skoda, ze sa toto v tych jedalnickoch nezohladnilo…. alebo otvorim tofu, polovicu zjem a dalsia??? tuniak, ktory dlhsie postoji tiez nie je to prave orechove… tak ja sa idem venovat prestavbe toho jedalnicka tak, aby som nemusela potraviny vyhadzovat…. inac sa mi tie jedalnicky velmi pacia :)

 3. apolenka 16. januára 2010

  samotqa: to, že žiješ sama neznamená, že musíš niečo meniť. Vieš koľko ľudí sa stravuje v rodine zdravo a robí takého jedálničky a pre zostatok rodiny robí iné jedlo? Veľmi veľa. Takže tofu kľudne kúpiš do 200 g – t.j. na 2 x. To isté tuniak, cottage, čokoľvek je na 2 x. A hádam máš aj chladničku, mrazničku… Myslím, že v tom nie je vôbec žiadny problém. Kľudne si nakombinuj jedlo a hoď do mrazničky – tuniak skombinovať s cottage, uvariť strukoviny, pohanku, ryžu, cestoviny, navážiť do sáčkov a hodiť do mrazničky. Potom máš hneď po ruke jedlo a je rýchlo hotové. Ak nemáš mikrovlnku, kľudne stačí cestoviny, strukoviny, pohanku…. zmrazené hodiť do vriacej vody, chvíľu nechať postáť /v podstate ohriať/, scediť a jedlo je na svete. Za tú dobu pripravíš chutný šalátik z čerstvej zeleninky.

 4. EVIK 19. septembra 2010

  jajj byby a chlapi je to dost zlozite,,no ja som schudla 10 kg a je mi fajn a co som robila…kupilasom si kolieskove korcule ,,najskor som iba tak pokukovala po ostatnych a teraz jazdim ako drak
  teda dracica

 5. Barbi21 26. októbra 2010

  Chcela by som sa spýtať či energetický príjem nezávisí od váhy. Tieto jedálničky sa mi zdajú byť zatiaľ najlepšie, najchutnejšie a najviac prístupné zo všetkých ktoré som doteraz videla , takže rada by som začala chýba mi vedieť už iba tento detail :) Mám 60 kg rada by som išla o 5 kg dole.

 6. Miro Vesely 27. októbra 2010

  Jedálniček na chudnutie je vždy len príklad, alebo návrh. Je vhodný na inšpiráciu. Pre každého platia iné čísla a ísť do univerzálnych je možné, ale nie ideálne. Je výhodnejšie naštudovať si témy výživa a potom si človek vie navrhnúť jedálniček na chudnutie – alebo jedálniček podľa svojej chuti. V zásade sa však dá povedať, že pestrá strava je najlepšie a ak jedálniček bude pestrý a energeticky primeraný, bude viesť skôr ku zdraviu a štíhlosti, než by sa z neho priberalo.

 7. paloppsk 13. januára 2011

  Rád by som sa opýtal jednu otázku. Začal som jesť pravidelne 5, 6 krát za deň. Je dobrý nápad brať si do práce desiatu a olovrant vo forme ovocia? (hruška, banán, pomaranč, mandarinka). Ako je to vo všeobecnosti s ovocím počas chudnutia? Určite aj ovocie obsahuje prírodný cukor. Dá sa z ovocia tiež pribrať? V akom množstve a kedy počas dňa by som mal ovocie počas chudnutia jesť?

 8. Miro Vesely 14. januára 2011

  paloppsk v malom množstve ovocie je v poriadku, odporúča sa jeden kus denne, radšej menej sladké druhy. Banány radšej vôbec. Lepšie je jesť veľa zeleniny. Znova – nie sladké druhy.

 9. paloppsk 14. januára 2011

  Dakujem za radu. Takže s ovocím tiež s rozumom. Inak ako som začal dodržiavať pitný režim a jem pravidelne tak sa mi opäť prebudil metabolizmus a išli ďalšie dve kilá dole. Poznám strašne veľa ľudí čo chudli alebo chudnú a vôbec nejedia tak dúfam, že ich tiež prehovorím na pravidelnú stravu. Ja som tomu tiež neveril ale je to naozaj pravda. Je dobré keď si človek nechá poradiť.

 10. Miro Vesely 14. januára 2011

  paloppsk poraď im aj to, aby sa venovali tej téme v duchu. napríklad čítanie kníh o výžive, alebo písanie si s ľuďmi na fórach o výžive, chudnutí. dostaneme to, čomu venujeme pozornosť.

 11. paloppsk 14. januára 2011

  Určite sa o to pokúsim. Ja som napríklad články na Vašej stránke prečítal skoro jedným dychom, začal som sa nimi riadiť a funguje to. Začínam sa o racionálnu stravu viac zaujímať a študovať. Inak to proste nejde. Chcem sa naučiť čo najviac tak aj preto som sa začal účastniť fora na tejto stránke. Ale niekedy je to boj s veternými mlynmi. Neviem čím to je, že si ľudia nechcú dať pradiť a trápia sa pri chudnutí úplne zbytočne.

 12. lekorica 19. januára 2011

  Rada by som sa opýtala jednu otázku. Práve dnes som sa začala riadiť jedálničkom, ale ako počítam, tak počítam, posledné jedlo mi vychádza na deviatu hodinu večer. Deň začínam o šiestej raňajkami, medzi jedlami je trojhodinová pauza, čiže večera mi vychádza až na deviatu hodinu večer. Spať chodievam asi o desiatej. Nie je to trochu neskoro?

 13. Miro Veselý 19. januára 2011

  lekorica odporúča sa aby posledné jedlo pred spaním bolo niekde medzi dve až tri hodiny. takže ak idete naozaj spať o desiatej, jedzte trocha skôr radšej. Alebo len veľmi málo.

 14. lekorica 19. januára 2011

  Ďakujem za odpoveď. Skúsim to teda nejako zosúladiť.

 15. lekorica 21. januára 2011

  Hovorili ste že správny úbytok váhy je cca 2-4kg za mesiac. Ja papám túto stravu len tri dni a mám dole dve kilá. Je to normálne? Samozrejme, že som to cez sviatky s jedením preháňala, takže je z čoho zhadzovať. Diéty som nikdy nedržala, pretože som nemohla byť hladná, ale keď vám pri výške 177cm vybehne váha na trojciferné číslo, niečo už robiť musíte. A vlastne vaša filozofia mi vyhovuje už len preto, že nie som vôbec hladná. A aj v práci sa mi to dá celkom dobre zladiť.

 16. baculka 22. januára 2011

  Dobrý večer pán Veselý,chcem sa Vám ako prvé poďakovať za tieto informacie vďaka ktorým som sa veľa dozvedela o zdravej výžive!Už šiesty deň som na tejto strave a nepociťujem nejaký extrémný hlad a nechýba mi ani pevná vôľa nejesť(tej mám bohate :) ),ale mam na Vás pár otázok.Pišete,že počas dňa by mal človek ziesť šesť porcií jedla,ale mne to cez deň vyjde maximalne päť krát s tým,že posledná je o 21.hodine.Čiže raňajky začinajú o deviatej ráno a takto pravidelne každé tri hodinky.Týmto začnem moje otázky,či postačí na chudnutie to,aby som počas každého jedla spotrebovala 1500KJ a to piate jedlo by malo obsah len 1000KJ a pozostávalo by len so zeleniny,.Jedálny listok si pripravujem podľa seba,sacharidy a tuk su v normále,dokonca menej ako odporúčate,ale tie bielkoviny-je ich viac.A každe ráno si dávam jeden celý celozrný rožok(zelenina a plátkový syr+zelenina samozrejme) a na večeru o šiestej len polovicu rožteka trebarz s tuniakom a hlávkovým šalátom a je to síte :) samozrejme sa to každý deň mení s niečim iným.Na obed stále niečo varené,či už ryža a kuracie mäso,alebo zemiaky a ryba+zelenina…Len neviem,či to nie je veľa na každú porciu- 1500KJ.Dávky na tanieri sa mi zdajú dosť veľké.Chcem vedieť,či je potrebné porciu znížiť na menej,ale to už by som nespadala do Vaších hodnôt prijať na deň do 7000KJ.Na olovrant si dávam jeden jogurt(activia)plus jablko a tam je to dokonca menej,ako 1500KJ,takže príjmam menej,ako si to počítam :/ Môžte mi poradiť?Zelenina a olivovy olej je tak isto na každodennom poriadku.Mám obavus toho,ak by som si o tej deviatej večer pridala nejaký syr,alebo tvaroh a cez noc ako sa vraví sa priberá najviac.Po prvom tehotenstve som schudla hladovaním bez problemov na svoju váhu,ale po druhom tehotestve už mám problém-mám zniženú činnosť štítnej žlazi(diagnostikovaná počas gravitidy)a na váhe som pribrala skoro 25 kíl a chcem ich zhodiť.Výsledky sú dobré,síce moja lekárka mi euthyrox už zvyšila treti krát,ak nejake hodnoty vyskočili,ale ináč vraj v poriadku(vďaka tabletkám)až na uzliky,ktoré su na hranici a nerobia zatiaľ problém,ale musí sa často kontrolovať USG, vyšetrním,no orgán už skoro nečinny :(,teda aspoň takto sa vyjadrila endokrinologička.Dokonca mi povedala,že sa nemam obávať toho,že neschudnem,pokiaľ budem poctivo užívať lieky každé ráno a nebudem sa prejedať po nociach.Začínam cvičiť aj PILATES,ten mi veľmi pomohol pred pár rokmi pri chudnutí a chcem aj pomocou toho zvýšiť metabolizmus.Pijem štyri litre vody na deň,ale čoho sa tak isto obávam je aj to,že to pôjde vďaka nefungujúcej štitnej oveľa pomalšie a že sa dočkám zhodených 25 kíl minimálne po polstoročí :( Viem,že trpezlivosť ruže prináša,ale bojovať cca rok a zhodiť len trochu-nejakých pár kíl,tak to môže do budúcna u mňa spôsobiť,že sa vzdám :/

 17. lekorica 22. januára 2011

  Milá baculka ja som na strave štvrtý deň a už mám dole dve kilá a pritom papám aj eutyrox, takže si myslím že sa nemáš čoho báť. Bola by som rada keby si ma informovala ako pokračuješ s chudnutím, lebo dvom sa predsa len ľahšie chudne. A pokiaľ sa budeme podporovať, pôjde to ľahšie. Ja sa tento týždeň stravujem podľa jedálnička na tejto stránke a to len preto aby som si na stravu a jej rozloženie zvykla. Ale je úžasné, že vôbec nepociťujem hlad. Keď budeš mať chuť ozvi sa.

 18. Miro Veselý 22. januára 2011

  baculka počet porcií záleží na dĺžke dňa, treba jesť tak, aby posledné jedlo bolo dve až tri hodiny pred spaním. To niekedy výjde 5× inokedy 6× za deň.

  Pokiaľ sa budete aspoň zhruba blížiť rozumne nižším číslam, 6 až 7 tisíc kJ za deň, tak budete určite chudnúť. Ak nie, vydržte aj pár týždňov, ale neznižujte príjem stravy, inak si “spomalíte metabolizmus”.

  Štítna žľaza je nepríjemná vec ak je porucha funkcie. Rozumná strava (nie pritvrdá diéta!) vám prinesie výsledky, ktoré vás budú motivovať v pokračovaní a ak to nebude pritvrdé, zvyknete si na to natrvalo. Držím palce!

 19. Laloba.21 31. januára 2011

  ahojky lekorica, no ja prave zacinam a tiez berem L thyrox ale doteraz som na to kašlala a brala ho nepravidelne..je pravda ze aj ten pomoze pri chudnuti?…dneska som prijala asi 3190 KJ co asi nie je ok…ja sa len velmi bojim hocico zjest aby to nebolo moc…mam z toho paniku…chcem chodit aspon 3krat do tyzdna na zumbu alebo 2krat a raz plavat…chcela by som schudnut 30 kil…som velmi nestastna..doteraz som na to hadzala salam a kaslala na to ale uz to tak nejde…mam 22 rokov.vysku 178 a hmotnost 97,8 kg….uz je to moc…ale potrebovala by som niekoho s kym by som to mohla niekedy prekecat a povzbudit sa….bojim sa ze to nezvladnem…

 20. Miro Veselý 1. februára 2011

  Laloba na niekoho na porozprávanie sa využi fórum. Ak máš predpísané lieky na štítnu žľazu je možné, že pri chudnutí pomôžu. jesť 3000 kJ na deň je však na poškodenie zdravia. Ak vieš počítať, tak si začni pridávať, napríklad denne pridaj 500 kJ a vydrž týždeň s takým príjmom. Potom zas pridaj 500 kJ. Vo svojom veku by si mala jedávať aj okolo 10 000 kJ bez problémov.

 21. Laloba.21 1. februára 2011

  ahoj Miro som rada ze si odpisal…ale ako mam jest 10000 KJ veed to by som neschudla…myslim ze okolo tych 6000KJ by mi stacilo no nie? ved ako aj ostatnym co chudnu…inak by som sa chcela opytat ze ktoru y tvojich kniziek by si mi odporucil alebo cd…potrebujem nejaky ten motivacny material…:-))

 22. Miro Veselý 1. februára 2011

  Laloba dvíhaj príjem postupne a uvidíš, kde sa to zastaví. ak chceš motiváciu, čítaj fórum. je to zadarmo a stále živý materiál.

 23. nikol 18. februára 2011

  maaam 15 rokov a 74 kil chcela by som schudnuut a lebo lepsie povedane potrebujem novy vylepseny jedalnicek na chudnutiee…aby som konecne schudla vies mi poradit??????????!!!

 24. zuzka 24. februára 2011

  ahoj.Laloba mám podobné problémy tiež som strašne na dlho na to kašlala aj ked som vedela že musím niečo so sebou robiť ale vždy sa nejaká tá výhovorka našla,až to dospelo k tomu že som mala 108kg mám 21 rokov a výšku 160cm.Tak som si prečítala tvoju knihu Miro a strašne ma to povzbudilo.Riadim sa podľa toho dva mesiace a mám dole 10kg no dúfam že koncom týždňa to bude 11:-) takže mám aktuálne 98kg čo je strašne veľa na moju výšku.Nemala by som ísť k nejakému doktorovi?Je pravda že chodím s priateľom pomerne často po akciách kde je alkohol tak ja si dávam biele suché víno s minerálkou neviem či je to najlepšie riešenie ked už si chcem dať dáky takýto nápoj zábavného charakteru????:-)

 25. KATKA 28. februára 2011

  chcela by som sa opytat co su potraviny napisane v jedelnicku tak to mam vsetko zjest napr ked tam je jogurt tvaroch kalerab alebo to je len na vyber a je namne ktoru potravinu si vyberem

 26. martina 1. marca 2011

  dobry vecer pan Vesely! chcem vam podakovat za tuto stranku , je naozaj velmi dobre prepracovana .konecne normalne vysvetlenie ako pracuje nase telo a ako sa sprava pri chudnuti-priberani!!!
  chcela by som sa s vami poradit co sa tyka mojho jedalnicka! Neviem, ci to robim spravne.
  pred ranajkami zjem jablko alebo pomaranc +slaba kava potom idem cvicit pilates 25-30 min. a ranajky mam 1 h.po cviceni. Vyskusala som aj naopak tzn. ranajky najskor a cvicenie po nich.na ranajky mam 1 biely jogurt+3lyzice neochutenych vlociek +lanove semienka,1/2 tmavej zemle alebo rozka +zeleny salat +karfiol,brokolica ….proste cerstva zelenina + 1platok mozzarelly +2 platky kuracej sunky,niekedy jem zemlu len so salatom bez syra a sunky
  desiata: jablko kysle or pomaranc
  obed: zelenina( ladovy salat, mrkva, karfiol, brokli) 1lyzicu chrenu,1lyzicu hnedej ryze varenej na vode + ryba bez tuku 1 kusok alebo cestoviny 2 pol.lyzice + 1 platok soje alebo kuracie prsia a salat potom mam 1 biely jogurt+ lanove semienka
  dalsie jedlo je vecer okolo 19.00 -19.40h zelenina a niekedy si jogurt z obeda presuniem na vecer. idem spat okolo 22.50h
  mam e styri jedla a medzi nimi 3 az 4 hodinove prestavky .Neviem, ci jem vela alebo malo lebo zatial som neschudla. a neviem, ce mam jest pred vicenim ranajky alebo po cviceni.a eviem, kde by som mohla najst skutocne tabulky jedal v kj.pocitam si sice kalorie no vychadza mi to okolo 3800- 4500kj

 27. Miro Vesely 2. marca 2011

  martina ak nechudnete, tak papáte veľa, alebo nesprávne, alebo ste štíhla a chcete byť ešte štíhlejšia. potravinové tabuľky sú aj na tejto stránke. pro 4000 kalóriách by pribral aj drevorubač. Ak myslíte kJ, tak to je málo na podvýživu. jedálničky nevyhodnocujem, skúste sa poradiť vo fóre.

 28. martina 2. marca 2011

  Tych 3800-4500, to su kilojauly. napisala som vam vsetko co jem.Ano mate pravdu. som stihla a chcela by som byt este stihlejsia.mam 167cm a akolo 56kg a chcela by som schudnut na mojich v ytuzenych 52kg .je to len 4 kg no rada by som schudla. chodim tak isto s mojou malou Esterkou na pravidelne hodinove , hodina a pol. prechazky.
  A s cvicenim mi neviete poradit? kedy by som mala cvicit ci pred alebo po ranajkach or vecer? Dakujem

 29. Miro Vesely 2. marca 2011

  martina všetky rady sú na tomto webe. stačí klikať a čítať

 30. Tessie 9. apríla 2011

  Ja si myslím, že samozrejme je treba si odpustiť tučné potraviny a HLAVNE sladkosti. Ale neexistuje schudnúť spôsobom, že síce budete jesť menej kalorických jedál (aj na to treba silnú vôľu a mnohým ľuďom to dlho nevydrží), ale hlavne sa treba hýbať. Bez pohybu neschudnete. Veľmi zábavná a účinná je napríklad zumba. A je strašná sprostosť prestať, alebo len veľmi málo jesť.

 31. Zara 27. apríla 2011

  Po pôrode som velmi pribrala,nie len počas tehu,ale aj po pôrode,hrozná chuť na jedlo,vyšplhala som sa pri výške 176cm na 98kg-nato som samozrejme zvyknutá nebola,môj jedálniček sa skladá z (nizkotučne tvarohy,syry,kuracie maso,hov.maso,ryby,vela zeleniny,ovocie,tmave pečivo,basmati tmava ryža,zemiaky v pare,vyhodila som sol pretože som mala problem s tlakom, a samozrejme vela pijem,bylinne čaje, čistu vodu) môj denný príjem je cca od 5000KJ -6180KJ max…. necvičim nejako extra,kedže som dosť zaneprázdnená deckami,ale chodievam hodne na prechádzky,vyťah vymenila za schody,steper každe rano na lačno tych 40min… dala som dole 34kg za 5mesiacov a som spokojná- samozrejme hlavne z tuku nie svalovej hmoty :-) takže nepotrebujem skúmať žiadne diety,varím zdravo a učim jesť zdravo aj rodinu

 32. Zara 27. apríla 2011

  a samozrejme pravidelne jem 5x niekedy aj 6x denne

 33. šestka 2. mája 2011

  ahojte všetci!
  rada by som sa spytala ze uz pol roka sa snažim dodržiavat zdravy zivotny styl, t.j. cvičim 3x tyzdenne jem 5x denne za toho pol roka som schudla s mojou vyskou 176cm a povodnymi kilami 83 na terajsich 72,5….coz je fajn vysledok, ale mam pocit ze posledny mesiac a pol to beriem asi az moc vazne a to si pritom uvedomujem ze kusok cokolady raz za cas mi neuskodi, ale ja si ju proste nemozem dat, kedze uz asi dva tyzdne neklesam s vahou. A aby som presla k jadru celej veci cchela som sa spytat čo by ste zmenili na mojom bohuzial velmi chudobnom jedalnicku, kedze vsetko ostatne obsahuje prilis vela tuku a kalorii. takze na ranajky si dam obvykle nejake cerealie s mliekom a trochou ovocia, napr pol jablka….na desiatu 225ml ochuteneho acidka s celozrnnou zemlou…na obed si dam celozrnnu zemlu s malsom a rajcinami, popripade inou zeleninou a musli tycinka….na olovrant zvyknem mat ovsenu kasu s nastruhanym pol jablkom…..na veceru ryzove pufovane chlebicky, poliate jogurtom -70g …..ja viem ze by som mala jest aspon raz denne varenu stravu..ale vzhladom na to ze mam 16 rokov a chodim do skoly na to nieje cas varit zdravo a chutne a tak to riesim takto

 34. Miro Veselý 2. mája 2011

  šestka skús to zvážiť a zrátať a bude jasno. v tvojom veku by si veľmi chudnúť nemala, ale mám pocit že stravu máš príliš sladkú.

 35. princess55 7. mája 2011

  Dobrý deň,
  som nováčik, rada by som sa informovala o strave a jedálničku. Meriam 170 cm a vážim 70 kg a chcela by som vážiť 64. Problém je u mňa v jedení. večer sa zbytočne prežieram občas. Je to v tom, že zle jem. nesprávne sa stravujem.
  Raňajky : ovocie alebo mussli
  Desiata : ovocie
  Obed : ryžu so zeleninou, cestoviny v podstate čo varíme doma
  Desiata : zvyčajne nič
  Večera : buď chlieb so zeleninou alebo obžerstvo

  Viem, že je to málo, podľa toho, čo som si tu naštudovala, extrémne málo a zle, ale ja by som potrebovala naozaj vedieť čo jesť a kedy a v akom množstve.
  Čo sa týka športu, teraz som mala malú prestávku kvôli zdravotnému stavu, ale inak korčule a stacionárny bicykel tak 4krát do týždňa po 30 min.

  Vopred vám veľmi pekne ďakujem za radu pri zostavovaní môjho jedálnička.

 36. Zizi 26. mája 2011

  Ahojte všetci,
  neviete náhodou kde by som našla tabulku, kde napíšem všetko, čo som zjedla za deň a ono mi to vyhodnotí koľko to bolo sacharidov, bielkovin, tukov….. a podľa toho by som si nastavila jedálníček
  Ďakujem

 37. Miro Veselý 26. mája 2011

  Zizi kliknite na tlačítko potravinové tabuľky na tejto stránke…

 38. Monika 8. júna 2011

  Ahojte vsetci,
  zacala som s chudnut. No nastal problem vaha sa mi zastavila a neviem co dalej. Cvicim tak 3x do tyzdna a snazim sa aj dodrziavat stravovanie. Nejak ma to zacina demotivovat. Chcem schudnut este aspon 10 kg. Momentalne mam 70kg a meriam 163cm. Necitim sa este tak dobre aby som bola spokojna. Viete mi poradit??

 39. Miro Veselý 8. júna 2011

  Monika intuícia mi našepkáva, že chyba sa skrýva v slovíčkach “snažím sa”. Snažiť sa je pekné, ale na chudnutie treba dodržiavať.

 40. Dakujem 16. júna 2011

  Ahoj,
  dakujem za odpísanie, dobre som tomu rozumela ze sa nemam snažiť ale makat? V januari som mala 86kg a tvrdo na sebe pracujem.. každú chvílu si čítam vašu knihu a zapisujem si všetko do tabuliek.. Je pravda, že si niekedy dám čokoládu(samozrejme nie celu len tak pre chuť a len horkú) už som si zvykla.. veľa som musela zmeniť počnúc kávou ktorú som si musela vždy sladiť… teraz tak nerobim.. schudla som na 70kg a chcela som len poradiť čo dalej ked mi váha zastala.. možno som len veľmi stručne napísala svoj problém a vy ste asi neporozumel, že mne naozaj zastala váha a neviem čo dalej.. Chcela som len radu.. dakujem

 41. Miro Veselý 16. júna 2011

  Monika dal som radu. Ak napíšete “snažím sa”, zvyčajne to znamená, že to nie je na 100%. Ak ste chudli a zastaví sa to aj tu je signál, že sa niečo zmenilo, asi nejdete na 100%. Takže poradil som vám prísnosť.

  Odpovedáte mi zjavne pobúrená, mrzí ma to. Neviem však poradiť nič iné. Ak si občas dovolíte výnimku, zvyčajne to je príčina, prečo sa chudnutie zastaví. No ak sa stravujete striktne správne, potom sa skúste poradiť s lekárom.

  Zastavenie poklesu môže byť spôsobené aj spomalením metabolizmu, ak sa stravujete príliš málo.

 42. alex 16. júna 2011

  Ahoj Miro ;),
  chcela som ti len napisat, ze ta velmi obdivujem za to, kolko si dokazal schudnut. isto mas fakt pevnu volu, ja by som chcela schudnut hlupe 4 kg (59 kg / 175 cm) a ani kto sa neviem prinutit :/…aale tiaz som ti chcela podakovat za super stranku, kde som sa dozvedela ako chudnut, ako zdravsie zit. mala by som vsak jedninu pripomienku – tvoje jedla a tipy na jedalnicek su neskutocne “suche” , bez napadu, takmer bez chuti …. lebo podla mna ak cloveku jedlo nechuti, tak mu je prd platne ze je syty, ked nemal z jedla pozitok. fakt nechapem ako si mozes na obed dat 4 paradajky, lyzicu lanoveho oleja a hrst sosovice… ved to je absolutne bez chuti….nemal si s takymito vecami pri chudnuti ani trochu problem ?…. dakujem za odpoved :)

 43. Miro Veselý 16. júna 2011

  alex tie recepty sú zámerne primitívne, aby každý vedel, že aj tak sa dá fungovať. jasné, ak vieš variť, je lepšie chutne. ale zas… ja mám potom problém prerušiť jedenie ak mi chutí. vždy mávam obdobia keď varím chutnejšie a potom aj váha ukáže viac. takže mne sa osvedčilo ísť bez soli takmer.

 44. ERIKA 17. júna 2011

  Ahojte vsetci :-) Dnes je to piaty den,co sa snazim zdravo stravovat.Mam 171 cm a nenormalnych 125 kg.Mojim cielom je schudnut 50 kg.
  Denne jem cca 4500-5000 kj-viem,ze je to maalo,ale mne to uplne staci-vobec nebyvam hladna.pijem cca 3 litre vody denne.Moj denny prijem B-80
  S-140
  T-40
  Mozte mi niekto povedat,ci mi to staci?
  Dakujem pekne a vsetkym vam prajem vela stastia pri zhadzovani kil. :-)

 45. Miro Veselý 17. júna 2011

  ERIKA takže takto. Je to ambiciózny cieľ a držíme ti palce. Je to však beh na dlhú trať a tú nedobehneš pri tak nízkom príjme. Prečítaj si najskôr pár kníh o stravovaní alebo aspoň tento web. Prejdi si niečo o športe a potom sa do toho pusti.

 46. zukazu 18. júna 2011

  Ahojte, konecne som pochopila sposob vypoctu kalorii a zostavu jedalnicka. vychadza mi to denne 700 kJ, 98B, 191S, 58T. Na meraci tukov mi ale vychadza obsah tuku v tele 35% (mam 30 rokov, som zena). Mam si nejako upravovat kvoli tomu denny prijem tukov, alebo mam ist podla cisel uvedenych vyssie a telo zacne pomaly palit aj tie moje naukladane tuky? dakujem za radu.

 47. zukazu 18. júna 2011

  oprava prispevku vyssie 7000 kJ :)

 48. Miro Veselý 18. júna 2011

  zukazu pri 7000 by telo malo začať páliť. ak nie, je niečo v neporiadku, ale to neznamená že treba jesť menej.

 49. zukazu 19. júna 2011

  Miro, vdaka za odpoved :)

 50. silva 20. júna 2011

  Potrebujem radu a podla mna Mirko jena to stvoreny. To aby som mohla zacat chudnut ma presvedcila az vaha, ked na moje 18ste narodeniny pri mojej vyske 165cm som vazila 94kg.

  Takze taka mensia (ci vacsia velryba). Samozrejme na zaciatku ako kazdy som zacala drastickymi dietami s ktorymi som horko tazko dala dole cca 20kg.

  Asi pred siedmimi rokmi som si uvedomila, ze tady cesta nevede a zacala som jest racionalnejsie. To som mala asi 20r
  Na zaciatok mojho chudnuceho rezimu som zmenila stravovacie navyky. Jedla som zeleninu, ovocie, mliecne vyrobky..pitny rezim nikdy nebol moj dobry priatel. S troskou pohybu zo mna pomaly ubudalo. Ked to zhrniem tak zo 94kg som mala v mojich 22rokoch 52kg. Co je uzasny pokrok. Aj som si vahu udrziavala dlho.

  A teraz asi pred dvoma rokmi nastal problem. Zmena pracoviska, sedava praca a vyjazdy do terenu dala svoje.
  Ide o to, ze aj ked stravovacie navyky sa mi nezmenili, chodim aj cvicit (kardio) aj ked zo zaciatku nie pravidelne, ale posledne dva tyzdne som vo fitku kazdy druhy den cca hodinu a ked nie som, mam doma steper a cvicievam na nom aspon tu pol hodinku. Moja vaha je 59kg, co je pre moju psychiku strasne . Poznate asi ten pocit, ze ste nieco vybojovali a ani neviete ako sa ti to vracia. Resp mam kolísavu vahu…niekedy mam 55kg, neskor 54, potom 58 a takto dokola uz 2r. Neviem ako to ukoncit a ako sa dostat na moju povodnu vahu 52kg naspat. Preto prosim o radu.
  Pravdou je, ze na ranajky mavam ovsene vlocky s jogurtom…na obed sa snazim zelenenovy tanier(ked stiham). Pri mojej praci nie je problem nestihnut sa najest. Nieze by som sedela stale za compom vela chodim aj do terenu. Mozno je tym nepravidelnym jedenim. Pri tom bielu muku vynechavam, cukry tiez, vyprazane nejem a sladkosti tiez nie.
  Ty, ze som vegetarian potrebujem pomoct s jedalnickom. Prosim kto sa ma ujme?

 51. Miro Veselý 21. júna 2011

  silva nepravidelné jedenie je jedna z najčastejších príčin priberania. treba byť prísny. po schudnutí je dosť typické, že sa hmotnosť vracia, človek sa vracia k nesprávnym návykom. takže zvýš prísnosť. s jedálničkom ti asi neporadí nikto, treba sa to naučiť.

 52. klara 23. júna 2011

  Dobry den, p. Vesely,
  chcem sa opytat ci je mozne sa takoto stravovat, ked ciastocne dojcim dieta? A este ci mi odporucate nejake vysetrenie, ked mam uz od 3 rokov v zdravotnej karte napisane, ze mam nadvahu. Mam ju naozaj cely zivot…od skoky si pamatam, ze som vazila najviac a na zakladnej som mala 10 kg naviac. Pritom moji surodenci nemali problem s vahou a jedni sme to iste aj sportovali sme rovnako. Teraz mam 35rokov a pri vyske 168 -82 kg. Este sa chcem opytat ci staci 4 jedla denne, ked zacinam ranajkovat o 8.00
  Dakujem

 53. zukazu 24. júna 2011

  zdravim, asi hlupa otazka, ale zaujimalo by ma ci je az tak velmi dolezite, aby kazde jedno jedlo obsahovalo urcity pomer bielkovin, sacharidov a tukov, ci nestaci pokial jem pravidelne 5x denne a dodrziavam dennu davku bielkovin, sacharidov, tukov.
  proste ci by nemalo rovnaky efekt aj na zdravie aj chudnutie, keby som mala rpehlad len za den, ale jednotlive jedla by az tak uplne vyvazene neboli. vdaka.

 54. buchtička 25. júna 2011

  Dobrý večer, mám pomaly 38. 173 cm a 83 kg. Dá sa s tým niečo robiť? Strašne by mi pomohla aj podpora formou písania si s niekým. Už sa necítim dobre nielen vzhľadovo ale aj zdravotne. CHCEM SCHUDNUT. Potrebujem odbornú pomoc a psychickú podporu.

 55. Miro Veselý 26. júna 2011

  zukazu ak si na raňajky dáš len sacharidy a na večeru len bielkoviny tak to nebude jednoduché. v zásade stačí ak to bude sedieť za deň. viac sacharidov dopoludnia a viac bielkovín navečer sa odporúča.

  buchtička odborná pomoc je u lekára.

 56. Miro Veselý 26. júna 2011

  klara pri dojčení konzultuj radšej s lekárom ako po internetových fórach. ale jesť treba 5 krát denne, radšej aj šesť.

 57. silva 26. júna 2011

  Mirko dakujem. Ja som sa ale k mojim zvykom vobec nevratila…vobec. Teraz sa snazim jest pravidelne a amalo cca kazde 3hod, ale podla mna z toho priberam :-(
  Som na nervy z toho…

 58. Miro Veselý 26. júna 2011

  silva málo nie je pojem. jesť málo je zlé rovnako, ako jesť veľa. jedz pomocou váhy na potraviny primerane. a potom sleduj svoj pás, nie váhu.

 59. lixa 26. júna 2011

  silva, ano je pravda že je dôležite jesť primerane. ale ak nepojmeš v strave dostatok bielkovín, metabolizmus zrejme stále funguje nárazovo. tvoje telo potrebuje pochopiť že práve prišiel čas na pravidelnú energiu v podobe pomalých cukrov a teda má energiu počas celého bdenia a teda nemusí znižovať intenzitu metabolizmu. teda aspon si myslím že to tak funguje ;) u mna nechutne pomaly ale predsa…

 60. baculka 27. júna 2011

  Dobry vecer pan Vesely :) Naposledy som pridavala komentar 22.1.2011 a v nom som Vam dakovala za vsetky uzitocne informacie a musim Vam podakovat este o mnoho viac,pretoze za to dlhsie obdobie sa mi podarilo zhodit k dnesnemu dnu 21 kil!:)))) Posledne tyzdne jedavam uz len od oka,ale chudnutie pokracuje!Viem,ze som za cely ten cas nenapisala,ale na stranke som bola kazdy den a poctivo ratala denny prijem aj ked nie vzdy sa dalo poctivo dodrziavat a kolkokrat som zjedla menej,ako bolo potrebne a mala som vycitky ci sa mi nespomali metabolizmus,kedze jeden den to bolo priklad 5000KJ,druhy den 7000Kj a nasledujuci zasa 6000KJ ci 4500KJ,nie vzdy sa dala dodrziavat presnost,ale aj napriek tomu kila ubudali s coho mam obrovsku radost :) a velmi som Vam za to vdacna!Moj zaludok je uz dokonca natolko zvyknuty na taketo porcie jedla,ze si uz ani neviem predstavit ze by som mala zjest viac.Ako sa vravi papkali by uz len oci,ale brusko plne :) Neviem ci vobec budem vladat nabehnut na vyssi prijem,co je v podstate az ironia,ak si spomeniem na to,kolko som jedavala predtym a teraz :) Po veceroch dokonca jedavam dost vela ovocia,(aj ked odporucate len jeden kus na den),co urcite nebudete schvalovat,ale na vahe sa to neprejavuje.Teraz planujem zacat intenzivnejsie sportovat,aby sa aj postava lepsie vyformovala,pretoze z bruska sa kila zhadzuju najpomalsie.Okolie mi nechce verit ze toto vsetko som dokazala len vdaka pravidelnej strave+ pitny rezim,samozrejme ziadne sladkosti a cukor v kave ci caji a pocitanie denneho prijmu aj ked ich presviedcam,ze za tym nie je ziadny zazrak.Odporucala som im aj Vasu stranku ale pri chudnuti je potrebna hlavne pevna vola a trpezlivost :) Urcite budem nadalej odporucat Vasu stranku a vsetkym prajem uspechy v chudnuti,nech sa nevzdavaju a pokracuju za svojim cielom :)))

 61. Miro Veselý 27. júna 2011

  baculka gratulujem, to je veľmi dobrá správa, teším sa s výsledkov. Pravidelná strava je základom. odporúčam vám veľmi opatrne začať navyšovať stravu tak, aby ste sa postupne dostali až ku 8000 kJ za deň a čím bližšie budete k optimálnej váhe, tým viac jedzte, aby ste neboli podvyživená. držím palce a ďakujem za report.

 62. lienka 29. júna 2011

  Dobrý : ) ja som vašu stranku objavila len nedavno mam ju precitanu takmer celu ,napriek tomu by som potrebovala poradit Je to tak ze ja som za dva ci tri mesiace schudla cca 9 kil co je sice fajn ale bojim sa navratu kilogramov a tak drzim este vzdy dookola tu istu dvoj tyzdnovu dietu/po kazdych dvoch tyzdnoch nejaka ta dvoj dnova prestavka ale spravila som zopar prehreskov aj pocas diety/ ktora je sice pestra, trosku bohatsia na bielkoviny ale energeticky prijem v niektore dni vychadza na ubohych 2000 kj (áno kj a nie kcal verte) teraz si hovorim ze som s tim mozno nemala zacat ale brala som to iba ako start no potom som /ako som pisala/ sa zacala bat nasledneho priberania z dovodu spomaleneho metabolizmu atd robim vsetko ppreto aby som sa znova nastartovala cvicim jem zdravo /ale este vzdy podla tej diety/ ale tej diety sa akosi bojim vzdat som v takom “kruhu” snazim sa ale rada by som “pocula jednu ci dva vety od vas ako vas postreh ci radu za ktoru by som bola velmi vdacna . / 165cm 51.5 kg rano po prebudeni xD miery okolo 89 60 90 krk 32 / a ta dieta vyzerá napríklad takto:
  . Raňajky: čierna káva bez cukru a jeden rožok.
  . Obed: 1 veľký steak, šalát a všetky druhy ovocia
  . Večera: neobmedzené množstvo varenej šunky

  alebo

  . Raňajky: čaj s citrónovou šťavou
  . Obed: 1 grilovaný steak, každý druh ovocia
  . Večera: čo sa vám páči!

  Dakujem : ) drzim palce vsetkym chudnucim

 63. lienka 29. júna 2011

  dodatok: neviem urcite ci ten kaloricky prijem bol vypocitany spravne ale podla dneskajsich porcii to bolo tak mne tie porcie stacia ale neviem ci stacia aj mojmu telu .. je pravda ze niektore dni som si dala nieco naviac … ako som pisala .. mala to byt len schema ci priklad zdravych potravin alebo stravovania teda aspon ciastocne .. netusila som ze sa mozu dostavit naznaky spomaleneho metabolizmu /dodnes neviem jak som vlastne na tom / .. pretoze moja strava predtym bola asi taka ze 4ci5 kexikov denne a ostatne uz ani neviem pretoze jedla som nekontrolovane bez problemov hranolky mastne jedla aj kazdodenne a pohyb maximalne prstami na klavesnici budem vdacna za nejaku odpoved pripadnu kritiku..

 64. Miro Veselý 30. júna 2011

  lienka ak ste naozaj prečítali môj web celý, už by ste asi mali tušiť, že diéta s takýmto rozpisom jedál je celkom nevhodná. možno až zdravie ohrozujúca. celkom určite pri nej schudnete. a takisto potom pôjdu kilá nahor. takže radím ešte raz sa pokúste prečítať si čo tu píšeme o chudnutí, pretože takéto nezmyselné diéty z vás spravia buď tučibombu alebo psychicky porušenú anorektičku.

 65. lienka 30. júna 2011

  dakujem za odpoved drzim sa uz myslim tych spravnich zasad a dufam teda viem ze robim dobre

 66. Vaness 5. júla 2011

  dobrý deň,volám sa Vanessa,mám 12 rokov,výšku 163cm a 55 kíl.Práve v tejto chvíli držím takú dietu,že za deň vypijem 3 litre vody a ostatok mojho napriklad piatkoveho jedalnička je asi takyto:ranajky-zelený čaj bez cukru a žemľa so zeleninou,desiata-mandarinka,obed-zeleninový šalát,olovrant-jablko či banán a večera-tmavý celozrnný chlieb s tvarohom a redkovkou+tá voda medzi všetkým.Chodím síce na športovú školu a do športovej triedy,ale moc sa mi nedari schudnut :(..Nedate mi nejaky tip? vopred za odpoved dakujem :D …

 67. Vaness 5. júla 2011

  a ešte chcem dodat,že mi vobec nevadia moje nohy a zadok,mna skor trapi moje brucho :O..

 68. lenkan 5. júla 2011

  Vaness, vzhladom na tvoj vek je stravovanie, ktore si si nasadila uplne nevhodne – ide o redukcnu dietu. Mas uplne normalnu postavu, k tvojej spokojnosti bude uplne stacit ak pridas korcule, bycikel, alebo vynechas sladkosti. Nic specialne nerob, inak si ublizis. Sama som v tvojom veku schudla na 52kg/160 cm z povodnych 64 prisnym obmedzenim jedla a kym skoncila puberta, mala som 80. Hladovky zanechali stopy a mam tak spomaleny metabolizmus, ze som teraz chudla tempom 1kg za mesiac…pomalicky uz 2 roky.

 69. Miro Vesely 6. júla 2011

  Vaness jasné že ti dáme tip. konzultuj to so svojím športovým lekárom, inak je riziko, že sa tvoj problém zmení na oveľa vážnejšiu poruchu príjmu potravy.

 70. ERIKA 6. júla 2011

  Musim sa vam pochvalit…papam zdravo stvrty tyzden…po troch tyzdnoch som mala dole 5,8kg.strasne ma mrzi,ze som tuto stranku nenasla ovela ,ovela skor….uz som davno mohla byt kocka :-))dokonca sa mi podarilo strhnut so sebou par ludi s okolia :-))

 71. Miro Vesely 6. júla 2011

  ERIKA gratulujem a držím palce. len sa mi zdá toľko kíl za 3 týždne dosť veľa, lepšie je ísť pomalšie. lepšie sa potom zhodené čísla darí udržať.

 72. ERIKA 6. júla 2011

  Dakujem krasne Mirko .Ja sa ani nedivim,ze mi to ide takto(aspon zatial)rychlo,ked som predtym jedla cca 18000kj denne…teraz cca 6000kj. :-)

 73. Miro Vesely 6. júla 2011

  ERIKA aha, ja by som radil ísť s príjmom niekam ku 8000 na deň, je to oveľa bezpečnejšie. viem, aj pomalšie.

 74. Yumi 9. júla 2011

  Dobry den, chcela by som sa vas opytat mam nejake nejasnosti v tom kolko mam prijat kj za den.Citala som vasu stranku a nehcem nejako chudnut skor jest primerane aby som sa neprejedala atd. Mam 16r. 54kg a 163 cm podla BMI vypoctu by som mala prijat okolo 9807 kJ, zložených z  53 gramov bielkovín, 434 gramov sacharidov a66 gramov tukov. Zda sa mi to prehnane vela. Na inej stranke po zadani vahy,vysky a veku mi naskocilo 5 859 kJ Bílkoviny: 52 gSacharidy 181 g tuky: 50 g. Tie hodnoty sa dost lisia mohli by ste mi poradit kolko by som mala prijad zhruba kj bielkovin sacharidov a tukov ked si chcem udrazt tuto hmotnost? Dakujem

 75. ERIKA 11. júla 2011

  Pomooooc.Co sa stalo?Ako je mozne,ze som za stvrty tyzden schudla len 0.1 kg?Plavala som aktivne dva krat za tyzden,chodila po horach,proste pohyb som mala.jedla som,ako po minule tyzdne.v com nastal problem?

 76. Miro Vesely 11. júla 2011

  ERIKA ak ješ 6000 kJ tak si tak podvyživená, že ti začne spomaľovať metabolizmus. potom stačí malá výnimka a chudnutie je v keli. pre podrobnejšie poradenstvo by som radil odborníka, alebo fórum, nastaviť chudnutie a jedálniček na chudnutie je vysoko individuálna záležitosť, nie je možné o tom debatovať na základe pár viet v diskusii k článku, keď neviem ani základné parametre.

 77. kubkovka 11. júla 2011

  tak oddnes začínam, pokazila sa mi kuchynská váha, idem kúpiť novú. Ale vytiahla som starú, síce nie digitálnu, ale tak aspoň približne. Vyrátala som si rôzne jedlá, zapísala do nového zošita. chcem zdravo žiť, lebo sa necítim dobre

 78. kubkovka 11. júla 2011

  inak chcela som sa spýtať, dodržujem 7000 kJ podľa toho, čo mi vyšla v BMI……nie je to veľa ani málo?

 79. erina11 11. júla 2011

  ahoj, chcem vas poprosit o radu. Mam 32 rokov moja vaha je 80kg a som 6mes. po porode 2heho dietata. Meriam 170cm a chcem schudnut. Viem ze na to treba cas aby sa telo schopilo, no aj na prek 6mes. som neschudla ani deko a to uz 4mes nedojcim. Cvicit nestiham pri 2ch detoch sa nabeham az az + este chodim do prace s pohiblivou pracovnou dobou. Nejde to zo ma prec ani za svet. Co robit? Dakujem

 80. Miro Vesely 11. júla 2011

  kubkovka naslepo ti neporadí nikto, ale malo by to fungovať.
  erina11 úprava stravy na chudnutie stačí, ale potom to ide aj zo svalov, čo nie je dobre.

 81. k 11. júla 2011

  tak teraz neviem, mám ešte znížiť denný príjem? no zatiaľ to robím s váhou, tak nie je problém…….alebo treba skúsiť a uvidí sa?

 82. kubkovka 11. júla 2011

  tak teraz neviem, mám ešte znížiť denný príjem? no zatiaľ to robím s váhou, tak nie je problém…….alebo treba skúsiť a uvidí sa?

 83. kubkovka 11. júla 2011

  meriam 170 cm a vážim 87 kg……..

 84. Miro Vesely 11. júla 2011

  kubkovka skús, uvidíš. ak to nepôjde poraď sa s odborníkom, lekárom, alebo vo fóre o chudnutí, tých údajov čo treba vedieť je oveľa viac, aby sa dalo radiť.

 85. erina11 11. júla 2011

  to je pravda, tak sa pokusim co-to pocvicit. A ako mam upravit stravu?

 86. kubkovka 11. júla 2011

  Som strašne zmatená, lebo mne sa tie porcie nezdajú malé. Asi niečo robím zle………ako zistím, kolko tuku, sacharidov a bielkovin mam prijat pri 6000 kJ? Lebo BMI mi vypočítalo iba na 7000 kJ. napr. biely jogurt a musli a lanove semiacka…….alebo roztek celozrnny, trochu menej tucneho syra, bielok a zelenina………co robim zle?

 87. Miro Vesely 11. júla 2011

  kubkovka, erina11 vaše otázky typu čo mám spraviť sú už dávno zodpovedané v článku https://www.chudnutie-ako.sk/ako-schudnut/ prosím, prejdite si to. V diskusii k článkom by som to neráz zmenil na osobnú poradňu, na to slúži fórum.

 88. kubkovka 11. júla 2011

  vdaka, už som vo fóre, len neviem v tom ešte velmi dobre chodit, tak snad sa to naucím

 89. erina11 11. júla 2011

  tiez sa zaucam zatial dakujem

 90. luisy1 19. júla 2011

  ahojtee aj ja mam problem s chudnutim mam 18 rokov vysku mam 165 a vazim 80 newem co mam robit citim sa zle nemozete mi poradit ako by som mohla schudnut na 55 dakujem

 91. peter 26. júla 2011

  zdravim mirek taka blba otazka asi ale kde v obchode najdem tofu? :D

 92. Miro Veselý 26. júla 2011

  peter zvyčajne v chladiacom boxe medzi syrmi

 93. judita 28. júla 2011

  Dobrý večer, čítam o Vás iba kladné názory. Rada by som Vás tiež požiadal o radu. V priebehu pá mesiacov som pribrala 7 kíl, nezmenila som jedálniček aj pohyb viac menej ho mm ešte viac ako predtým, jediné čo sa zmenilo je že som vysadilaantikoncepciu, túsom po 4 mesiacoch opäť začala úživať. Ale kilogramy neubudajú. poradte mi prosím nejakú účiinú diétu, pracujem v trojsmennej prevádzke takže dodržovať hodinny v strave je pre mna dosť ťažké. Vopred ďakujem

 94. Miro Veselý 29. júla 2011

  judita niektoré druhy antikoncepcie majú vplyv na priberanie. Začni preto u svojho gynďáka, nech poradí. Ak si inak hormonálne OK, nemáš cukrovku alebo štítnu žľazu, tak chyba bude na 100% v strave. ak ješ nepravidelne, menej a občas výnimočne “dobrôtky”, tak to je dôvod priberania.

 95. Katarina 29. júla 2011

  Dobry den,
  mozte mi niekdo poradit? Citala som si tie jedalnicky na cely tyzden. Vsetko mi je aj jasne, len si neviem dost dobre predstavit casove rozdelenie. Mne sa to do toho dna akosi nezmesti. :-( Kedy mate ranajky a kedy potom posledne jedlo?

  Vdaka

 96. Miro Veselý 29. júla 2011

  Katarina jedálniček na chudnutie (ale aj jedálniček pre zdravých) znamená jesť každé 3 hodiny, čiže 5 jedál ak človek ide spať zavčasu, alebo 6 jedál, ak spí málo. tie dve hodiny pred spaním by sa jesť nemalo asi, ale nie viac, ako tri hodiny

 97. Katarina 29. júla 2011

  Aha. Tych 6 jedal mi nesedelo. ja chodievam spat medzi 22-23 hod. tak teraz mi je uz vsetko jasne. dam si len 5 jedal. Vdaja za odpoved.Uz je len na mne to vsetko dodrzat a nemat ako ja tomu hovorim “vypady”, ked clovek doslova zere,ani nie preto, ze je hladny, ale ma chut. Vsak stale tvrdim obezni ludia su iba preto obezni, ze jedia nie preto, ze su hladni, ale proste maju chut. :-(

 98. Meno alebo prezývka (povinné) 5. augusta 2011

  Ahojte, volám sa Monika a som pripravená prekonať môjho nepriateľa. Moje odhodlanie po prečítaní tejto stránky natoľko vysoké, že nedopustím, aby som to teraz vzdala a prehrala boj so žravosťou ako doteraz. Bude to veľmi ťažké, ako motivácia, ktorú ste mi ponúkli je silná, pružná, verím si a budem v očakávaní ako mi to pôjde. Moje heslo preto znie: “Prekonaj strach, zmena životného štýlu Ti bude odmenou”

 99. Monika 6. augusta 2011

  Katka ahoj, ja napr. vstávam o 4.OO hod. ráno a chodiem správať tak o 21.30 – 22.OO hod., idem si to napasovať na týždeň a na víkend. Cez víkend vstávam o 7.30. hod. takže raňajky mám o 7.OO hod. a od raňajok každé tri hodiny, mi cez víkend vychádza na 5 jedál, čo cez týždeň to bude robiť 6 jedál, čomu som rada a čo je aj logické. Keď som sa stravovala po starom, som raňajkami začínala krátko po 7.OO hod., vyhrávali mi cigáni, keďže vstávam o 4.OO hod. ráno, tri hodiny sú už dlho pre môj žalúdok, preto som pochopila, že už tie raňajky si musím dať o 4.15 hod. a tých zvyšných 5 jedál mi hravo vychádza na celý deň, posledné je o 19.15 hod. teda, krátko po 21.OO hod. mi aj vyhovuje,
  Katka a ako ti ide zmena stravovacích návykov?

 100. alena 6. augusta 2011

  Ahojte, chcem sa opýtať, tých 6 jedál sa mi zdá veľa, proste sa mi to nijako nezmestí do toho času čo som hore, a jesť chvíľu pred spaním už nie je asi vhodné. Ak by som jednoducho to posledné jedlo vynechala, myslím že tam nieje až taký veľký rozdiel v príjme energie, bol by to problém???Alebo si mám to posledné jedlo nejako rozložiť k tým ostatným???ďakujem vopred za odpoveď

 101. gabika 7. augusta 2011

  Dobry den,co hovorite na nove poznatky o soji vo vyzive?

 102. Miro Veselý 8. augusta 2011

  gabika pár komentárov pred tvojím sme to riešili.

 103. moni 18. augusta 2011

  Ahojte vsetci.Teraz som sa necakane dostala na tuto stranku.Tiez by som chcela schudnut.Niesom tucna ale ani stihla.Ccela by som sa spytat pana Veseleho ci tie jedalnicky co su tu ako dlho treba drzat?Je tu od pondelka do nedele a potom opakovat?dakujem za odpoved

 104. Miro Veselý 18. augusta 2011

  moni ako píšem v poslednej vete tohto článku: Naučte sa vytvoriť si svoj vlastný jedálniček. Jedlá tu uvedené sú len ilustráciami, ako sa jedálniček dá vytvoriť. Základom je aby ste si vedela jedálniček sama navrhnúť. Preto sa oplatí naštudovať si základy zdravej výživy. mechanicky opakovať “jedálničky na chudnutie” je nevhodné. aj tak to nedodržíte. čo potom, keď vám niečo z jedálnička nevyhovuje? čo ak chcete jesť inak, viac, menej? takže naučte sa jedálniček si vytvoriť.

 105. moni 18. augusta 2011

  MIro este jedna otazka kolko minut by som mala pit pred jedlom a kolko po jedle.

 106. moni 18. augusta 2011

  moj jedalnicek pozostava rano vypijem pol litra teplej vody a po hodine si dam musli a biely jogurt 0,1 alobo 1,5% a pohar kavy.potom idem do roboty a ked mam toho vela tak jem az dakedy okolo tretej ale kava je stale a vecer sa snazim len vypit caj a ked som velmi hladna tak co odporucaj jest?dakujem za odpoved

 107. Miro Veselý 18. augusta 2011

  moni ak na toto neviete sama odpovedať, je celkom jasné, že si potrebujete prečítať niečo o výžive. Málková, Kunová, Bukovský. To sú mená autorov o ktorých sa zaujímajte v kníhkupectve. Ja vám nebudem odpovedať, lebo každá odpoveď vyvolá ďalšie otázky.

 108. moni 18. augusta 2011

  Uz viem odpoved ako pit pred jedlom 15minut a po jedle po hodine je to spravne?A posledna otazka ako si mam vazit a spocitat kalorie ked robim vyprazany karfiol alebo lasane.

 109. Magdalena 19. augusta 2011

  Dobry den.Potrebovala by som radu ci skor potvrdenie ci vyvratenie toho co prave robim.Mam 3 deti a pri kazdom dietati som nabrala 10 kilo a nic z toho neslo dole…pri poslednom porode som zacala na 95kg a 2 mesiace po porode mam tiez 95kg.Asi mesiac drzim dietu….velmi bohatu na tekutiny.Rano si davam celozrnny alebo klickovy hnedy bochnicek-2 kusy bohaty na semienka slnecnice ci sezamu a natieram si na to humus a pijem pohar polotucneho mlieka 2 deci.Obed mam ovsene vlocky s mliekom-cely plny tanier a cez cely den postupne zjem viac ako 5 kilovy cerveny melon…samozrejme,ze vdaka nemu chodim asi kazdu hodinu na zachod.Veceru mam bud tuniaka-1 konzervu ,alebo konzervu kukurice,nizkotucny cottage chease ci brokolicu-1 celu dusenu….maso jem len 1 tyzdenne-kuracie prsia dusene.Pocitam si kalorie na kazdom vyrobku,aby som cez den nepresiahla 1500 kalorii,ale vahova rucicka sa ani nepohne. Z jedalnicka som vylucila prazene jedla,biele pecivo,plnotucne mliecne vyrobky,olej,sladke vody,natierkove syry ci maslo aj salamy a bravcove ci hovadzie maso.Zo zdravotnych dovodov cvicit nemozem…mam paralizu svalov na celom tele.Kde robim chybu?

 110. Rita 21. augusta 2011

  Ahojte.No ja mam asi takyto problem.Mam 19 rokov…vyska 164 a vaha 70kg.Prave som si v zdravotnej karte nastudovala ,ze pred 5 rokmi som vazila 48 kg…neviem kde sa stala chyba ale za 5 rokov pribrat 40% povodnej vahy nie je bohvieco…Prestala som cukrit…menej jedavam…aj tak to nepomaha a ked sa mi podari za tyzden schudnut 1-2 kg do dvoch dni mam naspat dalsie 3…prosim,poradte

 111. janabari 23. augusta 2011

  Rita, prestuduj si web a zistis, kde je chyba. Uz to, ze menej jedavas je chyba.

 112. majka 24. augusta 2011

  Dobry den.Pan Miro mam na vas otazocku,vase zasady stravovania dodrzujem 4 den ,vyratala som si BMI,mam na den 6905 KJ,t.j 99b,187s,57t,dodrzujem tento rozpis ,ale mam problem s tym ze mam bolesti hlavy po cely den a  1,5 hodin PO JEDLE som uz zase hladna.Snazim sa hlad neako oklamat pitim ,ale ledva cakam kedy budu 3 hod. od posledneho jedla. JE TOTO NORMALNE ?Ja uz skusenosti s chudnutim mam,nastartovalo ma operacia zlcnika pred 2 rokmi,po nej som zacala cvicit ,vytvorila som si vlastny jedalnicek a schudla som 20kg,dostala som sa na vahu 78kg co sa mi drzalo do leta ,no trochu som teraz pribrala /neako sam sa rozozrala/ 5kg,no chcela by som schudnut na tych 70kg tak som sa rozhodla ist na ten vas system ,pretoze som skusala ten moj osvedceny,aj delenu stravu ale viac ako 2 kg nedam dole,a tie bolesti hlavy ma stvu,poradte mi cim to je .dakujem

 113. Miro Vesely 24. augusta 2011

  majka bolesti hlavy treba riešiť s lekárom. čo sa týkla hladu tak to je signál zle zloženého jedla najskôr. tipujem, že idete bez zeleniny, odporúčam to riešiť vo fóre.

 114. ERIKA 25. augusta 2011

  Ahojte zdravo stravujuci :-)Aj ja mám otazocku Mirko na teba.Dnes je to 74 den,co papam zdravo,dala som dole 17 kil.Bojim sa vsak,ze mi ovisne koza na bruchu :-(Ako to bolo v tvojom pripade?Bol si to odfakliť,alebo sa ti to vstrebalo nejako? :-)dakujem.

 115. Miro Vesely 25. augusta 2011

  ERIKA toto je ddiskusia k článku jedálniček na chudnutie. neriešme iné témy. nemal som s tým problém, lebo som začal chudnúť zavčasu

 116. Mirka 2. septembra 2011

  ahoj miro dnes som našla slim309 čo si o tom myslis???

 117. Dabulienka 4. septembra 2011

  Ahoj..chcela by som sa opýtať, že ak mám za deň prija 6000KJ za deň aby som chudla. a niektorý deň cvičím, tým pádom spálim viac energie. môžem si dovoliť prijať viac energie? či takto to nefunguje?
  Ďakujem za odpoveď:)

 118. Branislav 5. septembra 2011

  Dabulienka

  Teoreticky môžeš prijať vtedy viac energie, ale prakticky by som to ja osobne nerobil. Dôvod je asi taký, že keď chceš aktívne chudnúť a chceš chudnúť čo najrýchlejšie, tak dodržuj tých 6000kJ a športuj zároveň. Pôjde to rýchlejšie dole aj vďaka športu, ale netreba to čo sa pri športe spáli hneď dopĺňať. Ak máš nejakú tú nadváhu, ber to tak, že keď bude energie chýbať, telo si ju doplní zo zásob (tuk na tele). Hlavne treba piť a dodržovať systém jedenia po troch hodinách.

 119. Xenia 2. novembra 2011

  Ahoj mirko. Chcem ti len povedat, ze ti dakujem za tuto stranku. Velmi ma nastartovala zmenit moju zivotospravu a pocitat si KJ. Prajem vela uspechov :)

 120. surobakianinpo 6. novembra 2011

  Ahoj Miro, super stránka, vidím že si rozumný človek a vyznáš sa a tak mi nedá sa nespýtať: “Neodporúčam žiadne, ani krátkodobé hladovky! Hladovanie zhoršuje zdravotný stav a predovšetkým imunitu. ”

  Kde si preboha vyhrabal takú blbosť??????
  To si naozaj nikdy nepočul o očistných hladovkách ktoré používali bežne naši predkovia a ľudia po celej zemi práve na zvýšenie imunity a zdravia ale aj duchovné ciele? Dodnes je to bežná súčasť jogových techník, používajú ju mnohé formy tradičného liečiteľstva a spoločenstvá ktoré žijú “primitívnym” spôsobom. Je to niečo podobné ako používanie chladu na zvýšenie odolnosti – aj zviera ktoré je choré nejedáva. Nejak sa mi k tebe nehodí tatko ľudí zavádzať – niekto kto sa nevyzná si to prečíta na tvojej stránke a keďže ti verí, uverí aj tomuto nezmyslu a získa skreslený obraz na hladovku ako na niečo zlé a nebezpečné…. trochu to doplň nabudúce.

 121. Miro Veselý 6. novembra 2011

  surobakianinpo ja som na hladovku napísal svoj názor a v diskusii môže každý kto chce pokojne napísať protiargumenty. nemám pocit potreby obhajovať hladovku len pre to, že niekomu sa možno osvedčila. neosvedčila sa mi a na tejto stránke píšem hlavne moje názory a skúsenosti s chudnutím.

  kto sa v tom nevyzná vidí, že s mojím názorom nesúhlasí dosť ľudí a tak si môže dať za cieľ doštudovať si, ako to vlastne je. na tejto stránke sú, napríklad, názory proti hladovke. na iných sú zase názory len pre hladovku. každý, kto chce meniť svoj životný štýl, mal by si získať čo najviac informácií.

 122. ajsenz 8. novembra 2011

  pekný večer prajem, chcela by som sa opýtať..pred mesiacom aj pol som sem písala lebo som si povedala že začnem cvičiť… za ten čas som z 85kg schudla na 78( pri výške 173cm)… nie je to veľa kíl ale poteší to… Chcem ale dosiahnuť váhu na 65kg… Každý deň cvičím hodinu na stacionárnom bicykli a potom brušáky a raz do týždňa sa snažím na plaváreň aj keď nie vždy mi to vidá..stravujem sa tak že raňajky len ovocie, obed polovica aj to jem na princípe delenej strany-keď je mäso s ryžou tak len jedno z toho a vždy z jem polku porcie… najväčší problém mám poobede..lebo ma chytí záchvat žravosti..okolo 17hod..veľmi ma to hnevá lebo chcem schudnúť.i keď to čo zjem na viac vycvičím ale chcem schudnúť zo svojej váhe a nie y toho čo z jem za deň.. chcem sa spýtať,podľa jedálničku či by som mohla zahrnúť do mojej stravy večeru ktorú vy máte danú ako 6.jedlo za deň.. či to bude zdravé a nepriberie mi na váhe? Prepáčte za taký rozpis ale chcem mať jasno.. ďakujem ;)

 123. Miro Veselý 8. novembra 2011

  Záchvat žravosti je vždy signálom, že máte zle zostavené jedlo. buď sladké a hypoglykémia alebo málo a trebárs po cvičení a zas hypoglykémia. takže prečítajte si ešte raz zostavenie jedálnička a skúste to ľahko navýšiť. aj keď znížiť za mesiac skoro 10 kíl je efektné, je to najlepšia cesta k jojo efektu.

 124. Kačena 19. novembra 2011

  Ahoj Miro. Ďakujem ti za túto stránku. Vďaka nej som sa rozhodla schudnúť. Mám 4 mesačnú dcérku a po tehotenstve mi ostalo 15 kíl. Meriam 170 cm a vážim 85 kíl chcela by som schudnúť tých 15 kíl :) tak mi držte palce nech to dokážem. Chcem zmeniť stravu a pridať viac pohybu preto som začala chodiť aj na zumbu. Verím, že to dokážem a keď schudnem prvé kilá tak sa ozvem :)

 125. janica 20. novembra 2011

  Ahojte, ja sa tiež ku vám pridávam. Informácie od Mira Veselého som čítala viackrát. Miro má pravdu, že tuční ľudia chcú schudnúť, ale nič nemeniť, jesť hocikedy, hocikoľko a to všetko bez námahy, pohybu. Ja som sa konečne začala hýbať – chodím cvičiť a využívam aj bicykel. Je strašné počuť od niekoho, koho zbožňujete: “Pozri sa na seba, ako vyzeráš. Rob so sebou niečo!” Mám 34 rokov, výška 165, váha 85.

 126. domca 22. novembra 2011

  ahoj Miro.dnes som si podla teba vypocitala KJ.vyslo mi ze za den zjem zhruba 3800 KJ nieje to malo?kedze pises ze treba 6000.hlad necitim uplne mi to postacuje.na rano si dam biely jogurt potom ovocie,obed,ovocie alebo zelenina a vecera zvesca to co je obed.zmenila som jedalnicek slane dobrotky ani vysmazane som davno nevidela ani mi nechybaju len obcas zhresim sladkostami:)skacem cez svihadlo pijem skoro 3 litre vody denne,hodne pouzivam soju a zeleninu.pomaly to ide dole len neviem ci si to nezabrzdujem ked podla toho asi malo jem treba pridat?dakujem za odpoved.

 127. Miro Veselý 22. novembra 2011

  domca no jasné to je na podvýživu… dá sa na to síce zvyknúť, ale lepšie je navýšiť to na 6 a radšej až ku 8000, cvičiť a držať to tam aj za cenu že niečo pôjde hore. metabolizmus sa musí prispôsobiť normálnemu jedlu. potom bude chudnúť aj pri 8000. v kalkulačke BMI by presnejšie čísla malo vyrátať podľa veku / tela.

 128. domca 23. novembra 2011

  ahoj chcem sa ta este opytat na mlieko vobec alebo 0,5 percentne?a co solenie?dakujem

 129. lusi.love4 1. decembra 2011

  no dobra stranska

 130. ANONYYM 5. decembra 2011

  Možno budem odveci ale počúvajte! žiadne diety! Vypustite zo svojho jedalnička hovadiny ako sú napríklad tyčinky,keksy,čipsy,sladené štavy,šišky….Nebojte sa ak ste si aj zvykli na tieto jedla dajú sa nahradiť vynikajúcim čerstvým ovocím ,chrumkavým celozrným pečivo alebo sviežim šalatom s kuracími kúskami! Toto jedlo si zamilujete a kilá idu dole ! Už 2 mesiace sa takto stravujem plus som začala hrať volejbal ! šport mi dáva energiu kilá idú dole CITIM SA SKVELO :))

 131. maturantka 28. decembra 2011

  zdravím vás, chcela by som sa spýtať. mám 19 rokov, práve maturujem …..meriam 160cm a vážim 57 kg a veľmi by som chcela schudnúť na 43. stravujem sa zdravo (zo sladkostí iba kvalitná horká čokoláda, tekutiny, zelenina, celozrnné výrobky a podobne) spánok mám však veľmi nepravidelný kvoli náročnému štúdiu. častokrát idem aj 3 krát v týždni spať o 5:00 a o 6:30 vstávam do školy….neustále som unavená, bez energie, cvičenie ma vyšťaví….v poslednej dobe som dokonca pribrala 1,5kg. môže vynechanie spánku spomalovať metabolizmus?

 132. Miro Vesely 28. decembra 2011

  maturantka určite áno aj s nepravidelnou stravou. podľa mňa ste podvyživená. tipujem že sa snažíte diétovať a ak nevydržíte potom ide čokoláda a iné blafy. zmeniť režim, nevyhovárať sa.

 133. Katenka 28. decembra 2011

  dobrý deň prajem pán veselý, som študentka vysokej školy, stravujem sa sama, keďže väčšinu času žijem na internáte, meriam 173cm, vážim 70 kg a keďže sa mi to všetko ukladá v miestach pásu, tak v páse mám 96 cm. S cvičením nemám problém riadim sa podľa vyhodnotenia, skôr je problém s tou úpravou stravy neviem si predstaviť jedálniček, v ktorom by jedno jedlo obsahovalo 1941kJ y toho 11g bielkovín 85g cukrov a 13g tukov, keby ste mi mohli poradiť ďakujem.

 134. Miro Veselý 28. decembra 2011

  Katenka nerobte si starosti ak tomu nerozumiete, prejdite si pár kníh o výžive a všetko pôjde celkom hladko.

 135. McKenzie 2. januára 2012

  Dobrý deň,

  začal som sa zaujimať o zdravú stravu, najprv knihou od pána Bukovského a dnes som sa preklikal až sem… A začínam mt v tom zmätok, Bukovský odporúča na olovrant vrazit do seba dva banány, ak pocitujeme hlad, vy ich radíte vynechať… Aké ovocie je teda ideálne na desiatu?

 136. Miro Veselý 3. januára 2012

  McKenzie doktor Bukovský väčšinou píše o stravovaní sa pre zdravých a tam sú iné pravidlá hry. Pri chudnutí je často v hre problém s glykemickým indexom. Banány ho majú vysoký a tak by ich zjedenie mohlo spôsobiť problémy. Na desiatu odporúčam jesť zhruba rovnako energeticky “náročné” jedlo, ako každé iné. Napríklad veľké jablko, jogurt a zo tri vlašské orechy.

 137. McKenzie 3. januára 2012

  Ďakujem za odpoveď, tak napíšem, aký jedálniček som si naordinoval na po Vianocoach…

  Ráno dva poháre čistej vody, po príchode do práce (medzi 8-9) miska cerealii doplnenych susenym ovocim, orechmi, ľanom, slnecnycovymi semienkami, psenicnymi otrubami atd… Zaliate sojovym mliekom

  Obed sa snazim zeleninu a nejake tmave pecivo, cicerova pomazanka…

  Olovrant cista zelenina (cinska kapusta, uhorky, paradajky, paprika, tofu)

  a vecer cca o 19.00 plna miska kvasenej kapusty, keďže som zo Stupavy :))

  Inak zistil som, ze tieto zdrave ranajky ma ovela viac zasytia, ako parky, ci omeleta, do obeda na jedlo ani nemyslim, predtym som uz o 11.00 iba o jedle uvazoval… a naviac to nehltám, ale pomaly súkam do seba, aj polhodinu… Môže byť cca. taký jedálniček?

 138. Miro Veselý 3. januára 2012

  McKenzie radím vám, spravte si najskôr jasno v stravovaní, v potravinách, pretože správnosť jedálničku si musíte sám vedieť zrátať a vyhodnotiť. Miska kapusty na večeru je málo. Naučíte sa to. Odporúčam konzultovať tieto veci radšej vo fóre o chudnutí než v rámci diskusie k článku. Dostanete viac odpovedí :-)

 139. jožko 7. januára 2012

  mam 62kg pomožtemi schudnuť

 140. ani 9. januára 2012

  prosim vas ak mam za den zjest 95Bielkovin 205sacharidou60 tukou noo lenze mne to nevichadza vzicki mam menej a za den mam pisane zjest 7350 kJ ale aj to mi vichadza menej a to naozaj papam kazde 3 hodinky ako moj rocni syncek :))) vadi to velmi ked mi nevichadzaju ti ecisla prooooooooooooooooooosim o odpoved dobre dakujem za pomoc

 141. Miro Veselý 9. januára 2012

  ani a aký je problém? treba rátať a vážiť. ak je málo jedla, tak si pridajte. Nemusíte ísť na minútu presne 3 hodiny, len zhruba.

 142. ani 11. januára 2012

  tak teda dakujem papam naozaj dost ani som neni hladna tak len dufam ze uspejem :))ň do leta je ciel 25 kg schudnut :))

 143. jana 15. januára 2012

  ahojte, kde teda sa dopracujem ku konkretnemu jedalnicku? mne sa tu nikde nezobrazil, dakujem

 144. Nina 16. januára 2012

  Ahoj Miro. Konecne som sa prinutila nieco so sebou robit. sme si nedavno kupili vahu a ked som sa na nu postavila tak som skoro zaplakala. takze to bola bodka. nakupila som podla jedalnicku co som tu nasla a uz 4 den papam zdravo. len co som si ja ratala svoje KJ na den tak mi to vyslo medzi 4000-5000kj na den. co je asi malo. vyska je 160cm a vaha je 71. a chcela by som schudnut na svoju normalnu vahu co som mala pred tym 56 kg. Este by som sa chcela spytat pod stromcek som dostala acai berry thin. nerada experimentujem stakymi to vecami. tak sa chem spytat ze ci mas tym skusenost. keby som sa normalne stravovala 5x denne a 3x do tyzdne cvicila a popritom si davala aj ten acai ze ci by mi to nejako neuskodilo ?

 145. Miro Veselý 16. januára 2012

  Nina musíš regulovať príjem, nie platiť za bobule. nepoznám ten prípravok, takých somarín sú na trhu tisíce. každý sľubuje chudnutie, no reálne výsledky akosi stále nebadať. výhodou týchto preparátov býva, že nezvyknú ublížiť. oni totiž zvyčajne v tele neurobia vôbec nič.

 146. Daniela 24. januára 2012

  Ahoj, som asi večný bojovník s váhou. Blížim sa k štyridsiatke a pri výške 165 teraz vážim 70 kg.Obvod pása 75. Ani neviem ako som za posledného pol roka tých 5 kg pribrala. Istý čas som schudla na 65 kg, cítila som sa výborne, ale to som pravidelne bicyklovala každý druhý deň ca 16 km.Už ani neviem čo som vtedy jedla, ale išlo to. Keďže som chcela pomaličky zhodiť tých 5kg, myslela som si, že raňajky zložené z rozmrazeného ovocia s Pilos bielym jogurtom a medom, obed zložený z kopca zeleniny poliatej olivovým a tekvičným olejom s tuniakom v oleji, mozzarelou, sem tam vajíčkom, neskôr v kombinácii šalát s 1ks vyprážaných kuracích pŕs sú postačujúce. No lenže potom olovrant a večera bol u mňa veľký problém. Hlavne večera v podobe čipsov. Hanbím sa za to ale bolo to tak. Povedala som si, že už dosť, stály hlad, v hlave iba jedlo….Včera som našla na vašej stránke kalkulačku jedál, vyrátalo mi, 5 jedál denne po 1498 kJ. A ten prerátavač kJ je výborný. Denne vypijem asi 2litre zeleného čaju. V čom mám problém. Prečítala som si, dúfam teda, skoro všetky príspevky aj tie o glykemickom indexe a začínam dnes nákupom malej kuchynskej váhy ;-). Moje zamestnanie…som sestrička, robím denné a nočné. Potom raňajkuj…ako keď po dvanásťhodinovej nočnej nie som vôbec hladná? A čo mám robiť v nočnej, keď som hladná? Pracujem na paliatívnom oddelení, veľa ležiakov, takže je to asi niečo podobné ako dvíhanie činiek, len namiesto činiek mám nevládnych a ochrnutých pacientov, ktorých treba polohovať a mobilizovať. Zaberačka….Ďaľší problém je stres….príde akútny prípad, mám ísť jesť..ale nemôžem, lebo život iného je prednejší…Ako si to mám všetko skorigovať? Mám pevnú vôľu, keď raz poviem dosť, tak je dosť…A tretím problémom je, že veľa cestujem, nepracujem na SK, ale po skoro každej službe sadnem do auta a frčí 200km…..
  Dnes som už začala, nemala som síce doma celozrnné pečivo s hmotnosťou 53 gramov, tak som ho vymenila, za jedno obyčajné s hmotnosťou 42gr, trocha Flory light na zatretie dier, ca 5gr, na jednu polovičku plátok šunky – debrecínky, neviem či to bola dobrá voľba a na druhý plátok syra Gouda 45%. Moja Tabuľka mi však ešte stále ukazovala málo kJ, tak som si dovolila doplniť sa 100gr bieleho 3% jogurtu a samozrejme káva, ale s polotučným mliekom asi 20 ml. a skončila som ca na 1280kJ. Tá káva je moja ďaľšia otázka, pijem veľa kávy, používam umelé sladidlo, ale bez mlieka si ju neviem predstaviť, môžem?
  Teraz rozmýšľam nad obedom, ale asi to budú nejaké varené zemiaky, alebo špagety ktorých gramáž hodím do tabuľky. a zelenina, môžno grilované kuracie prsia na troške oleja. Ešte k tej gramáži, ráta sa hmotnosť za surova? A čo sa týka pohybu, už čakám na jar začnem znova kolieskovými korčuľami, tie som robila aj minulý rok a bicykel. Kedže som v časovej tiesni a na cestách, fitko nezvládam. Moja posledná otázka sa týka tekvičného čistého oleja, ako je to s ním? ďakujem za odpoveď na takú dlhú otázku, alebo skôr vyliatie duše, ale aj to niekedy pomôže a človeka to postrčí. Ahojte

 147. Daniela 24. januára 2012

  a ďakujem za odpoveď ;-)

 148. Daniela 24. januára 2012

  Miro, prepáč ešte ma niečo napadlo, mám toho totižto veľa v hlave. Je potrebné mať teplé jedlo 1xdenne, myslím tým obed a akú úlohu v tom zohrávajú polievky, či už zeleninové, alebo mäsové vývary? Mohol by sa obed skladať so zeleninového taniera..ľadový šalát, poľný šalát, mozzarella light, dusená šunka, alebo tuniak a k tomu celozrnné pečivo? Samozrejme v prepočte na potrebnú dávku kJ. Ďakujem

 149. Miro Veselý 24. januára 2012

  Daniela takéto zložené otázky sú vhodné skôr pre fórum. Ono sa nedá povedať že niečo je vhodné a niečo iné nevhodné. V podstate všetky otázky, ktoré tu kladiete sú na rôznych miestach webu už zodpovedané, takže ak môžem poradiť, tak chudnutie začnite tým, že si dôkladne prečítate čo najviac článkov, prípadne neskôr aj pár kníh (bukovský, málková, kunová) tam získate veľa informácií. ak by som totiž teraz izolovane odpovedal na tých pár otázok, vynoria sa ďalšie a ďalšie. aj otázky typu či môže byť zeleninový tanier a bum mozarella na ňom… :-) áno, je správne mať v jedle bielkoviny aj sacharidy aj tuk a hódne zeleniny. takže áno, to je dobré jedlo. zdá sa, že to už zrátať viete, takže držím palce. tým spôsobom sa vám chudnutie určite podarí. ale naozaj radím naštudujte si čo najviac. je to otravné čítanie, ale oplatí sa.

 150. Aknirad 17. februára 2012

  Dobrý deň Pan Vesely chcela by som sa vás spytať že či nieje neako moc ked som schudla za mesiac 8kg …?…lebo sa obavam aby nenastal u mňa Jojo efekt …

 151. Aknirad 17. februára 2012

  a chcela by som sa vás ešte spytať že ked schudnem či mi zmiznu strie ?

 152. Miro Veselý 17. februára 2012

  Aknirad prvú otázku nájdete zodpovedanú v mnohých článkoch. je to veľa, ale mal by to posúdiť lekár. strie neviem, to ukáže čas.

 153. Bambuch 18. februára 2012

  Ahoj mirko :) dakujem že tu píšeš tak skvelé veci strašne ma to motivuje pri chudnutí keď sa postupne učím ako správne na to. Nikdy mi napríklad nenapadlo ako nás môžu namotať na sladké a slané len aby zbohatli na tejto chorobe :(

  Chcela som sa ťa opýtať či je to normálne ak som za 2 týždne schudla 4 kg. viem že je to veľa toto by malo byť maximum za mesiac ale ja napriek svojej vôli chudnem veľmi rýchlo. Cvičím každý večer dva cviky. Jem tak aby som nebola hladná a dosť veľa aj pijem čistej vody alebo slabšieho nesladeného čaju. Čo mám robiť aby som nechudla tak rýchlo? bojím sa aby sa mi tie kilá nevrátili s ďalšími 5 naviac.

 154. Miro Veselý 18. februára 2012

  Bambuch nedokážem odpovedať, nič o tebe neviem. ak dodržiavaš odporúčania na režim zhruba podobné, ako vyjdu z kalkulačky BMI a si zdravá a veľmi tučná, potom rýchle chudnutie nemusí byť vždy problém. Ak ale ideš “svojou cestou” tak potom sa radšej poraď s lekárom. každopádne chudnutie posudzuj centimetrom a nie váhou.

 155. Bambuch 18. februára 2012

  Podľa kalkulačky BMX mám miernu nadváhu a treba mi schudnúť okolo 12 kg. Podľa metra nie je vidieť nejaký väčší rozdiel len ma vystrašil ten rýchly pokles váhy a bojím sa schudnúť veľa aby sa mi to nevrátilo…. A mám ešte jednu otázku. Mám cvičiť každý deň? Možno bude hlúposť čo sa opýtam ale nemohla som schudnúť tak rýchlo práve kvôli tomuto? Postupne upravujem svoj jedálniček a lejem do seba vodu. A mám ešte jednu otázku. Milujem čiste minerálky s bublinkami. Je to vhodné pri chudnutí?

 156. Miro Veselý 19. februára 2012

  Bambuch čítajte, odpovede sú tu už napísané, cvičiť treba 3 až 4 krát do týždňa, treba aj relaxovať. Denne pohyb ako prechádzka je dobrý. ale intenzívny tréning nie.

 157. sego 2. marca 2012

  Caute,

  ja som sa tymto jedalnickom iba inspiroval a vysledok je:
  1 mesiac vaha dole z 98 na 90.

  Co som si vybral:
  – jedlo kazde 3 hodiny
  – ziadne pecivo a chlieb
  – ziadna ryza, ziadne zemiaky, ziadne cestoviny ako priloha

  + syr, zelenina, maso
  + dost vody medzi jedlami
  + ovocie medzi jedlami

  Dakujem

 158. ludmilka 4. marca 2012

  Ahojte.

  Prednedavnom som bola na In body vysetreni, pretoze uz chcem konecne zacat nieco so sebou robit a chcela som vediet, co kde kolko mam. Od minuleho roku som pribrala zhruba 10kg (momentalna vaha 68.6kg pri vyske 159cm,23 rokov, studentka (takze nepravidelna strava) ) a je to stale horsie :( Pred dvomi rokmi som prestala tancovat, to ma este ako-tak drzalo s vahou dole. Odkedy netancujem a nevykonavam nijaky pravidelny a aerobny pohyb, je to zle…A este chcem dodat, ze zhruba rok beriem HAK a myslim si, ze mam vacsiu chut na sladke a ine hluposti.
  Lekarka mi odporucila jest vela masa, vela zeleniny a z jedalnicka vyskrtnut ryzu, zemiaky, cestoviny, halusky, chlieb (na ranajky si mozem vraj dat chlebik aj s tromi kuskami sunky), vsetko sladke. Tak som to zacala skusat, 4-5 dni som to vydrzala, ale citila som,ze mi nieco chyba..

  SEGO: co si ranajkoval? mne lekarka tvrdila, ze mam vylucit z ranajok ovsene vlocky (s orechmi a medom)+nizk.jogurt.. ze z vlociek sa este viac pribera.
  obmienas ich kazdy den, alebo mavas podobne ranajky kazde rano?

  Mohol by si to prosim rozpisat, zhruba ako si si to jedlo rozdelil na den? Mozno mam problem so spravnym rozdelenim a mnozstvom a preto som vecer bola hladna…

  A este, pred polrokom som zacala chodit do posilky a odvtedy som pribrala cca 4-5kg, lekarka mi povedala, ze posilka je skor na svaly, ako na chudnutie. Aky mate nazor vy? Mam najprv zhodit pomocou zdravej vyzivy a behu/chodze/zumby/aerobiku a az potom zacat posilnovat?

  VELMI PEKNE DAKUJEM ZA RADY :)

 159. ludmilka 4. marca 2012

  skusim sa riadit tym jedalnickom, ale ak nemam jest pecivo, ryzu a zemiaky, staci mi to nahradit vacsim mnozstvom zeleniny?

  dakujem

 160. Miro Vesely 5. marca 2012

  ludmilka povedať že ovsené vločky sú nevhodné je nezmysel. platí výrok, že sú nezmysel ak ich jedávate s cukrom, medom, hrozienkami – to je chyba. samotné ovsené vločky sú vhodné jedlo na raňajky. nie veľa, k tomu bielkovina, nejaké oriešky a hodne zeleniny.

  mám tip. prečítaj si tu viacero článkov, daj tomu pár hodín a budeš o chudnutí vedieť viac, než tvoja lekárka.

 161. ludmilka 5. marca 2012

  Miro, dakujem :) Ja uz si asi dva tyzdne citam podobne clanky a trosku mam v tom zmatok, chcem si vybrat nieco jedno a zacat s tym spravne, tak ako sa ma..aby som nedocielila opak a nezacala priberat este viac :)

 162. Miro Veselý 5. marca 2012

  ludmilka tak len čítajte ďalej, je veľmi dobrým nápadom najskôr sa stať kompetentnou niečo robiť a až potom sa do toho pustiť naistotu.

 163. nikol9 14. marca 2012

  ahoj,moj energetický prijem by mal byt podla tvojej kalkulacky 9600 KJ ak nechcem schudnut,Ak vsak chcem schudnut na kolko by si mi ho odporucil znizit?A o kolko mam zvysit bielkoviny a znizit cukry?
  dakujem:)

 164. Miro Veselý 14. marca 2012

  nikol9 ak kalkulačka radí nechudnúť, tak nechudni. Pri malej nadváhe sa každý drastický zásah zvyčajne tvrdo vypomstí. Prípadne sa poraď s lekárom.

 165. tina 15. marca 2012

  Ahoj Miro, diky za super stranku, rozhodla som sa tiez zacat sa starat o svoje telo a davat mu to najlepsie, lebo ho mam rada :) Iba jedna otazocka, nikde v tvojich jedalnickoch nevidim ryby – zavinace v cibolovo octovom naleve a mne celkom chutia. Je to dobry napad davat si ich na veceru? Snad tym nic nepokazim. Dakujem za inspiracie :)

 166. Miro Veselý 15. marca 2012

  tina raz za dlhší čas určite áno, ale v tipoch o výžive sa zvyčajne takéto kyslé potraviny odporúča jedávať skôr výnimočne.

 167. Ajuš 17. marca 2012

  Ahojte, meriam 168cm, vážim 60kg mám 17 rokov .. chcela by som schudnúť 5kg .. cvičim 4 krát do týždna, vynechala som sladké, nesolim a rozpočet mi vychádza na deň 7-8 tisic kj a nechudnem.. myslíš že je chyba v tom ?? je to vela ?

 168. Miro Veselý 17. marca 2012

  Ajuš nie je to veľa, v sedemnástke je to málo. sleduj pás, nie kilá. ak nechudneš, robíš nejakú chybu

 169. wewe 29. marca 2012

  jejda som rada ze sa sem da pisat a ze mozem poprosit o radu ja som sa po vas totiz dostala cez znamu ona s vasou pomocou schudla neskutocne a  je spokojna ,,,ved kto by aj nebol,,a najviac mna fascinovalo ze vyzera tak zdravo schudnuta nie vystavena je plna elanu…no ja by som tiez rada tak vyzerala som teraz po porode druheho dietatka po prvom som schudla delenou stravou ale nejako som sa uz teraz nevedela do nej dostat a  hlavne neviem co varit a  delena uz mna nebavila tu pozeram ze sa da aj chlieb co ten som vtedy vysadila uuuuplne z jedalneho listka rozky a tak …skratka urcite delenu poznate tak si viete predstavit moje trapenie ..no na tuto sa tesi a chcela by som dat zlozvyky bokom a zacat zdravo a racda by som bola keby som bez nej uz nevedela zit tak ako ked niekto povie ze nevie zit bez zlozvykou cize zit bez prezierania…prosim vas ja by som potrebovala schudnut teraz hlavne co najskor nejake to kilecko lebo ide leto rada by som do plavok cize aspon schudnut na nejakych 80 kg zatial …mam 115 mavala som 70 kg vysku mam 175..totiz ja viem ze to tu mam vsetko napisane len nezu sa docitam vsetko tak zabudnem co je na zaciatku a este aj vela info naraz :-/ no urcite si stiahnem aj mp3 to som pocuvala bolo to super aj som sa zasmiala na pravde ktoru ste Mirko povedali …je to vazne pravda …tak vopred vam dakujem dufam ze mna uvediete na pravu mieru…inac este som sa docitala neviem myslim ze v nejakom casopise ze ak mam krvnu skupinu A ze mam skor mat vegetarianke jedla ak chcem schudnut …asi pri delenej myslene to bolo…co je na tom pravda?

 170. wewe 29. marca 2012

  a moj vek je 25

 171. Miro Veselý 29. marca 2012

  wewe najlepšie je klásť otázky tam, kde ste sa dočítali pôvodnú informáciu. ja sa krvným skupinám nevenujem a delenej strave tiež nie. skúste vo fóre pozrieť, tam ľudia budú mať asi názor a skúsenosti aj s tým.

 172. wewe 29. marca 2012

  ale ja chc em drzat vasu dietu nie tie pred tym tie stáli chuja..s prepacenim..ale dakujem za podporu a radu …….myslela som ze mna troska posuniete radou do predu dik

 173. Miro Veselý 29. marca 2012

  wewe je tu okolo 400 článkov v ktorých dávam rady, presne neviem, akú konkrétnu radu by som dal. tu žiadnu “moju” diétu nenájdete len odporúčania k racionálnej výžive.

 174. wewe 29. marca 2012

  ok a ta kniha zabavne recepty je tiez na chudnutie? ci?

 175. Miro Veselý 29. marca 2012

  wewe nie, to sú zábavné recepty, celkom nezdravé. viz dobre-jedlo.sk

 176. Janulik 8. apríla 2012

  Dobry den.
  Chcela by som sa opytat, ked idem vo vecernych hodinach cvicit, je vhodne po skonceni cvicenia jest? ak ano, tak ci nieco lahke, ako zelenina, jogurt, alebo je to jedno len aby to splnalo cca 1300 kj?
  dakujem

 177. Macu 26. apríla 2012

  Ahojte, som celkom zúfalá :/
  Na vianoce som mala 58kg. Chcela som schudnúť tak som začala cvičiť a upravila som jedálniček. Dnes mám 63kg. Miery v cm sú tak isto jako aj boli. Absolútne som neschudla no keď som jedla čo som chcela a kedy som chcela tak som chudla. Ako je to možné ? Neviem čo mám robiť :( Chcem jesť zdravo a cvičiť ale prečo sa to nehýbe, nechcem to vzdať ale načo cvičiť uplne zbytočne ??

 178. Miro Veselý 26. apríla 2012

  Macu dosť pravdepodobne ste neodstránila príčinu, prečo priberáte. veľa ľudí má tak nevhodný jedálniček, že jeho úprava nie je možná. potom pomôže len výmena za celkom iný druh stravovania.

 179. nina 30. apríla 2012

  Ahoj. Strašne chcem schudnúť 3 týždne som denne jedla 7000 Kj a nič neschudla som ani gram. Pravidelne som cvičila aspoň 4x do týždňa. Pijem 2 l vody denne. Meriam 170 cm a mam 58 kil. Chcela by som schudnuť na 54. Nemôže byť problém aj v tom,že jedávam často jogurty? Neviem či sú vhodné. Ďakujem.

 180. mama 3. mája 2012

  pekny den…..boze…..mat tak 58kg ako Nina,tak ani nemuknem……ja som 3 mesiace po porode….meriam 176cm a vazim 87kg…no katastrofa…chcem sa opytat….da sa schudnut aj bez vseliakych kokteilov na chudnutie?vsade mi radia same doplnky a to nechcem…..

 181. Macu 23. mája 2012

  Ahoj, chcem sa spýtať jednu vec. Moja teta robí kuchárku. Ráno neraňajkuje jej raňajky sú káva aj to až v práci. Keď je v robote ochutnáva z každého jedla kúsok inak nič iné neje. Keď príde domov dá si jediné normálne jedlo za deň a v klude sa naje. Jej večera sú chipsy a čokolády. Pritom je chudá ako palička a ani vobec necvičí. Ja sa stravujem zdravo, cvičím, síce som neni tučná ale teta je teda chudšia. Čím to može byť ? :// Ak mi vieš odpovedať vopred ďakujem :)

 182. Miro Veselý 23. mája 2012

  Macu každý človek je iný a my, čo s váhou máme problém máme zvyčajne pomalší metabolizmus. V divočine a bez stravy by sme asi dlhšie prežili :-) ďalšia vec je druh postavy – niekto je štíhly a niekto aj keď bude chudý vyzerá zavalitejšie.

 183. Sindy 2. júla 2012

  Ahoj môžem sa ešte spýtať keď jem celý deň zdravo akurát tak 3 krát do týždňa si dám na olovrant biely nesladený jogurt s bebe keksíkmi je to nejaká tragédia či pohodka ? :)

 184. Mikinnka 2. júla 2012

  Chudnem, zdravo sa stravujem, teda začínam, ešte som si to tu celkom celé nepreštudovala, ale chcem sa spýtať, či sa môže v týchto horúčavách zjesť jeden nanuk? Chcem si ho dať len teraz, výnimočne. Ďakujem.

 185. Miro Veselý 2. júla 2012

  Mikinnka ľadový nanuk je dozaista skvelý nápad ako ukážka, že ak je teplo, máme právo sabotovať vlastné snaženie. Ja by som radil nanuky nejesť. Nie je v nich nič užitočné. Inak žiadne zákazy tu nenájdete. Sú tu len odporúčania a je vo vašom záujme ak sa ich budete držať. Radšej si kúpte chladenú šalátovú uhorku. Alebo kus melóna.

 186. Miro Veselý 2. júla 2012

  Sindy bebe keksíky tuším aj na obale uvádzajú, že vám dajú energiu na celý deň. Ak ste na túre v lese, asi to nebude zlé, aj keď je to príliš rýchla energia. No a pokiaľ ten jogurt má byť akože sladký, tak to ste na dobrej ceste k priberaniu. Čo tak pridať zeleninu a k bielemu jogurtu pridať celozrnné pečivo a pár orieeškov?

 187. megi500 3. júla 2012

  Tak toto je super stranka vyborna inspiracia aj ja potrebujem schudnut ,mam vela diagnoz tak mi lekarka povedala ze mam opatrne ale ja si myslim ze takato strava by mi nemala ublizit uzivala som kortikoidy a tie mi velmi zdvyhli vahu ,alebo moja chut k jedlu pomoze mi niekto ako sa nastartovat dakujem

 188. Ria 4. júla 2012

  Ahoj Miro,

  chcem len vyjadrit vdaku a pochvalu na Tvoju adresu… mas velmi zaujimavy styl vyjadrovania. Mam 35r., dve male deti – vystavovace energie, 166cm, 71kg a v hlave velku nespokojnost. Mam este co robit, kym si tu na www vsetko precitam ( popri detoch )… len som chcela podakovat za Tvoj “rukopis” – ktory mi je sympaticky. Pekny den … a potrebujem asi jednu vrazit, aby mi v mozgu naskocil ten spravny program…Ria

 189. Jela 5. júla 2012

  Ahojte, ja by som sa ešte chcela opýtať.. to musím každý deň papať v rovnaký čas, alebo je podstatné len to dodržiavanie časových odstupov? To by na tom bolo to najľahšie, ja mám problém s tým zostavením nejakého jedálnička, pomóóóc!

 190. Miro Veselý 6. júla 2012

  Jela nielen pri chudnutí ale aj pre zdravie sa odporúča pomerne presná pravidelnosť.

 191. Simixx 17. júla 2012

  ahojte, chcela by som vas poprosit o ohodnotenie jedalnička, snažím sa stravovať podľa vašich rád, ale schudnuť sa mi nedarí…. schudla som 6 kíl ale chela by som ešte tak 2… mám 168 cm a 57 kíl, poviete si, že som chudá ale nie…. brucho… to je moja problémová partia…

 192. Simixx 17. júla 2012

  a teraz ten jedálniček… takže raňajky… ovsené vločky 40g,tvaroh 60 g, mak 20g, med 15 g desiata-jablko, 50 g tvarohovej activie vanilkovej, obed- 100 g zemiakov, 70 g morčacích pŕs ( boli s troškou syra a v marináde…) k tomu hlávkový šalát a rukola ( to som nevážila) olovrant -pol kalerábu asi 100 g, dojedla osm activiu 100g, večera dusená zelenina ( tá mrazená -cuketa, mrkva, fazulky su tam ) s tofu 100 g ….neskorá večera 70 g cottage syra s uhorkou…čo myslíte, jem málo, veľ? :D asi dosť či? :D myslíte si že je normálne ked mi váha cez den skace aj dva kila… ráno 56,9 a večer 58,5….

 193. Miro Veselý 17. júla 2012

  Simixx k jedálničku sa nevyjadrím, pretože ťa tak chcem donútiť, aby si sa to naučila. Zmena váhy ráno / večer 2 kilá je celkom normálna. Dokonca aj to tu je v sekcii o vážení, takže odporúčam čítať. Dostaneš sa k odpovediam rýchlejšie.

 194. Simixx 17. júla 2012

  tak preštudované to tu mám, články som si prečítala….asi vcelku všetky, tie s váhou nie :D kuknem sa na to… ešte sa chem opýtať počula som, že keď telo dosiahne nejakú váhu, že ju už nepustí nižšie…je to pravda?

 195. Miro Veselý 17. júla 2012

  Simixx telo má tendenciu držať si určitú váhu ak môže. Napríklad počet tukových buniek. Ak ho baba dá odstrániť liposukciou, časom sa zvykne vec vrátiť do stavu pred zákrokom. Ale to berte s rezervou. Ak sa s chudnutím neprestane, telo chradne až na smrť.

 196. simixx 17. júla 2012

  lebo ja sa nemozem dostat po urcitu vahu tak sa nadejam ze to moze byt aj tym…. ale asi to bude skor tym ze nieco robim nespravne… je pravda, že po cvičení sa nemôže hodinu jesť? abz bolo účinné…? alebo čítala som, že ovocie by sa malo jesť len samé, lebo inak kvasí… tu píšete, že ovocie nikdy nie samé…. tak som dosť taká zmetená, či samé, či aké …. a dúfam, že nevadí keď tu zeleninu nejem pred jedlom , ale zároveň s jedlom…. tak mi to chutí….

 197. Miro Veselý 17. júla 2012

  simixx zelenina má zmysel pred jedlom aby sa napchalo brucho a potom sa zje menej. ale s jedlom je to tiež ok asi. ostatné veci na tomto webe sú popísané a polemizovať s radami iných autorov nechcem.

 198. simixx 18. júla 2012

  no dobre, ja som chcela len názor, ale vlastne ten viem , dočítala som sa…..naozaj je tu toho veľa popísaného, užitočné rady….snažím sa ich dodržiavať, zmenila som jedálniček toľko zeleniny som jakživ nepojedla…je fajn, že ste vytvorili túto stránku, predtým som tiež chudla štýlom… nejem…. a tak to aj dopadlo vždy…..akurát idem, ale jesť slivkové gule so strúhankou, čo sa asi mocza zdravé jedlo nepovažuje, no mám na ne chuť už asi mesiac…. a raz za čas, myslím,že neuškodí ani niečo nezdravšie…. alebo sa mýlim?

 199. Miro Veselý 18. júla 2012

  simixx ak sa chceš riadiť tým na čo máš chuť, tak sa obávam, že slovo raz za čas sa dá veľmi ľahko zneužiť. každá takáto malá výnimka je narušenie rytmu. veď si to skús. ak hladko vydržíš trebárs ďalší mesiac pri zdravej strave, tak občasné spestrenie neublíži. no dosť ľudí to proste nezvládne a rozožerú sa.

 200. simixx 19. júla 2012

  áno je pravda, že je tažké si ustrážiť… to občas… pre každého je občas niečo iné…. myslím, že ked si človek aj raz do týždňa dovolí popri zdravej strave niečo takéto…v rozumnom množstve, nie sa s tým prepchať tak to nemôže ublížiť…. len treba vedieť kedy dosť…. :D

 201. Maťa 22. júla 2012

  Čaute ludia môžte mi mrknúť jedálniček ??
  R: ovsené vločky s jogurtom alebo cereálie s mliekom
  D: ovocie alebo jogurt
  O: dusená zelenina napr. zo zemiakmi alebo nejaké rizoto
  O: znova nejaké ovocie alebo zelenina nakrájaná
  V: syr napr. mozarella, zelenina a kúsok pečiva
  Mäso nejem preto tam nie je nič mäsité.
  čo myslíte môže byť ?

 202. Martina zvolen 27. júla 2012

  Ahoj Mirinko,,,,,mám 169cm a 125kg,,,,chcem schudnut aspom 50KG,,,,,velmi ma to trápi a mám niekedy sklony aj ku samovražde,,,,niekedy zas ked mám dobru naladu si myslím,že to nie je až take strasne a cítim sa na štíhlu ako som…porad mi kolko mam denne zjest,,,,už sa kontrolujem aj podla vahy ale stale mi to nestačí,,,,asi mám roztiahnutí zaludok,,,,a hlavne chcem schudnut rychlo,,,,dakujem…

 203. Miro Veselý 27. júla 2012

  Martina rady ako a koľko zjesť na tomto webe sú popísané podrobne, stačí čítať. Čo sa však týka nálad kedy raz ideš do pocitov na sebazničenie a inokedy si nadšená tak to by som navrhoval trocha skonzultovať s lekárom, mohlo by ísť o formu depresie a to treba riešiť okamžite nielen preto, že zbytočne trpíš, ale aj preto že depresia môže byť príčinou obezity. Alebo depresia aj obezita môže mať príčinu v chybnom fungovaní štítnej žľazy a preto odporúčam konzultáciu s lekárom. Môže sa stať, že riešenie nebude (len) v zmene stravovania, ale v odstránení príčiny.

 204. simka 28. júla 2012

  ahojte, chcem sa vas opytat… so svojou vahou som viac menej spokojna, mozno by to chcelo nejake 2- 3 kilecka…..ale trapi ma moje brucho, rano po zobudeni je ploche ale v priebehu dna sa nafukne aj o 5- 8 cm…..vyzeram potom ako v 5 mesiaci… je to normalne? aj vy to mavate?

 205. mary 30. júla 2012

  Ahoj Miro mam otazku. Snazim sa lepsie stravovat a ma to uspech. Chcem sa ale opytat ked pracujem nocne smeny kolko mozem zjest KJ cez noc. Som vlastne 24hodin hore takze musim jest od rana do rana. cez den sa stravujem normalne ale ako v noci, tiez mozem jest ako cez den alebo musim znizit prijem. MOja pracovna cinnost je lahka. dakujem

 206. Miro Veselý 30. júla 2012

  mary na to sú rôzne názory. niekto radí jesť stále v rovnakých časoch, teda cez deň a nočnú ťahať nalačno. iní hovoria jesť keď sme hore. neviem čo je lepšie. ja si myslím, že jesť cez bdenie. ale či si myslím dobre to neviem. skôr hľadajte prácu bez nočných, je to šialený stres a v strese sa chudnutiu nedarí. skôr chorobám…

 207. Mary 17. augusta 2012

  Ahoj, v pondelok odchádzam do tábora a stravu tam budú variť a neviem čo teraz. Doteraz som sa stravovala zdravo a krásne som schudla a teraz sa bojím že všetko naberiem späť :( Nevieš mi povedať čo robiť v takejto situácii ?? Vopred ďakujem.

 208. Miro Veselý 17. augusta 2012

  Mary jedz normálne, veľmi pravidelne a zúčastňuj sa každej pohybovej aktivity, ako sa dá.

 209. maruska 29. augusta 2012

  Ahoj, dufam ze aj ja dostanem aspon nejaku odpoved. Uz mam seba dost, nemozem sa na seba pozerat. Odkedy som porodila moje druhe dieta ubehlo 1,5roka, vaha stale ta ista, ale nech, len keby neboli tie speky okolo pasa a madla lasky, ktore by som radsej nazvala inak. Som stale doma s oboma detmi, narocne a pomoci sa mi od rodiny az tak nedostava…Stale kojim ale uz aj to mi prerasta cez hlavu. Boli ma chrbat, hlava a mam zle vyprazdnovanie aj napriek uzivaniu vlakniny, kapustovej stavy, slivkovej stavy, lanovych semien ci lepicolu plus. Pred otehotnenim som aj fajila ale je to uz 4 roky co som prestala. Kazdodennu vycerpanost prelepujem nejakou sladkostou. Pitny rezim nie a nie dodrzat-ked idem von s detmi nemam kam ist na wc.Rada by som aj zasportovala ale vsade je obemedzenie na permanantky a to si pri krpcoch az tak nemozem dovolit, kedze nemozem byt pritomna na kazdej hodine – muz robi vselijako. Tak neviem ani ako zacat. Inak som velmi energicka ale odkedy mam dieta tak mam pocit ze nezijem alebo zijem len preto aby som nan davala pozor aby nieco nevyparatilo!!!Takze ani pokecat s nejakou mamou sa moc neda pri behani od decka k decku.Takze meriam 178cm a vyzim 75kg a som typ jablko…vsetko je skoro v brucho a bokoch, nohy chude dlhe, stehna su trochu obalene tukom ale mam aj trochu tuku na ramenach a chrbte ale nie az tak, no a prsia hm, no kojim takze asi 4-5. A pred porodom 60kg a prsia asi 3B. Vzdy stihla kocka sa teraz meni na tetu. Rada by som schudla aspon na 65kg a mala velkost 38…ja viem ze to nebude za 1 mesiac ani 3 ale aspon ake take rady, nejake finty. Dakujeeeeeem

 210. Miro Veselý 29. augusta 2012

  maruska čo vám poradiť? ľahké obdobie to nie je, to viete aj sama. začnite tým, že si určite riadnu stravu podľa princípov zdravej výživy a to v množstve aké potrebuje žena ktorá kojí. Dostatok jedla by mal zaistiť energiu a únava by mala trocha ustúpiť aspoň tá, ktorá je spôsobená chybami v strave. K tomu je potrebný pohyb, nejako to vymyslite. nedávno som v parku videl ako chlap na kolieskových korčuliach tlačil kočík. úplne zrušte sladkosti akékoľvek. no a zamerajte sa na zdravý životný štýl, nie na chudnutie.

 211. Marika 2. septembra 2012

  Dobrý deň, ja by som sa chcela len opýtať, respektíve informovať o tom, že mám 15 rokov a proste strašne sa snažím zhodiť na váhe strašne by som to potrebovala, ale každý mi len to hovorí že nie si tučná, ale ja proste cítim, že som a že to potrebujem som 168 cm vysoká a vážim 68 kíl ja si myslím že je to na môj vek dosť veľa. Niekedy sa už aj hambím pred ľudmi. Pred rokom som držala dietu a asi za 4-5 mesiacov som dala dole 12-13 kíl, lenže tento rok som to opäť pribrala naspäť a ja už neviem ako sa mám stravovať, kedy mám jesť posledné jedlo vraj 2 hod pred spaním, ale neviem no.. Neviem nájsť v sebe to odhodlanie že ano opäť schudnem proste fakt neviem ako na to, potrebujem pomoc a dopredu ďakujem za odpoveď :)

 212. Miro Veselý 3. septembra 2012

  Marika na týchto stránkach sa venujeme obezite u dospelých. Navštív lekára a poraď sa o vhodnom postupe.

 213. lubik 19. septembra 2012

  Dobry den,velmi mi chutia pohankove a psenove kase,len neviem,kedy ich jest,v akom mnozstve a s cim kombinovat..mlieko,voda,struhane jablka??…ani som sa nedocitala ich energeticku a nutricnu hodnotu.Este mi tu chyba clanok,aspon ho neviem najst,ako je to s tymi strukovinami…vazit ich pri priprave suche,alebo uvarene?Ked si chcem k obedu dat 100 g masa,zeleninu,neviem,kolko uvarenej,prip.suchej prilohy k tomu dat…ryzu,kus kus,pseno,cestoviny…Dakujem pekne

 214. Miro Veselý 19. septembra 2012

  Počítajte to v surovom stave, potom čo naberú vodu je ich len viac. Ak teda máte zjesť 80 gramov ryže, zvyčajne sa myslí surová, ak nie je výslovne uvedené že uvarená. Návod na to ako sa ráta energetická hodnota jedla je v sekcii videoseriál o chudnutí.

 215. jana 24. septembra 2012

  mirko prosim ta tak ako je to s tym ovocim pribera sa od neho alebo nie? lebo podla toho co tu teraz citam tak ano,lebo ma vela kilojaulov ale preco som potom tak schudla ked moje hodnoty kilojaulov boli enormne vysoke..priklad,zmixovanych 5 bananov,kilo hrozna,orechy med atd…nebude to tak ze nie su kilojauly ako kilojauly.myslela som tak,ze nemozme porovnavat 1000 kilojaulov v bananoch a 1000 kilojaulov v napriklad keksikoch,ako to teda podla teba je?

 216. Miro Veselý 24. septembra 2012

  jana určite sa nedá porovnávať, kJ sú totiž súčtom. Ak banán obsahuje takmer len sacharidy, tak mäso takmer len bielkoviny a tuk. Pestrá strava je dôležitá, takže také sladké bomby možno na chvíľu môžu odľahčiť ak ste jedli nevhodnú stravu predtým, ale s tak vysokým glykemickým indexom môže aj taká strava viesť k ťažkostiam.

 217. jana 25. septembra 2012

  diky mirko,a este takto.mnanzel si zvykne davat na veceru menej obiloviny( chleba,ryza a pod.) aj ked celozrnne…lebo zevraj od muky sa pribera a namiesto toho hned po veceri zbodne bez problemov pol lila az kilo jablk alebo kilo hrozna aby sa zrejme dotlacil mysliac si ze to je len ovocie z ktoreho nepriberie.mne sa to ale nezda.ako to vidis ty?

 218. Miro Veselý 25. septembra 2012

  jana sladké ovocie vo väčšom množstve problém byť môže. kilo jabĺk je podľa ich druhu buď energeticky ako jedno veľké alebo dva veľké jedlá. je v tom prevažne cukor, takže prebytočné množstvo sa bude ukladať do tuku asi. Či zje ryžu, alebo jablko to je dosť podobné… Treba mu merať pás. Kým klesá, tak je to v poriadku.

 219. Alena 25. septembra 2012

  Vraj treba jesť viac zelenej zeleniny, aspoň jedenu každý deň.

 220. jeny22 8. októbra 2012

  Ahoj Miro, som rada, že som sa konečne dostala k tvojej stránke a aj knihe, ktorú som si prečítala dvakrát.
  Miro, chcem Ta požiadať o radu. Jedálniček si vytváram sama už asi tretí týžden, chudnem približne pri 6500 kj na den. Pri výpočte – kalkulačka mi vyšlo okolo 6600 kj. Bielkoviny, sacharidy a tuky dodržujem v približných normách, ako mi vyšli. Avšak, po niekoľkých dňoch začínam sa cítiť, že sa nemôžem sústrediť, nemám jasnú myseľ a nemôžem rozmýšľať jasne a presne….Proste nie som v svojej koži.
  Môže to byť problém v nižšom počte sacharidov? Môžem si ich zvýšiť na úkor bielkovín? ďakujem za odpoved.

 221. jeny22 8. októbra 2012

  Miro, ešte doplňam vzor svojho jedálničku:
  ráno: sunka, zelenina, syr, 50 g. chleba celozrny a mlieko do kavy.
  desiata: tvaroh, kiwi 70 g, mandarinka 100 g, ovsené vločky 20 g, mandle 10 g.
  obed – kuracie maso so zeleninou dusené, 100 g zemiaky, cibula, kečup 20 g, olej ol.
  olovrant – cottage cheese, mrkva 200 g, mandle a 15 g knackebrot,
  večera 200 g zelenina – uhorka a paradajka, 70 g zemiaky, tuniak 70 g, fazuľa varená 40 g, kečup a cibula.
  hodnota celého dna bola 6200 kj. bielkoviny 102, sacharidy 178 g. a tuky 49.
  Miro, ešte rada by som sa chcela opýtať, či zeleninu mám započítavať alebo nie do celkového príjmu. V knihe uvádzaš, že nie, v jedálničkoch sa započítava. Môže byť problém aj v tom, že práve zelenina by mi dodala viac sacharidov a tým pádom by som sa cítila ok?
  ďakujem ešte raz veľmi pekne za odpoved,

 222. Miro Veselý 8. októbra 2012

  jeny22 tu by bolo lepšie radiť sa s výživovým poradcom, konkrétne na základe ostrých dát, nie virtuálnej diskusie. 6500 kJ je dosť málo. V kalkulačke to môže vyjsť v niektorých prípadoch tam to síce technicky je asi korektné, ale v praxi by som sa toho bál.

  Zeleninu do príjmu nerátam, v jedálničkoch to je zarátané pre názornosť, ale idem to tam doplniť.

  Skúste navýšiť sacharidy, to je asi dobrý nápad. Ale takáto rada je ťažká keďže sa nevidíme a nedá sa zodpovedať kopa ďalších otázok tak je to rana naslepo. Určite by som uvažoval začať s chudnutím skôr niekde okolo 8 000 kJ a až keby to nešlo ani po pár týždňoch tak by som uberal. Toto je tvrdé. Ja som chudol pri takomto príjme a odniesli to svaly… Skúste to otvoriť vo fóre, tam je dosť žien, ktoré vám môžu dať lepšie rady ako ja. Chlapi chudnú trocha inak a ľahšie.

 223. jeny22 9. októbra 2012

  Ahoj Miro, ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Skúsim si navýšiť celkový denný príjem kalórii na približne 8000 kj denne. Tým pádom sa navýšia aj sacharidy. Uvidím, či to pomôže. Ak nie, poradím sa s výž. poradcom.
  Ešte raz, ďakujem za radu, za túto stránku – veľmi mi pomohla a naďalej pomáha a tvoju knihu.
  Ohľadom chudnutia som si toho doteraz prečítala naozaj hodne, ale tak dobre spracovanú knihu – a hlavne reálnu – a tak motivujúcu knihu a túto stránku som ešte nenašla. Po prečítani som prišla na to, že na problém – chudnutie – sa musím pozrieť reálne a musím ho začať riešiť konštruktívnym spôsobm. Ešte raz vďaka! Prajem pekný deň, jana

 224. mlyn 9. októbra 2012

  Inšpiroval som sa vašou stránkou,zo zdravotných dôvodov aj som zhruba zhodil ako vy ale už skoro rok stojím zhruba na tej istej váhe a robim zhruba to isté čo pred rokom

 225. bozkausa 9. októbra 2012

  Pekne pozdravujem spoza velkej mlaky”pamatas sa na mna”? ano ja som co asi pred 3mesiacmi som Ta oslovila a schudla som skutocne 9kg za 2mesiace a ten treti uz som si troska viac dovolila, ale stale mam svoju novu vahu. Vrela vdaka.Ale chcela by som sa spytat,ze ked to troska prezeniem co potom? mam nastartovat naspat na zaciatok?bude to fungovat? Ved v zivote sa vyskytuju rozne prilezitosti a verim ze nie som sama co v jedeni spravia nejaky priestupok. Porad prosim co v takom pripade dakujem

 226. Miro Veselý 9. októbra 2012

  bozkausa gratulujem k výsledku. v zásade platí, že občasný priestupok naozaj neprekáža, tak raz za mesiac trebárs drobnosť. ak sa ale z výnimiek stane pravidlo a priestupky sa zmenia na nezmysly, potom sú následky celkom zákonité.

  Spomínate príležitosti. Príležitosť nažrať sa je vždy aj príležitosťou dokázať, že sa vieme stravovať aj rozumnejšie. Voľbu vykonávate vy.

 227. sona 10. októbra 2012

  dobry den miro.s uzasom citam vasu stranku-je super.len neviem ci som to pochopila spravne..podla tychto navodov by som mala vela jest aby som mohla schudnut.pretoze s porovnanin s tym co jem je to podla vypoctov o dost malo.som prekvapena z toho.ja si uz teraz myslim ze jem vela..a to mam este pridat…ja odpadnem.to naozaj tak funguje ze by som mala zacat jest aby som zacala chudnut?

 228. Miro Veselý 10. októbra 2012

  sona áno, platí pravidlo že ak chceme schudnúť, musíme pravidelne jesť. ak jedávate málo a dokonca nepravidelne, tak to môže byť hlavný dôvod, prečo teraz musíte hľadať stránky o chudnutí. nezačnite ale konať, najskôr si vec dobre naštudujte. neznalosť je najčastejšia príčina obezity – ľudia nevedia čo majú robiť, ale skúšajú naslepo

 229. sona 10. októbra 2012

  dakujem vam miro,urcite si vsetko prestudujem a akusim sa podla toho riadit.sama som zvedava.lebo zatial mam z toho pocit ze ked zacnem jest tych 7-8 tisic kj tak priberiem,lebo to je pre mna vela jedla.nezvyknem tak vela jedavat a este k tomu tak casto-5-6 krat za den.no super tesim sa na to.urcite dam vediet ako som dopadla.ja jedavam tak 2-3 jedla za den-male porcie,ani velmi nepijem lebo hned priberam

 230. Mia 10. októbra 2012

  Dobrý deň,
  rada by som sa opýtala na nasledovné: pozrela som si časový harmonogram jedálnička (5 alebo 6 jedál denne). Ak je pauza medzi jedlami 2,5 alebo 3 hodiny kedy mám zaradiť cvičenie? Jedlo potom posunúť? Ďakujem

 231. mirka 11. októbra 2012

  Dobry den,chcela by som sa poradit.Mam 30 rokom a mam jedno skoro trojrocne dieta.pisem o tom preto,lebo dovtedy som ziadny problem s vahou nemala.Pri vyske 170 cm som vazila 56 kg a musim povedat,ze som sa stravovala daleko horsie ako teraz.Problem nastal ked som otehotnela a pribrala som20kg ktore este stale nie vsetky su dole.moj problem su boky a brucho.aaaaaaaasom uz z toho zufala afakt nechapem preco sa mi nedari dat dole aspon 5 kg.Teraz vazim 65 kg aj ked som pred rokom mala 62 ale nemala som pocit,ze som schudla.Cvicila som na stacionarnom bycikly a nieco zoslo dole.Kolko by som potrebovala tyzdenne cvicit aby to bolo efektivne,saozrejme s upravou stravy.Bravala som pred cvicenim l-carnitin.Dakujem za vas cas ,budem vdacna za radu.

 232. bozkausa 11. októbra 2012

  ahoj Mirko prepac ze otravujem, ale zabudla som sa spytat, ci zelenina,ktoru konzumujem sa pocita medzi sacharidy ktore mam urcene denne zjest. Troska som z toho zmatena, lebo citam ze sa moze jest neobmedzene ale aj ta ma sacharidy tak ako je to presne? prosim odpovedz mi vdaka bozkausa

 233. Miro Veselý 14. októbra 2012

  Mia ja jedlá posúvam ak je tréning. čiže najem sa a idem do posilky, tam po nejakej pol hodine odcvičím nejaké dve hoďky a za pol hodinu som doma. to buď akourát stihnem, alebo sa jedlá trocha posunú.

  mirka v tomto sa nedá radiť naslepo je to značne individuálne. treba regulovať aj stravu aj pohyb.

  bozkausa zeleninu nepočítajte k jedlu aj keď má sacharidy aj trocha bielkovín. počíta sa s tým, že telo na spracovanie zeleniny minie zhruba toľko energie, koľko má tá zelenina…

 234. matka stastna 27. októbra 2012

  Moja dcérka papá takto mala problémy s váhou, ale pomaličky chudne
  raňajky: celozrnné pečivo s maslom p*rlou, rajčinou, paprikou, prípadne cibuľou + mlieko
  desiata: bebe brumík čokoládový alebo mliečny, (jahodový len výnimočne), + ovocie, jogurt a buď nejaký mliečny probiotický napoj s vitaminmi (napr. , Monte, Antiviro) alebo len voda alebo čaj
  Obed: špenát s vajčom
  Olovrant bud jogurt alebo ovocie alebo zelenina
  večera: zelenina, alebo cottage cheese s rajčinou a žemľou
  aky mas na to nazor, Miro?

  Brumika na desiatu zameni maximalne tak s chlebom so sunkou,syrom a zeleninou a k tomu bud jogurt a ovocie alebo este neaka zelenina

 235. Miro Veselý 27. októbra 2012

  matka no neviem. neni to na podvýživu? málo pomalých sacharidov a húf továrenských výrobkov?

  ale to je len dojem, nech si vyráta BMI kalkuláciu a nech si jeden deň zráta koľko energie to robí spolu. možno je to ok, neposúdim to bez mnohých ďalších informácií. Ak má dcérka 8 rokov tak by som rozumel že papká brumíka má to silný marketing, detičky si vytrucujú. Ak je ale dcérka dospelá, tak nech si pozrie energetické zloženie a obávam sa, že ten rozpis jedál nebude ani trocha v poriadku.

 236. silva 31. októbra 2012

  Dobrý deň mám istý problém a nemožem nájsť vysvetlenie.
  Myslím že chudnem keď jem viac. Ak zjem napríklad niečoho viac alebo trošku vačšie porcie tak váha aj cm idú rýchlejšie dolu ako keď jem normálne a kontrolujem sa. Proste vtedy vážim menej. No nechápem ako je to možné veď toho jedla je viac. Viete mi na toto odpovedať ?

 237. Miro Veselý 31. októbra 2012

  silva neviem odpovedať bez mnohých podrobností. Ale platí to, že telo potrebuje výživu. Pri dobre zloženej strave + pohybe sa dá chudnúť aj na normálnych porciách a pri malom množstve ale zle zvolenej stravy sa dá byť zároveň v stave podvýživy a aj priberať. Ak vám to funguje, takj sa držte radšej tých väčších porcií

 238. Nikol 29. novembra 2012

  Dobry den. Mam 20 rokov, 169cm a 65kg. Chcela by som dat dole aspon takych 7kg, aby som sa citila vo svojom tele lepsie. Neviem vsak ako by som sa mala spravne stravovat nakolko som chudokrvna(v nasej rodine je to dedicne) a preto sa bojim radikalne obmedzit stravu. Zatial som z jedalnicka vylucila vsetky sladkosti a prazdne kalorie a naordinovala som si 5x do tyzdna kardio 50 min. Chcela by som sa spytat, ci som zatial na spravnej ceste? dakujem za odpoved :)

 239. Miro Veselý 29. novembra 2012

  Nikol asi áno. Ale konzultujte to aj s lekárom.

 240. andrej 9. januára 2013

  Zdravim . Mam 20 rokov 178cm a 95 kil. Chcel by som schudnut aspon 10 kil . poradte mi prosim sposob stravovania co mam jest neake cvikz ktore mi pomozu. dakujem za odpoved .

 241. andrej 9. januára 2013

  a cem sa opztat ci fajcenie a  prilezitostny alkohol ma nieco spolocne s nadvahou .diky

 242. valeria 10. januára 2013

  Chcela by som sa opytat ci sa ako sladkost pocita trocha gastanoveho pyré s trochou slahacky ak som predtym mala porciu zeleniny (ranajky)

 243. Miro Veselý 10. januára 2013

  valeria samozrejme že je to sladkosť.

 244. janka 10. januára 2013

  dobry den prajm uz dlhu dobu chcem schudnut a vobec sa mi to nedari vazim 99 kil a som az zufala prosim poradte mi co mam robyt od vcera som si povedal dost musim schudnut rano som si dala na ranajky celozrny rozok a kavu na desiatu som si dala jablko a  na obec som si uvarila jedno kuracie stehno a mrkvu a  stiri male zemiaciky neviem ci je to dobrea chcem aspon dnes ist vom nie behat ale aspon rychly chodzu prosim poradte mi chcela by som schudnut aspon 30 kil

 245. janka 10. januára 2013

  este som zabudla mam 25 rokou a este mozem tak priberat aj s tej dani viete aby som neotetotnela odkedy ju mam tak som skoro 20 kil pribrala dakujem este raz

 246. Miro Veselý 10. januára 2013

  janka skôr než sa začnete trestať hladovkami a krutým tréningom, dajte si pár dní a prečítajte si celý tento web.

 247. Eva 10. januára 2013

  Jej, v jednom komentári som našla citát (na stránke mi asi ušiel):
  ” na obed dat 4 paradajky, lyzicu lanoveho oleja a hrst sosovice…”

  Ten komentár bol myslený negatívne, ale mňa tento príklad neskutočne povzbudil. Takýto obed by mi chutil. To naozaj stačí zjesť zopár paradajok, a hrsť šošovice s trochou leja, aby mi to stačilo k obedu?

  Idem ešte klikať, aby som našla viac podobných príkladov. :)
  (s vymýšľaním, prípravou a dokonca často aj jedením jedla sa často trápim)

 248. Miro Veselý 10. januára 2013

  Eva sama šošovica by asi nebola dokonalá, ale aj tak by jedlo mohlo niekedy vyzerať. Aj ja tak niekedy jem. Jednoduché jedlo. Naklikajte si to v potravinových tabuľkách koľko gramov čoho treba dať aby čísla aspoň zhruba sedeli. Odhadujem to na niečo cez 200 gramov varenej šošovice a lyžicu oleja. Paradajky by som nepočítal.

 249. Eva 10. januára 2013

  Aha, varená šošovica. Predstavovala som si skôr naklíčenú. A naozaj som si myslela, že to onen diskutujúci našiel niekde na vašej stránke v príkladoch.
  Vďaka za odpoveď.

  Takže sa rozmýšľaniu nad jedlom asi nevyhnem. čo sa dá robiť… :) Asi skúsim týždeň podľa vášho jedálnička, aby som sa nejako nastavila.

 250. Miro Veselý 10. januára 2013

  Eva o jedle rozmýšľať treba. Ak to nerobíme, má to známe následky. Ja niekde na stránke určite mám odporúčanie že šošovica, 15 minút variť vo vode, frknúť soľ alebo sójovicu a papať. Len tak. Predsa nebudeme variť podľa Sečanského. To by sme potrebovali smotanovod.

 251. amalia 10. januára 2013

  chcela by som sa opýtať ci nahodou nieje na vebe od vas priamo nejake ,,zdrave,,recepty ….. aa ked budem jest vela zeleniny(plus jedlo) z tej zeleniny surovej sa nedá vobec pribrať ??

 252. Miro Veselý 10. januára 2013

  amalia nejaké recepty na ukážku tu sú, najlepšie je zostaviť si vlastné a naučiť sa to. zelenina má tak 100 až 200 kJ a to sa minie pri trávení. takže netreba ju rátať.

 253. Alena 19. januára 2013

  Na jednej stránke ponúkali vypracovanie jedálnička za poplatok lebo pre každého je vhodné niečo iné. Písali tam že je lepšie schudnúť celú váhu nie polovičnú aby sa váha nevrátila naspäť. Možno preto majú niektorý problém schudnúť lebo sa im to vracia. Je dobré vzhladať odborníka.

 254. milena 21. januára 2013

  prosim vas pomozte mi mam 22 rokov a vazim 80 kil pred dvoma mesiacmi som porodila a od vdedi priberam ale ani vela nejim hcela bisom odvas radu ako bi som sa mala stravovat a ako bi som mohla shudnut poradte mi dakujem vopred

 255. Monika 22. januára 2013

  Po tehotenstvách som musela vždy cvičiť, nepomohlo ani kojenie. Aj to akonáhle som mala prestávku a dodržiavala som stravu, vždy som pribrala. Vody pijem veľa, neprejedávam sa a predsa priberám. Teraz, po dvoch rokoch po pôrode som sa rozhodla začať cvičiť-pre ženy – expreska – tak som zvedavá ako pôjdu kilá dole, lebo mám 40r 90kg a výška 173cm. Moja váha pred 3.rokmi bola 70kg, roky som nešla pod túto hmotnosť, a chcela by som len neviem ako. Moje nohy majú nábeh priberať do svalov. A ešte ak bude toto čítať nejaký odborník, po ukončení cvičenia 15min po som mala tlak 104 na 70 a tep 114, neviem ako si mám držať tep a vlastne aký? Už sa mi to nezopakovalo, ale trénerku som upozornila. Ďakujem

 256. Miro Veselý 22. januára 2013

  Monika čo sa týka tepu tak jediný kompetentný to posúdiť je váš lekár. Ako cvičiť si vyrátajte v kalkulačke BMI, tam sú aj odporúčania pre stravovanie.

 257. Matrina 4. februára 2013

  Chcela by som sa opýtať na moj jedániček.snažím sa trochu schudnuť chcela by som tak 1-2 kilá za týžden :) viem že nieje uplne správny ,pretože skušala som sa strvovať podla jedálnička na tejto stránke ale problém je v tom že mám rada len niektoré druhy zeleniny a nedokážem jej zjesť tolko v surovom stave jednoducho mi nechutí. a navyše vobec nemám čas variť kedže som študentka ani to ešte až tak dobre neviem… Moj jedálniček vyzerá približne takto :

  Ranjaky : 1 krajec chleba 50g , 1000 g cottage cheese , polovica paradajky , vela čínskej kapusty , vajičko alebo eggcheese :)

  Desiata : biely jogurt , 2 polievkové lyžice ovsených vločiek , banán

  Obed : fazuľa v paradajkovej omáčke 150 g + 150 g zemiaky

  Olovrant : 1 Krajec chleba 50 g , polovica grepfruitu

  Večera : to čo na ranajky
  Večera 2 : kefírové mlieko 200 ml

  Chcela by som sa opýtať či by som týmto sposobom mohla schudnuť tak 5 kíl mesačne Cvičím doma nejaké posilovacie cviky napríklad 50 drepov 50 brušakov a podobne a každý den prejdem aspon 4 km :) ..Dakujem za odpoved . :)

 258. Martina 4. februára 2013

  pardon 100 g cottage. :)

 259. Martina 4. februára 2013

  pardon na ranajky …100 g cottage cheese nje 1000 :D
  a olovrant ten krajec chleba je so šunkou a paradajkov

 260. Miro Veselý 4. februára 2013

  Ako v koncentračnom tábore by to asi bolo celkom pekné jedlo. Alebo ak máte 20 kilo aj s šatami.

 261. Martina 4. februára 2013

  Asi ste si neprečtali odomna ten dlhý članok. :) ten posledný je lne oprava :)

 262. Miro Veselý 4. februára 2013

  Martina prečítal som si celý deň. Tá polovica paradajky na raňajky ma fascinuje. Čo spravíte s tou druhou? Večera? To čo píšete je málo pre dospelého človeka. Bez dosť podrobných antropometrických údajov vám nikto nemôže posúdiť jedálniček. Odporúčam využiť služby akv.sk alebo sa poraďte vo fóre.

 263. Martina 4. februára 2013

  mám 16 rokov. :) a polovica preto , lebo si dávam ešte čínsku kapustu a tolko zeleninyby som nezjedla. :) a druhú paradajku zje napríklad mamka na ranajky :) ale chcela by som vás poprosiť či by ste mi nemohli povedať približnu energeticku hodnotu tohto jedálnička mne to vychádza na tých 7500 ak správne ratam a to je podla mna na chudnutie tak akurát. :) alebo ?

 264. Miro Veselý 4. februára 2013

  Martina jeden z nás dvoch to musí nahádzať do kalkulačky a zrátať. Priznám sa, že tých 10 minút sa mi nechce minúť. Nič vám to nepomôže ak na vás bafnem nejaké číslo. Spravte to sama a začnete sa to zároveň učiť. Podľa mňa to bude spolu oveľa menej + veľmi zlý pomer živín. Priveľa bielkovín, málo sacharidov a málo vhodného tuku.

 265. Emma77 13. februára 2013

  Dobrý večer Miro, dnes som mala ťažký večer a trošku sa mi vymklo s pod kontroly to koľko som toho zjedla….bolo toho dosť vela dokopy asi 8000 kj. Od rána do večera som zjedla okolo 3000 kj . Vzhľadom na to že som bola dnes športovať a dosť som toho nachodila usudzujem že 11 000 kj je celkom optimálny príjem energie.Len mám obavy že práve to že som to prijala tak nárazovo všetko sa mi uloží v podobe tuku … čo si myslíte ?Ma takato velka porcia nejaký výrazný vplyv na priberanie ?Dakujem

 266. Miro Veselý 13. februára 2013

  Emma77 obávam sa, že práve takéto veľké porcie sú to najhoršie na priberanie. Cez deň málo a večer veľa to je spoľahlivá a aj najčastejšia príčina nadváhy. Kým to máte jednorazovo, tak sa vôbec nič nedeje. Raz za pár mesiacov sa môže stať čokoľvek. Ale ak ste od rána do večera zjedli len 3000 kJ tak to je tak zúfalo málo, že sa ani nedá čudovať tomu, ak vás večer telo proste donúti to dohnať.

 267. Alena 14. februára 2013

  To je možno tým že ráno človek nie je taký hladný večer vyhladne. Keď si niekto pustí program o varení o to viac vyhladne. Treba si zvyknúť jesť ráno aj keď nie je hladný potom sa to zlepší tie návyky.

 268. Janula 18. marca 2013

  Ahoj mam 175 cm 80 kg mysliš že len tym jedalničkom to pojde dole? Lebo mne sa cvičit velmi nechce. A kedy by mali prísť prve vysledky pri dietnej strave? ja by som chcela dat dole tych 10 kg

 269. Miro Veselý 18. marca 2013

  Janula bez cvičenia sa schudnúť dá, ale spomalí sa metabolizmus, stratí svalovina a zvyčajne sa to časom zas vráti nazad. Takže ak sa vám nechce cvičiť, je zdravšie zostať tučným ako schudnúť a pribrať.

 270. Alena 30. marca 2013

  Dobrý deň, chcem sa spýtať. Snažím sa jesť 5x za deň v malých množstvách a vyradila som zo svojej stravy zemiaky, ryžu a cestoviny a nahradila som ich zeleninou. Vôbec mi nechýbajú, pretože zelenina mi ako príloha chutí a aj ma zasýti.
  A na raňajky miesto pečiva jem knackebrot. Spravila som chybu tým, že jem miesto prílohy zeleninu? Ďakujem za odpoveď

 271. Miro Veselý 30. marca 2013

  Alena zelenina je zdravá a výborne zasýti. Je skvelé si ju dať ale potom je na mieste aj príloha, tá dodá energiu a sacharidy. Tie telo potrebuje.

 272. macka1512 25. apríla 2013

  Dobrý deň.Som po porode,pribrala som dokopy 23kíl počas celého tehu.ešte mám na sebe 7 kíl a robím všetko preto,aby boli dolu,ale vobec sa mi nedarí.Obmedzujem sladké,cvičím…ale váha stále rovnako,cítim sa zle kedže nič neoblečiem a mám málo energie…čo by ste odporučili?dakujem:-)

 273. Delisa 18. mája 2013

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako t je podľa vás s kapustou? Je to dobrý typ zeleniny alebo nie? Myslím to v takom prípade, že človek má chuť niečo jesť pri telke, alebo len tak !dzobkať”, tak sa chcem spýtať či je to vhodná alternatíva navariť si kapustu a zjesť tú alebo je lepšie nastrúhať si mrkvu a jablko. Lebo viem, že mrkva a jablko obsahujú veľa sacharidov, tak som rozmýšlala nad tou kapustou ale po tej mám pocit (asi nie úplne subjektívny, asi to majú všetci), že nafukuje a cítim sa ako balón napriek tomu, že som v podstate zjedla zdravú zeleninu. Ďakujem.

 274. Miro Veselý 18. mája 2013

  Delisa určite je lepšie jesť kapustu, než nejaké koláčiky. Asi najlepšie by bolo to obmieňať a jedzte radšej rôzne druhy zeleniny. Trebárs aj mrkvu ak je surová. Varená má vyšší glykemický index. Určite prospeje aj prehodnotiť, čo chcete pozerať pri televízii. Vyberte si niečo zaujímavé pri čom nemusíte nič chrúmať. Ak je program nudný, robte niečo užitočnejšie. Televízia emočne invalidizuje.

 275. Peetee 26. mája 2013

  Dobrý deň, chcem sa opýtať čo mám zmeniť v strave. Snažím sa jesť veľa ovocia aj zeleniny. Mám dosť fyzicky náročnú prácu, robím len nočné smeny kde počas tých 8-mych hodín neustále chodím a som v pohybe…schudla som už síce 6kg ale to len z tváre a hrudníka no z nôh, rúk a pásu nič a vyzerá to hrozne, momentálne som na mŕtvom bode a neviem ako ďalej. prosím poraďte. ďakujem

 276. Erik 24. júla 2013

  Ahoj Miro,

  v prvom rade dakujem za takuto skvelu komplexnu stranku zameranu na zdravu vyzivu. Prestudoval som ju celu a nasiel som odpovede na takmer vsetky svoje otazky. 3 x som si objednal krabickovu dietu – vzdy som schudol ale o 2-3 mesiace povodna vaha bola spat. Uz viem ze bez toho aby som mal sam potrebne znalosti a sam zmenil zivotny styl to nepojde. Rad by som vedel co si myslis o tom ak by som si na cely den pripravil len jedno jedlo ( podla tabuliek by malo spravny pomer bielkovin, sacharidov a tukov ) a rozdelil na 5 casti. Je to takto tiez ok ked bude mat vyvazeny pomer B,S a T? (Ano, trosku si chcem ulahcit vymyslanie na kazdy den). Dakujem za odpoved, Erik

 277. Miro Veselý 24. júla 2013

  Erik má to síce od pestrej stravy ďaleko, ale buďme realisti. Aj ja to bežne tak robím, niekedy jem jednu vec aj na druhý deň. Je to celkom v poriadku.

 278. Erik 26. júla 2013

  Ahoj Miro,

  prosimta este jeden dotaz. Podla BMI kalkulacky by som mal zjest 10 300 kj denne (74g bielkovin, 350 g sacharidov a 82 g tukov). Jak kombinujem v tabulke, tak kombinujem, nedari sa mi dostat az 70 g sacharidov do jednej porcie. S olivovym olejom alebo vlaskymi orechami pekne dosiahnem optimalne zlozeneie tukov alebo bielkovin ak mi to nevychadza na porciu. Nikde som vsak nenasiel ako vhodne zvysit sacharidy v porcii az na taketo vysoke cislo. Dakujem, Erik

 279. Miro Veselý 26. júla 2013

  Erik v prvom rade: netreba ísť celkom presne. Záleží na tom, čo jedávate, ale stačí viac chleba, prílohy, ovsených vločiek a podobne. viem, zvykne to potom zas trocha prešvihnúť bielkoviny, ale ako som povedal, netreba to robiť na lekárnických váhach.

 280. Erik 26. júla 2013

  Ano, presne tak, niekedy mi to potom presvihne bielkoviny az na 1.5x az 2x nasobok vypocitanej dennej optimalnej spotreby. Ani to nevadi?

 281. Erik 26. júla 2013

  Este dodam: pravidelne cvicim uz dlho (denne asi 45 minut beham + yoga v dni ked nebeham). Zvykol som svoj beh zapit litrom coly, kedze som si myslel ze po behani je to ok…..preto riesim aj tie sacharidy, ak ich bude malo, ci zas nebudem unaveny….

 282. Miro Veselý 26. júla 2013

  Erik kola nie. bielkoviny na dvojnásobok radšej tiež nie. ak má byť priveľká únava, viac pomalých sacharidov. na takéto konkrétne otázky by inak bolo efektívnejšie skôr fórum, ako diskusiua k článku. poradí viac ľudí.

 283. tina 23. októbra 2013

  Ahoj Miro

  …ja by som chcela vediet ako si mam počítať kalorie ,mám 29 rokov,61kg a 170cm čo si myslím že je v poriadku aj ked tam nejaké to bruško je,napriek tomu by som rada vedela ako si mam vyrátať kolko čoho mám zjesť na raňajky,desiatu ,oded atď…až to nejako nepreháňam Ďakujem

 284. petaboo 30. decembra 2013

  Pán Veselý,
  aký je Váš názor na stravovanie sa podľa krv.skupín ?
  Ďakujem
  Petra

 285. Miro Veselý 30. decembra 2013

  petaboo mňa ten koncept nepresvedčil ani neoslovil.

 286. Julka 22. januára 2014

  Ahoj Miro, je to len par dni co sa nahodou narazila na tvoju strankku, je fantasticka postupone si vetko studujem aby mi uz nic nebranilo zaccat… mam len par otazok v prvom rade mi nieje jasne ako mozem docielit presne resp aspopn podobne zloyenie jedla myslim tuky sach a bielk podla tohoako mi to vypocitala bmi kalkulacka asi to chce len cas a sskusanie kombinacii ktore si hodim do tvojich energy tabuliek.. mam s toho celkom strach , neviem ci to mam ozaj tak robit , dalej by som chcela vediet kedze mam vyhliadnutu zensku posilovnu kde sa cvici kruhovy trening a je k dispozicii aj osobn trenerka .. ze ci j vhodne jest pred treningom alebo radsej po ..neda minepovedat ako strasne si vazim z si taky nesebecky ba ddokonca ochotny sa zo vsetkm podelit este som sa nestretla v prai s ieekym kto mal po svojom uspsnom chudnuti take nasadenie pre moznost pomoct klobuk dolee Miro dufam ze ti tiez budem ponejakom case pisat koment ako nieked .. pisala baculka …dost motivacne inak …

 287. Julka 22. januára 2014

  este aom sa zabulda opytat co si myslis o sacharine do rannej kav je to velky problem? caj pijem hork. inak len vodu ziadne malinovky ale do rannej kavy si vzdy davam jeden sacharin …

 288. Miro Veselý 22. januára 2014

  Julka keď si prečítaš viac článkov, nájdeš odpovede na všetko. len k tomu sacharínu sa nikde tuším nevyjadrujem. moje odporúčanie: používaj stéviu. je to prírodné sladidlo.

 289. Dia 22. januára 2014

  Dobrý deň,
  postupne si čítam Vašu knihu, a chcem Vám vyjadriť vďaku za taký jednoduchý návod ako zmeniť životný štýl, bez okolkov a marketingových ťahov sľubujúcich zázraky. No mám ešte jednu otázku, na ktorú akosi neviem nájsť odpoveď: je vhodnejšie vážiť si jedlá a počítať energetickú hodnotu v surovom stave, alebo až po varení (napr. mäso, cestoviny..),pri výpočte môjho optimálneho denného príjmu?

 290. Miro Veselý 22. januára 2014

  Dia energetická hodnota sa spravidla uvádza pre surový stav. Jednoduchšie teda je pracovať v surovom stave a odhadom. Netreba presnosť. Napríklad mäso sa po varení zmrskne, takže sa zdá že ho je menej ale energia je rovnaká. Cestoviny zas vsiaknu vodu, takže ich je viac pri rovnakej energii.

 291. julka 22. januára 2014

  dakujem za odpoved Miro :) este ma predsa napadla jedna vec dnes som uz ored vecerou jedla zeleninu ale dostala som sa do dilemy lisestotiz vsade o surovej zelenine ja som nestihala nakupit tak som improvizovala mala som doma kyslu kapustu jablko a por tak som to zmiesala je to vhodne jest pred jedlom ? a vlastne vseobecne sterilizovana zelenina a kysla kapusta je to ok? a hlavne pisal si ze s ovocim opatrne preto tiez si niesom tymto zazrakom istai ked je chutny;)

 292. Miro Veselý 23. januára 2014

  julka kyslá kapusta je určite v poriadku. jablko tiež. u ovocia je problém hlavne so sladšími druhmi. jeden kus v nejakom šaláte je celkom v poriadku

 293. julka 23. januára 2014

  a co sterilizovana zelenina mame svoju zahradku a ja zavaram co sa da je to totiz dost ekonomicke len nvm ci sa to hodi na redukciu calamadky hrach kapia a podobne

 294. Miro Veselý 23. januára 2014

  julka vo všetkom by som povedal že platí pestrosť. Občas si dať kapustu, či kyslé uhorky je super. Alebo občas čalamádu. Denne by to bolo asi skôr na zváženie. Otázka je aj koľko je v tom soli.

 295. bammbulka 23. januára 2014

  ahojte, skusam jedalnicek z tejto stranky. denne by som mala podla vypoctov na chudnutie prijat cca 7000 KJ. preto som sa rozhodla vychadzat z jedalnicka, avsaks obmenou. vynechavam jedlo c. 6, snazim sa dodrziavat pitny rezim, po 3 dnoch ziadny rozdiel vo vahe. navyse mam velky problem s dodrziavanim gramazi, kedze pre mna je to naraz vela. citim sa velmi “precpata”.poradite mi?dakujem

 296. Miro Veselý 24. januára 2014

  bammbulka po troch dňoch je ťažké očakávať nejaké výsledky. Dajte tomu 3 týždne. ak ste doteraz držali diéty, tak môžete najskôr dokonca aj málinko pribrať. Učte sa, čítajte a dostanete sa do toho. Dávam vám zapravdu, že spočiatku je to ťažké všetko dodržať a prijať. z chýb si nič nerobte. to sa za pár týždňov utrasie.

 297. julka 3. februára 2014

  Juuuuj Mirko obrovske dakujem , strasne som sa motivovala touto strankou zacala som absolvovala inetrnetovy kurz chudnitia a mam dole tri kilecka za mesiac;) nieledy mam problem dodrzat 5 jedal denne mavam aj narocnejsie dni a to odkvecnem v postli ani neviem ako zobudim sa az rano hlavne poslednu dobu uz som sa odhodlala ist aj do fitka :) takze si pomaly zvykam , zaujimal by ma ale tvoj nazor na praskovu syrovatku. na obale pisu ze je nou mozne nahradit jedno jedlo denne pretoze obsahuje vsetky ziviny ktore telo potrebuje s jedla do seba dostat. urcite nemam v plane nahradzovat tym ranajky obed alebo veceru ale doobedu v praci by mi. mi to prislo vhod nakolko je niekedy dost problem najst cas a ak si ho najde vela krat som uz. hodinu ored casom obeda , bolo by to preto prakstickejsie v romto si dam urcite poradit uz ked som sa rozbehla nerada by som znova pribrzdila . daslia vec ktora ma zaujima je zmena vahy pocas cyklu. viem ze je vacsia zadrziava sa viac vody v tele atd ale zaujima ma ci sa tato vaha po skonceni cyklu upravi sama u mna je to necele kilo ..a nvm ci. ho mam brat ako. zas navyse alebo pojde odkial prislo ;)

 298. Miro Veselý 3. februára 2014

  julka srvátku by som pri chudnutí príliš neodporúčal. Tie bielkoviny sú v poriadku, ale obsahuje vysoké množstvo sacharidov. Nie je pravda že obsahuje všetky živiny. To sú marketingové bláboly. Ak chcete bielkoviny, kúpte si kulturistické v športovej predajni. K tomu ovsené vločky, pomleté orechy alebo ľanové semená a máte určite lepšie jedlo ako srvátka.

  K váhe: neskúmajte váhu, merajte si obvod pása. Počas menzes je váha vyššia, potom zas klesá. Počas menzes navýšte trocha príjem bielkovín.

 299. Leona 12. februára 2014

  Ahoj Lekorica,
  chcem tiež schudnúť, tiež mám problémy so štítnou žľazou, mohla by si mi poslať jedálniček, ďakujem

 300. Tomáš 24. februára 2014

  Ľudia čo ste sprostí? Obrovské tajomstvo toho ako schudnúť je nežrať!! Každý aj úplný primitív príde na to z čoho tlstne, aké sú dobré potraviny a koľko toho zožrať na jeden krát. Jediné o čom to všetko je je pevná vôla. Cviky si vie každý tiež vymyslieť. Iba tu komentujete, vymieňate si svoje skvelé rady a popri tom žeriete už tretiu čokoládu a ráno aby ste si povedali že chudnete dáte si neochutené musli s ja neviem brokolicou. Uplný grc. A nehovorím odveci, poznám veľa ľudí čo to takto robí a potom sa sťažujú že nechudnú. Tak kašlite na toto vypisovanie a nepodporujte už dohto človeka. Však iba na vás zarába.

 301. dasa 2. marca 2014

  Prosím vás neviete niekto poradiť kde sa dá vypočítať hodnota to je KJ aj bielkoviny ,sacharidy, tuky. Papu mmi nefunguje a neviem kde by som to našla.

 302. Miro Veselý 3. marca 2014

  dasa trebárs tu https://www.chudnutie-ako.sk/potraviny/energeticke-hodnoty-potravin.php

 303. dasa 3. marca 2014

  Myslela som hotové jedlo

 304. Miro Veselý 3. marca 2014

  dasa hotové jedlo treba odhadnúť, presné čísla nie je možné stanoviť. Stačí o lyžicu oleja viac a môže to zdvojnásobiť energetickú hodnotu jedla.

 305. Mariona 9. marca 2014

  Vsade hladam a nikde to neviem najst, tak sa pytam tu vas, ci existuje tabulka, kde su uvedene bezne porcie jedal a surovin, napriklad kolko g ryze na jednu osobu ako prilohu, kolko zmiakov, kolko chleba a tak…Viem, co by som mala jest, no mam pocit ze prehanam to s mnozstvom…viete ma v tom usmernit?? Vdaka

 306. Miro Veselý 10. marca 2014

  Mariona bežné porcie SÚ veľké. Vhodné množstvo je lepšie vážiť párkrát individuálne a potom sa už ide spamäti. Nástroje na tejto stránke vám v tom pomôžu. V BMI kalkulačke si vyrátate koľko máte jesť a v kJ kalkulačke kontrolujete váhy.

 307. Magdaléna 30. apríla 2014

  Dobry den Mirko,

  rada by som sa opýtala –

  rano mi vobec nechuti sladke (ovsena kasa/vlocky, musli, ovocie a pod), dam si 2 lyzice a uz sa toho nedotknem, moje telo rano sladke odmieta :) a nechcem si tiez kazde rano robit prazenicu a pod… Myslite si, ze pri chudnuti mozem na ranajky jest 1ks celozrnne pecivo z celozr. psen. muky, natierky od spolocnosti AlfaBIO a tanier zeleniny?

  Dakujem za odpoved a prijemny den prajem

 308. Miro Veselý 30. apríla 2014

  Magdaléna jasné, je to výborná kombinácia, tie nátierky sú vynikajúce. Červená, modrá, hnedá… :-) pokojne inokedy chlieb so syrom 20% ementál, alebo trocha parmezánu. Slané raňajky sú celkom v poriadku. Inak aj ovsené vločky sa dajú v poháriku pomiešať s trochou cesnaku, tekvicového oleja a soli. Menej obvyklé jedlo, ale skvelé. Alebo hrianky s cesnakom. To sme jedli dnes. Pracujem z domu, takže cesnak ráno áno. B-)

 309. juro 15. mája 2014

  Zdravím. Čo si myslíte o kabičkových diétach?

 310. Miro Veselý 15. mája 2014

  juro krabičkovú diétu si môžete spraviť aj sami. iste, môže byť fajn ak sa o vás postarajú a určite to môže fungovať. Lenže čo potom. To budete doživotne platiť službu? Takže áno, prečo nie krabičky. Ale oplatí sa vedieť si to spraviť doma.

 311. Mike 29. júna 2014

  Zdravím, Miro, mám 22 rokov a 90 kg, 190 cm, štve ma , že mám veľký pupok ako keby pivný, neviem už čo robiť, behať nemôžem lebo mam jedno koleno poškodené, lekári mi odporúčajú len bicykel a plávanie, lenže bicyklovaniu sa venujem aktívne, na bruchu zmeny nie sú, nohy mám už ako kameň. Viem, že najväčšia chyba bude asi v stravovaní, lenže lacno sa zdravo jesť nedá, to nech mi nikto nehovorí, ja som študent a keby soms a mal stravovať samou zeleninou a ovocím, mozarellou či čím to, olivovým olejom a podobnými vecami tak asi čoskoro budem na mizine, ani neviem prečo to sem píšem, asi preto či by ste mi nevedel poradiť nejako.Ďakujem

 312. Jaromir Toncr 5. júla 2014

  iba idiot moze napisat ze banan nieje vhodny na chudnutie obsahuje vela vody co je pre organizmus dobre vseobecne je tu vela nepravdivych informacii

 313. Miro Veselý 8. júla 2014

  Jaromir keďže som to písal ja, tak sa hlásim k tomu že som asi idiot. Na svoju obhajobu. Banán okrem vody, ktorú ste rád uviedol, obsahuje aj vlákninu a hlavne fruktózu. Práve to, že je “sladký” je pri chudnutí dosť mrzutý problém. Mrknite sa na glykemický index potravín. Inými slovami: jeden banán asi nie veľmi ublíži. No zjedený nalačno, alebo po športe už môže mať vplyv na hormonálny systém.

 314. saska 25. augusta 2014

  a kde su tie jedalnicky? nejak som ich na stranke nenasla :D :D ci si to musim nejak predplatit?

 315. saska 25. augusta 2014

  pardon, uz vidim ….. :D

 316. Alex 26. augusta 2014

  Chcela by som sa opytat, ako si mam vypocitat energeticku hodnotu jedal, ktore som si nepripravila sama. Delim sa o kuchynu so svokrou a mame to rozdelene tak, ze ona vari obedy a ja vecere. Doobeda sa do kuchyne nedostanem, najskor o 12, kedy by som uz vlastne ten obed mala jest ako 3. jedlo. priprava vlastneho obedu by mi zabrala dalsie dve hodiny, cize by som potom vlastne mala jest 3 rychle jedla za sebou a potom obed a veceru za sebou. to sa mi nezda ako vhodne.
  A nie vzdy si mozem porucit, co chcem jest, pretoze vari este pre dalsich clenov rodiny a varit jedlo navyse pre mna, tym ju nechcem zatazovat. Mozem sa jej opytat, co pridala do jedla, ale pokial ide o nejake zmesi ako cina, rizoto a tak, velakrat ani sama nevie, ake mnozstva tam dala. A je to jedlo varene pre 5 ludi, cize i tak celkova energeticka hodnota nie je doveryhodna, pretoze zjem z toho len jednu pätinu, ale ci v tej pätine bola naozaj len patina masa a zeleniny, to je uz otazne, mozno som si nabrala viac masa a menej zeleniny. toto netreba zohladnovat?

  Dakujem za zodpovedanie otazok. Odpoved ma velmi zaujima, nakolko napriklad dnes mame lievance s marmeladou. Viem, ze to pre chudnutie nie je dobre, ale mam si ist teraz varit jedlo pre seba, alebo si mozem dat aj nieco taketo? Ale neviem si do dennika zapisat energeticke hodnoty, pretoze nieco taketo som v tabulkach nenasla, kde by mi vypisalo, kolko som zjedla T, S a B. Co mam robit?

  este raz dakujem

  Alex

 317. Miro Veselý 26. augusta 2014

  Alex lievance s marmeládou sú naozaj jedlo, ktoré pri chudnutí nemá miesto ani v malej porcii. Nemá cenu pokúšať sa to rátať. Veľa tuku s cukrom, žiadna energia, vysoký glykemický index, transmastné kyseliny.

  Čo sa týka výpočtu cudzích jedál, ono sa to často dá odhadnúť, ak si vyrátate pár desiatok jedál, potom už nemusíte počítať ani vážiť, pretože to očami odhadnete a také “meranie” stačí.

  Obávam sa však, že svokra zrejme varí slovenskú klasiku, čiže jedlá niekde medzi “nevhodné” až “celkom nevhodné”. Tam potom je výhodnejšie úplne sa odpojiť od stravovania. Pripravte si vždy večer 5 misiek s vhodným jedlom, je to pol hodinka práce, možno hodinka ak varíte niečo veľmi zložité.

  Uznávam, variť dva druhy jedál v jednej rodine je nemilé, konfliktotvorné a drahé. Ale ak chcete schudnúť, obávam sa, že “polporcie” nie sú riešením. Z mnohých dôvodov.

 318. Alex 26. augusta 2014

  Dakujem za odpoved.
  S chudnutim teda este len zacinam, takze snazim sa najst nejaky system, ako to zorganizovat, vypocitat si T,B,S. Dneska sa mi to zatial podarilo. Miesto lievancov som si dala chlieb so syrom, rajcina, jablko.

  Pisete “ak si vyrátate pár desiatok jedál, potom už nemusíte počítať ani vážiť, pretože to očami odhadnete a také “meranie” stačí…” Mysleli ste tym jedla, ktore si sama uvarim? Osobne niektore jedla neviem uvarit, ale pri navsteve u rodicov sa casto objavia, ako si to mam potom vyratat, ked neviem gramaze jednotlivych surovin? Tuto vec stale nechapem. je mi jasne, ze ani tabulky nie su uplne presne, ale chcem sa aspon priblizit k tym hodnotam a bojim sa, aby som si “cudzim”jedlom nepokazila nejak tie hodnoty.
  Este jedna otazka, asi mam malu fantaziu, casto sa u nas niektore jedla opakuju. Kde najdem nejaku inspiraciu, co si uvarit, aby to bolo v rozmedzi danych energetickych hodnot? Myslim tym len varene jedla. Co sa tyka zeleniny, jogurtov, syrov a pod. tam nemam problem. Akurat s tymi varenymi jedlami, kedze nechcem jest stale dokola len kuracie (pripadne morcacie) na prirodno, kuracie v rizote, kuracie pecene , kuracie v spagetach. Ryby nejem. Hovadzie vynimocne, bravcove by som chcela vynechat.
  Este raz dakujem

 319. Miro Veselý 26. augusta 2014

  Alex myslel som tým že ak viete koľko zhruba ryže máte zjesť, tak to odhadnete aj v reštaurácii, aj u svokry.

  V cudzom prostredí si pýtajte malé porcie alebo si naložte sama, ak sa dá. Viem, začínate a teraz vám to je nejasné. źiaden strach, dá sa do toho rýchlo vniknúť. Čítajte skúsenosti druhých vo fóre.

  Pestrosť v jedálničku vám dá ak sa začnete viac orientovať na rastlinné zdroje. Strukoviny, tofu, sója, cícer, mungo… Všetko sú to skvelé chute, blesková príprava a dokonca je to zdravé.

  Odporúčam vám, otázky si nechajte znieť v hlave, ale čítajte. Trebárs to fórum, alebo články. Alebo si kúpte knihu od Bukovského. Ako budete čítať, získate odpovede ani neviete ako. Takto ak by som mal odpovedať na vaše otázky zrozumiteľne, muselo by to byť veľmi dlhé a väčšinou som to už v niektorom článku aj písal.

  Hlavne sa nebojte. Chudnutie nie je o úzkostnom dodržiavaní predpisov. Mnoho ľudí úspešne schudne aj keď len mierne zmenia životný štýl. Takže začnite s tým čo máte a viete a sledujte aké to bude mať účinky. A vzdelávajte sa (doživotne) to sa vráti každému, kto to robí.

 320. sisi 27. augusta 2014

  Dobry den,

  pisete, ze jest by sa malo 5-6krat denne v 2-3 hodinovych intervaloch. Ako to mam ale dokazat, ked vstavam okolo 10, prvykrat sa najem medzi pol1-11. potom obed okolo 13. medzi 15-16 olovrant, o 18-19 vecera. To by som musela este jest okolo 21-22. chodim ale spavat okolo 23, nie je to kontraproduktivne? dakujem

 321. Alex 27. augusta 2014

  Dakujem za odpoved. Ja som ale nemyslela ryzu, ci podobne prilohy, to si clovek lahko zvazi. Ale hotove jedla ako cina, rizoto, zmes na spagety. Nepripravujem jednu porciu, pripravujem aj pre dalsich clenov. Viem si zvazit celkovu energeticku hodnotu pridavanych surovin, ale nechapem, ako si potom zistim tu svoju cast, ktoru skutocne zjem. V nej predsa mozem nabrat menej masa, viac hribov, menej zeleniny. To mam celkovu energeticku hodnotu (plus T,S a B) vydelit poctom porcii, kolko sa zjedlo a z toho si spocitat, kolko z nich som zjedla ja? A co ked potom zistim, ze som prekrocila bielkoviny povedzme zo 14 az na 29 a naopak cukrov som mala zjest 44 a mala som len 30? Ako sa to da dodatocne napravit?

 322. Miro Veselý 27. augusta 2014

  Alex až tak presne to odhadovať nemusíte. Je isté, že na gram presne to nikdy nemôže byť. Platí to isté – zhruba. Ak vám vychádza na hrniec (vymyslim si) štvrť kila ryže, plechovka cíceru, vrecko parmezánu a zopár glgov oleja, tak po premiešaní máte trebárs 5 porcií. Niekto bude mať trocha viac toho iný onoho. Nie je možné to dopočítať presne, ani nijako presne kompenzovať. Zajtra si zas možno naberiete inak.

  Pri vážení potravín je oveľa dôležitejšie, ak sa blížite vhodnej dávke, trebárs tých 1600 kJ na porciu (18 bielkoviny, 50 sacharidy a nejakých 14 gramov tuku). Ale v praxi to vždy strieľa len tým smerom. Nevadí.

  No vadilo by, ak by každé jedlo bolo na dvojnásobku toho, čo má byť. To sa však ani pri veľmi nepresnom vážení (neskôr pri odhadovaní) nestáva.

 323. Miro Veselý 27. augusta 2014

  sisi počítajme. spať idete o 23 a vstávate o 10. To je 11 hodín spánku? Tak dlhý spánok môže byť problémom, myslím, že môže zvyšovať riziko rozvoja niektorých ťažkostí so srdcom. Nie som si ale istý. Odporúča sa spať asi 8 až 9 hodín najviac.

  Kým si spánkom skracujete deň, tak jedzte o toľko jedál menej o čo spíte. Teda raňajky hneď po prebudení, nie hodinu a pol po budíšku ako píšete. Posledné jedlo tak 2 až 3 hodiny pred spaním. Medzitým porcie raz za 3 hodiny, koľko výjde.

 324. Alex 27. augusta 2014

  Dakujem, takze nebrat to az tak prilis vazne.
  Ako som pocitala, tak som pocitala, nijak mi nevychadzali tie hodnoty. Ani celkova energeticka. Ale po hlavnom jedle si dam jednom mensie jablcko a uz to hned naskocilo spravnym smerom..

 325. sisi 27. augusta 2014

  Ano, pocas volnych dni spim vela. Aj 11-12 hodin. Ale samozrejme, pocas pracovnych je to ovela menej – tych 7-8. Potom budem mat skor problem s tym, ze rano ked vstavam o 7, mam hrozne problemy do seba nieco dostat v tuhej forme. mam vzdy stiahnuty zaludok, az tak po hodinke sa to uvolni a potom uz je dobre.

 326. Miro Veselý 27. augusta 2014

  Alex tak už to viete. Inak uznávam, niekedy napočítať jedlo je ťažké. Na tom vidieť, ako chybne máme zloženú tú “normálnu” stravu.

 327. monika 20. septembra 2014

  mna by zaujimalo co mozem jest na tzv.desiatu a olovrant ked mlieko a vyrobky z mlieka nemozem

 328. Miro Veselý 20. septembra 2014

  monika čokoľvek iné. Skúste zo dve paradajky, kúsok chleba plátok tofu, zo tri vlašské orechy.

 329. monika 20. septembra 2014

  nevadi ked budem chlieb jest rano desiata olovrant?

 330. Miro Veselý 20. septembra 2014

  monika nie, ak ho bude primerané množstvo.

 331. monika 20. septembra 2014

  dakujem za radu

 332. Mirka 2. novembra 2014

  Ahoj Miro, už je to tyžden čo chudnem, prepchavam sa zeleninou, cvičim 6x do tyždna (3x prechadzky) , jem zdravo, papam všetko čo mam (bielkoviny,tuky, sach atd..) dokonca si za den doprajem jeden banan, všetko je v poriadku hladujem len par minut pred začiatkom dalšieho jedla :) a aj prez to chudnem privelmi rychlo.. už je to 1,2kg a bojim sa že to nie je zdrave (mala som 93kg) mam jesť viac, alebo to nechat tak? Dakujem

 333. Miro Veselý 2. novembra 2014

  Mirka ak je to len týždeň, tak pokojne nechajte všetko tak. Prvá ide preč voda, potom sa úbytok váhy zvyčajne spomalí. Ale medzi jedlami nemá byť hlad, takže sa dá opatrne pridať. No a výsledky posudzujte len centimetrom. Váha je nepresná.

 334. Mirka 12. novembra 2014

  Ahoj Miro,
  Poradil si mi že sa nemam pozerať na vahu, dobre nepozerala som sa. Ale už je to 2 tyždne a dnesnsom si na váhu stúpla a chudnutie sa mi dajako zastavilo :( jem stále tak ako mám schudla som 2.5 kg ale to už v sobotu.. čo robím zle? Nedávno som ubehla 5km a chodim stale von aj na 2 hodiny… ale cítim že mi je oblečenie už väčšie, ale to som cítila aj vtedy prosím o radu :)

 335. Miro Veselý 12. novembra 2014

  Mirka neviem poradiť. Odporúčal som merať si pás, nie váhu, nič iné vás nezaujíma. Ak pás klesá, je všetko v poriadku. Ak neklesá, niečo robíte zle. Ale čo je zle, to neviem posúdiť takto narýchlo. Zvyčajne býva chyba v strave.

 336. Petra 14. februára 2015

  Uplne najzdravsiu zeleninu – kyslu kapustu obmedzovat?? Cudny nazor. A dufam, ze sladenie steviou je myslene rastlinu steviu. Pretoze stevia v podobe talbetiek alebo prasku je taky isty chemicky vyrobok ako napr. aspartam. To len pre info.

 337. Miro Veselý 14. februára 2015

  Petra kyslá kapusta obsahuje vysoké percento soli, to pri chudnutí a vysokom tlaku býva problém. Preto radšej menej. No a čo sa týka stévie tak áno, ak sa povie stévia, tak sa tým myslí stévia ako rastlinný extrakt, ten u nás je povolené bezpečné sladidlo. Samotná rastlina nie je v EU schválená ako bezpečné sladidlo. To len tak pre info.

 338. Romana 31. marca 2015

  Dobrý deň,

  čítala som pár článkov o tom, ako je kokosový olej prospešný a chcela by som sa spýtať, či ho môžem využívať v kuchyni ako napríklad olivový olej.

 339. Miro Veselý 31. marca 2015

  Romana ak ste o tom čítali, tak azda v tých článkoch bolo napísané všetko čo treba. Ja vám v tomto neporadím. Len púozor, aby tie články neboli len rafinované spôsoby ako vám predať kokosový olej :-) Občas určite neublíži, ale nejak špeciálne ho začať používať v kuchyni to by som asi dosť zvažoval. Nasýtený tuk sa v kuchyni používa najmä na prípravu jedál, ktoré sú pri chudnutí a zdravom spôsobe života skôr neodporúčané. (fritovanie, vyprážanie) no a do šalátov by som asi dával skôr olivový, ľanový, tekvicový či možno repkový olej. No a ak vám ide na chuť kokos, tak potom priamo strúhaný alebo čerstvý.

 340. Petra 10. júna 2015

  No, precitala som si tento clanok a absolutne som nepochopila. Vsetci odbornici na chudnutie tvrdia, ze cestoviny by sa konzumovat nemali pre vysoky obsah sacharidov. Tak isto odporucaju obmedzenie ovocia pre vysoky obsah cukru. Ale Vy odporucate ovocie ale iba v malom mnozstve? tak isto ako hydinu mate v kategorii obmedzene ? Ryby obmedzene ? Neviem si predstavit dietnejsie jedlo ako su ryby alebo hydina – a obava z obsahu tazkych kovov a podobneho je uplne mimo z mojho pohladu, pretoze sa mozem zacat zamyslat nad tym, ci mrkva ktoru prave zujem nie je plna pesticidov , alebo jablko ktore chrumem nie je nejake GMO … A tym padom vlastne nezrat vobec nic pre obavu z takychto veci. Nerozumiem skutocne. Kysla kapusta bola odjakziva vystrkovana do popredia ako velky faktor spalovania tukov. A zrazu nie ? Z odporucanych potravin, ktore jest fakt vo velkom si neviem predstavit uvarit povedzme obed alebo menu na dva dni. Okrem faktu ze strukoviny nejem, orechy mi tak isto nepripadaju ako sik jedlo na desiatu olovrant alebo cokolvek, rovnako ako ani dzobkanie sezamovych semienok v praci pri pisani emailu. Susene ovocie ? bomba plna cukru? nechapem opat… Obcas susene hrozienka ? co je to obcas .. kolko je to hrozienok ? Je zname, ze susene ovocie je plne cukru a hrozienka zvlast a bude rozdiel aj medzi tym, ked zozerem dve kila hrozienok alebo 17 bobuliek, ktore daju do kopy presne potrebnu predpisanu vahu. Takze nejak ma Vas clanok nenadchol, skor som pri nom otvarala usta. A v neposlednom rade, nehnevajte sa na mna, ale myslim si, ze na 51 rokov vyzerate ovela starsie. Ovisnuta ochabnuta unavena tvar :(

 341. Miro Veselý 10. júna 2015

  Petra nie, nie je pravda že všetci odborníci ne chudnutie sú proti cestovinám. Ja tu predkladám a popisujem veci, ktoré fungujú mne a dlhoročne sa mi osvedčili. Ak vás článok nenadchol, nedá sa nič robiť. Našťastie je veľa iných autorov, ktorí k tejto téme u nás píšu, takže je z čoho si vybrať.

 342. Mária 21. augusta 2015

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať prečo zakazujete divinu a hovädzie mäso. Sú síce ťažšie stráviteľné, ale chudé hovädzie a hlavne divina patrí medzi dietne potraviny. Navyše obsahuje vysoký podiel hemového železa, vitamín B12 , zinok a mnohé ďalšie látky ktoré sa v rastlinnej strave hľadajú len ťažko a v kuracine ich tiež nieje bohvie koľko. Ja som mala počas tehotenstva a po pôrode problémy s nízkym železom a z tabletiek mi bolo zle. Nakoniec mi pomohla pravidelná konzumácia červeného mäsa, preto by som ho nerada škrtla z jedálneho lístka ak na to nieje vážny dôvod. Ďakujem.

 343. Miro Veselý 21. augusta 2015

  Mária práve vysoký obsah hémového železa je v poslednej dobe jedným z dôvodov, pre ktorý sa odporúča obmedzovať červené mäso. Nie, nezakazujem ho, len odporúčam uprednostniť radšej kuracie mäso a rastlinné bielkoviny. Pokiaľ máte problémy s anémiou, je lepšie zistiť príčinu a s lekárom nastaviť postup. Vyšší príjem železa sa totiž v poslednej dobe dáva do súvislosti s možným vyšším rizikom vzniku rôznych vážnejších zdravotných problémov. Samozrejme, tieto veci sú individuálne a niekomu nemusí sedieť ten režim, ktorý sa osvedčil mne.

 344. Terézia 28. decembra 2015

  Dobrý deň.

  Chcela by som sa vás spýtať že. Môžme si jedlo navariť, upiecť skôr a dať ho do mrazničky, potom si ho vybrať a jesť …. Keď chcem chudnúť, bol by to veľký problém?
  Vopred Ďakujem

 345. Miro Veselý 28. decembra 2015

  Terézia naopak, je veľmi praktické variť naraz a jesť po menších dávkach. Mrazák má výhodu aj v tom, že ak príde na človeka maškrtenie, nemôže len tak niečo vytiahnuť a hneď jesť. Tu nie sme v reštaurácii, kde sa očakáva aby šéfkuchár pripravil čerstvé a dokonalé jedlo. Pokojne si robte balíčky, ja bežne varím naraz na 2 dni a potom sa zas niečo spraví. Mne stačí ísť bez mrazničky, ale zvyčajne v nej mám zásobu domácich proteínových tyčiniek. keď sa ide na dlhší výlet, stačí vytiahnuť a po ceste sa to vo vnútornom vrecku vetrovky rozmrazí. v lete aj v batohu.

 346. SimonaM 16. mája 2016

  Dobrý deň, aj ja by som sa chcela spýtať ohladom chudnutia :) Ranajky ,desiatu, obed dodrziavam no potom mam o pol 3 trening vo fitku a pridem o pol 5 domov haldna pricom som nejedla 4 hodiny a mam chut na vsetko co mam v chladnicke a niekedy podlahnem a dam si napr aj tuniaka aj tvaroh… pricom by som mala zjest vlastne len jedno z toho … ako by som mohla ovplyvnit tieto chute ked uz sa mi to pri ostatnych jedlach podarilo len pri olovrante a veceri je to pre mna vzdy tazke…? :) dakujem za odpoved

 347. Silvia 19. mája 2016

  Ahojte, volám sa Silvia, mam výšku 162, váhu 52-54. Váha mi kolíše +- 2 kg. Väčšinou si to viem ustrážiť. Môj jedálnicek vyzerá asi takto: raňajky 30-40 gr ovsených vločiek zmiešam s orechami a zalejeme horúcou vodou. Alebo ovsené s proteinom, kakaom, škoricou, aróma (dajú sa kupit aj bez kalórií). Alebo si spravím prazenicu a namiesto chleba si dám nakrájanú uhorku, či paradajku. Okolo 10:00 kava. Olovrant podľa chuti, ale väčšinou niesom po káve hladná. Obed: kuracie prsia trocha osolim, pridám korenie na kur.mäso a dam na panvicu, pridám vodu a dusim. K tomu sú výborné cuketove rezance ( so skrabkou si spravím pásiky) na panvicu pridám troška čerstvého masla, pridám na kocky pokr.cesnak- treba dávať pozor aby sa nespalil, potom kurkumu, cily, c.korenie, soľ a 10 min dusim. Posypem parmezanom :-) mám rada aj ryžu natural, robievam ju s mrazeným hraskom. Skvelé je rizoto, veľa zeleniny a mäsa a pár lizyc ryže. Pokiaľ mám chuť na sladké, tak lepšie než si dať keksy je buď mrazené ovocie, ochutený tvaroh, alebo zmrzlina misa s príchuťou maliny ( len 60 cal- 22 sacharidov a 8 bielkovin). Večera je pre mňa najťažšia. Mávam výpady aj keď sa už najem a hlad necítim. Zachraňujeme to mrazenou zeleninou :-D na večeru sa hodí napr. brokolica, lusky, mrkva s vajíčkom alebo parmezanom. Vždy si môžete jedlo pripraviť na pár dní dopredu, prípadne dať do mrazničky. Mám rada pivo aj sladké víno, ale dám si len občas. Nealko pivo má menej kalórií a podporí travenie. Ak chcete schudnúť, treba poznať energetické hodnoty potravín. Keď sa pozriem na potraviny, už viem koľko ktorá obsahuje kalórií, cukru, bielkovín. Tuk používam kokosový olej, čerstvé madlo, olivový, lanový, lanové semienka, iné, všetky orechy ( samozrejme s mierou, sú veľmi kaloricke). Doplnky: proteín. Cvičenie- silový tréning v kombinácii s kardiom. Pol hodina kardio, sil.tren. a opäť pol hod.kadia. Ak v posilke spalín 800 cal, tak bývam viac hladná, viac unavená a unavený človek viac zje, pretože hľadá energiu. Treba si dať správnu potravinu a nie čipky, čokoládu alebo čipky. Skúste to a uvidíte. Prajem pekný večer.

 348. Silvia 8. júna 2016

  Dobrý deň Prosím vás mám 165 cm a 115 kg. Držím dukanovu diétu, schudla som za 3mes 9 kg. Ale strašne mi chýbajú v tej diéte zemiaky a ryža a ovocie. Nemohli by ste mi odporučiť ako si spraviť jedalnicek alebo ktorý doktor by mi s tým pomohol?som zúfalá.

 349. Miro Veselý 8. júna 2016

  Silvia po väčšine diét sú ľudia zúfalí :-) celá táto stránka je venovaná tomu, ako sa môžete naučiť zostaviť si vlastný jedálniček, investujte pár dní štúdia a máte to na celý život. U lekára je dobré skontrolovať si zdravie či môžete a máte chudnúť.

 350. Eva 13. augusta 2016

  Zdravim,p. Vesely,moj najvacsi problem pri chudnuti boli vzdy peniaze. Sme 5-clenna rodina,z toho 4 moletni. Ja sama by som potrebovala schudnut 20 kg (47 rokov/154 cm/76 kg). Okrem toho mam aj pubertalneho syna a neviem,ci sa mozme vsetci rovnako stravovat. Ale vratm sa k rodinnemu rozpoctu. Na mesiac sa musim pre piatich zmestit do 300 eur. Poradite prosim?

 351. Eva 13. augusta 2016

  Samozrejme aj ktokolvek z diskutujucich ak by mi vedel poradit,ako zdravo a lacno nakrmit 3 chlapov a 2 zeny a pritom chudnut

 352. Miro Veselý 13. augusta 2016

  Eva v tom je možno zaujímavé porozprávať sa so staršími členmi rodiny, ako sa stravovali ľudia okolo druhej svetovej vojny. Neboli majetní a ešte aj zásoby neboli. Je jasné, že ak za zdravú stravu označíme veľa zeleniny tak to veru lacné nie je ani omylom. Preto je potrebné uvažovať o kompromisoch a asi bude treba viac pracovať so strukovinami, ovsenými vločkami, zemiakmi, chlebom a inými jednoduchými jedlami. Ja keď som robil kalkulácie na jedálniček tak sa ku 300 eurám viem dostať pri jednej osobe ak má zjesť kilo zeleniny denne.

  Ako z toho rozpočtu nakŕmiť 5 ľudí to vám neviem povedať takto narýchlo. Dosť záleží na tom s čím sa dá počítať či ste na vidieku, alebo v meste, kde je drahšia strava. Asi by stálo za úvahu hľadať veci vo väčších množstvách a nekupovať pri pultoch za najvyššie ceny. Napríklad ovsené vločky stoja v bio obchode 300 gramov euro, ak kúpite v mlyne 5 kilové vrecko výjde vás za euro kilo vločiek. Ak sa všetci piati zapojíte do hľadania riešenia, asi to zvládnete. My máme tiež dosť obmedzený rozpočet, tak to poznáme.

  Dosť pomôže ak sa uspokojíte s jednoduchými jedlami trebárs tvaroh, chlieb, uhorka a ak máte prehľad o cenách tak uhorka je za 25 centov, v inom obchode obdobná za 75 centov. Na drobných sa za mesiac dá spraviť rozdiel. Zas, žiaľ, berie to čas hľadať výhodnejšie možnosti nákupu. A žiada to ochotu zúčastnených dať si na večeru trebárs varenú šošovicu s vajíčkom. To je príklad jednoduchého jedla, ktoré považujem za chutné a ak sa pýtate či pri takom jedle je možné chudnúť, tak určite áno. Ale variť s takým rozpočtom to bude problém určite.

  Ak chcete nakŕmiť 5 ľudí za 300 eur, tak to vychádza asi 65 centov na jedno jedlo a osobu, ak by ste jedávali 3 krát denne.

 353. Eva 14. augusta 2016

  Dakujem Vam za pochopenie a snahu pomoct a dufam ze ste sa dovtipili,ze nie vzdy je moletnost(mam radsej tento vyraz ako obezita,aj ked nie je spravny) len o konzumacii velkeho a  espravneho mnozstva jedla,ale naozaj som casto nutena varit lacno a nezdravo kvoli nedostatku penazi,aj ked mame vedomosti aj snahu nieco robit so sebou. Kazdopadne sa budem snazit drzat vasen rady a nadalej sa vzdelavat a verim,ze sa nam zacne darit. Dnes dcera na nma s udivom pozera,ze cistim na nedelny obed pre kazdeho clena rodiny jeden maly zemiak a jej kazem urobit z jogutru len po jednej lyzici cesnakoveho dresingu. Ked sa stane pravidlom urcite obmedzenie,uz sa asi nikto nebude cudovat a prijme novy styl za svoj. Mimochodom,aj sama som myslela,ze zaradim ovela viac strukovin do jedalnicka. Uvidim,ako sa mi to ukaze po mesiaci,ci sa zmestim do rozpoctu. Ak Vas tym neobtazujem,rada by som sa este pripomenula,ako sa nam dari s hmotnostou aj s rozpoctom. Prajem pekny den.

 354. Miro Veselý 14. augusta 2016

  Eva, asi nielen ja ale aj čitatelia budú zvedaví, ako sa popasujete s takou ťažkou úlohou. Je pravda, že obezita je častá najmä u ľudí, ktorí nemajú peniaze. Lacná strava je vždy zlá. Preto môj tip: zakážte si hotové lacné výrobky. To je tajomstvo úspechu. Ak budete variť zo surovín, budete jesť kvalitnejšie a lacnejšie ako kupovať hotovú mizériu. Porovnajte si len šunky – lacnú a drahú. Ale počítajte celkové bielkoviny, nie gramy. Lacné potraviny sú vždy nakoniec nutrične menej kvalitné a v konečnom dôsledku drahšie a priberá sa z nich… Veľmi vám držím palce!

 355. Eva 14. augusta 2016

  Ste zlaty….ale to asi nepotrebujete odo mna pocuvat…kedze ste ochotny komunikovat,tak vam postupne nieco o nasom stravovani napisem a mozno mi nieco z toho odobrite. Maso kupujem raz za mesiac v metre a doma naporcujem a snazim sa 3-4x za tyzden varit maso a zvysok nemasite jedla. Uz teraz viem,ze bravcovine a ostatnym cervdnym masam sa budem velkym oblukom vyhybat. Masite jedla robim najcastejsie na stave (mama ma naucila varit klasicku kuchynu),cize napr. svieckovu,segedin,rostenku. Moja strategia je taka,ze z kuska masa nakrmim rodinu na dva dni. Ja viem,ze je to cele zle. No a nemasite jedla su napr. parene bucbty,slivkove gule,fucka kasa,privarky s volskym okom. Jednu mudru vetu mi povedala kedysi kolegyna:v minulosti boli tlsti bohaci,lebo sa prejedali a chudobni boli chudi,lebo nemali co jest,dnes su chudi bohatsi,lebo maju na zdrave stravovanie a chudobni su tlsti,lebo sice nehladuju,ale stravuju sa nezdravo. Tesim sa,ze som este nasla v zahrade maliny,dali sme si na olovrant

 356. Eva 14. augusta 2016

  Pred par rokmi mi pomohli knihy od nebohej p. Sipeky,vtedy som dosiahla 62 kg a citila som sa skvele. Ale clovek je slaboch,staci narocnejsi den,napr. ze doma betonujeme (my sme zvyknuti vsetci robit vsetko,cize muzska a zenska praca nema vyznam),alebo sa v praci nestihnem najest. Potom to vyzera tak,ze raz vynecham cvicenie,raz sa vela najem a som tam,kde som bola. Uvedomujem si,ze to ma byt zivotny styl,ani nie tak samotne cielene chudnutie.

 357. Miro Veselý 14. augusta 2016

  Eva, nepravidelné stravovanie je základ obezity. Takže jedzte pravidelne a jedlá starých materí ako buchty nech sú tabu. Prejdite si tu pár článkov a nájdete recepty, ktoré budú fungovať. Inak to čo píšete vidieť že uvažujete správne a to je dobrý základ na neskoršie výsledky. Keď ste sa stravovali podľa odporúčaní pani Sipeky, tak aspoň vidíte, že na chudnutie netreba ani tak diétu, ako skôr systém.

 358. Eva 16. augusta 2016

  Zdravim p. Vesely,vcera som urobila tyzdnovy nakup,ale snazit sa s varenim som zacala uz v nedelu. Vazit a merat sa budem az po tyzdni,ale po troch dnoch sa citim vnutri taka volnejsia. Vypoctom som zistila,ze moj normalny denny prijem by mal byt 8773 kJ,a kedze potrebujem prijem znizit,tak som sa snazila nastavit na 8073 kJ. Pondelok: celkovy prijem 7575kJ (trocha menej,ale ucim sa),B 95g (malo byt 84),S 230g (malo byt 229),T 55g (malo byt 64),dnesny prijem 7731kJ,B 75,S 279,T 49. Mohlo by to takto byt,alebo robim zle? Tel.aktivita v robote pocitac+chodza+asistovanie pri lekarskych vykonoch,cca 2/3 cash na nohach a 1/3 v sede,doma praca v zahrade,momentalne cvicit nestiham pravidelne,ale casto cvicim jogu uz roky. Este ma caka vela premyslania,co budem varit,lebo pri vsetkej ucte,moji chlapci by nepili napr. Vas koktejl z vlociek a orechov a asi ani ja nie,ale ked vymyslim nieco nove a vy to odobrite ako spravny recept,rada poskytnem aj inym,ktori maju podobny problem s rozpoctom ako ja. Este mi daju prepocty trochu roboty,mojim cielom je vymysliet alternativy klasickeho jedla,ale v pripustnej miere.

 359. Eva 17. augusta 2016

  Dobry den,p. Vesely,prosim Vas,pozrite sa na moj prijem,ci som dobre pocitala. Podla BMI normalne stravovanie by som mala mat 8773 kJ. Prijem som znizila na 8073 kJ. 1.den 7575 kJ,B 95/84, S 230/229, T 55/64. 2.den 7731 kJ,B 75, S 279,T 49. Za lomitkom je hodnota,aku by som mala prijat. Cvicievam jogu,moja kostra je dost poznacena rokmi prace na lozkovom oddeleni,takze nejaky strecing alebo beh urcite nie,ani bicyklovanie mi nevyhovuje,aspon zatial. V praci cca 2/3 casu chodza,zvysok pri pocitaci v sede. Doma manualna praca,napr.praca v zahrade.

 360. Eva 17. augusta 2016

  Ucim sa,citam,pocitam a vymyslam vhodne recepty. Zatial som spokojna,asi by som mala mat celkovy denny prijem vyssi,ale snazim sa ucit. Rodina sa zatial hlavne cuduje,ze uz nechcem robit kolace a knedle.

 361. Miro Veselý 17. augusta 2016

  Eva pokojne začnite tým že jedzte toľko koľko by ste jesť zhruba mala, nič neznižujte. Ak ste predtým veľa nediétovala, tak by ste mali chudnúť. Ak nie, vždy je čas znižovať. No a ak vám chlapi odmietnu niečo jesť, navrhnite im, nech sami rozmýšľajú čo by im chutilo a zároveň sa to zmestí ako do rozpočtu ekonomicky tak aj nutrične. Niekedy prekvapí, ako málo kvalitnej potraviny stačí pre zdravé jedenie. Takže nie je to ľahké, ale možno to pôjde.

 362. Eva 17. augusta 2016

  Takze mam zvysit? Zase pocitat!!!! No dobre,posluchnem vas. Inak mam aj skusku z vyzivy ludi na trn.univerzite,ale uz som vela veci zabudla,ale nieco si aj pamatam,tak mi to hadam pomoze. Nedietovala som,vzdy som robila pokusy o zdrave stravovanie,ale vzdy to na niecom zlyhalo. Moja chyba,nevyhovaram sa. Mozem tu napisat aj nejake recepty? Zalezi mi na vasom nazore,skoda,ze za nikto nepridal do debaty. Napriklad zajtra budeme mat kuraci perkelt.

 363. Eva 17. augusta 2016

  Skusala som kedysi davno delenu stravu a dukanovu dietu,ale dost rychlo som pochopila,ze toto nie je to spravne. Ako zivotny styl mi naozaj prisiel iba vzor p. Sipeky. Ale ona samozrejme nepocitala nutricne hodnoty. Bolo to skor o subjektivnom pocite vediet si povedat,kedy je dost jedenia. A pacilo sa mi,ze sa vlastne s priatelkami bavila,uzivali si takyto zivotny styl.

 364. Miro Veselý 17. augusta 2016

  Eva nemusíte tak úzkostlivo počítať. Začnite voľne, postupne sa do toho dostanete. Diskusia k článkom asi nie je ideálne miesto na recepty. Nahliadnite tu vo fóre je kopa ľudí, receptov. Môže byť užitočné ak si tam založíte tému a budete tak mať asi lepší prehľad o situácii.

 365. Eva 17. augusta 2016

  Ok,dakujem za rady,to nechcem ani ja nejako uzkostlivo k tomu pristupovat,tiez si to chcemn uzivat,mat radost zo zivota,nechcem sa zamerat vylucne na chudnutie,ani vyzerat ako miss,chcem sa hlavne dobre citit a nie je mojim cielom dosiahnut velkost 36.

 366. Eva 5. septembra 2016

  Dobry den,p. Vesely,snad som to chytila za spravny koniec. Po 3 tyzdnoch mam o 2 kg menej,v pase 1 cm,v bokoch 2 cm a to este nebola moja perioda (ako ste o tom pisali),no a financie za 3 tyzdne pre piatich 200 eur,takze uz teraz viem,ze musim len premyslat,co ano a co nie a to sa tyka ako varenia,tak aj nakupov. Kolace nastastie uz nikto nepyta.

 367. Eva 5. septembra 2016

  Robim rychlu chodzu takmer denne cca 4 km rychlostou 5-6 km/hod. aj so psikom,ten mi nedovoli spomalit,na popretahovanie tela jogu. Mila prihoda bola minuly tyzden:pred dverami som mala kopu pacientiek a prisiel mi obednajsi hlad lresne nacas ako hodinky. Lekara som poziadala o 10minutovu prestavku a on na to,ze my prestavku nechceme mat. Katastrofa…niekedy nemozem robit,co by som chcela,tak som urobila taku blbost,ze som si hodila do ust 2 kocky cokolady a dalej pracovala bez obednej prestavky. Budem sa snazit vyvarovat takychto situacii. Zase sa ohlasim,prajem pekny vecer.

 368. Miro Veselý 5. septembra 2016

  Eva držíme palce. Je smutné ak lekárka nerozumie, že ľudské telo potrebuje výživu.

 369. Eva 18. októbra 2016

  Dobrý deň p. Veselý, za 2 mesiace mám dole 5 kg, všetci doma sme si zvykli na zdravšie stravovanie, aj keď rovnaké jedlo máme iba na obed, ostatné jedlá
  počas dňa si každý menežuje sám. Všetko je fajn, ale nastal u mňa jeden problém a síce sa znova prebudila moja astma. V priebehu 1,5 mesiaca som druhý raz chorá na zápal priedušiek so sťaženým dýchaním a musela som zvýšiť aj dávku kortikoidov. Samozrejme, že sa poradím aj s imunoalergologičkou, ale moja otázka na Vás znie, či mi podľa Vás niečo chýba v strave, čo by mi pomohlo lepšie kontrolovať astmu.

 370. Miro Veselý 18. októbra 2016

  Eva veľmi ťažko nadiaľku posúdim, čo sa deje. Neviem čo jedávate, ak sa naozaj zmestíte rodina do 300 eur mesačne ako ste pôvodne plánovali, môže tam byť nejaký problém že chýba možno zelenina a ovocie ako ochranné látky ktoré by boli pre imunitu prospešné. Ja som mal obdobie častejších chorôb presne ako to popisujete a zistil som, že to súviselo s tým, že mám pritvrdý tréning. Keď som zmiernil, choroby prestali. Aj teraz sa občas stane že dáme pár ťažších výletov za sebou a ochoriem. Takže to je jediné, čo mi nadiaľku napadá že môžete zvážiť. Zvyšok radšej prejdite s lekárom.

 371. Eva 18. októbra 2016

  Dakujem za odpoved,trochu som sa zase hrabala vo vasich clankoch a prisla som na to,ze este popracujem na znizovani solenia. Solenie urcite suvisi s dychacim systemom,aj med nemyslim,ze solim prehnane,ale urcite mozem postupne ubrat. Este stale pocitam energeticke hodnoty a snazim sa priblizit v kazdom jedle odporucenemu optimu prijatej energie,bielkovin,sacharidov aj tukov. Este stale mame vlastnu zeleninu-paradajky,papriku,cibulu,cesnak,mrkvu,petrzlen,zemiaky,co nemame dokupujem. Myslim,ze moj terajsi stav bude skor celkovou unavou,ale to je taka doba,naroky v praci nam casto nedovolia zvolnit tempo. Sama som zazila mnohokrat syndrom vyhorenia. Napriek vsetkemu sa budem dalej snazit,kazdopadne sa celkovo citim ovela lepsie,aj ked momentalne sa mi horsie dycha. Prajem pekny den.

 372. Viktor 29. apríla 2017

  Dobrý deň, nechudnem, len som zo zaujímavosti našiel na jednej z Vašich stránok test o chudnutí, kde ma zaujali 2 otázky:
  1. Koľko kalórii ma 0,5 l piva? Správna odpoveď podľa testu: ako 1 rožok.
  2. Koľko brušákov treba robiť na chudnutie z brucha: Správna odpoveď podľa testu: brušáky nemajú vplyv na obvod pásu.
  Je to skutočne takto?

 373. Miro Veselý 29. apríla 2017

  Viktor áno. Sú pivá, ktoré majú aj viac energie ako rožok. Ale v priemere to platí. No a brušáky sú cvik ktorý chudnúť veľmi nepomôže.

 374. Patrik 21. mája 2017

  Zdravim, mal by so otazku ohladom konzumacie celych vajec…odporucate 2-4 vajcia tyzdenne, nedocital som sa ale preco len tolko.

 375. Miro Veselý 21. mája 2017

  Patrik snažím sa odporúčať menej živočíšnych bielkovín, ak sa dá. Žĺtok obsahuje viac tuku ako sa nám hodí pri chudnutí, preto radšej len lakomo. Je lepšie ak v rámci týždňa stihneme prestriedať aj iné zdroje bielkovín, takže v rámci pestrosti je dobré pridať ryby, tofu, nejaký tvaroh či jogurty, párkrát strukoviny, možno raz parmezán, tempeh a pekný týždeň je za nami…

Pridajte komentár:

Napíšte vašu otázku, alebo komentár k článku...

Vyplňte ešte: