Jedlo je energia, aj radosť

Jedlo potrebujeme na to, aby sme prežili. Z jedenia sa však časom stal rituál. Jedlo si spájame nielen s tým, že treba prežiť.

 • Jedlo nám chutí. Čím viac nám jedlo chutí, tým ľahšie potom túžime dať si dupľu, alebo častejšie jesť.
 • Jedlo mení náladu. Keď práve jeme, nemôžeme byť zároveň príliš naštvaní. Jedlo preto niektorí ľudia používajú aj na upokojenie, alebo na zahnanie zlej nálady. Alebo ako výplň nudy.
 • Jedlo je dnes poruke. Táto vlastnosť je vlastne nepríjemná – ak totiž vidíte čokoládu, dostanete na ňu chuť aj keď nie ste hladní. Potom je tu už len boj medzi túžbou a rozumom.
 • Jedlo je rituál. Mnoho spoločenských akcií sa koná pri stoloch. Jedenie je potom aj slušnosť aj radosť. Hlad, alebo potreba jedenia sa do úvahy neberú.

Časť obéznych je obéznych preto, že jedia priveľa. Taký človek len vidí jedlo a už dostane neovládateľnú chuť a „musí“ jesť aj keď nepotrebuje. V tom nás účinne podporuje aj reklama. Pozeráte televízor a vidíte tie krásne zábery ako z čokoládovej tyčinky vylievajú mlieko. Ako šťastní a mladí jedia čipsy. Hranolky jedna ako druhá padajú priamo do taniera. Kto by nedostal chuť zamaškrtiť si?

Prečo sa u obéznych čsto objavuje tak neodolateľná túžba jesť?

 • Nezdržanlivosť v povahe. Častým dôvodom je niečo, čo sa dá nazvať aj ako rozmaznanosť. „Chutí mi to, chcem to a chcem to hneď!“ S takým postojom si niektorí ľudia vynútia čo chcú. Časom si zvyknú na to, že to čo chcú sa plní ihneď. Nevedia si predstaviť, že by to bolo inak. Môže ísť až o niečo ako závislosť od okamžitého splnenia túžob. Nezdržanlivosť sa dá trénovaním zmierniť.
 • Nevhodné časy jedla. Jeden z najčastejších dôvodov obezity je vynechávanie jedla. Cez deň taký človek takmer nič nezje. Nestíha, možno dokonca má dobrý pocit že drží diétu. Večer je ale hlad tak neznesiteľný, že nezadržateľne zje všetko, čo sa dá. Prednostne čokoládu, alebo mastné slané veci.
 • Nevhodné jedlo. Ak si dáte sladkosti, po hodine a pol sa objaví hypoglykémia a s ňou krutý hlad. Hlad zameraný prednostne na niečo sladké. Je ľahké prestať sa ovládať.
 • Oslabenie „vôle“. V stave vyčerpania, po hádke, pri pocite smútku, či ak ste zle spali niekedy nájdete „útechu“ v jedle. Niekto sa jedlom upokojuje, iný si lieči depresiu.
 • Ak si dáte 2 pivá, máte v sebe viac energie, než keby ste si dali riadne jedlo. Ale tekutý chlieb vás nezasýti. Alkohol oslabí vašu vôľu a ľahko si dáte celé vrecko arašidov, či lupienky. Za večer tak potom nie je problém naládovať do seba celodennú dávku energie.

Najjednoduchší recept na chudnutie teda je: dodržte režim, ktorý vám odporúčam v tejto knihe.

 • Jedzte 5 krát denne (ak treba, tak aj 6 krát denne) malé porcie jedla so zeleninou. To spôsobí trvalý pocit prejedenosti. Na nejaké sladkosti si ani nespomeniete. Ak vám ich pripomenie reklama, alebo svokra, ľahko odoláte.
 • Relaxujte a primerane spite. Odpočinutý človek má oveľa pevnejšiu „vôľu“, pretože nie je vyčerpaný.
 • Pravidelne športujte. S pravidelným pohybom sa vám zlepší kondícia a nálada. V dobrej nálade ľahšie riešite konflikty a ľahšie „odoláte“ lákavému no nezdravému jedlu.

Tieto opatrenia vám pomôžu účinne znížiť návalovú túžbu po maškrtení. Túžba nezmizne. Ak máte radi salámu, alebo veterníky, nič sa nezmení. Opatrenia však zmiernia naliehavosť, s akou ste po svojej maškrte túžili predtým a potom.

Asi najhoršie na tom sú ľudia, ktorí sa nevedia „ovládať“. Ak máte v sebe akúsi nezdržanlivosť, či rozmaznanosť, máte problém. Môže totiž ísť aj o nejakú formu závislosti. Napríklad od okamžitého splnenia túžob. Jednoducho, niektorí ľudia majú závislosť v povahe. Niekedy prepadnú alkoholu, hazardným hrám. Inokedy sú závislí od partnera, alebo od jedenia. Ak teda máte skúsenosť, že nedokážete ovládať svoju túžbu jesť, poraďte sa s psychológom. Môže vám pomôcť nájsť spôsob, ako sa môžete naučiť tento stav zvládnuť.

No a teraz sa už vyberme do kuchyne

Na úvod o jedle a varení napíšem aspoň pár základných informácií. Podrobne som o tom písal v knihe Ako som schudol 35 kíl. Aby ste nenadávali, že vám stále len vnucujem iné svoje knihy, môžete si to pozrieť aj zadarmo na mojom webe www.chudnutie-ako.sk. Takže v tejto kapitole to prejdeme len telegraficky.

Vyvážená, plnohodnotná strava – čo to vlastne je?

Na to by už zvyčajne vedel odpovedať len málokto.

Už preto, že pojem „plnohodnotná“ je skôr floskula, než zmysluplné slovo. Je to v podstate rovnaký slovný nezmysel ako fráza „úplne dokonalý“. Ak je niečo dokonalé, tak netreba použiť slovo úplne. Nikoho by nenapadlo povedať, že komédia bola plnosmiešna, ani pohár plnoprázdny. Na druhej strane tučné ženy asi radi počujú, ak ich označia za plnoštíhle.

Vráťme sa k strave. Problém je v tom, že „vyvážených“ musí byť nečakane veľa zložiek. Nič jednoduché to však nie je. Hlavne na začiatku to je naozaj ťažké a väčšinu ľudí to odradí. Zvyčajne trvá niekoľko hodín, kým všetky pojmy človek nejako vstrebá, aby s nimi mohol začať aspoň trocha pracovať. Potom sa tomu dá neskôr aj porozumieť.

Urobím taký pokus. Skúsim to zjednodušiť, ako sa dá.

Pozrime sa aspoň bleskovo, čo všetko v strave treba „vyvážiť“.

 • Živiny. Aby bol vhodný pomer bielkovín, sacharidov, tuku, minerálov a vitamínov.
 • Aby veľkosť každej porcie bola primeraná. Nie veľká, ani malá.
 • Časy jedla. Aby jedlo prichádzalo pravidelne.

Ak to rozdelíte takto, tak rýchlo viete povedať:

 • Jesť 5 krát denne spôsobí pravidelný prísun primeraných dávok energie, ktoré sa v priebehu dňa „minú“ na život a prevádzku tela. Neukladajú sa ako zásobný tuk.
 • Veľkosť porcií stačí pomerne malá, ak jedávate často.
 • Pestré živiny dosiahnete kombinovaním rôznych jedál.

Stravu teda označíme za hodnotnú vtedy, ak má priaznivý vplyv na naše zdravie.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Za menej hodnotnú stravu zvyčajne považujeme také potraviny, ktoré naše zdravie príliš nepodporujú. Fast food, sladkosti, slanosti, mastné jedlá. Ostatne, je chronicky známe, že jedlá ako rezne, klobásy, či krémeše sú nevhodné. Prečo ich teda človek 21. storočia stále tak ochotne kupuje? Pretože sú chutné.

Medzi vhodnou a nevhodnou potravou teda často stojí len chuť. Nepríjemné je to, že ak si zvyknete na výrazné chute a silné solenie, veľmi vám nebude chutiť tá „zdravá“ strava.

Čo s tým? Tu treba na nejaký čas disciplínu. Ak vydržíte taký mesiac až dva len na vhodnej strave, vaše chute sa postupne prispôsobia. Potom vám začnú chutiť aj „obyčajné“ chute, aké má zelenina. No a keby nie? Potom si povedzte: Jeme preto aby sme žili. Nežijeme preto, aby sme jedli. Jedlo by malo ostať v pozadí.

 • Nemali by sme ho vnímať ako hlavnú životnú radosť.
 • Nemali by sme mu venovať priveľa pozornosti.

Ideálne je, ak sa dokážete zmieriť s tým, že niektoré jedlá sú nevhodné. A vzdať sa ich. Cieľom ale je, aby ste neskôr jedlo používali 5 krát denne ako chutný zdroj obživy. Nemalo by ste mu však v myšlienkach venovať priveľa priestoru.

 • Pri jedení len jedzte. Nerobte nič iné. Nejdezte pri počítači. Nečítajte noviny. Radšej jedzte s rodinou, alebo priateľmi, než sami.
 • Obézni často jedia rýchlejšie a hltavo. Požiadajte partnerku, aby vás na to upozorňovala. Pocit nasýtenia sa dostaví až po nejakých minútach jedenia. Ak jete rýchlo, predbehnete tento prirodzený reflex.

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

2 Odpovede

 1. Ja osobne mam problem s tym, za som doma a varim rodine dvoch pubertakov a manzelovi aj v tyzdni. Robim ranajky aj desiate. Su to veci ktore by som nejedla keby som bola mimo tychto radosti. Odolam raz dva treti nie. Mam narodeniny peciem im tortu. Som nestastna lebo som zhodila na 67kg a mam zase 80. Priberala som spat tri roky.

 2. mira to je nepríjemné znova pribrať. Stáva sa to často a varenie pre rodinu je vždy zlým začiatkom. Ono to zvádza okoštovať a potom si aj trocha naložiť. Otázka znie, prečo ste pribrali. Analyzujete to a možno ďalší pokus budete úspešná. No a na narodeniny si z tej torty určite dajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Miro Veselý: Jedálniček na chudnutie

Najúspešnejšia kniha Jedálniček na chudnutie vychádza už v druhom vydaní. Okrem samotného rozpisu jedál v tejto knihe nájdete všetky dôležité informácie o chudnutí. Spojil som

Obezita sa vracia

Je ako detektív Colombo. Obezita sa vracia sa vtedy, keď sa nám to naozaj vôbec nehodí. Ochorenie, ktoré si v absolútnej väčšine prípadov spôsobíme a

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Auto, MHD, chôdza a chudnutie

V tomto článku zhrniem svoje viacročné skúsenosti s pohybom v meste, v takom, kde už je aj MHD. Keďže žijem v Bratislave, budem písať o

Pevná vôľa slabne vyčerpaním

Pevná vôľa je potrebná, ak chcete zhodiť brucho, zmeniť životný štýl, či začať cvičiť. Neraz nám to však nevyjde. Potom poviete, že nemáte pevnú vôlu.

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.