BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Krabičková diéta – áno či nie?

Tak trocha móda, tak trocha pohodlie, tak trocha super nápad. To je krabičková diéta. V tomto článku si ukážeme ako sa k tomuto fenoménu postaviť.

Nebudem preberať žiadneho konkrétneho výrobcu – je ich veľa a v čase sa ich ponuka a výber mení. Weby ako (v abecednom poradí)
dietakrabicky, edieta, ffmenu, fitkrabicky, krabickovadieta, pohodlna-dieta, vitabox, zdravestravovanie a iní dodávajú túto službu buď v menších, alebo väčších regiónoch. Trocha iný výber je v Žiline, v Košiciach a iný v Bratislave. Preto sa sústredíme na podrobnosti a ak vás krabičková diéta zaujme, môžete si

 • buď nájsť výrobcu a dodávateľa krabičkovej diéty vo vašom blízkom okolí,
 • alebo si jedlo do krabičiek pripravíte sami – v tom prípade môžete hneď čítať v článku o pár odstavcov dole.

Určite však chcem na úvod povedať toto:

Krabičková diéta podporí vaše chudnutie. Je to spoľahlivý koncept či už si jedlo kúpite ako službu s dovozom, alebo si ho vyrobíte doma. Najmä, ak to nebude diéta, ale krabičkovaná zdravá strava.

Pojem diéta je módne slovo. Preto sa firmy, ktoré túto službu dodávajú snažia často zdôrazniť, že je to riešenie na zníženie hmotnosti. Preto v ich názvoch zaznievajú slová ako diéta, či diétny plán. Ale v skutočnosti to nemusí mať s diétou nič spoločné. Pokojne si môžete nájsť dodávateľa, ktorý pripravuje

 • racionálnu zdravú stravu v krabičkách,
 • profesionálne zostavenú krabičkovú diétu pre diabetika,
 • krabičkovú diétu pre tých, čo trpia celiakiou,
 • stravu pre vegetariánov, či tehotné.

Jednoducho princíp je rovnaký. Vieme, že potrebujete za deň zjesť 3 jedlá a ak sa vám nehodí variť, tak vám ich môžu dodať.

Čo je to krabičková diéta

Krabičková diéta je teda len iný názov pre rozdelenie celodenného jedla na 3 alebo 5 porcií. Tie sa pekne zabalia do krabičiek a v chladničke vás počkajú. Samozrejme, najznámejší je tento koncept ako profesionálna služba.

 1. Firma pripraví jedlá vhodné pri chudnutí. Vo veľkom.
 2. Naporciuje ich na jednotlivé porcie, takže pripraví pre každého klienta raňajky, obed, večeru a prípadne desiatu s olovrantom.
 3. Rozvezie, takže klienti si len prevezmú svoju dennú dávku.

Je to teda niečo ako keby ste si každý deň v reštaurácii dali spraviť do krabičiek jedlá. Alebo keby ste mali súkromného kuchára, ktorý sa o vás postará.

Hlavnou výhodou profesionálnej krabičkovej diéty je pestrosť. 

Akonáhle nejaká firma varí pre väčší počet zákazníkov, má celkom iné možnosti. Nedá sa to porovnať s varením pre domácnosť.

 • Samozrejmosťou by malo byť, že šéfkuchár vie variť. To znamená, že všetky jedlá by mali byť chutné – v rámci možností definovaných daným diétnym režimom. Predsa len, zdravá strava ani diéta pri chudnutí neumožňujú použiť všetky šéfkuchárske triky. (Nedá sa vyprážať, nemôže sa kúzliť s maslom a smotanou...)
 • Dá sa variť tak, že každé jedlo je celkom iné. To doma zvyčajne nedosiahnete. Pestrosť teda je najvýznamnejší benefit profesionálnej krabičkovej diéty.
 • Pohodlie je ďalší mimoriadne silný argument. Najmä ak ste zaneprázdnení, tak je príjemné, ak vám niekto s milým úsmevom na tvári odovzdá jedlo na celý deň a vy to môžete pustiť z hlavy.

Potiaľto sú to samé výhody. Teraz sa pozrime na parameter, ktorý už môže rozhodnúť o tom, či vo svojom okolí nájdete vhodného dodávateľa krabičkovej diéty.

Veľká výhoda (by mala byť, ale nie vždy je) je vhodné množstvo a zloženie živín. Zároveň to je ale aj dvojsečná zbraň. 

Tu sú v hre dva vážne problémy, ktoré si teraz podrobne prejdime.

 1. Keďže dodávatelia krabičkových diét sú súkromné firmy, sledujú biznis, nie len ideálny stav. Ak sa veľa chudnutiachtivých žien dožaduje prísnej diéty – dostanú ju. My vieme, že na chudnutie nie je dobrá stratégia ísť do podvýživy. Pozrite sa na zloženie diétnych režimov niektorých z dodávateľov...
 2. Akonáhle budete dostávať jedlo v krabičkách, máte to pohodlné. Nič sa nemusíte učiť. To ale inými slovami tiež znamená, že ak budete neskôr chcieť variť sami pre seba, tak ste v keli. Neviete ako variť, čo variť... Nenaučili ste sa to, lebo jedlá vám boli predkladané. Stávate sa potom závislí na dodávateľovi krabičkovej diéty.

Rozveďme to teraz trocha podrobnejšie.

Pri chudnutí by ste mali prijať zhruba toľko energie, koľko vaše telo spotrebuje. Možno o krajec chleba na deň menej, než by bolo akurát. Niečo spraví šport – ten pomôže minúť trocha energie. Znamená to, že na deň by ste mali prijať niekde okolo 8000 kJ (2000 kcal) energie. Muži a mladší ľudia viac.

Ak sa pozriete na zloženie profesionálnych krabičkových diét, nájdete aj vhodné čísla. Často narazíte na problém nevhodne zložených živín. Často zodpovedajú presne tomu, čo si o „vhodnej“ strave myslí verejnosť. Zažité je dať veľa bielkovín, málo sacharidov a tuk ako kedy.

Celkom bežne nájdete ponuku na diétu okolo 5000 kJ na deň – to by bolo fajn pre trojročné dieťa. Nie pre pracujúceho dospelého.

Skôr, než si teda začnete vyberať dodávateľa, ujasnite si, koľko potrebujete reálne živín. Aby sa nestalo, že v mene „skúsim to a uvidím“ si spomalíte metabolizmus.

Pre koho je vhodné siahnuť po krabičkovej diéte

Z princípu služby je jasné, že je to ideálne pre zaneprázdnených.

Tvrdím, že dobre platená manažérka sa doma nemá prečo zmeniť na šéfkuchárku, upratovačku, práčku a servisno-obslužný personál.
Miro Veselý
Miro Veselý

Toto nech jej zariadia iní dodávatelia. Nie, nie je to pánske huncútstvo. Ani dámske huncútstvo. Manažérka je v práci pod silným tlakom. Potrebuje sa najesť, odpočinúť si a ako relax sa venovať rodine. Ak namiesto toho bude variť, prať, žehliť, upratovať, starať sa o deti, doučovať, robiť šoférku... Tipnite si ako sa bude cítiť. Ako rýchlo sa vyčerpá. Presne pre takýchto ľudí je krabičková diéta ideálne riešenie.

Občas sa odporúča použiť krabičkovú diétu aj na „naštartovanie“ chudnutia. S týmto prístupom som trocha na rozpakoch. Viem, že človek sa na začiatku bojí, aby niečo nepokazil. Ale ak sa hneď na začiatku naučíte princípy, veľmi rýchlo sa do toho dostanete.

Asi však neplánujete zotrvať v režime krabičkovej diéty donekonečna. Tu potom vlastne máte dve možnosti:

 1. Neviete o chudnutí veľa a chcete využiť profesionálnu službu s rozvozom jedla. Možno si sľúbite, že zatiaľ kým si to naštudujete, tak sa spoľahnete na rozvoz jedál. Jasné, že sa to nenaučíte. Nič vás k tomu nedonúti.
 2. Viete si zložiť vlastnú stravu, ale krabičkovú diétu chcete využiť najmä ako servis. Či z časových dôvodov, alebo pre jej pestrosť. Tam je využitie služby na rozvážanie diétnych jedál opodstatnené a rozumné. Vždy sa neskôr viete stravovať aj sami.

Každopádne, vyberte si takú diétu, ktorá sa živinami blíži vášmu ideálu.

Tip: možno sa dá siahnuť po niektorej drastickej krabičkovej diéte okolo 5000 kJ na deň. Živiny sú možno fajn – okrem sacharidov. Ak si ku každému jedlu dáte navyše krajec chleba, máte to slušne vyriešené. Len cena bude vyššia.

Krabičkové diéty preto nemusíte brať ako záväzné riešenie. Pokojne si objednajte maličké diétne jedlá a doplňte ich vlastnou prílohou.

Aká je cena krabičkových diét

Tu sa už dostávame k asi najvážnejšiemu problému. Na krabičkovú diétu si pripravte asi tak 10 eur denne. Skôr viac. Skôr 12. To máte 300 až 370 eur mesačne. Aj rozvoz pridá k mesačnej cene zvyčajne ďalších 30 eur. Niektoré firmy rozvoz jedál rozpustia v trocha vyššej cene a deklarujú rozvoz zadarmo.

Keď som počítal, koľko zhruba stojí môj jedálniček na chudnutie, vychádzalo mi to na podobné čísla a to v domácom prostredí. Problém je v tom, že v domácich podmienkach zjete za tú cenu denne možno tak kilo zeleniny. V krabičkovej diéte asi ťažko – tam dostanete menej potravy a z rozdielu platíte servis. Takže ak hľadáte spôsob ako ušetriť na strave, tak krabičková diéta určite nie je vhodná.

Mimochodom, ak sa varí 5000 kJ diéta, tak to je veľmi málo potravy a surovín. Tým je cena za jedlo ešte vyššia. S dovozom tak zaplatíte naozaj dosť peňazí za polovičné množstvo jedla, ktoré by ste potrebovali. Vy totiž potrebujete zjesť 8000 kJ možno viac. Takmer 10 tisíc by stále fungovalo na chudnutie u obézneho aj u obéznej. Tam potom cena za krabičkovú diétu získava iné rozmery. Potom prichádza do úvahy aj:

Domáca krabičková diéta

A tu sa dostávame k účinnému tajomstvu chudnutia:

Krabičky si môžete pripraviť aj doma. A to je presne to, čo funguje, fungovalo a bude fungovať všetkým čo poznám, že schudli.

Nie vždy si to musíte dávať do krabičiek.

Domáca krabičková diéta - stačí tanier a igelitový sáčok. Domáca krabičková diéta - stačí tanier a igelitový sáčok.

Napríklad keď si spravím prílohu ako je bulgur, či celozrnné cestoviny, tak automaticky spravím aj porciu (porcie) na zajtra. Niekedy nemám poruke krabičky. Potom dám jedlo do taniera, zakryjem sáčkom a po vychladnutí to putuje do chladničky. Viem, ekologická stopa použitia sáčkov je problém, tak preto je asi výhodnejšie používať umývateľné nádoby. Ale aj toto je forma ako si doma môžete pripraviť škatuľkovú diétu.

Akékoľvek jedlo si teda doma pripravíte, môžete si ho nadeliť do krabičiek a máte to pripravené. Kamarátka si, napríklad robieva takéto krabičky.

Krabičková diéta Krabičková diéta - 4 porcie jedla pripravené do chladničky, alebo mrazáku.

Nebojte sa toho, že by ste jedli málo pestrú stravu, ak si ju takto pripravíte vopred. Párkrát po sebe môžete jesť celozrnné cestoviny s tofu a cibuľkou. Potom si zas navaríte niečo iné.

Mnoho pokrmov si môžete pripraviť do krabičiek a zmraziť. Potom ich môžete vyťahovať na striedačku a tak si vytvoríte o niečo pestrejšiu stravu.

Krabičková diéta Krabičková diéta - aj maškrty si môžete pripraviť.

Rozdelenie jedla do menších porcií je spôsob, akým samých seba ochránite pred zjedením priveľkej porcie. Nie, nevadilo by, ak by ste aj pri chudnutí zjedli neplánovane pol kila čučoriedok. Ale lepšie bude, ak si dáte menšiu dávku viackrát. Takže aj toto sa dá zmraziť - aj keď rozmrazené to už nebude celkom ono. Ale ak to hodíte trebárs do horúcej kaše z ovsených vločiek, tak to je celkom v pohode. Akurát sa to stihne pekne rozmraziť.

Krabičková diéta Krabičková diéta - pripravená príloha sa dá zamraziť. Brokolica a cuketa sú pripravené na jedenie.

Aj brokolica je potravina, ktorá sa vie ľahko zhnusiť. Ako? Uvarte si ju a zjedzte celú. Pol roka ju nebudete chcieť vidieť, ani počuť. Ak si ju ale uvaríte naraz v pare, rozdelíte na pár menších porcií, tak si ju môžete položiť ku každej večeri trocha, a nezhnusí sa vám. Alebo ju hodíte na panvičku, ak niečo opekáte.

Krabičková diéta - Aj takto si môžete pripraviť raňajky na celý týždeň dopredu a ušetríte menšie more času. No - buďme realisti - moríčko času. Ale vždy lepšie, ako to robiť každý deň znova. Takto si jeden deň pripravíte porciu na dnes a 6 porcií na zvyšné dni v týždni. Krabičková diéta - Aj takto si môžete pripraviť raňajky na celý týždeň dopredu a ušetríte menšie more času. No - buďme realisti - moríčko času. Ale vždy lepšie, ako to robiť každý deň znova. Takto si jeden deň pripravíte porciu na dnes a 6 porcií na zvyšné dni v týždni.

Niečo putuje rovno do mrazničky, niečo sa chladí.

Krabičková diéta vyžaduje mať doma krabičky. Je dobré chvíľu sledovať ceny! Krabičky bývajú občas v akcii a potom sa oplatí kúpiť ich naraz veľa. Tip: ak plánujete krabičky dávať do mrazničky, kúpte si tie, čo sú na to určené. Inak ich párkrát amrazíte a odlomia sa im ušká. Krabičková diéta vyžaduje mať doma krabičky. Je dobré chvíľu sledovať ceny! Krabičky bývajú občas v akcii a potom sa oplatí kúpiť ich naraz veľa. Tip: ak plánujete krabičky dávať do mrazničky, kúpte si tie, čo sú na to určené. Inak ich párkrát zamrazíte a odlomia sa im ušká.

Tip: Aj desiatu si môžete pripraviť do krabičiek. Je potom jasné, čo je vaše a aká má byť porcia. Krabičku môžete ľahko prenášať napríklad do práce. Je to hygienické a pomerne elegantné.

Výhody prečo si pripravovať domácu krabičkovú diétu

Vo viacerých článkoch (aj v knihách) som vám odporúčal, aby ste si jedlo chystali večer na zajtra na celý deň. Má to tieto dôvody a výhody:

 1. Ak si zavediete rituál prípravy jedla večer, napríklad v čase namiesto televíznych správ, stane sa to zvykom.
 2. Po večeri ste už najedení a môžete rozmýšľať rozumne. Pripravíte si hotové porcie vo vhodnom množstve.
 3. Cez deň už siahnete po hotovej krabičke s jedlom. (Je jedno či je kúpená od firmy alebo ste si ju navarili sami) tá krabička je celá vaša. Nie je problém s otázkou či nie je dupľa. Nemusíte špekulovať koľko máte jesť. Je nadelené.
 4. Ak viete, že vás čaká jedlo, prakticky nie je žiadna prekážka, aby ste ho zjedli. V práci možno nestíhate, ale ak máte hotové jedlá, tak si zobnete. Keby ste mali jedlo variť, alebo dokonca ešte len ísť kúpiť suroviny, možno ostanete hladní.
 5. Ak ste pažraví, tak ak je jedlo vo vyčlenenej nádobe, tak ho zjete. Keby bolo v hrnci, tak vyhladovaní pred obedom si možno (a ľahko) doprajete viac, než by bolo vhodné.

Jednoducho mať jedlo pripravené na celý deň to má samé výhody. Samozrejme, nesmiete mať pažravé osadenstvo domácnosti, či kolegov.

Ak máte s krabičkovaním, alebo s týmito diétami skúsenosti, podeľte sa o ne v komentároch. Nuž a ak sa vám tento praktický prehľad o krabičkových diétach vidí ako užitočný, zdieľajte ho medzi známymi. Môže sa niekomu hodiť pri rozhodovaní.

Napísal
Miro Veselý 
5. februára 2023
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.