BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Neuberajte si z porcií

Jedálniček, ktorý nájdete ako ukážku na webe, alebo v knihe, prosím, vnímajte ako úplné riešenie. Úplné v tom zmysle, že ak má byť v porcii jedla 80 gramov chleba, tak to treba dodržať. Nič sa nestane, ak to len odhadnete. V poriadku je aj 70 aj 90 gramov. Dnes možno bude menej, zajtra trocha viac. Nevadí. Vadí ale, ak ste pod vplyvom myslenia z rôznych diét. Najčastejšie sa ženy boja sacharidov. Výsledkom je, že zmenšujú prílohy. Nerobte to. Tento článok je upravený a prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie a doplnený o novšie informácie.

Ak ste doteraz boli na nejakej nízkosacharidovej diéte, máte dosť pravdepodobne spomalený metabolizmus. Keby ste teraz skokovo prešli na normálne jedlo v normálnej dávke, mohli by ste priberať. Práve preto sa dietárky tak boja najmä príloh. Všimli si, že počas diéty chudnú a stačí zjesť trocha chleba viac a zrazu im váha ide hore.

To nie je chyba chleba, ani príloh. Chyba je v predošlom nezmyselnom diétovaní! Diétou si diétárka poškodí telo až tak, že aj pri normálnom príjme energie priberá. Preto má z jedla strach a z príloh zvlášť. Potom robí tú chybu, že si nedá normálne a vhodné množstvo jedla. Dá si menej a tým zostáva v bludnom kruhu.

Na nový jedálniček preto radšej prejdite pozvoľna. Môže sa dokonca stať, že pár týždňov vaša váha bude stáť. Večné diétarky možno kúsok aj priberú. Prosím, vydržte to. Musíte svojmu telu dať čas, aby sa začalo správať normálnejšie. Ak ste držali nejakú diétu, možno ste jedli toľko, koľko by malo jesť trojročné, 20 kilové dieťa. Teraz vám odporúčam, aby ste svoje telo nastavili na „diétu“ ktorá je vhodná pre menšieho, nie aktívne pracujúceho človeka. (okolo 2000 kcal, 8300 kJ) Nie je to „veľa“ jedla. Dajte svojmu telu čas. Je veľká šanca, že váš metabolizmus sa po pár týždňoch pravidelnej stravy začne dostávať do normálneho stavu. To spozorujete v tej chvíli, keď aj pri tomto príjme začne klesať obvod vášho pása. (Váhu neskúmajte!)

Najčastejšie sa ľudia pokúšajú chudnúť týmito chybnými cestami:

  • Krátenie príloh. Ak si zmenšíte prílohy, zhoršujete stav svojej regenerácie. Znižujete energiu. Prejaví sa to zvyčajne únavou a častými návalmi neovládateľnej chuti na sladké. Možno pár týždňov vydržíte, ale postupne sa týmto spôsobom zvyčajne dopracujete k spomaleniu metabolizmu.
  • Druhá chyba je snaha zmenšiť porcie. Vedie to len k podvýžive. Podvýživa v tele spúšťa záchranné procesy a tie spomaľujú metabolizmus. Potom človek tučnie aj z polovičných porcií, ktoré by normálne mohol zjesť. Telo nedostáva čo potrebuje a pritom priberá.
  • Úpravy navrhnutého jedálnička. Dietárka povie, že jedálniček je fajn, ALE! "Toto nechcem, hento mi nechutí, tamto nemám rada." Máte zjesť lososa, ale v obchode ho nemajú. A ste v keli. Je lepšie, ak si naladíte vlastný jedálniček. Jedlá, ktoré vám chutia a sú vhodné. Kým to neviete, skúste sa riadiť mojím (alebo akýmkoľvek iným) jedálničkom, ale nemeňte ho. Ak má byť v porcii okolo 20 gramov bielkovín, neznamená to, že vy si určíte že ich tam bude 60 gramov a o to menej by ste dali prílohy. Jedálniček, ktorý tu nájdete je približne, ale vyrátaný tak, aby sedeli živiny. Ak chcete niečo upraviť, robte to len na základe výpočtu živín. Potom je úprava v poriadku. Ak namiesto tofu chcete dať kuracie prsia a dáte ich vhodné množstvo, je to OK. Ale upozorňujem aj na to, že málo mäsa v jedálničku nie je len tak pre nič za nič. Naopak - je to zámer. Málo mäsa a mliečnych výrobkov vášmu telu odľahčí a po pár týždňoch by ste sa mali cítiť lepšie. Napríklad sa vďaka tomu môžu zmierniť prejavy alergie, astmy či bolesti kĺbov.
  • Nekombinujte dva rôzne výživové plány. Nevyberajte si z môjho jedálnička to čo vám chutí a z iného jedálnička to čo vám chutí tam. Nemuselo by to fungovať.

Základná zásada v mojom jedálničku znie: ktorékoľvek jedlo môžete nahradiť ktorýmkoľvek iným jedlom. Pokojne si na raňajky môžete dať jedlo určené na večeru 23. dňa. Alebo na obed jedlo určené ako večera. Jedlá sú podobné. V staršom jedálničku na chudnutie je to 5 rovnakých jedál. V najnovšom vydaní už je desiata a olovrant o niečo slabšia, než hlavné jedlá.

Tým vyriešite problém, že ak nie je niečo dostať, dáte si iné jedlo. Alebo ak vám niektorá zložka nechutí, či máte alergiu, vynecháte ju a dáte tam iné jedlo.

U nás (v Európe, nielen na Slovensku) je strach z jedla pomerne častý. Netýka sa to len chudnutia ale aj nových jedál. Podľa niektorých zistení je časté, že je tu silná nedôvera z neznámych jedál. Fear of food in Europe? Fear of foods in Europe through Hungarian experience. K tomu si predstavte tie tisícky článkov z rôznych magazínov, kde nás strašia, že prílohy k jedlám sú zlo, že sa z nich priberá a podobne. Mnoho ľudí, ktorí chcú schudnúť majú síce len v malej miere, ale podobné myšlienky, s akými sa stretávame u PPP - porúch príjmu potravy. Neskĺznite do tej pasce.

Čo tak privrieť okno?

V poslednej dobe sa čorac viac výskumu robí aj okolo niečoho, čo sa volá prerušovaný pôst, prerušovaná hladovka alebo Intermittent fasting. Podrobnejšie sa na to pozrieme v inom článku. Dnes len telegraficky.

  • Bežný režim je taký že jedávame ráno raňajky a večer večeru. To je asi tak na ploche 14 hodín a potom je 10 hodín spánok, kedy sa nejedáva.
  • Aktuálne sa ukazuje, že efektívny je režim, kedy "okno na jedlo" máme len 8 až 10 hodín cez deň a zvyšný čas sa neprijíma žiadna potrava.

prerušovaný pôst, prerušovaná hladovka, Intermittent fasting

Graficky sa to dá znázorniť takto. Môžete skúsiť, či sa vám to podarí, alebo osvedčí.

Nie každý taký režim vydrží a preto je dobré, ak z normálneho režimu na takýto režim prejdete postupne, nie skokovo. Ak ste jedávali na ploche 14 hodín (prvé jedlo o 7:00 a posledné o 21:00 tak to posúvajte pozvoľna. Povedzme každých pár dní si posuňte čas večere o hodinu skôr. Nakoniec môžete raňajkovať o 7:00 a večerať okolo 17:00)

V tomto režime sa mnohým ľuďom, čo tak fungujú darí zhodiť kilá, dokonca sa zlepšujú mnohé zdravotné ukazovatele - zníži sa tlak krvi, zlepší sa cholesterol, zmierňuje sa cukrovka. Je tu však jedno ale. Jedna vec je, čo nájdete v klinických štúdiách. Druhá vec je, čo presne máte spraviť. Pretože akokoľvek taký režim je asi pre zdravie prospešný, pre mnohých ľudí je to neúmerná záťaž.

Najmä ak predtým ste často maškrtili, môže byť neľahké odrazu byť celý večer celkom nalačno a potom ísť nalačno spať. Preto by som odporúčal s touto informáciou naložiť nasledovne:

  • Dokážete obmedziť čas jedla? Nevadí vám že celý večer už nič nezjete? Nespustí to zajtra záchvatovité prejedanie sa? Potom si okno na jedenie otvorte len na 10 alebo 8 hodín z dňa. Pár týždňov vydržte a vyhodnotíte výsledky. Asi budú priaznivé a potom sa rozhodnete, či idete ďalej.
  • Prekáža vám, že v tomto režime ste dlho nalačno? Nedokážete zaspať? Vadí vám, že je tu také obmedzenie? Potom môžete skúsiť k takému režimu pristúpiť len pozvoľna. Jedenie obmedzujte len pomaly a málo. Možno raz za týždeň alebo za mesiac posúvajte o kúsok čas večere. Nevadí, ak to budete meniť aj pol roka. Aspoň viete, že ste to skúsili a podľa výsledkov sa zariadite.
  • Je pre vás takýto režim natoľko nepohodlný, že hrozí, že prestanete s chudnutím? Než by ste mali byť pár hodín nalačno, to radšej vzdáte chudnutie? Potom chudnite tradične - strava 5× denne, veľa zeleniny tak, aby ste trvale mali pocit spokojnosti. Neskôr, keď schudntete, možno to zas niekam posuniete. Ale prerušovaný pôst, prerušovaná hladovka (Intermittent fasting) nie sú vhodné, ak majú pre vás byť zdrojom tak silnej frustrácie, ktorá vás odradí od chudnutia úplne.

Jednoducho toto je jeden z novších spôsobov, ako môžete chudnúť, ak uberiete z času jedla a necháte telo trocha si pohladovať.

Lenže všimnite si - ubrali sme čas, kedy sa smie jesť. S porciami samotnými sa nedialo nič. V okne, kedy podľa režimu prerušovaného pôstu jesť môžete - môžete a aj musíte jesť NORMÁLNE množstvo jedla. Teda nie s menšími prílohami, alebo menej. Normálne porcie!

A ak by ste už naozaj zúfalo chceli z porcií jedla niečo ubrať, tak uberte z večere. To, čo nezjete večer si dajte ako plus k raňajkám. Tak to bude v poriadku a budete mať výsledky.

Ďalšie informácie:

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.