Pred nákupom si spravte prieskum. Kde čo dostať? Koľko to kde stojí? Mne sa osvedčil tento postup: Najskôr zistím, čo mi chutí. Potom zistím, kde je dobrá cena. Nakoniec si nakúpim zásobu na pár týždňov. Som totiž lakomý na čas. Nechce sa mi stále nakupovať to isté. Stačí naraz veľa a potom je dlho rezerva.
Sušené bylinky a korenia sa oplatí kupovať vo veľkom. Veľké balenia sú často aj o polovicu lacnejšie. Samozrejme, overte si trvanlivosť a odhadnite, ako rýclo viete také množstvo spotrebovať.
Škorica. Do raňajok dávam okolo 5 gramov. 20 gramové balenie stojí 50 centov. Porcia teda stojí cez 12 centov. Väčšie, 360 gramové balenie stojí 5 eur. Porcia potom vyjde na 7 centov.
Sušený cesnak 850 gramov za 11 eur. 35 gramové balenie stojí 90 centov.
Veľké balenia dostať vo veľkopredajniach. Možno máte známych, ktorí podnikajú a môžu kupovať v obchodoch ako je Metro.
Niektoré špeciality sa dajú kúpiť v obchodoch s BIO potravinami. Nie som zástancom tejto modernej mágie. Tovar je často na dvojnásobných cenách a kvalita bežná.
Ak máte možnosť, overte si aj zahraničie. Niektoré suroviny sú, napríklad, v Rakúsku nielen lacnejšie, ale aj chuťovo lepšie.
Dnes sa už dá veľa vecí kúpiť aj cez internet. Existujú farmári, ktorí vás môžu zásobovať aj z dovozom až domov. Alebo mlynárenské produkty priamo od zdroja.
Niektoré potraviny si môžete vyrábať priamo vy. Chlieb sa dá upiecť. Múka sa dá zomlieť z obilia. Potom presne viete, čo zjete.
To všetko smeruje k jednému cieľu. Aby ste mali doma zásobu vhodných potravín. Nech nemusíte stále rozmýšľať o jedle, čo prikúpiť. Proste siahnete do špajze a máte tam vždy niečo vhodné, z čoho rýchlo zostavíte vhodné jedlo.
Nákup začínajte doma
S perom a papierom. Čo chcete variť? Čo všetko na to potrebujete? To vám totiž dá jasnú predstavu čo treba doniesť. Je šanca že potom nedonesiete neplánované veci len preto, že boli v akcii. Alebo preto, že mali pekný obal.
Ujasnite si čo plánujete variť a koľko surovín na to potrebujete.
Trvanlivé veci kupujte naraz vo veľkom.
Kaziace sa veci kupujte v presnom množstve
Striktne si zakážte nákup potravín, ktoré nie sú vhodné. Žiadne keksy, koláče, salámy, bomboniéry. Zámienka typu „pre návštevy“ neobstojí. Nech neriskujete, že to v noci zmizne z chladničky.
Majte pri sebe vždy silnú vreckovú lupu. Výrobcom sa páči, ak si zákazník prečíta veľký nápis a neskúma maličké písmenká. Mnohí výrobcovia to zneužívajú a predávajú nám odpad. Nestaňte sa obeťami týchto bežných podvodov.
Uistite sa, že rozumiete základným pojmom, ktoré sa bežne uvádzajú na obaloch potravín. Bielkoviny, sacharidy, tuk a rôzne bežné zložky potravín by ste mali dobre ovládať. Neprekabátia vás.
Zloženie výrobkov je písané vždy v poradí. Prvá zložka je tá, ktorej je vo výrobku najviac. O chvíľu sa k tejto téme vrátim podrobnejšie.
Čítajte obaly. Obsahuje potravina cukor, bielu múku, tuk, priveľa éčok? V takom prípade ju radšej nepovažujte za potravinu. Nekupujte.
Uprednostnite nákup surovín pred hotovými produktami. Ovsené vločky s orechami a hrozienkami si viete zmiešať aj sami. Nemusíte kúpiť nejakú müsli zmes „obohatenú“ o nekvalitný tuk a množstvo cukru.
Uprednostnite jednoduchšie potraviny. Nie ovocný jogurt. Kúpte biely jogurt. Ovocie viete doň vložiť aj vy – lepšie ako lacný lekvár. Kúpte si radšej horkú čokoládu, nie sladkú čokoládovú tyčinku. Jedno je v malej dávke zdravé, druhé je aj v malej dávke nevhodné.
Pozorujte nakupujúcich. Všímajte si, čo kupujú viditeľne štíhli a čo majú v košíkoch obézni. Väčšinou si obézni príčinu svojej obezity kupujú.
Nedívajte sa na cenu potravín. Skúmajte len kvalitu a obsah. Napríklad „lacná“ šunka. Aby ste dosiahli potrebné bielkoviny, musíte jej kúpiť viac. O to viac tuku (koží, rypákov a separátu) zjete. Kvalitnej šunky stačí malé množstvo a tak ušetríte.
Ak je na obale napísané niečo atraktívne, berte to vždy ako veľké varovanie. Slová ako „línia“, „bez cukru“, „bio“, light“, „fit“ a podobné lákadlá berte vážne. Je to signál, že výrobca vás chce presvedčiť, aby ste nakúpili u neho. O to poctivejšie čítajte maličké písmenká.
Porovnajte názov potraviny so zložením. Aby ste nekúpili ananásový jogurt, ktorý v zložení uvádza ananás ako 1% z obsahu.
Kontrolujte názvy. Výrobcovia často mierne upravia názov. Neskúsený zákazník si rozdiel nevšimne. Chcete kúpiť celozrnný chlieb. Na pultoch však nájdete zväčša chleby „viaczrnné“, „cereálne“, „plnozrnné“, „tmavé“. To ale nie sú celozrnné výrobky.
Rozveďme ešte schopnosť čítania obalov na potravinách. Nemusíte na to mať vysokú školu. Podvod rozoznáte aj so sedliackym rozumom.
Dostanete, napríklad, chuť na cereálnu tyčinku...
Idete do obchodu a už sa to na vás valí. Línia, fitness, šport, bio. Veľké farebné nápisy na ligotavých obaloch. Človek by len zobral a jedol, keď už to tak podporuje tú štíhlosť. V skutočnosti tieto tyčinky nie sú vhodné ani pri chudnutí, ani pre zdravie. Možno by sa dali využiť pri vrcholnom športovom výkone na doplnenie energie v kríze. (Kocka cukru by bola efektívnejšia.)
Čo sa dozviete z obalu? Názov bude vždy lákavý. Musli tyčinka orieškovo – kakaová. Niečo také si môžete vyrobiť doma. Hrsť ovsených vločiek, menšia hrsť orieškov, trocha proteínového prášku pre kulturistov na zahustenie. Lyžička kvalitného kakaa. Podrviť, trocha vody, stévia a máte skvelé jedlo do terénu. Nutrične vyvážené, zdravé, chutné.
Čo však kúpite v hypermarkete? Pozrime si maličké písmenká.
Využiteľná energia: 2000 kJ (Zhruba ako čokoľvek, čo kúpite v cukrárni.)
Tuky: 22g (To je dosť veľa. Takmer štvrtina obsahu je tuk.)
Sacharidy: 60 g z toho cukry: 35 g. (Viac cukru, ako tuku.)
Bielkoviny: 10 g (To je skoro nič.)
Ak si kúpite maličkú 20 gramovú tyčinčičku, dostanete do tela doslova energetickú bombu. Nezasýti vás však.
Využiteľná energia: 400 kJ
Tuky: 4,5 g
Sacharidy: 12 g z toho cukry: 7 g (áno, v tej maličkej tyčinke je čajová lyžička cukru. Dali by ste si pri chudnutí lyžičku cukru?)
Bielkoviny: 2 g
Keby ste si dali 2 jablká a 2 orechy, ste na tom lepšie. Už z takejto tabuľky je vám jasné, že tyčinku môžete nechať tam kde leží. Ak by vám to nestačilo, pozrite si aj jej zloženie. Názov totiž znie dobre.
Musli tyčinka orieškovo – kakaová. Zloženie:
Múka 40% rôzne druhy, cukor, rastlinný tuk palmový, glukózový sirup, sirup z invertného cukru, sladový výťažok z jačmeňa, pasta z lieskovcov 5%, sušené mlieko, sušená srvátka, kakaový prášok 2 %, glukóza, aróma a nejaké emulgátory či zopár éčok. Čo sa z toho dočítame?
Skoro polovicu výrobku tvorí biela múka. Nie oriešky, nie kakao, ako by človek podľa názvu právom čakal.
Cukor sa tu skrýva pod názvami: cukor, glukózový sirup, sirup z invertného cukru, sladový výťažok z jačmeňa, glukóza, fruktóza, galaktóza či maltóza. Nič z týchto krycích názvov sladkej chuti pri chudnutí nepotrebujete.
Ako tuk je použitý najlacnejší druh. Diskutuje sa o tom, či je pre zdravie vôbec vhodný.
Pasta z lieskovcov tvorí „až“ 5%. Rozumejte: V jednej dvadsať gramovej orieškovej tyčinke je asi pol lieskovca. Jeden gram.
Kakaového prášku je v nej menej ako pol gramu. To doma neodvážite, je to na špic jedálenského noža.
Zvyšok je konzervovanie a chémia.
Keď si takto viete prečítať zloženie výrobku, môže sa stať, že stratíte náladu za niečo také zaplatiť. Cena za 8 gramov múky, 7 gramov cukru, 4 gramy oleja, gram orechov a pol gramu kakaa je nižšia, než stojí obal tej tyčinky. Suroviny stoja 4 centy ak si ich zmiešate doma… Výrobca to vyrába za menej ako cent. Predáva za tridsať. Dobrý biznis. Čo vaše zdravie?
Preto sa vám oplatí čítať obaly na potravinách. Uvažujte predtým, než niečo kúpite. Veľmi často sa potraviny tvária ako niečo, čím nie sú.
Ovocné jogurty takmer bez ovocia, zato s esenciami a cukrom.
Cereálne zmesi s orieškami a ovocím, kde väčšinu obsahu tvoria ovsené vločky, mizerný tuk a cukor. V názve sľubované ovocie je tam v stopovom množstve.
Šunka, v ktorej mäso tvorí sotva polovicu obsahu. Zvyšok je voda, škrob, sójová bielkovina, zvýrazňovače chuti, dusitanové farbivá, stabilizátory, zahusťovadlá a iné lahôdky pre chemické laboratórium.
Mnoho z týchto parametrov si viete zistiť už na obale. Ľahko si potom vyrátate, že zdanlivo lacná potravina je v skutočnosti veľmi drahá.
Pozor na to, čo je príliš dobre viditeľné.
Nikdy nechoďte na nákup nalačno a bez presného plánu, čo kúpiť.