Ak sa dá, uprednostňujte potraviny, v ktorých je čo najmenej pridanej chémie. Rozpoznáte to na obale. Výrobcovia sú povinní popísať z akých látok sa skladá ich výrobok. Mnoho z pridaných látok začína v označení písmenom E. Ľudovo sa to preto volá aj éčka. Éčka sú nápisy typu E237, E263, E153 a podobné. Nazývame ich aj aditíva, čo po slovensky znamená "pridanosti", pridané látky.
Teraz sa pozrime, prečo o tom píšem. Mám tu totiž jeden tip:
Nie, nechcem hned démonizovať chémiu! Mnoho prirodzených a neškodných látok sa bežne označuje aj vo forme zápisu E-niečo. Trebárs vitamín C sa tiež dá zapísať ako kyselina askorbová, alebo ako E 300. Takže niektoré éčka v zložení byť môžu v poriadku. Navyše tie látky, ktoré sú škodlivé sú zvyčajne zakázané. U nás ich nekúpite. Alebo sú v potravinách v natoľko malom množstve, že pri občasnom použití by nemali mať vplyv.
Ako príklad môžeme zobrať obľúbený kolový nápoj. Verzia bez cukru obsahuje vodu a v nej:
Samé mňamky. A výrobca rafinovane neuvádza takmer žiadne éčka, ale radšej dlhé pomenovania. Predsa len ľudia sa už naučili "báť" éčok. Tak výrobcovia niekedy už radšej používajú únikové cesty. Ak viete že aspartam = E951 tak sa nedáte oklamať. Len éčok je veľa. Nezapamätáte si to.
Éčka nemusia byť uvedené len v skratke, ale aj ako názvy. Takže znova: ak nerozumiete z čoho sa potravina skladá, nejedzte ju.
Samozrejme - ak hlavnými zložkami sú inak známe veci ako fazuľa, mäso, vajcia, tak nejaké konzervanty na konci by zmysel dávať mohli.
Príkladom nech je ázijská sáčková polievka - určite nevhodná na konzumáciu. Prečo? Lebo zloženie:
Takže rezance sú prevažne z múky, polievkový základ je zmiečaná soľ s palmovým olejom, cukrom a trochou arómy chemicky stabilizované, zvýraznené, zafarbené a presolené. Dobrú chuť! (Nanič je, že tie polievky na chuť niekedy sú dokonca naozaj chutné - najmä tie z ázie a drahšie.)
Máte možno chuť na jahodový jogurt. V zložení je aj E120.
Jednoducho ak neviete z čoho sa potravina skladá, výrobcovia to môžu ľahko zneužiť. Primiešajú aj to, čo by ste dobrovoľne asi ani nechceli zjesť. Jasné, podľa noriem je to všetko asi bezpečné. Ak si dáte jeden pohár za pár mesiacov, nie je čo riešiť.
Lenže potraviny s pridanou chémiou (napríklad kola) sú nečakane chutné a tak trocha návykové (sladká chuť, kofeín). Ako nič sa môže stať, že do seba lejete fosforečnany denne aj v dvojlitrovej fľaši. Čo na to kosti? Čo to umelé sladidlo a vaše obavy z rizika rakoviny, ktorú možno "máte v rodine"?
Mimochodom, je jedna skupina produktov, na ktorej éčka nie sú napísanú vôbec a pritom je ich plná. Áno, každá domáca údená klobáska, či iné údeniny sú plné zdraviu škodlivých látok. My sa im preto vyhýbame.
Najjednoduchšie ako sa môžete vyhnúť éčkam je jesť čo najmenej továrensky spracované a upravené potraviny.
Preto ak budete kupovať suroviny a polotovary, máte problém s čítaním obalov na potravinách vyriešený.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.