BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

A už zas ten šport..

Dnes si povieme o športe, chodení a jeho vplyve na chudnutie ešte trocha viac. Už sme si o tom písali, ale chcem, aby ste vedeli, že bez pohybu je chudnutie problém. Dá sa síce chudnúť aj bez pohybu, ale následky za to nestoja. Preto si nájdite systém a vyčleňte čas na pohyb. Tento bod v programe chudnutia sa nedá oklamať, nedá sa nahradiť tabletkou ani úplatkom. Ten pohyb jednoducho MUSÍTE robiť vy, pravideNNe a v dostatočnom časovom rozsahu.

Mnoho ľudí si myslí, že na chudnutie treba v posilňovni dvíhať činky, robiť stovky brušákov. Je to fajn v televíznej reality show. Tam ide v prvom rade o zábavu. Aby divák videl, ako morbídne obézny muž z celej sily beží, alebo dvíha pneumatiku. Je to vizuálny efekt. Nie zdravé chudnutie. Vy nie ste v zábavnej relácii. Chudnite zdravo a to sa týka aj pohybu! Ak máte chuť cvičiť a posilňovať, je to dobrý nápad.

Ale cvičte pod dohľadom fyzioterapeuta, alebo profesionálneho trénera so zameraním na rehabilitáciu. Prečo? Pretože je takmer isté, že máte chybné držanie tela (ak nič iné, tak tučnejší človek musí vyvažovať neprirodzene veľké brucho). Potom by ste športom mali kompenzovať a naprávať problémy. Ak celý deň šoférujete, nedávalo by zmysel cvičiť inak štandardné cviky pri ktorých budete zas v predpažení manipulovať s činkou. Tréner by vám mal naopak vybrať taký tréning, ktorý zaťaží svaly ktoré v práci nepoužívate. Také cvičenie dáva zmysel. Pozrite si aj článok Cviky na chudnutie v ktorom popisujem, že na chudnutie nie je dobrý nápad cvičiť napríklad brušáky - nepomôžu vám spáliť tuk.

Možno vám prišlo na um, že ak z rýchlej prechádzky začnete chudnúť, tak z behu by ste chudli ešte viac. A z behu do schodov najviac. Na podobných úvahách sú postavené aj mnohé programy ako zumba, aerobic a iné tvrdšie športy "na chudnutie". Tréner nad vami reve s píšťalkou v ústach "kde nie je bolesť, nie je rast!". A vy máte pocit, že ak sa nekúpete v pote (či v krvi?), nič ste nespravili. Taký prístup je možno v poriadku, ak niekto trénuje na olympiádu. Je otázny ak to robia pre zábavnú reality show v televízii. Je však veľmi zlý, ak trpíte obezitou!

Na chudnutie potrebujete miernu záťaž. Nie tvrdý tréning!

Šport pri ktorom sa už riadne zapotíte a zadýchate nie je na chudnutie tak vhodný. Je to dobrý prostriedok, ak si chcete zlepšiť kondíciu. Ale na chudnutie potrebujete len miernu a dlhotrvajúcu záťaž. Odbornejšie sa to nazýva aeróbny tréning, v tomto článku som o takom tréningu napísal viac podrobností.

Ak by ste sa snažili chudnúť pri silnom zaťažení, má to niekoľko nepríjemných dôsledkov. Pri veľkej záťaži telo hľadá ako zdroj energie prednostne cukor. Menej sa snaží siahať do tukových rezerv. Po tvrdom tréningu však spravidla máte minutý všetok zásobný cukor v tele a možno už koncom tréningu sa dostavia výraznejšie známky hypoglykémie. (Poklesu krvného cukru, ktorý sa minul na tréning.)

 • Trasenie sa (možno sa trasú len ruky);
 • zívanie, ospalosť, niekedy závraty;
 • „škvŕkanie“ v bruchu;
 • slabosť alebo podlamovanie nôh pri ceste domov.
 • Ak je váš tréner nekvalifikovaný, tak sa môže pridať aj zvracanie. Vo vážnych prípadoch až omdletie.

Tieto známky sú často po tréningu sprevádzané aj neprekonateľnou túžbou po sladkostiach. Máte pocit, že po takom tréningu predsa máte „právo“ na drobnú odmenu a nadelíte si nejakú tú sladkosť. A je zle!

Správny tréning je taký, po ktorom nemáte žiadnu veľkú túžbu jesť!

Tvrdý tréning je teda skôr zlým nápadom, pretože vedie k vyčerpaniu a tým aj vyššiemu riziku úrazov. Počas tvrdého tréningu schudnete málo a možno to ešte aj doženiete koláčikom po tréningu. Navyše je to únavné a nepríjemné. Väčšina z nás sa únavným a nepríjemným veciam rada vyhne. A tak budeme ďalší tréning radi odkladať. To je presne to, čo ale nechceme!

Preto odporúčam, aby ste ako hlavný pohyb v prvých mesiacoch využili chôdzu. V článku Rýchlou chôdzou ku zdraviu som to popísal podrobnejšie.

Ak chcete chudnúť a mať veci pod kontrolou, odporúčam vám dve finančné investície.

 1. Prvou je športtester. Ten sníma činnosť srdca a na displeji vám ukáže, ako trénujete. Dostanete sa tak pri cvičení na optimálnu záťaž a viete si to pomerne presne kontrolovať. Viac o tom nájdete v tomto článku. Dnes už to môže byť možno skôr hrudný pás + mobil.
 2. Druhá rada sa týka tenisiek. Odporúčam, investujte do prvotriednych bežeckých tenisiek. Značne uľahčia vašej chrbtici, pretože znížia otrasy.

Ak máte chuť na dlhšie video o športtesteroch, rôznych hodinkách a chudnutí, pozrite si tento videorozhovor, v ktorom sa rozprávam s trénerom o týchto praktických témach.

Ak vás chôdza nebaví, bicykel je ďalšou z častých volieb. Šetrí kĺby a dá sa regulovať záťaž. Žiaľ, ak trpíte sedavým zamestnaním, potom je bicykel zlý nápad - zas ďalšie sedenie...

Tip: čo tak športová kolobežka? Pozrite si Článok o kolobežkovaní, je v ňom aj video s praktickými tipmi nielen pri výbere kolobežky. Samozrejme hovorím o športovej kolobežke. Nie o elektrickej.

V okolí Bratislavy je veľa príležitostí na jazdy, napríklad jazero Neusiedler See - tam sa dostanete vlakom a nazad po vlastných kolieskach. Tí, čo jazdia na bicykli to zvládnu aj bez vlaku. Žiaľ v kopcovitom teréne veľkej časti Slovenska môže byť kolobežkovanie namáhavejší šport. Tam treba zvážiť, či máte kadiaľ jazdiť bezpečne.

Zapíšte si do hárku deň 9:

 • Zjedli ste porciu zeleniny pred každým jedlom?
 • Jedli ste dnes 5 krát, s trojhodinovými pauzami?
 • Vypili ste dnes aspoň 2 litre vody?
 • Boli ste dnes na prechádzke, alebo tréningu?
 • Zdržali ste sa výnimiek? Nejedli ste nevhodné jedlá a nápoje?

PS: Možno sa pýtate, čo jesť po tréningu, alebo prechádzke. Najlepšie normálne ďalšie jedlo, ktoré je na rade. Nepodľahnite reklame, že máte piť rôzne bielkovinové koncentráty, alebo proteínové tyčinky. Ani rehydratačné nápoje.

Napísal
Miro Veselý 
10. októbra 2022
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.