BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Ako sa zbavíte bolestí chrbta?

Dnes to bude na boľavú tému. Obezita často spôsobí skôr či neskôr problémy s chrbticou. Ak máte ťažkosti tohto druhu, môžete sa ich pomerne účinne zbaviť. Nielen ja som týmto procesom prešiel. Informácie, ktoré tu nájdete, fungujú.

Dokonca samotné chudnutie je rizikový faktor vzniku bolestí chrbta

Kto ma už roky sledujete a poznáte viete, že s chrbticou som mal problémy už dávno. Vidieť to aj na fotkách. Keďže som v roku 2003 chudol bez cvičenia - len neprimerane tvrdou diétou, seklo ma. Dnes sa tomu nečudujem. Bola chyba chudnúť bez cvičenia.

Keď je človek tučný, má chybné držanie tela.

Na miestach, kde normálne nemá byť nič, nosíme trebárs 30 kíl slaniny. Ak je veľké brucho, držanie tela musíme prispôsobiť novému ťažisku. Veľmi často je to záklon. Tým sa začne meniť postavenie panvy, aj tvar chrbtice. Po schudnutí nám už však tieto zmeny chrbtice zostanú.

bolesti-chrbta-cviky-sm-system-krize

V miestach, kde je chrbtica najviac namáhaná je najväčšie riziko, že sa niečo stane. Zvyčajne „sa ozvú platničky“, človeka „sekne“ a potom bolí niektorá časť chrbtice.

Chudnutie teda môže byť ďalšou spolu-príčinou bolestí chrbta - to preto, že chudnutím sa zbavujete neprirodzene umiestnených zbytočných závaží. Preťaženému pohybovému aparátu sa síce uľaví, ale zatiaľ má ešte staré pohybové vzory. Chrbtica už je rôzne „pokrútená“ a teraz si len bude hľadať novú polohu.

Chybné držanie tela, napätie v niektorých svaloch sa najskôr dlho nemusí prejaviť nijako. No neskôr sa môžu začať objavovať problémy, bolesti. A kde že to bude bolieť, ak ešte nebolí? Zvyčajne tam, kde je najslabšie miesto. U niekoho to môže byť nejaká časť chrbtice, u iného kolená, hlava, koksy... Lenže neskôr príde čas splatiť účty.

  • Nízka fyzická aktivita prináša zväčša obezitu. Samotné sedenie, či polihovanie už stačí na to, aby sa vám rapídne zhoršovalo držanie tela.
  • Obezita urýchľuje zhoršovanie držania tela, pretože nemôžete stáť normálne, ak potrebujete vyvážiť trebárs 40 a viac kíl slaniny.
  • Skôr alebo neskôr sa objavia bolesti chrbta, alebo sa ozvú – kolená, či členky ktoré nezvládajú takú záťaž.

Bolesti potom často skúšame zmierniť liekmi. To však situáciu zvyčajne len zhorší. Liekmi totiž neriešite príčinu. Navyše, ak vám liek „vypne“ bolesť, nešetríte sa. O to väčšie je riziko, že si poškodíte chrbticu ešte viac.

Na tému bolestí chrbta som preto napísal niekoľko podrobných článkov, ktoré sú doplnené videami z prednášok doktora Smíška. Sú to dlhé texty, ale písal som ich s nádejou, že môžu pomôcť. Je to stará metóda, má už vyše 40 rokov. Keď som pochopil súvislosti, začal som od roku 2015 cvičiť pod dohľadom fyzioterapeuta. Ako keby niekto mávol čarovným prútikom a odvtedy skončili problémy s chrbátom. V článkoch teda nájdete mix informácií z prednášok doktora Smíška, teórie a mojich osobných skúseností. Ak tie články dajú nádej, že čo i len jeden z Vás sa vďaka týmto informáciám zbavíte bolestí chrbta, napísať to malo zmysel.

Ak máte známych, popýtajte sa ich, čo cvičili a či im to pomohlo. V súčasnosti vám totiž rôzni odborníci a aj neodborníci môžu ako cviky na chrbticu poradiť veľmi dobré cvičenia, ale aj cvičenie, ktoré vám môže situáciu dokonca zhoršiť.

Kolobežka, ako jeden zo spôsobov riešenia bolestí chrbta

Na záver ešte pripomeniem, že kolobežkovanie na športovej kolobežke je osvedčený spôsob, ako pomôcť. Pri jazde robíte mierne podrepy, zakopávate, predkopávate. Bedrová oblasť vykonáva rôzne rotačné pohyby, zdvíha sa rôzne do bokov. Vďaka tomu sa tá oblasť môže pekne vylepšiť. Aj mne rôzne cviečenia a rehabilitácie s chrbtom pomohli, ale nie na 100%. Vždy ostávali polohy, kedy ten chrbát dal vedieť, že by chcel bolieť. Odkedy kolobežkujem, zmizli aj tieto problémové miesta.

Nie, kolobežkovaním si už raz poškodenú chrbticu nevrátite do zdravého stavu - to už sa nedá nijako vrátiť. Ale pravidelné cvičenie môže pomôcť aby váš chrbát nebolel pekných pár rokov. Inými slovami? Cvičením a kolobežkovaním akoby zastavíte problém. Dá vám to dlhší čas pokoja. To za to stojí.

Kolobežkovanie má tú výhodu, že intenzitu záťaže viete regulovať

  • od ľahšej, ako chôdza ak idete pomaly a po rovine až po
  • ťažkú ako rýchly šprint - ak idete rýchlo a trebárs do kopca.

Tým sa môžete pružne prispôsobiť svojim zámerom. Na rozdiel od behu však na kolobežke chránite kĺby. Áno, poriadna kolobežka je drahší mučiaci nástroj, ale ak má pomôcť, zvážte to.

Na koho sa obrátiť s bolesťami chrbta?

Odporúčaný postup je v tomto článku. Našťastie fyzioterapeutov, ktorí dnes ponúkajú cvičenie SM systém je dnes už dosť veľa po celom Slovensku. Dá sa síce kúpiť si knihy doktora Smíška, ale lepšie vás to naučí profesionál.

Bolesť chrbta sa často dá odstrániť aj bez liekov!

Ak poznáte niekoho, kto trpí bolesťami chrbta, môžete mu poslať tieto tipy. Môžu pomôcť. Nielen pri vyskočenej platničke, ale aj pri skoliózach aj u detí. Môžu pomôcť predísť operácii. A to už stojí za pozornosť.

Napísal
Miro Veselý 
20. októbra 2022
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.