BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Automatický návrh jedálnička

Dnes jeden rýchly tip, ak nemáte nápad, čo dnes variť a nechcete sa stále riadiť len receptami z cudzích jedálničkov. Môžete si vytvoriť vlastný mechanický systém plánovania jedla. Pomôže vám, aby vaše jedlo bolo pestré. Zároveň však vám ponechá aj možnosť výberu potravín podľa vašej nálady. Alebo podľa toho, čo práve majú v obchode.

  1. Spravte si zoznam ingrediencií, ktoré sú vhodné a zároveň vám chutia. Napríklad vajcia, tofu, pstruh, fazuľa, kuracie prsia, chlieb, kyslá kapusta, jogurt, špagety a tak ďalej. Nalepte si ho na chladničku, alebo inde aby bol poruke.
  2. Výber čo variť: vždy, keď plánujete jedlo, vyberte si niečo z tohto zoznamu. Napríklad vám ide na chuť fazuľa. Môžete si teda spraviť fazuľovú polievku, alebo prívarok, alebo čili. Využijete tak určitú surovinu a zároveň zjete jedlo, ktoré vám práve ide na chuť.
  3. Surovinu nakoniec vyškrtnite zo zoznamu. V ďalších dňoch si budete vyberať už len zo „zvyšných“, nevyškrtnutých. Tým zabezpečíte, že vaša strava bude mimoriadne rozmanitá. Keď vyškrtáte všetky suroviny, môžete zoznam vyrobiť nanovo a začať od začiatku. Názvy jedál alebo surovín nie sú záväzné, je to skôr inšpirácia. Samozrejme, nemusíte to dodržiavať prísne. Toto je nástroj, ktorý vám môže pomáhať variť čo najpestrejšie. Ale nie je povinné držať sa toho denne.

Druhá možnosť – mechanický kalendár

Tento tip sa vám môže hodiť ako spôsob, ako nezabúdať jesť určité konkrétne jedlá. Vieme, že niektoré jedlá sú zdravé, ale často ich zabudneme jesť. Napríklad brokolica, ryby, kyslá kapusta či strukoviny by mali byť na tanieri aspoň 2-krát do týždňa.

Keď to viete a uznávate, môžete si určiť niektoré dni za „rybacie“, iné dni ako „brokolicové“ a podobne. Potom viete, že napríklad v utorok a piatok máte zjesť kyslú kapustu. Alebo v stredu a v sobotu býva ryba. No a pondelky bývajú šošovicové.

Tretia možnosť - vlny

Jeden z možných prístupov je jesť to, čo vám ide na chuť a to po dlhší čas. Napríklad vám chutia špagety a tak ich môžete jesť aj niekoľko dní za sebou. Alebo aj pár týždňov možno. Nemusíte nutne podľahnúť dojmu, že pestrá strava je podmienkou. Áno - je lepšie mať stravu pestrejšiu, ale netreba z toho robiť dogmu! Možno máte prácu a nemáte čas variť každý deň niečo iné. Nie ste predsa šéfkuchár v reštaurácii. Varíte pre seba.

Ak budete nejaký čas jesť stále podobné jedlo, nič zlé sa nestane. Kým vám chutí, jedzte ho. Ono sa vám to aj tak zunuje a neskôr zas budete jesť niečo iné. Najmä, ak vám taký prístup zruší stres z toho, čo by ste mali variť, zháňanie ingrediencií...

Dôležité je, aby jedlo, ktoré jedávate bolo vhodné.

Záver

Mechanické plánovanie jedálneho lístka vám môže pripomínať aby ste jedávali pestro a zdravo. Podrobnejšie som na túto tému písal v článku Automatický návrh jedálnička. Kliknite sem a prečítajte si ho. Sú tam aj ilustračné obrázky zoznamov.

PS: Dnes to bolo kratšie a stručné. Dúfam, že to nevadí :-)

Napísal
Miro Veselý 
14. októbra 2022
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.