BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Automatický návrh jedálnička

Dnes rýchle tipy, ak nemáte nápad, čo dnes variť a nechcete sa stále riadiť len receptami z cudzích jedálničkov. Môžete si vytvoriť vlastný mechanický systém plánovania jedla. Pomôže vám, aby vaše jedlo bolo pestré. Zároveň však vám ponechá aj možnosť výberu potravín podľa vašej nálady. Alebo podľa toho, čo práve majú v obchode.

  1. Spravte si zoznam ingrediencií, ktoré sú vhodné a zároveň vám chutia. Napríklad vajcia, tofu, pstruh, fazuľa, kuracie prsia, chlieb, kyslá kapusta, jogurt, špagety a tak ďalej. Nalepte si ho na chladničku, alebo inde aby bol poruke.
  2. Výber čo variť: vždy, keď plánujete jedlo, vyberte si niečo z tohto zoznamu. Napríklad vám ide na chuť fazuľa. Môžete si teda spraviť fazuľovú polievku, alebo prívarok, alebo čili. Využijete tak určitú surovinu a zároveň zjete jedlo, ktoré vám práve ide na chuť.
  3. Surovinu nakoniec vyškrtnite zo zoznamu. V ďalších dňoch si budete vyberať už len zo „zvyšných“, nevyškrtnutých. Tým zabezpečíte, že vaša strava bude mimoriadne rozmanitá. Keď vyškrtáte všetky suroviny, môžete zoznam vyrobiť nanovo a začať od začiatku. Názvy jedál alebo surovín nie sú záväzné, je to skôr inšpirácia. Samozrejme, nemusíte to dodržiavať prísne. Toto je nástroj, ktorý vám môže pomáhať variť čo najpestrejšie. Ale nie je povinné držať sa toho denne.

Čo navariť? Výberový hárok jedálnička

Takto môže zoznam vyzerať.

Druhá možnosť – mechanický kalendár

Tento tip sa vám môže hodiť ako spôsob, ako nezabúdať jesť určité konkrétne jedlá. Vieme, že niektoré jedlá sú zdravé, ale často ich zabudneme jesť. Napríklad brokolica, ryby, kyslá kapusta či strukoviny by mali byť na tanieri aspoň 2-krát do týždňa.

Keď to viete a uznávate, môžete si určiť niektoré dni za „rybacie“, iné dni ako „brokolicové“ a podobne. Potom viete, že napríklad v utorok a piatok máte zjesť kyslú kapustu. Alebo v stredu a v sobotu býva ryba. No a pondelky bývajú šošovicové.

Čo navariť? Mechanický rozvrh a plán na varenie

Tretia možnosť - vlny

Jeden z možných prístupov je jesť to, čo vám ide na chuť a to po dlhší čas. Napríklad vám chutia špagety a tak ich môžete jesť aj niekoľko dní za sebou. Alebo aj pár týždňov možno. Nemusíte nutne podľahnúť dojmu, že pestrá strava je podmienkou. Áno - je lepšie mať stravu pestrejšiu, ale netreba z toho robiť dogmu! Možno máte prácu a nemáte čas variť každý deň niečo iné. Nie ste predsa šéfkuchár v reštaurácii. Varíte pre seba.

Ak budete nejaký čas jesť stále podobné jedlo, nič zlé sa nestane. Kým vám chutí, jedzte ho. Ono sa vám to aj tak zunuje a neskôr zas budete jesť niečo iné. Najmä, ak vám taký prístup zruší stres z toho, čo by ste mali variť, zháňanie ingrediencií...

Dôležité je, aby jedlo, ktoré jedávate bolo vhodné.

Tip na mlalé, chutné jedlo

Príprava jedla na spôsob sous vide je skvelým spôsobom, ako si vychutnať chutné jedlo kedykoľvek, a pritom šetriť čas aj peniaze.

  1. Jednoducho si pripravíte malé porcie, ktoré vložíte do sáčkov – jedna porcia do jedného sáčku. Napríklad polovica kuracích pŕs. Alebo kúsok hovädzieho. Trocha zeleniny, koreniny, soľ. Zavákuujete.
  2. Tieto sáčky následne uvaríte metódou sous vide, ktorá zachováva všetky chute a šťavnatosť jedla. Je to úplne bez pridaného tuku a chuť omračujúco dobrá.
  3. Hotové sáčky môžete po uvarení a ochladení priamo zmraziť, neotvárať. Neskôr, keď dostanete chuť na niečo špeciálne, stačí jednu porciu jednoducho ohriať.
  4. Takto máte vždy po ruke niečo lahodné, bez toho, aby ste museli zjesť všetko naraz.

Predsa len mäso by sa malo jesť len málokedy, ale ak už ho máte variť, tak nech sa spraví naraz a nie jedno varenie = jedno jedlo. To je drahé, pretože kúriť v peci, či v hrnci musíte zhruba rovnako dlho či varíte jedno kuracie stehno, alebo desať stehien naraz.

Záver

Mechanické plánovanie jedálneho lístka vám môže pripomínať aby ste jedávali pestro a zdravo. Podrobnejšie som na túto tému písal v článku Automatický návrh jedálnička. Kliknite sem a prečítajte si ho. Sú tam aj ilustračné obrázky zoznamov.

Je super jesť zdravo, ale nie vždy je to možné. Pri zostavovaní jedálnička myslite na toto:

  1. Praktickosť: Neplytvať časom a peniazmi na prípravu malých porcií jedál vždy po jednom. Pripravte si vopred viacero porcií a použite chladničku.
  2. Dostupnosť: Nezháňajte suroviny, ktoré sú ťažko dostupné, alebo aktuálne drahé. Použite to, čo máte ľahko po ruke.
  3. Cena: Nekupujte drahé potraviny, ak existujú lacnejšie alternatívy, najmä sezónne.
  4. Chuť: Jedzte to, čo máte radi. Ak vám niečo nechutí, nenúťte sa do toho. Je dôležité, aby vám jedlo chutilo, inak to dlho nevydržíte.
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.