BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Dnes 2 témy: chuť jedál a alkohol

Ak to s racionálnou výživou myslíte vážne, bude to chcieť aj zmeny vo varení. V tej súvislosti mám pre vás dve správy. Dobrú a zlú. Začnime zlou.

  • Zlá správa: Racionálna strava nemá až tak intenzívne chute. Ak ste doteraz jedávali silne presolené a mastné jedlá, pripadne vám spočiatku asi trocha mdlá.
  • Dobrá správa: Po pár týždňoch racionálnej stravy zistíte, že aj keď chute nie sú tak intenzívne, je ich oveľa viac. Objavíte jedlá, ktoré budete mať radi.
  • Dobrý bonus: Racionálna kuchyňa je rýchla! Za chvíľu máte navarené. Zabudnite na celé dopoludnie v kuchyni, keď gazdiná chystá obed.

Zásady ako variť si radšej pozrite v samostatnom článku. Je dlhší, ale nájdete v ňom veľa užitočných tipov.

Po prechode na racionálnu stravu asi nejaký čas nebudete chuťou nadšení. Je to preto, že chceme výrazne znížiť množstvo soli, ktorú za deň zjete. O tom som písal v článku Soľ nad zlato. Nie je to rozprávka, ale rozprávanie o tom, ako soliť a prečo práve tak. Zvyčajne to trvá 3 týždne až dva mesiace. Potom však málo soli bude celkom v poriadku a začnete cítiť aj chute, ktoré predtým boli prehlušené soľou a dochucovadlami.

Ak ste predtým aj veľa sladili, odvykačka môže trvať aj niekoľko rokov. Cukor, med, sirup a iné sladidlá úplne zrušte. Ak vám sladká chuť chýba, používajte stéviu. Žiaľ, tu a tam sa dá nájsť výrobca, ktorý dodáva fakt hnusnú, horkú. Nedajte sa preto odradiť.

V článku Jedlo je energia aj radosť píšem viac o tom, že jedlo má plniť viacero funkcií a ako na to. Jedlo by namalo byť hlavnou, ani dôležitou zložkou našej životnej radosti, alebo šťastia.

A čo alkohol?

Ešte si povedzme niečo o alkohole. V mnohých rodinách a na spoločenských akciách sa alkoholické nápoje podávajú často. Vo chvíli keď chcete schudnúť, alkohol sa pre vás musí stať tabu. Nepite, ani trošku. Žiadne „zdravotné“ čiašky červeného vína, či „panáky“ na lepšie zažívanie, či na "prefúknutie ciev".

Možno ste v niektorom časopise čítali presvedčivý článok, ako mimoriadne zdravotne prospešný alkohol je. Zastávam názor, že alkohol nie je potrebný pre zdravie a to v žiadnom množstve. Vy so mnou môžete a nemusíte súhlasiť.

Pri chudnutí je nepríjemné to, že alkohol je sám o sebe energetický zdroj. Jedno pivo vám dá zhruba toľko energie, ako jedno menšie jedlo. No a navyše vám to pivo dá chuť vykašľať sa na celé chudnutie. V tomto článku je o alkohole a chudnutí napísané viac.

Mimochodom, ak by ste mali pocit, že vy, alebo niekto z vašich blízkych má problém s nadmerným pitím alkoholu, pripravil som dva krátke testy, z ktorých sa dá rýchlo odhadnúť, čo sa deje.

  • Ak máte pocit, že niekto z vašich blízkych pije viac, ako je vhodné, spravte si test. Sú v ňom otázky, ktoré vám pomôžu rozpoznať prípadný alkoholizmus u druhých ľudí.
  • Pokiaľ vy sami pijete alkohol častejšie, pozrite sa sem a zodpovedajte 4 otázky spomenuté v teste. Ak používate alkohol častejšie, je lepšie prestať s tým skôr, ako si nechať zničiť život.

Zapíšte si do hárku deň 8:

  • Zjedli ste porciu zeleniny pred každým jedlom? /li>
  • Jedli ste dnes 5 krát, s trojhodinovými pauzami?
  • Vypili ste dnes aspoň 2 litre vody?
  • Boli ste dnes na prechádzke, alebo tréningu?
  • Zdržali ste sa výnimiek? Nejedli ste nevhodné jedlá a nápoje?

Jedálniček na zajtra vám už nedám. Zámerne! Začnite sa učiť zostaviť si svoj vlastný.

Môžete síce siahnuť zas po jedálničku z ktoréhokoľvek iného dňa, ale naozaj vám radím, naučte sa princípy. Pár hodín námahy a máte to na celý život. Ak chcete, môžete si kúpiť moju knihu Jedálniček na chudnutie. Ale aj tam vás ku koncu budem nútiť samostatne premýšľať a nie mechanicky preberať jedálničky. Tie totiž dhodobo n.e.f.u.n.g.u.j.ú.! Fakt.

PS: Máte za sebou ukončený týždeň chudnutia. Premyslite si v duchu, ako sa vám darilo? Pozrite si zápis. Ktoré dni sa vám plnili úlohy lepšie? Mnoho účastníkov kurzu mi písalo, že ťažšie bývajú víkendy. Cez týždeň v práci robia a stravu dodržia. Ale víkendy = rodinné akcie, grilovačky, oslavy, stretnutia. Všade kopa jedla a neraz tak trocha nuda. Býva ťažké odolať. Niektorí autori odporúčajú zriadiť takzvaný podvádzací deň, alebo cheat day. Ja odporúčam: nepodvádzajte sami seba.

Napísal
Miro Veselý 
7. októbra 2022
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.