BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Formuje vás to, čo robíte často!

Blížime sa na záver nášho krátkeho kurzu chudnutia. Už poznáte celé tajomstvo chudnutia.

 • Treba jesť pravidelne.
 • Piť pravidelne.
 • Cvičiť pravidelne a primerane regenerovať.
 • Znížiť stres ako sa len dá.
 • Spať dostatočne dlho.

Práve slovo pravidelne je tým tajomstvom.

Opakovanie správnych vecí je pre vás prospešné.
Opakovanie nesprávnych vecí vám škodí.

Ak si občas dáte koláčik a pravidelne zdravú stravu, všetko bude v poriadku. No ak väčšinou jedávate provizórne, maškrtíte, trocha hladujete a väčšinou necvičíte... Tak to asi časom poškodí vaše zdravie.

Formuje vás to, čo robíte často

Ak si v živote nastavíte prísnejší režim, budete mať výsledky. Žiaľ, držať sa dlhodobo prísnejšieho režimu je nepohodlné.

Nepohodlie má nevýhodu - vyčerpáva. V článku Pevná vôľa slabne vyčerpaním som popísal dôležitú vec. Ak sa rozhodnete k disciplíne v chudnutí, je to vyčerpávajúce. Vaša vôľa a trpezlivosť sa môžu minúť. Preto pri chudnutí odporúčam skôr miernejší režim. Hľadajte si aj zdroje odpočinku, zábavy a preto potrebujete aj riadne spať. Načerpáte tak silu a ľahšie / dlhšie vydržíte pri správnych predsavzatiach.

Dnešná doba priam zvádza ľahnúť si do fotelky a zabudnúť na celý svet pri televízore, sociálnych sieťach či streamovacej službe.

Človek ani nezbadá ako a zrazu nemá čas na najdôležitejšie veci v živote. Prečo? Pretože má celý čas zaplnený hlúposťami.

Alebo povinnosťami, ktoré sme si naložili sami. (Prípadne ich na vás nakládol niekto druhý.)

Tuším Brian Tracy povedal pekný výrok:

Pozor, aby vám veci na ktorých záleží najmenej nezabránili vykonať to, na čom záleží najviac.

A tak vám môže prísť vhod pár rád, ktoré platia aj pre tých, ktorí ste ešte chudnúť nezačali. Možno ste aj chceli, ale niečo v tom zabránilo. Veľmi často sa stane, že nedávame plnú pozornosť dôležitým veciam. Popisujem to v článku o pozornosti.

Asi najdôležitejšia poučka znie: Dostanete viac toho, čomu venujete pozornosť. Podrobnejšie o tom v článku Čomu dáte pozornosť, toho dostanete viac. Odporúčam, túto vetu je dobré si zapamätať a riadiť sa ňou. Ak chcete, vytlačte si ju a zaveste niekam na oči.

 • Sledujete povrchné informácie v televízii, či v časopisoch? Dostanete viac povrchných informácií a váš život sa nezlepší.
 • Všímate si vášho psa až vtedy, keď spraví niečo "zakázané"? Začne to "zlé" robiť stále viac a častejšie. Naschvál, pretože práve tak získa vašu pozornosť.
 • Venujete svoj čas sledovaniu Facebooku? Neskôr ho budete sledovať viac.
 • Snívate o krémešoch či jaterničkách? Pozeráte si na Pintereste a Youtube recepty s chutnými jedlami? Vaša pozornosť je zle zameraná a dostanete viac túžby dať si tiež maškrtu.

Jednoducho tým, kam dávate svoju pozornosť aktívne usmerňujete svoj život. Neraz dokonca aj pocit spokojnosti a šťastia. Ak totiž dáte pozornosť veciam, ktoré sú na šľaktrafenie (politika, spravodajstvo, médiá) tak sa pumpujete zlosťou, strachom, pocitom bezmocnosti. Nie som si istý, či to je recepis na šťastný život.

Riešte vo svojej hlave veci, ktoré viete ovplyvniť. Ignorujte tie, na ktoré nemáte dosah.

To sa týka aj ľudí okolo vás. Ak sa budete stretávať s ľuďmi, ktorí žijú zdravo, športujú a nežijú pre jedlo, tak schudnete ľahšie, ako keď ste obklopení ľuďmi ktorí vás volajú raz na grilovačku, potom na pivo, potom do reštaurácie, nabudúce na hody...

Čo nám bráni chudnúť?

Veľmi často je na vine naše pohodlie v kombinácii s rozptýlenosťou. Možno to poznáte aj sami.

Rozhodnete sa, že začnete chudnúť hneď zajtra od rána. Zobudíte sa, ale čo to? Meškáte už 5 minút? (!) Kde vziať čas? Tak rýchlo, raňajky si dám až v práci. No v práci sa ukáže, že je nervák. Veľa roboty, zhon a na raňajky si spomeniete až pred obedom. Takto to pokračuje. Z práce prídete domov a tam znova je toľko povinností, že ani neviete ako a zrazu je večer. Neboli ste ani na prechádzke, jedli ste dosť málo a ste celkom vyčerpaní, ani zaspať vám nedá. Celý deň ste v zhone, reagujete na rôzne podnety. Vašu pozornosť stále okupuje niekto alebo niečo. Absolútne nemáte čas začať chudnúť. A možno ani žiť.

V takom prípade je dobré, ak si ujasníte svoje priority. Je zhon, nervák a stres to, čo ste v živote chceli dosiahnuť? Cítite sa spokojní?

 • Ak si na jedlo nespomeniete, nastavte si mobil, aby vám zazvonil každé tri hodiny. Potom sa najedzte a nedovoľte nikomu, aby vám v tom bránil.
 • Nastavte si domáce procesy tak, že ako prvú vec po príchode z práce spravíte to, že pôjdete na prechádzku. Alebo choďte do práce a z práce peši, alebo to zariaďte inak, ale denne tú pol hodinku až hodinku venujte telesnému pohybu v miernom zadýchaní.
 • Potom si dajte 20 minút na prípravu jedál na zajtra. Dajte ich do krabičiek a zoberte si ich do práce. Nech sa nemôžete vyhovoriť, že nie je možné jesť zdravo, keďže v jedálni sú len rozvarené cestoviny s kusom mäsa v univerzálne hnedej omáčke.

Trik je v tom, že potrebujete držať pozornosť na svojom zámere schudnúť. To znamená, že si na to vyčleníte čas. Napríklad hodinu až dve denne. Vtedy sa venujete len svojmu zdraviu. Lenže je tu problém. Ak máte minúť hodinu či dve denne na svoj nový životný štýl, deň nie je nafukovací. Niečoho sa budete musieť vzdať. Ako na to?

 • Trávte svoj čas v pohybe s rodinou. Môžete na prechádzku vziať deti / manžela / manželku a rozprávať sa.
 • Využite pohyb a spojte ho so vzdelávaním. Dajte si na uši prehrávač a počas prechádzky počúvajte niektorú zvukovú knihu, alebo motivačné nahrávky. Nahrávky z mojej produkcie zadarmo nájdete na tejto stránke a môžete si ich buď vypočuť, alebo stiahnuť do prehrávača. Kopa videí je na Youtube. Samozrejme, dá sa počúvať mnoho zvukových kníh. Mimochodom aj odborných.

Ak sa vám stále nedarí nájsť si na chudnutie čas, preštudujte si niečo o time managmente. Môžete si pozrieť moje články, ktoré nájdete tu Time managment. Ak ale sa ani potom nedonútite začať chudnúť, tak je asi v hre vaše pohodlie.

Možno sa vám nechce začať žiť podľa prísnejších pravidiel. Možno vám záleží viac na maškrtách, ako na postave. S tým vám však neviem pomôcť. Niektorí ľudia chcú jesť klobásy, torty a lahôdky a pritom by radi schudli. Ak chcete výsledky, zvyčajne treba opustiť zónu pohodlia. Tá môže spôsobovať že zotrvávame v stave, ktorý nám nevyhovuje len preto, že sa obávame zmeny.

Zapíšte si do hárku deň 10:

 • Zjedli ste porciu zeleniny pred každým jedlom?
 • Jedli ste dnes 5 krát, s trojhodinovými pauzami?
 • Vypili ste dnes aspoň 2 litre vody?
 • Boli ste dnes na prechádzke, alebo tréningu?
 • Zdržali ste sa výnimiek? Nejedli ste nevhodné jedlá a nápoje?

A zajtra ráno sa už budete vážiť a merať. Držím palce!

PS: Ak chcete na váhe vidieť o pár gramov krajšie číslo, soľte čo najmenej. Nejedzte slané syry, pečivo ani iné jedlá obsahujúce veľa soli. Soľ v tele zadržiava veľa vody = vyššia váha. Ale pri nesolení nejde o to, aby ste klamali váhu. Je to jednoducho zdravšie.

Napísal
Miro Veselý 
11. októbra 2022
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.