BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Kontrola zdravia po prvých dňoch

Doteraz sme sa pozerali na výsledky chudnutia pomocou váhy a krajčírskeho metra. Dnes je čas, aby ste si položili hlbšie otázky. Odporúčam vám, aby ste si nasledovné otázky kládli počas celého chudnutia zhruba raz za týždeň alebo 10 dní.  Minimálne však raz za mesiac.

Tip: v článku Zoznam cieľov a kontrola ich dosiahnutia nájdete formuláre, ktoré si môžete stiahnuť a vytlačiť + podrobnejší popis.

Parametrom, ktorý vás zaujíma pri chudnutí je celkový pocit pohody. Prečo? Ak ste spokojní, ľahšie vydržíte v režime chudnutia. Keď ste spokojní, asi ste zároveň vitálni a s dobrou náladou. To je tiež pomerne presný indikátor zdravia. Preto dobrý pocit, dobrá nálada a chuť do života sú také dôležité kontrolné body. Asi je všetko v najlepšom poriadku.

Platí to však aj obrátene. Niekedy si ľudia naordinujú príliš prísnu diétu. To je vcelku otrava, oštara, pruda na zlosť. Výsledky na seba nedajú dlho čakať. Koho by už bavilo byť v nepohodlí príliš dlho? Len kým je silne motivovaný - ale tá motivázia zvyčajne časom postupne spľasne. Niekedy dokonca praskne - načo čakať.

Odporúčam vám preto, položte si pravidelne niekoľko otázok o vašom zdraví, nálade, pohode. Nižšie nájdete "dotazník" s vhodnými otázkami. Keby ste v odpovediach na tieto otázky zaznamenali zmeny, bezodkladne konzultujte s lekárom , či nejde o príznak spôsobený nevhodnou diétou, vyčerpaním, alebo v inej súvislosti s chudnutím.

Tento zápis si, prosím, veďte písomne. Na papieri, alebo v počítači. Potrebujete však archív, aby ste si mohli kontrolovať a porovnávať aj spätne, čo sa deje. Niekedy sa problém vyvíja pozvoľna a pomaly. Takto ľahšie zistíte, kedy sa niečo začalo horšiť. Preto každý zápis začnite odpoveďou na tieto otázky:

  • Dátum:
  • Obvod pása:
  • Obcod bokov:
  • Hmotnosť:
  • Tlak krvi, pulz v pokoji:

Potom odpovedzte na tieto otázky písomne. Ak treba, aj niekoľkými slovami. Ak netreba, stačí odškrtnúť že to je OK. Aké sú to otázky?

Boli za posledný týždeň akékoľvek zmeny v niektorej z týchto oblastí?

  • Choroba, viróza, pocity slabosti, vyčerpanosť, únava?
  • Akékoľvek bolesti? Hlavy, svalov, chrbtice, kĺbov…
  • Závraty, roztržitosť, zábudlivosť, ťažšie sústredenie sa…
  • Nemení sa kvalita spánku? Spavosť, nespavosť, ťažké sny?
  • Dýchanie O.K.? (Nemení sa rýchlosť, neobjavujú sa ťažkosti?).
  • Zrak O.K.? Ostrosť, jasnosť videnia…
  • Neobjavila sa horúčka, zimnica?
  • Netrpíte pocitmi chladu?
  • Moč, stolica sú bezo zmien? Farba, zápach, konzistencii, množstvo…
  • Tráviaci systém O.K.? Hnačka, zápcha, vetry?
  • Ústa sú v poriadku? Zápach z úst, bolesť zubov, kútiky.
  • Nechutenstvo alebo pažravosť, či túžba po sladkostiach?
  • Zmeny na koži (vyrážky, ekzémy, suchá koža, padanie vlasov)
  • Zmeny v libide, zmeny v menštruačnom cykle.
  • Zmeny v nálade. Vitalita, chuť k akcii, nálada, rastúca agresivita, zvýšená impulzivita, pocity hnevu, podráždenosti, úzkosť.
  • Bol aspoň jeden deň v týždni voľný, bez starostí a v pohode?

Významné sú zmeny oproti predošlému obdobiu! Ak ste predtým boli veselí a čulí a posledný týždeň ste otrávení, unavení a najradšej by ste len spali, tak to je varovná zmena. Ak ste boli bez problémov a náhle máte hnačku a vetry, tak to je tiež zmena. Potom pátrajte, čo sa v danom týždni zmenilo a prečo.

Teraz ešte pár riadkov pre tých, ktorí už chudnúť skúšate, ale ešte sa vám veľmi nedarí dosiahnuť výsledky.

Dotazník pre tých, ktorým sa nedarí chudnúť

Intenzívnu fázu pôvodnej e-mailovej verzie tohto kurzu - 10 dní - absolvovalo už veľa ľudí a výsledky boli často povzbudivé. Mnohí ste schudli a napísali ste mi svoje výsledky. Ale písalo mi aj viacero ľudí, ktorí kurzom síce prešli, ale neschudli vôbec. Písali sme si a zvyčajne sme našli dôvod prečo sa im nedarilo scjudnúť.

  1. Nestíhali cvičiť, alebo
  2. pravidelne jesť, lebo mali iné povinnosti.
  3. Alebo boli v ťažkom životnom období plnom stresu a zhonu.
  4. Alebo na program zabudli aj dodržať a ani nezapisovali.
Dal som preto dohromady 14 otázok ktorými sa vám možno podarí nájsť príčinu, prečo nemáte také výsledky, ako by ste chceli.

Je to jednoduchý test, ktorý si sami viete ihneď vyhodnotiť:

  1. Ak na otázku odpoviete áno, všetko je v poriadku.
  2. Ak odpoviete neviem, tak si zvýšte svoje znalosti tak, aby ste na danú otázku vedeli odpovedať áno, alebo nie.
  3. Ak odpoviete nie, mali by ste spozornieť. Práve to, na čo odpoviete nie môže byť jednou z príčin, prečo máte s nadváhou problémy. Potom viete, že práve to je oblasť, na ktorej sa vám oplatí zapracovať.

Takže poďme hneď zhurta na otázky:

  1. Ste zdravá/zdravý? (Ak je odpoveď nie, treba začať konzultáciou u vášho lekára. Nadváhu môže vyvolávať metabolické ochorenie, ale aj mnoho rôznych liekov. Potom je nerozumné chudnúť skôr, než sa zistí čo sa vlastne deje.) Ak nemáte metabolické ochorenie ako diabetes, poruchu funkcie štítnej žľazy, depresiu, neberiete lieky, potom pokračujte v ďalších otázkach. No nezaškodí overiť si u svojho lekára, či nie je v hre niečo, s čím by vedel pomôcť.
  2. Jedávate denne a pravidelne 5 krát denne, každé 3 hodiny? Alebo 3 krát denne a nič medzi tým? Nepravidelná strava je najčastejšou príčinou obezity. Preto vás nabádam, aby ste jedli so železnou pravidelnosťou. Funguje to.
  3. Máte každý deň plnohodnotné raňajky zhruba do jednej hodiny po zobudení? Ľudia, ktorí neraňajkujú rýchlejšie a ľahšie tučnejú. Celý deň sú hladnejší.  Viem, po internete kolujú aj články o tom, ako je prirodzené ťahať deň nalačno a jesť až večer. Budete si musieť vybrať, koho rady chcete počúvať.
  4. Obsahuje každé vaše jedlo vždy bielkoviny, sacharidy a vhodné tuky a vo vhodnom čase a množstve? Takéto komplexné jedlá sú pri chudnutí najlepšie. Nehodia sa rôzne výživové experimenty ako oddelená strava, paleo diéta, rôzne RAW smoothies a podobné úlety. Tekutú stravu si nechajte na starobu.
  5. Porcie jedla sú primerané veku a záťaži? Z malých porcií je spomalený metabolizmus a vlčí hlad, občasné maškrty sa potom obvykle hneď menia na zásobný tuk. Z veľkých porcií sa priberá tiež.
  6. Pred každým z jedál si dávate zeleninu? Ak nie, ľahšie sa do vás zmestí zbytočne veľa jedla.
  7. Dodržiavate dlhodobo pitný režim? Hovorí sa, že hlad je často len prezlečený smäd.
  8. Nikdy medzi jedlami nekoštujete nijaké sladkosti a slanosti? Maškrtenie môže nečakane rýchlo zdvojnásobiť množstvo energie, akú človek za deň zje.
  9. Máte pravidelnú športovú aktivitu najmenej 5 krát týždenne aspoň polhodinka rýchlej chôdze? Ak nie, s chudnutím bez pohybu býva problém. Bez pohybu sa musí jedlo veľmi uškrtiť a to spomalí metabolizmus.
  10. Je vaša športová aktivita mierna, prevažne v ľahkej záťaži? Pre náročné cvičenie, zumbu, aerobik, HIIT, tvrdý tréning, beh, skvoš, futbal, hádzanú dajte odpoveď nie!
  11. Vyhýbate sa pitiu sladených malinoviek, džúsov a všetkým druhom alkoholických nápojov? Sú zdrojom energie, z ktorej sa rýchlo priberá. (Pod pojmom "vyhýbate sa" rozumieme žiadne také nápoje. Nie "len 3 pivá denne, či "iba" litrovka koly denne!)
  12. Spíte okolo 8 hodín denne? Menej ako 7 a viac ako 9 hodín je pre zdravie nevhodné.
  13. Máte čas na relaxáciu, realizáciu koníčkov a aspoň trocha radosti v živote? Bez toho vás mučenie zvané zdravá životospráva dlho baviť nebude. Rupnú nervy a je koniec! Vôľa je vyčerpateľný zdroj!
  14. Žijete život bez vážnejšieho stresu? Dlhodobý stres mení hormonálne nastavenie vášho tela vo váš neprospech. Stres tak priamo podporuje ukladanie tuku v bruchu. Značne zhoršuje aj trávenie...
  15. Vo vašom byte sa nenachádzajú žiadne pasce a lákadlá? Nemyslím pasce na medvede. Koláče, keksy, údeniny, sladkosti a iné lákadlá. Je ťažké chudnúť, ak chodíte okolo misky s lupienkami, banánmi, alebo keksíkmi.

Každá odpoveď "nie" pre vás predstavuje potravu na rozmýšľanie, ako to zmeniť / zlepšiť. Môže to byť totiž jedna z príčin, prečo sa chudnutiu nedarí. Dajte si za cieľ zlepšiť práve tie oblasti, ktoré vám bránia v dosiahnutí výsledkov.

Ešte vám dám tip na 2 články z mojej staršej knihy Ako dosiahnuť úspech. Týkajú sa dosahovania cieľov. Upozorňujem v nich, prečo je dôležité zvoliť si správny cieľ. Neraz si totiž postavíme nesprávne ciele. Potom sa nedarí dosiahnuť ich. Prečítajte si článok aký rozdiel je medzi cieľom a efektom... Táto téma je zaujímavá preto, že ak máte dobre postavený cieľ, smeruje a motivuje vás.

PS: Držím palce, aby ste si mohli zapísať samé OK, alebo dokonca zlepšenia.

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.