BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Odhaľte príčiny, prečo ľudia tučnejú

Skôr, než čokoľvek začnete robiť, uistite sa, že viete čo a prečo chcete začať meniť. Chudnutie má svoje zákonitosti a vy ich môžete využiť. Nespravte tú chybu, ako mnohí iní. Nediétujte. Neobmedzujte sacharidy. Nehladujte. Nič z toho nefunguje. Nie dlhodobo.

Od zajtra teda už asi budete jesť trocha inak, než doteraz. Nemusíte do toho "skočiť" naplno. Bude lepšie, ak zmeny spravíte postupne, mierne. Drastické skoky sú zlé.

 • Ak ste na tom podobne ako som bol ja, tak jedávate radi a veľa. Moje porcie boli dvoj- až troj-násobné oproti tomu, čo by bolo vhodné zjesť. Plus skoro nulový pohyb. Nebolo by rozumné skokovo prejsť ne striktnú diétu. Stačí ak porcie znížite počas niekoľkých dní na menšie. Keď to bude, môžete začať trocha meniť aj to, čo vlastne jedávate.
 • Mnoho ľudí jedáva naopak veľmi málo. Ráno sa nestíha. Potom doobeda pijú kávu (káva potlačí pocit hladu). Obed v reštaurácii, alebo žiaden. A večer všetko až do hlbokej noci. S takým životným štýlom sa tiež dá rýchlo pribrať. Aj tu platí - pozvoľné zmeny. Začnite jesť aspoň trocha aj ráno. O pár dní už môžete jesť normálne raňajky a po večeri takmer nič. Je to vec zvyku.

Zároveň sa poďme chvíľu rozprávať o tom, prečo vlastne potrebujete chudnúť. Ak odhalíme príčinu tučnenia, stačí ju odstrániť. Chudnutie sa spustí automaticky. Platí to aj naopak. Ak by ste pomocou kúzelného prútika vedeli schudnúť okamžite, tak keď neodstránite príčinu, budete aj tak stále priberať.

Poznáte príčinu svojej nadváhy?

Ak ste tuční, zvyčajne to má viacero príčin. V tomto článku som príčiny obezity podrobne popísal. Najčastejšie však býva na vine strava. Povedzme si teraz o dvoch najčastejších chybách v stravovaní – skoro určite totiž jednu z nich robíte. Alebo obidve. Ak budete vedieť, kde je chyba, lepšie sa vám podarí ju napraviť. Takže:

 • Buď jedávate nepravidelne a možno aj dosť málo,
 • alebo jedávate priveľa jedla.

Teraz sa pozrime na obidve možnosti podrobnejšie.

Tip: Pozrite si aj toto video kde hovorím o príčinách, prečo tučnieme...

Ste nepravidelný jedák?

Asi najčastejšia príčina obezity je nepravidelná strava. Nepravidelný jedák ráno nemá čas raňajkovať. Na desiatu zabudne, alebo nestíha. Možno si dá obed. Potom je ďalej v práci a neje. Až večer, keď príde domov si dá večeru a zvyčajne pár menších maškŕt k tomu. Celkovo taký človek často zje možno aj MENEJ jedla, než by potreboval! Možno sa dokonca teší, že je to aj tak trocha taká malá diétka. No a potom večer v chladničke to potichu doženie.

Napriek nedostatočnému príjmu energie však priberá. To preto, že v jednej porcii zje priveľa jedla a telo zakaždým časť uloží do rezerv. Tiež je typické, že nepravidelní jedáci mávajú záchvaty túžby po sladkostiach, či slanostiach. Tie sa ľahko ukladajú do tukových zásob.

Ak dlho nejete, hlad vás zbaví zdravého rozumu. Zmeníte sa na žraloka, ktorý pohltá všetko čo chytí. Až potom sa spamätá. Tento stav sa volá hypoglykémia. Nastáva po pár hodinách hladovania, ale aj po príliš tvrdom tréningu. Takže riešenie? Nedovoľte, aby ste boli hladní a necvičte pritvrdo.

Ste veľký jedák?

Druhá častá príčina obezity (často u mužov) sú obrovské porcie jedál. Mnoho tučných jedáva veľa a často. Dajú si normálne raňajky, desiatu, obed, dupľu na obed, dva olovranty, večeru, druhú večeru, tretiu večeru a potom pred spaním povečeru. Popri tom si dajú tu tyčinku, tam koláčik, potom pár koliesok salámy, či pivo (čítaj = štyri). Ak sa to zráta dohromady, je toho priveľa. Často dvojnásobok až trojnásobok toho, koľko by potrebovali. A to je dôvodom, prečo priberajú.

Čo proti tomu? Bandáž žalúdka. Ak si na úvod dáte kaleráb, vyplní vám brucho. Potom už toho zjete oveľa menej.

Najhoršie sú na tom tí ľudia, ktorí jedlo milujú a nechcú sa ho vzdať. Tam neviem poradiť. Jedine vybrať si. Brucho + jedlo, alebo štíhlosť + striedmosť.

Takže toto sú najčastejšie príčiny tučnenia. Možno sa v tom nájdete. Mne sa, napríklad, páči jedna z modernejších definícií príčin obezity:

Obezita je dôsledkom zlého prispôsobenia sa na prostredie s dostatkom potravy.

Jedla je veľa, pohyb takmer netreba. Viem, nie je príjemné s tým bojovať. Ale skúste to, výsledok za to stojí!

Úloha pred začiatkom chudnutia

Prezrite si chladničku, špajzu a iné oblasti bytu, kde zvyčajne mávate potraviny.

 • Pozbierajte všetky sladkosti, maškrty, koláčiky, keksy, čokolády, údeniny, tučné syry, smotany, čipsy a iné podobné lahôdky. Sú to potraviny, ktoré nie sú pre zdravie práve najužitočnejšie.
 • Zajtra ich všetky rozdajte kolegom v práci, známym, alebo ich vyhoďte.
 • Nie je dobré mať doma žiadne lákadlá.

Možno namietnete, že čokolády a maškrty doma potrebujete pre deti alebo pre návštevy. Nepotrebujete ich. Deťom sladkosti škodia rovnako ako vašim návštevám. Jedenie rôznych dobrôt je len ZVYK.

 1. Ak s tým neprestanete, posilňujete tento zvyk.
 2. Ak dobroty odstránite, pár dní budú každému chýbať. Vydržte!
 3. O ďalších pár dní si v rodine vytvoríte nový ZVYK – dobroty nie sú. Dobroty sa nehľadajú. A časom sa na ne zabudne. To je cieľom.

Budete milo prekvapení, koľko eur sa dá ušetriť, ak rodina prestane kupovať maškrty. Ušetrené peniaze sa potom dajú použiť na nákup zeleniny a ovocia.

Ako zmeniť stravu, aby ste začali chudnúť

Táto úloha platí pre tučných navždy. Nie na mesiac, ani na čas diéty. Ak ju dodržíte, schudnete a už nepriberiete.

Odo dnes musíte začať jesť so železnou pravidelnosťou !

Máte dve možnosti.

 1. Môžete jedávať 5-krát za deň. Hneď po zobudení si dajte prvé jedlo. Po troch hodinách ďalšie. Po ďalších troch hodinách ďalšie. Nemusíte dodržať tri hodiny na minútu, ale snažte sa čo najpresnejšie. Dôležité je, aby ste jedli v čase, keď ešte nie ste hladní! Ak to splníte, veľmi rýchlo sa tak zbavíte túžby po sladkostiach.
 2. Niektorým ľuďom viac vyhovuje jesť za deň len tri jedlá. Patríte medzi nich? Potom jedzte 3 krát denne jedno jedlo. Avšak NIČ medzi jedlami. Len vodu. Možno kúsok ovocia.

Jesť 3 krát denne je zdravšie, ale ak vám to bude robiť ťažkosti, tak počas chudnutia jedávajte 5 krát denne. Potom to môžete začať meniť.

 1. Zatiaľ jedávajte podľa môjho jedálnička na chudnute na týždeň. Je na webe zadarmo, každý deň si z toho viete niečo vybrať.
 2. Pred každým jedlom zjedzte asi 300 gramov zeleniny aká vám ide na chuť. Takže pred raňajkami si dajte napríklad kaleráb. Zelenina + jedlo vytvoria v žalúdku veľký objem. Užite si pocit úplnej sýtosti a spokojnosti z objedenia. Pritom zelenina vám pomôže nielen tráviť jedlo, ale aj spomalí vstrebávanie živín.

Zaistite, aby ste jedli najmenej 5 krát denne. Akokoľvek, ale zaistite to. Trebárs si dajte budík na mobilnom telefóne aby vám pripomenul, že sa máte ísť najesť. Ak vám to v práci nechcú dovoliť, tak sa vypýtajte že musíte ísť na WC a tam si dajte jedlo z pripravenej krabičky.

Tip na núdzové jedlo

V tomto videu vám ukážem návod na výrobu domácej proteínovej tyčinky. Tu je podobný návod ale popísaný v článku. Je fajn mať ich zopár poruke. Ak nemáte čo jesť, alebo sa potrebujete najesť rýchlo, jednu zjete. Ako náhradné jedlo môžete zjesť aj proteínovú tyčinku kúpenú v obchode so športovou výživou. Alebo v lekárni si kúpte Nutridrink, Ensure či inú náhradnú výživu. Jedna fľaštička potom plnohodnotne nahradí jedno jedlo.

Ak nemusíte, nikdy neuprednostňujte náhradné formy výživy pred riadnou stravou ! Sú to vždy len núdzové riešenia. Rozhodne lepšie ako nejesť nič, alebo jesť v reštaurácii niečo nevhodné. Len z toho nespravte chudnutie proteínovými tyčinkami.

Skúsenosť pri chudnutí s proteínovými tyčinkami má dosť veľa ľudí. Pozoroval som jav, ktorý som aj sám zažil. Používanie proteínových tyčiniek má fázu nadšenia. To zistíte aké jednoduché a dobré to je jedlo. Už čoskoro sa mnohí ľudia čo chudnú dostanú do fázy, že jedia proteínku denne. Niekedy aj viac krát za deň. Je to mňamka a je to rýchle a jednoduché. Navyše máme ilúziu, že je to vlastne vcelku zdravé jedlo, takže prečo si nedopriať? Práve toto nie je správny prístup. Je to len skratka a ako vieme, skratky nefungujú. Preto berte proteínové tyčinky ako náhradnú a núdzovú stravu. Nie ako pravidelné jedlo.

Kontrola plnenia úloh:

 • Vyhádzali ste z bytu preč všetky nevhodné jedlá?
 • Ste pripravení jesť každé 3 hodiny, 5 jedál denne? Alebo 3 krát denne a nič iné medzi tým?
 • Viete, že pred každým jedlom musíte jesť zeleninu?
 • Boli ste dnes aspoň na pár minútovej rýchlej prechádzke?
 • Ako tip čo si môžete pripraviť ako jedlo na ďalší deň môžete použiť jedálniček na druhý deň. Viem, je to v predstihu, ale nech viete čo sa bude diať.

Ráno si zapíšte si do hárku na deň 1

 • Zmerajte a zapíšte si obvod pása, bokov a váhu. Dátum.

Večer si zapíšte na deň 1

 • Zjedli ste porciu zeleniny pred každým jedlom?
 • Jedli ste dnes 5 krát, s trojhodinovými pauzami?
 • Vypili ste dnes aspoň 2 litre vody?
 • Boli ste dnes na prechádzke, alebo tréningu?
 • Zdržali ste sa výnimiek? Nejedli ste nevhodné jedlá a nápoje?

Poznámka: ak ste tento e-mail dostali až večer a dnes už nemôžete splniť pokyny, posuňte si plnenie úloh o jeden deň a aj zápis do hárku si spravte až zajtra. Aspoň sa môžete lepšie pripraviť.

Prvý deň býva vždy najťažší. Dúfam, že vám to pôjde. Držím palce. Ak by ste narazili na nejaký vážny problém, napíšte mi.

PS: Niektorí ľudia majú alergie, alebo nemôžu jesť rôzne potraviny. Ak sa v jedálničku objaví nejaká potravina, ktorú jesť nesmiete, tak ju nejedzte! Rešpektujte rady lekára.

Napísal
Miro Veselý 
30. septembra 2022
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.