BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Posledný diel kurzu chudnutia

Veci v prírode a aj v živote majú svoj priebeh. Začnú, prebiehajú a nakoniec skončia. Aj tento mini-kurz týmto článkom končí. Samozrejme, na tomto webe je plno ďalších článkov, takže môžete pokračovať.

Dúfam, že vám tento minikurz priniesol úžitok - ak áno, malo zmysel tých pár desiatok hodín strávených pri jeho príprave.

  • Prajem vám, aby ste v živote dosahovali čo najlepšie výsledky.
  • Aby sa vaše zdravie vytiahlo do lepších parametrov.
  • Aby ste boli vitálnejší, ľahší a v lepšej nálade.

Nakoniec teda ešte jedna myšlienka na zamyslenie.

Keď sa vám podarí schudnúť, stane sa ešte jedna skvelá vec: stanete sa príkladom.

Príkladom pre svojich najbližších, deti či starších blízkych. Uvidia, že zmeniť životný štýl sa dá, aj keď to nie je vždy ľahké. Vaše investované úsilie potom môže motivovať aj ďalších. Možno dokonca tých, na ktorých vám záleží najviac. To vás naplní ďalšou motiváciou, prečo vytrvať.

Viem, nájdu sa aj takí, ktorí vás začnú nenávidieť práve za to, že ste dokázali TO, do čoho sa IM nechce. Je to podobné, ako v mnohých iných situáciách:

  • Niekto prestane fajčiť? Tí, čo fajčia ďalej ho odrazu začnú ponúkať cigaretkami zadarmo. Daj si, veď len jednu.
  • Niekto prestane piť alkohol? Kamaráti z mokrej štvrte ho začnú pozývať. Veď len do jednej nohy.
  • Prestanete jesť údeniny, torty a maškrty? Známi vám hneď začnú podávať dobroty. Okoštuj, aspoň jeden hryz!

To sú ľudia, pre ktorých nie ste príkladom, ale výkričníkom a šípkou. Ukazujete na ich neschopnosť vzdať sa životného štýlu, ktorý im škodí. Žiaľ, to je odvrátená strana chudnutia. Aj preto, ako sme si už hovorili v iných článkoch:

Je vhodné počas chudnutia začať prepriahať aj známych a kamarátov.

Človek je totiž spoločenský tvor. Ak sa vyskytne konflikt v záujmoch, či názoroch, je tu problém. Vzniknutá medzera nevydrží otvorená dlho!

Buď podľahnete vy a prestanete cvičiť a stravovať sa zdravo. Začnete jesť s kamarátmi na grilovačkách a zas priberiete.

Alebo si nájdete nových kamarátov, ktorí chodia cvičiť a stravujú sa zdravo. Potom sa budete cítiť dobre, pretože váš nový životný štýl bude normálny.

Viem, postavil som to tak trocha ako dichotómiu. V skutočnosti to nie je buď - alebo. V skutočnosti to je niekde blízko jednému alebo druhému. Vždy sa dá spraviť nejaký kompromis. Dôležité bude, ako často a ako veľa kompromisov musíte robiť. Aj tie nás totiž zaťažujú a môžu odradiť.

Ak ste teda schudli, boj len začína. Ide o to, aby ste si výsledky udržali.

Z vedeckých výskumov už dávnejšie vieme, že ľudia, ktorí mali aj niekoľko rokov po schudnutí dobré výsledky sa vyznačovali tým, že po schudnutí pridali na športovej aktivite.

Zoberte si z toho asi tento záver:

  1. Po schudnutí môžete stravu začať meniť na normálnu. Pridávajte opatrne množstvo jedla. Vhodné zloženie a porcie primerané pre dospelého vášho veku a fyzickej (aj psychickej) záťaže.
  2. Po schudnutí neprestávajte s pitným režimom, ani s ostatnými vecami životného štýlu - málo stresu, dosť spánku, relaxácia úmerná námahe.
  3. Šport trocha pridajte. To vám zaistí nielen že nebudete priberať, ale môžete zjesť o niečo viac.

Takže raz-dva-tri... Ach jaj, keby to bolo v praxi tak jednoduché... :-(

Napísal
Miro Veselý 
21. októbra 2022
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.