BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Spúšťače správneho konania

Iste ste už počuli slovíčko spúšťače (anglicky Triggers). Asi najznámejšie sú v súvislosti s alkoholizmom. Závislí od alkoholu analyzujú, čo u nich spúšťa nevhodné správanie. Niekto sa opije keď narazí na problém. Iný, keď dosiahne úspech. Ďalší keď sa rozčúli.

Podobné to je aj pri nás, čo máme konflikt s osobnou váhou a krátkym opaskom. Je dobré skúmať, aké akcie spúšťajú naše túžby dať si výnimku.

  • Najčastejším spúšťačom je pokušenie. Na nič nemáte chuť, ale zrazu v kuchyni na stole nájdete koláč. Niekto doniesol. A už tu je chuť!
  • Mnoho ľudí „zajedá“ problémy. Po konflikte v práci si idú sadnúť „na kávičku, na rakvičku“, aby som citoval Výběr. Spúšťačom môže byť stres.
  • Inokedy môže byť spúšťačom silná emócia, veľmi často to býva smútok. Ale u niekoho radosť.
  • Nečakane často býva spúšťačom maškrtenia nuda. Typicky cez víkend. Voľný čas + zásoby v špajzi.
  • Nuž a často jeme len preto, lebo jedia aj ostatní. Oslavy, alebo niekto prinesie do práce koláčiky.

Kto pozná spúšťače svojho nevhodného správania, vie v budúcnosti lepšie riadiť svoje správanie.

Túžba maškrtiť je silná. Tá túžba však nie je začiatok. Je to len reakcia na inú, predchádzajúcu udalosť. Niečo spôsobilo, že sme dostali chuť. Už keď si toto človek uvedomí, môže túžba oslabnúť.

  • Predsa nemusím jesť cukríky len preto, že som ich náhodou zbadal.
  • Predsa nebudem jesť chipsy len preto, že mám pomalý počítač a nudím sa.

Potiaľto teda spúšťače asi všetci dobre poznáte. Poďme však kúsok ďalej. Tak trocha sa tým vrátime k mantinelom, ktoré si chceme vytvoriť. Vytvoríme si systém návestí, ktoré nás môžu držať na správnej ceste bez toho, aby sme vôbec potrebovali mantinely.

Spúšťače totiž môžu byť využité aj ako návestia, pripomienky toho, čo chceme dosiahnuť. Môžu vám pripomínať zámer.

  • V kuchyni môže byť na stole zelenina. Pripomenie vám, že je vhodné často po nej siahnuť.
  • V chladničke môžete mať pripravené rôzne vhodné jedlá. Pripomenú vám, že chcete jesť a bude pohodlné siahnuť po hotovom. (Preto je veľmi výhodné chystať si jedlo večer na celý ďalší deň.)
  • V šatníku môžete mať pripravené tepláky. Pripomenú vám, že hýbať sa je dobrý nápad.
  • Pri dverách môžu byť pripravené trekové paličky , alebo paličky na nordic walking. Budú vám pripomínať, že prechádzka je s nimi efektívnejšia.
  • Na zrkadle, alebo chladničke môžete mať papier so zápisom denných výsledkov. Pripomenie vám váš zámer.

Každý z nás má občas náladu a pocit, kedy sa darí. Inokedy sa darí menej. V čase nadšenia si teda pripravte spúšťače žiadúceho správania. Pomôžu vám neskôr, keď budete mať menej vôle.

  • Nakrabičkujte si jedlo na celý deň.
  • Pripravte si vrecká s trvanlivým jedlom pre prípady, kedy ste hladní a nemáte poruke iné vhodné jedlo.

Neskôr vám život určite hodí „pod nohy“ zopár brvien. Stratíte náladu aj chuť. Potom vám pomôže ak vám veci okolo vás budú stále pripomínať, že svoj zámer žiť zdravšie predsa len zvládnete.

Ostatne, overte si to. Skočte do niektorého hypermarketu. Aj tam obchodníci využívajú podobné spúšťače. Ich cieľom je dosiahnuť čo najväčší predaj. Preto musíte vojsť do predajne len na jednom konkrétnom mieste. Čo kupuje bežný človek? Chlieb, mlieko, zeleninu. Každý tovar je na inom konci predajne. Prečo? Aby ste museli prejsť celú predajňu. Cestou uvidíte veľa lákadiel a reklám.

Využite teda túto overenú fintu a pripravujte si spúšťače aj doma.

  • Zjednodušujte si žiadúce správanie.
  • Strpčujte si nevhodné zvyky.

Dajte si značku kam často pozeráte. Trebárs lakom na nechty. Bodku na hodinkách, alebo nálepku na kalendár. Nie každý musí vedieť, čo to znamená. Vy ale viete, že vám pripomína dodržiavať zámer.

Tip na dva videá:

Ak sa vám nedarí vybŕdnuť zo zabehnutých koľají, skúste celkom zmeniť prostredie.

Môžete odísť na dovolenku a začať tam. V novom prostredí nemáte vychodené žiadne cestičky. Nastavíte si vlastné procesy a začnete si na ne zvykať. Po dvoch či troch týždňoch sa aj doma už ľahšie pohnete novým smerom. Tento trik sa dá s úspechom využiť najmä pri odstraňovaní závislosti. Napríklad ak sa chcete zbaviť fajčenia, alebo zbytočne pravidelného, aj keď zatiaľ možno len mierneho, pitia alkoholických nápojov.

Samozrejme, nie každý môže zobrať kufor a na mesiac ísť bývať niekam do hôr.

Ak chudnete doma, vytvorte si čo najlepšie štartovacie podmienky. Zmeniť prostredie môžete aj čiastočne. To už potom sú tak trocha mantinely, ktorými sa budete snažiť držať sa v novej trati. Mantinely pomôžu, kým si „vyjazdíte“ nové koľaje.

  • Z chladničky, špajze a z bytu vyhoďte všetko čo nie je vhodné jedávať. Možno nastane problém, ak jeden člen rodiny chce schudnúť a ostatní sa plánujú ďalej nadžgávať čipsami, sladkosťami a nezdravým jedlom. Skúste sa s rodinou dohodnúť na nejakých kompromisných pravidlách.
  • Skontrolujte si doma taniere. Sú veľké? Investujte a kúpte menšie. Aj veľkosť taniera je tak trocha mantinel, ktorý určí, koľko si človek naloží. Na jeden tanier sa totiž dá položiť vhodných 70 gramov surovej (200 gramov varenej) ryže. Na veľký tanier hravo naložíte aj 500 gramov varenej ryže, čo je veľa aj pre drevorubača.
  • Jednoznačne oznámte všetkým známym, aby s vami nepočítali s dobrotami a kŕmením. Potom to ale musíte dodržať. Niektorí ľudia vám nezdravé jedlá ponúkať neprestanú asi nikdy. Najčastejšie sú to starí rodičia. Ostatní si čoskoro zvyknú, že vám nemajú nosiť nič, alebo ak, tak trebárs tofu.
  • Zapisujte si okrem iného aj všetky výnimky. Ľudia okolo vás budú bagatelizovať. „Veď jeden keksík ťa nezabije.“ To je pravda. Rýchly pohľad do zápisníčka vás však upozorní, či tento týždeň nehovoríme už o štvrtej výnimke…
  • Fotografujte, alebo zapisujte si každé svoje jedlo. Zdieľajte ich s kamarátmi (len s tými, ktorých to zaujíma). Už to, že musíte nejaké jedlo zapísať, alebo nafotiť vás často zastaví. Viem, znie to divne, ale funguje to.
  • Pri troche šťastia takto začnete riadiť svoje zvyky novým smerom. Opakovanie pomáha zvyk posilniť a mantinely bránia tomu, aby sme vybočili nechtiac, alebo omylom.

Ostatne, podobné mantinely dnes používajú aj predajcovia. Vďaka nim zákazníci viac nakúpia.

  • V hypermarkete vám dajú tak veľký nákupný košík, že aj veľký nákup v ňom vyzerá trápne. Zákazník má potom podvedome zlý pocit. Nakúpi teda viac.
  • V ponuke sú rôzne balenia, ktoré útočia na vašu lakomosť. Kúp 4 balenia, piate bude zadarmo. (Nie, nebude.) Kúpite a zjete o jeden viac.
  • Polkilový jogurt sa predáva, ako rodinné balenie. Buďme realisti. Nie je problém dať si ho celý na posedenie. Mnohí ľudia majú zvyk dať si jeden téglik. Jedny sardinky, jeden rožok. Jeden – to je mantinel. Predajca teda vyrobí pečivo o hmotnosti 150 gramov a polkilový téglik jogurtu. Vy ste zvyknutí zjesť jeden kus. On zarobí, vy priberiete.

Uistite sa, že pre vás bude pohodlnejšie siahnuť po zdravom jedle ako po maškrte.

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.